Agenda JSMicaties ONZEVEENPLASSEN Provinciaal Tlieuws lüeec&ecicfit OSucqedühe Statid Stad w Oiwevutq. Getuige: Ja. W ARMENHUIZFN. UITGEEST. OTERLEEK. EGMOND AAN DEN HOEF. BEVERWIJK. T ZAND. P. Verweel voor 551; A. Prins 490; Jn. Houtenbos 473- p 1 ZIJPE. BRAND OP HET TERREIN DER GASFABRIEK. Stedelijk Museum, ingang B r e e d 8 t r a a t, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Tot en met 22 Oct. Hofplein 4, tentoonstel- ling schilderijen e. d. van K. Z. O. D. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, Zaterdag, Zondag en Maandag telkens half 8, hoofdnummer Opgepast! de huzaren komen (kom hoofd rollen Ida Wüst, Jacob Tiedtke en Pofra Linkel. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af, doorloopen- de voorstelling. Victoria-theater, eiken avond half 8, hoofd nummer Madonna, wo bist du?, (rom.), hoofdrollen Liane Haid, Otto Wallburg, Olly Oebauer en Victor de Kowa; extra De 8-Oct.-feesten. Toegang boven 14 jaar Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen- de voorstellingen. Cinema Americain, eiken avond half 8, hoofdnummer De ontembare vrouw (rom.). hoofdrol Clara Bow. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. A. B. T., eiken avond half 8, hoofdnum mer De voddenraper van Parijs (rom.), hoofdrol Maurice Chevalier. Toegang elke leeftijd. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Zaterdag 14 October. Café Renses, Stompetoren, feestavond ver- eeniging huisvlijt en floralia. Bij J. de Bakker te Noordscharwoude ba zar. Zondag 15 October. Bazar bij De Bakker te Noordscharwoude. Maandag 16 October. Bazar bij De Bakker te Noordscharwoude Dinsdag 17 October. 8 uur, Concordia, openbare vergadering P. A. S. en R. S. P., tegen fascisme, oorlog en reactie. De man „met de kuif''. Tenslotte wenscht dr. Teichert nog een Berlijnsch getuige te hooren, om te bewijzen dat Taneff van 25 Febr. tot 4 Maart m de Brandénburgerstrasze heeft gewoond en-den rijksdagbeambte Neuber, om te verklaren, dat hij zien in tegenstelling tot getuige Oericke den man „met die opvallende kuif (van der Lubbe) niet meer herinneren kan. Politiecommissaris Bunge zal dan nog moeten verklaren, dat Gericke ook tegen hem heeft gezegd, dat van der Lubbe hem niet bekend voorkwam. In verband met het groote aantal punten, dat de verdediger der Bulga ren wil bewijzen, houdt de proc.-generaal dr. Werner zich een beslissing voor tot morgen ochtend. Hij verklaart echter, dat reeds thans een aantal van deze bewijzen hem overbodig voorkomt. Het getuigenverhoor wordt dan voortgezet en op verzoek van den deskundige doet politie-luitenant Lahteit nog eenige me- dedeelingen over de rookontwikkeling tijdens den brand. Wachtmeester Losigkeit, wiens vroegere verklaringen in hoofdzaak een vestiging zijn van de verklaringen van luite nant Lateiti, geeft den nogmaals een kort verslag van de gebeurtenissen van het oogen blik, toen de eerste melding op het posthuis Brandenburger Tor kwam. Met een der be ambten heeft Lisogkeit verschillende lokalen het sousterrein van den rijksdag onderzocht Hij ontdekte daarbij verschillende plaatsen, waar vuur was geweest, dat inmiddels was gedoofd. In de garderobe vond hij een pet en een das, die later eigendom van v. d. Lubbe b'eken te zijn. Brandmateriaal had getuige niet zien liggen. Dr. Werner: Hebt u ook S.A.- of SS.-man nen in het gebouw of in de omgeving gezien? Getuige Losigkeit: Neen, ik was geruimen tijd in het gebouw en heb geen S.A.- of S.S.- mannen gezien. Pas na 11 uur 's avonds werden S.A.