L'Buitenland Vader des Vaderlands. realen heel lastig. Men heeft «een houvast 'De heet J. Ootjers vond dat men dit buiten beschouwing moest houden. Het volgend jaar kan er w 'er een ander besluit worden ge nomen- Als men dan vooi 5 cent per bak wil, kan men het cloen. Nu is ei een besluit, waaraan moet worden gehouden. De beer T Kostelijk vond hel onbillijk, dat een groo*e bouwer meer moet betalen, dan een kleine. De voorzitter merkte op, dat degene, die groot voorkomt, ook meer zal moeten be talen. Dat is altijd zoo. De heet IJ Kaan wilde de contributie stel len op 6 en 4. De groote bouwer heeft tegenwoordig grocter stroppen dan de kleine. De heer J. Kliffen vond dit onbiliijk. Ook tegenover de leder begunstigers. Die loopen allemaal weg. De heer T. Kostelijk vroeg, wie er voor de poterbewaarplaats waren. De heer J Kliffen stelde vast, dat het be stuur er niet voor was. Hii is er echter, dus Bioeten we gezamenlijk de lasten dragen. De heer T. Kostelijk merkte op, dat het duor de kleine is opgesteld en de grooten m.xten 't betalen. Spr. wiide de tarwebouw er buiten hou den. I> voorzitter wilde er maar niet meer over praten, men moest h*t maar aannemen. De heer P. Swager Jacht dat het eigenbe lang bij Kostelijk sprak. De heer J Óotjers protesteerde er ook tegen, dat de kleintjes het hebben doorge voerd. Het is met meerderheid van stemmen aangenomen. De consequentie moeten we dragen. De heer K. Zeeman Jbz. vond het onbillijk, dat iemand met 500 snees, die 250 snees zaad bouwt, de f 0.02 per snees van dat zaad moet betalen. De heer J- Meeldijk vond dit laatste kinde renpraat, als men 500 snees land heeft, om dan die 2 cent per snees niet te willen be talen. De heer IJ. Kaan stelde voor f 4 en contributie te heffen. Dit voorstel werd niet gesteund. De beer K. v. Dijk wilde verschil maken tusschen inbrengers en niet-inbrengers. Dit vond bijval. Het bestuursvoorstel werd na eenige be spreking aangenomen In de rondvraag vroeg de heer Smit, of de poterbewaarplaats niet kouder kan worden gehouden. De voorzitter antwoordde, dat de vorst wel kan worden gekeerd. Met de zon heeft men wel eens last De heer Swagei meende, dat er door omzettuig wel 'ets aan kan worden gedaan. De heer G. Bakker Oz. deelde mede, dat men nog wel kans had, dat de bloembollen waarmee in Oudkarspel proeven worden genomen, de bewaarplaats rendabel maken De heer IJ. Kaan zou e: prijs op stellen, dat de teeltregeling tijdig bekend wordt ge maakt. Spr. wilde daarop aandringen. De heer J. Ootjers deelde mede, dat er hard aan wordt gewerkt. De heer K. van Diik wilde inlichtingen Jkwben voor het lid worden van de N. Aard- appelencenfraie. Is men het automatisch of moet men zich nog opgeven? De heet J. Ootjers ried sterk aah, dat alle late-aardappelenverbouwers zich op te geven bij het betaalkantoor. De heer van Dijk deelde mede, dat de Spaansche kaii zoo veel goedkooper is. Moet er voor het voorjaai kali op voor worder gekocht? Men was er voor, dat iets werd gekocht. De heer Abr. de Geus vroeg, wanneer er voor de poKrbewaarpIaats moet worden be taald. Krijgen we nog toeslag? De secretaris antwoordde, dat de poter bewaarplaats ongeveer met Januari» moet worden betaald De steun wordt met enkele dagen verwacht. Men besloot om weor wortelzaad te ver bouwen voor rekening der vereeniging. De heer K. Wagenaar vroeg waar de 0.70 van de D-nen voor binnenlanc'sch ge bruik naar toe gaat. De heer J- Ootjers antwoordde, dat dit wordt gebrwkt door toeslag op de Deensche witte, naar aanleiding van de overeenkomst met de zouters. De basis is f 1.60 per wagon. Er wordt van binnenlandsche han delaren en zouiers een zeker bedrag ge beven, al naar gelang de prijzen. Spr. deelde mede. dat de minimum-verkoop prijs voor