DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De verkiezingsstrijd in Duitschland. Dxigeiiiksch uiten tand. No. 254 Vrijdag 27 October 1933 135e Jaargang Redevoeringen van rijkskanselier Hitter en rijksminister Goebbels. EEN STRIJD, DIE GEEN STRIJD IS. Waf vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. francr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0-25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. «m» In Duitschland is de verkiezingsstrijd in vollen omvang losgebarsten en dag in dag uit worden daverende redevoeringen gehou den. Net als voorheen dus! Neen, toch niet! Want wat wij in Duitsch land hooren, is slechts één bepaalde groep, de nat.-soc. partij. Het is geen strijd meer, die gevoerd wordt; het is een reclamecam pagne voor de eenige partij, die in Duitsch land haar lusten mag botvieren. Hitier c.s hebben het daarom wel gemakkelijk; ze be hoeven geen debat te vreezen, ze behoeven niet bang te zijn voor interrupties tijdens dé redevoeringen. Het tegendeel is eerder waar. Want waar de nazi-sprekers ook komen, zij zijn bij voorbaat al verzekerd van een groot succes; ze weten al lang vooruit, dat zij met applaus, met daverend enthousiasme begroet worden. Verkiezingsstrijd? Neen, geen strijd, maat een reclamecampagne zonder concurrentie De menigte mag luisteren en applaudiseeren, maar critiek uitoefenen ho maar! Wie zou zich tegen de nazi's durven oprichten; wie heeft er lust, om in een concentratie kamp ondergebracht te worden. Ons lijken èn deze verkiezingsstrijd èn de a s. verkiezingen zelf een paskwil. En het eenige, wat voor den buitenlander waarde heeft, is de meening van Hii'er c.s. over de internationale verdragen, over de binnen en buitenlandsche politiek, e.d En in dat ver band zij de propaganda-redevoeringen nog we! de moeite waard, om ze te memoreeren. Zoo heeft de rijkskanselier zelf gisteravond te Keulen een rede uitgesproken en de gevol gen van het verdrag van Versailles daarbij aangehaald: waarbij hij opnieuw in het licht stelde, dat Duitschland de andere mogend heden niet bedreigd heeft en niet kan bed rei gen Vervolgens besprak hij uitgangspunt er. ontwikkeling der nationaal socialistische be weging. Hitier is van meerling, dat men geen rijkskanselier wordt om der wille van de be noemingsoorkonde. maar om het doel te be reiken, dat men beloofd heeft De verwerke liiking van het program heeft men doelbe wust in de eerste 8 maanden ter hand geno men. De partijen zijn overwonnen, de broe derstrijd kan niet weerkeeren Het gezag van het rijk is versterkt, geweldige werken zijn begonnen en deels uitgevoerd. Moedig is de taak begonnen, de beloften zijn gehouden er is meer gedaan, dan in acht maanden be hoorde gedaan te worden. De werkloosheid is gedaald van 6 tot 3.8 millioen. Hitler be schreef den reeds gevoerden politieleen en eco- nomischen strijd en de noodzakelijkheid de werkloosheid steeds weer aan te vallen. De ontbinding der godsdienst moet worden tegengegaan. Het is gelukt duizenden en dui zenden priesters uit de politiek te halen en weer in de kerk te plaatsen. Weer overgaande tot de buitenlandsche politiek zeide Hitler, dat Duitschland zich met meer recht dan het buitenland bedreigd voelt, waar lastercam pagnes tegen Duitschland mogelijk zijn, ge lijk die thans beleefd worden. Het nat. socia lisme is in Duitschland gematigd geweest. Er bestaat ook een internationale verplich ting tot wederzijdsche achting der volkeren Hoe kon een Bruinboek geduld worden? Als men thans de ontwapeningsbelofte niet