DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De regeering Daladier is gevallen, Dugeliiksch Ojveczicht ^Buitenland No. 251 Dinsdag 24 October 1933 135e Jaargang Dit is de derde maat, dat een linhsche regee- ring, aangewezen op den wetwillenden steun der socialisten, in Frankrijk een wankel be staan heeft. De minister van oorlog opvolger? Wat vandaag de aandacht trekt,,. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, irancr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Bij de beslissende stemming over artikel 37 van het financieele wetsvoorstel is het kabinet Dala dier ten val gebracht. Als opvolger van Daladier wordt reeds genoemd de tegen woordige minister van koloniën en oorlogsmarine Sarraut. Wat algemeen verwacht werd, is thans teschied. Het Fransche kabinet is gevallen, n met hem den minister-president Daladier, een man van kalmte en bezonnenheid, een man ook, die in het geheel niet belust was op persoonlijke eer, maar in de eerste plaats dacht en werkte in het belang van zijn volk Een persoonlijkheid is hij nooit geweest, nu zijn naam in de wereldpolitiek zal verdwij nen, zal men den naam Daladier spoedig vergeten en achteraf beschouwd, zou een sterker gezag in dezen tijd wel meer ge wenscht zijn. Zooals zoo vaak. we herinneren ons destijds het kabinet Herriot en Laval, heeft ook deze zitting tot diep in den nacht geduurd en tot op het laatste oogenblik be stond er onzekerheid inzake het al- of niet aannemen van art. 37 van het financieele wetsvoorstel om tot verlaging van de ambte narensalarissen te komen. De middagzitting. Om half vier gistermiddag begonnen de debatten in de Kamer. De minister voor de begrooting Lamou- reux nam het woord om de financieele voor stellen der regeering te verdedigen. De tegen Maandagmiddag aangekondig de massa-betoogingen der belastingbetalers en der taxichauffeurs zijn mislukt. De Parij- sche politie, de gendarmerie en de garde re- publicaine zijn op de been. Tot vijf uren 's middags was het evenwel nog rustig ge bleven. Om tot het kamergebouw te kunnen worden toegelaten, moet men zich aan een scherpe controle onderwerpen. De groote filmmaatschappijen hebben van de groote drukte geluidsfilmen laten opnemen Langs den rechteroever van de Seine staan duizen den belangstellenden. De middagzitting was uitsluitend gewijd aan de verschillende artikelen over de cou ponbelasting welke met eenige wijzigingen werden aangenomen. Tusschen de regeering en de radicaal-socia listen is over artikel 37 een compromis tot stand gekomen. Spanning tijdens de avondzitting. Onmiddellijk na den aanvang van de avond zitting wijdde de kamer zich aan de behan deling van het moeijijkste artikel van het ge heele wetsvoorstel, nl. het a.tikel betreffen de de verlaging der ambtenaarssalarissen. Van socialistische zijde werd 'n tegenvoorstel verdedigd, dat in laatste instantie neerkwam op het laten vallen van artikel 37 in plaats waarvan de amortisatiekas belast zou worden met 1.5 milliard francs en in dit jaar de an ders gebruikelijke delging der openbare schulden daarvoor te gebruiken. De minister van financiën wees dit voorstel om tech nische redenen af, waarop het socialistische voorstel met 420 tegen 176 stemmen werd verworpen. Met bijna evengroote meerder heid werd vervolgens een voorstel van den rechts georiënteerden Marin afgewezen. Vervolgens nam de ministei president het woord om naar voren te brengen, dat artikel 37 aangenomen of verworpen moest worden. Spr. keerde zich tegen overdreven geruchten over gevaren die den franc zouden bedreigen. De franc is en zal de veiligste valuta blijven, wanneer de kamer dat wil. Wanneer de re geering ten val mocht worden gebracht, zou daarmede het probleem nog niet opgelost zijn Daladier gat ioe. dat de ontworpen maatregelen hard waren, doch legde nog- maa's een nadruk op de noodzakelijkheid in het bijzonder in verband met de beveiliging van den middenstand. In Italië en Duitschland is gebleken, dat een ander regiem opduikt, zoodra de middenstand niet meer gewenscht is. Derhalve eischt de regeering deze belas tingen als een daad