Alkmaarsctie Courant In het paleis van den koning Radionieuws Stad en Omgeving. ieuilteion JiexhLsioken Honderd mi en dertigste Jaargang. DONDERDAG 19 OCTOBER DE „INTERNATIONALE" VOOR DE RADIO VERBODEN. N*. 247 1933 Vrijdag 20 October. Hilversum, 296 M. (8.—12.4.-8. en 11.12.VARA, de VVPRO van 8.— 11.en de AVRO van 12.4.— uur). 8. Gramofoonpl. 10.VPRO-morgenwijding. 10 15 Declamatie C. Rijken. 10.30 Concert door I. de Leeuwe, viool en Joh. Jong, piano 11.„Onze keuken", door P. J. Kers. 11.30 Vervolg concert. 12.Hans Schindler's orkest en gramofoonplaten. 2.15 Gramofoon- platen. 2 30 Voordracht door L. Strauss. 3. Gramofoonmuziek. 4.VARA-Kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 4.50 Voor de jeugd. 5 30 De Flierefluiters o.l.v J. v. d. Horst. 6.10 Concert door Cora de Lange—vin Rijn, zang en Joh. Jong, orgel. 6.40 Causerie over het fascisme door J. W. Matthijsen. 7. VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 8.Cause rie dr. W Banning. 8.30 Concert door L. Biloen, viool en F. de Nchel, piano. 9.— Causerie mej. dr. N. A. Bruining. 9.30 Ver- volgconcert. 10.Vrijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. 10.15 Causerie H v. Lohuizen. 10.45 Gramofoonplaten. 11.De Notenkra kers o.l.v. D. Wins. Huizen, 1875 M. (Algemeen programma te verzorgen door den KRO). 8.9 15 en 10. Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15—1.45 Octetconcert en gramofoonplaten. 2.— Gramofoonpl 2.30 Pianorecital en gramofoonpl. 3 30 So listenconcert 4.30 Gramofoonplaten. 5.— Orkestconcert en lezing. 7.15 Causerie. 7.35 Gramofoonplaten. 8.—10.45 Oratoriumcon cert 10.45 Vaz Dias. 10.50 Gramofoonpl. 11.-12- Octetconcert. Davenlry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11 20 Le zing. 12.20 Orgelconcert door H. Dawson 12 50 Het BBCB-orkest ol.v. H. Hall. 1 35 Het Northern Studio orkest o.l.v. J. Bridge. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Muzikale cause rie. 3.55 Voordracht. 4.10 Gramofoonplaten. 4.50 E- Colombo's orkest. 5.35 Kinderuur. 620 Berichten. 6.50 Handel-aria's door S. 'Allen, sopraan en P. Jones, tenor. 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Radio Militair orkest o.l.v B W. O'Donnell m. m. v. S. Frenkel, viool. 9 20 Berichten, gramofoonplaten. 9.50 SP.' B. Maïs: The Modern Colombus. ÏO.IÓ BBC-orkest o.l.v. L. Lewis m. m. v. C Serena, alt. 11.15 Voordracht 11.20—12 20 Harry Roy en zijn band. Parijs Radio-Paris1724 M. 8.05, 12 50 Zn 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 „Madame Butterfly", opera van Puccini. (Gramofoon platen. Kalundborg, 1153 M. 11.20-1.20 Concert ttit het Bellevue-Strandhotel. 2— Piano recital. 2.20—4.20 Concert uit rest „Wivex". T.30 Pianorecital Folmer Jensen. 7.50 Koor concert o.l.v. J. HyeKnudsen. 815 Radio- looneel. 9.Vervolg koorconcert. 9.50 Bala laikaconcert. 10.2011.50 Dansmuziek uit ,,Nati onal-Scala. Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35, 10— en 11.05 Gramofoonpl. 11.20 en 12.55 Concert. J.10 Gramofoonpl. 3.20 Orkestconrert. 6.20 Concert. 7.30 Sürag-o,-kest o.l.v. Drost, m. m v. solisten. 10— Concert. Rome, 441 M. 7.35 Gramofoonpl. 8.35 Causerie. 8.50 Concert door het orkest van de Metropolitani o.l.v. Marchesini. 10.20 Berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 7.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. André. 8.50 Radio- tooneel. 9.5010.2C Vervolgconcert. 508 M 12.20 Omroepkleinorkest o.lv. Leemans I.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroepsvmpho- nie orkest o.l.v. Kumps. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Pianorecital. 7.20 Gramofoonplaten. 8 20 Symphonieconcert c.l.v. J. Kumps. 9.20 •—10.20 Vervolg concert. Zeesen, 1635 M. (Dcutschlandsender) 7.25 Actueele causerie. 7.50 „Das Schwei- neschlachten", spel van A. Hinrichs. Regie: G Frkke. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.20— II.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Vrijdag 20 October. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventiy 10.3524. Lijn 4: Langenberg 10.3519.20, Parijs lo 90—24 Aan de Vara is het uitzenden van de „In ternationale" met onmiddellijke van kracht wording van dit besluit verboden. Dit ver bod is, naar de voorzitter van de Vara gis teravond voor de microfoon heeft medege deeld, een besluit van de Radio-controle-com missie, dat werd medegedeeld onder de op merking, dat de regeering de uitzon^erings- paragraaf in casu niet zal toepassen, hetgeen dus inhoudt dat de regeering in deze volko men achter de Radio-controlecommissie staat. In een nadere verklaring is aan de Vara mdegedeeld, dat de „Internationale" wordt beschouwd, niet een uiting van persoonlijke gevoelens, doch als het ware als een collec tieve uiting van ideëen, welke beschouwd moetén worden strijdig te zijn met de veilig heid van den staat. De heer de Vries deelde verder mede, dat de „Internationale" aan het eind van het programma vervangen zou worden door den „Socialistenmarsch". Overeenkomstig deze aankondiging werd gisteravond het programma, uitgezonden door den radiozender Hilversum, besloten met den Socialistenmarsch. Na de eerste maten zweeg plotseling de muziek, waarna de omroeper mededeelde, dat de uitzending was afgebroken op las' van de radiocontro'e-commissie. KAMER VAN KOOPHANDEL. Vergadering van Woensdag 18 Oct. Afwezig de heeren Schmalz, Grondsma, Valkering en Kluitman met kennisgeving, alsmede de heeren Blaaubcer en Wagenaar (laatstgenoemde kwam nog aan het einde der vergadering). Na opening door den voorzitter, den heer S. W. A r n t z, kwamen aan de orde Ingekomen stukken. a. Afschrift van een adres der K. v. K te Leiden, gericht aan den raad van ministers. Hierbij wordt er op aangedrongen om zoo spoedig mogelijk met een zoo groot mogelijke groep staten tolunies te sluiten. Voor kennisgeving aangenomen. b. Adres van het comité van actie te^en den verkoop van tabaksfabrikaten beneden banderolle-prijs, gericht aan de Kamers van Koophandel in Nederland. Devoorzitter was van oordeel, dat, als de regeering hier regelend optreed*, meerdere verzoeken zullen komen om mede te werken tot handhaving van vastgestelde prij zen. De heer G r u n w a 1 d zou steun willen verleenen in het belang van den reëelen han del. De heer K u y p e r zei, dat de actie gaat tegen het boven de waarde banderolleeren en tegen den verkoop daarna voor de werke lijke waarde. De heer D e R a a t betoogde, dat deze soort van handeldrijven behoort tot de rubriek lokartikelen en geregelde uitverkoo pen en behoort te worden uitgeroeid. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten het adres te steunen. c. Adres der K. v. K. te Tiel met begelei dend schrijven, gericht aan den minister van economische zaken, betreffende het niet ken nen van de K.'s van K. in de voorbereiding en uitvoering van de crisismaatregelen ten behoeve van den landbouw. Adressante ziet daarin niet alleen een miskenning van het wettelijk bestaande Han delsregister en van de Kamers van Koophan del, maar ook van de beteekenis van den handel in zijn verschillende gedaanten voor het