wil nakomen, omdat men geen vertrouwen in Duitschland heeft, dan had men dit vertrou wen toch moeten hebben in de vroegere Duitsche regeeringen en reeds lang een begin moeten maken met de ontwapening Duitsch land wil den vrede, want het heeft zooveel aan zich zelf te werken, dat het aan niets anders dan aan vrede denken kan. Wij doen een beroep op het volk aldus Hitler om aan te toonen, dat ook het volk den vrede wil. Dit beroep doe ik niet voor mijzelf, want de regeering zit vast in den zadel. Ik heb mijn tegenstanders nooit gevreesd en doe het ook thans niet. Menschen zullen ons niet uit onze positie verdrijven. De wereld moet weten, dat, wanneer ik verklaar dat wij den vrede willen en de verzoening, ook met onze vroegere tegenstanders, het geheele Duitsche volk bereid en willens is deze politiek des vredes als zijn politiek te aanvaarden. On waardige verdragen zal ik niet onderteeke nen. Mijn vredelievendheid is de vredelie vendheid van het geheele Duitsche volk, mijn eeropvatting is die van het geheele volk en wij zijn nooit meer bereid als tweedeklasse volk, deel te nemen aan overeenkomsten. Niet voor mij behoeft gij naar de stembus te gaan, maar voor u zelf. Niet ik behoef gesteund te worden, ik ben sterk en hecht genoeg. Uw rijk moet gij steunen. Ik zal niet wankelen, maar gij moet de wereld toonen, dat het Duitsche volk niet meer wankelmoed'"' 's. Op 12 No vember zult gij getuigen voor Duitschland, voer onze eer, voor ons gelijkrecht, en daar mede in laatste instantie ook voor een wer- kelijken en duurzamen wereldvrede. Verkiezingsrede van Goebbels. Rijksminister Goebbels heeft in Breslau een verkiezingsrede uitgesproken, waarin hij aanvang met een beschouwing over de eigen wetten en eigen dynamiek der groote historische revoluties. Voortgaande zette spr uiteen, dat het nat. soc. als groote verdienste heeft het boljewisme te hebben vernietigd. De nat. soc. regeering is clement geweest ten op zichte van de Joden. Wanneer de oplossing van het Joodsche probleem volgens de wetten der democratie aan het volk zou zijn over gelaten, wat zou er dan van de Joden gewor den zijn? Het vo'k ging in dezen veel verder in zijn eischen dan de regeering ten uitvoer heeft gelegd. Verdiend hebben de Joodsche medeburgers deze clementie niet. Zij is hun slechts uit overgroote fatsoenlijkheid ten deel gevallen. Of deze clementie echter be stendig zal blijven, hangt van de Joden zelf af. Overgaande tot de buitenlandsche politiek zeide Goebbels, dat de Duitsche wederge boorte geschiedt volgens een algemeen plan. Op een enkel gebied, dat moeilijk scheen, heeft men zich aan de moeilijkheden onttrok ken. Wij weten, dat de op te lossen problemen moeilijk zijn aldus spr. maar wij zullen de buitenlandsch politieke problemen tot op lossing brengen juist zoo als wij de binnen- landsche problemen tot oplosing hebben ge bracht. Reactie kunnen er zijn, maar op het doode punt kan er nooit een terug bestaan. Het is verwonderlijk, dat het buitenland luistert naar de opruiïrtg der emigranten, dat niet bijv. Engeland, waar toch de fairness zoo hoog geacht wordt, dergelijken laffen volksverleiders den mond snoert. Wij men gen ons toch ook niet in de binnenlandsche aangelegenheden van het buitenland? Wan neer de Volkenbond niet in staat is zijn taak, het ontwapeningsprobleem, tot oplossing te brengen, heeft hij zijn bestaansrecht ver speeld. Wij zijn ontwapend. De anderen kun nen dus in de onFw'apeningsconferentie al- léénspreken, wanneer zij ontwapenen wil len. Niemand kan ons, zelfs