Alkmaarsciie Courant. JlcuUoweuws SeuiMeUw In het paleis van den koning Stad en Omqzvinq. =TÏ £and; en Jmw&ouw VF RKADE'S ZOUTE P/ND WAFELS DAGBLADRECLAME: DE BESTE RECLAME. ttBderu fi/i eo deifljsft Jaargang. WOENSDAG 25 OCTOBER £en liefdesgeschiedenis uit het oude Madrk door F. Marion Crawford. 'Naar het Engelsch door W, H, C, B,, ,lk was vlak achter de deur, die uwe majes mee- Adverteeren is voor een zaak, wat stoom- en motorkracht is voor een machine. Men kern machines desnoods met handkracht bewegen, maar zaken drijven zonder adverteeren is varen zonder roer. De inspanning wordt grooter en het resultaat geringer. Gebruikt stoom- of motorkracht voor uw zaak, VLEKKER bros, met zoute pindas K«. 252 1933 Donderdag 26 October. Hilversum, 296 At. (Uitsluitend AVRO). 8Gramofoonpl. 10.Morgenwijding 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert, M Prick van Wely, piano. L. Wolfsbergen, ba riton. Aan den vleugelEgb. Veen 11 Voordracht door R. Beyer. 11.30 Vervólg concert. 12.2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramofoonpl. 2.30 Vervolg Om- roepokest. 3.— Knipcusus. 3.45 Gramofoon platen. 4.Voor zieken en ouden van dagen. 4 30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 5 Voor de kinderen. 5.30 Vervolg omroeporkest 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.— Kamer muziek door het BrussJsch Strijkkwartet 7 30 Engelsche les Fred Fry. 8— Vaz Dias 8 05 „De snelste luchtpostverbinding met Ned. Indië". 8.20 Concertgebouw-orkest o.l.v 'E van Beinum. 9.15 Gramofoonpl. 92Ó Fransche chansons door Héritza. 9.45 Twee de deel van „De kringloop van het Verlan gen", van H. Natonek. Vertaling: G. Czopp. Regie: Kommer Kleyn. 10.30 Hans Schind- ler's orkest. 11 Vaz Dias. 11 10 Gramo foonplaten. 11.1512.— Hans Schindler's orkest. Huizen, 1875 At. (8—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10—11 en 2 11 30 uur). 8.9 15 en 10.Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst o.l.v. ds. H. L. Ouwen- kerk. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl 2Handwerkcursus. 3.3.30 Gramofoon platen. 4.Bijbellezing door ds. N. Buffin- ga m. m. v. bariton en orgel. 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Zang door mevr. A. de Rook—van Leeuwen, sopraan. Aan den vleugel: K. v. Baaren. 6.30 Gramo foonplaten. 7.10 Dito. 7.30 Jotrn. Weekover- zich door C. A. Cravé. 8.Mandoline-orkest ,.Con Grazzia", o.l.v. B. Kwist en L Blaauw, orgel. In de pauzes om 8.15 en 9.— Lezingen. 10.30 Vaz Dias. 10.40—1130 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 At. 10.35 Morgenwijding, 10 50 Tijdsein, berichten. 11.05 en 11.20— 11.40 Lezingen. 12.20 Het Rutland Square en New Victoria Orkest o.l.v. N. Austin. 1.20 Gramofoonmuzick. 2.20 Voor de scholen 3 20 Vsper. 4.10 Duitsche les. 4.25 Midi Studio Orkest o.l.v. F. Cantel! m. m. v. C. 'lAstington, sopraan. 5.35 Kinderuar. 6.20 Ber. 6.50 Beethoven's strijkkwartetten. 7.10 Spaansche causerie. 7.50 Lezing. 8.20 „Die Zirkusprinzessin", operette van Kalman bew. M. H. Lubbock. 9.20 Berichten en le zing. 10.Concert. O. Slobodskaya, sopraan en E. Wolff, piano en cembalo. 10.50 Korte dienst. 11.0512.20 Het BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall. Parijs „Radio-Paris", 1724 At. 9.05, 12.50 en 7.40 Gramofoonplaten. 8.20 Concert 9.05 Radiotooneel. Kalundborg, 1153 At. 11.20—1.20 Concert uit hotel „Angleterre". 2.05—4.05 Sid Mer riman's Dance Baud.|!