!Bmnenland Jieck 6L Schoot JUoMHciaal 'Wauws £uchtoaact £aatste betichten Jijdschtifteti Macktbetichten r= VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN. SPAANSCHE MOZAÏEK. BOVENKARSPEL. WESTWOUD. HENSBROEK. EGMOND AAN DEN HOEF. ZIJPE. SINT MAARTENSBRUG. OTERLEEK. NOORDSCHARWOUDE. SCHAGEN. HEILOO. OUDE NIEDORP. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. AAN DEN RAND VAN HET GRAF. De Fransche regeringscrisis. MASSA-HUWELIJK. Dank zij de cigaretten. TRAGISCHE VERDRINKING. Wees voorzichtig wanneer U f*- een oad neemt. De 15-jarige D. Millenaar wonende in de <?igelstraat te Hilversum is Zaterdagmiddag in de ba^iamer van zijn ouderlijk huis ver dronken. vermoedelijk is hij bewusteloos ge raakt, dour de zich cntwikkelende verbran- dingsgassen uit het doorstroomapparaat, jaarna hij is verdronken. NIEt VOLDOENDE OPGELET. Op den overweg door auto gegrepen. Gisteravond omstreeks 6 uur stak de 80- jarige heer den Wagenweg over ter hoogte van het huis met de witte beelden te Haar lem, zonder op of om te kijken. Juist passeer de een auto, bestuurd door den 19-jarigen G. uit Santpoort. De oude man werd door de auto gegrepen en bleek bewusteloos liggen Met een schedel-basis-fractuur is hij naar het Elisabeth ziekenhuis vervoerd, waar hij hedenmorgen is overleden. De gevolgen van onvoorzichtigheid. De 10-jarige jongen W. van T. te Woerden reed op zijn fiets op den Utrechtschen straat weg en wilde zich door een auto laten trek ken. Toen hij zich vastgreep, kreeg hij zoo'n schok, dat hij tegen een boom werd geslin gerd. Met een ernstige hersenschudding werd hij naar het r.-k. ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is ernstig. Spelen op den rijweg. 1 Gistermiddag 1 uur heeft te Groesbeek bij Nijmegen een doodelijk ongeluk plaats ge had. Een 3-jarig jongetje speelde voor zijn .woning op straat. Een motorrijder uit Rotter dam, de heer v. S., kwam aanrijden. Het kind speelde op de rechterzijde van den weg en wilde naar links oversteken. De heer v. S. remde zoo krachtig mogelijk en probeerde het kind te ontwijken. Hij kon echter niet voor komen dat het kind in aanraking kwam met het voorste nummerbord. De heer v. S. liet zijn motor liggen en droeg het kind bij een in de buurt wonenden arts naar binnen, ter wijl hij verder de politie van het ongeluk in kennis stelde. Het kindje is om vijf uur aan de verwondingen overleden. ECHTPAAR GEGREPEN DOOR VRACHTAUTO. Bij uitwijken voor tram. De slechte toestand van het verkeer langs de donkere Leidschevaart te Haarlem heeft Zaterdagavond weer twee slachtoffers ge- eischt, die beiden zwaar gewond werden. Het echtpaar G. uit Zandvoort liep om streeks 11 uur langs den waterkant en dus op de tramrails; de man liep naast zijn fiets of was juist afgestapt, toen uit de richting Zandvoort een tramtrein van de N.Z.H T M. naderde. De wagenbestuurder gaf het gewo ne fluitsignaal, omdat er op den rijweg een vrachtauto reed. Of de wandelaars zoo geschrokken zijn van het plotselinge naderen van de tram, dan wel of zij niet op het verkeer hebben gelet, zij wisten het later zelf niet meer. Doch toen zij naast de tramrails stapten reed een vrachtauto hen van achteren aan, zoodat zij met groote kracht tegen den grond werden gesmakt en zwaar gewond bleven liggen. De chauffeur had uit alle macht geremd, doch bijna op hetzelfde oogenblik dat hij vlak voor zijn wagen de twee gestalten uit de duisternis in het licht van de koplampen zag stappen, was de aanrijding gebeurd. Hij bemerkte daarna tot zijn ontsteltenis, dat de vrouw op de tramrails lag, op dezelf de rails waarlangs de tram met vrij groote snelheid naderde. Zij was dermate gewond, dat zij zich niet kon bewegen, terwijl de tram snel naderdeDe man sprong uit de cabine en trok de kreunende vrouw van de rails af, letterlijk voor de wielen van