Agenda Het Rijksdagbrandproces. ES JECOVITOL' Rechtszaken £aatste éeticfiten Rucqedijke Stüfid Stad m Omgeving. WeeeAeeickt SCHEEPSAANVARING, DE FARMERS IN AMERIKA STAKEN. Voortzetting van het getuigen verhoor. MEDEDEELING VOOR H. H. WINKELIERS. Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Tot en met 22 Oct. Hofplein 4, tentoonstel ling schilderijen e. d. van K. Z. O. D. Bioscopen. A. B. T., eiken avond half, hoofdnummer Met de Jantjes op Stap (hum.), hoofdrollen Sally Eilers, James Dunn en Sammy Cohen. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag eiken avond half 8 hoofdnummer De wraak van mr. Wong (sens.), hoofdrollen Edw. O. Robinson en Lorette Young. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af, doorloopen de voorstelling. Woensdagmiddag half 3 matinée. Victoria-theater, eiken avond half 8, hoofd nummer Het masker van Fu Manchu (sens.), hoofdrol Boris Karloff. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopen de voorstellingen. Cinema Americain, eiken avond half 8, eerste hoofdnummer De wereld zonder man nen (amus.), hoofdrollen Gloria Stuart en Raul Roulien; tweede hoofdnummer Mijn papa de getrouwde vrijgezel (comedie), hoofdrol Adolphe Menjou. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstellingen. Vrijdag 20 October. 8 uur, Waakt en Bidt, samenkomst Ned. chr. Gemeenschapsbond, spreker G. B. van Prattenburg. HET VERTREK VAN DEN NIEUWEN POSTTAGER NOO NIET VASTGESTELD. In tegenstelling met hetgeen in sommige dagbladen is vermeld, vestigt het studie comité snelpost Nederlandsch-Indië er de aandacht op. dat het tijdstip van vertrek van den postjager nog niet is vastgesteld. Het vliegtuig is nog niet geheel gereed en de proeven voor het verkrijgen van het certifi caat van luchtvaardigheid moeten nog aan- vangen. DE MOORD OP DEN SCHIEDAMSCHEN SINGEL TE ROTTERDAM De Rotterdamsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 24-jarigen chauffeur F. Wuit M s- tricht, thans gedetineerd, die In dan morgen van 16 Augustus j.I. in een id aan den Schiedamschen Singel 7,jja 20- jarige vrouw Adriana A. M. Blom, van wie hij sedert vier weken gescheiden ge leefd had, doodschoot en zich daarna bij de politie meldde. Het O M. eischte een gevangenisstraf van 6 jaar tegen verdachte wegens dood slag. W. is thans door de rechtbank veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier jaar, op denzelfden grond. ONTROUW POSTAMBTENAAR. De rechtbank te Almelo heeft den tijdelij- ken kantoorbediende bij de posterijen A. S. H. wegens diefstal van een bankbiljet van 200 op het postkantoor te Nijverdal, ver oordeeld tot 9 maanden gevangenisstraf, waarvan 6 maanden voorwaardelijk, met af trek der preventieve hechtenis. De eisch was 1 jaar voorwaardelijk. EEN STEM VAN DE PUBLIEKE TRIBUNE. Voor den Haarlemschen politierechter heeft gisteren terecht gestaan een bewoner van Amsterdam, terzake van beleediging. Hij had tijdens de zitting van het kantongerecht van de publieke tribune af, een der getuigen toegeroepen, dat deze zijn getuigengeld niet zou hebben ontvangen. Verdachte zou daar aan hebben toegevoegd: Als die kantonrech ter niet betaalt, haal je het maar uit zijn zak. De officier van justitie achtte de zaak zeer ernstig. Wanneer iemand op de publieke tri bune zich ongestraft dergelijke vrijpostighe den veroorlooft, zou de grootste wanorde kunnen ontstaan Hij eischte een gevangenis straf van drie maanden. Daar verdachte