*7.30 Radio-Symphonie orkest o.l.v. prof. N. Malko, m. m. v. H Roswaenge, zang. 1010—11.50 Dansmuziek uit „National-Scala". Langenberg, 473 At. 5.25, 6.35, 10.45 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.55 Omroeporkest o.l v. Seyfert. 2— Gramofoonpl. 3.20 W; ragkoor en -strijkkwartet en solisten. 6.20 Orkestconcert o.l.v Nettstrae'.er. 10.05 Popu Tair concert. 10.50 Süragorkest o.l.v. Görlich 11.20 Gramofoonplaten. Rome, 441 At. 8 05 Trioconcert. 9.05 Radiotooneel. (*.35 Zang door D Fiumana sopraan en A. Sernicoli, tenor. 10.Gra mofoonplaten. Brussel, 338 en 508 At. 338 M.: 12.20 en 1.30 Gramofoonplaten. 5.20 Omroepsym phonie-orkest o.l.v. Kumps. 6.50 Gramofoon platen. 8.20 Uitz. ter gelegenheid van het Christus-Koning-Feest m. m. v. orkesten, koor en solisten. 508 M.: 12.20 en 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Wal pot. 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Omroepsym phonie-orkest o.l.v. Kumps. 9.20 Omroep orkest o.l.v. Walpot. Zeesen, 1635 At. (Deutschlandsender) 7.25 „Das Fahnlein der sieben Aufrechten" van G. Keiler. 8.20 „Eine klei Hochzeits reise", dansmuziek. 9.20 en 10.05 Berichten 10.20-—11.20 Vervolg dansmuziek. Lijn 3: Lond. Reg. 10.3510.50, Daven try 10 50—11.40, Lond. Reg. 12.20—13.40, Midi. Reg. 13.4015.20, Daventry 15.20 24. Lijn 4: Langenberg 10.35—19.30, Kalund borg 19.30—24.—. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag 26 October. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. BI» „Uw vader zal zoowel het eene als het an dere verkrijgen", antwoordde Philips, „want zij zijn vereenigbaar". „Hij heeft geen genade noodig, want hij heeft niets misdreven. Dat weet uwe majesteit even goed als ik", „Indien ik dat wist, zou hij niet onder arrest zijn. Ik kan niet raden wat u weet of niet weet „Ik ken de waarheid", zei ze op zoo'n trouwelijken toon, dat de uitdrukking 's konings gezicht eenigszins veranderde. „Ik wou dat ik die ook kende", antwoordde hij met steeds dezelfde minzaamheid. „Maar vertel me eens wat u omtrent deze zaak meent te weten. U zoudt me kunnen helpen haar tot klaarheid te brengen en dan zal t me gemak, keiijker zijn u zoo mogelijk te helpen. Wat weet u dan wel?" Zich iets naar hem toe buigend, sprak Dolo tes fluisterend, terwijl zij hem scherp aankeek. ver van COMMUNISTEN-VERGADERING. Hef Tweede Kamerlid Roesfam Effendi sprak. In de goed bezette dancingzaal van de „Harmonie" heeft gisteravond het bij de laat ste Kamerverkiezing gekozen communistische Tweede Kamerlid R oesta m Effendi gesproken over Het beleid van de regeering- Colijn. Nadat de vooizitter met een kort woord de aanwezigen welkom had geheeten. betrad de heer Roestam Effendi het podium en be gon met de opmerking, dat men een roof-po- litiek, zooals we thans onder minister Colijn kennen, niet kan losmaken van de interna tionale politiek. Internationaal komt het fas cisme in opbloei en in ons land is het voor naamste karakter, dat de zoogenaamde de mocratie overgaat, ja zelfs bewust overgaat, naar het fascisme als laatste redmiddel van het kapitalistische stelsel, dat „helaas" dui- de'ijke kenteekenen vertoont van radicale in eenstorting. Want volgens spr./is fascisme slechts een fijner uitgedacht systeem van het kapitalisme met gebruikmaking van het bloote geweld. Dit geweld heeft de kapitalist noodig, om de rentabiliteit te handhaven. Het fascisme heeft zich niet ten doel gesteld de arbeiders klasse alleen te treffen, doch