welvaren van den landbouw. De heer Hoogland maakte met voor beelden van de vrachtverdeeling en de aard- appelsteunwet duidelijk, dat het onmogelijk is de juiste maatregelen te treffen zonder den handel te raadplegen. Besloten werd steun aan het adres te ver leenen. d. Adres der Kamers van Koophandel in het zuiden van ons land, gericht aan den raad van ministers, waarin de bezorgdheid wordt uitgesproken over den noodtoestand in hare districten en de beraadslagingen wor den gerapporteerd over de middelen, die de ernstige gevaren die het bedrijfsleven bedrei gen, nog zullen kunnen afwenden. Voor kennisgeving aangenomen. e. Schrijven van de K. v. K. te Delft, ge richt aan het bestuur der gemeenten in haar district, inzake uitvoering van werken door een particulieren aannemer onder werkver- schaffingsvoorwaarden. Van de K v. K. te Nijmegen was over hetzelfde onderwerp een afschrift ingekomen van een adres aan den minister van sociale zaken, waarbij gevraagd werd te bevorde ren, dat de Nederlandsche aannemers in het sociaal en economisch belang van ons land in de werkverschaffingswetten worden inge schakeld. De heer Ringe rs wees erop, dat het verzoek eigenlijk reeds door de feiten wordt achterhaald, want in de troonrede werd al aangekondigd, dat voor werkverschaffingen meer gebruik zou worden gemaakt van de diensten van particuliere werkgevers. Er is reeds overeengekomen om voor dergelijke objecten, uitgevoerd door particuliere onder nemers, de collectieve contracten op zij zou den worden gezet en de door de regeering te bepalen loonen zouden worden gegeven. Intusschen zou spr. het adres van Nij megen toch nog willen steunen. Devoorzitter constateerde met vol doening, dat het destijds door de Alkmaar- sche K. v. K. verzonden adres aan de regee ring is besproken in de vereeniging van K. v. K. en heeft medegewerkt aan het besluit van den minister. De heer deRaat zou wenschen, dat ook aan de gemeenten in dit district wordt ver zocht de bedoelde werken door particuliere werkgevers te doen uitvoeren. Desecretaris had eens van een raadslid de opmerking, gehoord dat het werk, door particuliere werkgevers uitge voerd, te gauw af was, waarna dan weer nieuwe objecten voor de werkloozen gezocht moesten worden. Na nog eenige bespreking werd besloten het adres van Nijmegen te steunen en een zelfde verzoek te richten tot de gemeenten in dit district. f. Afschrift van een adres der K. v. K. te Rotterdam aan de Tweede Kamer inzake wijziging crisisinvoerwet. Hierin wordt de hoop uitgesproken, dat ook uit het midden van de volksvertegenwoordiging krachtig steun zal worden geboden aan het streven om bij de uitvoering van de crisisinvoerwet alle eenzijdigheid uit te sluiten in het ge meenschappelijk belang van alle betrokken takken van bedrijf. Devoorzitter vond het noodig, dat de minister voorlichting zal vragen bij den han del, alvorens ingrijpende maatregelen te nemen, als waartoe de voorgestelde wetswij ziging machtiging verleent. Het zal. gezien de velerlei belangen in de verschillende districten en de tegenstellingen b.v. tusschen landbouw- en industrie-arbeiders, wel moei lijk zijn eenzelfde richting te bepalen. Besloten werd het adres te steunen. Cursus winkelpersoneel. De voorzitter van de onderwijscommissie, de heer Nobel, deelde aangaande den cur sus voor winkelpersoneel mede, dat slechts twee personen zich voor deelneming hadden opgegeven, zoodat de cursus niet kan door gaan, wat spr. zeer betreurde. Hij bracht de commissie en de leeraren dank voor de moei te