der Fransche broederlijk heid en der nationale solidariteit. Wanneer dit offer niet goedgekeurd mocht worden zouden zwaardere offers noodig woroen. Als voorbeeld haalde Daladier aan, dat de amb tenaarssalarissen in Duitschland sedert 1930 met 18 pet. verlaagd waren. In aansluiting op de redevoering van Dala dier vond binnen de socialistische fractie een stemming plaats over het bemiddelingsvoor stel van een radicaal-socialist, waarmede de regeering zich min of meer aceoord had ver klaard. Met 55 Dgen 45 stemmen bij acht stemmen blanco werd dit bemiddelingsvoor stel door de fractie verworpen. Hiermede zijn de kansen op een goedkeuring van het beslis sende artikel voor de regeering zoo goed als verkeken. Tegen middernacht werd de zitting van de kamer voor korten tijd onderbroken. Na hervatting der zitting verwacht men stemming over artikel 37. Met 329—241 stemmen verworpen. Na de zitting, die tot half drie in den nacht duurde, is de Fransche regeering ten val gebracht. De kamer heeft een amende ment-La Salie, dat door de regeering op haar voorstellén inzake de verlaging van de trac- tementen der civiele ambtenaren was aan vaard en waarbij Daladier de kwestie van vertrouwen had gesteld met 329 tegen 241 stemmen verworpen. V an de socialisten stem den 29 voor het amendement, 88 tegen en 9 blanco. Onmiddellijk na de stemming besloot de regeering af te treden. De leden van het kabinet begaven zich hedenmorgen om half vier naar het Elysee, om den president der Franschen republiek Lebrun het ontslag van het kabinet aan te bieden. Met den val van het kabinet-Daladier is voor de derde maal sedert de verkiezingen van Mei 1932 bewe zen, dat de linksche regeering, die is aange wezen op den welwillenden steun der socialis ten in Frankrijk een wankel bestaan heeft. De strijd om artikel 37 was tot op het laat ste oogenblik onbeslist. Nadat Daladier in de nachtzitting voor de eerste maal het woord had genomen, om een beroep te doen op de eenheid der republikeinen, had men den in druk, dat alles zich nog ten goede zou kee- ren. Pas toen de socialisten in een fractie vergadering met 55 tegen 45 stemmen het compromis-voorstel der regeering verwierpen, was het lot van Daladier bezegeld. De ver klaring van den minister voor de begrooting, dat de regeering liever met eere zou vallen, dan haar goedkeuring hechten aan een infla tie-politiek is inmiddels uitgekomen. Het blijft de nieuwe regeering voorbehouden een oplossing voor dit probleem te vinden. Het kabinet-Daladier heeft van 31 Januari tot 24 Oct. geregeerd in totaal dus 9 maanden een tijdsduur die volgens Daladier voor de Fran sche verhouding reeds vrij lang is. Een vol gende regeering zal waarschijnlijk geen lan gere levensduur beschoren zijn, indien zij niet de medewerking der sbcialisten weet te krijgen of zich van de noodzakelijkheid van hun steun weet te verkrijgen door een uit breiding naar rechts te zoeken. Lebrun zal besprekingen voeren met verschillende poli tieke leiders. Men vermoedt, dat hij op moei lijkheden zal stuiten, omdat het niet gemak kelijk is een concentratie te vormen bij de tegenwoordige partij-verhouding. Een uit breiding van de regeringsmeerderheid naar rechts zal te moeilijker zijn, omdat bij de ko mende kabinets-formatie ditmaal ook reke ning moet worden gehouden met de sociaal democratische groep o.l.v. Renaudel, die vóór de regeering stemde. Als eventueele opvolger van Daladier, die de meeste kansen maakt wordt genoemd de huidige minister van kolo niën, Serraut, doch ook de minister van bin- nenlandsche zaken Chautemps. Daladier zal een goede kans maken .oor de portefeuille van buitenlandschc zaken, aangezien men niet verwacht, dat Paul Boncour als zooda nig in een volgend kabinet aanwezig zou zijn. FRANKRIJK EN DE VOLKENBOND. Verdaging tot 1934? In goed ingelichte politieke kringen in Frankrijk verklaart men, dat de Fransche vertegenwoordigers te Geneve zich voor ver daging der ontwapeningsonderhandelingen zullen uitspreken, indien Engeland dit voor stelt. De speciale correspondent te Geneve van de „Echo de Paris" weet hieromtrent na der