andijvie 0.50 !s. Voor de door- gelooj>en andiivie is de minimum 0.25 Daarna sluiting. De eerste abounementsvoor- stelliné in 't Gulden Vlies, Voor een ondanks den nutsavond goed bezette zaal is gister in 't Gulden Vlies de eerste abonnementsvoorstelling gegeven en het dient erkend, dat de directie van deze schouwburg, die een overeenkomst met net Rotterdamsch Hofstadtooneel heeft gego ten, reeds dadelijk een zeer goede keus heelt gedaan. In het jaar van de herdenking van de grootste figuur uit onze vaderlandsche ge schiedenis, in een tijdperk, dat de nationalis tische gedachte steeds breedere lagen van ons volk begeestert, dat volk weer leidt m oude banen en weer het besef bijbrengt, dat Oranje en Nederland onafscheidelijk zijn, vindt een stuk als Eduard Veterman ons hier gegeven heeft de waardeering waarop het alleszins recht heeft. Meer dan ooit zijn wij dit jaar tot het besef gekomen, dat het uit moet zijn met het verdeelen van ons volk in groepen, die in klassenhaat opgevoed, vijan- dig tegenover elkaar staan. Ons volk in al zijn geledingen heeft één en dezelfde geschiedenis heeft één en denzelfden strijd gestreden voor wijheid en onafhankelijkheid. En is niet deze bjd waarin alle krachten noodig zijn om ons zelf te kunnen zijn en ons zelf te kunnen blij ven, een tijdperk waarin herinnerd mag wor den aan wat ons allen heeft doen samen werken, aan wat wij samen geleden hebben °m ons te ontworstelen aan den druk der vreemde overheersching? Wij hebben te lang in den strijd der nar den ons volk van elkaar vervreemd. W ij heb ben te lang door internationale theorieën ons volk doen vergeten, dat wij mannen en vrou wen van denzelfden stam zijn, dat wij ons vaderland liefhebben en dat wij in de ure des gevaars één van zin en één van wille zijn om het tegen elke aanranding te verdedigen. Er is een inzinking geweest, die wij mei schaamte moeten erkennen, er is een tijd ge weest waarin ons volk een allerbedroevendst beeid van verwording heeft gegeven, maar het incident op de Zeven Provinciën heeft ons wakker geschud en ons doen beseffen dat het tijd werd een einde te maken aan alles wat orde en tucht heeft kunnen ondermijnen, dat het tijd werd het volk het besef bij te bren gen, dat wij aan onze historie verplicht zijn in eendracht en eenvoud gezamenlijk de kracht te zoeken om onze zelfstandigheid te kunnen handhaven. Er is opnieuw een gevoel van saamhoorigheid over ons volk gekomen en hoe het zich in partijen en groepen ook splitsen moge, boven alles gaat thans de ge dachte, dat wij ons daden en gedachten moe ten herinneren uit de tijden toen geen offer te zwaar was om ons aan vreemden invloed te onttrekken. In deze tijden heeft de opvoering van een stuk als Vader des Vaderlands een bijzon dere beteekenis. Het geeft een voorbeeld van moed en zelf opoffering en het stelt ons de vraaghebben onze voorouders die offers alleen gebracht om ons volk in zestig partijen van elkaar te vervreemden Als schooljongens luisteren wij naar de verhalen van onze vaderlandsche geschiede nis en wij zagen de groote figuren als de hel den, die zij werkelijk geweest zijn. Partijman nen stonden later gereed om ons aan te too- nen, dat die helden slechts marionetten waren en men laat ons de vorsten uit het Huis van Oranje als kostbare en overbodige ornamen ten beschouwen. Dan is het goed de vader landsche geschiedenis nog eens op te halen, niet door een studie in het oude schoolboek, maar döor het aanschouwen van een reeks tafreelen, die als het ware levende historie brengen uit den grooten tijd toen Oranje en Nederland gezamenlijk streden en overwon nen. Eduard Veterman brengt in negen betrek kelijk korte tafreelen den strijd onzer voor ouders in beeld, hij heeft van het offer van