de tram weg, dit even verder stopte. Door het snelle ingrijpen van den chauffeur is de vrouw aan den dood ontsnapt. Twee doktoren verbonden de slachtoffers ter plaatse en lieten beiden toen per zieken auto naar het Diaconessenhuis overbrengen, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. De man had een lichte hersenschudding, ziin echtgenoote bleek zware inwendige kneuzin gen en vleeschwonden te hebben opgeloo- pen. Uit het nader onderzoek is gebleken, dat de vrachtauto in prima staat verkeerde; den chauffeur treft geen schuld. Auto op anderen wagen gereden. Een auto die met groote snelheid uit de richting Rotterdam kwam, is onder Over- schie in volle vaart op een auto gereden, wel ke door een jongeman, een zekeren W. P. v Kreuningen uit Den Haag werd voortge duwd. Deze wagen, die bestuurd werd door den heer M v. d. Kloot, eveneens uit Den Haag, werd over een afstand van ongeveer 36 meter meegesleurd, terwijl v. Kreunin gen die achter den wagen duwde, tusschen beide auto's bekneld geraakte en eveneens over een grooten afstand werd voortgesleurd en toen aan den kant van den weg neerviel. In zeer ernstigen toestand is v. Kreunin- ge, wiens beide beenen o.a. op verschillende plaatsen werden gebroken, later, toen einde lijk hulp was komen opdagen, naar het Eudokia-ziekenhuis te Rotterdam vervoerd De oorzaak van de aanrijding was, dat de benzine-leiding van den wagen van v d. Kloot defect was geraakt, waardoor de wa gen plotseling was blijven staan. v. Kreu ningen was toen uitgestapt om den wagen door duwen weer op gang te brengen. Ter wijl deze aldus achter den wagen liep, na derde een tweede auto, waarin zooals later bleek de heer en mevr. Bessem uit Rijswijk gezeeten waren. Door de duisternis merkte de heer Bessem den langzaam voortgeduwden auto niet op met het gevolg, dat even later de vreeselijke botsing plaats vond Deze was zoo hevig, dat het stuurrad van den auto van den heer Bessem afbrak ter wijl alle ruiten van den auto werden ver nield. Het nummerbord en de bumper van zijn wagen werden later aan de achterzijde van den anderen auto teruggevonden, vastge- kneld tusschen de schokbrekers. De achterzij de van dezen auto was geheel vernield. Daar op den nieuwen Rijksweg geen enkele hulp post aanwezig is, en tevens op die gedeelte geen huizen staan, kon de politie eerst door een passeerenden auto gewaarschuwd wor den. Daarna was een Roode Kruis-auto met dr. Roest Crollius spoedig ter plaatse om den meest ernstige gewonden hulp te verleenen. Mevr. Bessem, die door de glasscherven aan den hals werd verwond, was er vrij goed afgekomen, zoodat zij ter plaatse kon wor den behandeld. Van Kreuningen was er ern stiger aan toe en werd na voorloopig te zijn verbonden naar het ziekenhuis overgebracht. Beide auto's zijn door de politie in beslag ge nomen, terwijl de heer Bessem door de politie werd verhoord. Volgens zijn verklaring heeft hij door de duisternis den auto van den heer v. Kloot niet opgemerkt. KIPPENDIEF TE OSS GEPAKT. 1Vilde jacht in den nacht. De laatste weken wordt er des nachts in Oss en omliggende dorpen weeh voortdurend in boerderijen en hoenderparken ingebroken. Men schijnt het voigens De Crt- vooral ge munt te hebben op het pluimvee, dakr bij elke inbraak meestal aanzienlijke partijen kippen worden gestolen. Zoowel de gemeentepolitie als de mare chaussee is dan ook eiken nacht op surveil lance om te trachten de kippendieven op hee- terdaad te kunnen betrappen. Zaterdagnacht heeft haar activiteit succes opgeleverd. Op den Berghemsche weg ont dekten surveilleerende agenten een tweetal mannen, die te zamen op één rijwiel ge zeten waren. Een van hen droeg een zak over den schouder. Bij het zien van de blin kende knoopen werd de zak weggeworpen en gingen de mannen er met groote vaart van- doqr in de richting van het