en toewijding, tot dusver voor deze cur sussen betoond. Devoorzitter sloot zich hierbij aan De heer Kuype r geloofde, dat de zaak beter zou zijn geslaagd, als de lessen over dag konden worden gegeven. Stemmen: In den tijd van den baas De heer Kuyper vervolgde: De jonge lui, die des daags werken, willen de avonden liever voor zich zelf hebben. Stemmen: Naar de bioscoop! Devoorzitter vond het mislukken van den cursus voor dit jaar toch jammer, omdat de leerlingen in een paar avonden per week veel zouden leeren, waarvan zij voor heel hun verder leven nut zouden ondervin den. Arbeidssfeer van „De Handels kamer". Devoorzitter gaf eenige toelichtin gen bij het punt „Uitbreiding van de arbeids sfeer van de coöp. groothandelsvereeniging „De Handelskamer" en deed uitkomen, dat zij na het ontvangen van regeeringssteun er bovenop gekomen is en nu zich ook wil be geven op het terrein van huishoudelijke arti kelen. Spr. vond het in het belang van den handel zich tegen dit verdringen te verzet ten, omdat het hier een vereeniging geldt, die werkt met regeeringsdubbeltjes. De heer deRaat betoogde, dat de coöpe raties niet kunnen tippen aan de service enz. van den vrijen handel. De eoncurrentie-voor- waarden moeten voor de Handelskamer ge lijk worden aan die van het vrije bedrijf (geen regeeringssteun, verbod van werken op tijden waarin anderen niet mogen arbei den en geen gratis arbeid.) Besloten werd een actie op touw te zetten tegen uitbreiding van regeeringshulp voor de Handelskamer. De leden der Kamer zullen de kwestie aanhangig maken in de midden standsvereenigingen. Toepassing omzetbelasting. Inzake de toepassing der omzetbelasting en de wijze van het verhaal ervan op de af- nemens zei de v o o r z i 11 e r, dat de regee ring dank verdient voor de wijze waarop zij aan verschillende bezwaren van den handel is tegemoet gekomen De handel moet er nu op letten, dat de belasting wordt afgewenteld op de koopers, zooals de bedoeling der wet is Spr. geloofde, dat de grossiers zullen beslui ten het bedrag der belasting afzonderlijk op de rekening te zetten. De heer De Raat bepleitte wettelijk voorschrift van de wijze van afwenteling der heffing, omdat anders te vreezen is, dat de concurrentie zal leiden tot aankondigingen als „Wij nemen de belasting voor onze reke ning" enz. De meeste kleine winkeliers zul len de belasting niet afzonderlijk op de reke ning durven zetten. De heef Grunwald wenschte niet alleen voor artikelen zonder vastgestelde prijzen het bedrag der belasting bij den koop prijs opgeteld, maar ook voor de zoogenaam de merkartikelen. De fabrikanten dienen de prijzen daarvan in het belang van zuiverheid van den handel te verhoogen met de nieuwe heffing, omdat anders de kleinhandel die vier procent voor zijn rekening zou moeten nemen, terwijl vast staat, dat de winstmarge dat niet toelaat. Na nog uitvoerige besprekingen werd be sloten aan de fabrikanten van merkartikelen in dit district te verzoeken den prijs dier waren te verhoogen met het bedrag der be lasting en tevens aan de andere Kamers v. K. en F. te vragen hetzelfde te doen in haar raven. Het vervoer langs den openbaren weg. Mede in verband met een adres van den Bond van expediteurs en transportonder nemers ..Bato" inzake de wijziging van de wet op de openbare vervoermiddelen (aan welk adres de Kamer adhaesie verleende), zei de v o o r z i 11 e r, dat aan het moderne vervoer per vrachtauto ten gevolge van de voornemens der regeering zwaardere lasten zullen worden opgelegd, opdat de spoor wegen een