Amstecdamsche iföeacs ^Buitenland c*" Vi anneer de Nederfandsche regeering geen anderen uitweg ziet, dan dien, welke in de laatste jaren is gevolgd, dan beneemt zij aan de industrie de laatste kans om de productie weer rendabel te maken gesteld dat overi gens de concurrentie met het buitenland ware vol te houden. schijnt en zich daar in ieoer geval gemakke lijk kan laten vertegenwoordigen. BRANDEN. VERKEERSONGEVALLEN THUISBEZORGING VAN BOMMEN. een basis te vinden, teneinde eindelijk vriendschapsverhouding tusschen de beid volkeren te stabiliseeren. w.g. Kalinin. In politieke kringen te Moskou is mén van meening, dat het herstellen der Russische be. trekkingen met Amerika het grootste succes is van de Russische diplomatie, hetgeen jn het bijzonder aandacht verdient in verband met den gespannen toestand in het Verre Oos. ten. (Vorige koers i"A« r 9 wissei koIrsen a'mste rdaM. Er blijft in die omstandigheden niets an ders over dan v<jorloopig in de eerste plaats te letten op de eigen Nederlandsche markt. Het moge waar zijn, dat ons land door het inschrompelen van den export niet rijk kan worden, maar door onnoodigen en onge- wenschten import van industrieele producten vrijwel ongestoord toe te laten, gaat ons land te gronde. De keuze is niet: rijkdom of armoede, maar: armoede of ondergang. Intusschen wil dit niet zeggen, dat ons land in deze keuze zou moeten berusten. Wanneer onze regeering alle factoren die den import en den export bepalen, zooveel mogelijk weet te beheerschen, zal op de basis eener nationale economie stapie voor stapje een meer vrij internationaal verkeer weer moeten worden bevorderd. ERNSTIG ONGEVAL TE UTRECHT. Gistermiddag is te Utrecht een ernstig onge- rtk gebeurd, dat aan den 22-jarigen milicien Nijenhuis uit Den Haag het leven heeft gekost. Een militaire transportauto van het regiment genietroepen, welke geladen was met zand en getrokken werd door een tractor, kwam uit de richting van De Bilt en draaide de Museum- brug op om naar het Hoogeland te gaan. Op de lading zand waren in den vrachtauto vier mi- litairen gezeten. Een van hen had daarbij plaats genomen op een omgekeerden kruiwa gen. De tractor was van het z.g. tweewielige type met aan de achterzijde een z.g. derde wiel. Bij het opgaan van de brug geraakte dit derde wiel in de tramrails, waardoor de tractor begon te slingeren. De bestuurder probeerde door wringen met het stuur het derde wiel uit de rails te werken. Intusschen was ook de aanhangwagen gaan slingeren, door welke be weging de milicien die boven op den kruiwa gen gezeten was het evenwicht verloor en van den auto af viel. Hij kwam daarbij tusschen den tractor en den aanhangwagen terecht, en kreeg een der achterwielen van den aanhang wagen over het hoofd, waardoor hij zoo hevig gewond werd, dat de dood bijna onmiddellijk intrad. Het lijk werd naar het militair hospi taal overgebracht. HET ONGELUK TE DEN HAAG. Het stoffelijk overschot van den militair L. E., die bij het ongeluk op den Raamweg te Den Haag, waar de Blauwe Tram op een militaire colonne is gereden, gedooQ werd, zal heden naar Hardinxveld worden overge bracht en daar Maandag ter aarde worden besteld. De beide andere personen, t.w. de militair van der G., die slechts een kleine verwon ding aan de knie had opgeloopen, en de wa genvoerder van de blauwe tram, die wat overstuur was geraakt, hebben gister het hospitaal verlaten. VEREENIGING VAN LEERAREN IN DE HANDELSWETENSCHAPPEN. De practijkexamens in boekhouden en handelscorrespondentie af te nemen vanwege de vereeniging van leeraren in de handels wetenschappen zullen worden gehouden op Maandag 18 Dec., Dinsdag 19 Dec. en Woensdag 