DF AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY Qemeenteeaden fBwinw£and vervalsching van oormerken. verkoopen van aan mond- en klauwzeer lijdende varkens. biggensmokkelaar gestraft. Uit de Pei'S aangehouden, die gister voor het Hof te Arn hem terecht stond. Verdachte bekende papie ren proppen te hebben in brand gestoken, maar zijn bedoeling bepaalde zich volgens hem tot het verbranden van papier Dit toch achtte 't Hof onaannemelijk Men stookt geen vuurtje in een houten droogkamer en loopt dan weg vóór het vuur gedoofd is. De procureur eischte één maand hechte nis, wegens het veroorzaken van brand door schuld. Uitspraak 2 November. T. B., landbouwer, had zich Donderdag voor het kantongerecht te Apeldoorn te ver antwoorden over het in voorraad hebben van 8 levende varkens, elk minder dan 10 K G. zwaar, die niet het vereischte oormerk droe gen. Het bleek dat verd. ze van valsche oor merken had voorzien. Verd. bekende. Eisch 500 boete of 2 maanden hechtenis en een maand voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar. De kantonrechter nam den door den verdediger mr. van Heusde on der de aandacht gebrachten zwakken toe stand der financiën van verd. in aanmerking en veroordeelde dezen tot 50 boete of 1 maand hechtenis en een maand voorwaarde lijke hechtenis met een proeftijd van twee laar. Voor het kantongerecht te Lemmer hebben terecht bestaan twee veehouders uit Gaaster- land, dre varkens, welke lijdende waren aan mond- en klauwzeer, hadden vervoerd en ver kocht op de veemarkten te Heerenveen en Sneek. Uit de getuigenverklaringen bleek, dat de besmetting zich hierdoor had uitgebreid en gebracht was onder veebeslagen te Abb-ga en Mildam. Het openbaar ministerie had te gen ieder der verdachten een boete van 400 of 6 maanden hechtenis geëischt. De kanton rechter, uitspraak doende, veroordeelde ieder der veehouders tot drie geldboeten van 100 if drie maal 20 dagen hechtenis. De rechtbank te Tongeren heeft .en be leende smokkelaar uit WeertTongel veroor deeld tot een geldboete van frs. 10.600 en 4 maanden gevangenisstraf, wegens het smok kelen van 53 biggen in een gepantserden vrachtauto. gerlijk Armbestuur deelde mede, dat deze rekeningen in orde zijn bevonden. Hierna sluiting. DE SLUITING VAN KOFFIEHUIZEN OP ZONDAG TE ZWIJNDRECHT. De Dordtsche rechtbank heeft in de zaak ft. M. L., eigenaar van het hotel-restaurant het Witte Paard te Zwijndrecht, die in hoo- ger beroep was gekomen van een vonnis van den kantonrechter te Dordrecht, waarbij hij wegens overtreding der Zwijndrechtsche politieverordening, welke voorschrijft, dat op Zondag de koffiehuizen gesloten moeten zijn, werd veroordeeld tot een boeten van 50 ct., het vonnis van den kantonrechter bevestigd. De kleine gemeenten. Uit een vraaggesprek van het Utr. Dag blad met mr. Wendelaar, den nieuwen voor zitter der liberale Staatspartij: „Wat vindt u van de gemeentelijke indee- ling?" „Deze is eenvoudig krankzinnig. Het eiland Zuid-Beveland b.v. bestaat uit een aantal gemeenten, terwijl met de tegenwoor dige communicatiemiddelen volkomen logisch zou zijn, dat het eiland één gemeente vorm de. Hierdoor zou de administratie eenvoudi ger, dus goedkooper worden en daarbij aan efficiency winnen Men zou in staat zijn den staf beter te bezetten. Met de politieke om standigheden op Zuid-Beveland ben ik niet op de hoogte, misschien zouden die een be zwaar vormen. Maar zeker zouden vele com binaties zelfs uit dien hoofde mogelijk zijn, b.v. in Limburg