HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN f2.50 ^Binnenland £atuU en Jwnbouw Jiunst en Wetenschap Ome JColcmiat De Practijk-examens van de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen worden gehouden 's-avonds op 18, 19 en 20 Dec. a.s. en wel o a. te ALKMAAR. NAT. VEREEENIGING TEGEN DE WERKLOOSHEID. Verdachte, ten slotte nog eens uitvoerig on dervraagd, bleei er bij dat de geregistreerde acten echt waren, dat de erflaatster re zeli had geteekend. Ver/tooging van straf geêischt: drie jaar. De procureur-generaal, die oordeelde dat verdachte buitengewoon geraffineerd te werk :s gegaan, vroeg tenslotte bevestiging van het Utrechtsche vonnis, behalve ten aanzien van de straf. De procureur-generaal vroeg drie jaar gevangenisstraf, zonder eenigen aftrek van pre ventieve hechtenis. De verdediger zette uitvoerig uiteen, dat hij meende aan de echtheid der stukken niet te moeten twijfelen. Spr. geloofde niet dat uit alle feiten en ver klaringen, die hij breedvoerig besprak, de on waarschijnlijkheid van de twee stukken kon worden geconcludeerd en bestreed het Utrecht sche vonnis om daarna tot vrijspraak te conclu- deeren. De verdediger verzocht de onmiddellijke in vrijheidstelling van zijn cliënt, doch het Hof wees dit af. Arrest 3 November. W I INSCHRIJFGELD en bl] slagen be taalt men fl. 12.50 voor het diploma Prosp. bij de Firma K. TER BURG, Koorstraat 1; Firma A. J. J. KÜHNE, Boterstraat 22 en den Heer H. DE JONG, Helderscheweg 18, Alkmaar. GEVOLGFN VAN HUURSTAKING. Actie-leider tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. T>e vierde kamer der Amsterdamsche recht bank heeft een bewoner van de Cabralstraat ie Amsterdam die wederrechtelijk enkele winkeliers beeft gedwongen de actie der huurstaking financieel te steunen, veroor deeld tot een maand gevangenisstraf; er was vier maanden geëischt. Toen er huurstaking was bij de firma v. d. Schaar in Amsterdam-West had de veroor deelde zich bij twee winkeliers vervcegd, die aan zijn verzoek om de stakingsactie finan cieel te steunen of geschenken te geven voor de voor die actie te houden tombola, geen gevolg wilden geven. De winkeliers werden bedreigd met uitreiking van pamfletten voor hun winkels, waarin zou y'orden opgewekt in die zaken niet te koop^n. Nadat een der winkeliers op Zaterdagavond een relletje voor de deur had gehad gaf hij maar vijftig cent voor de stakingsactie en een andere win kelier spiegelde zich aan dit voorbeeld en om onrust voor zijn zaak te voorkomen, had hij maar direct iets gegeven, n.1. chocolade voor de tombola. Deze terrorisatie is den stakingsleider thans op een maand gevange nisstraf komen te staan OVERBODIGE CORNED BEEF- BLIKKEN. Schade niet voor vleeschwaren- fabrikanten, doch voor de Crisis- rundveecentrale, dus voor de boeren. Er wordt op 't oogenblik druk gesproken ftver de corned beef-blikken, die de vleesch- warenfabrikanten onlangs hebben laten ma ken en die thans, nu het „corned beef-plan" niet doorgaat waardeloos rijn geworden. De „Vee- en Vleeschhande!" doet daarom trent thans de volgende mededeeling: „Al meer dan een maand geleden stond het vast, dat Zwanenberg's fabrieken 35 van de cornedbeef zouden krijgen en reeds in Augustus draaiden de blikfabrieken op vol'e kracht voor de vervaardiging der corned beef-blikken, niet voor revening van de fabri kanten, neen, de heer Ruyter (secretaris van den Aartsdiocesanen Boeren en Tuinders- bond en lid der Crisisrundveecentrale) erkent het zelf in „Het Huisgezin" van 14 Oct.: de corned beef-blikken werden vervaardigd voor rekening van de Rundveecentrale en zijn dus niet het eigendom van de fabrieken, maar van de Centrale Het vakblad voegt daaraan toe, dat het vooralsnog niet kan gelooven, dat een be paald vleeschwarenbedrijf, waarvan de directeur tevens directeur der