die Bronchitis! unr. Abdijsiroop VOOR DE KLEINTJES Bestrijdt toch Rechtszaken f, Raadselhoekie NAJAAR TEEKENPLAATJE Poesenfeest. Van twee gansjes en een hond. Als de kleuters slapen „Voor de Borst" - 'valsche munterij. Uoor kleine tuinen. z A A G A R N 0 A N N G 0 0 R Al> elk jaar opnieuw een bronchibs U komt waarschuwen dat het koude jaar getij is ingetreden, waarom dan geen Abdijsiroop genomen Menschen met sedert jaren telkens terugkeerende bronc itis vonden daarbij baat. Abdijsiroop is weten schappelijk samengesteld, verwijdert de taaie met ziektekiemen bezoedelde slijm en helpt Uw ademhalingsorganen. Sedert menschen-heugenis geprezen bij pijnlijk en veelvuldig hoesten, Bronchitis, vastzitten, de kou, Kinkhoest, Influenza, Asthma. Alom verkrijgbaar. Thans F1.1.-, PI. 1.50, Fl.2.75 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele doos 60 ct. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) ontvangsten van 75.403.39, uitgaven 75061.86, alzoo een batig saldo van f 341.53. De kapitaaldienst sloot in ont vangsten en uitgaven met 231.016.66. Van de afd. van den L.T.B. was een ver zoek ingekomen om bij landverhuring geen borgen meer te vragen. Verder merkte een der raadsleden op, dat de landerijen der gemeente slechts aan inge zetenen mogen worden verhuurd. In verband met de slechte tijdsomstandigheden, waar door men er voor komt te staan, dat het land niet kan worden verhuurd aan menschen. die er goed op passen, werd op voorstel van den heer Borst besloten, dat, indien er geen ge gadigden uit de gemeente zijn, het land aan anderen zal worden gegeven. Ook zullen geen borgen worden gevraagd, terwijl het land weer voor 4 jaren wordt verhuurd. Bij de rondvraag werd er door den heer K Doekes op gewezen, dat de caféhouders zeer zwaar zitten. Doordat de najaarskermis niet is doorgegaan door het intrekken van een vergunning, worden de menschen niet in de gelegenheid-gesteld iets te verdienen, Ook an deren voerden het woord, waarbij werd ver zocht, een weinig door de vingers te zien De voorzitter wilde zijn ambtseed echter ge stand doen. De zaal. van den bedoelden caféhouder voldeed niet aan de eischen. Toen spr. ter oore kwam. dat de zaal niet was ver anderd heeft spr. de vergunning ingetrokken Eisch 4 jaar Op een avond in Juni hield de politie te Amsterdam een chauffeur aan ter zake van dronkenschap. Bij zijn fouilleering op het politiebureau bleek hij in het bezit te zijn van valsche rijksdaalders. Bij het verhoor kwam aan het licht, dat deze muntstukken af komstig waren uit Aarlanderveen. Nog dien zelfden nacht stelde de politie ter plaatse een onderzoek in, hetwelk leidde tot inbeslag ileming van verschillende voorwerpen en materiaal bestemd voor het vervaardigen van valsch geld en tot de arrestantie van den 26- jarigen motorhandelaar L. van der P., al daar. Deze had zich gistermorgen voor de Haag- sche rechtbank ter zake van overtreding van art. 208 en 214 W v. S. te verantwoorden. Het O. M. verzocht de rechtbank deze zaak met gesloten deuren te behandelen, daar ook de wijze van fabricatie ter sprake zou worden gebracht. De president gelastte daarop sluiting van de deuren. Na getuigenverhoor o.a. van den rijks muntmeester te Utrecht eischte het O. M tegen verdachte 4 iaar gevangenisstraf. De rechtbank zal 2 November uitspraak doen. DE PRIKPLANKPUZZLE. Overtreding van de lolerijwet be wezen geacht. Voor de rechtbank te Haarlem stond on langs terecht een koopman uit Hilversum wegens het expioiteeren