dP/ 8*a*ing van de bouwvakarbeiders te ,a" ^Binnenland Parijsche brieven I kent wel, dat hij zijn zelfrespect heeft terug gevonden en de wereld met andere oogen aanziet. Het beteekent, dat hij van een pessi mist een optimist geworden is en psycholo gisch een winst in plaats van eiti verlies is geworden. Wat ik dus voornamelijk over den afgeloopen zomer te signaleeren heb gekre gen is een aantal opgeruimde gezichten in plaats van begrafenis dito's. Ik heb links en rechts gevraagd: wat denkt u van de NRA en wat zijn uw eigen ondervindingen in dat opzicht? Zonder één enkele uitzondering wa ren de antwoorden opgetogen, zélfs van lie den, die er nog niets beter aan toe waren dan een jaar geleden, maar die vol hoop waren er vandaag of morgen de vruchten van te zullen plukken. En wat zal nu de komende winter bren gen? Zonder eenigen twijfel nog veel ar moede en ellende, maar het huidige Wash ington is de politiek toegedaan, dat het mis dadige onzin is om geweldige surplussen aan graan, steenkool, katoen e.d. opgesta peld te hebben of zelfs te vernietigen, terwijl duizenden hongerig, onverwarmd en slecht gekleed moeten rondloopen. Het Republikein- sche bewind ontkende en weigerde zelfs per tinent elke regeeringssteun, beweerde, dat dit louter een kwestie van locale en publieke weldadigheid was. Bijna tachtig millioen dollar is door de huidige regeering uitge trokken om in den eersten nood van de ko mende weken te voorzien en wanneer dat op is, staan nog meerdere fondsen ter beschik king. In de afgeloopen winters is wel een massa ellende gelenigd door de publieke noemenswaardige verwondingen opliep, is reeds 26 jaar op het landgoed als opziener werkzaam. Het was de tweede maal in zijn langjarige loopbaan dat hij bij een dergelijk avontuur het onderspit moest delven. Den eersten keer gebeurde dat bij een ontmoeting in het jachtveld met een strooper-bokser, die hem toen met enkele fiksche slagen buiten ge vecht stelde. DE INVOER VAN BOTER TN BELGIE, Vierhonderdduizend kgr. meer in November. Ten einde de boterprijzen in België op on geveer 20 tot 22 francs te kunnen houden, zal tint wangedrag van het tableau der advocaten geschrapt zijn, blijven als zaakwaarnemers gevestigd en oefenen op die wijze hun prak tijk rustig verder uit, waarbij zij door groot- scheepsche reclame het onwetende publiek tot zich trekken, terwijl het maken van recla me aan -| jj i ^Psoon zoeken die ook maar een beetje j - -1-1--U— gCVttl IAJ IV/l IIOIIW de regeering voor de maand November het contingent, dat dezen zomer tot 600.000 K G. was verminderd, van 1.100.000 K.G. op 1.500.000 K.G brengen. Tegelijkertijd wordt de taxe op de consenten echter van 7 fr. op 8 fr. 50 per K.G. gebracht. OVERVAL MET BEROOVING TE AMSTERDAM. Kort na middernacht is gisteren in de Mi- chel Angelostraat te Amsterdam een dame het slachtoffer geworden van een brutalen overval met berooving. De bewuste dame liep daar in gezelschap van drie personen: haar echtgenoot, die met een anderen heer voorop liep, terwijl zij zelf met de echtgenoote van genoemden heer de achterhoede vormde. Plotseling trad van sleutels enz. inhield, be- massa cncnut guvm6u liefdadigheidszin. maar het was het vorige achterenden'man'oo haar toe "die haar met gespekt waren als vroeger. Het was en bleef dus een onzekere toestand. Weliswaar werd van hoogerhand aangedrongen op vrij willige milddadigheid, maar volkomen ze kerheid bestond niet. Die bestaat nu wél en ook dat is een belangrijke factor tot grooter optimisme voor den komenden winter. Want dat er nog genoeg werkeloosheid zal 1 11^/vA«*nro. eenig kleingeld, roofde. In de consternatie, die daarbij ontstond, wist de dief