Alkmaarsche Courant. In het paleis van den koning DAGBLADRECLAME DE RECLAME Jladiomeums JmilletoH Londensche brieven. Qemeetttecadm JUooiHciaal Tlieuws öondero riji en dertigste Jaargang. VRIJDAG 20 OCTOBER De ALKMAARSCHE COURANT is sinds honderd vijf en dertig jaren de huisvriend van de meeste inwoners van Alkmaar. Ook in de dorpen rondom Alkmaar is de ALKMAARSCHE COURANT zeer populair. Elk exemplaar van de ALKMAARSCHE COURANT wordt door tientallen personen gelezen. Daarom is elke advertentie in de ALKMAARSCHE COURANT een SUCCES; ZIJPE. No 248 1933 GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Zaterdag 21 October. Lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. Lijn 3: Daventrv 10.3524. Lijn 4: Langenberg 10.3516 40, Zeesen 16.40—22.20, Langenberg 22.20—24.—. ste verrassing van Hitier onthoudt, daar spreekt het meest gezaghebbende blad van land, vermaard om zijn bezadigde en het Zaterdag 21 Octcber. Hilversum296 M. (Uitsluitend VARA). 8.Gramofoonpl. 10.VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven: VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot. Ad. Bouwmeester, declamatie en gramofoonpl. 12.De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 1.15 2.en 2.15 Gramofoonplaten. 2.50 Cau serie H. Meyer. 3.10 Amsterdamsch Sym- phonie-orkest o.l.v. J. Smit. 4.Concert. H. Weissbach, tenor en Cor Steyn, orgel en piano. 4.30 Filmpraatje M. Sluyser. 4.50 Vervolg concert. 5.25 Gramofoonpl. 5.40 Li teraire causerie door A. M. de Jong. 6. rDe Wielewaal" o.l.v. P. Tiggers. 6.30 Piano-recital door James Simon. 7.Cau serie W v. d. Sluis. 7.30 Gramofoonpl. 8. SOS-berichten en Vaz Dias. 8.10 VARA Varia. 8.15 Bonte avond m. m. v. VARA- orkest o.l.v. H. de Groot en solisten. 9.15 Causerie F Dost. 9.25 Orgelspel Joh. Jong. 9.45 Declamatie W. van Cappellen. 10.05 Vervolg bonte avond, m. v. de Fliereflui ters o.l.v. J. v. d. Horst en A. de Booy, zang. 11.12.Gramofoonmuziek. Huizen1875 M. (Uitsluitend KRO.) 8. 9.15 en 10.Gramofoonpl. 11.3012. Codsd. halfuurtje. 12 15—1.45 Octetconcert en gramofoonpl. 2.Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4.Orkestconcert en lezingen 7 15 Causerie. 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Sportnieuws. 8.Schlagermuziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Gramofoonplaten. 9.Orkest concert en dansmuziek. 9.45 Hoorspel. 10.30 Vervolg orkestconcert en dansmuziek. 11.15 Gramofoonplaten. 11.30 Vaz Dias. 11.35 12.Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.0511.20 Le zing. 12.20 Western Studio orkest o.l.v. F- Thomas. 1.05 Gramofoonplaten. 1.35 Het Commodore Grandorkest o.l.v. J. Muscant. 2 40 Gramofoonplaten. 2.50 Wiidingsdienst 4 05 Het Victor Olof Sextet m. m. v. C. Wal ker, sopraan. 4.50 Vaudeville. 5 35 Kinder min 6.20 Berichten. 6.50 Voetbalpraatje 7.05 Welsh Intermezzo. 7.25 Lezing. 7 59 Doedelzak-muziek door J MacDonald 8 20 Revue-programma. 9 20 Berichten. 9 25 Re portage 9 45 Economische causerie. 9.59 Soortnieuws. 9.55 „Trafalgar", van Th Hardy, arr Allan Wade. 10 40 Voordracht 10.45—12 20 Amciose en zijn Rand. Parijs „Radio Paris", 1724 M. 8 05, 12.20, 7 10 en 7.40 Gramofoonplaten. 9.05 Conceri m m. v. zangsolisten Kalundborg, 1153 M. 11.201.20 Con cert uit rest. „Wivex". 2.20 Gramofoonpl. 2.50—4.50 Omroeporkest o.l v. E. Reesen. 7.20 Omroeporkest ol.v. Gröndahl. 8 30 Moderne muziek door jazz orkest, instru mentaal kwartet en solisten 10Gramo foonplaten 10.1511 35 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 5.25 Gramofoonpl 6 35 Orkestconcert o.l.v. Döhrmann. 10 45 Gramofoonplaten. 11.20 Populair concert. 12.55 Orkestconcert o 1 v. Göhre. 