JUmnieums £uchtoaact Buitenland Je Uoor kleine tuinen. tweede klasse H. C. Bos zaten voortdurend te bridgen. Op een dag dat het schip langs Sumatra voer, namen de muiters den voorraad gewe ren en munitie op, waarbij bleek dat een paar geweren ontbraken. De muiters zeiden dat de officieren die wel zouden hebben genomen, waarna bij hen visitatie werd gehouden. En kele officieren hadden hiertegen bezwaren, maar anderen zeiden; ,,Laat ze maar". OPGEPAST, DE HUZAREN KOMEN! Een militaire operette-film in de „Harmonie". De film, die in le eerstkomende avonden met succes in de „Harmonie" zal gaan, is een vroolijke operettefilm met Fritz Schulz en Ida Wüst in de hoofdrollen. De ziel van dit rondreizend circus is de flinke directrice Olivia Petermann (Ida Wüst). Niet alleen beheert Olrvia de cassa, doch tevens heeft zij dictorlale macht in de geheele, groote reizende circusfamilie en wel vooral over haar man August en haar doch ter Liane; Bovendien is zij nog een der at tracties van het programma, waar zij op treedt als de vrouwelijke Willem Teil, 's we relds vermaardste kunstschutster. Het glans- nummer echter van Petermann's Circus is de kunstrijder Collani, die op zijn volbloed hengst Alida wonderschoone toeren ten beste geeft. Collani is een robuste kerel, die echter den clown Bimbo een kwaad hart toe draagt. De reden is dat Liane en Bimbo het zeer goed met elkaar kunnen vinden, hetgeen een doorn is in het oog van Collani. Bimbo, een goedhartige jongen, blijkt niet opgewassen te zijn tegen den gluwen Collani en als laatstgenoemde te weten komt dat Bimbo eens een klein liefdesavontuurtje in een park gehad heeft, weet hij den armen iongen door het schrijven van een bepaalden irief hevig te plagen, ja brengt hem zelfs zoover, dat hij de geliefde Liane niet durft te vragen. Bimbo verbeeldt zich nl. dat hij in het naburige stadje Motzenburg een dienst meisje, Lotte genaamd, heeft zitten met een tprvit. Ondertusschen wordt Bimbo <chter opge roepen voor den militairen dienst en ge plaatst in het stadie Motzenburg. In den laatsten brief, welken hij van zijn vriendint?) Lotte ontvangt, bevindt zich tevens een foto van deze, door Collari op sluwe uit de wijze een of andere huisvrouwenkrant geknipt. Het toeval wil nu, dat het meisje van deze foto de vrouw is van den wachtmeester in de kazerne te Motzenrurg en indertijd in het huisvrouwenblad riechts afgebeeld werd. om dat zij den eersten oriis won op kookgebied. Groot is dus de ontsteltenis van Bimbo, wanneer hij haar entmoet, zoodat de jonge man zich verbeeldt, dat haar zoontje het zijne ig Allerlei komische verwikkelingen komen hieruit voort, tot op een goeden dag blijkt, tot welke intrige® de kunstrijder Collani in staat ft geweest. Bimbo met zijn kameraden van het eminent besluiten den bruut een flinke af straffing toe te dienen, die hem lang zal heugen. Als den volgenden dag tijdens de openingsvoorstelling van het circus Collani B'et kan optreden, omdat ziin zitvlak zoo'n pijn doet, verzoekt de directrice Olivia den wachtmeester Bimbo eenige uren vrijaf te geven om in de plaats van Collani op te tre den. Tevens dient zii riikeliik uitnoodigingen liit. zoodat dien middag zoo ongeveer de hkeele kazerne in de circustent aanwezig is. Tuist op het oogenblik dat de generaal op inspectie de kazerne komt bezoeken en alle militairen in het circus ziin. danst Bimbo, als de krijgsgod Mars verkeerd, op het oude ar- tilleriepaard in de arena. Vanuit