op een fiets te springen, die hij eenige honderden meters verder wegwierp, waarna hij beenen maakte. Ofschoc nog en kele personen, die op het tumult waren ko men toeloopen, den vluchteling achterna zet ten, wist deze te ontkomen. Het weggewor- «- II ViUt w* «-fj <3 zijn is langzamerhand tot de massa doorge- I u r-, drongen, die eerst wonderen verwachtte en I J een burger aan liet bu- dacht dat alles in een paar weken bij het oude zou zijn. Maar de zwarte wanhoop van den vorigen winter zal ditmaal uitblijven. Daar komt nog bij, dat a.s. 7den November heel New-York ter stembus zal optrekken en naar alle waarschijnlijkheid met het oude corruptie Tammany-regiem, waarvan „Jim- mie" Walker zulk een schitterend en zijn te genwoordige opvolger O'Brien zulk een tra gi-komisch voorbeeld was, afrekenen. Het is een publiek geheim, dat de stad aan den rand van bankroet staat, dat het geen jaar, laat staan vier jaar zoo kan voortgaan en wanneer die fatale datum veilig en wel ach ter ons is, blijft er weinig meer over om met nieuwen moed aan den wederopbouw van stad en land door te werken. Eén ding is op merkelijk dezer dagen: waar blijft de deels verwachte, deels gevreesde prijsverhooging? Alles is haast bij het oude gebleven en het móét veranderen, wil de NRA slagen; gaat het niet goedschiks, dan maar door inflatie. Maar dat ook in het aller, allerlaatste geval. iJ reau Overtoom gedeponeerd De politie van dit bureau is er tot nu toe niet in geslaagd, den dief op te sporen. DE INVOER VAN LEVEND VEE IN ITALIË. De directie van den landbouw deelt mede, dat, in verband met den stand van het mond en klauwzeer hier te lande, de Italiaansche regeering de afgifte van invoervergunningen voor levend vee, uit Nederland afkomstig, tijdelijk heeft gestaakt. ircKR.cn, icrwiji uci H me aan de advocaten niet geoorloofd 1s. Het publiek wordt hiervan de dupe. Acht de mi nister den tijd niet gekomen, aan zulke ge schrapte advocaten het uitoefenen van elke rechtspraktijk onmogelijk te maken? Is het niet de juiste tijd om ook de rechts positie der candidaat-deurwaarders te rege- leden; zoo werd gevraagd; eveneens of het in de bedoeling ligt, zwaardere eischen te stellen voor de benoembaarheid tot deur waarder. Is de minister voornemens, zoo vroeg men, het aantal deurwaarders te verminderen? Voorts werd ter sprake gebracht de castra tie op eigen verzoek van sexueele psychopa ten, na medisch advies toe te passen. Daar bij werd gewezen op verschillende regelin gen in het buitenland, met name in Dene marken en het Zwitsersche kanton Wallis. Sommige leden drongen in het bijzonder aan op krachtig optreden tegen elke propa ganda, die ongehoorzaamheid aan de wetten des Rijks, ingevaarbrenging van de veilig heid van den Staat of bedreiging ten doel heeft. Bestrijding zedenverwildering Vele leden waren van meening, dat stren ger moet worden opgetreden tegen de ver schijnselen, welke uiting zijn van verwilde ring onzer zeden. Zoo werd gewezen op de excessen van het strand- en badleven, op de verspreiding van onzedelijke lectuur, op het vóórkomen van schandalen, bijv. ter gele genheid van de Kaagweek, op het feit, dat men 's avonds langs de wegen steeds meer auto's kan aantreffen, waarin paren zich on behoorlijk gedragen. Andere leden meenden, dat van badinrich tingen, ook de z.g. natuurbaden, bij behoor lijk toezicht en daartoe hebben de gemeen ten de macht geen enkel gevaar voor de zedelijkheid gevreesd behoeft te worden, ter wijl zij voor de volksgezondheid slechts nuttig kunnen zijn. Ook werden strengere maatregelen ge vraagd tegen de propaganda voor het toe passen van neo-malthusiaansche middelen. Vele leden waren van