niet met kanonnen dwingen een verdrag te onderteekenen, dat wij niet willen houden. Wij zullen gaarne weder aan de conferentietafel terugkeeren. wanneer men onze eer niet aantast. Op 12 November zal blijken, of de leider met de for mule „Eer, rechtsgelijkheid en vrede" hel Duitsche volk achter zich heeft. Tot slot zeide dr. Goebbels nog: doorzet ten kunnen alleen mannen die een eed daar op hebben afgelegd. De feesten zijn voorbij, thans begint weer de ernst, de striid. thans verlaat de beweging de binnenlandsche poli tiek en zet zich met hetzelfde fanatisme aan de oplossing van de nroote buitenlandsch politieke problemen. Wij willen vertrouwen op den hoogsten God en niet vreezen voor den macht der menschen. schip Hermes b'i Neuwerk op het strand werd gezet. De bemanning van het gezonken schiu kon worden gered. HOE HET DUITSCHE STEMBILJET ERUIT ZIET! De 10 groote mannen van het Hitler-rijk. Gisteren zijn bij de leiders van alle kies kringen in Duitschland de lijsten voo.' de verkiezing van 12 November a.s. ingediend. Van lijsten kan niet gesproken vorden, om dat overal slechts een lijst is ingediend en wel die van de nationaal-socialistische partij. De eerste 10 namen van deze lijst ziin: 1. rijkskanselier A d o 1 f Hitler; 2. waarnemende partijleider Rudolf Hess; 3. rijksminister dr. Wilhelm Frick; 4. rijksminister Hermann Gering; 5. rijksminister Joseph Göbbels; 6. chef van den staf der S.A. Ernst Röiim; 7. rijksminister Walther Darre; 8 rijksminister Franz Seldte; 9. vice-kanselier Franz von Papen; 10. oud-rijksminister dr. A'fred Hugenberg. De eenheidslijst bevat in totaal ongeveer 600 namen, waaronder alle tegenwoordige rijksdag-afgevaardigden der N.G.D.A.P, AMERIKA TEGEN EEN NIET-V AANVALSVERDRAG MET JAPAN? Een opzienbarend bericht. Naar te Tokio verluidt, hebben de Ver- eenigde Staten besloten het aangaan van een niet-aanvalsverdrag met Japan te verwerpen. De motieven, waarop deze weigering is ge baseerd, zijn tot nu toe nog niet bekend ge worden. Het ontwerp voor zoo'n pact was door den 'Japanschen ambassadeur te Washington overhandigd. DUITSCHLAND'S AFSCHEID AAN GENEVE. De tekst der verklaring. Het internationale arbeidsbureau publi ceert in een officieel communiqué den tekst van de door rijksminister Seldte onderteeken dr verklaring „Met referte aan het schrijven van den rijksminister van buitenlandsche zaken aan den secretaris-generaal van den Volkenbond dd 19 October, waarin Duitschland ver klaart uit den Volkenbond te treden, heb ik de eer U mpde te deelen, dat deze verklaung van uittreden eveneens betr-kking heeft op het Duitsche lidmaatschap, van het inter- natjonaale arbeidsbureau' De directeur van liet IAB, Harold Butler, heeft hierop geantwoord: „Ontving vandaag Uw schrijven van 24 October, waarin U mij mededeelt, dat de noti ficatie van het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond overeenkomstig art. 1, lid 3 van het Volkenbondsstatuut, dat den secr generaal van den Volkenbond door den rijks minister van buitenlandsche zaken in het schrijven van 19 October is toegezonden, in sluit het uittreden var Duitschland uit het Internationale Arbeidsbureau. Ik heb cle eer dr ontvangst van deze mededeeling te beves tigen, welke ik den Raad van Beheer van het IAB ter kennisse zal brengen". HET GROETEN BH Dl: DUITSCHE SPOORWEGEN. Nieuwe instructie der directie. Het hoofdbestuur der rijksspoorwegen in Duitschland heeft een nieuwe instructie ge publiceerd over het gebrui|| van den „Duit- schen groet" bij de spoorwegen. Daarin wordt