Alkmaarsche Courant. rr Honderd d/i en dertigste Jaargang. VRIJDAG 13 OCTOBER Haagsche brieven. CENTRUMPARTIJ ONTBONDEN. Opgenomen in het Duitsche Front. ERNSTIG ONGELUK BIJ HET KOLENZOEKEN. ERNSTIGE STORMSCHADE IN DENEMARKEN. Politieke bezwaren van arbeiders- zijde. POGING TOT OMWENTELING? 27 „Khakihemden"' gearresteerd. DE ONAFHANKELIJKHEID VAN DE PHILIPPIJNEN. NEGER GELYNCHT. DE VLIEGRAMP TE LIENDEN. Onderhoud met luitenant Rozendaal. Deelneming van den minister van defensie. De lijken der slachtoffers naar Utrecht vervoerd. De wrakstukken gebprgen. No. 242 1933 Het laatste Kurhausconcert onder leiding 'an Schuricht, waannee het zomerseizoen te Scheveningen officieel besloten werd, heeft een onverwacht éclat gekregen door de tegen woordigheid van Prinses Juliana en Prins Hendrik. Het was een gebeurtenis, die in lange jaren, sedert menschenheugenis, niet was voorgekomen. En het was in alle op zichten een verrassing. Eerst op den avond van het concert zelf stond er een kort be richtje in de bladen. Maar dat was voldoende om het publiek van alle zijden te doen toe- etroomen. Reeos lang voor den aanvang stond het rond de trap waarlangs de vorstelijke per sonen moesten komen, zwart van menschen en de zaal was eivol. Nu is het afscheidscon cert wel altijd druk bezocht, maar een gewel dige toeloop als dien Vrijdagavond zal men toch niet. of eerst op het allerlaatste oogen- blik hebben verwacht. Precies op tijd arri veerden de .Prinses en de Prins met een klein gevoig, als voorbeeld voor een stroom laatkomers, die bij de eerste rustpoos in Strauss' Tod und Verklaring tersluiks wer den binnengelaten Het is te hopen, dat in den volgenden zomer het publiek ziin eerbied en bewondering voor den eminenlen dirigent, dien we in Schuricht hebben, behalve door enthousiast applaus ook nog daadwerkelijk zal toonen door voortaan op tijd aanwezig te zijn. Anders moet de Kurhausdirectie maar eens wat strenger de hand gaan hou den aan de bepa'ing, dat tijdens de uitvoering der nummers de zaaldeuren gesloten blijven. Van de omstandigheid, dat daar nu de hand nog al eens mee gelicht wordt en dat men tijdens een rustpoos van éé-> of enkele minu ten de menschen zoetjes naar binnen laat schuiven, wordt nu wel een wat heel ruim gebruik, om niet ie zeggen misbruik, ge maakt. In de pauze werd er door charmante jonge dames en hoffeliik jongelui gecollecteerd voor het Emmafonds en het vorstelijk bezoek zal er wel toe hebben bijgedragen, dat er ruim en met veel goeden wil geofferd werd. De Prinses en de Prins hebben het geheele concert bijgewoond Nadat de laatste tonen van Beethovend zevende waren verklonken en het eerste applaus was bedaard deed Schuricht het Wilhelmus inzetten en in geen Ï'iren. misschien nooit werd, althans in de Curzaal bij het afscheidsconcert, ons statige oude volkslied met zulk een overgave, zulk een toewijding, zu'k een ontroering door de aanwezigen meegezongen Doodstil bleef het even in de zaal. toen klonk een helder, tot in alle hoeken verstaanbaar: Leve de Prinses! En daar barstten de toejuichingen los. Het was of men hierop slechts had gewacht. De zaal daverde er wis geklap en hoerageroep, dat niet verminderde integendeel nog toe nam, toen de Prinses aan de zijde van haar vader de trap afkwam Blozend, lachend, stralend, vriendelijk dankend, buigend en dan weer lachend ging ze langs de dichte men- scheniiien, het blonde haar als een aureool om het lieve gezicht, waarvan de heldere blauwe oogen met hun vriendelijken blik en Ihet waas van schuchterheid, dat er even over ligt verspreid, de allergrootste charme uit maken. Het kan niet anders of alle harten moeten naar haar uitgaan. Bewondering vereering, eerbied, en liefde hebben we voor de Koningin, maar een warme genegenheid, een groot deel van liefde