oordeel, dat door de politie te slap wordt toegezien op de wijze, j*%' V doch gelukkig leden wij nog geen zooals onze concurrenten. Wij zijn zeer voor zichtig met produceeren in landen met da lende markten. Door het dalend prijsniveau hebben wij wel een verhoogden omzet gekre- g en,maar lagere prijzen". STAKING BOUWVAKARBEIDERS. Verzet tegen loonsverlaging ook te Oudewafer. den in de luren leggen, op eikaars zaw teren of elkaar oplichten; en de al te fameuze student en camelot du rov Jean Dabin, die nu van de universiteit is gejaagd en in een intervieuw te ken- nen heeft gegeven, dat hij zich voortaan zal wijden aan het schrijven van sens*. tielectuur, spant misschien de kroon in zijn nabetrachtingen. Door den rechter van instructie ietwat hardhandig be- .Mijnheer, zei deze oc S ir zkh £aandeweg uit- Van handeld:- .Mijnheer, zei ochtend hebben ongeveer honderd grondwer- ^m .windt u er maar geen SL c,,_M ik weet direct een beho0rUj^S kers, in dienst van den aannemer Elleveld, die bezig is met den aanleg van een diepriool in het Stadspark voor de gemeente, het werk neergelegd. Deze werklieden hebben tot den vorigen Zaterdag het oude loon ontvangen, dat hun op advies van B. en W. is uitge keerd. Deze week heeft het college echter nog geen order gegeven tot de doorbetaling van het oude loon, zoodat de aannemer op de vraag hoe het Zaterdag zou worden, moest antwoorden, dat hii gebonden is aan het be- slcit van het hoofdbestuur tot betaling van het verlaagde loon Daarop hebben de werk lieden zich bij de stakers aangesloten. Ook bij andere aannemers hebben de metselaars het werk neergelegd. Het geval Violette Nozières schijnt hier door geen andere misdaad in toch ontbreekt het daaraan werkelijk niet! uit de publieke belangstelling te kunnen worden verdrongen; in alle kringen ,hoog en laag. vormt dit my sterie het onderwerp van gesprek. Het is dus niet wel doenlijk als Parijsche correspondent er over te zwijgen, al willen wij meer aandacht wijden aan den weerklank die het geval gewekt heeft dan aan het eigenlijke geval. Verschillende doctoren, psychiaters vooral, en niet alleen de door het ge recht daartoe aangestelde, hebben er zich nu mee bemoeid: over het algemeen is hun opinie dat men te maken heeft met een zieke, met iemand die als in "jebr Si' JACHTOPZIENER DOOR EEN STROOPER AANGEVALLEN. Wilde jacht op een landgoed bij Wijk aan Zee. De opziener bijna geworgd. Dinsdagnacht is de heer D. Jansen, jacht opziener op het landgoed van jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoogelanden, oud-burgemees ter van Haarlem, in het jachtveld dcor een strooper aangevallen. Bij een hevig gevecht bleek de strooper de sterkste en wist ten slotte te ontkomen. De Tel. vertelt hiervan: Reeds geruimen tijd had de jachtopziener uit de aanwezigheid van strikken in het jacht veld nabij het hoogovenbedrijf opgemaakt, dat er in dat gedeelte van het landgoed ge ducht werd gestroopt. Dinsdagmiddag zag de heer Jansen weer een aantal nieuwe strik ken. Dat was voor hem aanleiding om den volgenden morgen er vroeg op uit te trekken Omstreeks halfzes stelde hij zich verdekt op en het duurde niet lang of de strooper ver scheen. Toen deze den opziener gewaar werd, liep hij weg. Een geduchte wedloop ontstond, waarbij de heer Jansen zoo onfortuinlijk was enkele malen te vallen. Daardoor kreeg de strooper een voorsprong. De hond van den opziener bedreigde den strooper intusschen geducht en wierp hem eenige malen tegen den grond. Ten laatste wist hij de strooper tot staan te brengen. Toen de opziener naar 's mans naam in formeerde, greep de strooper hem aan. Een verwoede vechtpartij ontstond, waarbij de 52-jarige