kostwinner is, veroordeelde de politierechter hem tot een gevangenisstraf van een maand. STRAPERLO IN DE RECHTSZAAL De dagvaarding spoedig gereed. Nadat de Haagsche politie op last der justitie 3 September j.1. in de straperlospeel- zalen te Scheveningen een inval had gedaan, heeft zij naar de „Av. P." meldt, in de daar op volgende weken veel werk moeten verzet- ten, teneinde een uitgebreid dossier samen tc stellen Niet alleen de verklaringen der on dernemers, maar die der politie zelve als wel van tientallen getuigen zijn daarin verwerkt Deze arbeid moet met zooveel zorg zijn ge-' schied, dat de officier van justitie een verdere instructie door een rechter-commissaris on- noodig heeft geacht. Vermoedelijk zal nu reeds einde dezer maand de dagvaarding gereed zijn, zoodat gerekend wordt, dat begin November het proces voor de Haagsche rechtbank zal ko men. Dan zullen terecht staan de heeren Ju les Perel en Daniël Strauss, die, naar het zich laat aanzien, in de gelegenheid zullen worden gesteld het straperlo-spel voor de rechters te demonstree ren. Als verdedigers zullen optreden de Am- sterdamsche advocaten mrs. Kokosky en Le- venbach, alsmede mr. Nathans te 's-Graven hage. Als deskundige a decharge zal o m. wor den opgeroepen prof. Schuh van de techni sche hoogeschool te Delft, die zich op het standpunt stelt, dat straperlo absoluut een behendigheidsspel is, terwijl daarentegen het O.M. wil aantoonen dat hier zuiver sprake is, evenals bij de roulette, van hazard. eerd.) DE ACCIJNS OP TABAK. De Vereeniging v»n tabakifabrikanten In Nederland heeft naar aanleiding van het ont werp van wet ter verhooging van den accijns op tabak, een adres gezonden aan de Tweede Kamer, waarin zij in overweging geeft, te wil len bevorderen: le. dat de accijns op gekorven tabak niet of althans zoo weinig mogelijk meer wordt ver hoogd dan noodig is, als compensatie voor de vrijstelling van omzetbelasting; 2e. dat, hoe groot de accijnsverhooging ook moge zijn, de verhouding van het accijnsper- centage tusschen tabak en sigaren, zooals die bestond bij de inwerkingtreding der tabakswet, in leder geval worde hersteld overeenkomstig het voorstel van den minister. Dr. P. H. VAN EDEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 17 jaar is te Amster dam gisteravond plotseling overleden Dr. P. H. van Eden, secretaris van de Maatschappij tot redding van Drenkelingen. De overledene was voorts o. m. oud-medisch adviseur van de Rijksverzekeringsbank en oud- voorzitter der Amsterdamsche .Reddingsbri gade. ARCHITECT ALS OPLICHTER OEARRESTEERC. De Haagsche recherche heeft den 39-iari- en architect de V. uit Amersfoort aangehou- en, toen hij naar Den Haag was opgeroepen in verband met bij de politie ingekomen klachten. Bij het onderzoek van deze klach ten kwam aan het licht, dat de V. van ver scheidene personen zoowel in als buiten Den Haag gelden had weten los te krijgen voor door hem te bouwen flats zonder dat daar voor zijnerzijds de noodige contra-prestatie werd geleverd. In totaal zou hij op deze wijze ongeveer 30.000 hebben geïncas seerd. Als verdacht van oplichting ter zake is de V. te Den Haag in politie-bewaring gesteld. DE DIJKDOORBRAAK BIJ BERGENTHEIM. Het gat is weer dicht. Gisteravond te zeven uur is men erin ge slaagd, het gat in den dijk van het Over- ijselsch kanaal te Bergentheim te dichten. Het water is zoo goed als geheel van de landerijen verdwenen. De