en Brabant. Tot dusverre bestonden ook tegen zeer geringe combinaties steeds groote bezwaren. Prachtig werk zou worden verricht, indien men op groote schaal te werk ging en alle gemeenten bene den een zeker aantal inwoners ophief. Nie mand zou zich dan verongelijkt gevoelen, daar de maatregel in het heele land zou wor den ingevoerd. Hiermee zou tevens een reor ganisatie van de indeelingen te verbinden zijn, die het mogelijk zou maken van de ge meenten meer organische eenheden te maken, daarbij rekening houdend met de behoeften en belangen der bewoners. Doch vooral v n dit laatste zal voorloopig wel niet veel kun nen komen door de overstelpende hoeveelhe den urgente werkzaamheden, die de aandacht der regeer in g vragen''. OUDORP. De raad dezer gemeente vergaderde op Vrijdag 20 Oct. Aan de orde kwam eerst een verzoek van de vereeniging Het Wit-Gele Kruis, om de subsidie voor 1934 te verhoogen tot 25 daar vele leden niet in staat zijn de contri butie te betalen. Dit verzoek zal bij de be grooting worden behandeld, evenals het ver zoek om subsidie van de vereeniging voor malaria-bestrijding. Van den minister voor sociale zaken was bericht ontvangen, dat de steunregeling wordt verlengd tot 16 Dec. '33. Verder een schrijven van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het' besluit tot verkoop van grond. Van de Ned. R.K. Volksbond afd. Oudorp was een schrijven ingekomen met het ver zoek, het melden der werkloozen te wijzigen zoodat het stemoelen geschiedt op vaste uren. De raad besloot aan dit verzoek te voldoen, terwijl bij slechte weeromstandig heden het stempelen achterwege kan blijven. Ingekomen was een schrijven van de ver eeniging van Westfriesehe gemeenten om wederom een subsidie van 1 cent per inwoner te verleenen voor het jaar 1933. Op voorstel van B. en W. werd besloten hieraan niet te voldoen. De R.K. Landarbeidersbond had een ver zoek aan den raad gericht om invoering van een baggerregeling. B. en W. stelden voor, hiertoe niet over te gaan, aangezien dit voor onze gemeente van te weinig omvang is om met de regeering een regeling aan te gaan. Op voorstel van den heer Leering werd be sloten het toch eens te probeeren. Een verzoek van enkele bewoners van de Kievitstraat tot het plaatsen van een lan taarn wordt ingewilligd. Door de werkloozen in deze gemeente was een verzoek ingediend om de kindertoeslag te brengen van 50 cent op 1 en om brand stoffen en kleeding te verstrekken. De voorzitter zeide, dat dit niet geoor loofd is, daar de gemeente bij de steunrege ling is gebonden aan de voorschriften van regeeringswege. De heer Leering stelde voor te probeeren van de regeering gedaan te krijgen, dat de kindertoeslag op 75 cent wordt gebracht Hiertoe werd besloten. Om in den nood van brandstoffen en kleeding te voorzien zal dezen winter door het crisiscomité nog een collecte worden gehouden. Een voorstel van B. en W. om met de vereeniging van Ned. Gemeenten een reke ning-courant-overeenkomst aan te gaan werd goedgekeurd. In behandeling kwam tenslotte nog een verzoek van de firma Dam en Co. tot he verleenen van bouwvergunning voor twee woning in de Kievitstraat. Deze vergunning werd verleend onder voor waarde, dat door de bouwondernemers een beschoeiing wordt gemaakt, waarvan de helft der kosten door de gemeente wordt gedragei tot een maximum van 100. De rapport-commissie, belast met het na zien der gemeente-rekening, de rekening voor het Eelectrisch Bedrijf en die van het Bur- OPRUIENDE