de kazerne klinkt trompetgeschal, zoodat alle militairen zich derwaarts spoeden en een deri'ee voor don generaal uitvoeren. Hoe tenslotte dit voolüke filmspel eindigt, willen we op deze plaats niet uit de school klappen doch dat het eind goed is, verzekeren we U Het voorprogramma is, zooals steeds, actueel, uitgebreid en goed verzorgd De hu zaren zullen zich op een druk bezoek mogen verheugen. MADONNA, WO BIST DU? Victoria Theater. Een beeldschoone actrice Liane Haid fe verloofd met den directeur van den schouwburg, een man, die twintig jaar ouder is, maar natuurlijk een schitterende positie heeft, Hij zal met de bekoorlijke toekomstige directrice naar een gemaskerd bal in Hote' Monopole gaan, maar op het laatste oogen blik wordt hij voor dringende zaken naar Parijs geroepen Hij kan dus niet naar het bal en verlangt nu ook van de jonge vrouw, dat deze zal thuis blijven. Zij stemt noodge dwongen toe, maar als de directeur vertrok ken is en zij al haar kennissen naar de ba's ziet vertrekken er is namelijk ook nog een figurantenbal voelt zij haar eenzaamheid •la een last. Een oude. wereldwijze portier, die zijn ronde langs de kleedkamers doet, raadt haar aan om van haar jugd te profi teeren en dan wordt de verleiding haar te machtig. Zij doet een masker voor en ver. schijnt op het bal. Een vroolijk schouwburg groepje, waarvan Otto Walburg het middel punt vormt, heeft juist kennis gemaakt met een eleganten jongen man, die het groepje «O champagne fuift. Hij is van een Indische plantage gekomen en zoekt een vrouw. Oo h«-t ba! zal men hem daaraan direct helpen en er wordt hem een doek voor de oogen ge bonden. waarna hij zoekend om zich heen tast, Toevallig komt juist de eenzame ver loofde van den directeur binnen. Hij grijpt baar, doet zijn masker af en bekijkt zijn buit. la er verrukt van en beiden brengen dan tewmen eenige allergenoegeliikste uren door Dan vraagt het meisje om champagne, maar voor hij die halen gaat, bind* hii haar een zakdoek om het been om haar te herkennen. Als hij terug komt, is de vogel gevlogen *n dan loopt hii zoekend door de drukte van de *aal en roept; Madonna, wo bist dus? Er ziin allervermakeliiWe typen op het bal. o.a. de dikke Otto Walburg, die een «ardig actrlcetje veroverd heeft, maar haar weer mpet afstaan aan den componist van «*n Schlager Deze zoekt tevergeefs naar een passenden titel van zijn nieuwe lied en meent telkens iets gevonden te hebben, maar ver- werpt het dan weer voor iets andere. De ver loofde van den schouwburgdirecteur is intus- schen thuis gekomen en dan hoort zij enkele dagen precies na het tijdsein van twaalf uur in de radio de woorden; Madorfna, wo bist du? Zij weet daardoor dat de onbekende haar nog altijd zoekt en op deze wijze denkt op te sporen en dan komt natuurlijk de groote, toevallige gebeurtenis, dat de jonge man een vriend van den directeur blijkt te. zijn en dus op een huiselijk feestje aan haar voorgesteld wordt. Hij vermoedt, dat zij de vrouw is, die hij zoekt, maar krijgt eerst zekerheid als hij den volgenden avond in haar kleedkamer zijn zakdoek terug vindt Zij verwijt hem zijn radio-oproep, maar hij ontkent iets daarvan te weten Dan zullen zij de proef nemen. Als hij om twaalf uur bij haar is, zal hij natuurlijk niet kunnen omroe pen en daardoor kunnen bewijzen, dat een ander dat doet. Precies twaalf uur wordt het opnieuw geroepen en dan blijkt, dat de Schla gercomponist die woorden op het bal gehoord en