-troepen gebruikt, om bij de af zetting van de omgeving te helpen. Torgler's advocaat, dr. Sack: De admi nistratie-secretaris Scranowitz heeft u dus ge zegd: Kom mee, beneden loopen nog meer. Wie heeft hij daarmee bedoeld. Getuige Losigkeit: Hij heeft waarschijnlijk de daders bedoeld. Wij hebben echter niets ontdekt. Dr. Werner*1 Hebt u deze uitlating aldus begrepen, dat Scranowitz er iets bepaalds had gezien? Getuige: Hij was slechts van meening, dat beneden nog daders zouden rondloopen. Als volgende getuige wordt gehoord, de politiewachtmeester Pöschel, die vrijwel de zelfde waarnemingen heeft gedaan als de vorige getuige. Alleen een broek en schoen aan. In het verdere verhoor van den getuige, wachtmeester Pöschel, beschrijft deze dan het oogenblik, waarop hij van der Lubbe voor het eerst zag en arresteerde. Getuige had geenszins den indruk, dat van der Lubbe pro beerde te vluchten Weliswaar was hij even teruggedeinsd, doch overigens volkomen rus tig gebleven. Hij had ook geheel rechtop se- loopen. v s Getuige fouilleerde hem terstondin een der broekzakken vond hij een zakmes en in de achterzak een zakdoek, een pakje en een portemonnaie. Hij had niets aan, dan een broek en schoe nen, ook geen hemd meer. Zijn bovenlijf was geheel naakt, hevig bezweet en zijn haar hing verward in zijn gezicht. Zooals reeds gezegd, was hij even geschrokken maar bleef kalm. Volgens getuige bleef zijn gezicht on verschillig. Later had getuige beklaagde naar het posthuis Brandenburger-Tor over gebracht. Beklaagde Torgler staat op en verzoekt eenige vragen te mogen stellen. Hebt u gezien dat luit. Lateit de deur van de plenaire zittingzaal heeft opgemaakt of was de deur open. Getuige Pöschel: Ik weet niet, wie de deur heeft opengemaakt. Torgler: U hebt zooeven verklaard, dat u uit de zijgang nogmaals in de plenaire zit tinrzaal hebt gekeken? Torgler: Hebt u bij het openen van de deur tocht gevoeld? Getuige: Neen. Geen strooibiljetten bij zich. President: Hebt u behalve het pakje nog papieren bij hem gevonden? Getuige: Neen, ik heb slechts het pakje bij hem gevonden. President: Ook geen kranten of strooibil jetten. Torgler: Dank u zeer. Dr. Parisius: Hebt u de zakken nauwkeu rig doorzocht en kunt u met alle zekerheid zeggen, dat hij geen strooibiljet bij zich had Op het Posthuis is een strooibiljet bij hem gevonden. Getuige: Ik ben niet met mijn handen on der in de zakken geweest, maar ik heb de zakken afgetast en den indruk gekregen, dat er niets in was. De deskundige-brandweerdirecteur Sagner Getuige heeft door twee verschillende deuren in de brandende zittingzaal gekeken. Was het beeld van den brand beide malen anders? Getuige: Het was bijna hetzelfde. Hierna wordt de middagpauze gehouden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in bet Gemeenteblad van Alkmaar zijn opgenomen de besluiten van den Raad dier gemeente van 30 Maart j-1waarbij zijn vastgesteld: le. Eene VERORDENING tot wijzi ging van de verordening, regelende de aansielling, het getal der lesuren en dt jaarwedden van het onder wijzend personeel aan het gym nasium (Gemeenteblad nr. 1368); 2e Eene VERORDENING tot wijzi ging van de verordening, regelende de aanstelling, het getal der lesuren en de jaarwedden van het onder wijzend personeel aan de Handels school (Gemeenteblad nr. 1369); 3e. Eene VERORDENING tot wijzi ging van de verordening tot rege ling der salarissen van het onder wijzend personeel aan de Middel bare Handelsavondschool voor ban dels- en kantoorbedienden (Gemeen teblad nr. 1370). Deze verordeningen zijn heden afgekon digd en gedurende drie maauden ter ge meente-secretarie ter lezing gelegd. Zij zijn aldaar tevens in afdruk tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 13 October 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR. Bui genieester. A. KOELMA. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1371 is opgenomen het BESLUIT van den Raad dier gemeente van 27 Juli 1933 tot ver laging. voor het tijdvak 1 Augustus 1933 tot 1 Augustus 1934, van het marktgeld voor boter. Dit besluit >s heden afgekondigd en gedu rende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Het is aldaar tevens in af druk tegen betaiing der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 13 October 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Het water is in de mode tegenwoordig. In de twee prachtige zonnige zomers, die achter ons liggen is er, mogen wij wel zeggen, meer (jebaad, gezwommen, geroeid, gezeild, op al erlei wijzen van het water genoten, dan ooit te voren. De zomerhuisjes op de eilanden en in de badplaatsen worden steeds talrijker. De kunstmatig aangelegde openluchtbaden ne men toe. De plassen, die niet al te geïsoleerd liggen, zijn wit van de zeilen op mooie zo merdagen en hun oevers raken ook hoe lan ger hoe meer met zomerhuisjes volgebouwd Er zit in veel van dit alles ongetwijfeld iets gezonds en verheugends. De behoefte aan licht en lucht, aan zon en wind, aan sport en spel in de vrije natuur is ontzaglijk toege nomen en wie zou zich daarover in het be lang van lichamelijke en geestelijke gezond heid niet verheugen? Excessen natuurlijn daargelaten. In deze vermeerderde belangstelling dee len ook onze veenplassen, die ik hierboven al noemde. Ons land is er, ondanks de vele droogmakingen en ontginningen nog rijk aan, aan dit oorspronkelijke echt-Holland- sche natuurschoon. Er is weinig zoo mooi als zulk een nog onbedorven veenplas, wijd en zuiver onder den hoogen wolkenhemel, met de spiegeling van blauwe lucht en witte wolkgevaarten, met ruischend riet en donker bosschage aan de oevers, met moerassige boorden vol kostelijken plantengroei, met wa terlelies in stille beekjes en een rijkdom van andere boeiende en bloeiende vegetatie, met vogels, koeten, futen, eenden, sterntjes, meeu- wen en andere die er vertier aan geven, met wulpen, .aalscholvers, reigers e.d., die over vliegen, met karekieten, gorzen, spotvogels en ander klein gedierte, dat leven en zang brengt in de boschjes en de rietzoomen op de eilandjes en langs de kanten. Wat is dit alles in zijn groote lijnen en ln zijn details prachtig, van een treffende een voud en van een grootsche verhevenheid ook, van een rustige intieme bekoring op stille droomerige herfstdagen en van een wilde, forsche schoonheid als de stormen jagen en de wolkenstoeten grauw en zwaar langs de hemelen varen. Hier op en om de veenplas sen is het altijd mooi. Mooi als de jonge len te er zijn frissche adem over zendt, mooi als de zomer ook hier alles in rijpe schoonheid zet, mooi op zonnige en nevelige, op stille en stormachtige Octoberdagen, mooi als het winter wordt en sneeuw de oevers, de wijde velden dekt of 't ijs hier nieuwe vreugden geeft, mooi bij dag, maar ook op donkere avonden onder de sterren en in lichte maan nachten vol glans en licthspel over de wate ren. Wie van dit alles genieten kan, heeft een rijke, onuitputtelijke bron van edele vreug den. van kostbare levensverrijking gevonden. Des te meer is het te betreuren dat onze veenplaatsen, die dit alles en zoo veel en veel meer nog kunnen geven in hun bestaan en in hun opgereptheid telkens weer worden aan getast en bedreigd. Voor drooglegging zijn de meeste van onze plassen, zoo iet alle, nu langzamer hand wel tamelijk veilig, geloof ik. Wie zich de storm van verzet en verontwaardiging herinnert, toen voor en na het Naardermeer geschonken zou worden, wie terugdenkt aan de felle en energieke tegenweer tegen de voorgenomen