OPSCHRIFTEN. Eene nieuw systeem tot verwijdering te Capelle a. d. IJsel. Donderdagnacht hebben onbekenden de straat voor en in de omgeving van het raad huis te Capelle aan den IJssel volgekalkt met opschriften als „Weg met de steunroof", „Dood aan Colijn" e.d. met opwekking tot opstand en aansluiting bij de Ö.S.P. Aangezien des Vrijdags ten raadhuize steun aan werkloozen wordt uitbetaald en de opschriften juist met het oog daarop schenen te zijn aangebracht, is op last van het ge meentebestuur de werklooze G. v. d. P., voor zitter van de afd. der O.S.P., tegen het van gemeenteweg vastgestelde uurloon voor losse werklieden, te werk gesteld om het gekalkte te verwijderen. Zijn steunuitkeering wordt met een zooda nig deel van het verdiende loon in mindering gebracht dat zijn arbeid met 16 cent per uur wordt betaald. Begrijpelijk ondervond het werk van den O.S.P.-er veel belangstelling van de zijde der werkloozen, die hun steun in ontvangst b,ra- m n nemen. RIJKSBEGROOTING-1934. Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer inzake Hoofdstuk I der Ri ting 1934 is het volgende ontleen De zware versterkingen aan de Belgische grens. Een reden tot het nemen van maatregelen van afweer? Gevraagd werd of de regeering haar ern stige aandacht geeft aan de gevaren, welke voor ons land voortvloeien uit den aanleg van zware versterkingen aan de noord- en noordoostgrens van België en uit den aan leg van het Albertkanaal. Het totstandko men van deze werken heeft tot gevolg, dat bij een eventueelen aanval van Duitschland op Frankrijk of België de Duitsche legers hun weg door Brabant zullen moeten ne men. Is vroegen de leden hier aan het woord de regeering voornemens hiertegen maatregelen van afweer te nemen? Zou tot die maatregelen welllicht ook kunnen behoo ren een inundatie van de Peel? Andere leden vonden in deze vraag aan leiding te kennen te geven, dat zij ondanks de gewijzigde omstandigheden voorstanders van ontwapening waren gebleven. De particuliere wapen-industrie. Verscheidene leden vestigden opnieuw de aandacht op de particuliere fabricage van wapenen en munitie in Nederland en op den handel in deze zaken. Zij betreurden het, dat het vorige kabinet geen maatregelen had genomen om de leve ring uit ons land van wapenen en munitie aan oorlogvoerende mogendheden in Azië en Zuid-Amerika te verhinderen. Ze waren ook niet gerust op de beteekenis van de Nederlandsche wapenindustrie voor de bewapening van particuliere corpsen Duitschland en voor de herbewapening van het Duitsche rijk. Zij drongen aan op een algeheel verbod van particuliere wapenindus trie en van drin handel in wapens in Neder lad en Nederlandsch-Indië. EEN NIEUWE VAKBEWEGING Mag thans ook werkloozenkassen vormen. Lage contributies voor werkloozen. De Rotterdamsche correspondent van het Hbld. meldt: Te Rotterdam is indertijd op initiatief van den heer G. van Burink een anti-conzencom - te opgericht, dat zich had voorgesteld tot een vakbeweging te geraken op corporatieven grondslag, 't Comité heeft samenwerking ge zocht met de Nationale Werknemersvereeni- ging te Den Haag. Aanvankelijk konden de twee groepen het niet eens worden. Het ver lag voornamelijk hierin, dat het ai.._ be dat schil lag voornamelijk hierin, dat het anti bonzencomité vooropstelt, dat het geen zoldigde bestuurders wil toelaten. Op ua punt heft de Nationale Werknemersvereeni- ging toegegeven en zoo is thans het Rotter damsche anti-bonzencomité toegetreden air afdeeling tot de Nationale