dorp Bergheim. Bij onderzoek bleek de zak een aantal kippen te bevatten, die ongetwijfeld kort geleden gestolen moeten zijn. De belde agenten zetten op hun rijwiel een wilde jacht in; bij hun achtervolging zagen zij een eindweegs ver der de beide mannen juist een zijweg in slaan. De politie loste eenige schoten op de vluchtelingen welke evenwel geen doel trof fen. Op oen zijweg raakten de agenten door de duisternis het spoor kwijt. Wel vond men het rijwiel, hetwelk herkend werd als het eigendom van een zekeren v. d. W., een goe den bekende van de politie. De agenten had den v. d. W. trouwens ook reeds herkend op het moment, dat de zak werd weggeworpen. Bij een nader onderzoek in de woning van v. d. W. bleek deze niet thuis te zijn. Door zijn familieleden werd evenwel de fiets als zijn eigendom herkend. Zondagmorgen heeft v. d. W. zich aan het politiebureau vervoegd om zijn rijwiel af te halen. Hij werd, ofschoon hij hardnekkig ont kende iets met de zaak te maken te hebben, onmiddellijk is arrest gesteld. Later is aan het licht gekomen, dat de kippen gestolen waren bij de familie v. d. Uden aan de Neer vel dschestraat, waar de dieven door een raam de schuur waren binnengedrongen. Ook bij een zekeren L. aan den Boonakker hadden de inbrekers een bezoek gebracht, en ook daar werden kippen buitgemaakt. Voorts deden nog twee huisvaders bij de politie aangifte, dat bij hen inbrekers getracht hebben binnen te komen. Zij zijn echter door de bewoners verjaagd. De politie meent met de arrestatie van v. d W een zeer goede vangst te hbeben ge daan. Naar zijn medeplichtige wordt nog ijverig gezocht, v. d. W. zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Moeilijke redding van vier kinderen. Zaterdagavond heeft een hevige uitslaande brand gewoed in de woning en autogarage van den heer B. Waldner aan het Stations plein 7 te Apeldoorn. De geheele garage en een groot gedeelte van het woonhuis gingen in vlammen op. Een der in de garage werkzame monteurs ontdekte den brand in de ruimte, waarin de centiale verwarmingsinstallatie is aange bracht, welke beneden den beganen grond is gelegen. Met groote snelheid grepen de vlam men om zich heen. Drie kinderen, die juist gebaad werden, moesten door de reeds bran dende kamer in veiligheid worden gebracht. Het jonsrste kind dat pl.m. 3V2 maand is en rustig in een der kamers lag te slapen, werd door den heer Waldner uit de wieg gehaald De toegang naar beneden werd hem toen door de vlammen afgesneden, doch over een aangrenzend plat, waarop een brandladder lag, wist hij de kleine in veiligheid te bren gen. Omstreeks 8 uur was de brandweer het vuur meeseer. Woning en garage waren aan het vuur ten prooi gevallen, benevens een zestal personenauto's. Eenige auto's had men nog tijdig uit de garage weten te halen. Garage uitgebrand. Toen de heer S. H. Kootstra te Rijperkerk in zijn garage den motor van een vrachtauto wilde aanslaan, sloegen plotseling de vlam men aan alle kanten naar buiten. De geheele garage brandde uit. De vrachtauto, twee rijwielen en tal van andere voorwerpen, be nevens 3000 K.G. hooi gingen verloren. KORTE BERICHTEN. Te Rotterdam hebben zich 15.000 steun- trekkenden aangemeld voor het bekomen van gekookt vleesch, dat straks gedistribueerd zal worden. De koninklijke familie is Zaterdag voor enkele dagen van het Loo in de residentie aangekomen en heeft haar intrek genomen in het paleis Noordeinde. He 21-jarige J. P. Blanken uit Ammer- stol was te Slikkerveer bezig een benzinetank te soldeeren. De tank ontplofte, waardoor de kleeren van den arbeider in brand vlogen Omstanders doofden spoedig de vlammen, waardoor de jongeman aan den vuurdood ontsnapte. Hij had ernstige brandwonden aan armen en gelaat bekomen. Vrijdagnacht zijn de ramen van ver schillende winkeliers te Schiedam, die het be