drooglegging der schitterende Reeuwijksche en Sluipwijksche plassen bij Gouda, die gelukkig behouden bfeven, weet dat deze vernietiging van ongemeen waarde vol natuurschoon r.ie zoo vlot meer gaat. Overigens, de betreurenswaardige ondergang door ontginning, ondanks prtest van dr. Thijse en vele anderen van de Boornbergu- mer Petten in Friesland, plassen vol schoon heid en met een rijk planten- en dierenleven, ligt nog te versch in het geheugen dan dat niet voortdurend waakzaamheid en activiteit en strijd noodzakelijk zouden zijn. Al wat er •an veenplassen over is, moet behouden blij ven. Dat moge 't doel zijn, waarnaar ge streefd dient te worden, een doel waarvoor gelukkig steeds meer de harten opengaan Ontginning, drooglegging vormt echter naar het mij voorkomt, op dit oogenblik de ergste bedreiging voor onze veenplassen niet. Over andere gevaren een volgenden keer. A. L. B. Bij de open.ng memoreerde de voorzitter, dat de strijd tegen de hooge pachten voort durend actie vergt. Tevens is den laatsten tijd bewezen, dat het goed is, dat we los van de tuinbouw organisaties staan in onzen strijd. De tuinbouworganisatie zou in al deze zaken totaal niets voor ons willen doen. Inzake de protestactie tegen de pacht prijzen, gericht aan het gemeentebestuur van Warmenhuizen, werd het optreden der beide wethouders gelaakt. De eene wethouder oe- weerde dat de pachtprijs niet abnormaal hoog was, de andere constateerde, dat de N. B een snertding had ingestuurd. De tijd zal ons echter wel in het gelijk stellen, de pachters van de landerijen zullen \oor een jaar hun pacht en hun achterstallige pachtschulden bij lange na niet kunnen voldoen. De opbrengst is zoo laag dat wij de pach. niet kunnen be talen. We zullen niet rusten voor wij een pachtprijs hebben bedongen de in overeen stemming is met de opbrengst. Verder werd het congres in Alkmaar besproken. De voorzitter, de heer G. Groet en de heer P. Jonker zijn gekozen als afgevaardigden. Hierna kwam in bespreking het optreden van de fa. Haytema kuhstmesthandel. Dreigbrie ven /an de advocaten Leesberg en c.s. worden bij de menschen rondgestuurd. Gevolg is dat de tuinders in hun angst geld betalen, wat noodig is voor noodzakelijk levensonderhoud en dat neringdoenden op eigen dorp niet kun nen worden betaald. Het bestuur is opgedragen een schrijven aan voornoemde firma te richten over dit on hebbelijk optreden. Tvens is besloten dat indien de fa. Haytema op dezen weg voortgaat, zij zal worden ge boycot. Een onderhoud zal worden verzocht met den Inspeetepr der Directe Belastingen, in samenwerking met de L T. B. Hierna sluiting. De gehouden collecte door middel van verkocp van bloempjes ten bate van het Na tionaal Crisis-Comité op j.1. Zondag heeft in totaal ruim 48 opgebracht. Door 56 veehouders in deze gemeente is aangifte gedaan van mond- en klauwzeer, terwijl bij 10 de ziekte reeds weer geweken is. Met den aankoop van grond voor ver breeding van den Hoeverweg werd een aan vang gemaakt. Een ieder, die gezien heeft welke bochten er zullen worden uitgenomen en op welk een breedte de weg zal komen, zal begrijpen wat een enorme verbetering dit wordt. Tijdens de op 12 dezer gehouden bloem bollenveiling van leverbaar en plantgerijf werden voor laatstgenoemde per H.L. de vol gende prijzen gemaakt. E. v. t. Hobbema ongeraapt 16 opgehou den. Prins van Oostenrijk ongeraapt 9. Bartigon graf 8. Ingles en Jellow 4.60, Rose la Rein 9. Le Notre, idem, Mrs. Moon, idem, Oostenrijkrijk, idem, Minillo 6. Gou den Kroon 7. Flollandsche Ires Cajanus 8. Imperator 4.10—3.60. Druiven 90 ct Lit. Umbellatum 1214 65 ct., beide per mand. Splendidt 16 op 1.15 per 100. Cro- cus King of