voorgeschreven, dat alle ambtenaren, beambten en arbeiders, onver schillig of zij uniform dragen of niet, in dienst, in de dienstgebouwen en op de terrei nen door het opheffen van den rechterarm moeten groeten. In afwijking van dezen regel moet echter ter vermijding van het verkeerd begrijpen van signalen de militaire groet worden ge bruikt in de nabijheid van alle rails, op alle voertuigen, op perrons en door de perronbe ambten bij de controle. De vlaggen der na tionale verbonden moeten bij optochten van aaneengesloten afdeelingen of openbare na tionale betoogingen met den Duitschen groet worden gegroet. Evenzoo moet de Duitsche groet steeds worden gebruikt bij het zingen van het Duitschland en het Horst-Wessellied. In de instructie wordt voorts gezegd, dat van de ambtenaren wordt verwacht, dat zij ook buiten den dienst op dezelfde wijze groeten met den Duitschen groet. Bij correspondentie in het binnenland is het aanbevelenswaard aan het slot van den brief, waar tot dusver speciale beleefdheids formules gebruikelijk waren, de korte meer en meer ingeburgerde woorden „mit deut- schem Gruss" te gebruiken, waarbij even tueel ook de uitdrukking „mit deutschem Gruss und mit Heil-Hitler" kan worden ge bruikt. PROCLAMATIE VAN DEN DUITSCHEN RI JKSBISSCHOP. In verband met de a.s. herdenking van Luther. In verband met den 450sten verjaardag van de geboorte van Maarten ^-utber op 1 - vember a.s. publiceert de rijksbisschop proclamatie, waarin hij o m. verklaar Ik wek alle evangelische keI*en J*g. meenten in Duitschland op zich zijn van de geweldige nationale taak, welke ons is opbedrapen en bij iedere velebenheid ook bij de godsdienstoefeningen en bij kerke lijke plechtigheden de gemeentenaren te wijzen op de vervulling van hun vaderland schne plicht op 12 November. Bij deze ge tegenheid en in dit verband moet ik mij evenwel ook tot de geheele Christenheid der geheele were'd wenden om der wille van het goede geweten en van de waarheid: bij den grooten strijd der meeningen, welke ont staan zijn door het uittreden van Duitschiand uit den Volkenbond, gaat het immers om veel meer dan om de dingen van het uiter lijke vergankelijke leven. Het gaat er om ot in het leven der volken en der menschen de waarheid zal overheer- schen of de leugen. Wij leven in Duitschland als op een eilanc dat omgeven is van sterkbewapende volken Wij zijn ontwapend en weerloos gemaakt als geen volk der aarde Ons is heilig beloofd, dat alle landx der wereld hun bewapeningen zouden beperken, wanneer Duitschland zou zijn ontwapend. Deze belofte is niet nagekomen. Daartegenover versterkten alle volken rond om ons nog in waanzinnige verblin- ding hun wapeningen. Zij spreken van vrede en bedoelen den oorlog. Tegen de hee"schappij van zulk een vijan- deli'ken geest van leugen en onwaarheid roep ik de geheele Christenheid der wereld op tot een vlammend protest. Uit zulk een van Gdo vervreemden geest kan geen eer lijke en rechtvaardige vrede onder de volken ontstaan. Haat en tweedracht vergiftigen menschen en volken Zij brengen ongeluk en nood over alle landen In dezen tijd van nood, nu het om de be slissende kwestie gaat of de waarheid of de leugen in de wereld zal regeeren, verzoek ik alle Christelijke kerken in den strijd voor de waarheid aaneengesloten te staan, opdat wederom God de eer zal worden gegeven en de waarheid van God de wereld zal verlich ten en heiligen. SCHEEPSBOTSING OP DE ELBE. Gisterochtend zijn twee visschersschepen bij het vuurschip Elbe II met elkander in bot sing gekomen Het eene