3.20 Om roeporkest o.l.v. Görlich, m. m. v. trio. 5 55 Mandolineconcert. 6.°0 Concert. 7.30 Gevar. rogramma 10.2<7 Cabaretprogramma o.l.v. ïaumgarten. 12.20 Gramofoonplaten Rome, 441 Al. 7.35 Zang door Vera Nadia Poggioli, sopraan. 8.05 Gramofoonpl. 8 20 „Aïda", opera van Verdi, m. m. v. het Om roeporkest en -koor o.l.v. Vertova. 10.20 Ber. Brussel, 339 en 508 M. 338 M.: 12.20 Om roeporkest o.l.v. Walpot. 1.30 Omroepklein- orkest o l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o l.v. Walpot. 6.20 Gramofoonpl. 6.50 Om- roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 „Fra cesca", opera van de Boeck. In de pauze: Op treden van Henri Marchand. 508 M.: 12 20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans 1.30 Om roeporkest o.l.v. Walpot. 5.20 Svmphoniecon- cert o.l.v. Meulemans. 6.35 Gramofoonpl 6.50 Pianorecital. 7.05 Gramofoonpl. 7.35 Zangvoordrachi. 8 20 Kamermuziek. 9.05— 10 20 Radiotooneel. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender) 7.20 Gevar. programma m. m. v. solisten. 9.20 Berichten, hierna: „Abschied vom Was ser" 10.05 Weerbericht. 10.20—11.20 Con cert (Van onzen correspondent). Engeland's oordeel over Hitler's besluit. De opvattingen in Engeland over het be sluit van de nazi-regeering, de ontwapenings conferentie te verlaten en het lidmaatschap van den Volkenbond op te zeggen, zijn uiter aard verscheiden, even verscheiden als de meeningen in het land zijn over de beste in ternationale politiek. In ruwe trekken getee- kend is er een politieke school, die Enge- land's lot wil verbinden aan dat van den Volkenbond en hetgeen deze instelling wil bevorderen. Deze school is waarschijnlijk de meest verbreide maar haar aanhangers zijn over het algemeen bedaarde menschen, ge steund door kalme organen en hun stemmen klinken daarom niet zoo luide. Er is een an dere school, die buitengewoon luidruchtig doet, hetgeen men wel zal begrijpen indien men hoort, dat ze wordt geleid door Lord Beaverbrook en zijn Express-bladen, die dus luide verkondigt, dat Groot-Brittannië Euro pa aan haar lot behoort voer te laten en al zijn krachten moet samenspannen op de ver dere ontwikkeling van het Britsche Rijk, welks bevolking in samenwerking van pro ductie, consumptie, verdediging en al die scheppende activiteit, welke kleur aan het leven kan geven al die zegeningen deelachtig kan worden, welke dit ondermaansche heeft aan te bieden; en de rest tan de wereld moet dan maar zien hoe zij reilt en zeilt. De derde school, die van meening is, dat de wereld voor hooge politieke ontwikkeling, als b.v. de Volkenbond en internationaal recht, voor onderstellen en voorbereiden, niet vatbaar is, blijft hechten aan de oude, als „realistisch" aangeduide machtspolitiek, met haar in het geheim werkende diplomatie en geheime of half-geheime internationale groepeeringen en practische toepassing van de leuze, dat men zich voor behoud van den vrede tot oorlog moet voorbereiden. Het oordeel over de jongste wereldschok kende onderneming van Hitier is tennaasten bij naar zijn aard parallel aan de opvattin gen van de drie geschetste groepen. Oordeel is hier en daar, als in het geval van de Labouraanhangers en hun „Daily Herald" verdoezeld door scherp meeningsverschil in de binnenlandsche politieke sfeer, die b.v. in dit geval van Sir John Simon meer dan van Hitier een zondebok maakt. Simon zou vol gens dit oordeel de zaak hebben verknoeid en door zijn uitlatingen aan Duitschland nau welijks een andere keuze hebben gelaten. De Rijksimperialisten van Beaverbrook trachten op hun beurt winst te zoeken voor hun leer door te betooger., dat Engeland meer dan ooit verplicht is de handen