mee te deelen, dat de Fransche regeering te Londen heeft voorgesteld de vorming van een sub-commissie, die een voorloopige ont wapeningsconventie zou moeten uitwerken om te bewijzen, dat de thans nog niet ontwa pende mogendheden hun uit artikel 8 van het Volkenbondspact voortvloeiende verplichtin gen hebben vervuld. Deze conventie, die de mogelijkheid moet openlaten tot toetreding van Duitschland, zou dan in den loop van het volgende jaar uitgebreid kunnen worden. De Engelsche regeering zou echter dit Fran sche voorstel hebben verworpen en opnieuw als haar wensch te kennen hebben gegeven, dat de conferentie tot 1934 zal worden^ ver jaagd. GROOTE REDE VAN MACDONALD. Wij hebben ontwapend! Minister-president MacDonald heeft gis teravond een groote redevoering uitgespro ken in Crawley in de nabijheid van Londen. Met betrekking tot de binnenlandsche politiek zeide MacDonald o.a., dat de vereeniging van drie politieke partijen in een nationale regee- r'ng zou voortduren, tot de crisis overwon nen was en tot Engeland zich tegen de terug keer der gevaren, gelijk deze in 1931 het land bedreigden beschermd zou hebben, voor zoo Ver dit in den macht der menschen lag. Over gaande tot den buitenlandsch politieken toe stand zeide MacDonald o.m. het volgende: Als iemand, die den vrede lief heeft be treur ik ten diepste de wending, die de ge beurtenissen op de ontwapeningsconferentie hebben genomen. Ik heb gezegd, dat wij ontwapend heb ben. Hebben wij dit misschien niet gedaan (geroep: hoort, hoort). Men verwijt ons zelfs, dat wij te ver zijn gegaan. Wij hebben ons leger steeds weer verminderd en wij hebben onze luchtvloot op een laag peil gehouden. Er is zeer veel over onze houding tegenover Duitschland sedert het verdrag van Versail- les gezegd. Engeland was steeds en steeds weer de grootste vriend, dien Duitschland ge had heeft bij zijn pogingen om weder op het standpunt van wederzijdsche gelijkheid te komen. Er kan geen vrede in Europa zijn voor alle Europeesche naties onder de voor waarde der rechtsgelijkheid aan een en de zelfde tafel kunnen zitten. Engeland is tot het verdrag van Locarno toegetreden, aange zien zijn regeering geloofde, dat dit zou lei den tot rechtsgelijkheid en den vrede van Europa. Engeland kan Duitschland in de oogen zien zonder te blozen en zonder zich te behoeven te verontschuldigen. Wanneer de veiligheid verstoord en het vertrouwen door het wantrouwen der ande ren in hunne naburen wordt geschokt, moe ten stappen gedaan worden om dit wantrou wen uit den weg te ruimen. De volkeren van Europa moeten goede nabuurschap ontwikke len. Het is niet slechts een probleem van rechtsgelijkheid, waneer het bereid geweest was zijn bijdrage te leveren. Duitschland moet het den anderen naties mogelijk maken, dat zij naast Duitschland kunnen liggen zon der dat angst in hunne harten blijft beh: - den. Duitschland moet tot het gevoel van veiligheid der volkeren in een ontwapenings program bijdragen (hoort, hoort). De Engel sche regeering zal hare pogingen niet opge ven een algemeen ontwapeningsplan tot stand te brengen. Vele voorstellen zijn ge daan, maar ik ben er niet heel zeker van, dat zij allen wijze voorstellen zijn. Wij zullen onze meeningen en opvattingen met alle naties met inbegrip van Duitsch land inzake de internationale ontwapening uitwisselen. Ik zou Duitschland willen vragen, of het denkt, dat het het laatste woord gesproken heeft. Ik aanvaard de woorden van den rijks kanselier: „Ik ben voor den vrede", maar aan den kant te staan en het overige Europa en de overige wereld over te laten met de problemen te worstelen, is niet de weg om Europa den vrede te brengen. Ik hoop, dat Duitschland iedere gelegenheid en in feite de eerste zich voor doende gelegenheid zal aan grijpen om door zijn handelingen te bewij zen, dat het den vrede wil, dat het bereid is tot samenwerking met de naties van Europa en wil arbeiden voor een zoodanige samen werking, die het rechtsgelijkheid en een ge voel van zelf achting geeft. De zitting van het kabinet. Het Engelsche kabinet is gistermiddag gedurende anderhalf uur in