kende „Bruinboek" verkoopen, met zwarte lak besmeurd. Meestal had men er de woor den „Weg met het Bruinboek" op geklod derd, door dr. OTTO RONART. I. De tegenstrijdigste berichten komen van den overkant der Pyreneeën tot ons. Het eene schildert ons Spanje als een land, dat zich in een ingrijpende omwenteling bevindt, het andere vertelt ons, dat er nog de oude traag heid en onverschilligheid als vroeger heer- schen, dat de revolutie slechts de buitenste schaal veranderd, de kem echter onaangetast gelaten heeft. Waar ligt de waarheid? Sedert het eind van den wereld-oorlog, die Spanje, dank zij zijn neutraliteit, groote voordeelen heeft gebracht, is de binnenland- sche toestand, niettegenstaande de verbeter de economische verhoudingen, van jaar tot jaar kritieker geworden. Zij leidden naar de dictatuur van Primo de Rivera, die echter aan het land slechts schijnbare rust heeft ge geven. Innerlijk echter gistte het verder en toen bij de politieke twisten de economische crisis en haar gevolgenwerkloosheid, loons verlaging en stakingen kwamen, toen wist de dictatuur geen uitweg meer. Na een korte periode van politieke besluiteloosheid, waarin noch de monarchisten, die nog aan het be wind waren, nóch de republikeinen, die naar de macht dongen, tot beslissende maatrege len konden besluiten, gaf de koning zelf de beslissing, terwijl hij in den uitslag van de gemeenteraads-verkiezingen aanleiding vond, om met een tot zijn volk gericht manifest ge nadiglijk afscheid te nemen. Zoo kwam de Republiek. Zij greep niet de teugels met sterke hand, maar de teugels werden haar in de hand gelegd; die hand zou bfijken niet zeer sterk te zijn. Het is een „Republiek van Werkers". Zoo ndemt zij zich officieel. Haar tegenstanders en zij heeft veel meer tegenstanders dan vrienden ge ven haar niets gunstigs na. Den radicalen is zij niet radicaal genoeg, zij vergelijken haar met de Russische Kerenski-Republiek, die zooals bekend, door de October-revolutie weggevaagd werd. Zij verwijten haar dat zij slechts halve maatregelen neemt, dat zij het bij de burgerlijken niet wil verkerven. Dézen wijzen op de uitwijzing der Jezuïten en de onteigening der reactionnaire groot-grondbe zitters en vinden dat zij communistische grondregels volgt. In het leger vooral in de Guardia Civil, gaan stemmen op, die weer om de dictatuur roepen. Het heet dat Spanje nog niet rijp is voor de democratie. Waar ligt de waarheid? In het buitenland kent men Spanje als het land van de zoete wijnen en van de gouden sinaasappelen, als het land, waar de castagnetten klapperen en waar men kan leeren griezelen bij de stierengevechten. De Spanjaarden en Spaanschen stelt men zich voor als Don José en Carmen uit de opera, zooals men van de Hollanders in het buiten land denkt, dat zij alleen in wijde broeken en op klompen loopen. Men weet iets van Spaansche schilderkunst en muziek, doch zooals het er werkelijk achter den Spaan schen Muur, de hoóge kam der Pyreneeën, uitziet, dat weet men slechts onbestemd. De eigenschappen van het Spaansche volk die, wanneer men ze zou leeren kennen, zooveel zouden verklaren wat tot nu toe onbegrijpe lijk was, leert men niet slechts in zijn cathe- dralen en sloten kennen, doch bovenal in het dagelijksch leven, op de straat, bij beschou wing zijner gewoonten, zijner voortreffelijk heden en zijner zwakheden. Spanje is een der landen, die bijzonder rijk aan contrasten zijn en zoowel aan soicale tegenstellingen als aan tegenstellingen in de natuur. Natuurlijk is alles van het Ritz- Hotel in Madrid uit gezien heerlijk. Is Spanje niet een paradijs op aarde? Ja, op Malorca en in San Sebastian. Maar het Cas- tiliaansche landschap of de arbeiderswijk van Barcelona? En Andalusië, waar in de gelukkigste natuur soms de grootste ellende heerscht? Ieder land kan met een mozaiek