Jansen het onderspit dolf. Doordat de aanvaller op den rechterarm van den op ziener lag, zag deze geen kans zijn revolver uit zijn broekzak te halen en zich daarvan te bedienen. De hond, een Belgische herder, beet den strooper eenige malen en scheurde zijn kleeren. Juist op het oogenblik dat de strooper de keel van den opziener omklemde, kwam de aangevallende weer boven te liggen. Deze gunstige positie duurde maar kort, want op nieuw bleek de strooper, een zwaar gebouwd man van ongeveer 25 jaar, de sterkste te zijn Hij wierp den opziener van zich af en ging opnieuw aan den haal. Wel lost de heer Jan sen nog eenige schoten, naar hij ons ver klaarde, was het geenszins zijn bedoeling den belager te treffen. Ontsnapt. Via het terrein van de Amsterdamsche Bal last Maatschappij wist de man te ontkomen Hij werd op dit terrein aangesproken door een beambte, wien hen toeriep dat de jacht opziener hem achterna zat. Deze liet den man toen ongemoeid gaan. De heer Jansen stelde den rijksveldwach ter met het gebeurde in kennis en deze heeft een nauwkeurig onderzoek ingesteld, waarbij een politiehond goede diensten bewees. In de nabijheid van de plek waar de vechtpartij plaats vond, trof men verschillende gedeel ten van kleedingstukken aan, die door den hond waren afgerukt, terwijl ook een boorde knoopje werd gevonden. Verder werden eeni ge voetafdrukken opgenomen, terwijl de rijks veldwachter een vaag signalement kon geven. De heer Jansen, die bij de vechtpartij geen HET NEDERLANDSCH—DUITSCHE HANDELSVERKEER. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland heeft besloten, teneinde het contact met haar leden in Nederland te ver- hoogen, vertrouwelijk regionale bijeenkom sten te organiseeren ter bespreking van ac- tueele vraagstukken in het Nederlandsch Duitsche handelsverkeer. De eerste van deze bijeenkomsten vond op 25 dezer te Utrecht in hotel Terminus plaats voor de leden uit Utrecht en omliggende stre ken. Het resultaat van deze bijeenkomst was van dien aard, dat besloten werd soortgelij ke bijeenkomsten ook voor de leden uit an dere deelen van Nederland te houden en deze regelmatig te doen plaats vinden. DE POSITIE VAN DE MOLENAARS. De Algemeene Nederlandsche Molenaars- bond vergaderde gister te Rotterdam ter be spreking van de huidige moeilijkheden, waar mede de molenaars door de crisis-wetgeving te kampen hebben. Inleider was mr. Van Mey met het onder werp „De molenaar en de crisiswetgeving". Spr. behandelde achtereenvolgens de schade, die aan de molenaars was berokkend door de tarwewet van 1931, door de onverschillige houding van de volksvertegenwoordiging ten opzichte van den molenaar, en door de con currentie van de meelfabrikanten, die pogen het molenaarsdebiet tot zich te trekken en o.a bloem en meel beneden den kostprijs ver- koopen en tenslotte door de coöperatie, die bij de uitvoering op alle mogelijke manieren bevoordeeld wordt. Spr. drong er op aan, om een commissie van de drie molenaarsbonden te bewegen zich tot de regeering te wenden en in een schriftelijk betoog uiteen te zetten de moei lijkheden van de molenaars en haar te vra gen nu eindelijk den molenaars recht te doen wedervaren, welk besluit door de vergade ring met algemeene stemmen werd goedge keurd. VOORLOOPIG VERSLAG JUSTITIE- BEGROOTING. maken. De meening werd uitgesproken, dat o.m. gelet dient te worden op gevaarlijk af snijden van bochten, slecht „dimmen" der lichten, niet behoorlijk voorrang verleenen, en dergelijke. Sommige leden bepleitten het openen van de mogelijkheid om kleine overtredingen van de motor- en rijwielwet af te doen door boe tebetaling ter plaatse aan den bekeurenden ambtenaar. Men bepleitte