ontruimde wonin gen kunnen weer worden betrokken. Volgens een ons gedane mededeeling, zou de doorbraak geen verband houden met de werken die door de Nederlandsche Heide Maatschappij voor de gemeente Amt-Har- denberg ter plaatse worden uitgevoerd, zoo dat de oorzaak van de doorbraak onbe kend is. Het Rijnschip „Mathilde", komende van Gent, geladen met 1230 gebrande pyrit en met be- •temming het Ruhrgebied, kwam vanmorgen om ongeveer half vier met de sleepboot Wil lem Frederik vast te zitten op een plaats nabij Hoedekenskerke. Men wacht op hoog water, zoodat het schip pas vanmiddag om ongeveer half drie waarschijnlijk vlot kan komen. Sleepbooten zijn ter assistentie aanwezig. Uit New-York wordt gemeld, dat de Ameri- kaansche farmers hebben besloten morgen in algemeene staking te gaan. Nadere bijzonder heden ontbreken nog. Na den rustdag van gisteren wacht den betrokkenen bij.het rijksdagbrandproces van daag weer volop werk. De lijst van gedaag de getuigen bevat vandaag een record-aantal van 22 namen. De politiepresident van Bres- lau, Heines, kan vandaag nog niet verschij nen. Behalve Graaf Helldorf en kapitein Schulz zullen nog verschillende personen verhoord worden, die verklaringen kunnen afleggen, ter bevestiging van het alibi van beide ge noemde getuigen op den dag van den brand. Verder wordt vandaag verhoord de direc teur van den rijksdag, geheimrat Galle. De zitting wordt te kwart voor tien ge opend. Politie-president Heines uit Breslau heeft den procureur-generaal een telegram gezonden met de mededeelingen, dat hij zich met vacantie in Italië bevindt en pas tegen het einde van de maand terugkeert. Dr. Werner behoudt zich het recht voor getuige Heines zoo noodig van vacantie te rug te roepen. President dr. Buenger wendt zich dan in het bijzonder tot de getuigen graaf Helldorf en kapitein Schulz, met de woordenHoewel het een ongehoorde beschuldiging is, die hier tegen de getuigen Heines, graaf Helldorf en Schulz wordt geuit, en hoewel deze beschul diging is ontleend aan een boek, dat een schandelijk smaadschrift tegen Duitschland en tegen het heele Duitsche volk is en waar van ik, zonder mijn objectiviteit prijs te ge ven, kan zeggen dat het grootste gedeelte er van volkomen is weerlegd, verzoek ik toch bl) hun verhoor hun gelijkmoe dig K en en er aan te denken, dat w een dergelijke positie kan rf.t Zlch du® 'runnen bekla- ^„P081^ komt, die de zonder getuigenverhoor. Ik verzoek u ook er aan te denken, dat het, wanneer dergelijke verdachtmakingen worden geuit, juist plicht is dat de betrokkenen gebruik maken van de mogelijkheid om door hun getuigenis de waarheid aan het licht te brengen. Als eerste getuigen worden gehoord de gedaagden die opheldering moeten geven over het verblijf van Heines op 27 Februari De eigenaar van Hotel Hasu Ober-Sleziën te Gleiwitz verklaart, dat Heine van 25 tot 28 Februari in zijn hotel te Gleiwtz heeft ge woond en in den middag van 28 Februari per auto is vertrokken. Getuige was bij dit ver trek aanwezig. Toen getuige den avond van de 27ste hoorde, dat de rijksdag in brand stond, kwam Heines juist van een lezing in het Schützenhaus terug. Een der bijzitters: „De bewering dat poli tie-president Heines eenige uren voor den brand per auto in Berlijn is geweest is dus uitgesloten?" Getuige: „Volkomen uitgesloten". Verder wordt een knipsel voorgelezen, uit het orgaan Deutsche Ostfront van 28 Febru ari, dat als kop