gaa» ook uit naar haar kind, die door haar lieve eenvoud alle harten w;nt Geen wonder dat onder zulke omstandig beo en Prinsjesdag een waie Oranjedag is ge worden en de rit van de vorstelijke familie naar het Binnenhof zoowel als de rijtoer in den namiddag door een groot deel van de stad een zegetocht werd. Het leek er in den vroegen morgen met veel op. Dreigende donkere luchten en wat later op den ochtend een olasregen die dreigden alle enthousiasme te dempen. Maar de meesten hadden toch ver trouwen in de Oranjezon, die ons op den derden Dinsdag in September nog nimmer in den steek heeft gelaten en die ook nu door brak. Om één uur, bij het weggaan van het paleis, scheen de zon door de wolken en he werd een stralende middag. Veelvuldig en verscheiden waren de depu taties langs den weg. die de Koningin hulde en trouw wilden betuigen en het hield maar niet op. Tot ver buiten de stad stonden ze ge schaard. jongen en ouden van allerlei rang en stand. Natuurlijk liet ook Scheveningen 2ich niet onbetuigd, het visschersedorp voelt zich te nauw met Oranje saamgeweven. Het spreekt van zelf dat het cveral stamp vol was met belangstellenden. Le café's, die het geluk hadden langs den weg te liggen, dien de stoet volgen zou, moesten reeds lang van te vor n hun deuren sluiten, omdat er geen plaats meer te krijgen was. Veel toe schouwers hadden zich in de hoop op een goede plaats in de richting van den Ruigen Hoek begeven. De lange zonnige weg tus- schen het viaduct en het hek van den Ruigen Hoek, die ru ite biedt voor velen, wemelde van fietsen en auto's, die op den berm waren gezet. Het laatste stuk van dien weg gaat langs een groot duinveld, waai dagelijks de iWtenboetsters aan het werk zijn. Die waren daar ook nu te vinden, in haar gewon* daag- sche wericpakje. donkere kleeren, een zonne hoed of een kan of doek over het hoofd en groote, bruingevlekte schorten voor. Zoo schaarden ze zich iangs de afscheiding tegen het oogenblik, dat de koninklijke stoet ver wacht werd. Deputaties waren er op dit deel niet meer, behalve nog een enkele, een laatste vlak bij het hek. Daar stonden keurig in het gelid een vierentwimigtal ruiters er amazones den stoet op te wachten. Het was een deputatie van de Manege Van der Velde in de Duin straat, die daar haar opwachting maakte, in het stemmig zwart met hoogen hoed van het officieele rijcostuum, een oianjebloem in het knoopsgat. Doodstil stonden de vierentwin tig paarden bij het voorbijrijden van het ko ninklijk rijtuig met vierspan, en voorrijders in rood en goud. dat in draf het hek door ging den weg af naar het landhuis toe. De Ruige Hoek ligt daar zoo verlokkend rustig te midden van het eenzame duinland schap, dat de voorkeur van de Koningin en de Prinses voor dit idyllische plekje waarlijk niet te verwonderen is. alle jaargetijden is het er mooi en aantrekkelijk en er gaat een wonderbare rust van uit. Wie graag de Ko ningin wil zien, zonder het ceremonieel van de officieele ge'egenheden, kan niet beter doen dan die richting uit te wandelen of rijden. Er is, vooral op mooie zonnige dagen, dan altijd een groote kans, dat men Hare Majesteit tegenkomt, som» te paard ergens langs de duinpaden of aan het strand, wan neer er vaak een flinke galop in gezet wordt, vaak ook te voet, met een stevigen stok in de hand en een praciisch wandelpak, dat het stappen door het mulle zand niet tot een last maakt; een enkele maal ook op de fiets langs het rijwielpad, dat naar Meyendel voert. In die laatste omstandigheid is het zaak goed uit te kijken en op zijn qui vive te zijn, want anders is de Koningin gepasseerd, zelfs zonder ctet men het bemerkt heeft, zonder dat men ook maar een kans gekregen beeft om te groeten. Een enkele hofdame, een lakei op eenigen afstand en een rechercheur zijn de