mannen als Oranje, Egmond en Hoorne een dramatisch kijkspel gemaakt, dat in zijn een voud veelzeggend is. Hier zien wij Prins Willem van Oranje in zijn onbezonnen jaren als hij de rijke jonge edelman en gunsteling van den koning is. Hendrik van Frankrijk doet hem voor 't eerst beseffen wat er zich om hem afspeelt en weidra komt de figuur van kardinaal Gran veile als raadgever van Philips en als fana tiek bestrijder van alle afvalligen op den voorgrond. Meer en meer voltrekt zich dan de scheiding tusschen twee groepen, die van Philips en zijn duistere raadgevers en die van de edelen, die bereid zijn hun leven te of feren voor het volk, dat hen vertrouwt. Dui delijk teekent Veterman daarbij de verschil lende karakters, Oranje, kalm en zeker van zich zelf, Hoorne, trouw en onbewogen en Egmond, nog altijd vertrouwende op de loya liteit van zijn vorst en niet in staat den om vang van het verraad te beseffen. Men hoort Oranje in den Raad van State zijn pleidooi voor het onderdrukte volk houden, men hoort den oproep van Lodewijk en ziet Oranje al leen staan als de graven van Egmond en Hoorne hem verlaten. Hebben Egmond en hij werkelijk van elkaar afscheid genomen met de woorden „Dag Prins zonder land" en „Dag Graaf zonder hoofd"? Het wordt door historieschrijvers ontkend maar in een stuk als dit is het als pakkend slot van een tafreel een dankbare vondst. Dan komt de tijd der inquisitie. Alva's soldaten moorden de steden uit, Egmond en Hoorne vallen op het scha vot, de eerste berustend, de laatste in breed sprakige verwondering. Het Wilhelmus wordt geboren en wekt tot nieuwe energie en Ju.iana van Stolberg, de vrouw, die haar beste zonen vrijwillig voor dezen vrijheids strijd heeft geofferd, verschijnt ten tooneele. Oranje maakt den moeilijksten tijd van zijn leven door. Hij wordt ziek van zorg en ellen de, maar dan keert zich de krijgskans. Steden verklaren zich voor den Prins, Alkmaar is ontzet, Leiden dwingt de Spanjaarden tot den aftocht, de dageraad der vrijheid gloort en de Staten-Generaal zweren den Spaan- schen koning af. Als men den Prins de grafelijke waardig heid wil opdragen komen de aanslagen op zijn leven. Granvelle heeft den moordenaar geld en adeldom beloofd en na enkele mis lukte pogingen valt de vader des vaderlands onder de schoten van Balthasar Gerard, die als Francois Guyon tot hem weet door te dringen. „Mon Die ij ayez pitié de moi en de ce pau- vre peuple'', het zijn de laatste woorden van de grootste historische figuur, die ons land gekend heeft, van den man, die goed en bloed voor onze vrijheid en zelfstandigheid heeft geofferd en die de stamvader van ons regeerend vorstenhuis is geweest. Vader des Vaderlands is meer dan hon derd keer voor het voetlicht gebracht en het heeft geen zin de zeer talrijke rollen hier stuk voor stuk te bespreken. Laat ons in het alge meen constateeren, dat dit historisch drama ook hier de waardeering gevonden heeft, die het verdient en dat Cor van der Lugt Melsert als Prins Willem van Oranje niet alleen een decoratieve figuur was maar een man die door zijn beheerscht en gevoelvol spel inder daad de sympathie wist te winnen welke bij de ontwikkeling van dit historisch dra ma noodzakelijk was. Wij zouden naast hem nog Dick van Veen als kardinaal Granvelle, Hélène Berthé als Margaretha, Fie Carelsen als Juliana van Stolberg, Annie van Duyn als René, Louis van Gaasteren als Lamoraal, graaf van Egmond en Dirk Verbeek als graaf van Hoorne willen noemen. Om deze hoofd figuren, groepeerden zich de anderen, man nen en vrouwen, edelen, soldaten en bur gers, allen in de kostbare kleedij der zestien de eeuw, die ons gisteravond nogmaals deed beseffen hoe door het vervangen yan flu weel, borduursel en zijde door gelijk en ge