Crisisrundvee centrale is, dezen gang van zaken heeft be ïnvloed. Onzerzijds aldus het Hbld. zijn wij van oordeel, dat de landbouworganisaties alle reden hebben, om deze en dergelijke zaken ernstig te onderzoeken, omdat het steungeld hunner boeren er ten nauwste bij is betrokken. Het "eld dat thans aan over bodige corned beef-blikken is verdaan, komt in mindering van den boerensteun o. i. 100 KG De overige aanvoer gaf geen reden tot afzonderlijke vermelding. KENNEMERLAND. *Aan de veiling gaat alles zijn gewo nen gang. Er is behoudens enkele producten een overvloed van alles en daar do productie alleen op het binnen land is aangewezen is er gauw te veel wat zich als regel wreekt op de prijzen. De aanvoer van boenen begon bedui dend te verminderen. Alleen enkele par tijtjes napluk uit de natuur en voorts partijtjes kasboonen. De prijzen weken niets af van die der vorige week, zoodat we daarna verwijzen. Bloemkool werd in sterk wisselende kwaliteit aange voerd en de prijzen waren aan den lagen kant, nl. 2 A 6.50, enkele uitgezochte partijtjes 1 a 2 per 100 meer Roode en savoye kool werd niet zoo ruim aan gevoerd, de prijzen waren een ietsje hooger en wel 1.50 A 5 per 100 stuks. Groene kool was een ietsje beter in trek met prijzen van 2 50 tot 4 50 per 100 stuks. Mooie partijtjes spruiten waren gewild echter tegen een middelmatige prijs van 4.50 A 8 50 per 100 KG Spinazie en postelein werd in vrij goede kwaliteit aangevoerd tegen prijzen van 0 20 A 035 per kist. Andijvie, waar van een groote aanvoer, gold bitter^wei nig. De prijzen waren 0 10 A 0 25 per kist. Bospeen was geducht in de ver drukking en alleen enkele partijtjes die in het begin van de veiling werden aan gevoerd brachten nog de prijs op, heb ben de kooplieden genoeg, dan zakt de prijs, zoo is het iederen dag weer De Prijzen waren 1 50 A 5.50 per 100 bos. De aanvoer van druiven was niet groot en toch was de prijs laag De no tering is 0 25 A 0 40 per 100 K G De aanvoer van vruchten bepaalt zich tot kleine partijtjes. De prijzen wisselen eer sterk. Tafelperen en tafelappelen golden 8 50 A 28 50 en keukenperen en keukenappelen 9.50 A 26.50 per HEIN BOEKEN OVERLEDEN. De dichter dr. Hendrik Jan Boeken is gis teren, 71 jaar oud, overleden. Boeken is den 2en December 1861 te Amsterdam geboren. Op 16-jarigen leeftijd ging hij klassieke letteren studeeren en in 1884 kwam hij op de Amster- damsche Universiteit in aanraking met Willem Kloos, met wien hij van dat oogenblik af steeds bevriend is gebleven. In 1887, twee jaar na de oprichting van de „Nieuwe Gids", verschenen Boeken's eerste verzen in dit tijdschrift. Na veel te hebben gereisd, promoveerde hij in 1899 twintig jaar na het begin van zijn academi sche studie in de klassieke letteren en in 1902 vestigde hij zich met zijn vrouw te Hil versum. Het Hbld schrijft over den overledene: Onder de „Goden en Menschen" verscheen in 1898 Boeken's eerste reeks, mythologische, be spiegelende en ontboezemende sonnetten, die Albert Verwey heeft gekarakteriseerd als een late bloei van de Nieuwe Gids-poëzie. Daarop volgde twee jaar later „Floris en Blaneefloer", een verhalend gedicht naar de imddcleciuvschc legende en in 1902 „Helena", een dramatisch gedicht in twee deelen („Helena in Sparta" en „Helena in Troven") en, in dat zelfde jaar, een bundel sonnetten „Aan mijne Vrouw". Daarna heeft Hein Boeken nog vele verzen in „De Nieuwe Gids", voornamelijk sonnetten, gepubliceerd, en ook nu en dan in andere tijd schriften als „Elsevier's Maandschrift" en „Groot Nederland". Verder verschenen van zijn hand nog een vertaling van „Herschepping op De gouden Ezel", Apulejus, den oudsten Latijnschen ro manschrijver aan wien ook het proefschrift van dr. Boeken gewijd was, en een proza-vertaling van Dante's „Divina Comedia", die bij de We reld