grooter deel van dat vervoer zullen krijgen. Spr. was er tegen, dat het goedkoo- pere, practische en snelle vervoer aan banden gelegd zal worden, al zou hij wel gaarne zien, dat op alle auto's goede controle werd uitgeoefend en scherpe maatregelen werden genomen tegen te snel rijden en te lange werktijden van chauffeurs. Overigens meen de spr., dat de Spoorwegen haar inkomsten kunnen vergrooten door geen gratis vervoer meer toe te staan van allerlei artikelen ten behoeve van gecombineerde inkoopen doo' h??r personeel. De heer Hoogland kon zich wel ver eenigingen me^ de voorgenomen regeerings- bemoeiïng inzake het vervoer langs den openbaren weg. Ook de schipperij is immers onderworpen aan allerlei bepalingen en gei den ook niet voor de spoorwegen tal van voorschriften ten aanzien van lijnen en ge bouwen enz.? De vrachtautochauffeurs moe ten vaak veel te lang rijden en zijn dikwijls ongeschoold. De voorzit, ter meende, dat de voorge nomen bemoeiing van regeeringswege de vervoerkosten te veel zal doen stijgen, men zou het vervoer per atuo dan evengoed kun nen verbieden. Mededeeling werd gedaan van een ge rucht, als zou het in de bedoeling liggen om van een dienst, dat zich toelegt op personen- en goederenvervoer per auto, voor eiken wagen 45 te eischen per provincie, waar over die dienst zich uitstrekt. Ten slotte werd besloten opnieuw bij den minister aan te dringen geen uitvoering te geven aan de plannen inzake het vervoer langs den openbaren weg, maar wel maat regelen te nemen tegen de excessen die zich bij dat vervoer voordoen. Rondvraag. De heer Kuyper bracht weer eens het vaak lange wachten bij den overweg aan den Bergerwèg ter sorake. Daar komt nog steeds geen verbetering in, men moet soms wel 16 minuten wachten (spr. noemde met name den heer Klomp, d:e hem had verzekerd wel eens ruim een kwartier te hebben moeten wachten Spr. zelf had meer dan eens een tiental mi nuten geduld moeten hebben.) De heer deRaat had in de commissie voor sociale zaken op den hopeloozen toe stand gewezen en toen was door den wethou der een ernstig onderzoek toegezegd, wat wel ncodig wordt, nu Alkmaar aan gene zijde der spoorlijn een nieuw stadsdeel zal krij gen Als men volhoudt, zal er m'sschien na nog een menschenleeftijd wel een behoorlijke tunnel zijn gekomen. Devoorzitter had aan verschillende personen verzocht de wachttijden precies op te nemen en de resuttaten daarvan kwamer, overeen met de mededeelingen van den heer Kuyper. Er zijn klachten bij den inspecteur fen liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W, H, C, B< 46 „Ik ben volstrekt niet krankzinnig en weet heel goed wat ik zeg". Mendoza keek eerst den koning en toen Perez woedend aan, maar geen van beide durfde zijn blik te ontmoeten. „Wat de bekentenis van mijn dochter betreft, daaraan geloof ik niet, en al heeft ze dat alle maal verklaard, dan hadt u mij het leed kun nen besparen het mij te zeggen. Dat hadt u in uw macht. God weet dat ik al de jaren, die achter me liggen, mijn leven voor uwe ma. jesteit en voor Spanje heb veil gehad, en dat opnieuw zou willen doen, indien ik er nog over te beschikken had, inplaats het te hebben weg gesmeten. Ook weet God dat ik wegens het geen ik heb gedaan, onverschillig of het goed of kwaad is geweest, alles wat het uwe majesteit hij wijze van verwijt zal behagen mij onder vier •ogen te zeggen, zal aanhooren. Maar als man, die ten doode is gewijd, zal ik dien pen- «elikker daar niet vergeven, te hebben gezien dat de eer van een Spaansch edelman aan flarden