Werknemersveree niging. De heer Van Burink deelde ons mede, dat de vereeniging de toezegging heeft ontvan gen, dat zij voor transportarbeiders en voor fabrieksarbeiders werkloozenkassen mag op- an- ge- richten. Waarschijnlijk zullen ook voor dere groepen kassen kunnen worden vorma. De bedoeling is, dat deze vereeniging in ae toekomst, evenals de vakvereenigingen, eigen stempellokalen zal kunnen krijgen. Een ver schil met de andere vakvereenigingen zal ae contributie zijn, zei ons de heer Van Bunny. Bij ons bedraagt die voor werkloozen 10 cent >er week, voor werkenden 25 cent per week. )e bestaande vakvereenigingen vorderen van de werkloozen een contributie van 30 tot 60 cent per week en hevelen zoo uit den werk- loozensteun groote bedragen over naar hun verenigingskassen. Zoo betalen de werkloo zen een groot deel van het dure vakvereeni- gings-apparaat. Het is echter niet hoofdzakelijk om deze reden, dat de heer v. Burink goede verwach tingen heeft van de nieuwe vakbeweging. De ontevredenheid over de vakbeweging is groot onder de arbeiders. Velen zouden gaar ne voor hun lidmaatschap van bestaande vakvereenigingen bedanken, als niet de vrees als ongeorganiseerde bij werkloosheid in uit- keering achter te staan bij vakvereenigings- leden hen weerhield. De nieuwe vakbeweging gaat nu afzonder lijke vakgroepen met eigen bestuurders vor men. De werving voor de nieuwe bpweging begint pas. Nu zij ten aanzien van de werk loozenkassen en -uitkeeringen gelijk wordt gesteld met andere vakvereenigingen, heeft zij goede ontwikkelingskansen. De heer Van Burink is in dat oozicht, ge'et op de stem ming onder de arbeiders, vol hoop. AANSLAG OP AUTONOMIE. Een onjuiste voorstelling van zaken door Oed. Staten van Overijsel. In een spoedeischende vergadering van den gemeenteraad van Tubbergen heeft de voor zitter medegedeld, dat Ged.. Staten de be grooting niet hebben goedgekeurd; dit colle ge wijst er op, dat de raad de noodige mid delen tot het sluitend maken der begrooting dient te vinden. Indien voor 21 October a.s. geen sluitende begrooting is ingezonden, ne men Ged. Staten aan, dat de raad weigerach tig is in het nakomen van de op hem ter zake rustende verplichtingen. De voorzitter stelde voor rifksonderstand aan te vragen, doch een der leden, de heer Von Bönninghausen stelde voor aan de <roon het volgend verzoek te richten: De raad verzoekt aan de Kroon Ged. Staten op te dragen aan te wijzen op welke wijze een sluitende begrooting voor de gemeente te verkrijgen is, of zelve aan te wijzen, hoe een sluitende begrooting te verkrijgen is, in ieder geval te waken voor de bedreigde autonomie der gemeente, welke Ged. Staten wenschen aan te tasten, door in strijd met de waarheid aan te nemen, dat de raad weigerachtig zou zijn in het nakomen van zijn ter zake van het sluitend maken der begrooting opgelegden plicht. Dit voorstel werd, ondanks de bestrijding van den voorzitter aangenomen. De raad be sloot echter tevens, wanneer de begrooting ondanks alle aangewende pogingen niet slui tend is te krijgen, rijksonderstand aan te vra gen. Uitdrukkelijk za! nog aan de Kroon wor den medegedeeld, dat ae raad er zich van be wust is, hoe groot de moeilijkheden zijn en dat hij bereid is mede te werken aan iedere eerlijk bedoelde poging om de gemeentelijke financiën in het rechte spoor te brengen. DEBATAVOND MET IR. MUSSERT. Nu ds. De Haas en mr. De Vries de uitnoo- diging tot een debatavond hebben afgesla gen, meent ir. Mussert, dat