lijkvormige colbertjes de samenleving °c veel van haar decoratief uiterlijk heef v Er was van costumes en déc?" woon veel werk gemaakt De in de edelen zich rond de ™dJ£'£T^ tafel schaarden tegen een achtergrond van eikenhout en kostbare doeken al was dat alles dan ook maar imitatie deden menig maal aan de schilderijen onzer oude meesters denken.. Het simultaan-tooneel, waarbij slechts fragmenten belicht worden en men bijzondere passages streng van elkaar afge scheiden en toch gelijktijdig ten tooneele kan brengen, is iets nieuws voor Alkmaar en heeft gisteravond ongetwijfeld belangstelling getrokken. Costuums en décors waren beter dan wij ooit hier gezien hebben en wij mo gen de directie van 't Gulden Vlies zeker dankbaar zijn, dat zij een stuk met zoovele rollen, met zulke kostbare en veelomvattende requisieten in onze gemeente ten tooneele ge bracht heeft. De stemming na het hartelijke applaus voor de hoofdfiguur kan het best worden ge kenmerkt door de mededeeling, dat alle aan wezigen zich na het laatste bedrijf van hun zetels verhieven en spontaan het Wilhelmus hebben gezongen. Tj. DUITSCHE CHRISTENEN EN POLITIEK. In gebed achter den leider. De rijksleider der geloofsbeweging van Duitsche Christenen vaardigde de volgende beschikking uit: De rijksregeering heeft tot het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond beslo ten. De ontwapeningsconferentie heeft ons vredesrecht verstoord. Duitschland eischt tevergeefs van de cultuurstaten de vernieti ging van onmenschelijk vernielende oorlogs machines. Onze vertegenwoordigers moesten deze conferentie verlaten. De geloofsbeweging staat in onwrikbare trouw achter de maatregelen der regeering. Het in de beweging vereenigde Duitsche kerkvolk weet, dat onze volksleider Adolf Hitier voor de beslissingen van deze weken in onbuigzaam geloof kracht en wijsheid ver werft. Op 12 November doet de geloofsbewe ging haar plicht. Ieder lid zal voor het ple bisciet zijn ja-stem brengen. Het Lutherjaar stelt in dezen herfst het Duitsche volk voor zijn hem toegewezen taak: uit bloed, ras en godenleven, uit volks- sche en historische missie in blij vertrouwen op goed bolwerk te zijn tegen den chaos, te gen het bolsjewisme en het verval van het avondland. Vrijheidsbeweging en geloofsbeweging Daarom gaat het op 12 November. De Duit sche Christenen staan in gebed achter den leider des volks. De Katholieken in het derde rijk. De „Germania" publiceert onder het op schrift: „betooging van kardinaal Bertram. Uit de dagen van mijn reis naar Rome in 1933". Na uitvoerige beschouwingen over zijn reis, over de betoogingen der Duitsche bisschoppen in 1933, de ratificatie van het concordaat e.d. schrijft de kardinaal dan o.a. het volgende: Nog vele andere zorgen en problemen uit de jongste tijd wachten op een openhartig be kerend woord der bisschoppen, dat wordt voorbereid en dat te zijner tijd gesproken zal worden, in volslagen uitvoering van de pau selijke encyclieken. Hieruit moge in het bij zonder genoemd worden de volheid der ta ken der katholieke actie, die een kernstuk in het program der glorierijke werken van on zen rustloos arbeidenden Heiligen Vader vormt. Nog een andere buitengewoon ernstige en zware zorg drukt op vele duizenden trouwe katholieke christenen: de bezorgdheid om diegenen, die in den vroegeren partijstaat die leiders volgden, die uit religieus plichts gevoel de geestelijke strijd tegen marxisme en bolsjewisme in vormen trachtten te be werkstelligen, die zich aanpasten bij den vroegeren staat. Deze mannen, die het wel zijn van volk en staat, van religie en kerk, naar beste kunnen en in plichtsgetrouwe ge hoorzaamheid je£"=ns de bestaande overheid, nastreefden te denen, staan ook thans ge reed den nieuwen