vergeleken worden: alleen alle steenen te zamen, lichte en donkere, vormen het beeld. Schoon, sprookjesachtig schoon zijn Spanje's kusten, steile kusten in het Noorden met hun dennen- en sparrenbosschen, de Andalusische rotsen, waartegen de golven van de Middel- landsche Zee breken, en de palmbosschen aan de kust van Valencia, maar steen- en rotsachtig, een eindelooze woesternij is het inwendige van het schiereiland. Van het vliegtuig uit, dat Barcelona met Madrid in drie uur verbindt, terwijl de sneltrein voor dezen afstand een heelen dag noodig heeft, heeft men een ruim uitzicht over het Castili- aar.sche landschap. Overal woest bergland, zonder bosch of weiden, uitgedroogde dalen! Slechts hier en daar bij de bronnen een weinig vegetatie en in het midden van dit dieptreurige landschap landschap van rots en steen een groote steen hoop: Madrid. Madrid dankt zijn grootte aan de wille keur van een despotisch vorst. Philips II be sliste in een plotselinge gril over het lot van twee steden: Toledo en Madrid. De eerste zond van de trotsche hoogte van koninklijke residentie tot den rang van een onbeduidende provinciestad, Maorid echter werd „la coro- nada villa" met paleizen en wolkenkrabbers, en tuinen vol sprookjesachtige pracht. Dit alles metveel geldelijke offers en met zwaren arbeid aan den steenigen grond ontworsteld Vele kilometers ver moest het water gehaald worden. De omge.ing der stad is droog, der land zonder eenige afwisseling. Slechts een kleine heuvel verheft zich uit de eentonig heid; er staat een klooster op en voor een paar jaar heeft men een tien meter hoog Christusbeeld op den heuvel opgericht als oprijzend symbool van de Spaansche macht. Deze heuvel is naar mei: zegt het geogra fische middelpunt van het land, il punto d'Espana. Van hieruit is het even ver naar de kust van Andalusië als naar de toppen der Pyreneeën of naar de palmwouden van Murcia en Valencia. Groot is Spanje; het kan van alles geven: sneeuw op de hoogste bergen, tropische vegetatie, sparrebosschen in het Noorden en sinaarappel- en vijgeboo- men in het Zuiden. Maar men vergete niet: er is ook zand zand en steen, uitgedroogde ;i?rUCuhtbaf land' Hier rondom de zen heiligen heuvel, zoover het oog reikt het Castiliaansche land zonder boom en gras dorre verzengde steppe. g m»°alk.di" deel Spaa»sch« De gemeenteraad van Baarn heeft besloten met 9 tegen 5 stemmen tot op heffing der o. 1. s. te Lage Vuursche met Oss en omliggende dorpen weer voortdurend thans 9 leerlingen. De gemeenteraad van Hoogezand heeft met 8 stemmen s.d., 1 comm. en 1 v.d.) tegen 7 stemmen besloten om de o. 1 school te Boven-Kalkwijk, voorko mende op de ministerieele lijst, niet op te heffen. GEEN WACHTGELDERS? Aan de openbare lagere school te Bol nes is sedert 10 dezer een onderwijzer afwezig, waardoor een klas van ruim 50 leerlingen zonder onderwijzer zit. Aan dezelfde school heeft men dit voorjaar 3 weken moeten wachten op een leer kracht. Het lijkt wel, of er geen wachtr gelders meer zijn. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND. De prov. ziekenhuizen. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan de balans, exploitatie- en buitengewone reke ning van het provinciaal ziekenhuis te Me- demblik over 1932. De balans sluit met een bedrag van 239.390, de exploitatiereke ning met 350.598. Verder worden ter vaststelling aangebo den de exploitatie en buitengewowne begroo ting van „Duinenbosch" te Bakkum voor 1934, sluitende resp. met een bedrag van 1.216.327 en 25.300. De Eerste Streeker Pduimvee- en Komj- nenvereeniging heeft besloten op 25 en 26 November a.s. een tentoonstelling van pluim vee en konijnen te organiseeren. Door den gemeenteraad is de begrooting voor 1934 vastgesteld tot een bedrag van 121.608. 