20 Dec. a.s. in ongeveer 40 plaat sen in het land. Het inschrijfgeld is belang rijk verlaagd. De aanmelding sluit 20 Nov. a.s. Het prospectus der examens is gratis ver krijgbaar bij den administrateur: H. Broe ders, Zocherstraat 66, Amsterdam (W), tel. S2437 en bij den boekhandel. SANEERING BLOEMBOLLEN- BEDRIJF. Door de gemeentebesturen van Hilleeom, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Noordwij- kerhout is een gezamenlijk adres verzonden aan den minister van economische zaken, waarin verzocht wordt, te willen bevorderen, dat de heerschende nood althans eenigermate worde gelenigd door voor de ten behoeve van de saneering van het bloembollenbedrijf in geleverde bollen een vergoeding, tenminste gelijk aan den minimumprijs te willen be schikbaar stellen. MOTORSCHIP OP HET IJSELMEER GESTRAND. Bij de Oranjesluizen is bericht ontvangen, dat het motorschip „Vekoma 15" uit Amster dam, geladen met olie, op het IJselmeer ter hoogte van het z.g. Enkhuizer Zand ge strand is. Vermoed wordt dat het schip door middel van oliepompen op eigen kracht weer vlot zal komen. Moch dit niet het geval zijn, dan zal in den loop van Zaterdag hulp van uit Amsterdam gezonden worden. OPHEFFING VAN TWEE RECHTBANKEN VOORGES1ELD. Tul en Winschoten. Minister van Schalk heeft gister bij de Tweede Kamer een nota ingediend tot wijzi ging van het door zijn ambtsvoorganger aanhangig gemaakte wetsontwerp tot op- beffing van een groot aantal kantongerechten en vier rechtbanken. De Kamer erkende in Februari j.1., dat be- zu.niging op de kosten van rechtspleging noodzake'ijk en mogelijk is, maar vond, dat de voorgestelde maatregel te ver ging en schorste de beraadslaging over dit wetsont werp. E>it beteekende het óndt van het mi nisterie Ruys de Beerenbrouck. Thans motiveert ministo van Schaik uit voerig, waarom ook hij de opheffing van een grooter aantal kantongerechten ge- wenscht en noodzakelijk vindt, terwijl hij de verschillende dranegen ^opperde bezwaren reeds bij voorbaat tracht te weeleggen. Hij acht de terugbrenging van het aantal kan tongerechten juist een geëigend middel om tot besparing te komen en noemt het argu ment daar tegen, dat de afstand tusschen de kantons te groot zou worden, in de huidige omstandigheden met snel en gemakkelijk ver voer net klemmend, te minder waar men slechts zelden voor den kantonrechter ver- De ophef- kantonge- van den Verhooging van de competentie van den kantonrechter zou gepaard moeten gaan met wijziging van de rechtspraak bij de recht banken. Men moet echter, volgens den minis ter, voorkomen, dat op nuttige toekomstige reorganisatie en bezuinigingsplannen on gunstig wordt vooruitgeloopen door de nieuwe indeeling der gerechten, fing van een aanmerkelijk aantal rechten doet dit naar het oordeel minister niet. Echter mag niet de kans worden geloopen, dat men een verkeerden maatregel treft door direct vier rechtbanken op te heffen. De mi nister -wil daarom de rechtbanken te Dor drecht en Zutfen handhaven en stelt alleen de opheffing van üe te Winschoten en Tiel voor. La ter, zal wel blijken, welke colleges even tueel nog voor opheffing in aanmerking ko men, maar het rechtsgebied van de laatste twee rechtbanken kan naar het oordeel van een minister zonder overwegend bezwaar aan dat van andere worden toegevoegd. De voorgestelde opheffing noemt mr. van Schaik een eisch van formeele, bezuinigende con centratie. Omstandig gaat de minister dan na, hoe naar zijn oordeel de gerechtelijke indeeling in het voorgeste'de kader in den lande zal worden. KLINKERDEK OP RIETMAT. Naar verluidt, zal Amsterdam ook de nieu we wegconstructie van klinkers op rietmatten toepassen: een proefvlak van 1000 M2. op de Noorder Amstellaan tusschen Maasstraat en Scheldestraat zal binnen enkele weken van deze moderne fundeering en klinkerdek met voegvulling worden voorzien. Het materiaal is reeds besteld en kan spoedig worden afge leverd. ZWARE MACHINEKETEL TE WATER. Toen men gistermorgen te Deventer bezig was een zwaren machineketel, afkomstig van de voormalige ijzergieterij der firma Nering Bögel en bestemd voor een coöperatie te Dwingelo (Dr.) over te brengen op een zol derschuit, begon de stelling, waarop het ge vaarte, dat ongeveer 40.000 K.G. weegt, te werken, met het gevolg, dat de zware ketel op de zolderschuit terechtkwam en door kan teling der schuit te water viel. Daar de ketel nog eenig drijfvermogen heeft bleef hij in de gracht drijven. Het zal heel wat moeite kosten om hem op het droge te brengen. TEGEN COMMUNISME, MARXISME EN PORNOGRAFISCHE LECTUUR. De afd. De Bilt van de r.k. kiesvereeniging heeft namens genoemde afdeeling een aantal voorstellen ingediend bij den partijraad van de r.k. staatspartij, waarin er o.a. met klem bij het partijbestuur op wordt aangedrongen: dat ook aan andere departementen dan van defensie, alle personen die lid zijn van een communistische of zuiver marxistische orga nisatie, voor dit lidmaatschap moeten bedan ken, ofwel uit overheidsdienst moeten verwij derd worden; dat zoodanige wettelijke maatregelen wor den voorgesteld, dat leden van de staten-ge- neraal, die uitgesproken de bedoeling hebben het gezag in Nederland omver te werpen, uit dat college worden geweerd, respectievelijk verwijderd de wettelijke maatregelen tegen onzedelijke en pornografische lectuur zoodanig te ver scherpen, dat b.v. boeken als Het wordend Huwelijk van de familie Wibaut, die kenne lijk den spot drijven met elke zedelijke mo raal, worden vernietigd, respectievelijk ver boden. Te Heusden. Te Heusden (N.-Br.) is de boerderij van de wed. J. Linders afgebrand. Ook de groote schuur, waarin diverse dorschmachines. bie tensnijders, hakselmachines, maaimachines en enkele karren ondergebracht waren, bleef met inhoud in de vlammen. Een oplagplaats met 30.000 turven werd eveneens een prooi der vlammen. De inboedel van het woonhuis kon slechts met moeite gered worden. Het vee bleef gespaard. Met uitzondering van een partij turf was alles verzekerd. Brandstichting? In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een in petroleum gedrenkte courant branden de door de brievenbus van kaoper De Jongh te Lage Zwaluwe (N.-B.) geduwd, waardoor een gordijn van de etalage vlam vatte en verbrandde, terwijl ook eenige materieele schade werd aangericht. Door de politie werd een ernstig onderzoek ingesteld en zijn verschillende personen gehoord. Auto driemaal over den kop geslagen. Donderdagavond reed bij café Halfweg tusschen Eist en Oosterhout In zeer snelle vaart een auto over den weg, waarvan de be stuurder, iemand uit Nijmegen, op een ge geven oogenblik het stuur niet meer mees ter was. De auto vloog driemaal over den kop en bleef in de sloot langs den weg lig gen. Bij de eerste wenteling werd de be stuurder uit den auto geslingerd, zoodat hij aan de overzijde van de sloot terecht kwam. Een boom, waartegen de auto botste, knapte af en kwam eveneens aan de overzijde van de sloot terecht. Men vond hem vijf meter in het land liggen. De bestuurder kreeg geen noemenswaardig letsel, zijn auto was ver splinterd De snelrijder is met een anderen auto naar Nijmegen teruggekeerd. KORTE BERICHTEN. De gemeentebegrooting van Almelo is ingediend met een geraamde bijdrage van f 270.000 van het rijk. Voor het examen voor apothekersassistent zijn te Amsterdam geslaagd de