daarvoor in de plaats de heeren Albarda en de nieuwe voor zitter van den Vrijheidsbond de handschoen zouden kunnen opnemen. Elk van deze twee zou een half uur krijgen en de heer Mussert drie kwartier, terwijl voor repliek resjx 10, 10 en 15 minuten zou worden gegeven. GESMOKKELDE ROGGE IN BESLAG GENOMEN. Vrijdagavond heeft een controleur der tarwewet bij een landbouwer te Nispen aan de gTens onder de gemeente Roosendaal een partij van 7500 K.G. ïogge in beslag geno men, welke uit België was ingevoerd. Bij een anderen landbouwer, eveneens in Nispen, werd een partij van 10.000 K.G. in beslag genomen. De voorraden werden naar Roo sendaal vervoerd en daar voorloopig opge slagen. ERVARING VAN VERSLAGOEVERS VAN „HET LEVEN". In Duitsburg gearresteerd als ver dacht van gruwelpropagandate voeren. Twee verslaggevers van het weekblad „Het Leven", die zich naar Duitschland hadden begeven voor een reportage over den nood onder de Nederlanders in het Rijnland, wer den Vrijdag te Duisburg aangehouden, en naar het Polizei-piesidium geleid, waar zij als verdacht v%n het voeren van ..gruwel- propaganda", tot laat in den avond werden ^Tuajchenkomst van den N*der\ajjJscJ*" consul te Duisburg, den heer Van Lith wa. noodig om het misverstand op te helderen De h£ren smaakten de het poli tiebureau te kunnen verlaten, v®orz^" een officieele vergunning van de politie - hun werk voort te zetten De hoofdcommissaris van Duisburg hee.t den Nederlandschen consul zijn veront- rchuldiging aangeboden voor het voorgeval lene. GEPANTSERDE SMOKKELAUTO IN EEN SLOOT GEVONDEN. Belgische kommiezen vonden onder de ge meente Kinroy een zwaren gepantserden vrachtauto, welke onbeheerd langs den weg in een sloot lag. Aangezien geen eigenaar te bespeuren was, werd de wagen in beslag ge nomen. Later kwamen twee bekende smokkelaars uit Weert melden, dat de wagen hun eigen- dam was. Daar zich geen smokkelwaar meer in den wagen bevond, konden de kommiezen niets anders doen dan de pantsersmokkelauto aan den eigenaar teruggeven. DOOR HOLLEND PAARD OVER REDEN. Zaterdagmorgen is op het kruispunt De Graaff te Enschede, het drukste punt van de stad, een 13-jarige jongen uit Lonneker door een voor een wagen gespannen hollend paard omver geworpen en daarna door den wagen overreden. De jongen is met zware verwondingen naar het r.k. ziekenhuis over gebracht. VRIJZ. DEMOCRATISCHE JONGERENORGANISATIE. De vrijz.-dem. jongeren-organisatie heeft haar 10-jarig bestaan te Haarlem gevierd met een feestelijke bijeenkomst in den Stads schouwburg, waarin de minister van finan ciën, mr. P. J. Oud, het woord heeft gevoerd. Hij wekte op tot bewaren der democratie en tot samenwerking in de moeilijke dagen van dezen tijd en waarschuwde tegen holle leuzen en buitenlandsche frazen. Gistermiddag is, in aansluiting op de feestelijke herdenking van het tweede lus trum de algemeene vergadering gehouden, waar prof. mr. A. C. Josephus Jitta heeft gesproken over het onderwerp: „Moeten wij aan de democratie vasthouden?" De voorzitter, de heer Sj. Zandstra, heeft de ontwikkeling der organisatie in de afge- loopen tien jaar geschetst. De jaarverslagen getuigden van grooten bloei der organisatie, ook in financieel op zicht. Dit jaar is de oprichting van vele nieuwe afdeelingen te wachten. De resulta ten van het kamp te Saxenheim zijn zeer gunstig geweest, waarvoor aan den leider, mr. A. M. Joekes, hulde werd gebracht. De hoofdbestuursverkiezing had tot resultaat, dat het nieuwe hoofdbestuur als volgt werd samengesteld: D. J. A. Geluk te Haarlem, voorzitter; B. Levits Jr. te Den Haag, eer ste secretaris, K. Koopmans te Schiedam, tweede secretaris; E. van Voolen, Haarlem, penningmeester. Tot vijfde lid van het hoofd bestuur zal een lid der Noordelijke afdeelin- ger. benoemd worden. NEp. JOURNALISTENKRING. 