heeft: De groote opmarsch van standaard 22 te Gleiwitz. De groepslei der P. G. Heines in de overvolle zaal van het Schützenhaus. De vergadering was om 8 uur begonnen. Bovendien heeft getuige Bonn de politieaan- melding, het gastenboek en de rekeningen overgelegd, waaruit duidelijk blijkt, dat Hei nes al dien tijd te Gleiwitz is geweest. Dr. Sack: „Er wordt beweert, dat politie -resident Heines op Zondag 26 Februari bij z.g.n. algemeene appel der brandstich- tingscolonne aanwezig was". (Vroolijkheid). Getuige„Op dien dag was Heines te Glei witz op de Adolf Hitier Platz. Onder doodsche stilte wordt van der Lubbe voor de tafel van den senaat geleid. H;j loopt nog steeds gebogen, doch glimlacht als hij voor de tafel staat. Graaf Heldorf staat vlak bij van der Lubbe. Zoowel zijn verdediger dr. Seuffert als de president trachten van der Lubbe ertoe te bewegen het hoofd op te heffen, doch het helpt weinig. Met luide stem roept graaf Heldorf dan op commando- toon: „Kijk mij aan, hoofd omhoog, vooruit!" Van der Lubbe heft tot vreugde van de zaal het gezicht op en kijkt graaf Heldorf aan. President: „Kent u deze heer?" Van der Lubbe (tamelijk luid): „Neen". Volgende getuige is prof. van Arrihim, die verklaart in den avond van 27 Februari in gezelschap van Graaf Heldorp te zijn ge weest. Zijn verklaringen stemmen volkomen overeen met die van graaf Heldorp. Vervolgens wordt de kapitein buiten dienst Schulz gehoord, die verklaart in dat oogen- blik in zijn woning te Solln bij München te zijn geweest. Als dr. Sack wijst op dé tegenovergestelde verklaringen voegit Schulz er aan toe dat hij ook met graaf Heldorp geen besprekingen heeft gehad. Minister-president Göring had getuige in December van het vorige jaar voor het laatst gezien. De verklaringen van Schulz'worden voorts bevestigd door zijn vrouw door den genees heer dr. Brandei, die hem in dien tijd be handelde en de verpleegster F is dier, die bij hem in dienst was. Hierna wordt gepauseerd. o De namiddagzitting begint met getuigen- verhooren die licht moeten brengen in de kwestie of Popoff de man is geweest die door ir. Bogun is gezien toen hij snel uit portaal II van het rijksdaggebouw weg liep. Het komt tot een geregelde sjeeppartü v;' r' de se naatstafel, waarbij de broek van h/-t eene costuum ter vergelijking bij het andere cos- tu-um en de jas wordt gehouden. ONDERTROUWD: Joseph van Seggelen en Geertruida van de Pol. Franz Michel en Adelheid Wessen- dorf. Scrnelis Bakker en Anna Evers. Franciscus Mentzij en Marie Sollie. Ger- rit Leerkamp en Altoertha Boer. Gijsbertus Efting Dijkstra en Henriëtte Valeton. Ja- cob Horjus en Henriette Koolwijk. BOTSING TUSSCHEN AUTO'S. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie had op de Kanaalkade alhier een aanrijding plaats tusschen een luxen auto, bestuurd door den heer A. F. G. en een vrachtauto, bestuurd door den heer F. M., beiden wonende te Alkmaar. De luxe auto werd licht beschadigd. Om trent de schuldvraag wordt door de poli tie een onderzoek ingesteld. RECHTS GAAT VOOR, WIELRIJDERS! Omstreeks half vier had gistermid dag op den hoek Marktstraat—Houttil alhier een aanrijding plaats tusschen een wielrijder, genaamd C. B„ wonende te Egmond aan Zee en een vrachtauto, bestuurd door K. N„ wonende alhier. Het rijwiel werd beschadigd. Het rechts geen voorrang verleenen door den wiel rijder schijnt de oorzaak van de aan rijding te zijn. De zaak is door