werd gescheurd, dat een soldaat van ®ijn leeftijd zoo werd vernederd. Ik smeek den hemel dat er een dag zal komen, waarop gefolterd zal worden, zooals hij mij heeft zien folteren, en nog erger, totdat hij om ge nade zal smeeken wat ik niet zal doen". Het gebed van den diep beleedigenden man werd op den dag af, acht jaren later verhoord, en zelfs nu werd Perez eenigszins bleek, toen hij de woorden hoorde, want zij klonken als een vervloeking van iemand die zou sterven. Maar Philips was onbewogen. Waarschijnlijk liet hij Mendoza lijden, alleen om het genot te smaken zijn smart gade te slaan, zij het dan ook dat het zien lijden van anderen hem altijd een soort ziekelijke voldoening schonk. Wat hij vóór alles wenschte, was een aannemelijke reden vast te stellen, waarom Mendoza de mis daad had begaan, opdat hij zelf, door het ont breken van overtuigende bewijzen, niet ver dacht zou worden door aanstichting er de hand in te hebben gehad. Hij had volstrekt niet het voornemen Mendoza gedurende het komende proces op de pijnbank te laten folteren. Inte; gendeel wenschte hij den rechters de bewijzen kant en klaar te doen voorleggen, om daar door Mendoza te beletten iets te zijner verde diging te kunnen inbrengen. Daarom was het noodig de aan het licht gebrachte feiten van begin tot eind precies aan elkaar te doen slui ten, en door de handigheid van Antonio Perez, die slechts de woorden had opgeschreven, die tot dat doel leidden, had de koning verkregen wat hij wenschte. Hij had elk woord van doza's verwensching gehoord en achtte e noodig hem wegens zijn vrijmoedige woor en te berispen. „U vergeet u, mijnheer zei hij koe Antonio Perez is mijn particuliere secr® *r'S,e u moet hem eerbiedigen. Terwij u nog o e hof behoorde, was zijn positie hooger en be- „Don langrijker dan de uwe en nu u schuldig bent verklaard wegens een schandelijken moord, in koelen bloede gepleegd, moet u niet vergeten dat hij een onschuldig man is. Ik heb gezegd, Mendoza, u zult mij niet meer weerzien, want u zult in verzekerde bewaring worden genomen tot uw verhoor begint, dat slechts één resultaat kan hebben. Kom hier Hij ging rechtop in zijn stoel zitten en stak zijn hand uit, terwijl Mendoza met onvaste pas sen naderde en toen op één knie neerknielde, zooals gebruikelijk was. „Ik ben niet onvergevensgezind", sprak de koning. „Vergevensgezindheid is een heel mooie Christelijke deugd, die men mij vanaf mijn prilste jeugd leerde te betrachten. Weliswaar hebt u den levensdraad van mijn innig geliefden broeder in de lente van zijn levens doorgesne- den, maar u zult niet sterven met de gedachte dat ik wrok jegens u koester. Zoo ver het me mogelijk is, vergeef ik u wat u hebt gedaan, en als bewijs daarvan geef ik u mijn hand, opdat u ten minste dien troost zult hebben Met ongelooflijke kalmte nam Philips Men- doza's hand, hield die een oogenblik in de zijne en drukte die bij de laatste woorden bijna met warmte. De loyaliteit van den ouden man voor zijn vorst sproot voort uit een toewijding, die een soort werkelijke aanbidding werd, en al had hij door het afschuwelijke verhoor nog zoo bitter geleden, hij vergat dit bijna, toen hij den druk van 's konings vingers voelde. Op dit oogenblik maakte hij zich wijs dat het slechts een comedievertooning was geweest om Perez om den tuin te leiden en den koning van ver denking te zuiveren voor de wereld, zoodat het ondraaglijke leed, dat hij had ondervonden, ten goede was gekomen aan zijn souverein. Hij vergat alles, en zijn grijze hoofd buigend, kuste