eenigen, die haar vergezellen, soms ook de Prinses. Meestal worden deze tochtjes in den vroe- genochtend ondernomen, als er nog weinig wandelaars en fietsers langs den weg zijn en de enkelen, die daar Hare Majesteit ontmoe ten, weten, dat zij haar niet met hinderlijke belangstelling moeten lastig vallen. In de eenzaamheid van het go ende duin rondom, van den blauwen hemel daarboven, in de vrijheid en ongedwongenheid, die de natuur aan allen geeft, moeten haar wel eens de woorden van Faust invallen: Hier bin ich Mensch hier darf ich's sein. W. P. De landelijke commissie van de Centrum partij in het Saargebied heeft gisteren beslo ten tot ontbinding der partij. De partij zal in het Deutsche Front worden opgenomen. Aan dit besluit zijn voorafgegaan bespre kingen tusschen den Centrumvertegenwoordi ger en den leider der N.S.D AP. in het Saar gebied. In een oproep aan de kiezers deelt de partij mede, dat de ontbinding is geschied op grond van den wensch, dat alle Duitschers van het Saargebied in één partij worden ver- eenigd. STARHEMBERG PLAATSVERVANGEND LEIDER VAN HET VADERLANDSCHE FRONT. Naar officieus wordt medegedeeld, heeft Dollfuss, de leider van het Vaderlandsche Front, kennis genomen van de intrede van den Heimatschutz in het Vaderlandsche Front en den bondsleider van den Heimat schutz, vorst Starhemberg, tot zijn plaats vervanger bencemd. Verklaard wordt, dat daarmede voldaan is aan de belangrijkste voorwaarde die de Heimatschutz aan het Front had gesteld. PAUL BONCOUR TE PARIJS. Rapport uitbrengend over Genève. De Fransche minister van buiteniandsche zaken Boncour is gistermorgen uit Genève te Parijs aangekomen om deel te nemen aan een ministerraad, die werd gehouden onder voorzitterschap van den staatspresident. Paul Boncour toonde zich zeer tevreden over de laatste resultaten te Genève. Hij bracht uitvoerig rapport uit over de besprekingen te Genève en werd door zijn collega's gefelici teerd in verband met de houding der Fran sche delegatie. Gisteravond betraden 4 personen weder rechtelijk het gebied van een mijn om steen kolen te zoeken. Op de helling lieten plotse ling steenmassa's los en rolden naar bene den. Een 45-jarige vrouw en een 14-jarige jongen werden bedolven en gedood. Een man liep lichte verwondingen op. DE STAKING IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. De staking van de scheepvaartherstellers, die gisteren is ingegaan, is thans algemeen Er wordt naar schatting door 1500 arbeiders gestaakt, waarvan 700 alleen reeds in dienst zijn bij de „Mercantile". DIJKDOORBRAAK IN BELGISCH LIMBURG. Gisteren heeft zich een dijkbreuk vooige daan te Lille St. Hubert in Limburg bij Boek- holt en wel tusschen de bruggen 4 en 5 van het verbindingskanaal AntwerpenLuik. Over een breedte van ongeveer 30 M. ver liet het water de bedding van het kanaal en overstroomde de weiden en velden. Hierdoor zijn eenige schepen op oen kant gezet. Aan weerszijden heeft men de sluisdeuren moeten sluiten, zoodat het verkeer op dezen water weg voorloopig volkomen is gestagneerd. Van alle zijden komen nog steeds berich ten binnen over de schade, die de hevige or kaan gisteravond in geheel Denemarken heeft veroorzaakt. Door een dijkdoorbraak heeft de sneltrein uit Oslo niet minder 9 uur ver^ traging gehad. Ook de verbinding met Duitschland was langen tijd verbroken door een buitengewoon lagen waterstand. De berichten uit zee luiden verontrustend Bij Skagen is de Estlandsche driemaster „Wega" uit Fernau aan land gedreven en in eenige uren volkomen vernield. De bemanning kon gered worden. Een ander, vermoedelijk Deensch vaartuig, welks noodsignalen wa ren waargenomen, is in den storm verdwe nen, terwijl het s.s. „Vendia" averij opliep en in de haven van Esjberg moest worden bin nengesleept DE BELGISCHE