ook den mid denstand en de boeren. Want deze beide laatsten worden ook rebelsch tegen het groot-kapitalisme. Is het wonder, dat het fascisme aanhang heeft gekregen onder de intellectueelen? Zij immers verwachten van dien kant werk! Het fascisme, kameraden, aldus spr., is geen beweging van den middenstand, maar van het groot-kapitaal. Men zie slechts onzen oostenlijken buur. Hitier heeft eerst met de soc. democratie samengewerkt om tot een zekere hoogte te komen en toen. ja, toen kregen de soc. dem. een trap, die zij nooit meer te boven zullen komen. De groote „hervormer" heeft maar eventjes alle arbeiders in zijn regime geschakeld, alsof er geen communistische partij was, die, ook in Duitschland de dicta tuur van het proletariaat eischt. Advocaten, winkeliers, enfin, alles, wat niet deed naar den zin van Hitier, werd onder het mom van jodenvervolging mishandeld, gedood of voor goed ongelukkig gemaakt. Hitier in eigen persoon is de vertegenwoordiger van het groot-kapitaal. Dat de middenstand geruï neerd zal worden, zal binnenkort blijken. Maar, kameraden. zijn politiek gaat nu al op een fiasco uitloopen. En daarom acht hij het noodig die Leipziger- en Berlijnsche comedie in elkaar te zetten. Dit v. d. Lubbe- proces heeft juist ten doel, de ware brand stichters te verbergen. Geen arbeider zal gelooven, dat het com munisme deelachtig is aan deze brand stichting. Immers, we hebben gehad het tegen-proces in Londen, een proces, heelemaal niet in op dracht gevoerd van het communisme, in tegendeel, gevoerd door klein-bnrgerlijke advocaten. Dat proces moest dienen om het restje ver trouwen in de arbeidersbeweging in Duitsch land te redden. Vrienden, strijd moeten we voeren, want de wettelijke macht is alleen te verkrijgen door strijd. De burgerlijke pers tracht het zóó voor te stellen, alsof het fascisme aan deze brand stichting onschuldig is. Waarom schreef „De Telegraaf", dat het Londensch proces fout was? Voelt ge nu, dat „De Telegraaf" de voor- looper is van het fascisme in Nederland? Wat verder het oorlogsgevaar verscherpt, is Duitschland's uittreden uit den Volken bond. Al zien wij in den Volkenbond niets meer dan eer. gezelschap vertegenwoordigers van het buitenlandsch kapitaal, ten doel heb bend de arbeiders uit te buiten, tóch doet Duitschland's uittreden er geen goed aan. Duitschland is niet bereid meer om zich in het geheim te bewapenen. Maar toch, ka meraden, zal dit niet de directe oorzaak zijn van den komenden oorlog. Dat zal worden het conflict Rusland—Japan, waar spr. straks op terug zou komen. Het typische in de uittredingsrede van Hitier was wel de vraag aan de andere mo gendheden, of ze nu niet blij waren, dat het communisme uitgeroeid was. En om die dankbaarheid nu te toonen, moeten we een eenheidsfront vormen tegen de Sovjet-Unie. ZGfs de soc-dem leiders zingen dat mee, om zich na deze keurige voorbereiding te scharen aan de zijde van de bourgeoisie. Dat, vrienden, is het grootste gevaar, want dan geven we Hitier een wapen in de hand om oorlog te voeren ten bate van het groot kapitalisme. Wel roepen de soc. dem. leiders: Als er oorlog komt, moet je het transportverkeer neerleggen; maar diezelfde leiders verbieden de sympathie aan de stucadoorstakers in Amsterdam. Ja, zeggen ze, we hebben dat nu eenmaal aan Colijn be'oofd, omdat we zooveel waar de hechten aan de ondersteuningskassen der werkloozen En wat is er verleden week ge- gebeurd? Tóch verlaging! Ik zeg u, wanneer we den strijd afhankelijk maken aan de financieele middelen van de vakvereenigingen. dan zal dat nooit een strijd zijn tegen het kapitalisme. Inplaats van solidariteit zeggen de links- georiënteerden, zooals Sneevliet c.s.: Dat is een wilde staking, daar doen we niet aan Het soc.