als titel van ziin nieuw lied bestemd heeft. Het is dus een reclame-roep geweest en de ar- tist zingt dat lied voor de luisteraars. De schouwburgdirecteur krijgt van den ouden portier een lesje en begrijpt, dat hij een jonge vrouw aan een jeugdiger man moet over laten Hij heeft al lang gezien, dat zij vriend en zijn verloofde elkaar liefhebben en brengt plotseling een reis tot stand, waarbij <fe jongelui genoodzaakt zijn een wel wat voor barige huwelijksreis te maken, zoodat de hij en de zij, die in de film voor elkaar bestemd ziin elkaar ook werkelijk krijgen. Deze film is alleraardigst. Liane Haid, en der knaoste vrouwelijke filmsterren, is hier weer een en al charme en Otto Walburg, Fritz Schulz en Victor de Kowa werken in de hoofdrollen mee om deze rolprent tot iets bijzonders te maken. Er ziin aardige balet- ten, er is goed en geestig spel, goede zang en er zijn werkelijk inslaande Schlagers Het talrijke publiek heeft reeds gisteravond getoond deze film zeer te apprecieeren. Vooraf gaat o.a. de film van de 8-October- feesten, waarover we reeds dezer dagen iets geschreven hebben. Voor Alkmaar is deze uitgebreide en duidelijke film natuurlijk van de grootste beteekenis Men ziet. na een voor woord van den burgemeester, de reveille, de uitvoering der koraalmuziek, den kinderop tocht, de huldiging bij het beeld, de krans- legging door de Prinses en den historischen optocht, Voor Alkmaarders ,die dit in wer kelijkheid niet of niet goed gezien hebben en trouwens ook voor die het wel gezien heb ben is deze film buitengewoon interessant Er is weer actueel geïllustreerd nieuws uit binnen- en buitenland, o.a. nog eens de tocht van het koninklijk gezin in de gouden koets Een humoristische worstelfilm, die mede vooraf gaat, wordt een beetje oud. Wij hebben ze nu in betrekkelijk korten tijd in Alkmaar voor den derden keer bekeken en dan gaat de aardigheid er wel wat af. Afgezien daarvan en dat betreft dan ook nog maar één num mer uit het voorprogramma geeft het Victoria Theater deze week een buitengewoon interessante voorstelling. DE ONTEMBARE VROUW, Cinema Americain. Een ontembare vrouw ja, maar dan toch één, waarvoor menige man moeite deed, en niet zonder aanvankelijk succes. Een vrouw, on derhevig aan zeer wisselende stemmingen, die zij niet kon beheerschen, misschien een gevolg van haar afkomst uit een vóór-trekkersfamilie, die zich vestigde in het land der Indianen, waarvan het stamhoofd zijn zoon niet kon be letten een verhouding aan te knoopen met een blanke vrouw, die wat veel alleen gelaten werd door haar man. Nasa werd, toen alle opvoedingspogingen van haar vader faalden, op een strenge kostschool geplaatst, waarna hij haar wenschte uit te hu welijken aan een door hem geschikt geachten candidaat. Maar het meisje koos zich een an deren man, die bleek geen goede keus te zijn. Hoe zij van dezen scheidde en welke erva ringen zij opdeed als arme vrouw en later als rijke dame, die van haar grootvader een fortuin had geërfd en hoe haar ontembare karakter haar soms ruw en on-damesachtig deed optre den, dit alles is te veel om in kort bestek na te vertellen, Genoeg zij het te zeggen, dat zij ten slotte rust vindt in de armen van den man van hetzelfde ras als zij, een halfbloed, die een jeugdvriend van haar was. Met veel genoegen hebben wij deze film ge zien, bekoord door het spel van Clara Bow als Nasa en een lange rij anderen, die ieder voor zich een eigen karakter uitbeelden. Het