dames K. H. Bakkenes (IJmuiden), M. S. L. van Dijke, (Be verwijk). Er heelt zich een comité gevormd, dat de samenvoeging van alle gemeenten in de Zaan streek tot één gemeente beoogt. Door den tuinier P. Naus te Blerick is een meloen geteeld, welke het respectabele gewicht heeft van 40 K.G. Te Pernis is een geval van kinderverlam ming geconstateerd bij een meisje van 2 jaar. Te Nieuw en St. Joosland is gisteren de landbouwersknecht O. van een met bieten be laden wagen gevallen. Hij kreeg twee wielen over het lichaam. D- - ernstige in wendige kneuzingen J-11- 1 over het lichaam. De man is met ernstige in wendige kneuzingen naar het gasthuis te Mid delburg overgebracht. In het ziekenhuis te Middelburg is over leden het 10-jarige dochtertje van S. te Grijps- kerke, die aldaar Zaterdag j.L van een paard is gevallen. Door het Ned. Verbond van Vakvereni gingen is heden in Bellevue een demonstratief congres gehouden inzake Werkloosheidsverze kering en Werkloozenzorg. Door den heer F. v. d. Wall werd ingeleid het onderwerp Werkloosheidsverzekering. De heer H. Lindeman hield een rede over werk- loozenzorg. Naar uit een heden gepubliceerd officieel communiqué blijkt, is op 11 dezer in de ge meente Gornje Ledanje in het district Va- raschdin in het huis van een zekeren Marko Krobat des middags een helsche machine ontploft. Des middags was een pakket, waarin zich een bom bevond, in het huis gebracht. Toen Krobat in bijzijn van zijn vrouw het pakket opende, had de ontploffing plaats. In het communiqué wordt medegedeeld, dat Krobat vroeger in Hongarije heeft ge woond, waar hij met Kroatische emigranten in relatie heeft gestaan. Hij is daar op de hoogte gesteld van de wijzen waarop aan slagen met bommen moeten worden ge pleegd. Ook later is Krobat dikwijls naar Hon garije gegaan, van waar hij geld en ontplof bare stoffen meenam naar Joego Slavië. In zijn woning werden gevonden twee revolvers, een bom en ander ontplofbaar materiaal. Deze voorwerpen waren van Bulgaar- schen oorsprong. Krobat heeft op 24 Augustus den gewezen premier van Joego Slavië, Neudörfer, bij Zlater vermoord. Op 29 September heeft hij op de spoorlijn Zidani-Most een helsche machine geplaatst, welke evenwel niet is ontploft. Hij heeft ook bij Zapreschits een bom ge monteerd, welke is ontploft. VERVALSCHINGEN OP GROOTE SCHAAL MET POSTZEGELS. Bij de Litausche posterijen; de directeur der posterijen en an dere hooge ambtenaren bij de zaak betrokken. Bij de Litausche posterijen zijn opzienbaren de onregelmatigheden met postzegels ontdekt, waardoor volgens het tot nog toe ingestelde onderzoek de staatskas voor een bedrag van ongeveer vijf millioen Let. 1.260.000) is bena deeld. Er heeft vervalsching van zeldzame verza mel-exemplaren plaats gehad en verder hebben de daders echte postzegels gestolen en door uitstekend nagemaakte valsche postzegels ver vangen. De echte postzegels werden dan aan eenige groote bedrijven verkocht, soms belang rijk onder de nominale waarde. De directeur der Litausche posterijen, Stuoga, en andere hooge postambtenaren te Kowno en Memel, zijn bij de affaire betrokken en zijn gear resteerd. De directeur van het telegraafkantoor te Memel, Varanka, die eveneens bij de affaire was betrokken, pleegde zelfmoord vóór men tot zijn arrestatie kon overgaan. Bij den zwager van den gearresteerden di recteur Stuoga, den luitenant-vlieger Jablonski, werd bij een huiszoeking een kist met echte postzegels ter waarde van een millioen lit. ge vonden. Het onderzoek is nog niet geëindigd, zoodat nog meer verrassende onthullingen ver wacht kunnen worden. ONLUSTEN IN MEXICO? Volgens nog niet bevestigde berichten zouden