Bibliotheek is uitgegeven. Voor de serie „Mannen en Vrouwen van be- teekenis" gaf dr. Boeken de biografieën van Mistal, Carducci en Gabriele d'Annunzio. Dr. Boeken is eerst te Amsterdam en daarna te Hilversum als leeraar in de klassieke lette ren werkzaam geweest. In later jaren na de eigenlijke Beweging van Tachtig maakte hij deel uit van de redactie van „De Nieuwe Gids", nadat Van Deyssel en Verwey uit de redactie waren getreden en het „Tweemaandelijksch Tijdschrift hadden gesticht. „Boeken had het schoonheidsgevoel van het tijdperk vóór '87 en sprak het daarna pas uit", schreef Albert Verwey in zijn „Inleiding tot de nieuwe Nederlandsche dichtkunst". En verder: „Er zijn dichters, die volkomen verzen schrijven en toch niet bekoren. Bij Boeken is het om gekeerd: hij kan onvolkomen verzen schrijven en toch zéér bekorend zijn". DE NOBELPRIJS VOOR DE GENEESKUNDE NAAR AMERIKA. De Nobelprijs voor de geneeskunde wordt dit jaar toegekend aan den Amerikaan Tho mas Hunt Morgan te Pasadena. Thomas Hunt Morgan, die den Nobelprijs voor medische wetenschappen heeft verwor ven, werd in 1866 geboren. Hij is bekend ge worden door zijn proefnemingen op het ge bied der erfelijkheidsbiologie. Hij is lid van verscheidene wetenschappelijke academies in Europa, Engeland en correspondeerend lid der Academie in Leningrad. Oeruitnen tijd is hij professor geweest voor Zoologie aan de Columbia-universiteit in Amerika. Onder zijn bekendste werken behooren „Erfelijkheid en geslacht" (1913) en „De natuurkundige grondslagen der erfelijkheid" (1919). NCHTELIJK TIJGERBEZOEK. Heele kampong op stelten Onlangs op een nacht werd in het district' Wonogiri, Soerakarta, omstreeks drie uur een tijger gesignaleerd, die in de nabijheid van het huis van een land bouwer een kip verscheurde. Een buur man kwam op het rumoer naar buiten Plotseling werd ook hij door den tijger aangevallen Door het hazenpad te kie zen, kon hij het veege lijf redden. Op zijn hulpgeschreeuw kwam de heele kam pong uitloopen, waardoor de tijger het huis van den eigenaar der kip binnen- vluchte Gelukkig bevonden zich daar geen menschen meer Men zag den tijger op den vloer liggen met een klauw op het veroverde hoen. Onmiddellijk werd de detachemer.ts commandant van de veldpolitie tf Wo nogiri telefonisch gewaarschuwd In den morgen ging deze gewapend naar het huis dat thans ln een tijgerkooi was herschapen Met een schot werd een einde gemaakt aan het leven van het roofdier, waarna de rust in den kam pong weerkeerde SMOKKELARIJ VAN ROGGE. Dertig ton in beslag genomen De Rotterdamsche politie, die toezicht houdt op de aanvoeren van rogge met bim nenschepen, heeft op een schip aan de Oude' havenkade dertig ton rogge in beslag genO' men, die frauduleus was ingevoerd. Vermoedelijk is het Russische rogge, die uit Antwerpen komt. Duitsche en Poolsche rogge zijn echter ook zeer gezocht voor smok keldoeleinden, daar België, waarvandaan naar Nederland gesmokkeld wordt, zelf weinig ro'Jge kan leveren. Een schip met 80 ion in Roermond aangehouden. In de haven te Roermond heeft een contro leur van de Nederlandsche Graancentrale een schip, inhoudende 80 ton graan, in be slag genomen. Het vermoeden ia gerezen, dat dit Poolsch of Russisch graan bevat en ons land is binnengesmokkeld; Vier handelaren geschorst Vier graanhandelaren in Oostelijk Zeeuwsch-V laanderen onder wie één uit Terneuzen zijn als erkende handelaren geschorst wegens het verhandelen, resp. vervoeren van ingevoerde rogge waarop geen monopoliewinst was betaald. Het betreft hier vervoer van in Antwerpen aangevoerde buitenlandsche rogge, welke frauduleus over onze grenzen gebracht wordt en naar Rotter dam verscheept. Er zou wederom een scheepslading rogge ,v Antwerpen zijn aangekomen, welke men wederom' via Terneuzen en andere Zeeuwseh- Vlaamsche