uit het Europee sche wespennest weg te halen. Zij haasten zich vast testellen, dat de gelegenheid nooi zoo gunstig is geweest, omdat, naar hun oor deel, het Verdrag van Locarno, het Vier moeendbedenpact en de Volkenbond zelf door het Duitsche besluit alle beteekenis, gel dicbeid en waarde hebber verloren D't ver langen, Engeland vrij te zien van alle ver plichtingen in Europa, opdat het de vrijheid kan gebruiken vooi verhooging van den luis ter van het Empire, ligt deze menschen zoo geheel in het hart, dat zij het optreden van de Nazi-regeering alleen kunren zien in het verband van hun eigen politiek en de merites of het omgekeerde van de houding van Duitschland aan geen oordeel willen onder werpen. Het meest gezaghebbend oordeel dat zeker ook het meest verbreid is steunt de houding, welke de «peering in den persoon van haar Foreign Secretary t Genève heeft aangenomen. Merkwaardig is dat de opvat tingen van den „Times" en den „Mamhester Guardian", twee bladen die normaal nog al scherp tegenover elkaar staan, in de twee aan de zaak gewijde hoofdartikelen zoo sterk overeenkomen dat zij v el door een en denzelf den schriiver konden zijn samengesteld. Dit kan worden toegescl reven aan overeenstem min<r bij de leiding van deze bladen in de op vatting ever het einddoel dat Duitschland zich sfe!t en aan gemeenschanneiu'Ven afkeer van de primitieve driften, die de Nazi-regee ring scbiinen te beheerscVn en die haar voortstuwen. Waar het grootste deel van de pers zich van een scheroe veroordeling van de jong- wel overwogen kolommen, zijn meening zeer scherp uit. Het is de meening, welke de of- ficieele houding van Engeland heeft aange geven. Wat aan het Duitschland van Brü- ning kon worden toegezegd kan niet worden gegeven aan het Duitschland van Hitier dat volgens een anderen invloedrijken vormei- der openbare meening Garvin van den „Observer" „de dolle hond van Europa" is geworden. Garvin acht de weigering aan Duitschland om zich te gaan wapenen een noodzakelijkheid als voorzorgsmaatregel te gen wat hij noemt het nieuwe barbarendom „dat is opgebouwd uit een massa naieve en bedriegelijke aanmatiging". Hij schetst het Nazi-isme als een warboel van leugens over ras, geschiedenis, karakter, vrouwen, kinde ren, het leven en God. Indien deze leer kon slagen dan zou er niet de geringste hoop voor de menschheid overblijven. Want de be vordering van den vredesgeest is volstrekt uitgeroeid in deze gansche „vergiftigde, ge dupeerde natie en de verheerlijking van'oor log is er voor in de plaats gesteld". De „Times" verkondigt dezelfde meening, alleen met wat minder rijkdom en kleur van woor den, wanneer het blad schrijft dat verreweg de grootste belemmering voor het verkrijgen van een ontwapeningsconventie gelegen is in de opzettelijke en onophoudelijke militarisatie van het Duitsche volk en dat de meest drin gende voorwaarde voor Europeeschen vrede, welken Hitier heet te wenschen (zeer in strijd met het aanwakkeren van den oorlogs geest met alle moderne propagandamidde- en) is de moreele ontwapening van het Duitsche volk. Overigens wordt vrij algemeen de Duit sche beslissing beschouwd als een van die dramatische gebaren, welke de Nazi-dicta tuur zoo graag gebruikt. Men meent te mo gen vaststellen, dat het gezag van deze dic tatuur begon te tanen en dat er iets nieuws moest worden bedacht om de bevolking als één man rond de hakenkruisvlag te scharen. De onderdrukking van Oostenrijk is op een mislukking uitgeloopen. Het proces over den Rijksdagbrand wordt meer en meer een aan klacht tegen de beschuldigers in plaats van tegen de beschuldigden. Een nieuwe theatra le houding, een opstand