the White per 16 16 K.G. 3. Per 100: Albion bont 8 op 59 ct. opgehouden 7—8 34 ct., idem, 67 24 ct., idem. Brand uitgebroken te 't Zand Woensdagmorgen is er brand uitgebro ken in de tooerenbenuizing van den heer W Meijers te 't Zand. Mede door den hevigen storm viel aan redden niet te denken. In zeer korten tijd was de behuizing totaal afge brand. Huis en inboedel waren verzekerd. Een 12-tal wagens hooi, die ook verbrandden waren echter niet verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. De brand schijnt in een aan het huis grenzende kapberg te zijn begonnen. BERGEN. Bij de Vt oensdag door het gemeentebe stuur gehouden aanbesteding Voor uitbrel- reiif aan Ho" i j3ts °P ^et gemeenteter- gesclfreven: 01denburglaan hadden in- l/nil! vr»r f Af.C\. n vr.. .-L voor kops voor*'/ 469T'c.UNoorVvóoiJ>.462C50 en N. Smit voor 450. Het werk is aan den laagsten inschrijver jj. Smit gegund. Door de afdeeling Alkmaar van den Mederlandschen Bond van koffiehuis-restau ranthouders en slijters, gevestigd te Amster dam, is aan den gemeenteraad van Bergen een adres gezonden, houdende verzoek om met toepassing van de wet van 28 Juli 1933 Stbl. 388, bij gemeente-verordening de per- ceden of gedeelten van perceelen uitsluitend dienende tot uitoefening van het bedrijf van den houder van een koffiehuis, restaurant of andere inrichting tot het gebruiken van spij zen en dranken tegen betaling, gelijk te stel len, hetzij met winkels of logementen, hetzij met perceelen of gedeelten van perceelen, die gemeubileerd worden verhuurd. Een twaalftal café- en restauranthouders uit Bergen heeft het adres voor adhaesie- betuiging mede onderteekend. Ingekomen personen. M. C. Bosman, geen, dir. autobusdienst, Kanaaldijk 7. van Alkmaar. A. Horst, R K dienstbode, Breelaan 19, van Amsterdam. M. Bult, N.Hz.b., Dorpsstraat 15, van Egmond-Binnen. E Halff. G.K., poelier, Dorpsstraat 15, van Egmond-Binnen. C. Oost. N.H., dienstbode, Middengeestweg 5, van Schagen. C. Fraanje (wed. R. Scchreu- ders), N.H., z.b., Breelaan 22, van Zaandam. W. A. H. Slag, R.K kapper, Dorpsstraat 21, van Almelo. A. Pikkaart, N.Hhuis houdster, Noordlaan 30. van Amsterdam. N. W. Boontje geen. z b Dr. v. Peltlaan 9, van Den Helder. M. G. Louwe, R K-, z.b., Baakmeeidijk 2, van Velsen. G. A. Lek, D.G., onderwijzeres. Russenplein 6, van Wor- merveer. H. W. C. van Sluiters, N.H., sergeant Mar Tuindorpweg 3, van Curagao. J. Dingerdis, R.K., arbeider, Zakedijkje 21 van Alkmaar. B. Stukje, geen, opzichter, St.Ant.str. 5. van Vlagtwedde. J A Ankel. E.L constructeur, Lindenlaan 2, van Amster dam. W. F. J. van Houtum, E.L. z.b., Lin- denlaan 2, van Amsterdam. J. Langen- berg, geen, bakker, Natteweg 5. van Alkmaar. E. Wermeling, R.K., dienstbode, Kerkestr. 11 (Zee), van Enschede. G. J. C. de Kruyf, G.K., huishoudster, Hoflaan 4, van Utrecht. A. Joman, N.H., z.b., Breelaan 126, van Oudkarspel. A. G. P. Hauet, N.H., 1.1. verpleegster, Verspijckw. 7, v. Huizen (N.- H.) M. Spijk, C.G., dienstbode, Buerweg 34, v. Amsterdam. J. H. M. Rose, R.K., z.b., Oosterweg 24, v. Den Haag. G. van der Gaag, geen, kapper, Dorpsstraat 10, v. Bussum. J. Brouwer, geen, z.b., Berger- weg 169, v. Alkmaar. A. F. E. M. Bruns, R.K., z.b., Komlaan 21, v. Eindhoven. W. Breeuwer, G.K., kleermaker, Dr. v. Peltlaan 9, v. Landsmeer. C. Zonneveld, N.H., voorwerker, St. Ant.str. 5, v. Broek in Wa terland. A. Smit (echtgen. B. L. Koop man), R.K., z.b., Kogendijk 43, v. Heiloo. J. E. N. van Stralen, R.K., scoenmaker, Oude Prinsw. 