hij de magere, gele hand, en omhoog ziende naar Philips' onverschillige gezicht, voelde hij dat tranen van dankbaarheid in zijn eigen oogen opwelden, een dankbaarheid, die voort sproot uit het bewustzijn dat hij de wereld, die hij haatte, zou verlaten met de zekerheid dat zijn dood in het belang zou zijn van zijn ko ninklijken afgod. „Ik zal tot het einde getrouw blijven aan uwe majesteit," zei hij eenvoudig, terwijl hij opstond en de kening zijn hand terug trok. Philips knikte langzaam, en met zijn ver steenden blik keek hij met een soort starre nieuwsgierigheid naar Mendoza. Zelfs een egoist als hij wist niet dat er zulke men- schen bestonden. „Roep de lijfwacht, Perez,' zei hij koei. „Zeg officier Don Diego de Mendoza naar den westelijken toren te geleiden, en hem met alle mogelijke onderscheiding te behande len." Perez gehoorzaamde en bracht het bevel over aan den officier, die met zijn afdeeling hellebaardiers was gep'aatst in de korte gang, die leidde naar de kamer, waar Dolo- res wachtte. Achterwaarts loopende en drie diepe bui gingen makende, ging Mendoza naar de deur, waar hij zich omdraaide en zonder no titie te nemen van den secretaris, zich ter be schikking van den officier stelde. HOOFDSTUK VII. De hellebaardiers namen hun ouden chef in hun midden, maar raakten hem niet aa«» in onderzoek. Gebleken is wel. dat niet alle overwegwachters aan den Bergerweg de spoorboomen even lang gesloten houden. De heer Ringers zei, dat in de afdee- lingen van den gemeenteraad over de zaak gesproken is, zij zal dus bij de behandeling der begrooting ter sorake komen Beter dan de utopie van boschbouw aan den Berger- weg achtte spr. het om deze overweg-kwestie afdoend te regelen. De Spoorwegen werken niet mee. Stemmen: Bergen wil ook niet! Besloten werd te wachten met het doen van nieuwe stappen in de zaak totdat het ant woord van B. en W. op het afdeelingsrap- port openbaar is gemaakt. Café's en personeele belasting. Op voorstel van den heer de Raat werd besloten aan alle gemeentebesturen in dit district te verzoeken om toepassing van de jongste wijziging der wet op de per soneele belasting, waarbij de mogelijkheid is geboden om het bedrag der tot dusver van café's, restaurants en hotels geheven perso neele belasting tot een derde daarvan te verminderen, waarmee dan een eind zal wor den gemaakt aan e^n sinds lang ten opzichte van die bedrijven bestaande onbillijkheid. Te goedkoop reizigersvervoer per autobus. De heer Grunwald klaagde erover, dat vier min of meer regelmatig rijdende autobusdiensten oo het traject Den Helder— Amsterdam personen vervoeren voor den z.i. te lagen prijs van 75 cent retour. Niet alleen dat die diensten el1 "ar daardoor felle con currentie aandoen, maar zij benadeelen ook den middenstand door het wegtrekken van publiek. Devoorzitter meende, dat de K. v. K. hiertegen niets kan doen op grond van de door haar voorgestane vrijheid van vervoer Maar misschien kan een onderhoud met de ordernemers een einde maken aan den strijd. Desecretaris was van oordeel, dat de plannen der regeering de gesignaleerde excessen wel zul'en doen eindigen. De heer C o 1 t o f geloofde niet, dat be deeld vervoer is tegen te houden. De Helder* sche kooplieden moeten hun kracht zoeken in concurrentie tegen Amsterdamsche collega's. De secretaris deelde nog mede, dat een adres is gezonden aan het departement van economische zaken om voor Nederland bij invoer van garnalen in Engeland voordee- liger tarieven te trachten te krügen, zooals ook aan de Scandinavische