bijprogramma opent met een interessant Polygoon-nieuws, waarin o.a. de struisvqgel- rennen te Beverwijk en de nieuwe brug over het Merwedekanaal als plaatsvervangster van de „Brug der zuchten"- Verder een natuurfilm „Aan den voet van de Vesuvius", een teeketv film Egyptisch ballet (dansende mummies), de Kermisboot" op de Mississippi en een klucht „Breng 'm nuchter thuis waarin een gedres seerde leeuw voorkomt. Alles te zamen een zeer aantrekkelijk pro gramma MAURICE CHEVALIER ALS ECHTE PARIJSCHE CHANSONNIER IN DE VODDENRAPER VAN PARIJS, Alkmaarsch Bioscoop Theater, Het A B.T. bracht gisteravond voor een talrijk publiek Chevaliers film: Les Innocents de Paris, die men genoemd heeft: De Vod denraper van Parijs, als herinnering aan het eertijds zoo beroemde tooneelstuk. In deze film is Maurice echt het kind van Parijs. Als voddenraper redt hij een jongetje het leven, dat door zijn grootvader van de deur is gestuurd. Dit kind blijft bij hem. 't Mag echter niet van voddenraper spreken, maar wel van koopman in antiquiteiten. Met zijn liedjes heeft Maurice in zijn vrienden kring een enorm succes. Onverwacht merkt een manager hem op. Maurice wil geen geld, doch zingt alleen voor zijn plezier. Later ver andert hij echter van meening en treedt in ae revue van den manager op. Doch dan kom de jalousie. Een conflict dreigt. Het geredd- jongetje brengt hulp en aan 't slot is allesi 1 orde Hoe dit alles in zijn werk 8aal> moet u zelf maar eens gaan zien. Dan nee meteen gelegenheid op te ™;rke"' ce Chevalier deze geheele fl,m. j nt al zijn kwaliteiten komen er.ults^,ke" K" j' en zijn optreden is steeds origineel en brenet groote vroolijkheid. Hij wordt door verschil lende geroutineerde krachten ter zijde ge staan, waardoor een amusant geheel wordt verkregen. Maurice Chevalier blijft steeds een attractie. Het voorprogramma brengt diverse jour naals, waaronder een nieuw Hollandsch Nieuws en verder eenige zeer geslaagde tee- kenfilms met aardige muzikale bewerkingen. CINEMA EN THEATER. C. en Th. dezer week wijdt o.a. aandacht aan „Kurt Jooss de theaterdans van heden", door Albert Herbred; „Amsterdamsche kro niek"; „Caricatuurteekenen" door Henri Bronsgeest Jr.; Renée Adorée" ('n filmster) Voorts keurige illustratie's en 'n aardig caba retliedje „Stuiversroman?" van Guus Betlem POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Snip (thuisreis) is te Cairo aange komen; de Ijsvogel (terugreis) arriveer de te Calcutta; de Kwartel (heenreis) beëindigde den tocht te Bandoeng. DE VLIEGER ULM NAAR AUSTRALIË. Den eersten dag reeds naar Athene, De vlieger Ulm, die zoo'n pech heeft gehad bij zijn vlucht van Australië naar Engeland, is gistermorgen plotseling van Hendon vertrokken om Kingsford Smith s nieuwe record naar Australië, te verbeteren. Den eersten dag heeft hij het er voorspoedig afgebracht, want hij heeft reeds de 1670 mijl naar Athene in 15 uur 'afgelegd; Kingsford Smith was slechts tot Brindisi, 1420 mijl, gekomen. HET VLIEGVELD. De „gevaren" van luchtaan vallen. Sterke overdrijving. De sterke overdrijving die heerscht ten aan zien van het gevaar van luchtaanvallen speci aal voor de burgerbevolking, is voor „Het Vliegveld" aanleiding in het zoo juist versche nen Octobernummer een reeks sprekende voor beelden uit den oorlog 19141918 aan te halen. Zoo werden bij 7 verschillende Zeppe linaanvallen in 1916 op Engeland uitgevoerd, samen 856 bommen geworpen. Men zou den ken, dat die 856 