havens verschepen wil na frau- duleuzen invoer. TE DEN HAAG. De wagenvoerder verhoord. Gistermorgen is de wagenbestuurder van de Blauwe tram, die het zoo noodlottige ongeluk gister^p in Den Haag veroorzaakte, door de politie verhoord. De man verklaarde, dat hij de militaire co lonne reeds op behoorlijken afstand had gezien in het licht van zijn schijnwerpers en dat hij daarom de snelheid heeft geminderd tot naar zijn indruk de laatste wagen van den militairen stoet de trambaan was gepasseerd. Daarop is hij weder doorgereden met de gebruikelijke snelheid, doch kort vóór de tram bleek, dat een gespan uit de schemering het was dien ochtend mistig op de baan verscheen om alsnog over te steken. Het was toen te laat om de tram tijdig tot stilstand te brengen. In derdaad is er een hiaat in den militairen stoet geweest. De wagenvoerder van de tram is daardoor dan ook van meening geweest, dat hij veilig kon doorrijden. Na het verhoor kon de wagenvoerder zich naar huis begeven. KOOPT RUSLAND ZEESCHEPEN? Er zijn in Nederland schepen bezichtigd. De correspondent van het Hbl. te Rotter dam meldt: Den laatsten tijd zijn er met enkele Neder landsche reederijen besprekingen gevoerd over den verkoop van zeeschepen aan Rus land. Er zijn althans eenige Russische ver tegenwoordigers geweest om schepen te be zichtigen. Sedertdien is er niets meer van de zaak gehoord. Een conclusie valt daaruit niet te trekken. De Russische deskundigen, die schepen be zichtigen welke Rusland eventueel zou kun nen koopen. moeten eerst aan andere instan ties rapporteeren en'kunnen niet zelf een be slissing nemen. Vroeger zijn er al eens besprekingen ge voerd met Rusland door een lichaam hier te lande dat rivierschepen voor verkoop be schikbaar had. Daar is echter nooit iets van gekomen. In verband met de overbrenging naar het land van bestemming is het verkoopen van rivierschepen technisch veel ingewikkelder dan het verkoopen van zeeschepen. Men had echter dit punt wel onder de oogen gezien en het bleek geenszins onmogelijk de schepen hier uit elkaar te nemen, in gedeelten over zee te vervoeren en in Rusland weer in elkaar te zetten. Niettemin is er, hoewel de bespre kingen lang geduurd hebben en men er van Russische zijde af en toen op terug gekomen is, uit deze onderhandelingen nooit iets voort gekomen. DE WACHTGELDREGELING TE ALMELO VERNIETIGD. In de Donderdagavond gehouden raads vergadering van Almelo deelde de voorzitter mede, dat dien middag van den minister een telegram bij het gemeentebestuur was ingeko men, waarin medegedeeld werd, dat het raadsbesluit van 20 Sept. j.1., waarbij een wachtgeldregeling is vastgesteld voor de ;..g. B-contracters (arbeiders niet in vasten dienst der gemeente) is geschorst tot 1 April 1934. Bedoeld raadsbesluit, dat een toe komstige uitgave van ruim 60.000 ten laste der gemeente zal brengen en dat met 13 tegen 8 stemmen werd genomen, heeft de burgemeester als in strijd met het gemeente belang aan de Kroon ter vernietiging voor gedragen. VALSCH'E KWITANTIES. De politie te Nijmegen heeft een man ge arresteerd, die met valsche kwitanties contri buties voor liefdadige instellingen inde. Hij heeft zijn bedrijf geruiraen tijd zonder ont dekt te worden kunnen uitvoeren en zich daardoor in het bezit gesteld van een groot bedrag aan geld. CRISIS BOTERMERK. De crisiszuivelcentrale maakt bekend, dat voor de week van 22 tot en met 28 Oct. de prijs van het crisisbotermerk op 90 cent per K G. en die van de vervoervernunning voor buitenlandsche boter op 1 gulden per K.G is bepaald. DE NOODLOTTIGE AANRIJDING Bij het oversteken doodgereden. Gistermiddag is de 38-jarige magazijnbedien- de G. Achterkamp uit Zutfen, die op den Ka- nonsdijk nabij villa „Ruimzicht" den weg over stak, door een passeerenden auto aangereden en bijna onmiddellijk