REGEERING. Treedt Hijmans af? Naar in politieke kringen in België ver- uidt, heeft de Belgische minister van buiten* andsche zaken Hij mans het plan, binnen- cort af te treden. Als zijn opvolger wordt Jaspar genoemd. RUSSISCHE AMBTENAREN IN MANTSJOERIJE OEARRESTEERD. Het telegraafagentschap der Sovjet-Unie deelt mede, dat de leider van het locomotie- vendepot op het station Mandsjoeri door de Mandsjoerijsche politie is gearresteerd Bo vendien zijn nog andere Sovjet-Russische ambtenaren in arrest genomen terwijl hun verhinderd werd hun dienst te verrichten. De Sovjet-Russische leider van den Oost- Chineeschen spoorweg, Rudy, heeft den raad van beheer van den Oost-Chineeschen Spoorweg verzocht er zorg voor te dragen, dat alle gearresteerde Sovjet-Russische amb tenaren op vrije voeten worden gesteld en weer worden hersteld in hun oude functies Een beslissing daarover is echter nog niet genomen. PROF. Dr. JULES PERSYN OVERLEDEN. Sedert een paar dagen werd te Antwerpen de bekende letterkundige en criticus prof. dr. Jules Persyn, o.m. leeraar aan de hooge- school van Gent vermist. Hij had Dinsdag middag j.1. blootshoofds en op pantoffels zijn woning te Broekhem bij Antwerpen verlaten en was sedert dien niet meer teruggekeerd. Gisteren heeft men zijn lijk opgevischt uit den vijver van zijn tuin. Dr. Jules Persyn was in 1878 te Waschte- beke (West-Vlaanderen) geboren. Hij schreef o.a. critische werken over de Nederlandsche schrijvers dr. Schaepman, v. Dyssel en verder over Vlaamsche letterkunde en Noorsche lite ratuur, o.a. een boek „Hendrik Ibsen". Hij was vader van 13 kinderen, van wie het jongste slechts 2 >4 jaar oud is. JALOERSCHE OUDE VRIJSTERS. Te Tasowa in Slowakije werd den laatsten tijd een ontstellend aantal brandstichtingen geconstateerd in woningen van pas getrouw de paartjes. Vóór het uitbreken van den brand ontving men een dreigbrief. Het gelukte de politie niet de daders te achterhalen, totdat ten tenslotte aan het schrift van één der brieven een dienstbode herkende, die mededeelde, dat de branden werden gesticht door een groep oude vrij sters, die jaloersch waren op hun in den echt verbonden sexe-genooten. INGRIJPEN VAN MUSSOLINI? De Evening Standard bericht van een per soonlijk ingrijpen van Mussolini, die bezorgd zou zijn over een eventueel plan van Ameri ka, Frankrijk en Engeland tot het voorleg gen van een volkomen uitgewerkt systeem aan Duitschland, waarbij Duitschland voor de keuze zou worden gesteld, te aanvaarden of te verwerpen. Mussolini zou de Engelsche en Fransche ambassadeurs te Rome hebben verzocht, moeite te doen om een uitweg te vinden. DE KAPLAARZEN VAN DEN INGENIEUR. Op een gemeentelijk bouwwerk te Stock holm was een jong ingenieur te werk gesteld, die daarbij bruine kaplaarzen droeg. Na een paar dagen merkte hij dat de arbeiders hem met den nek aankeken. Toen hij naar de re den hiervan vroeg, deelde een arbeider hem mede, dat men het niet goed vond dat hij hooge bruine laarzen droeg daar dit een tee ken was van nationaal-socialistische gezind heid! De ingenieur antwoordde dat dergelij ke laarzen overal in Zweden door arbeiders werden gedragen en dat hij in het geheel geen nazi was. Een paar dagen later kreeg hij bezoek van een arbeidersdeputatie. De vakvereeniging had over de zaak vergaderd en besloten het bouwwerk te boycotten als hij niet onmiddel lijk de bruine laarzen uittrok. De ingenieur vroeg of het voldoende was als hij de laarzen zwart liet makm en kreeg een bevestigend antwoord. Een uur later waren de laarzen zwart en was alles weer in orde. Het merkwaardigste van de geschiedenis, verhaald door den correspondent van „Ber- lingske Tidende" is, dat de nazi's geen bruine maar zwarte laarzen dragen. De politie heeft te Philadelphia in het hoofdkwartier der