tegen een wereld die Duitschland niet wilde begrijpen en het wilde vernederen, was noodig om den ver bleekenden luister van Hitier en de zijnen in nieuwen glans te zetten. Een ander motief kan men in Engeland niet ontdekken, te meer niet daar Duitschland de laatste jaren toch al schappelijk was behandeld en op het punt stond, veel te ontvangen van hetgeen aan dit land tot hu toe was onthouden. Waar, vraagt men zich af, blijft dan de rechtvaardiging voor deze schokkende beslissing, die voorloo- pig een ontwapeningsmaatregel, welke voor de wereld van hoog belang en voordeel zou zijn geweest, op de lange baan schuift? Dat Hitier durft praten over „vervolging", wan neer zijn eigen binnenlandsch beleid op ver volging berust, terwijl in buitenlandsche po litiek juist van vervolging van Duitschland geen sprake meer is, acht men een staaltje van opzettelijke misleiding of onredelijkheid, .ten liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W, H, C. B, 47 Zij marcheerden in den pas, met zwaren tred en met dat eigenaardige van rechts naar links zwaaien van het bovenlijf, van soldaten die als wapen een lanee hellebaard dragen, die aan de punt heel zwaar is. Mendoza liep met de soldaten in den pas en hield zijn hoofd rechtop. Hij was blootshoofd, doch overigens was hij geheel in galatenue. De coridior, die in verband met zijn breed te en in vergelijking met de groote afmeting en der zalen in het paleis kort scheen, was ongeveer dertig pas lang en werd verlicht door hanglampen, die bevestigend waren in het beschilderde plafond. De troep bereikte de dubbele deuren der wachtkamer, die door een lakei werden geopend. Binnen wachten Don Ruy de Gomez en Dolores. Ruy Gomez stond op en trok zijn stoel op zij, eenigszins verbaasd door het binnenkomen der soldaten die anders zelden dezen weg volgden. Op het geluid der voetstappen opende Dolores haar oogen, maar als gevolg van het niet heldere licht de kaarsen zag zij Mendoza niet dadelijk te midden der soldaten. Zij schonk weinig aandacht aan den troep, want zij was gewend dergelijke kleine afdeelin- gen door de gangen te zien marcheerep, als zij schildwachten aflosten, en daar zij nooit in s konings particuliere vertrekken was geweest, was zij niet verbaasd over de plotselinge ver schijning der soldaten in de wachtkamer. Maar toen Ruy Gomez op zij ging om hen te laten passeeren, nam hij zijn hoed af, dien hij anders als Grande, zelfs in tegenwoordigheid van den koning ophield, en boog beleefd zijn hoofd toen Mendoza voorbij kwam. Hij hoopte dat Dolores haar vader niet zou zien, maar doordat hij zelf toonde den gevangene te herkennen, werd haar aandacht opgewekt. Met een gil sprong zij overeind. Mendoza draaide zijn hoofd om en hield halt, wat de soldaten onwillekeurig ook deden, en deze lieten de dochter van hun chef, die zij alle kenden, door. „Vader!" riep zij uit, en trachtte zijn hand te grijpen. Maar hij duwde haar weg en wendde zijn ge zicht naar de deur vóór hem. „Aansluiten! Voorwaarts marsch!" riep hij met zijn strenge commando-stem. De mannen gehoorzaamden, Dolores zachtjes op zij duwende. Na echter twee passen gedaan te hebben, gaf Ruy Gomez door een hand op te steken hun een teeken om halt te houdenj de andere hand legde hij op den schouder van den jongen officier. Ruy Gomez was een van de gewichtigste personages in Spanje; hij was de major-domus van het paleis en zijn gezag was bijna ongeperkt. Maar de officier had orders van den koning en voelde zich verp >c die letterlijk uit te voeren. „Zijne majesteit heeft mij doen 2®jfs'en on Diego zonder verwijl naar den westelij en oren te geleiden", zei hij. „Ik verzoek aarom uw excellentie ons te laten doormarc eeren Ruy Gomez' hand rustte nog steeds met een zachten druk op zijn schouder.