-dem. Kamerlid ter Laan sprak vlak vóór dat de omzetbelasting onder den hamer viel: Ja, meneer de voorzitter, on danks de wetenschap, dat hiermee over de arbeidersbeweging ellende en armoede wordt gestort,- zullen we er toch maar vóór stem men. Zoo wordt het staatsgezag op de been ge bracht door de soc.-dem. partij zelf. Maar het zal hen er naar vergaan. Precies hetzelfde gebeurde in Duitschland en zal zeker hier niet uitblijven, ze zullen zich overgeven aan een toekomstig fascisme ais consequentie van hun reformistische politiek. Het is gemakkelijk om aan een groene tafel de arbeidersklasse te ruïneeren. Neem nu dat nieuwe verbod van gisteren, het verbod voor staatsambtenaren om verzet tegen de regee ring te plegen, dat loopt al aardig naar een fascistisch verbod. Evenals destijds Brüning in Duitschland, bereidt thans Colijn den fas- cistischen staat voor, als manoeuvre om de arbeiders toch vooral te sussen. Colijn zegt: Laat dat maar aan mij over, om de Mussert- mannen te vernietigen, maar tegelijkertijd lokt hij het fascisme a's bruikbaar terreur- apparaat door een achterdeurtje binnen. Wat kan ons dat uniformverbod schelen, of daar nu al mooi aangekleede kinderen op straat loopenwe zijn toch te arm om gouden knoopjes te koopen. Maar erger is: het vaan- deldragen-verbod en soortgelijke kenteekenen. Wanneer we straks gaan demonstreeren en 10 partijgenooten dragen per ongeluk den zelfden hoed, dan heeft de politie al het vol ste recht om ons uit elkaar te jagen. Dat is een schandaal en daar komen we tegen op. Om nu echter op Japan en Rusland terug te komen. Evenals mans Duitschiand, bewa pent Japan zich openlijk. Japan wordt steeds brutaler ter wille van zijn doorgefourneerde expansie-politiek. Dat werkt provoceerend op de Sovjet-Unie. Terwijl Litwinov successen op successen boekt, om met de verschillende landen vriend schapsverdragen te sluiten, gaat Japan zóó handelen. Het dreigend conflict betrekt heel direct ook Holland, omdat, wanneer er straks een wereldbrand uitbreekt, Indonesië de belang stelling vraagt van alle strijdende machten. Is niet een petroleumhaven de belang rijkste factor bij een zeeoorlog? Vanmiddag, aldus spr., is er een vriend schapsverdrag NederlandJapan de Kamer doorgejakkerd. We zien ook hier weer, dat Colijn zich aan de zijde der sterkste partij schaart. Colijn geeft steeds meer concessies aan het moordende Japan. Daarom, kameraden, eischen we: Indo nesië los van Holland! (Applaus). Een van de middelen was die voortreffe lijke muiterij op de „Zeven Provinciën". Zóó moet het gaan, anders worden we net als de S.D.A.P. de helpers van de bourgeoisie. Bin nenkort, vrienden, komen onze kameraden voor het gerechtshof; ze worden thans met de doodstraf bedreigd. Daarom protestee ren we tegen de klassen-justitie. Thans ligt een probleem, een machtig pro bleem voor ons, rukt nu in aaneengesloten front op om de Hol'andsche bourgeoisie voor goed te vernietigen. (Applaus). In de daarna gehouden pauze hield de heer Roestam Effendi persoonlijk een collecte voor de kameraden van de „Zeven Provin ciën", waarna de heer Roestam nog in debat trad