beide personen in der minne geregeld. BIJ HET INSTAPPEN GEVALLEN. Gistermiddag bij het vertrek van trein 1 uur 13 van Beverwijk had een ongeluk plaats dat nogal gunstig is afgeloopen. Een dame die wilde instappen terwijl de trein al reed kwam te vallen tusschen trein en lam- brizeering. Door tegenwoordigheid van geest bleef zij languit liggen. Er werd 2 maal aan de noodrem getrokken waarop de trein oogen- blikkelijk stilstond. De dame mankeerde niets. OVERGEPLAATST. Met ingang van I Dec. 1933 is benoemd tot commies der directe belastingen te Utrecht de heer P. Ensingh, thans adjunct commies der directe belastingen ten ont- va-ngkantore alhier. HET JONGETJE TERECHT. in^lfngl graden wij, dat een 11-jarig nomen had naar BerJ?en de wijk ae- hem ym. u e'Z1,en van zijn vader, aie had Dit j ?n' de v'uch' genomen is datde ]v thans tcrecht- Gebleken SzÏÏht in het feitVa" AVlUChmoet wordtr' nomenhad dat hlJ 6611 ri'wiel GEPROMOVEERD. Heden promoveerde aan de universiteit te Leiden op proefschrift, getiteld „De Z tjpc- en Hazepolder", en een aantal stellingen, tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer mr. J. Belonje te Alkmaar. ONZE TIJD VRAAGT VROOLIJKHEID! Dit heeft Louis Davids begrepen. Met een schitterend gezelschap zal onze „kleine man Donderdag, 26 October a.s., 8 uur 15 optre den in de Harmonie te Alkmaar, wereldbe roemde namen als: de Harmony Kings, ver maarde negerzangers; Fred Roner, met zijn manipulaties; Kate Schnitzer, van de Wiener Operette, prijken op zijn programma. Louis Davids zelf presenteert ons zijn allerlaatste liedjes, grappen en verrassingen Een avond, voor oud en jong bestemd, welke lang in herinnering zal blijven door het hooge peil van beschaafde kunst en uitbun dige vreugde. DIEFSTAL VAN KIPPEN EN HAAN. Ten nadeele van de veehoudster de wed. B aan den Kogendijk te Bergen zijn in den nacht van Woensdag op Donderdag 10 kip pen en een haan ontvreemd. VOLKSZANOAVOND. Ned. Ver. v d Volkszang, Alkmaar. afd. Men schrijft ons: We zijn er weer en vallen maar direct met de deur in hui^d.w.z. we roepen bij deze alle zanglustigen op, Maandagavond a.s. in de Unie aanwezig te zijn. Het gaat er dezen winter geducht op los. We hebben heel wat pijlen op onze boog en de eerste wordt op 23 Oct. a.s. afgeschoten, en dat schot moet doel treffen. Alleen onze Six zal er dezen eersten keer niet bij tegenwoordig zijn, hij is ernstig on gesteld geweest en moet zich nog wat in acht nemen. In Nov. of Dec. a.s. hoopt hij weer present te zijn. Gelukkig heeft Volkszang nog een uitnemende reserve in den heer Joh. Brands, onze leider uit de eerste jaren van het bestaan der afdeeling. De heer Brands is zoo vriendelijk geweest zich op dezen avond met de leiding te willen belasten en we twijfelen niet, of het gaat goed. Doch er is nog meer (de afwisseling) en daarvoor komt ook een goede oude bekende, die in de jaren dat zij in Alkmaar woonde, zich steeds spontaan beschikbaar stelde voor Volkszang. Mevrouw Annie EriksBuys, die, na eenige jaren in het buitenland "vertoefd te hebben, thans weer in Holland terug is, komt voor ons zingen. Is dat een verrassing? Ons dunkt van ja; als wij het wel hebben, is het haar eerste op treden in Alkmaar na haar terugkomst uit het buitenland. Naar wij vernemen zingt zij nog even mooi als vroeger, moet haar stem zelfs nog aan glans en kracht gewonnen hebben. Met zoo'n programma mag op onzen zangavond niemand ontbreken; dus