de wenschelijkheid van aan vulling der wetgeving t.a.v. de betrekkelijke bevoegdheid der Voogdijraden. Enkele leden bepleitten de wenschelijkheid om organisatie en taak der reclasseerings- raden te herzien, ten einde meer profijt te trekken van de krachten dezer lichamen en ze te hervormen naar de bedoeling, welke oorspronkelijk heeft voorgezeten. AMBTENAREN EN OVERHEID. Het moderne comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidsperso neel (A.C.O.P.) kwam in spoedvergadering bijeen ter bespreking van het besluit van den ministerraad, dat de ambtenaar zich zal heb ben te onthouden van elke openbare actie te gen de overheid en haar beleid. Het comité gaf er zich rekenschap van, dat dit besluit betrekking heeft op het in het publiek per soonlijk optreden van den ambtenaar ten op zichte van het beleid der overheid en van overheidsmaatregelen den dienst van den ambtenaar-staatsburger in deze aan te tas ten. Ook voor uitzonderingsgevallen waarin belanghebbenden wellicht de beperkingen, welke in den aard van de ambtenaarsfunctie zijn gelegen, niet in het oog zouden houden, heeft de regeering bedoelden maatregel niet noodig. Het comité komt er verder tegenop, dat de regeering aan het bepaalde in artikel 105 van het algemeen rijksambtenarenregle ment geen gevolg heeft gegeven. Dit artikel toch schrijft nadrukkelijk voor, dat de cen trale commissie voor georganiseerd overleg aangelegenheden van algemeen belang voor den rechtstoestand van ambtenaaren moet behandelen alvorens het bevoegd gezag ter zake een beslissing neemt. Het comité heeft zich daarom tot den voorzitter van genoem de commissie gewendwnet het verzoek te wil len bevorderen dat het desbetreffende besluit van den ministerraad alsnog in het georgani seerd overleg bij het rijk aan de orde wordt gesteld. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting 1934. Wij ontleenen er het volgende aan: Vele leden drongen er op aan, dat ook op den dienst van dit departement de versobe- ringsarbeid zal worden voortgezet. Enkele andere leden wenschten echter uiterste voor zichtigheid bij het bezuinigingswerk, juist op dit hoofdstuk. Gevraagd werd of de minister niet dade lijk maatregelen wil nemen, waardoor voor komen wordt, dat vrouwen geen enkele natio naliteit bezitten. Ter sprake werd gebracht het verlies van Nederlanderschap door het zich zonder verlof van de Kroon begeven in vreemden krijgs- ofstaatsdienst, waarbij men in het bijzonder die Nederlanders op het oog had, die in Duitschland deel uitmaken van de z.g. S.S. en S A. Hoe beschouwt de minister deze organisaties in verband met de werking der wet op het Nederlanderschap? Gaarne zou men vernemen, of de minister reeds zijn standpunt heeft bepaald met be trekking tot eenige bij de Kamer aanhangige wetsontwerpen, o.m. die betreffende huwe lijksvermogensrecht, toelating om kosteloos te procedeeren, rechtspositie van agenten en reizigers, executierecht. binnenvaartrecht en afbetalingsovereenkomst. Eenige leden vestigden de aandacht van den minister op een ernstigen misstand, die met betrekking tot de advocatuur bezig is zich te ontwikkelen: personen, die door den Raad van Toezicht wegens malversaties of CONTINGENTEERING. Naar wij vernemen zal de Staatscourant van hedenavond koninklijke besluiten bevat ten houdende contingenteering van den in voer van: pluche, fluweel, trijp en andere stoffen met opstaande pool, alsmede van vorowerpen daarvan vervaardigd; meubelen van hout al of niet bekleed en onderdeelen van deze meubelen; meubelen van bamboe, rotan, riet, teen of twijgen al dan niet be kleed. De contingenteering van den invoer van deze artikelen zal van kracht zijn