^ „Dat zal ik niet laten doen ze. h.) beslist „en indien u zou worden berispt wegens het met dat alleen kan passen in propaganda, welke ten doel heeft, de Nazi-regeering van Duitschland tot eiken prijs, ook dien van de waarheid, in stand te houden. Dinsdag vergaderde de Raad onder lei ding van burgemeester J. de Moor. Medegedeeld werd, dat voor het uitkee- ringsjaar 1933'34 vrijstelling is verkre gen van de korting ingevolge de wet van 18 Maart 1932 (het z.g. kortingswetje). Bij Kon. besluit zijn vernietigd het Raads besluit betreffende de verzoekschriften van de Jong c.a., inzake toepassing van art. 13 der L. O.-wet 1920 en is bepaald, dat de gevraagde vergoeding van vervoerkosten ten volle dient te worden toegestaan. Aan J. Tiessen werd overeenkomstig diens verzoek ontheffing van schoolgeld verleend voor de jaren 1932 en 1933, terwijl een zelf de verzoek van Jb. Nieuwland werd afge wezen. Behandeling volgde van een verzoek van de af deeling „Schagen e.o." van den Ned. Bond van Koffiehuishouders e.d. om verla ging van personeele belasting voor koffie- ïuis- en restaurantbedrijven. B. en W. waren van oordeel dat de personeele belasting in de gemeente Zijpe in onbillijke mate drukt op de exploitanten van koffiehuizen en dergelijke inrichtingen. In verband daarmede stelden zij voor de huurwaarde van bedoelde percee- len of gedeelten daarvan voor 2/3 als belast bare huurwaarde aan te merken, ingaande 1 Januari 1934. De opbrengst der personeele belasting zal hierdoor in hoofdsom met een bedrag van pl.m. 827.50 verminderen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming besloten. Goedkeuring volgde van de begrooting van het algemeen weeshuis te Zijpe voor den dienst 1934. Deze begrooting wees in ont vangst en uitgaaf aan een bedrag van 5933.12; daarbij zal worden beschikt over 1500 van het batig saldo 1933, terwijl de post onvoorziene uitgaven is geraamd op 1073.12. Eveneens werd goedgekeurd de begroo ting voor 1934 van het Burgerlijk Armbe stuur, aanwijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 3702.06; post „onvoorzie ne uitgaven" 681.06 en de post „subsidie van de gemeente" 28.500. Daarop werd de gemeentebegrooting, dienst 1934e behandeld, waarbij B. en W. voorstelden De aan de beide wijkverpleegsters toege kende vergoeding voor rijwielonderhoud met ingang van 1 Januari 1934 te bepalen op 40 per jaar voor ieder (is thans 75) werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. De bij raadsbesluit van 27 Oct. 1931 tot wederopzeggens toe verleende subsidie aan de „commissie voor de malariabestrijding door de bevolking in Noordholland", bere kend naar 1 cent per inwoner, met ingang van 1 Januari 1934 in te trekken. Dit werd eveneens aangenomen. Van het batig slot van den gewonen dienst van de gemeenterekening van 1932 een bedrag van 9000 over te schrijven op den dienst 1933. Aangenomen. De huursom van de aan den heer C. Speel man te Oudesluis verhuurde woning werd op 3 per week bepaald, ingaande 1 Januari 1934. Aangenomen. onmiddellijk nakomen van uw plicht, zeg dan dat Ruy Gomez de Silva u dat heeft verhinderd, en vrees niets. Vader en dochter mogen niet op deze wijze van elkaar scheiden „Ik heb mijn dochter niets te zeggen, zei Men doza ruw, maar zijn woorden schenen hem toch te hinderen. „Don Diego", antwoordde Ruy Gomez, „even veel slechter als haat is, vergeleken bij liefde evenveel slechter is de daad, waarvan gij u zelf hebt beschuldigd, vergeleken bij wat ook uw dochter zou hebben gedaan. Gedreven door louter menschelijkheid