62 (gewone dienst en 102.744.97 (kapitaaldienst). Onvoorzien 1565.51. Vanwege de banne is de heer P. v. Die pen herbenoemd als hoofdingeland van „Het Grootslag", tot hoofdingeland in het bestuur van „Drechterland'' werd herbenoemd de heer C. Laan Pz. Door tot nog toe onbekende oorzaak brak gisteravond brand uit in het dubbele woon huis bewoond door de gezinnen Hand en Tool. Door krachtig optreden was de brand spoedig gebluscht en bleef het hoofdzakelijk waterschade, voor bij den heer Hand. Openbare verkooping. Zaterdag had te Alkmaar de openbare verkooping bij toeslag plaats van boerderij en erf en bouwterrein, bouwland en weiland gelegen in de gemeente Egraondbinnen, eigendom van den heer N. W. Groot. De ge zamenlijke grootte bedroeg 26.66.52 H.A. De eerste 5 perceelen, zijnde Ijoerderij met boet en erf en 4 bouwterreintjes, totaal 0.30.76 H.A. benevens 8 perceelen weiland totaal 14.94.66 H.A. werden gemijnd door den heer C. Klaver Pz. te Hoogwoud voor 28145. Een perceel weiland groot 1.86.20 H.A. op 2100, door den heer D. Hopman te Alkmaar. Vier perceelen weiland groot 9.54.90 H.A. op 7990, door mr. dr. A. J. v. d. Bergh te Utrecht, de totaal opbrengst bedroeg dus 38505. De inzet was 33050. In de afgeloopen week zijn alhier 45 ge vallen van mond- en klauwzeer aangegeven. Het aantal gevallen bedraagt thans in totaal 250. Aan den rijksveldwachter A. van IJperen alhier is toegekend de zilveren eeremedaille voor menschlievend hulpbetoon, uitgereikt door de maatschappij voor redding van dren kelingen. Deze onderscheiding is aan den heer van IJperen toegekend omdat hij in Februari 1933 door toepassing van kunstmatige ademhaling heeft medegeholpen aan de redding van het leven van 3 personen, die bij een auto-ongeval aan de Blauwe Keet in het N. H. Kanaal ge raakt waren. De najaarsschouw voor dé polder Oter- leek zal worden gehouden Dinsdag 24 October a.s. De collecte ten bate van het crisis comité alhier, heeft opgebracht 65.22. Door de rijkspolitie is tegen een nering doende alhier, proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der winkelsluiting. Onze vroegere plaatsgenoot de heer K. Bouwens, majoor bij het departement van defensie, is bij koninklijk besluit bevorderd tot liutenant-kolonel. °eT ™nTteu.r *e H- bij de Technische dienst T en T. A. Dankers alhier wordt over geplaatst naar Culemborg. Met groote eenvoud, die zijn geheele leven kenmerkte, werd Maandagochtend wijlen de heer Jac. Sengers naar zijn laatste rustplaats gedragen. Door de buren uitgedragen en langs den kortsten weg bereikte de droeve stoet de r. k kerk. Door pastoor van Meeuwen werd een plech tige reqiemmis opgedragen, waarna hij de ab solutie en de beaarding verrichtte. Het groote bezoek in de kerk en op de begraafplaats was het beste bewijs hoe de overledene, ook in niet-katholieke kringen bemind was. Voor de Boerenleenbank waren aanwezig de heeren P. L. Vermeulen en C. Bakker V de Burgerwacht de heeren K. Haijtema, H "p' Deeckens en A. J. C. Maas Geester»"— Ueeckens en a. j. c.. maas ueesteranus. V het Burgerlijk Armbestuur de heer C. Bakk°' en Mevr. Maas Geesteranusde Lange benei vens de heeren Vahl en Muijs. Voor het bad"* huis „Heiloo" de heeren J. H. Dumans en j" Schuyt. Voor de veilingsvereeniging „Sint Willebrordus de heeren J. Admiraal én J Schuyt, terwijl de heeren C. Zoon en P. Va^ 't Veer de polders Het Vennewater en Baafjeg. polder, alsmede het Onderlinge Veefonds ver* tegenwoordigde. Voorts merkten we nog op eenige dames van het Burgerlijk Armbestuur en bestuursleden van de vereenigingen waarin de overledene zitting had. Diep bewogen verliet men den doodenakker. Naar wij vernemen, zal met ingang van 1 November a.s. de avondoostbestelling een uur worden vervroegd. De bestelling zal dan ten kantore aankomen om ongeveer half zes inplaats van om half zeven. Dientengevolge zal de buslichting ook een