voor den tijd van vijf maanden ingaande 1 Octo- ber. Het percentage van den toegestanen in voer is bepaald op 75 pCt. van de waarde van den gemiddelden invoer per vijf maan den in de jaren 1931—1932. PHILIPS GLOEILAMPEN FABRIEKEN. In een gister gehouder aandeelhoudersver gadering van Philips gloeilampenfabrieken heeft de heer dr. fPhilips op een vraag naar den stand van zaken in het loopende I jaar geantwoord: „Het jaar is niet beneden onze verwachtin gen gebleven. Met de taxaties betreffende nieuwe inrichtingen en machines in de di verse landen zijn wij d schreef niet te boven gegaan. Wij kunnen dus tevreden zijn Wij kunnen echter geen voorspellingen doen. Onze fabricatie loopt naar wensch Met di verse maatschappijen in andere landen heb ben wij contracten gesloten en wij zijn nog 1 bezig met het voeren van onderhandelingen. tien jaar heeft zich afgespeeld in een soort droom; zij heeft in een luxueus schijnleven willen gelooven, hetgeen ook al haar leugens verklaart, zij is een mythomane, een schizofreen, enz. enz een „vergiftigde door dezen tijd", bewe ren de psychiaters, die overal over haar schrijven, zich laten interviewen of le zingen houden. Behalve dr. Toulouse, de beroemde psychiater, die in den be ginne al de publieke opinie in haar gunst heeft zoeken te beinvloeden, heeft ook dr. Locardi, directeur van het ,,.a- boratoire de police technique" te Lyon zich categorisch voor haar onverant woordelijkheid uitgesproken; de beken de jonge psychiater en schrijver Gilbert Robin, die dubbel aangewezen scheen voor deze taak, als schrijver van een studie over „de haat in de families" en als specialist van geestesstoornissen bij jonge menschen, heeft in de Salie Pleyel met warmte een soortgelijke stelling verdedigd voor een wat gemengd maar gretig luisterend publiek dat aan het eind eenstemmig applaudiseerde. Niets in de lezing van dokter Robin was op het schandaal berekend; rnet de grootste ernst en voorzichtigheid tegenover het gerechtelijke standpunt heeft hij het medische uiteengezet, zijn spijt uitspre kende dat hij zich in deze aangelegen heid had moeten bepalen tot de proces stukken onder de patiënt zelve te kun nen onderzoeken. Over het algemeen is de meening dat de zaak Violette No zières het kader van een gewone mis daad verre te boven gaat. dat men hier te doen heeft met een karakteristiek symptoom van den tijd, van de „mo derne" jeugd, voor een groot deel be staande uit studenten van het van ouds vermaarde Quartier Latin, met wie Violette voor een groot deel verkeerde en door wier meeningen en gesprekken en levensbeschouwing een zoo passief wezen als zij, moet zijn beïnvloed en misschien wel „vergiftigd". Dit laatste woord lijkt inderdaad niet te kras, als men rekening houdt met al de jonge lieden die in deze zaak zijn komen getuigen. Twee journalisten, de heeren Pidault en Sicard hebben dezer dagen een boekje laten verschijnen waarin zij al wat men tot dusver weet nog eens de revue laten passeeren, en hun commentaar is ongenadig voor de zoogenaamde, veelbelovende Parijsche jeugd" zooals die zich hier heeft leeren kennen: „tevergeefs, zeggen zij, zou men in dezen heelen kring van „vrienden" met wie Violette verkeerd, ook maar één mensch van canalje te onderscheiden", heeft hij zich nu tegenover een journalist trach ten te rechtvaardigen: hij wist natuur lijk van niets, had in alle leugens van Violette volmaakt geloofd, had haar aangezien voor een werkelijk rijk meis- je. zou anders niet verder met haar verkeerd hebben, en wenscht nu be- schouwd te worden als haar slachtoffer inplaats van als haar medeplichtige. Dit fraai relaas werd met een meer dan levensgrooten kop van