neem ik de verantwoor delijkheid op mij, u te zeggen, dat u hier een poos met uw dochter alleen zult blijven, om van elkaar afscheid te nemen". En zich tot den offi cier wendende: „Ga met uw mannen buiten d deur wachten, mijnheer. U hebt mijn eere woord dat uw gevangene niet zal ontsnappen en u handelt op mijn gezag. Zoodra het tijd is, zal ik u roepen' Hij sprak op een toon, die geen tegenspraak duldde, en werd dan ook gehoorzaamd. De offi cier verliet met zijn soldaten de kamer en Ruy Gomez sloot de deur achter hen. Zelf ging hi door de andere deur naar de gang, waar hij wilde wachten. Zijn orders werden zoo spoedig uitgevoerd, dat Mendoza zich als bij verrassing met zijn dochter alleen bevond. In zijn wan hopige stemming nam hij kwalijk, wat Ruy Go mez had gedaan, want het was een inmenging in familiezaken. Met samengetrokken wenk brauwen en gekruiste armen stond hij Dolores aan te kijken. Slechts vier uren waren er ver streken, sinds zij in zijn eigen woning met elkaar hadden gesproken en een menschenleven van ellende lag er thans tusschen dat oogenblik en nu. De belooning van de onderwijzers bij het vervolgonderwijs met 0.25 per lesuur te verhoogen en alzoo te bepalen op 1 50 per lesuur. Na uitvoerige discussie werd dit voorstel verworpen met 7 egen 4 stemmen; tegen stemden de heeren de Wit, Dignum, Bruin, van der Oord, Smit, de Boer en Doorn. 10 opcenten te heffen op de hoofdsom der personeele belasting. Na langdurige bespreking werd dit voor stel aangenomen met 10 tegen 1 stem. Al leen de heer Doorn stemde tegen. Door den heer Doorn werd voorgesteld om in plaats van 10 opcenten op de perso neele belasting te heffen, een pensioensver- haal van 5 toe te passen op de gemeente ambtenaren. Bedoeld voorstel werd echter verworpen met 7 tegen 4 stemmen; vóór stemden de heeren de Wit, Smit, de Boer en Doorn. De gemeente Zijpe voor de heffing der ge meentefondsbelasting in de 3e klasse te rangschikken en het aantal te heffen opcen ten op 80 te handhaven. Het voorstel van B. en W. werd na eenige bespreking aangenomen met 6 tegen 5 stem men; tegen stemden de heeren Blom, Rens, van der Oord, Nannis en Doorn. Wethouder Nannis kon niet meegaan met het voorstel van B. en W. om de gemeente van de 2e naar de 3e klasse gemeentefonds belasting over te brengen, omdat door dien maatregel vooral de kleinere inkomens zou den worden getroffen. Spreker wenschte in plaats daarvan heffing van 10 opcenten op de ongebouwde eigendommen en bovendien 5 a 10 opcenten op de personeele belasting. Een voorstel van den heer de Boer om het presentiegeld van de raadsleden voor het bij wonen der raadsvergaderingen te verlagen van 4 tot 3 per bijgewoonde vergadering werd met 8 tegen 3 stemmen verworpen; vóór stemden de heeren van der Oord, de Boer en Doorn. Op voorstel van den heer van der Sluijs werd de post „druk- en bindwerk" zonder hoofdelijke stemming teruggebracht van 1200 tot 1000. Na de rondvraag die niets bijzonders op leverde, volgde sluiting. NIEUWE-NIEDORP. De N. V. de Vereenigde Kali Maatschappij heeft een filmavond gehouden in de zaal van den heer Kossen alhier. De beer P. Band, voorzitter van de Tuin- bouwvereeniging heette de niet talrijke aan wezigen welkom, in het bijzonder den heer Balk, die zou spreken over het nut van de kali voor onze cultuurgronden en daarna een film zou vertoonen over de kali winning. Ook werd een bijzonder woord van welkom ge richt aan 't bestuur der Coöp. Maalderij en dank aan de administrateur voor zijn moeite aan dezen avond De heer Balk ving daarna zijn rede aan en zeide, dat het een verkeerd begrip is, dat onze kleigronden geen of weinig kali