gedood. Hij laat een vrouw en een kind achter. De dader is een colporteur uit Breda. Hij legde ter zake van de oplichting een vol ledige bekentenis af. Eenzelfde truc haalde hij uit te Schijndel. Hoensbroek en Doornspijk. Reeds werd hij voor oplichting veroordeeld tot een voorwaar delijke gevangenisstraf van drie maanden. De loten en premie-aandeelen had, hij op 30 September te Amsterdam in een café op het Damrak verkocht aan een valutahande laar. Hij ontving daarvoor een bedrag van f 52. Deze, die uit een effectenblad van de oplichting vernam, constateerde, dat één der aandeelen, die hij nog in ziin bezit had, (de andere had hij inmiddels alweer verhandeld) een gesignaleerd nummer droeg. Hij deed hiervan aangifte bü de recherche, hetgeen tot de arrestatie leidde. VLOT GESLEEPT. Het bij Brouwersplaat bij Hoedekenskerke gevaren Rijnschip Mathilde is gistermiddag door een drietal te Terneuzen gestationeerde sleepbooten en twee bergingsvaartuigen in diep water gebracht. De Mathilde maakte geen water en is behouden de haven van Hansweert binnengesleept. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De politie te Breda is er in geslaagd den dader van een op 27 September te Ootmar- sum gepleegde oplichting met loten en premie-aandeelen van het Groningsch Assu- rantiehuis aan te houden. GEHEIME DISTILLEERDERIJ ONTDEKT. Gisterochtend hebben rijkspolitie en belas tingambtenaren te Maasdijk (gemeente Naald wijk) een geheime distilleerderij ontdekt. Een groote hoeveelheid materiaal werd in beslag genomen. Een onderaardsche gang van een woonhuis naar een schuur, welke op een stuk land staat, en waar het materiaal was verbor gen, werd eveneens ontdekt. INBRAAK IN PASTORIE, Gisternacht is ingebroken in de woning van ds. Klüsener te Vinkeveen (Utr.) Gouden voorwerpen, sieraden en eenig huishoudgeld worden vermist. In de studeerkamer van den predikant heeft men de sleutels van de kerk gevonden. Daarop heeft men zich toegang tot het kerkgebouw verschaft, waar de collecte bussen zijn geledigd. Van de daders geen spoor. Wel zijn vingerafdrukken gevonden. In het Parkhotel te Amsterdam is heden een vergadering gehouden van de nationale vereeniging tegen de werkloosheid. Op deze bijeenkomst zijn de prae-adviezen behandeld van de heeren prof. dr. W. C. Mees, hoogleeraar aan de landbouwhooge- school te Wageningen en van dr. L. O Kor- tenhorst, secretaris van de Alg. r.-k. Werk- geversvereeniging te 's-Gravenhage over de vraag: Welke lessen moeten ter voorkoming van werkloosheid getrokken worden uit de wijzigingen, welke, tengevolge van de econo miscn-politieke maatregelen van verschillen de staten, in het internationaal ruilverkeer van Nederland ingetreden zijn? Autarchie voor een land als Nederland onmogelijk. Prof. dr. W. C. Mees begint uiteen te zet ten dat autarchistische tendensen kunnen be rusten op verschillende overwegingen. Zij kunnen voortvloeien uit veiligheid- of mili taire machtsoverwegingen tenslotte kan de autarchiegedachte ook voortvloeien uit een soort wanhoopsstemming. Voor ieder land is autarchie uit economisch oogpunt nadeelig, maar voor een klein land je als het onze met zijn dichte bevolking, kleine oppervlakte en aan delfstoffen niet rij ken bodem is zij eenvoudig onmogelijk. In voer van voedingsmidedlen en grondstoffen kunnen wij niet ontberen en dus moeten wij daartegenover ook uitvoeren. Bij een beoordeeling onzer exportmoge lijkheden moet men echter niet naar de waar de kijken, maar naar de hoeveelheid Doei men dit, dan krijgt men geheel andere uit komsten en valt onze exportmogelijkheid niettegenstaande al die uitvoerbelemmerin- gen, nogal mee. Binnenlandsche prijsverhoudingen belem meren vóór alles ons bedrijfsleven. De wel vaart van den producent en daarmede de arbeidsgelegenheid hangt geheel af van de