met een zich in de zaal bevindenden anarchist over de toestanden in Sovjet-Rus land. Hierna werd de vergadering met een kort woord gesloten. STIKSTOF OP SUIKERBIETEN. De Rijkslandbouwconsulent voor Noord- Holland, ir. G. J. Lienesch, verzoekt ons op name van het volgende: Hoewel nog niet de volledige gegevens in ons bezit zijn, wil ik toch even hier de aan dacht vestigen op de voorloopige resultaten van het dit jaar gehouden stikstofmeststof- fenproefveld van den heer G. H. Geerligs te Anna-Paulownapolder. Bedoeld proefveld was opgezet om na te kunnen gaan den invloed van verschillende stikstof meststoffen op een gewas suikerbie ten; bovendien werd de proef zoodanig aan gelegd, dat het ook mogelijk zou zijn de meer opbrengst tengevolge van de stikstofbemes ting vast te kunnen stellen tegenover het niet toedienen van deze bemesting. Teneinde betrouwbare uitkomsten te krij gen werden de objecten in vijfvoud vergele ken; aangezien ieder veldje 3 are was, had het totale proefveld een oppervlakte getal van ongeveer 3/4 ha. Vergeleken zijn de stikstof meststoffen, zwavelzure ammoniak (za), kalksalpeter (ks), chilisalpeter (ch) en ammonsalpeter (as)bo vendien ontving één object geen stikstof. In overleg met den proefnemer werd de toe te dienen hoeveelheid stikstof bepaald op 60 kg zuivere N per ha, wat overeenkomt met de volgende hoeveelheden: za 300 kg/ha; ks 400 kg/ha; ch 400 kg/ha en as 300 kg/ha. Het proefveld was lichte kleigrond in be hoorlijk goede conditie. Gedurende de groeiperiode werd vastge steld, dat de niet met stikstof bemeste veld jes achterbleven in ontwikkeling; dit werd vooral duidelijk zichtbaar later in den groei- tijd. In de eerste maanden van den groei wa ren weinig of geen verschillen merkbaar tus- schen de verschillende objecten. Later in den zomer bleef het onbemeste object duidelijk achter, terwijl de za-veldjes oogen- schijnlijk ook iets minder waren dan de andere stikstofveldjes. Het proefveld had over het algemeen een goede gelijkmatige ontwikkeling, afgezien van 'n iets minderen groei in het midden van het perceel. Tengevolge van den aanleg van het proefveld werd dit kleine nadeel gelijkma tig verdeeld over alle objecten. De bieten waren gezaaid op 24 April j.1., werden bemest op 1 Mei en zijn gerooid op 7 October. teit trachtte te openen; ik hoorde elk woord, hoorde u uw degen trekken, hoorde Don Jan vallen daarna kwam mijn vader binnen en hoorde hem de schuld op zich nemen, opdat men niet zou kunnen zeggen dat de koning zijn eigen broeder, die ongewapend was, in zijn eigen kamer had vermoord". Terwijl zij sprak kwam er een spookachtig groene tint in Philips gezicht. Hij zat rechtop de armleuningen van den stoel omklemmend, met een beweging als om zich verder achteruit te drukken. Alles had hij voorzien, behalve dat Dolores in de aangrenzende kamer zou zijn, want zijn spionnen hadden hem bij monde van Perez verteld dat haar vader haar sinds den vroegen avond in haar eigen kamer had opgesloten, waar zij tot na het souper had moeten blijven. „Toen u en mijn vader waren heengegaan vervolgde Dolores, hem met haar verschrikke- lijker, blik gevangen houdend, „ben ik binner gekomen en von Don Jan daar liggen met ee wond in de linkerborst. Hij was weerloos vei- moord, zonder dat hem een kans werd gege\en zich te verdedigen. Op mijn japon is nog e door u gestorte bloed van den man, ien 1 <e had. O, hij had wel gelijk, toen hij u een a aard