behoe ven. Wel degelijk zeide spr., hebben de gron den hier behoefte aan kali en bij toonde dit met voorbeelden aan. Dezen zomer b v. was het aan vele aardappel velden te zien, dat ze kali-gebrek hadden. Sommigen zelfs zoo sterk, dat deze door het typische kali-gebrek verschijnsel (randerig worden van de bladen, omkrullen en vroeg afsterven) niet konden worden gebeurd. Ook onze graslanden Nadat hij haar had weggeduwd, had Dolores gezwegen. Zij stond naast een stoel, met een hand er op leunende, doodsbleek, met donkere kringen onder haar oogen en bijna kleurlooze lippen, die echter vastberaden waren gesloten. Het scheen haar toe dat thans, terwijl zij naar haar vaders gezicht keek en wachtte op den klank van zijn stem, het hevigste conflict in haar hart woedde en wat Mendoza betrof, hij was liever weer naar den koning teruggekeerd om opnieuw onder de oogen van Antonio Perez te worden gemarteld, dan hier te staan en ge dwongen te zijn haar te zien en aan te hooren. In zijn oogen was zij, naar aanleiding van wat men hem had verteld, een geschandvlekte vrouw, die hem dag in, dag uit, gedurende twee jaren had bedrogen. En voor haar was hij de ter dood veroordeelde moordenaar van den man, dien zij trouw en in alle onschuld had lief gehad. Maar toch had zij nog getwijfeld en daarom haar goeden naam aan flarden ge scheurd, in de hoop zijn leven te redden. Het eene oogenblik zag zij als in een vreeselijken droom zijn gewapende hand den uitval op Don Jan doen in het volgende voelde zij instinct matig dat hij zoo iets nooit zou hebben kunnen doen en dat alles door een ondoordringbaren sluier van raadselachtigheid was omgeven. Nooit waren er misschien twee onschuldige menschen geweest, die zoo weinig wisten wat ieder had gedaan. „Vader", sprak zij eindelijk met trillende de stem, „kunt u niet tot me spreken, als ik de kracht kan vinden u aan te hooren?" Wat kunnen wij tot elkaar zeggen?" vroeg hij streng. „Waarom heb je me hier opgehouden Ik ben gereed te sterven wegens moord op den man, die je ten val heeft gebracht. Ik ben blij. Waarom zou ik je nog iets zeggen en waar om zou je mij iets te peggen hebben? Ik hoop dat er spoedig een einde aan je leven zal ko men en dat dat einde zoo vredig mogelijk zal zijn, gelet op de schande, die je over je zelf hebt gebracht. Dat is wat ik je toewenscht, en 't is een goede wensch, want je hebt veroor zaakt dat de dood op het schavot mij gemak kelijk toeschijnt, zoodat ik er naar verlang. Begrijp je?" „Dus ter dood veroordeeld!" riep zij uit. „Maar men kan u niet veroordeelen ik heb verteld dat ik er bij was dat u 't niet ge daan men moet me gelooven O, genadig- de God!" „Zeker, men gelooft je. Men gelooft dat ik jul lie samen heb aangetroffen en dat ik hem toen heb gedood. Een rechtbank zal mij verhooren, maar ik ben reeds bij voorbaat veroordeeld en ik moet sterven." Hij sprak vrij kalm. „Je krankzinnige benkentenis voor het hof heeft mijn overtuiging slechts versterkt. Die verklaar de de aanleiding tot de daad en die vernie tigde den laatsten twijfel, dien ik nog koester de. Als het proces een langzaam verloop heeft zal de beul mij dood aantreffen door jouw schuld. Dat hadt je me kunnen besparen en je hadt je zelf ook kunnen sparen. Je bezat nog het restantje van een goeden naam en nu Don Jan dood is, hadt je dat armzalig overblijfsel van je eer kunnen blijven dragen. Maar je hebt verkozen ook dat weg te werpen en m:j mijn vol ledige schande te doen weten, alvorens ik een schandelijken dood ga sterven. En toch wensch je me nog te spreken. Verwacht je soms miiv zegen?" (Wordt vervol

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5