verhouding tusschen prijzen en productie kosten. De depressie, waarin wij ons bevin den, is het gevolg van een verstoring van de juiste verhouding tusschen deze. De priizen zijn te laag vergeleken bij de productiekos ten, of deze zijn te hoog bij de geldende prij zen. Zoodra die wanverhouding zal zijn weg genomen, zal ook de depressie zijn overwon nen. Zoodra de voortbrenging den onderne mer weder een behoorliike winst belooft, zal deze zijn energie weder aanwenden; de noo- dige kapitalen zullen onverwijld weder toe vloeien en vraag naar arbeidskrachten zal de wfHoosheid doen afnemen. Onze producbekcsten zijn te hoog. De groots'e moeilijkheid is te zoeken bij de vaste belooningen, welke de ondernemer in tijden, toen het geld minder waarde had dan thans, heeft moeten beleven om de medewerking van anderen aan de productie te verkrijgen, in het arbeidsloon, de pacht of huur en de rente. Konden deze belooningen aflossingen en kapitaalbedragen bij daling der prijzen in dezelfde verhouding mede wor den verlaagd, dan ware de moeilijkheid op gelost. In verband hiermede bepleitte spr. een wettelijk voorschrift, krachtens hetwelk alle geldvoideringen (waar onder dus ook loo- nen) steeds zullen moeten worden atgedaan met zooveel geldeen heden als overeenkomen met de oorspronkelijke koopkracht van het in de overeenkomst uitgedrukte bedrag. Bij ver andering in de waarde van het geld zullen zij dus steeds moeter. worden herleid in dier voege, dat zij een vaste koopkracht blijven vertegenwoordigen. Geschiedt dit. dan zal men van wijzigin gen in het prijsniveau niets meer hebben te vreezen. Stijging der prijzen zal niemand be- nadeelen, daar de inkomsten dan naar even redigheid med^ omhoog gaan. Ze zal geen ongezonde uitl iding der productie meer uitlokken, daar de productiekosten met het prijspeil gelijken tred houden. Én omdat de financiering dei productie in verband hieimede meer geld in beslag neemt, zal er minder beschikbaar zijn voor ander gebruik, zoodat verdere stijging van het prijsniveau wordt geremd. terwijl ook daling der prijzen niemand meer behoeft te verontrusten; immers ook dan passen de productiekosten zich automa tisch bij de prijzen aan Men kan de productiekosten soms ook ver lagen door rationaliseering van de bedrijven. Maar met het oog op bestrijding der werk loosheid is tationaiiseerhig nu juist niet d« meest aangewezen wijze om de productie kosten te drukken, daar rationaliseering veel al beteekent vervanging van dure arbeids krachten door goedkoopere machines. Eerst indien zij voert tot een zoo gunstige verhouding tusschen prijzen en productie kosten, dat aan uitbreiding van het bedTijf kan worden gedacht, zal zij tot vraag naar nieuwe arbeidskrachten leiden. Niet verhooging der prijzen, maar ver laging der productiekosten zij dus bet parool. Alleen voor veriaging der productiekosten zullen wij op herstel en handhaving onzer economische positie kunnen hopen Dit wil echter niet zeggen, dat men zich dan verder van alle handelspolitieke maat regelen zal hebben te omhouden. Handelin gen van het buitenland kunnen eischen. dat wij daar onzerzijds iets tegenover stellen. Hiermede behoeft men niet in strijd te komen met het zoo heilzame beginsel van den vrijhandel; dit kan echter zelf ingrijpen eischen. Verdedigbaar acht spr. b.v. tegenmaatrege len ingeval een land de Konkurrenzfahigkeit zijner bedrijven tracht te vergrooten door depreciatie der munteenheid. De door het Bestuur bedoelde wijzigin gen mogen naar spr. meent geen aan leiding geven tot inflationistische experi menten. maar moeten een aansporing zijn om rechtstreeks onze productiekosten te ver lagen; zij moeten ons er niet toe verleiden invoertoelemmeringen tegenover invoerbelem- meringen van het buitenland te stellen, maar wel kan het aanbeveling verdienen, kunstmatig