bommen een ontstellend aan tal dooden moeten hebben gemaakt, Het te gendeel is waar, want er werden slechts 3 per sonen gedood en 6 gewond. Verder trekt de Redactie nog eens ten strijde tegen het woord „vliegenier" dat nog steeds in de officieele luchtvaarttaai gebezigd wordt, en bespreekt de zeer gunstige vervoersresultaten der K. L. M. over de maand Juli, Van de vele actueele ge beurtenissen is aan het vliegfeest der Amster damsche Aero Club, de terugkeer der IJsland- vliegers, het invliegen van den Pander post jager en het in gebruik nemen van de lan dingsradiobaken op Schiphol en het B, P. M. vliegveld te Tjepoe, uitvoerig aandacht ge schonken. De heer Bouman, havenmeester van Waalhaven, Rotterdam's vliegveld, bespreekt de prijsvraag der Rotterdamsche vereeniging „Bouwkunst en Vriendschap" betreffende een stations-gebouw-ontwerp voor een luchthaven. DE VERMOEIENISSEN VAN EEN RECORDVLUCHT. Enkele zinsneden uit Kingsford Smith's dagboek, die aantoonen dat de inspanning niet gering is. De Daily Express is in staat enkels zinsneden te publiceeren uit het dagboek van Sir Charles Kingsford Smith op zijn jongste vlucht. Daaruit blijkt dat de vlieger het niet gemakkelijk heeft gehad en dat de inspanning, aan een solovlucht verbonden, hem op het eerste gedeelte van zijn tocht bijna noodlottig was geworden. De aan haling begint met het volgende: Bij het aan breken van den dag bevond ik mij bij de Grieksche kust. Ik voelde mij een beetje ver velend en zenuwachtig. Ik vlieg over Athene. Nog steeds last van die zenuwaanvallen. Ik geloof dat ik te oud word voor deze capriolen. De Turksehe kust, Het zou kwaad zijn als ik hier moest landen. Ik heb daar geen ver gunning voor kunnen krijgen omdat ik in 1931 toen ik wegens onwelzijn landen moest, in een militair gebied ben neergekomen. Midden boven de Engelenbaai, Alles loopt gesmeerd, maar ik sal blij rijn als ik aan den overkant ben, want het water bevalt mij niet Een nieuwe aanval van zenuwen. Een ellen dig gevoel alsof ik op het punt sta te bezwij men. Ik hoop het er door te halenvoel me veel beter na een paar groote doses vlugzout. Zij schenen mij op te kikkeren Ben met behulp van toortsen te Bagdad ge land. Kon niet slapen van de zenuwen. Een slechte nacht. Voel mij vandaag aardig be roerd. Drie mijlen van Jask, voel mij leelijk ziek, had een beroerd ©ogenblik toen ik tot zestig meter dalen moest, omdat ik dacht dat ik be zwijmen zou. Zal trachten Bender Abbas te halen,,, voel ne iets beter, maar zal te Bender Abbas landen om vlugzout of zooiets te halen. Voel mij beter en ga door naar Jask, Ben geland te Gwadar in Beloetsjistan. Af schuwelijk ziek en kon niet slapen. Ik nam iets in, maar kon niet eten. Heb nu in geen 36 uur gegeten. 75 mijl van Karachi. Merkwaardig dat ik bijna nooit wind mee heb, Misschien zou ik die hooger treffen, maar ik durf niet zoo hoog te stijgen uit vrees voor een plotselinge bezwij. ming. Ik wilde dat ik zelf even betrouwbaar was als mijn toestel. Karachi. Ben hier vier uur gebleven, maar kon niet slapen. Dat vermoordt mij. Heb wat broom gekocht en zal een flinke portie nemen. Ik nader Jodhpur. Voel mij beslist beter, dank zij dr. Chappie van Karachi, die mij wat senuwpillen gaf. 8 October. Weer een slapelooze nacht. Hoe lang kan ik dat uithouden? ik hoop Akyab in Birma te bereiken, maar die slapeloosheid is ontredderend. Ik lijd aan constipatie. Bedenk mij daar juist dat ik over de helft ben op weg naar