staat om der wille van het volk oprecht en trouw en in eerlijke harmo nie met de bestaande regeering hunne krach ten en capaciteiten te geven voor het gemeen schappelijke reddingswerk. De eisch is verre van ons menschen te onttrekken aan een on omkoopbare rechtvaardigheid tegenover wer kelijk strafbare handelingen, een gerechtig heid die tegenstanders en vrienden met ge lijke'maat meet en die geen willekeurige uit zonderingen kent. Ons deelnemend herderlijk woord heeft betrekking op die talrijke man- men en vrouwen, die van zuiver karakter en van besten loyalen wil waren en zijn. Tot de leidende instanties in rijk en staat richtten wij het dringende verzoek genomen harde maatregelen aan een ernstige, welwillende en bespoedigde herziening te onderwerpen De kardinaal besluit dit artikel met in het licht te stellen, dat hij zich in al het hierbo ven gezegde eensgezind weet met de Opper herder aller Duitsche diocesen. EERE-DOLK DER FASCISTISCHE PARTIJ VOOR RUDOLF HESS. De NSK meldt: De secretaris-generaal van de fascistische partij van Italië, Starace, heeft Maandag in het Bruine Huis te Munchen den plaatsver vangers van den leider, Rudolf Hess, door den Italiaansche consul-generaal te Mun chen, minister Pittalis, de eere-dolk der fas cistische partij laten overhandigen. TWEE MOORDENAARS TER DOOD VEROORDEELD. Twee arbeiders zijn ter dood veroordeeld en tot verlies yan burgerrechten en ieder tot tien jaren tuchthuisstraf, wegens het verleden jaar April bij een demonstratie der NSDAP lossen van een aantal schoten op een grcxp nationaal-socialisten Een SS-man weid toen gedood en een an dere ernstig gewond BELANGRIJKE BELGISCHE KABINETSRAAD. De socialistische betooging Malmédy. te Gistermiddag hebben de Belgische minis ters een belangrijke kabinetsraad gehouden. Eerst werd een bespreking gevoerd over het wetsontwerp, waarbij het dragen van uniformen door politieke organisaties wordt verboden. De tekst daarvan werd goedgekeurd en zal hedenmiddag in de Kamer worden ingediend. De ministers hebben besloten het verbod om op 12 November te Malmédy een socialis tische betooging te houden, te laten bestaan. Vervolgens heeft de raad van ministers een overeenkomst goedgekeurd met de uiijndirec- teuren, volgens de welke een recht van tien franken per ton zal worden geheven op den invoer van steenkolen. Deze regeling geldt tot 31 December 1933. Als gevolg hiervan zullen de werkgevers de loonovereenkomsten niet opzeggen. De prijzen der kolen zullen niet worden ver hoogd. Dé gemengde commissie der mijnen zal hedenmiddag vergaderen om kennis te nemen van deze overeenkomst, waardoor het sta- kingsgevaar is geweken. DE VLOOTBASIS TE SINGAPORE. Belangrijk versterkt. Volgens de „Star" wordt de bewapening van de Britsche vlcotbasis te Singapore in den laatsten tijd belangrijk versterkt. Er zouden eenige poütiebarakken zijn gebouwd, welke dienst zullen doen als militaire kazer nes. Voorts komt te Singapore regelmatig zwaar geschut aan, dat op de daartoe ge- eigende plaatsen wordt opgesteld. Tenslotte zijn eenige vliegvelden aangelegd en is een verordening uitgevaardigd, waarbij alle En- gelsche onderdanen tusschen 18 en 50 jaar moeten toetreden tot een vrijwilligercorps. ITALIAANSCHE BEMIDDELING. Groot opzien te Genève. De uit Rome ontvangen berichten volgens welke Italiaansche regeeringskringen een le vendige diplomatie..e activiteit ontwikkelen, om reeds in de naaste toekomst een bijeen komst tusschen de vier groote Europeesche mogendheden Engeland, Frankrijk, Duitsch land en Italië tot stand te brengen, hebben te Genève groot opzien gebaard. De Fran- sche regeering zou aan een zoodanige vier- mogenahedenconferentie deelnemen, wanneer de door het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond geschapen internation~\ toestand op de conferentie behandeld zou worden. Daarentegen zou de Fransche regee ring weigeren deel te nemen aan een vier mogendhedenconferentie, welke uitsluitend de regeling der ontwapeningskwestie tot onder werp zou hebben. Er wordt niet verwacht dat de Amerikaan- sche delegatie aan een dergelijke conferentie zal deelnemen, aangezien volgens de laatste officieele verklaring van Norman Davis de Amerikaansche regeering eerst een regeling der loopende kwesties door de Europeesche mogendheden onderling wenscht en een be handeling van de als zuiver Europeesche problemen beschouwde actueele kwesties probeert te vermijden. In Volkenbondskrr.gen ziin tot nu toe nog geen officieele mededeelingen van Italiaan sche zijde ontvangen. RUSSISCH VT OOTBEZQEK AAN STAMBOEL. Volgens een mededeeling van het telegraaf- agentschap der Sovjet Unie is een Russische vloot, bestaande uit drie kruisers en drie on derzeeërs Dinsdag in Stamboel aangekomen voor een bezoek aan de Turksche marine. RUSLAND FIXEERT JAPANSCHE VALUTA. Waarschijnlijk Japansche diplo matieke actie. Waarschijnlijk zal de Japansche regeering een diplomatieke actie beginnen in verband met het feit, dat de Sovjetregeering thans een gedwongen tarief voor valuta nl. twee yen 75 sen per dollar oplegt aan Japansche stoom- booten bij het heffen van tonnengeld, loods gelden en andere rechten in Sovjet-Russische wateren in het Verre Oosten. De Japansche reedersorganisatie heeft kortelings in ver band met deze aangelegheid stappen gedaan bij de regeering. JAZZ EN POLITIEK. De kapitalistische dansmuziek. Niet alleen menschen als particuliere per sonen, doch geheele regeeringen hebben op voet van oorlog met de jazzmuziek geleefd. Tot de grootste officieele tegenstanders van de jazz heeft de Sovjet-regeering be hoord. Vijftien jaar lang heeft haar strijd tegen alles, wat jazz was, geduurd, doch in dien iets de taaiheid van de gesyncopeerde muziek bewezen heeft, is het de geschiedenis van den jazz in Rusland. Jazzmuziek is nu in Rusland toegelaten. De regeering geeft natuurlijk niet toe, dat de natuur ook ditmaal weer sterker dan ce leer was: niet de Amerikaansche jazz is geoor loofd, maar de Russische jazz. Dat is na tuurlijk heel iets anders, al moet het verschil zeer moeilijk zijn vast te stellen. Eerst werd de jazzmuziek officieel be schouwd als een der grootste gruwelen der burgerlijke maatschappij. Zorgvuldig werd deze plaag buiten het bereik der massa's ge houden. Alle gramofoonplaten met jazzmuziek wer den aan de grenzen opgevangen en verbeurd verklaard. (Men verhaalt wel, dat die platen soms langs allerlei geheimzinnige wegen toch in de kringen der hoogere autoriteiten terecht kwamen en zelfs gedraaid werden!) Slechts in enkel.* toevluchtsoorden voor vreemdelingen met ruime beurzen werd de jazzmuziek oogluikend toegelaten. In gewichtige verhandelingen werd bewe zen hoe jazz een symbool en een gevolg van het verval der bourgeoisie was. „Foxtrotter" was een scheldnaam Doch de jazz groeide toch. Gelijk in Amerika bijna iedere zichzelf respecteerende familie zeker ongeoorloofde vloeistoffen in huis had, zoo behoorde het tot de Russische zeden, in jazz te smokkelen. Men had er een aardig trucie op gevonden: men speelde geen jazz om den jazz zelf, maar omdat het zoo prachtig het verval en de dwaasheid der bourgeoisie illustreerde en belachelijk maakte. Filmtheaters, revues enz. gaven voortdurend meer jazz met een beetie groteske overdrijving, om de censuur gerust te stellen alleen maar om te laten zien en hooren. hoe treurig en hopeloos hei iret dp kapitalistische maatsrhappij was ge steld. En voortdurend meer kwam men naar die muziek luisteren, natuurlijk slechts om te