landen is gelukt. Thans kunnen Nederlandsche exporteurs niet meer leveren, omdat zij 30 net. moeten betalen en de Srandinaviërs slechts tien. H'erna sluiting. VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER. Middagzitting van Maandag 16 Oct. DE VEEVOEDER REPRESENTANT ONGERUST? Het leek er veel op, of vandaag de in houd van een compleet boerendorp in den getuigensa on was leeggeschud, want niet minder dan 35 getuigen waren voor deze matiné gedagvaard. Als nummer één van de circa 20 invité's voor het zondaarsbankje startte de heer K'aas K. te Schagerbrug, 'n depothouder van delicatessen voor het vee, die n'et tot financieel genoegen van zijn leve rancier, den heer Serrarens te Goes, had ge werkt, met gevolg dat hij op 18 Sept. moest terecht staan ter zake verduistering van 31.20 en bij verstek werd opgemonterd mef 2 maanden. Het was hem te peperig en zoo kwam hij in verzet, dat heden verwerkt werd. Verd. reclameerde nu een tegenrekening "en wilde dat de politierefhter dat bedrag van Serrarens zou vorderen Met andere woorden, dat de rechter de rooie pet moest opzetten en als schuldmaner optreden Besluit: uitstel tot 15 Januari 1934. ALTIJD MAAR VERZET. De visscher J. Zwaan te Egmond aan Zee, wien de stagnatie in het bedrijf niet belet had, duchtig kermis te vieren, had zich daar bij zoo uitgesloofd, dat hij tot 3 maanden gevangenistraf was veroordeeld, wegens ver zet, mishandeling en beleediging van den rijksveldwachter Breetveld. Zijn liefde tot verzet plegen getrouw, kwam hij ook nu in de oppositie tegen het gewezen, krasse ver stek-vonnis. Het trad thans in het strijdperk met een advocaat en zijn meisje Guurtje Wij- ker als getuige a decharge. De officier bleef ongebroken gezagskracht propageeren en persisteerde. Mr. de Lange pleitte clementie en voorwaardelijk de veroordeeling. Ook hier schorsing tot 22 Januari. 'N JONGEDAME GEMOLESTEERD. Een gemeentewerkman, luisterend naaf Drie marcheerden vooraan, drie achteraan, en één ter weerszijden. De mannen waren er te veel aan gewend om hovelingen te zien, die het eene oogenblik in den hóogsten gunst stonden en het volgende in de diepste onge nade waren gevallen, dan dat zij over de ar restatie van Mendoza erg verbaasd waren; bovendien droegen zij hem weinig spmpathie tce. Naar hun smaak was hij in de uitoefe ning van zijn dienst altijd veel te stip ge- weesteen zij verlangden naar een jongeren chet, aie meer tijd aan eigen genoegens zou besteden en minder aan het inspecteeren van uniformen, en die minder aanmerkingen zou maken op allerlei kleinigheden. Toch was Mendoza altijd rechtvaardig geweest en door zijn houding en gedrag had hij zijn on dergeschikten steeds geimponeerd. De man nen waren dan ook op dit oogenblik meer geneigd om medelijden met hem te hebben, dan om hem ruw te behandelen, want al konden zij niet gissen wat er was gebeurd, zij waren er toch volkomen zeker van dat C>on Jan van Oostenrijk op last van den ko ning was vermoord, evenals dit het geval was geweest met Don Carlos, koning Isabel- la en tal van anderen. En al zou de koning Mendoza hebben aangewezen de misdaad te begaan, dan dachten de soldaten dat hij er tenslotte toch niet voor zou behoeven te boe ten en het niet lang zou duren of hij werd weer met zijn vorige commando belast. Het was daarom in hun eigen belang hem met een zekere onderscheiding te behandelen; bo vendien strookte dit ook met hetgeen zij Pe rez tot hun officier hadden hooren zeggen. (Wordt ve-gnlarctv

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5