Wyndham. Hoera... Ben juist Allahsbd gepasseerd. Nu zqu ik kunnen slapen, maar bet is onmogelijk. Voel mij veel beter sinds ik flink wat koude soep gedronken heb. Als ik vanavond Akyab haal gaat de rest vanzelf. Boven de baai van Bengalen. Voel mij lek ker. Ik heb juist een flesch vlugzout oroge- stooten en de stuurhut ruikt hemels. Heb zes uur geslapen te Akyab. God zij dankl Ben net den evenaar gepasseerd, maar heb geen schok gevoeld. Het is fijn weer op mijn eigen halfrond te zijn. Hoera! Australië, ahoi, vlak voor den boeg! Grootsche kleine motor, grootsch klein vlieg tuig! Zij mankeerden nooit. Hebben het arme oude Smithje opnieuw het record voor Austra lië bezorgd. Sir Isaac Isaacs, de gouverneur-generaal van Australië, heeft Sir Charles het volgende tele gram gezonden: „Zijn Majesteit verzoekt mij U zijn hartelijke gelukwenschen over te brengen met Uw merkwaardige vlucht". Te Brisbane. Kingsford Smith is gisteren të Brisbane, zijn geboorteplaats, aangekomen en feestelijk inge haald. Hij vertrekt vandaag nog naar Sydney, wat ruim 600 mijl van Brisbane verwijderd ligt. DAG DER DUITSCHE KUNST. De dag der Duitsche kunst is gister avond ingeleid met een plechtige betoo ging van den Strijdhond voor Duitsche kun=t. Alfred Rosenberg hield een rede voering, waarin hij sprak over de cul tuurwaarde van het nationaal socialis me en uiteen zette, dat de Dag der Duitsche Kunst moet toonen, dat het nieuwe Duitschland zich er van bewust is nio. slechts een politieken en socialen sirijd te voeren maar ook een psychi- scnen, en cultureelen strijd. HET HUWELIJK VAN WIJLEN KONING EDUARD VII. Koningin Victoria en de Prins gemaal waren er tegen. De Engelsche bladen bevatten uittreksels uit een zoo juist verschenen boek dat een tweehonderdtal brieven van Prins Albert, den gemaal van koningin Victoria, aan zijn broer bevat. Een dier brieven loopt over een huwelijk van den lateren Koning Edward VII met prinses Alexandra van Denemarken. Toen prins Edward („Bertie") verliefd werd op de Deensche prinses waren zijn ouders ontdaan. Prins Albert schreef aan zijn broer: „Wij hebben ons best gedaan Bertie onkun dig te houden van het bestaan van prinses Akxandra, maar hem op de hoogte gesteld van alle andere huwelijkskansen Nu heeft hij van alle kanten gehoord dat de prinses zoo mooi is „Wij hebben zoo goed mogelijk de politieke moeilijkheden van een dergelijk huwelijk uit eengezet. „Hij begreep ze, voorzoover een jong- mensch van zijn leeftiid en zijn capaciteiten in staat is ze te begrepen. „Daar wij de openbare meening tegen ons hebben en ook onze ministers, het volk en de pers tegen ons zouden krügen, hebben wij ons best gedaan een a.iaere vrouw te vinden die voor Bertie geschikt was. „Het is zijn wensch spoedig te trouwen, en dat is ook in zijn belang, moreel, sociaal en politiek. Maar het is ons gebleken dat er geen andere prinses voor hem te vinden is" De prinses van Mcinigen beviel hem niet. De dochter van Prins Fr~derik der Nederlan den evenmin. Er waren geen aicere prinses sen. Tenslotte hebben Victcrin en Albert schoor voetend hun instemming tot het huwelijk van hun zoon met prinser Alexandra gegeven, daar zii hem n'pt konden overreden een an dere te trouwen. De i.evreesdc nadeeüge poli tieke gevolgen zijn ubgenkven en Koningin Alexandra heeft zi.