genieten van het belachelijk maken van de burgerlijke maatschappij. Men parodieerde zooveel en met zooveel succes, dat de café's en de hotels ter demon stratie van het burgerlijk verval jazzbands enoageerden. Nu speelden er in de groote hotels hands als „I^or Svncopski and his Wolga Boys" en Tl e 5 Oeral Serenaders". Tenslotte heeft men dp werkelijkheid maar aanvaard en de jazz wordt nu „gezuiverd". Niet de jazz op zichzelf werkt ontbindend, heet het nu, doch de kapitalistische jazz, ert onder de hoede van het Kretrlin zal de pro letarische iazz, van alle burgerlijke smetten vrii. 7i;n intrede doen. Het belooft interessant te worden. VERSTERKING GRENSVERDEELING. De Zwitsersche regeering is gemachtigd tot het uitgeven van 80 miilioen Zwitsersche francs voor verbetering van de grensverdedi- ging, artillerie en wapens voor het leger, hetgeen bijna het dubbele is van het gebrul» kelijke bedrag. DE ONRUST IN OOSTENRIJK DUURT VOORT. Dinsdagavond is te Ween en een stinkbom tot ontploffing gebracht. Gisteren Woens dag, is uit Graz (Stermarken) gemeld, dat aldaar in een gang van het gemeentehuis eveneens een helsche machine tot ontplof fing is gebracht waardoor eenige materieele schade is aangericht. Het onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat gebruik is ge maakt van een lont. welks verbranden onge veer drie minuten duurde De politie, welke direct een vervolging inzette heeft geen ver dachte personen kunnen ontdekken. ZEDELIJK CHINA. Vrouwen mogen niet meer fiet» rijden. Verscheidene gemeentelijke autoriteiten in China hebben krachtige maatregelen geno men tot verbetering der zeden. In Peking bij- voorbee'd zijn op last der autoriteiten alle cabarets gesloten en zijn moderne dansen verboden. Lange rokken, die een split heb ben tot aan de knie om het wandelen te ver gemakkelijken, mogen niet gedragen worden. Te Kanton mogen vrouwen niet op een fiets rijden. Sommige bioscopen zijn geslo ten en als in de nog geopende bioscopen films gedraaid worden, moeten omhelzingen gecoujseerd worden. In Shanghai mogen zelfs verloofde paar tjes niet gearmd in de straten loopen. Als zij dit toch doen, moeten zij wegens slechts ge drag op openbare plaatsen een boete van vijf gulden in Nederlandsch geld betalen. SOMBERE VOORSPELLING. Nieuwe Europeesche oorlog? Mr. Henry Morgenthau, de vroegere am bassadeur der Vereenigde Staten in Con- stantinopel publiceert in de bladen van de Hearst-pers een artikel, waar'n hij verklaart, dat een nieuwe Europeesche oorlog onvermij delijk is Dat de oorlog nog niet is uitgebroken, is alleen toe te schrijven aan het feit, dat geen enkele der aanstaande oorlogvoerende mo gendheden als „aanvaller" wil beschouwd wordendoch het conflict wordt op den duur vanzelf onvermijdelijk. Aan het eind van zijn pessimistisch artikel verklaart de oud-diplomaat, dat de oorlog onmiddellijk, en waarschiinliik reeds in 1934 zal uitbreken, v anneer een der mogendheden een verontschuldiging heeft gevonden voor een „defensieven" oorlog. EINSTEIN IN AMERIKA. Te New York aangekomen. Prof. Einstein kwam Dinsdag j.1. met zijn echtgenoote te New York aan. Hij droeg zijn viool onder den arm en nam geen nota van het ontvangst-comité, naar men zegt, uit vrees voor nazi-betoogingen. Het echtnaar is overwijld naar New-Jersey doorgereisd. DEMONSTRATIES OP MALTA VOOR EEN MAAND VERBODEN. In verband met de felle tegenstelling, onV staan tusschen de nationalisten en de con- stitutionalisten met betrekking tot de kort geleden afgekondigde imperiale maatregelen heeft de gouverneur van Malta een procla matie uitgevaardigd, waarbij openbare ver gaderingen en demonstraties voor den oia van een maand worden verboden. ^■1

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7