het parool voor Maandagavond luidt: „Op naar de Unie". Half acht gaan de deuren open. De crisis-zuivelcentrale meldt ons: Nadrukkelijk wordt nog eens de aandacht gevestigd op de ministerieele beschikkingen van 10 October, geplaatst in de Staatscou rant van 12 October, waarbij bepaald is, dat de aanwezige voorraden van vetartikelen in zgn. kleine verpakking (1/4, 54, 1 K G. enz.) nog tot en met 22 October 1933 in den klein handel verkocht, vervoerd en afgeleverd mogen worden. De na dezen datum aanwezige voorraden zullen in beslag worden genomen. Eventueel terugzenden naar de fabrieken is toegestaan. Met deze vetartikelen worden bedoeld de producten, welke onder den naam van Romi- line, Silsa, Extra Jus, Stima, Tabo, Nomafa, enz. in den handel worden gebracht. SCHAFTLOKALEN OP BOUWWERKEN De Hoofdinspecteur van den arbeid, Hoofd van het 6e district der arbeidsinspectie, ir. J H. J. Huygens, verzoekt ons opname van het volgende: Bij gehouden controles in op bouwwerken aanwezige schaftlokalen, is in den laatsten tijd herhaaldelijk proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der voor deze inrichtin gen geldende voorschriften. In verband hiermede vestig ik de aandacht op deze voorschriften, welke als volgt luiden: Voor de arbeiders moet een doelmatig in gericht schaftlokaal aanwezig zijn. Onder een doelmatig schaftlokaal wordt verstaan een behoorlijk ingericht vertrek dat voor eiken persoon voor wien het bestemd is f? v'oeroppendakte heeft van ten minste LI/ mo en een vri'e lichtruimte van 3 M3. Het schaftlokaal moet zijn voorzien van een voldoend aantal tafels en banken. De Mrum°et u3!1 hout zi'n en 'en minste 15 c.M. boven het omliggend terrein liggen Het moet behoorlijk verlicht en geventi- H„eliniW, 0,ldf Jaargetijde (October tot en met April) verwarmd zijn De schaf tiuimte mag niet als werk- of bergplaats worden gebruikt en dient steeds zindelijk en goed te worden onderhouden Ten slotte doe ik hierbij een beroeo op de medewerking der arbeiders Zii kunnen de zindelijkheid der schaftlokalen veel b§ dragen door te zorgen. dat daarin g«n brood-afval pajueren en dergelijke achter blijven en deze lokalen niet op andere w ize worden verontreinigd. EXPOSITIE AARDEWERK. Bij de firma Doggenaar in de Langestraat wordt op het oogenblik een fraaie collecMe aardewerk geexoseerd, die de moeite waard is, om bewonderd te worden. Het aardewerk is afkomstig van de plateelfabriek „Schoon boven N.V.", welbekend bij het publiek Daar heeft Frans van Katwijk, de opvolger van wijlen Willem Brouwer, een plaats gevonden welke plaats hij dubbel en dwars verdient' Frans van Katwijk heeft met kunstvaardige hand de kannen, pullen en schalen vervaar digd en zoo is een collectie ontstaan die zeer waardevol is. Alles is handwerk en de mo- naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. i Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 780,0 mM. te Hernösand. Laagste barometerstand 749.8 mM. te Brest. Verwachting, geldig tot den avond van 21 October: Matige Oostelijke tot Noord-Oostelijken wind; nevelig tot half bewolkt; weinig of geen 'regen; weinig verandering in tempera tuur. Weeroverzicht. De hooge druk is in Scandinavië tot bo ven 780 mM. toegenomen, maar de lucht is daar grootendeels betrokken en er wordt geen vorst van beteekenis gemeld. In Wee- nen viel zware regen, in Duitschland lichte regen, in verband met een ondiepe depressie over