zich bij San Lu 'otosi 10 000 gewapende ongeregelde uoeper. hebben verzameld onder bevel van generaal Cedillo. De Mexicaansche regeering zou na ontvangst van de desbetreffende mede- deeling drie regimtenen infanterie naar Vera Cruz en verder troepen naar San Luis Potosi hebben gedirigeerd. De om streken van Mexico City worden door militairen bewaakt. Geruchten betreffende een opstand worden evenwel van regeeringswege ge dementeerd. JAPAN EN DE KOMENDE OORLOG. Versterking der verdedigings werken van Hongkong. De Engelsche militaire autoriteiten hebben maatregelen getroffen ter ver sterking van de verdedigingswerken van Hongkong. De marine en luchtstrijd krachten worden uitgebreid en ver sterkt. De Engelsche luchtmaarschalk, Sir John Higgins, is te Hongkong aan gekomen, om een luchtvaartschool te open. Het personeel en de uitrusting voor een groote battery luchtdoelartil lerie zullen uit Engeland worden gezon den. Voorts ligt de vorming van een vrijwilligerscorps voor de mariiin het voornemen. Het vliegtuigmoederschip Eagle is te Hongkong binnen geloopen. Belangrijke bijeenkomst van ministers. Vij leden van het kabinet, onder wie de premier de .ministers van financiën, buitenlandsche zaken, oorlog en marine, zijn in de vijfde en laatste zitting gister middag bijeen gekomen, waarna een communiqué werd uitgegeven, inhou dende dat „na een vrije en openhartige s edach ten wisseling overeenstemming is bereikt op fundamenteele punten van een coördinatie van de buitenlandsche politiek met de nationale verdediging en de financiën." De overeenkomst ral in de heden te houden kabinetszitting der goedkeuring worden voorgelegd. STOOMSCHIP GEKAPSEISD. Het stoomschip Yashima Maroe ,is ter hoogte van Soema-eiland gistermiddag tijdens een hevigen storm gekapseisd 51 Opvarenden werden gered, terwijl 70 gelschman is verdronken. Het reddings personen worden vermist. Een En- werk wordt door het ongunstige weer ernstig bemoeilijkt. (De Yashima Maroe, een stoomschip dat 97 ton meet, behort otoe aan de ree- derij Osaka Shosen Kisen Kaisha te Osaka). AMERIKAANSCHE TOENADERING TOT RUSLAND. Uitwisseling van telegrammen tusschen Roosevelt en Kalinin. Litwinows reis naar Was hington. De voorzitter van de Executieve van de Sovjet-Unie, Kalinin, heeft een boodschap ontvangen van den Amerikaanschen presi dent Roosevelt, waarin deze om. zegt: Na het aanvaarden van het presidentschap der Ver. Staten heb ik mij overtuigd van de noodzakelijkheid der normaliseering van de betrekkingen tusschen de Ver. Staten en Rus land. Uitgaande van dit inzicht ben ik be reid met de vertegenwoordigers van uw land over de opheldering van verschillende politie ke en economische problemen te onderhande len, welke voor de welvaart van beide landen van belang zijn. Ik verzoek u mij de vertegen woordigers te noemen, die u tot dit doel een opdracht wilt geven. w.g. Roosevelt. De voorzitter van de Executieve van de Sovjet-Unie, Kalinin, heeft Roosevelt een ant- woordtelegram doen toekomen, waarin o.a. gezegd wordt: De regeering der Sovjet-Unie is bezield van den wensch vriendschappelijke betrekkin gen te onderhouden met de Ver. Staten. In opdracht der regeering der Sovjet-Unie be noem ik den volkscommissaris van buiten landsche zaken, Litwinow, tot gevolmachtig de, die opdracht heeft met u te Washington te onderhandelen over de opheldering der politieke en economische problemen. Ik hoop dat het gelukken zal bij deze besprekingen Litwinow zal zich langs den kortsten weg naar Washington begeven, teneinde aldaar met staatssecretaris Huil te onderhandelen Bovendien zullen de commissaris van buiten! landsche handel, Rosenholz en waarschijn, lijk