-l een groote plaats ver worven in het hart va-n het Engelsche volk. DE NIEUWE „LANDRU". In Italië terechtgesteld. Te Sarzana is gisteren de Italiaansche ,Landru", Cesare Serviatti gerechtelijk doodgeschoten. Serviatti heeri in de afgeloopen jaren aan de Italiaansche Riviera er zijn werk van gemaakt in relatie te treden met bedienjuffrouwen en dienstmeisjes. Hoewel hij getrouwd was, deed hij de meisjes huwelijksaan zoeken, beroofde haar van haar spaar duiten en ruimde zijn slachtoffers ten slotte uit den weg. De lijken werden door hem steeds in stukken gehakt. De rechtbank heeft Serviatti drie ge vallen voorgehouden, waarin zijn mis daden duidelijk gebleken waren. De man bekende op cynische wijze. Op zijn reke ning heeft hij nog een groot aantal an dere moorden. Tot het oogenbük der executie aan toe bleef hij bij zijn cyni sche houding. De laatste woorden aan zijn vrouw luidden: Neem het gtas en drink het op mijn welzijn- De executie .welke des morgens vroeg plaats vond. werd ondanks het nood weer, door 5000 belangstellenden bijge woond. STAKING TE JERUZALEM. Gisteren werd te Jeruzalem door d< Arabieren gestaakt als protest tegen d< toenemende immigratie van Joden. On danks het verbod trachtten demonstran ten uit de oude stad naar de nieuwe stad te trekken. Zij werden evenwel door militairen verspreid. Eenige demon stranten werden gewond. Een deputatie der Arabieren werd niet door de regee ring ontvangen. Arabische demonstratie tegen Joodsche immigratie. Na een Arabische demonstratie tegen de Joodsche immigratie in Palestina is het tot botsingen gekomen, in den loop waarvan twee Britsche politieagenten en 8 betoogers gewond werden, terwijl in verschillende kleinere vechtpartijtjes nog andere personen gewond werden. Er werden verschillende arrestaties verricht Bloembollen planten. Het is herfst en tijd voor bet planten van bloembollen. Allereerst denken we hierbij aan de tulpen, deze toch vallen door hun kleuren rijkdom in het vroege voorjaar bijzonder op. Ze brengen dan een aangename afwisseling on der het blauw en geel van heesters en vaste planten, wat dan wel de hoofdtinten zijn. De vroegbloeiende enkele en dubbele tulpen zijn geschikt voor beplanting van bloemperken. Zoo mogelijk zorgen we dan voor een passende on dergrond van vaste planten of zaaibloemen. Als zoodanig zijn o.a. geschikt: Arabis alpina of onschuld, met enkele of dubbele bloemen. Bei de bloeien wit. Myosotls of vergeet-menietjes en Phlox subalata, waarvan de verschillende variëteiten meest rose bloeien, Primula veris acaulis met zacht gele tot witte bloempjes, en P. Wanda met purperkleurige bloempjes. Ook viooltjes zijn tusschen tulpen als ondergrond zeer mooi. Natuurlijk moet de kleur van de tulp met zorg gekozen worden tegenover de onderbeplanting. Het mooiste is wel wanneer ze hiermede een fraai contrast vormen. De laagblljvende Duo van Tholl tulpjes in kleuren rood, rose en wit zijn mooi als groepjes ge plant in een rotstuin, langs een stapelmuurtje of in boordbedden. De hooggroeiende Darwin- tulpen zfjn bijzonder geschikt voor het aan planten van groepjes voor of tusschen heesters of coniferen. Hyacinthen zijn speciaal voor bloemperken aan te bevelen. Ze verlangen een behoorlijke bedekking tegen strenge vorst waarvoor een laagje turfmolm ter dikte van 68 o.M. wordt aangebracht. Crocus planten we vooral in het gazon, evenals sneeuwklokjes, maar dan niet op rijtjes of op regelmatige af standen. Het meest natuurlijk staan ze in de nabijheid van houtgewassen, Minder bekende maar niettemin mooie bolgewasjes zijn: Scilla sibirica, een laag blijvend