50-jarig bestaan. De Nederlandsche Journalistenkring, die verleden week zijn gouden feest in Den Haag heeft gevierd met een officieele receptie en een eeremaaltijd, kwam Zaterdag te Amster dam in vergadering bijeen ter viering van het vijftigjarig bestaan in meer intiemen kring, in de stad, waar de kring is geboren. Uit alle deelen van het land waren colle ga's gekomen naar het Amstelhotel, de plaats der vergadering. De voorzitter, de heer D. Hans, heeft een feestrede uitgesproken. Daarna heeft de heer H. Tersteeg, voorzit ter van „De Amsterdamsche Pers", het woord gevoerd. De heer P. A. Haaxman uit Den Haag, het eenige Kringlid van 1883 af, hield vervol gens een causerie over de ontwikkeling van den Kring, waarin hij tal van persoonlijke herinneringen ophaalde. Hij stipte aan hoe veel er in een halve eeuw is veranderd. Des tijds 52 dag- en weekbladen, waarvan er slechts vijf eiken dag verschenen; nu alleen in Den Haag 336 dag-, week- en maandbla den. Spreker schetste de haast vijandelijke stemming tusschen de journalisten onderling voor 1883. Hoe anders werd het, dadelijk na dat de Kring was opgericht. Daarna kwam een punt aan de orde, dat niet vooruit was bekend gemaakt, een voor stel om twee eere-leden te benoemen, name lijk de heeren C. K. Elout (hoefijzer-corres pondent van het Hbld.) en M. J. Brusse, den bekenden literator-journalist van de N.R.Crt. Bij acclamatie aanvaardde de vergadering dit voorstel. s De heer Elout verwierf een onderscheiding wegens zijn verdienste voor den Kring, die hij in tal van functies heeft gediend, en we gens zijn jcurna.istieke werk; de heer Brusse speciaal wegens hetgeen hij als publicist presteert. De voorzitter reikte aan den heer Brusse1 het diploma uit, waarna de schrijver van „Boefje" met een geestig speechje dankte voor deze onderscheiding door de kamera den. Den heer Elout, die voor het „Handel», blad" in Zuid-Amerika vertoeft, zal telegra fisch van zijn benoeming tot eerelid worden kennis gegeven. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat ter gelegenheid van het gouden feest geschen- ken zijn ontvangen voor het weduwen- en weezenfonds, en wel 100 van de Rotter- damsche Journalistenvereeniging, 50 van de Oostelijke Pers en de Haagsche vereeni ging elk, 20 van de Haarlemsche collega's en eveneens 20 van een onbekende, alsmede 100 van den A.N.W.B. en een gelijk bedrag van de Centrale Suiker-Mij. Voorts zijn nog enkele andere geschenken ontvangen. Tot de geschenken behoort een volledig kaartsysteem voor het secretariaat, van den Kon. Ned. Voetbalbond. Onder de telegrafi. sche gelukwenschen was er een van de Be roepsunie der Belgische Pers. Nadat de heer W. E. Beeremans uit Haar* lem den heer Hans had gehuldigd, sloot de voorzitter de vergadering, waarbij hij mede deelde dat het ledental dezer dagen de zes honderd heeft overschreden. Van het Amstelhotel begaven de Kringle den zich met hun dames per taxi naar de Mi- litiezaal, waar het gemeentebestuur een offi. cieele ontvangst had bereid. Wegens uitsta digheid van den burgemeester, dr. W. de Vlugt, trad wethouder mr. G. C. J. D. Krop-, man, waarnemend burgemeester, als gasfc heer op. De