van prikplanken Toen de politie de planken in beslag had ge nomen, werd de zaak voor den kar'.nrechter behandeld, die den koopman wegens overtre ding der loterijwet tot 25 boete veroor deelde. In hooger beroep veroordeelde de recnt- bank gister den verdachte eveneens tot J 25 boete. Twee Amsterdammers hadden geen goeden sleutel bij de prikplank en ook hier werd overtreding van de loterijwet geconstateerd, en deswege veroordeeld. OP HET VOETPAD DOODGEREDEN. Op 29 Augustus van het vorige jaar had ®p de Regentesselaan te 's-Gravenhage een aanrijding plaats, waarbij een vrouw op het verhoogde middenpad werd doodgereden. Bij vonnis van de rechtbank te s-Graven hage van 22 Juni j.1. is de autobestuurder, de 46-jarige artist J W. H. M. te Breda, te len wien door het O M. ter zake van over reding van art. 307 W. v. Str. 4 maanden gevangenisstraf was geëischt, vrijgesproken Van dit vonnis was door het O.M. geap pelleerd en gisteren werd deze zaak in hoo ger beroep door het Haagsche gerechtshof behandeld. Verdachte M. was niet verschenen. De advocaat-generaal belichtte de hand van de afgelegde verklaringen de oor zaken van dit ongeval, dat naar zijn meening geheel en al aan het woeste en onoordeelkun dige rijden van den verdachte M. is te wijten, Besdragende onder de houtgewassen. De bladeren gaan vallen en onze siertuin, waarop we zoo trotsch waren, verliest nu veel van haar schoonheid. Maar tevens is de tijd aangebroken, waarin tal van houtgewas sen ons oog bekoren door hun mooi gekleur de vruchten. Vooral de besdragende onder de heesters vragen onze aandacht. Het meeren- deel dezer heesters is uitstekend geschikt voor aanplant in kleine tuinen, zoodat iedere tuinbezitter ze kan aanplanten. Er zijn zoo wel kleinere boomen als struiken onder. Tot de boompjes behooren o.a. de gewone lijster bes of Sorbus Aucuparia. De schermvormige trossen oranje tot vuurroode bessen worden gaarne door de lijsters gegeten en de meesten zijn nu reeds weg. Ook andere Sorbussoor- ten prijken met bessen, ofschoon ze bij geen van allen zoo sterk opvallen als bij boven genoemde. Tot de boompjes vormende bes dragers behooren ook verschillende Cratae- gussoorten. Opvallend mooi zijn: Cr. cocci- nea met groote vuurroode vruchten, Cr. Ca- rierei, met groote oranje vruchten, en Cr Prunifolia, met groote oranje-roode vruch ten. Ook de gewone meidoornsoorten Cr. monogyna en Cr. oxyacantha zijn vaak rijk bezet met kleinere vuurroode vruchten. Tot de mooiste besdragers kunnen de Cotonea- stersoorten of bergmispels worden gerekend. Een der mooiste is wel de kruipend groeiende C. horizontalis, gewoonlijk overdekt met vuurroode bessen. Mooie heesters vormen o.a. C. Franchettii, met sierlijk overhangen de takken en oranje-roode bessen. C Simon- sii, een forsch groeiende struik met helder- roode bessen welke heel lang aan het hout blijVen. Een fraaie losse groeiwijze wordt 2 tot 3 meter hoog en heeft groote trossen roo- de besjes. Zeer bekend is hulst of Ilex, waar van de met bessen beladen takken met Kerst mis voor kamerversiering zullen dienen; nu sieren ze onze tuinen reeds. De vuurdooni of Pyracantha is een groer.blijvende struik welke nu is overdekt met zware trossen roode bessen. Ook als leiplant is deze aan te beve len. Onder het geslacht der Berberis of zuurdoorn zijn ook opvallend mooie besdra gers. Soorten als: B. aggregata met dichte trossen roseroode bessjes en B. Thunbergii, met koraalroode vrijhangende bessen, moes ten in geen