5, v. Alkmaar. G. M Lou we, R.K., z.b., Bergerweg 28, v. Velsen. K. van Berge, N.FL, z.b., St. Ant.str. 20, v. Koog aan de Zaan. Th. J. Idema, R.K., kruidenier, Bergerweg 53, v. Oudorp. Bovendien hebben zich gevestigd in het Pensionaat, Loudelsweg 20: G. D. Boon, v. Bovenkarsjóef. M. A. Muilaart, v. Maas tricht. D. J. R. Oosterbaan, v. Bolsward; A. M. Groen, v. Wormer; J. C. M. v Dits- huizen, v. Zaandam; F. J. Winkeler, v Hoorn; G. Witteman, v. Alkmaar; C. C. Borst, v. Den Haag; M. van Hooydonk, v. Den Haag; M. Kaiser, v. Den Haag; M Deyle, v. Den Haag; M. A. Louwe, Den Haag; B. M. v. d. Linden, v. Hilversum; A. A. van Loenhout, v. Ovezand; E. M. Th. v. Hulst, v. Den Haag; G. E. Sicking, v. Wor merveer; M. H. H. A. Meyer, v. Kruiningen; W. Obdam, v. Venhuizen; M. Ruitenberg, v. Hoogkarspel; G. E. M. van Kessel, v. Haarlem; C. M. Adema, v. Alkemade; L. E. Strijbosch, v. Haarlem; M. A. Nieuwe- steeg, v. Boskoop; C. C. Bosman, v. Hoog karspel; A. C. M. Stolten, v. Heemstede. C. M. S. Bontje, v. Haarlemmermeer; M. Veldt v. Uitgeest; E. C. Konijn v. Zijpe; A E M. Heideman v. Hoorn; E. Brandjes v Uitgeest; M. Jonkheer, v. Hillegom; J, F- Adema v. Alkemade; A. M. Broshuis v. Weesp; G. J. C. van 't Hoff, v. Hoogkar spel; J. G. Klijn, v. Weesp; A. Heynis, v Uitgeest; J. C. Heynis, v. Uitgeest; C. J. M v. Ditshuizen, v. Zaandam; C. G. Kaptein, v. Akersloot; G. van Velzen, v. Wervers- hoof; C. C. Oud, v. Hoogkarspel; R. L. M Geerlings, v. Amsterdam; A. Barabas, v. Den Haag J. M. Nelissen, v. Haarlem; H. J. B. M. Ruygrok, v. Voorburg; M. Schrijvers, v. Den Haag; A. Koopman, v. Hoogkarspel; B. A. F. Jongbloed, v. Den Haag; A. M. v. Kampen, v. Spanbroek: E. M van den Bos, v. Amsterdam; P. M. M. van den Berg, van Purmerend; J. M. de Vries, v. Alkmaar; Th. M. de Ruyter, v. Boskoop; P. Petri, v. Eg- mond aan Zee; M. de Jong, v. Hoedekens- kerke; J. M. A. Broerse, v. Leiden; E Nühn, v. Delft: M. Th. C. van Benthem, v Heemskerk; J. W. Simon, v. Amsterdam; W A. v. d. Wetering, v. Medemblik; J. W.' M. van Ettinger, v. Maassluis; G. C. Brieffies, v. Hoogkarspel; G. G. C. Ruitenburg, v. Heiloo; E. C. van der Eng, v. Uitgeest; A. M. Schermer, v. Hoorn; C. Groen, v. Bo- venkarspelM. C. Hille, v. Amsterdam; A. M. Zoet, v. Haarlemmermeer; H, P. Jonge ling, v. Amsterdam; A. de Jonr/. v. Hoede- kenskerke; A. Dekker, v. Zuid Scharwoude; L. J. M. Verhaart, v. Haarlem; H. G. M. van Schaik, v. Utrecht; A. K. Vijn, v. Me demblik; G., M. Alders, v. Haarlemmermeer E. Smit, v. Valburg. De raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag 17 Oct. a.s. des voprmiddags 10 uur. In deze vergadering zal o.m. de gemeente- begrooting 1934 worden behandeld. AKERSLOOT (September). Geboren Johanna, d. Van Maarten Hos en T. Rehne Johanna, d. van S Kaandorp en G. Pancras. Maartje Trijntje, d. van Jb. Boschman en H. M. Tijmes. Clazina, d. van J. Leijen en A. Seijts. Gerarda Maria, d- van H. J. van Tol en D. de Greef." A'.ida Divera Antonia, d. van J. Hollenberg en C. J. M. Hoogerwerf. Agatha, d. van A. van der Eng en R. Ccm mande ui- naar waarnemingen, verricht in den morgen van 13 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.3 mM. te La Coruna. Laagste barometerstand 737.2 mM. te Vardö. Verwachting, geldig tot den avond van 14 October: Zwakke tot matige Westelijke tot Zuidwes telijke wind; half tot zwaar bewolkt; weinig of geen regen, iets zachter. Weeroverzicht. De depressie in het noordoosten trok snel weg en wordt gevolgd door een sterk stijgen van den barometer. Hoewel de stijging van den luchtdruk in onze omgeving en in Frank rijk nog niet beëindigd is, zal dit toch spoe dig het geval zijn en zal de luchtdruk we derom gaan dalen bij de nadering .van een nieuwe uitgebreide depressie in het westen. Deze nieuwe depressie doet haar invloed reeds gelden in Ierland en IJsland