khakiehemden een inval gedaan en 27 leden dezer organisatie gear resteerd. De gearresteerden worden er van beschuldigd het voornemen te hebben gehad, het wapendepot van het derde regiment van de Nationale Garde te bestormen en daarna in vrachtauto's naar Washington te rijden om Roosevelt tot dictator uit te roepen. Ue leden dezer „khakihemden" worden voor het grootste gedeelte gerecruteerd uit de het vo rig jaar uit Washington verdreven veteranen Onder de aanhangers der „khakihemden was groote verontwaardiging ontstaan over het feit, dat de leider der organisatie, Smith, voor de politierazzia met 25.000 dollar, die hij verdiend had met den verkoop van khaki hemden, met de Noorderzon vertrokken is De politie heeft verder nog 3 geringe wapen opslagplaatsen gevonden. De senaat en het huis van afgevaardigden hebben in vereenigde vergadering te Manilla een resolutie goedgekeurd, waarin de aange boden onafhankelijkheid van de Philippijnen wordt afgewezen en waarin de voorkeur wordt gegeven aan den huidigen regeerings- vorm. De regeering is gemachtigd een nieuwe missie naar Washington te zenden om met de Amerikaansche regeering te onderhandelen. VERNIEUWING VAN DE OORLOGSVLOOT IN MEXICO. Mexico is thans bezig met de volledige vernieuwing van zijn kleine oorlogsvloot, die weliswaar nauwelijks een voldoende bescher ming kan bieden voor aanvallen van uit zee, doch die toch bijzonder goede diensten kan doen voor de kustwachtdienst. Op Spaansche werven zijn op het oogen- blik twee kruisers, vier transportschepen en 14 lichte kanoneerbooten voor Mexicaansche rekening in aanbouw. Zij zullen in de eerste helft van het volgende jaar gereed komen en dan onmiddellijk in dienst worden genomen De uitrusting dezer schepen geschiedt met machines en wajrens, die in Engeland zullen worden gekocht. Intusschen heeft men reeds een aanvang gemaakt met het buiten dienst stellen van de tot dusverre gebruikte, rijkelijk verouderde eenheden. De artillerie zal ge bruikt worden in de kustforten, terwijl de vaartuigen zelf zullen worden verbouwd tot transportschepen met veel minder geschut be wapend. De „zware" artillerie van 12 c.M. stukken zal naar Veracruz aan de Golfkust en naar Acapulci, de voornaamste haven aan de Stille Oceaan worden gebracht om daar als saluutbatterij te dienen. EEN AANSLAG OP FEY? Hardnekkig doet te Weenen het gerucht de ronde, dat in de werkvertrekken van den vice-kanselier Fey in de bonds-kanselarij van uit den daar tegenover liggenden Volksgar- ten een stuk ijzer is geworpen, dat door het raam vloog, ,op het oogenblik, dat juist nie mand aanwezig was. Van officieele zijde worden omtrent deze aangelegenheid geener lei mededeelingen verstrekt. Wel is de omge ving van de bondskanselarij extra bewaakt. ROOFOVERVAL OP PARIJSCHE BANK. In het centrum der stad is gistermiddag een brutale roofoverval gepleegd op den kassier van een bank, toen deze zich voor een oogenblik ophield in een benedenvertrek van de bank. Een ongeveer 30-jarig man trad binnen, en na de deur achter zich te hebben gesloten, eischte hij met de revolver in de hand, dat de kasiser hem het contante geld zou overhandigen. Daar de aangevallene vreesde dat de roover inderdaad van zijn re volver gebruik zou maken, reikte hij heip twee beurzen over, waarin zich een vrij groo te som gelds, buiteniandsche waardepapie ren en verscheidene loten der Fransche staatsloterij bevonden. De dader kon onge hinderd ontkomen. DE OOST-CHINEESCHE SPOORWEG. In een commentaar op de uitlatingen van de Japansche pers inzake het communiqué van het Tass-agentschap schrijft de Prawda dat de verklaringen van het ministerie van buiteniandsche zaken aantoonen, hoe groot de onrust en verwarring is van de op heeter- daad betrapte overweldigers. De officieele Japansche documenten, waarvan