kleine tuin ontbreken. Noemen we tot slot nog de laagblijvende Skimia ja- ponica, waarvan de vrouwelijke planten den geheelen winter zpn overdekt met trossen vuurroode bessen. We zijn nu waarschijnlijk bezig met plannen maken voor verandering of verbetering onzer tuinen. Denk daarbij ook aan bovengenoemd materiaal. die derhalve voor de gevolgen aansprake lijk is. Uit spr.'s vorige carrière is hem de per soon van M. bekend, als een kwakzalver, een abortuspleger, die langen tijd de omgeving van Breda onveilig maakte en herhaalde ma len zoowel hier te lande als in het buiten land (België), met den strafrechter kennis maakte. Talrijke slachtoffers zijn door hem voor groote bedragen opgelicht. Zijn straf blad vermeldt tal van vonnissen, o.m. elf wegens diefstal. Spr. noemde M. een gevaar lijk individu, dat zich herhaaldelijk aan de hem opgelegde straffen door vlucht weet te onttrekken. In dit verband verzocht de advocaat-gene raai, die ter zake tegen M. 8 maanden ge vangenisstraf requireerde, aan het hof bij het arrest tevens de gevangenneming van de zen verdachte te gelasten. Het hof zal 1 Nov. arrest wijzen. OPRUIING? Gisteren heeft de Vijfde Kamer der Am- sterdamsche rechtbank J. de K., die zich we gens opruiing te verantwoorden heeft ge had, vrijgesproken. Verdachte had in „De Fakkel" orgaan der O.S.P., in Februari 1933 een artikel opgeno men of doen opnemen, gericht tot de „arbei ders, boeren, soldaten en matrozen", waarin werd opgewekt tot een demonstratieve sta king tegen de regeering als protest tegen „de onderdrukking van Indonesië en den moord op de bemanning der Zeven Provin ciën". Bovendien was bij dit artikel een plaat afgedrukt waarop een pantserstoren van een oorlogsschip met kanonnen was afgebeeld: boven dien toren stak een vuist uit, een vlag vasthoudend met de woorden „Algemeene werkstaking-verzet". Bij deze vrijspraak heeft de rechtbank over wogen, dat nóch de proclamatie, noch de plaat op zichzelf beschouwd of in onderling verband opwekt of opwekken tot verzet met terdaad tegen het gezag. Het is voorts niet komen vast te staan, dat de oproep tot demonstratieve staking ook is gericht tot matrozen en soldaten. De oproep aan deze laatsten „tot protest tegen de onder drukking in Indonesië in verband met het ge beurde op „De Zeven Provinciën" is te wei nig bepaald, om daarin opruiing tot een be paald strafbaar feit te zien. met wie hij samenleefde. Ware deze vrouw geen werkster geweest, die haar mevrouw in een mededeelzame bui een en ander van de faits et gestes van zichzelf en haar man, zoo als zij haar gescheiden echtgenoot noetnck, op de hoogte had gebracht, de rechtbank zou een belangrijke getuige minder hebben .gehad. Van deze mevrouw vernam m*n bo vendien, dat de werkster zelf ook langs hu- welijksche paden naar financieele verho ring streefde. Zij was bezig, zoo had ze ge tuige verteld, met een rijken heer, zou zich voor een tien mille laten installeeren en daar na dien heer wel weer uit huis zetten. Een voor verdachte minder prettige ver klaring was die van een kinderjuffrouw, te genover wie verdachte zich ook amoureus gv droeg, tegelijkertijd dat hij met de andere uffrouw dierbare betrekkingen onderhield. De kinderjuffrouw genoot eens het voorrecht in den auto te rijden, die haar mededingster had „voorgeschoten" en kwam voor 't overige na een verlies van 300 tot de bittere ont goocheling, dat haar vriend meer op geld dan op een huwelijk verzot was. Trouwens, de verdachte bleek er