noemde! Hij is voor mij gestor\en, om u dingen omtrent mij zei, die geen m®n' lief heeft, zou dulden. Hij had groot galqku een lafaard te noemen c eenige juiste woord op u van toepassing, hetlaatste dat hij sprak en dat ik nooit zal vergeten. Mies had hij verdragen, wat hem naar het hoofd slin gerde, uw beleedigingen, uw smadelijke woor den betreffende zijn moeder maar duldde niet dat u een smet wierp op mijn goeden naam, en had u hem niet uit louter lafhartig heid gedood, dan zou hij u in uw gezicht heb ben geslagen. Hij was een man! Ken ik de waarheid, of niet? Is er één woord, dat ik sprak, onwaar? Zij was nu heelemaal opgestaan en stond als een beschuldigende engel vóór hem. En hij, die slechts zelden werd overrompeld en dien men moeilijk kon treffen, leunde achterover en leed, terwijl hij langzaam zijn hoofd tegen de leuning van den hoogen, gebeeldhouwden stoel van rechts naar links en weer terug draaide. „Beken dat het waar isriep zij met inge houden stem uit. „Hebt u daartoe zelfs niet den moed? Thans bent u niet de koning, u bent slechts de moordenaar van uw broeder van den man, dien ik lief had en wiens rouw ik morgen zou zijn geworden. Zie me aan, en beken dat ik de waarheid heb gespro ken.' Ik ben een Spaansche vrouw en wensch mijn vaderland tegenover de wereld niet ge brandmerkt te zien door de schande van uw koninklijke moorden, en indien u bekent en mijn vader redt, dan zal ik uit liefde voor mijn vaderland uw geheim bewaren. Maar zoo niet dan zal ik, indien u mij hier niet ermoordt, evenals u hem deedt, zoo waar helpe mij God, die u en de moeder, die u ter wereld bracht, schiep, heel Spanje doen we ten wat voor een man u bent. En dan zul len de mannen, die Don Jan van Oostenrijk Even voor het rooien zijn monsters getrok ken teneinde het suikergehalte te bepalen. De suiker zijn nog niet in mijn bezit, maar zullen ter gelegener tijd gepubliceerd worden. Wat nu de resultaten van deze proef aan gaat, deze zijn als volgt geweest: 3?,d :8 XI O geen stikstof zw. ammoniak kalksalpeter chilisalpeter ammonsalpeter De tarra procenten zijn S* x.S O. O O u o c O. 437 471 480 487 494 lief hadden, tot opstand komen en uw ko ninklijke bloed opeischen in ruil voor het zij ne, en u zult sterven als de lafaard, die u bent!" De koning had zijn oogen gesloten en steeds bewoog zich zijn groote, bleeke hoofd van rechts naar links en weer terug, want hij leed en de geestesfoltering, die hij Men doza had laten ondergaan, werd reeds ge wroken. Maar hij zweeg. „Wilt u niet spreken?" vroeg het meisje met vlammende oogen. „Vindt dan gauw het een of andere wapen, voordat ik ga, want ik ben niet van plan lang op uw woorden te wachten". Er kwam geen geluid uit hem, toen zij naar de deur ging, even stil stond en weer doorliep, bij eiken pas op zijn antwoord wachtende. Hij hoorde haar wel, maar kon het niet van zich zelf gedaan krijgen de woorden te spreken, die zij wenschte. Toen begon zij zich wat sneller voort te bewegen en haar hand was bijna bij de deur, toen hij rechtop ging zitten en met bange stem uitriep: „Neen, neen! Blijf hier niet weggaan wat wilt u dat ik zal zeggen?" „Zeg: U hebt de waarheid gesproken", ant woordde zij, hem haar wil voorschrijvend, als of zij de koningin was en hij een schuldige onderdaan. Zij wachtte nog een oogenblik en deed toen, alsof zij naar buiten wilde gaan. „Blijf ja 't is waar ik heb 't gedaan om de liefde Gods, verraad me niet!" Hij