Polen, waarvan een ritlooper zich in Westelijke richting beweegt. De depressie in het Westen trok naar de Golf van Biscaye terug, een nieuwe uit den Oceaan nadert IJs land. Op de Britsche eilanden waait het matig tot krachtig uit Zuidoostelijke richtingen en trok de depressie, die gisteren om de Iersche zee zwaar was, zich naar het Kanaal terug. In midden-Europa hield het fraaie herfst-, weer met plaatseliiken ochtendnevel en lichte vorst in den nacht nog aan. Ofschoon de oos telijke depressie wellicht eenigen regen kan brengen, blijver» over het algemeen de voor uitzichten gunstig. Cruoi te worden en sterk! Te kunnen werJ ken als Vaderl Moeder, helpt hem voor. uit! 2 X daags JECOVITOL, geijkt op ge halte aan Vitaminen AenD door een Neder» landsch Professor. JECOVITOL vermin, dert het rhachitis-gevaar (EngeLche ziekte) en geeft meer weerstand tegen griep en andere infectieziekten. IECOVITOL ia kracht voor Uw kindf GEIJKTE LEVERTRAAN Bij Apotheken en Drogisten f 75 p. Fl. IROCADES- STHEEMAN A PHARMACIA dellen en kleuren zijn zeer varieerend. Het aardewerk is gebakken onder zeer hoogs temperatuur en is daardoor minder breek baar geworden. Wij vestigen speciaal de aandacht op de kleuren, die in vele gevallen harmonieus met de bloemen en planten, welke men er mee kan vullen. Doch ook ziet men modellen, die zonder bloemen reeds een sieraad zijn. Onder de collectie zijn z.g. „unica" mo dellen, d.w.z. van deze modellen is slecht® een exemplaar vervaardigd, wat het werk des te waardevoller maakt. Het geheel is de moeite waard, om bewon derd te worden en ongetwijfeld zal het de be langstelling van velen trekken. BESCHADIGING VAN MONUMENT OP DEN AFSLUITDIJK. Het monument op den afsluitdijk, vorige maand bij gelegenheid van de officieele open stelling van den afsluitdijk aan de regeering overgedragen, is door menschen, die het met andermans eigendom niet zoo nauw nemen, beschadigd. Een bewoner van Delft, zekere A. V., heeft met een scherp voorwerp zijn naam in het plafond gekrast. De politie heeft dank zij dit visitekaartje, reeds spoedig de hand op den dader weten te leggen die heeft bekend en ter zake vernieling zal moeten terechtstaan. Ook de ramen van het gedenk- teeken hebben zich reeds in de belangstelling mogen verheugen van bezoekers die het uit zicht aantrekkelijker meenden te maken door tabaksvuil en andere ongerechtieheden daar op te deioneeren. De politie zal streng op deze praktijken toezien, doch mochten des ondanks de vernielingen zich herhalen, dan zal, zegt de Tel., noodgedwongen moeten worden overgegaan tot sluiting van het in terieur, hetgeen te betreuren zou zijn, daar het onvergetelijk uitzicht over Wadden en 1 Jselmeer vanuit het hoogste punt van hef monument juist de climax vormt van de be zichtiging van het fraaie bouwwerk. WET OP DE PERSONEELE BELASTING. Do Kamer van Koophandel en Fabria- ^"cmaar heeft aan de gemeente raden in het district der kamer het vol gende adres gezonden: Nu de Wet van den 28sten Juli 1933, r, W1£iging en aanvulling van de arti kelen 31 bis, 31 duodecies en 63 der W«t personeele Belasting 1896 (Stbl. ,ls to' stand gekomen en luldens 4 dezer wet plaatselijke verordenln- g n, gegrond op het bij art. 1 vastgestel de tweede lid van 2 van art. 31 duode- tinS /.Wet op de Personeele Belas- "ng, vóór 1 Januari 1934 kunnen wor- 1 vastgesteld en goedgekeurd en nW*

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2