den jongen man door een geïllustreerd blad, en geheel naar de mode van Parijs, gelanceerd onder den verlokkenden titel: „De Zaak Nozières door Jean Dabin!" Het is alles bij elkaar als tijdsverschijnsel, zeker pijnlijk en ontmoedigend in hooge mate. Ongetwijfeld zou het onzin zijn om nu Violette Nozières opeens te gaan be schouwen als een vervolgd en onschul dig, eigenlijk hoogst sympathiek meisje; het blijft boven twijfel verheven dat het idee dat zij zich vormde van het „groote leven" allesbehalve proper of hoog staand was, maar vergeleken met de gewetenlooze heeren en jongelieden, die haar mythomanie uitbuiten, krijgt zij een valschen schijn van naïefheid, en in ieder geval is zij diep beklagenswaar dig. De verwoedheid ook waarmee haar moeder haar nu vervolgt, waarmee haar grootvader zijn vrees te kennen heeft gegeven dat zij niet zwaar genoeg ge straft zou worden, hebben de publieke opinie in betrekkelijk korten tijd bijna geheel doen omslaan; in alle kranten er. geïllustreerde bladen, op de heftige manier der prikke'journalistiek of op de ernstige, wetenschappelijke van de p-y- chiaters, worden thans lansen voor haar gebroken, terwijl haar familie en in de eerste plaats haar onverzoenlijke moeder harde dingen te hooren krijgen. Welke rol haar vader in het familie drama gespeeld heeft, is'alles b'j elkaar genomen, nog precies even mysterieus als na Violette's eerste verklaringen, maar de moeder, die in het begin juist uithoofde van het moederschap zelf een zoo onaantastbare plaats innam, heeft nu door haar onverzettelijk wraakgevoel alle sympathie verspeeld. Men vraagt zich ook af waarom zijn nu opeens van een zoo onkreukbare mentaliteit blijk geeft, terwijl zij, wanneer zij een werke lijk goede moeder geweest was. zich van het vreemde bestaan van haar dochter al jaren geleden een duidelijk beeld had kunnen vormen! Als men naar de op voeding van Violette moet kijken om haar geestesgesteldheid van later te verklaren, zei dr. Robin, dan kan men niet eens zeggen of zij slecht of goed op gevoed is geworden, dan lijkt zij ge woonweg heelemaal niet opgevoed, al heeft de machinist Nozières misschien gemeend dat hij op dit gebied al alles gedaan had door haar wat beter onder wijs te laten geven. Het Théatre de l'Oeuvre heeft van de algemeene belangstelling geprofiteerd door een stuk te geven met een gelijk soortig familie-drama, waarbij in het slotbedrijf een dochter zich verplicht ziet haar eigen vader dood te schieten. Dit stuk echter werd gelukkig niet spe ciaal voor de omstandigheden geschre ven, maar is al een paar jaren oud, en van een auteur met hoogstrevende be doelingen. die zich een groot leerling waant van den philosoof Nietzsche; het spiegelt dan ook allerminst in een gezin van kleine burgers maar op een somber kasteel in een adellijke familie van de niet minder sombere als pakkende naam .Milmort", die ook de naam is van het heele stuk. Maar vooral valt de na druk in de meer intellectueele kringen op het probleem van de tegenwoordige jeugd ,die in deze zaak misschien wel wat speciaal vertegenwoordigd is, maar er niettemin weinig schitterend uit komt; die een jeugd schijnt zonder ge voel voor de familie, zonder geloof en bijna zonder liefde. Het is toch te hopen dat deze kijk door de onderhavige aan leiding wat al te pessimistisch is ge kleurd en ook al zou er iets van waar zijn, dan nog is een reactie dikwijls het meest op handen als het geweeklaag het sterkste luidt. De doorgewinterde: „t Is wei goed om de baas aoo nou en dan eens een schop aarde in tfn gezicht te gooien. Dan denkt hij dat we niet *jn uitkijken," <ytek

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8