niet tegen op te zien, verschillende financieel-amoureuze aangele genheden tegelijk te behandelen; er bestond daarover een dik dossier, dat de president om wille van niet al te uitvoerige behandeling maar buiten bespreking; wilde laten. De officier van justitie achtte de verdachte een buitengewoon gevaarlijk misdadiger en eischte drie jaar gevangenisstraf. Nadat de verdediger mr. F. Boelens vrijspraak, sirbs. clementie had bepleit, legde de verdachte er nog eens den nadruk op, dat hij werkelijk met de juffrouw had willen trouwen, dat lief de en niets anders de drijfveer was geweest. „U bent ook met de juffrouw naar de kerk geweest?" informeerde de president nog. Jazeker*'. „Dat zal u wel moeite gekost hebben", on derstelde een der rechters. „Och nee, edelachtbare, ik hoor graag een goeie spreker". „En daarna wilde u op voorstel van de juffrouw geen kopje koffie gaan drinken?" „Ik zei, uit de kerk in de kroeg, dat past niet". Uitspraak 2 November. in INBRAAK IN EEN STATION. De rechtbank te Breda deed uitspraak de zaak tegen den 29-jarigen Oostenrijker M. M., glazenmaker van beroep, zonder vaste woon- of verblijfplaats en thans gedetineerd in het huis van bewaring te Breda, die op 14 September j.1. inbraak pleegde in het station te Made en Drimmelen en aldaar een bedrag van 64.75 ontvreemdde. De uitspraak luid de één jaar gevangenisstraf, conform den eisch. LANGo HUWELIJKSCHE PADEN. Tegen oplichter drie jaar gevange nisstraf gelischt. Een ruim 40-jarige koopman, die al me nige veroordeeling wegens diefstal of oplich ting op zijn naam heeft verzameld en het laatst in 1928 tot drie jaar gevangenisstraf is veroordeeld, heeft voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche rechtbank terecht ge staan wegens oplichting. De verdachte had ditmaal een juffrouw, die hij een huwejijk voorspiegelde, bewogen hem in totaal 1500 gulden te geven, waarvan o.m. ook een auto trekocht zou worden De auto werd inder daad gekocht, en het geld diende ook ter be kostiging van een aanvulling van de garde robe van verdachte en zijn gescheiden yrouw, liet gij muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. OPLOSSING VAN DEN REBUS UIT HET VORIGE NUMMER. De automobiel van onzen dokter kwam tegen den boom aan. (Nadruk verboden). 1. Oplossingen der raadsels uit het vorige nnmmer. Voor grooteren. Het is heel stout van je, Frits, w. te loopen! (Eist). Is het kleed amper groot genoeg? (Edam), Hoe wij ook om het hardst roepen, niemand hoort ons. (Stroe en Epe). Heb je je drank al ingenomen? (Ingen). Amersfoort. Feest, stam, fret, toorts, tram. Lood, s; loods. 2. Voor kleineren. Klok, kolk. Boer, roer, toer, broer. Je oogen. R Raadsel. bal braam Raadsel Assen pen 1 OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. Mijn geheel wordt met 7 letters ge schreven en noemt een viervoetig dier. Een 1, 2, 7, 3 is een roofvogel. Een 3, 2. 6 is een klip. Len 3, 4, 4, 5 is een vogel. 6, 2, 7, 3 beteeken t trotsen. Een 7, 1 is een landbouwwerktuig. Verborgen steden in Europa. Heeft Tante Minni messen en vorken gekocht? Ik zal tegen u alles moeten verde digen Zie je al die vogels? Ik lok er enkele van met brood. Ik raad u: blindelings te gehoor zamen. Als mijn eerste een half voorgeberg te is en mijn tweede een vrouwe lijk geestelijke, wat is dan mijn geheel Vul de 16 vakjes in met: 2 A 4 E 1B 2 D 2K 2L 1M2R maar doe het zoo, dat je van links naar rechts en van boven naar beneden leest: le een vaartuig. 2e een stand. 