schreeuwde haar bijna toe, half opstaan- Xi 2? S oZ 6 2,5 100 6 1,09 107,5 9 0,88 110 7 2,11 111,5 8 1,96 113 doende laag, dank zij de gunstige weersomstandigheden gedurende het rooien en wegen. De m middelbare fout in van het gemiddelde) is hier zoo gunstig, dat de uit komsten van deze proef als zeer betrouwbaar zijn te kwalificeeren. Wat ten slotte de productiviteit aangaat, komt de ammonsalpeter als No. één te voor schijn gevolgd door de chilisalpeter, kalk salpeter en ten slotte de zwavelzure ammo niak. Nemen we de gemiddelde opbrengst van alle nul-ve'djes aan op 100, dan zien we bij de omrekening dat de ammonsalpeter 13 meer heeft opgebracht dan onbemest, de chi lisalpeter 11.5 de kalksalpeter 10 en de zw. ammoniak 7.5 Indien men wil weten welke bemesting ren dabel is geweest en of er inderdaad wel voor deel is behaald door de stikstoftoediening, moet men eigenlijk de beschikking hebben de opbrengsten aan kg suiker per ha. Hoewel mij dit momenteel nog niet moge lijk is, wil ik toch even een kleine berekening opzetten, waarbij dan aangenomen wordt, dat de bietenprijs zal zijn 11.per 1000 K G. De prijzen van de stikstofmeststoffen be droegen in het voorjaar van 1933: za 4.85; ks 6.60ch 6.85 en as 6. Aan de hand van alle gegevens die nu ter beschikking staan, krijgt men dan de volgen de resultaten. Meer opbrengst t.o.v. geen stik stof toediening in kg. per ha netto bieten bij bemesting met: «- cd Ji s s N 3400 meeropbrengst in geld (1000 kg 11.—) ƒ37.40 47.30 55.— ƒ62.70 bemesting uitgedrukt in geld (60 kg N. per ha) 14.55 26.40 ƒ27.40 18 - h O O lx O X-» O d, u C Cu "cd co cd "cd co IS O C V l* 4300 5000 5700 geldelijk voor deel t.g.v. de N. bemesting 22 85 20.90 27.60 44.70 Hoewel de cijfers betreffende het geldelijk voordeel van deze bemesting aanvechtbaar zijn, in zoovere, dat men voor grootere pro ductie ook grootere onkosten moet maken (rooien, laden en lossen) en het suikerpercen- de, met voorover gebogen bovenlijf, en met een gezicht dat doodsbleek van angst was. Langzaam kwam zij naar hem toe, hem goed in het oog houdend als een gevaarlijk wild dier, dat zij slechts door haar blik in bedwang kon houden. „Ja, maar dat is nog niet alles", zei ze. „Dat was slechts voor mij er is echter meer". „Wat wenscht u nog meer van mij?" vroeg Philips met schorre stem, terwijl hij uitgeput in zijn stoel achterover leunde. „De vrijheid en de veiligheid van mijn va der antwoordde Dolores. „Ik wensch een bevel voor zijn onmiddellijke invrijheidstelling. Hij kan nauwelijks zijn gevangenis hebben be reikt. Laat hem roepen en hem hier onmid dellijk als vrij man komen". „Dat is onmogelijk", gaf Philips ten ant woord. „Hij heeft tegenover het heele hof de daad bekend zonder een verhoor kan hij niet in vrijheid worden gesteld. U weet niet wat u vraagt u vergeet u al te zeer!" Hij trachtte uit kracht der gewoonte zijn waardighed weer te herkrijgen en zijn angst werd minder, maar Dolores was hem te sterk. „Ik vraag niets aan uwe majesteit; ik schrijf slechts mijn wil voor aan den moordenaar van den man,, dien ik lief had", zei ze trotsch. „Dat gaat de perken te buiten, meisje!" riep de koning op schorren toon uit. U bent niet wel bij het hoofd ik zal lakeien roepen om u te brengen naar een kamer, waar u geen kwaad kunt. En dan zullen we zien wat u doet. U zult onmiddellijk met uw onbe schaamdheid tegenover mij eindigen". (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5