heer Hans dankte voor de ontvangst. Des avonds was er een intiem feest in hef Amstelhotel. NIEUWE VASTSTELLING DER RECHTSGEBIEDEN. De minister van justitie heeft der Tweed« Kamer doen toekomen een nota van nader® wijzigingen in het wetsontwerp tot nieuwe vaststelling van het rechtgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, behoo. rende tot de gerechtshoven te 's-Hertogen- bosch, Arnhem, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leeuwarden. ■Ter toelichting van deze nadere verande ringen diene: Het voorliggend plan van splitsing en samensmelting van kantongerechten is nauwgezet en zorgvuldig overwogen. Of schoon ook andere indeelingen denkbaar zijn, acht de minister het ongeraden, in dit nu eepmaal bestaande en hem rationeel voor- komende plan eenigerlei wijziging van meer dan ondergeschikte beteekenis te brengen. Be. halve dat dit zou kunnen leiden tot vertra ging van de behandeling der wetsvoorstellen, zou zulks weder nieuwe onrust en beweging kunnen wekken, b.v. wanneer kantongerech ten, welke tot dusver zijn gespaard gebleven, alsnog voor op heffing zouden worden voor- gedragen. De kantonale rechtspraak, vooral in bur. gerlijke zaken, heeft met dat al voor den minister haar aantrekkelijkheid geenszins verloren. Zijn gedachten blijven dan ook uit gaan naar verwezenlijking, zoo mogelijk, van van in de Kamer levenden wensch, om aan de rechtspraak van den kantonrechter uit breiding te geven door verhooging van de competentiegrens vervat in art. 38 der wet op de rechterlijke organisatie. Intusschen in het zeker nu niet het juiste oogenblik daartoe over te gaan.' Vervanging van een vierdeeligs rechtspraak door een driedeelige. Met de verhooging van de competentie van den kantonrechter zou gepaard moeten gaan wijziging van die der rechtbank. Daardoor zou de taak der hoven, als colleges van appél, tot bescheidener afmetingen worden teruggebracht. Is men dus aan de oplossing van het com- petentievraagstuk toe, dan zal tevens de mogelijkheid van vermindering van het aan tal boven onder oogen moeten worden gezien en, als men wil. het vraagstuk der vervan ging van de vierdeelige rechtspraak (kan. tonp'erechten, rechtbanken, hoven, Hooge Raad) door een driedeelige. Tot welk uitein delijk resultaat men ten slotte in het vraag, stuk der competentie zou komen, kan thana nog niet worden gezegd. Echter worde niet de kans geloopen, dat zou blijken op de toekomst verkeerdeliik te zijn vooruitgeloooen, indien thans tot ophef fing van vier rechtbanken werd overgegaan. CLANDESTIENE JENEVER STOKERIJEN IN HET WESTLAND. Belastingambtenaren hebben te Hoek v- Holland, Maassluis, Naaldwijk, Maasland en 's-Gravensande een inval gedaan in per- ceelen waar zij geheime distilleerderijen vef moedden. Reeds eenigen tijd had men zekerheid dat in deze omgeving jenever gestookt werd 3. Inderdaad ging het er hoe langer hoe meer op lijken, dat ze gauw weer op aarde terug zouden keeren. Ze voelden bijna nie meer dat ze vlogen of zweefden... even een paar schok jes en ze stonden stil. Simmy en Wo-Wang sprongen ieder aan een kant uit hun vliegtent. het eer.Ie t' TV WaS oolc de Persoon uitgestegen, die i® wagen vonruV ,fezelen bad en hen als een soort aanhang- witte baard ro]j en bad. Een oud heertje met een groote "ten als de ^eWe'difle neus en ooren, die net zoo uitston- hegto hten eT T een vli««tui* "ker door zijn vele regtochten, Erg angstwekkend zag hij er niet uit.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6