3e een toespraak. Moeder is op zolder bezig En zij haalt uit kist en kast Onze warme winterkleeren: Truien, jekkers't Is een last t Hoor ik Moeder daag'lijks zuchten, Dat de kleeren niet als zij Groeien; o, dan was 'k in 't najaar Van veel passen, naaien, vrij! Buiten blaast de herfstwind krachtig En hij schudt aan aak en raam; 'k Vind het najaar toch wel prettig, Al heeft het geen goeden naam. 't Wordt in huis dan zoo gezellig, Vroeg komt 't licht aan, in den haard Knett'ren dennenappels ,die wij Hebben in het bosch vergaar!. In de vlammen zien getooverd Wij dan menig leuk moment Van dien zomer bij de denken, In het kamp ,in onze tentl HERMANNA. (Nadruk verboden). (Nadruk verboden). 4e een voorwerp, waarin men soms dieren vangt. Voor kleineren. 1. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van boven naar beneden gelezen een visch. X le rij een weekdier. X 2e een ander woord voor X nadeel. 4 X 3e een getal. X 4e een lichaamsdeel. X 5e een jong viervoetig X dier. X 6e iets waarin gebraden, X gebakken en gestoofd X kan worden. 7e een nuttige vloeistof 8e een boom. 9e iets, wat vroolijk klin ken kan. 10e iet, wat bij verbranding overblijft. 2. Wat maak jc van: D O 3. Een bundeltje stekels, Vier pootjes, aen kop En als er gevaar dreigt, Dan berg ik die op. 4. Voeg «en jongensnaam en iets van je eten kunt samen en je krijgt een grappige baas. Hoe kan dat? (Nadruk verboden). Gist'ren was ons poesje Miek Jarig, wat een feest! Eén jaar werd zij en die dag Is zoo leuk geweest. Meke's mandje hadden wij Met wat groen versierd, Net een stoel, als één van ors Zijn verjaardag viert. Zeven poesjes uit de buurt Kwamen op partij, Ieder met een mooien strik Om den hals, heel blij! Moes trakteerde ze.. waarop? Raad eens! Wel, op visch! Omdat voor een poesebeest Visch het lekkerst is. Toen de visch genoten was, Gingen zij naar huis. Likkebaardend kwamen zij Na het feest weer ihuis. ANNIE O. {$&druk verboden), Twee gansjes zaten in een mand, Een vogel mand van riet. Ze gingen daarin naar de markt, Dus prettig was dat niet! Daar kwam op eens een hondje aan. 't Had haast: liep op een draf! Maar plots bleef 't vóór de mand nu staan En blafte: Waf woef waf! Het hondje liet zijn tanden zien En ging geducht te keer. Maar 't was ook hier, als 't spreekwoord z«gt, 't Werd heel gauw: leer om leer! Want, kijk! het puntje van zijn staart Kwam bij de kooi en toen Wat dacht je, dat de gansjes nu Heel gauw wel zouden doen? Zij pikten hap! plots in zijn staart! 't Was zijn verdiende straf! En jankend ging de hond naar huis. Hij droop weer haastig af! CARLA HOOG. (Nadruk verboden.) door C. E DE LILLE HOGERWAARD. Stap-stap-stap! gaan kleine voetjes E-twee-drie! naar bedje toe! Stap-stap-stap! Wat zijn die voetjes Van al 't spelen vrees'lijk moe! Kleine kleuters gaan nu zoetjes Slapen heel den langen nacht. Lachend kijkt hun vriend het Maantje, Nu naar binnen, houdt de wacht En de kinders in hun droomen Gaan op reis, zijn niet meer moe. In een vliegmachine gaan zij Vroolijk naar het Maantje toe. Maar nog voor zij bij hem komen, Tuim'len zij plots met een vaart Naar beneden. 't Maantje ziet het En zegt: Kleuters, weest bedaard! Bij mij komen kun je toch niet! Daarom kijk ik in je bed En als jullie lekker slapen, Dan heb ik natuurlijk pret! Kleine kleuters in hun droomen Kijken lachend naar de Maan, Die daar als een trouwe wachter Aan den Hemel steeds blijft staan. ttteööiifc verbas»).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7