bolgewasje dat :n Maart bloeit met blauwe bloemtrosjes, en S. campanulata welke 25 c.M. hoog wordt en in Mei bloeit met blauwe, rose of witt? bloem trosjes. Deze soort groeit en bloeit ook in diepe schaduw nog zeer goed, Chionodoxa of sneeuwroera blijft heel laag, de bloemtrosjes liggen half op den grond. Dit bolgewasje bloeit al omstreeks Maart met porceleinblauwe bloempjes. Ook de blauwe druifjes of Hyacin- thus botryoides verdienen aanbeveling. Ze bloeien omstreeks April tot begin Mei met ste vige bloemtrosjes in diepblauwe kleur. Al deze soorten zijn mooi in rolspartijtjes, langs stapel muurtjes of in boordbedden. Narcissen planten we vooral tusschen heesters eq coniferen. HEVIGE ONTPLOFFING TE MADRAS. Tengevolge van een hevige ontploffing in een pyroteehnlsche fabriek te Viza- gapaiam bij Madras in Griekenland wer den 30 personen gedood en acht ernstig gewond. Van de fabriek is nog slechts een puinhoop over. NOODWEER BOVEN DE PROVINCIE UDINE. Boven de provincie Udine (Venetië) heeft gisteren in de vroege ochtenduren een buiten gewoon hevig noodweer gewoed. Pleinen en straten werden geheel onder water gezet De vestinggordel is ever een breedte van 50 M. ingestort. Boomen en schuren werden ver nield en tal van huizen ernstig beschadigd. Groote hoeveelheden gekapt hout zijn wegge spoeld. De bruggen over de rivieren werden ernstig beschadigd. Ook uit andere steden in Boven Italië zijn berichten ontvangen betref fende een hevig noodweer. DE AMERIKAANSCHE VAKVEREENIOINGEN BOYCOTTEN DUITSCHLAND. Op de jaarvergadering der Anierikaansehe vakvereenigingen te Washington is een reso lutie aangenomen, waarin geëischt wordt alle Duitsche producten zóó lang te boycotten, tot de Duitsche regeeripg den Duilschen ar beider het reent toekent, zich volgens zijn eigen wil in vakvereenigingen te organseeren en tot dat Dutsc nand de vervolgingen der Joden zal hebben gestaakt. SENSATIE-BERICHTEN? Roosevelt Dictator? Uit Philadelphia (Vereen. Staten) wordt gemeld, dat daar 27 bruinhemden zijn gear resteerd tijdens een vergadering, waarbij de politie een inval deed. Bij het verhoor zou den plannen zijn onthuld om met een sterke macht bruinhemden naar New-York op te trekken, om vervolgens Roosevelt tot Arae- rikaansch dictator uit te roepen. In nadere berichten wordt evenwel ge zegd, dat het hier sensationeele mededeelin- ten betreft, en dat dit plan was uitgebroed oor eenige zakenmenschen, die hoopten op die manier een ruimer afzetgebied te vinden voor een grooten voorraad bruine hemden, welke zij hadden ingekocht. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN KRUISER. In de haven van San Pedro fn N. Amerika heeft een munitie-ontploffing plaats gehad in den voorsten gevechts toren vare den lichten kruiser Cincin- naty, Een matroos werd gedood, twee anderen warden gewond. Er wordt een onderzoek ingesteld. PROFESSOREN ZOCHTEN NAAR PARFUMS En ontdekten een nieuw gifgas! Naar uit Clermont—Ferrand wordt ge meld, hebben twee Fransche professo ren aldaar, terwijl zij bezig waren met het nemen van proeven voor de ver vaardiging van synthetische parfums, een nieuw gifgas ontdekt, dat alle tot nog toe gedane ontdekkingen op dit go- bied in de schaduw stelt- Tegen dit gas zou volgens de meening van de samenstellers geen bescherming bestaan aangezien het door de kl-eeding direct in de ,huld dringt en dan r«e<Js een doodelijke uitwerking heeft,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11