een deel door Tass gepubliceerd is toonen op onweer legbare wijze de volledige verantwoordelijk heid van de Japansche regeering aan voor het voorgenomen in beslagnemen van den Oost-Chineeschen spoorweg en het schan dalige optreden van de Japansche autoritei ten en hun beleedigingen ten opzichte van de Sovjetambtenaren. Bijgevolg is het onmoge lijk de onhandige pogingen van de Japansche imjjerialisten om te ontkomen aan de verant woordelijkheid anders dan belachelijk te noe men evenals het achteruit krabbelen, de drei gementen en het geschreeuw waarmede de kolommen van de Japansche dagbladen worden gevuld. De Japansche imperialisten aldus de Prawda zullen niet ontkomen aan de ver antwoordelijkheid, waarvoor Rusland hen reeds twee malen had gewaarschuwd. Te Labadieville (Louisiana) is een verbit terde volksmenigte de gevangenis binnenge drongen. De bewakers werden overrompeld en de neger Bromo Jackson, die een 15-jarig blank meisje zou hebben aangerand, naar buiten gesleept en opgeknoopt aan een brug over de Bayou-la-Fourche rivier, een der mon dingen van de Mississippi Het lichaam van den neger werd omspannen met een plakaat, waarop geschreven stond" Negers, laat onze vrouwen met vrede. Dit is het lot van alle moordende negers. OPSTAND IN SIAM. Staat van beleg afgekondigd In Siam is een nieuwe militaire opstand uitgebroken, in verband waarmee de regee ring in het geheele land den staat van beleg heeft afgekondigd. In de provincie zijn twee regimenten aan het muiten geslagen en heb ben het vliegveld Don-Moeang bezet Gene raai Bovaradey, die lid is van de koninklijke familie rukt aan het hoofd van een gewapen de macht tegen de hoofdstad op. De buiteniandsche legatie is meegedeeld, dat voor de buitenlanders geen enkel gevaar te vreezen is. O*VU Jiot DE MUITERIJ OP DE ZEVEN PROVINCIËN. Tragische bijkomstigheid. Men herinnert zich dat zich onder de offi cieren van „De Zeven Provinciën" die voor den zeekrijgsraad terecht zullen moeten staan, omdat nagegaan moet worden of zij zich aan opzettelijk nalaten van tegenweer schuldig hebben gemaakt, ook bevinden de beide officieren, die op het tijdstip der mui terii wacht aan boord hadden. Deze twee officieren zijn bovendien nog wegens een ander delict in staat van beschul diging gesteld: een van hen sprong in een vlet om den commandant aan den wal te waarschuwen en heeft dus eigendunkelijk zijn post verlaten, de ander heeft zich door de muiters in zoodanigen toestand laten bren gen dat hij zijn dienst niet meer naar behoo- ren kon verrichten. Deze laatste, een luitenant ter zee 2e klas se, gaf reeds kort na den aanvang van het onderzoek teekenen van overspanning. Zijn toestand verergerde langzamerhand en, naar het „Bat. Nwsbl." verneemt, ver toeft deze officier thans reeds eenigen tijd in een inrichting. Gevreesd wordt dat, als er ooit een keer ten goede komt, dit toch in ieder geval zeer langen tijd en zorgvuldige verple ging zal vorderen. £uchtvaact De eerste luitenant-waarnemer Roozen- daal, die het ongeluk heeft medegemaakt, vertelde aan het Hbld., dat gistermorgen te gen 10 uur een escadrille jagers onder bevel van kapitein-vlieger Van Weerien Poelman te Soesterberg was opgestegen, ten einde een oefenvlucht te maken naar het vliegveld in Zuid-Limburg. Het weer was zeer goed en in de beste stemming was men vertrokken. Ruim kwart over tien passeerde men den Rijn bij Rhenen. Het toestel van kapitein Van Weerden Poelman, waarin de heer Ro zendaal gezeten was, vloog boven de beide toestellen van den lsten luit. jhr. Van Asch van Wijck. waarin tevens gezeten was de sergeant-vlieger Hardeveld en van 2e lui tenant jhr. Van Sminia, waarin voorts geze ten was de sergeant-majoor vliegtuigmaker Vermeulen. Plotseling haakten deze beide vliegtuigen met de