uur vroeger geschieden. De Rijstvogel (uitreis) is Zondag te Bagdad aangekomen; de Pelikaan (thuisreis) landde te Djask. (Ongecorrigeerd.) In de kamer is hedenmorgen nog geen be. slissing gevallen. Bij de artikelsgewijze be handeling is nog weinig vordering gemaakt. Tegen half een hedenmiddag werd de kamer tot half vier verdaagd. De beslissing is dus eerst in de avonduren te verwachten. De toe stand is nog steeds niet opgehelderd en de positie der regeering is nog geenszins ver zekerd. Dank zij de door het Reemstra-cigaretten concern verstrekte huwelijks-subsidie van 60C Mark per echtpaar, zullen op 4 November a.s te Dresden 192 bruidsparen in het huwelijli treden. Het subsidie wordt verstrekt aan alls vrouwelijke employé's, die minstens een jaaj in dienst van de firma zijn geweest en wiel plaats na hun huwelijk vrij komt. „Op den Uitkijk", tijdschrift voor het chr. gezin. Pro. dr. A. van Veldhuizen vervolgt zijn beschouwing over Timotheus. S. J. van Gel der geeft bij eenige mooie kieken een verhan deling over bacteriën als verwekkers van gevaarlijke ziekten; hij vertelt echter ook goeds ervan. J. Wijtzes besluit zijn arti kel over Macchiavelli, dien hij een voor- looper noemt vas het fascisme. A. Janse wijdt een artikel aan het graf en de kosmi sche plaats van den School. In „Onze lichaamstemperatuur" vertelt R. Vedder veel interessants. Ds. J. D. Boerkoel schreef weer over den keizerlijken weg (d. i. de weg dien de Japansche keizer volgt in zijn buiten- landsche politiek). De sterrenregens vor men het onderwerp waarover drsè Raimond dezen keer schreef. Van J. J. van der Meuelen het slot van zijn schets van een tocht met de reddingboot President Jan Les. Dr. A. Veldkamp zijn in „den roep om gezag" onzer dagen een herhaling van de geschiedenis. Verder het vervolg van „Nieuw geluk" (feuilleton). ALKMAAR, 23 Oct. 1933. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 66 Vette koeien 120—220, handel matig; 30 Graskalveren 2030; 2 Vette kalveren 30-ƒ 60, per K.G. 50— 70 cent; 17 Nuchtere kalv. (slacht) 4— 16; 244 Vette varkens zware per K.G. 39— 43 cent. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Oct. '33. Langendijker Groentenveiling. 4100 stuks Bloemkool 2e s. 0.751.50, lecerf 3— 5.80, reuzen 3 507.50 per 100 st.; 47000 K G. Roode kool le s. 11.50; 35000 K.G. Roode kool le s. 1; 25000 K.G. Witte kool le s. 0.60—1.25; 20000 K.G. Deensche witte kool 0.80—1.10; 16000 K.G. Uien: gele uien 1.802.20, gele drielingen 0.90—1.20, gele nep 2.80; 4000 K.G. Bieten 0 801.10; 2400 K.G. Peen 2.1C)—f 2.50; 5400 K.G. Andijvie 0.25—0.70; 77000 K.G. Aard appelen: Sch. muizen 30—70 centen drielin gen 40—60 cent, alles per 100 K G. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 23 Oct. 1933. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 665 vette koeien, le kw. 55—66 cent, 2e kw. 46—55 cent, 3e kw. 40 —44 cent, mindere soorten 35—38 cent per K.G., slachtgewicht; 130 Melk- en ka»* koeien 140—180; 159 Vette kalveren le kw. 52—58 cent, 2e kw. 44—50 cent, 3e kvr 3842 cent per K.G., levend gewicht; 52 Nuchtere kalverken 5—8; 153 Schapen f 1620; 632 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90—110 K.G., 46—47 cent, zware varkens 4445 cent, vette varkens 42 —43 cent per K.G., slachtgewicht; 24 Paar den 60-/ 100. Overzicht: Slachtrunderen 400 stuks meer aangevoerd dan de vorige week, handel nte» vlug en prijz eniets lager. Melkkoeien iet mindere aanvoer en tamelijke handel. Ven kalveren tamelijke aanvoer, niet veel vraa° en lagere prijzen. Nuchtere kalveren Ser!ng aanvoer, handel slepend en gewone Prl)z Varkens iets betere aanvoer, handel vlug. prijzen gelijk vorige week. Schapen JU' aanvoer, vlugge handel en prijzen iets dal de Paarden stille aanvoer en stugge üBttfW'

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8