leidende figuren van handels- en bedrijf», leven in de Sovjet-Unie naar Washington gaan. Onder deze personen zouden zich be vinden de chef van de Amtorg, Bogdanow, en de niet-officieele vertegenwoordiger van den commissaris van buitenlandsche zaken in Amerika, Skwirski, die ook de voorwerkzaan». heden voor het herstel der betrekkingen tus. schen de beide volkeren geleid heeft. DE AMERIKAANSCHE BOEREN IN OPSTAND. Hedenmiddag begin van de staking. Naar uit St. Paul (Minnesota) wordt gemeld, lieeft het bestuur van de on langs gestichte Farmers Holiday Asso- ciation, welke reeds 2 millioen leden zou tellen, besloten dat de staking der boe ren in geheel Amerika hedenmiddag zal beginnen. De aanhangers der organisa tie worden er toe opgewekt leveringen op de markten, betalingen van hypo theek en alle inkoopen te staken tot dat op de basis der National Recovery Act een verbetering van den economischen toestand, in het bizonder een verhoo ging der prijzen voor landbouwproduc ten zal zijn bereid. Roosevelt voor de radio? In kringen te Washington is men ern stig bezorgd over de landbouwcrisis. President Roosevelt heeft gister een onderhoud van een uur gehad met het democratische lid van hei huis van af gevaardigden. Treax, uit Ohio Na deze bespreking gaf Treax te kennen, dat de president nieuwe beslissende stappen voorbereidt voor den landbouw. Er verluidt, dat Roosevelt Zondag voor d; radio een groote oproep zal uitspre ken met betrekking tot den toestand van de boeren, gericht tot de bevolking van de Vereenigde Staten. van Zaterdag 21 October 1933 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). 1 Koers van heden te: STAATSLEENINGEN. 5 Nederl 1932 4X - 1917. 4 1931 BANKINSTELLINGEN. Handel Mpij Cert. v 1000 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank D. Reichsbank INDUSTR. OND B1NNENL Alg Kunstzijde Unie Berkels Patent Calvé Delft Cert. Küchenm Ace. Nederl. Ford Afgesl. Philips Gloeil Getn Bezit Umlever 1NDUSTR1. OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Ass Gas Electr. Bethleb Steel Cities Service General Aviation Steel comm. Studebaker U. S. Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actiona MIJNBOUW Alg txplor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtscbe Petr Kon Petr. peri.k Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadiadi lnterc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HolL Amerika lijn v "ïnl Eig. Kon. Ned Stoomboot Niev. Goudriaan. scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkn,. 1 oud. Den Senembah AMER. SPOORWEGEN.' Atchison Topeka w.b.,h üNoteering per 50, 'Exdividend. tExclaim. 1 1% IO'6/s 9-5/s 4/ 47 «8". 90 22t'. 1 3/s 5» 8/i 127 £0 '7/s 8 i/„ 221/s 9/ie Ag >'13A6 3*/ 2l8/i ■8/s 26'/a tób'/, 8'. 5st/4 <2Vs 13.00 28 10»/. 114 !3o8/< F 9 94 iuy:# 5V.6 893/s 367, 23»/. •»"V8 1% 7l/< 10 "4% 112 ItVs 1061/s 123'/, 331/. >3i/8 69»/. 2 Vb PROLONGATIE Vorig. koer. pl.m. 10 30 pl.m 10 45 pl.m. 11.00 pl.m. 11 15 47'/, - V3 22»/. - 130 <037,. i 83-»/, 7/s-l 1/97, 20.1/.-5 82}-3} 2i4/, 827,-3 204}-V< 82}-3J 23.1'. 8l/i«-» i H-ll< \l!t U'/s >7r >'U/16 8 18 i/8 >8}'/.j :v/t - 58/s z 167 1)7 16"/, 166J-7J ~™~s 2 13 80 10 - I7Ö-V. 95 10'6/lC 16-/J 70 ÏÖK>/16 1 9}-70 169i-8/, 5Vié 92-1/, 921' 37 92 }-»/. 92-»/, H "As 27 i"A« - 2 11->/,-! 18 109 1/2 71 2V< - - n New-Vork .NIET ^CIEEL. Londen 1 Berlijn Parija Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. 100 Kopenhagen Stockholm Oslo Italil a i l_l_i s i s i Vorige koera 1.76 7 93»/, 59.15 9,701/. 34,55 4 48,05 13,07 Koera op heden 2 uur 1.77 8.00 59.15 9.701/, 34.57»/, 48.05 13.05

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 12