vleugels in elkaar en tot zijn groote oiflzetting zag de heer Rozendaal dat groote verwoestingen werden aangericht. De vleu- els braken af en het toestel van luitenant minia viel als een bom omlaag. Het toestel van luit. Van Asch van Wijck had een vleugel verloren, maar de bestuur der, die blijkbaar zijn tegenwoordigheid van geest niet verloren had, gaf vol gas en zag nog kans zijn machine vlak te trekken. Een oogenblik hoopten de heeren Van Weerden Poelman en Rozendaal nog, dat de heer Van Asch van Wijck erin zou slagen zijn toestel zoo goed en zoo kwaad als het zou gaan op den grond te krijgen. Maar het was te zwaar gehavend. Plotseling sloeg het om*en viel met pijlsnelle vaart omlaag, waar het op den grond te pletter sloeg. Kapitein van Weerden Poelman heeft nog een oogenblik boven de plaats van de ramp gecirkeld ten einde te pogen te landen, doch dit was door de gesteldheid van het terrein uitgesloten. Direct is de heer Van Weerden Poelman naar Soesterberg teruggekeerd, waarna hij in gezelschap van luitenant Rozendaal per auto naar de plaats van het ongeluk is gegaan. Daar werd het vermoeden, dat zij reeds koes terden, helaas maar al te zeer bewaarheid, n.1. dat geen der inzittenden van de neerge storte vliegtuigen het leven er had afge bracht. Luitenant Rozendaal was zeer diep ge schokt door het gebeurde, dat ook onder de bevolking groote deernis heeft gewekt. Gedurende het onderhoud was de luitenant zijn ontroering meermalen ternauwernood meester. De minister van defensie heeft dade lijk na het vernemen van de ramp, welke gisterochtend de Nederlandsche mili taire luchtvaart heeft getroffen aan de nabestaanden van de slachtoffers zijn innige deelneming in het tragisch ver lies betuigd. Gistermiddag omstreeks drie uur reed een gesloten Roode Kruisauto den Marsch-polder bij Lienden in, waar des ochtends het ontzettende vliegongeluk is gebeurd, dat aan vier onzer vliegers, twee officieren en twee onderofficieren het leven heeft gekost. Het publiek, dat met honderden den geheelen dag zich op en rondom het terrein van de ramp verdrong, werd door de politie teruggedreven en toen begon het personeel van den Militairen Geneeskundigen Dienst met de droeve taak, het stoffelijk overschot van de ver ongelukten voor het vervoer gereed te maken. Eerst werden de lijken van luit. Van Asjh van Wijck en sergeant-majoor Ver meulen in den auto geborgen. Daarna reed de wagen door het weiland naar het wrak van het andere vliegtuig waar, op eenigen afstand, de lijken van luit Van Coehoorn van Sminia en van ser geant Van Hardeveld lagen. Zwijgend verrichtten de mannen hun droeve taak en toen de auto wegreed, ontblootten de aanwevige autoriteiten eerbiedig het hoofd, terwijl de militairen hun saluut brachten. Langs den smallen polderweg, waar een volslagen verkeersopstopping was ontstaan, reed de auto langzaam voort. Het publiek week terug en velen ont blootten het hoofd. De ontroering werd velen te machtig, toen de wagen daar onder doodsche stilte wegreed. De dooden zijn naar het Militair Hos pitaal te Utrecht vervoerd, teneinde daar te worden opgebaard Nauwelijks was de Roode Kruis-auto ver dwenen, of twee groote transportwagens van de luchtvaartafdeeling, getrokken door een tractor, kwamen den polderweg afrijden. Het kostte heel wat moeite om op het terrein er mede te manoeuvreeren. Tientallen militairen waren mede gekomen, want het was onder de bedrijven bijna vier uur geworden en men moest spoed maken om de wrakken vóór het invallen der duisternis te bergen: De diep in den grond gedrongen motoren moesten worden uitgegraven en werden daar na met behulp van takels op de wagens ge bracht. Steeds meer kwamen nieuwe drommen nieuwsgierigen opzetten, maar het terrein

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9