schip is direct ge zonken, terwijl het andere door het bergings HET NIEUWE FRANSCHE KABINET, Nadat Sarraut Donderdagavond laat den president der republiek had medegedeeld, dat hij definitief de opdracht tot het vormen van een kabinet aanvaardde, keerde hij naar het ministerie van oorlog terug, waar hij de on derhandelingen met de candidaten voor zijn kabinet en met verschillende bevriende poli tieke persoonlijkheden tot in den nacht voort zette. Eerst om 1 uur werd de volgende lijst van het nieuwe kabinet bekend gemaakt: Minister-president en minister van oorlogs marine: Sarraut; minister van justitie en vice-minister-presi- minister van handelsmarine: Jacq. Stern; minister van buitenlandsche zaken: Paul Boncour; minister van financiën: Georges Bonnet; minister voor de begrootingen: Abel Gardey minister van binnenlandsche zaken: Chau temps; minister van oorlog: Daladier; minister van luchtvaart: Pierre Cot; minister van landbouw: Queuille; minister voor de pensioenen: Ducos; minister van openbare werken: Paganon; minister van onderwijs: de Monzie; minister van koloniën: Pietri; minister van arbeid: Frot; minister van handelsmarine Jacques Stern; minister van gezondheid: Lisbonne; minister van handel: Laurent Eynac; minister van P.T.T.: Litsler. Het kabinet bestaat uitsluitend uit leden van de radicaal-socialistische kamerfractie, de democratische linkerzijde van den senaat en verwante kleinere groepen. De neo-socia- listen en de groep-Flandin zijn n:et vertegen woordigd. MUSSOI INI GEHULDIGD. Hij neemt zittinr in den Nationalen Raad. Bij zijn verschijnen ter zitting van den Nationalen Raad werd Mussolini gister ochtend luide toegejuicht Mussolini heeft tijdens de zitting bepaald, dat de Nationale Raad der Fascistische partij ieder jaar aan den vooravond van den verjaa'dag van den marsch naar Rome zal bi;eenkomen. De nationale raad bestaat uit het direc torium der partij en 92 provinciale secreta rissen. Uit het rapport over de partij-activiteit in het op 28 October expireerende jaar XI, dat werd uitgebracht door den secretaris der partij Staraee. blijkt, dat het ledental der partijorganisaties aanzienlij'- is toegenomen In het bizonder evenwel het aantal volwassen partijleden, dat thans met 1.41 t.COC bijna het dubbele is van verleden jaar. Aan Mussolini is voor '.et fascistische jaar XII ledenkaart nummer 1 uitgereikt. REGENVAL IN MIDDEN- EN ZUID ITALIË. In de laatste 24 uren leeft het bo-'en Mie- den- en Zuid-Italië hevig geregend. Te Napels heeft het noodweer verschillende aardschokken veroorzaakt. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. In de omstreken der stad zijn een boer diens twee zoontjes door de bliksem getroi fen. Een der kinderen is om het leven komen. en ge RADIOREDEVOERING VAN MINISTER THOMAS. Over samenwerking tusschen de volkeren. De minister voor de Dominions, Thomas heeft gisteravond een redevoering uitgespro ken voer de radio, waarin hij o.m. zeide: „De zaak der vreedzame samenwerking tusschen de volkeren heeft zoo juist een he vigen slag gekregen. Het is geen knock out. De Duitsche verkiezingsstrijd. Redevoeringen van Hitler en Goeb bels. (Dag Overzicht) Hoe het Duitsche stembiljet eruit ziet. (Buitenland.) Voortzetting rijksdagproces (Bui tenland Waar zit het echtpaar Lind- bergh? (Luchtvaart) De nieuwe Fransche regeering gereed. (Buitenland) De as. Luther-herdenking in Duitschland (Buitenland) Hevige najaarsslorugen. (Buiten land) Amerika tegen een niet-aanvals verdrag met Japan? (Buitenland) De „vecht"-universiteit te War schau opgeheven. (Buitenland) De burgemeester van Velsen weigert toestemming aan het strand te IJmulde.i voor openingen van de NSB. (Binnenland) Wijziging sociale wetten? Bin nenland) In een te Utrecht gehouden zer- gp.dering van slagers is heftig ge protesteerd tegen de inkrimping van den veestapel. (Binnenland) Belangrijke vergadering inzage wijkverpleging in Z. en N.