zitting bijeenge weest Aan de orde was de kwestie der ont wapening. Sir John Simon bracht rapport uit over de onderhandelingen en besprekingen, welke met de vertegenwoordigers der andere mogendheden hebben plaats gevonden. Besloten werd, dat de onderstaatssecreta ris van buitenlandsche zaken, captain An- thony Eden de Engelsche regeering in de zit ting van het bureau der ontwapeningsconfe rentie, welke Woensdag en Donderdag zal worden gehouden, zal vertegenwoordigen. De minister van buitenlandsche zaken kan zelf niet naar Geneve gaan, aangezien in de Woensdag te houden kabinetszitting het par lementaire program zal worden besproken en Sir John Simon als leider der nationale libe rale groep daarbij aanwezig moet zijn. Eden heeft voor Geneve tamelijk veel vrij heid van handelen gekregen. BRITSCH—JOODSCH CONFLICT. De Vossische Zeitung meldt uit Jeruzalem: De hooge commissaris voor Palestina heeft van de ongeveer 25.000 door de Jewish Agen- cy aangevraagde certificaten slechts 5500 toegestaan. De onderhandelingen, welke hier na werden gevoerd, zijn mislukt. Hierdoor is een critieke toestand ontstaan, welke de Agency noopt in de kwestie der immigratie eenige beslissende stappen te ondernemen. De hooge commissaris heeft scherpe maatre gelen tegen illegale immigratie aangei">n- digd. HITLER AAN HET HOOFD DER KIESLIJST. In het midden dezer week kan de publica tie van de kieslijsten in Duitschland worden verwacht. Reeds schijnt vast te staan, dat in alle kieskringen een eenheidslijst zal worden opgesteld, die 10 namen zal bevatten. In alle kieskringen en op de rijkslijst zal rijkskanse lier Adolf Hitier de eenheidslijst aanvoeren. STAATSBURGERRECHT ONTNOMEN. Aan 348 oersonen vervallen verklaard. Uit Salzburg wordt gemeld, dat daar we derom 140 personen door de autoriteiten van hun staatsburgerrecht zijn vervallen verklaard. Het totaal aantal van deze perso nen bedraagt thans te Salzburg 348. HET UNIFORMVERBOD IN TIROL. In verband met het verbod van het dragen van uniformen en onderdeelen van unifor men is gisteren in het geheele Saargebied een razzia gehouden op overtreders van het ver bod. De politie arresteerde in totaal 200 per sonen, die insignes van de N.S.D.A.P., van den roodfrontstrijdersbond of gele of zwarte kaplaarzen, blauwe of zwarte petten, bruine vesten e.d. droegen. De politie sprak de gear resteerden echter vrij, daar zij allen beweer den tot geen enkele partij te behooren. IJSLAND WEER „NAT". Opheffing van het alcohol verbod. Naar uit Reykjavik wordt gemeld, doen de reeds bekende uitslagen der volksstemming over de opheffing van het drankverbod op IJsland een groote meerderheid voor de op heffing er van blijken. Te Reykjavik zelf zijn 6972 stemmen tegen en 2762 voor het verbod uitgebracht. Aangezien de andere steden zich met slechts 4.stemmen meerderheid voor de handhaving van het alcoholverbod hebben uitgesproken, zou het resultaat dus reeds vaststaan. DE VERHOUDING JAPAN- RUSLAND. Minister Araki over den toestand. Gister heeft de Japansche minister van oorlog, Araki, opnieuw met nadruk ver klaard, dat Japan niet in het minst de bedoe ling heeft Rusland te bestrijden In een interview met journalisten verklaar de Araki voorts, dat iedere hinderpaal, welke Japan in den weg zou worden gelegd, met alle middelen zou moeten worden opge ruimd. Hij zeide: In de recente houding van Rus land tegenover Japan is veel te betreuren, doch Rusland zelf zal waarschijnlijk Japan niet willen bestrijden. Indien Rusland even wel zou toegeven aan zijn minachtende hou ding jegens Japan, zou het geduld van Japan uitgeput kunnen raken. Araki keurt den oorlog sterk af, doch hij acht het noodzakelijk, dat Japan voorbereid is en voorzorgen treft voor gebeurlijkheden. AMERIKA EN RUSLAND ZIJN VRIENDEN. Embargo op Russisch goud naar de V. S. opgeheven. De Sovjet-regeering heeft thans het em bargo op Russisch goud naar de Vereenigde Staten opgeheven. Bogdanow en Skwirski vergezel len Litwinov. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Sovjet-regeering den leider van de Russische vertegenwoordiging Amtorg Bogdanow en den vroegeren minister voor de politiek van het Verre Oosten Skwirski (de met-officieele vertegenwoordiger der Sovjet-Unie in Ame rika) benoemd tot leden der Russische dele gatie naar Washington, welke onder leiding van Litwinov de onderhandelingen met Roosevelt zal voeren. Roosevelt zal persoonlijk Litwinov onderhandelen. met Roosevelt heeft bepaald, dat de staatssecre taris van buitenlandsche zaken, Huil, op 5 November als inleiding tot de Pan Ameri- kaansche conferentie te Montevideo een groote reis naar Zuid Amerika zal aanvan gen en daarbij Panama, Lima, Santiago de Het Fransche kabinet Daladier ten val gebracht. (Dag. Overzicht) Hitier aan het hoofd der kieslijst. (Buitenland.) IJsland verwerpt het alcohol-ver bod. (Buitenland.) Groote rede van MacDonald. (Bui tenland.) Te Amsterdam zijn vele werkwil lige stucadoors aangekomen ter vervanging van de stakers; een deel van hen sloot zich echter bij dezen aan. (Binnenland.) Na een sensationeele jacht een smokkelauto bemachtigd nabij Val kenburg; de smokkelaars, die nog een motorrijder hadden omver ge reden, ontkwamen. (Binnenland) Verbod voor ambtenaren om deel te nemen aan een openbare actie tegen de overheid. (Binnenland.) Wetsontwerp tot tijdelijke korting op Indische pensioenen. (Binnen land.) Een A.J C.-demonstratie gewei gerd te IJmuiden. (Binnenland) Receptie 70sten verjaardag van den heer D. de Boer Dz. (Stad en Om geving). Vergadering Vereen, tot bestrij ding t. b. c. bij rundvee. (Land- en Tuinbouw). Zie verder eventueel Laatste Be richten. Chili en Buenos Aires zal bezoeken. Het doel der reis is politieke, economische en finan cieele besprekingen te voeren over een nau were samenwerking tusschen de Amerikaan- sche staten. De onderhandelingen met Litwnov blijven dus een Roosevelt voorbehouden. EEN NIEUWE JAPANSCHE AMBASSADEUR IN AMERIKA? Ook de Nederlandsche gezant genoemd. De Japansche regeering heeft haar ambas sadeur te Washington Debuchy telegrafisch opdracht gegeven naar Tokio terug te kee- ren. Aan deze officieele mededeeling wordt toegevoegd, dat Debuchy reeds geruimen tijd geleden heeft verzocht met verlof naar Japan te mogen komen om persoonlijk van gedach ten te kunnen wisselen met het ministerie van buitenlandsche zaken. Het wordt zeer onwaarschijnlijk geacht dat Debuchy naar Washington zal terugkeeren. Algemeen ge looft men, dat hij door een andere diplomaat zal worden vervangen. Men noemt de namen van den ambassadeur te Berlijn, te Londen en van den gezant in Nederland, Saito. Ter wijl sommige bladen schrijven, dat twee per sonen buiten het corps diplomatique even eens zeer goede kans maken om voor de be noeming in Washington in aanmerking te ko men. HONGERIGE WOLVEN. Drie vrouwen verscheurd. Groote troepen wolven hebben het Turk- sche dorp Rize aan de Zwarte Zee-kust over vallen. Drie vrouwen, die op het land werkten werden verscheurd. Toen hulp op kwam da gen was van de slachtoffers niets meer te vin den. Met vereende krachten slaagde de bevol- king tenslotte er in de dieren terug te drijven HET RIJKSDAGPROCES. Het eind van gisteren. Dimitrof aan het woord. De deskundige Dr. Schatz verklaarde, dat ook wanneer Torgler, zooals hij beweert, om 8 uur 20 het Rijksdaggebouw heeft verlaten de brandstichting kan hebben bewerkt. Dimitrof verklaart: Wanneer ik deze inte ressante voordracht goed heb begrepen, moet er eenige kennis zijn, aangaande de behande ling van zoo'n brandstichtingsmethode. De deskundige: Lieden, die daarmede te maken hebben, weten hoe dat gaat. Dimitroff: En wanneer iemand den gang van zaken in den rijksdag niet kent? Deskundige: Een zekere plaatselijke be kendheid is noodig. Dimitroff: Wanneer zou dan met het werk moeten zijn begonnen? Deskundige: Een twee uur tevoren, doch geen dagen te voren, want dan zou het geen zin hebben gehad. De zitting werd verdaagd tot hedenochtend. De zitting van heden. Vandaag wordt opnieuw een aantal des kundigen gehoord, nadat het verhoor van gisteren heeft uitgewezen, dat de brand stichting in de groote riiksdagzaal door zelf-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1