De sche pen op den oceaan ten westen van de Golf van Biscaye en Portugal melden zeer hooge temperaturen. Tengevolge van het afnemen van het luchtdrukverval naar het noord-oos ten kwamen de stormen in het Oostzeegebied tot bedaren. Een kleine depressie in de golf van Genua geeft aanleiding tot stormachtige winden langs de Riviera (mistral). In de Alpen en langs de Pyreneeën vielen zware regens, evenzoo in Lapland en in het geheele noordoosten van het waarnemings gebied. In onze omgeving zal de wind spoe dig wpt zuidwest krimpen. ONDERTROUWD: Gerrit Molenaar en Hendrika Bakker. Arthur Bahr en Tonia Luhrs. Simon Ton en Grietje de Koning. Gerardus Kool mees en Wilhelmina Soecker. Johan Erdtsieck en Catharina Stam. Elbert Brommersma en Anna Harms. Harmen Holwerda en Boukje Waldus. GEBOREN: Hermanus z. v. Johannes Paulisse en Jo hanna Pruiis. Ernst z. v. Arnoldus Ort en Jannetie Wiersma. OVERI EDEN: Petrus Gijzen, 74 jaar. Ernst Ba^hhaus, 26 jaar. POLITIE-VERZOEK. De commissaris van politie alhier verzoekt bij inlevering van 25 cent-zegels, uitgegeven door de Alkm. Spaarzegelvereeniging „De Voorzorg", waarvan de herkomst aan be trokkenen twijfelachtig voorkomt, hiervan, in verband met den diefstal aan den Heldersche- weg, mededeeling te doen aan zijn bureau. Als er in Alkmaar een brand uitbreekt, kan men er hier bijna zeker van zijn, dat een tweede brand er 00 volgt. Deze traditie is ook nu gehanhaafd, want na het vuurwerk op de Nieuwesloot kregen wij vanmorgen al weer de gelegenheid, om onze brandweer in actie te zien. Even voor negenen ging het alarmeerend bericht door de stad, dat de gasfabriek in brand stond! Inderdaad, het was een alar meerend bericht, want is er wel meer gevaar voor ontploffingen, voor een ramp, dan bij een brand in een gasfabriek? Gelukkig, zoo erg als men zei, was het niet. Want toen wij op het terreinencomplex van de gasfabriek aankwamen, bleek slechts een der gebouwtjes in vlam te staan. Of beter gezegd: een der gebouwtjes was bijna totaal uitgebrand. Wat was er gebeurd? Een der employé's der gasfabriek vertelde ons het volgende Plotseling zag ik vlammen opstijgen in de zoogenaamde ammoniakfabriek Hier was een der werklieden bezig met het aftappen van teer. De man vluchtte naar buiten en was zeer ontdaan. Ik zelf ging met nog een ander direct zand halen, doch het gelukte niet, den brand daarmee te blusschen. Weldra kwam de eigen brandweer der gas fabriek in werking en begon met het blus- schingswerk. Het gelukte haar, de brand te beperken tot dit gebouwtje, doch dit brandde geheel uit. De Alkmaarsche brandweer, die ook zeer vlug ter plaatse was, kon zich slechts tot het nablusschingswerk bepalen. Men was er ook hier op voorbereid, dat de brand een grooten omvang zou kunnen aannemen en was met al het groote materiaal onder leiding van com mandant Ringers uitgerukt. De vraag is natuurlijk, hoe de brand is kun nen ontstaan. Men tast op het oogenblik, dat wij dit schrijven, hieromtrent nog vol komen in het duister. Wel is reeds komen vast te staan, dat een klein vaatje teer In jrn", ^eraa'(i 's en dat de vlam zich onmid dellijk mededeelde aan een grooter vat met teer En toen was er niets meer te redden. Dat teerdampen met een vlam van gascomfoor in aanraking zouden zijn geko- men> is vrijwel uitgesloten. Wel zou per on geluk bij het aftappen der teer iets gemorst kunnen zijn met het bekende gevolg, doch ook r\is k'ïna n'et mogelijk. De bouw van het gebouwencomplex is wel Ker gelukkig gebleken. Immers, nu alles 'n aparte vrijstaande gebouwen is onderge bracht, kon men den vuurhaard direct aam pakken en insluiten,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2