-Scher- mer. (Provincie Zie verder eventueel Laatste Be richten. De wereld kan en zal daurvan herstellen. Hoe kunnen wij het best aan dit herstellen helpen? De samenwerking van de geheele wereld bevindt zich op het oogenblik in groo te moeilijkheden. Maar daar is in de wereld een groep van naties en volkeren, het Brit- sche Rijk, dat tezamen meer dan een vierde gedeelte van de oppervlakte der aarde be- s'aat en dat bijna een kwart omvat van het menschdom, waar binnen samenwerking niet alleen niet gefaald heeft, maar zelfs groeit en leeft. De betrekkingen tusschen andere landen en volkeren zijn fundamenteel ge grondvest op het verlangen oorlog te vermij den. Het is met dat doel. dat bijna de ge- hee'e buitenlandsche politiek geleid wordt. Het is met dat doel, dat de Vo'kenbond ge schapen werd. Daden der regeeringen zijn wijs of dwaas naar mate zij vermindpren of vergrocten de gevaren voor oorlog De re geeringen van het Britsche rijk daarentegen gaan uit van de ormatting, dat oorlog tus schen haar ondenkbaar is Wij beginnen, waar anderen ophouden. Wij kunnen onze energie richten naar een positief doel van he' tot stand brengen van iets goeds en niet alleen naar het negatieve doel kwaad Ie voorkomen. En als resultaat daarvan kunnen wij het ons veroorlooven in onze betrekkingen met elkander en met de rest van de wereld, andere dan alleen maar zelfzuchtige doelein den te stellen. De ware oorsprong van deze positieve samenwerking is een ingeboren lief de voor persoonlijke vrijheid en ze'fregeering in de rassen, die het gemeenebest uitmaken. Het is geen louter toeval, dat op een oogen- b'ik, waarop de democratische regeerings- vorm e'ders snel verdwiint hij binnen het Britsche Riik nooit zoo hecht geworteld was als thans. Dictaturen kijken noodzakelijker wijze naar binnen. De natie die zijn vrijheid heeft opgegeven moet bedwelmd blijven, wil zij niet in opstand komen, en de gemakkelijk ste bedwelming van al om toe te dienen is een sterke dosis egoïstische nationale ver waandheid. De democratie laboreert niet on der een dergelijke noodzakelijkheid". Thomas sprak als ziin meening uit. dat de samenwerking binnen het Britsche Rijk het feit verklaarde, dat met betrekking tot de rest van de wereld het Britsche gerr.eenebest minder gebeden bad tijdens de economische were'dcrisis dan de overige deelen van de wereld. S.A.-MAN MET MESSTEKEN GEWOND. In Maliers, district Oels, is de SA-man Walter Doktor, een slagersknecht, tijdens een korte woordenwisseling door den lossen ar beider Kurt Gerber met een mes ernstig ge wond. Zijn wervelkolom werd geraakt, zoo dat het onmiddellijk volkomen lam was Zijn toestand is hopeloos. De dader is in arrest gesteld. AANSLAG OP DEN WEENSCHEN ZENDER? Gisteravond werden door de wacht op den Bisamberg te Weenen twee mannen opge merkt, die trachtten binnen te dringen in de daar opgestelde zendergebouwen van de Oesterreichische Radio-Verkehrs A. G. Ra- vag). De wacht loste verscheidene schoten op de indringers, waardoor waarschijnlijk een hunner gewond werd. De omheining bleek op twee plaatsen te zijn doorgeknipt

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1