geforceerden invoer door com- penseerenac invoerrechten te weren. Eigen Nederlandsche macht voor- loopig in de eerste plaats. De keuze gaat tusschen: armoede of ondergang. Dr. L. G. Kortenhorst meende, dat van toepassing van actieve handelspolitiek rustig kan worden gesproken. De crisis van het oude is voorbij, vanuit de diepte van het heden zal stap voor stap een nieuwe heerbaan moeten worden aange legd door een gebied, waarvan wij de om trekken nauwelijks vermoeden, maar waar van wij de terreinmoeilijkheden zeker niet kunnen slechten door te doen alsof ze er niet zijn. Onder die moeilijkheden nemen de wijzi gingen in het internationale ruilverkeer een eerste plaats in. Het internationaal protectionisme in den vorm van autarchie en wat ervoor doorgaat, is minder de oorzaak van de internationale moeilijkheden, als wel het gevolg van dieper liggende structuurveranderingen. De mis lukking van alle internationale pogingen om door middel van overleg en redeneering tot meer vrijhandel te geraken zijn alle gefaald, omdat de internationale vrijhandel voor een groot aantal staten in de periode van weder- opboyw met zelfmoord gelijk zou staan. Wanneer de gedachte van een continenta le economische eenheid rondom Duitschland als een fantasie terzijde wordt gelaten, lijkt spr de momentopname van de wereld na de conferentie van Londen geslaagd. Het ver schil schuilt alleen in de toegepaste midde len Dit proces is nog slechts een begin. In welk tempo het zal worden afgewerkt is on zeker; de voorzichtigheid gebiedt rekening te houden met een langdurige periode van min of meer zelfgenoegzame staatsgemeenschap- pen en met sterk ingekrompen internationale handelsverkeer. Ook onze eigen regeering heeft zich ge noodzaakt gezien eenige voor de hand lig gende consequenties uit de wijzigingen, welke tengevolge van de economisch-politieke maat regelen in verschillende staten, in het inter nationaal ruilverkeer ingetreden zijn, te trekken. Bij het voortduren van de crisis is de agra rische politiek van ons land bezig zich es sentieel te wijzigen. Sinds de landbouwcrisis- wet met haar alles omvattende bevoegdheden der regeering, zoowel op het gebied der prij zen als op dat van den internationalen han del en de productie zelf, eenheid gebracht heeft in het economisch beleid, is een stelsel matige aanpassing ingeluid van de productie aan de vraag, een doelbewust beheerschen van de factoren, die de kwantiteit der pro ductie bepalen. Het zal niemand ontgaan, dat deze aan passing in allerlei vorm de werkloosheid ten platte lande noodzakelijk moet vergrooten. Reeds nu kan met eenigen schijn van gelijk gezegd worden, dat het wellicht voordeeliger zou zijn, een deel der boerenbevolking te be- deelen, dan aan het werk te houden bij het produceeren van goederen, die niet of zonder voldoend rendement verkocht kunnen wor den. Weliswaar is de industrie tot nu toe wei nig of niet door overheidsmaatregelen ge steund, maar allerwege worden de stemmen luider om bescherming in allerlei vorm en om steun. Nederland bereidt zich welbewust voor op een nieuwe economische oriënteering, ook wat het buitenland betreft. Voorshands lijkt het niet waarschijnlijk, dat Nederland zich in een bepaalde richting zal oriënteeren. De economische politiek van ons land is gedetermineerd door hetgeen geschiedt, niet door wat behoorde te geschieden. Theoretisch zijn verschillende oplossingen denkbaar. Maar de keuze zal toch steeds neerkomen op: vrije of gebonden economie. De crisis van heden is, zegt spr. verder, niet in de eerste plaats een conjunctuurcrisis. Het wereldbeeld is na den oorlog zoozeer gewijzigd, dat niemand meer hopen mag, dat de mensheid de crisis weer verlaten zal op dezelfde wijze als zii erin is geraakt.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11