Alkmaarsche Courant. ^Buitenland PROCESSEN UIT HET VERLEDEN. Honderd flji en dertigste Jaargang. VRIJDAG 27 OCTOBER DE DOOD VAN DEN HERTOG VAN ENGHIEN. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. De zitting van de hoofdcommissie. GROOTE STAKING IN PALESTINA. Arabieren contra Joden. DE OORLOGSTOESTAND IN MAROKKO. Bezoek van Fransch generaal. Uoor kleine tuinen. No. 254 1933 (Vervolg). Misschien zou er niets zijn geschied, i;.dien niet opeenvolgende aanslagen tegen den eersten consul waren be raamd. Voor een deel hadden de roya listen de hand in het complot, maar ge heel ten onrechte, achtte men den Her tog van Enghien hierbij betrokken. Misverstanden speelden als gewoonlijk ee i rol. Door rapporten verzekerd, dat de Hertog van Enghien nog steeds te Ettenheim vertoefde, verneemt Bona parte tevens, dat Generaal Dumouriez bij hem is. Dat is later onjuist gebleken; de uitgezonden agent, in de war ge- braht door het Elzasser diaiect, heeft uit den naam Thumery, Markies uit een oud geslacht, den naam van den door Bonaparte zoozeer verfoeiden Ge neraal gemaakt. De Consulaire politie dacht aan nieuwe aanslagen; wilde het zekere voor het onzekere nemen, en zoo kwam, na den heftige uitbarsting van woede van Bonaparte over de in activiteit van zijn politie, het plan tot stand, dat Enghien ten verderve zou voeren. Deze was korten tijd tevoren met zijn nicht in het huwelijk getreden. Dé consulaire politie wist van dit hu welijk, dat naar de legitimistische op vattingen den Prins voorgoed van len Franschen troon verwijderde, niets. Opgezweept door de woede van Bona parte, die hen had gevraagd: ben ik dan een hond, dat mijn leven bij U zoo wei nig telt, ging de politie, Real en Savary aan het hoofd, aan het werk. Generaal Ordener, zorgt, dat het garnizoen van Schlettstad, thans weer Selestat gehee- ten, 300 dragonders ter beschikking stelt, dit op den aangewezen avond den Rijn moeten overtrekken. Zelfs worden troe pen ter ondersteuning en artillerie bij den Rijn geconcentreerd, gereed om tus schenbeide te komen, indien de poging mocht gelukken. Op 14 Maart -804 toen bijkans alle maatregelen getroffen wa ren bezochten twee geheime politie agenten Ettenheim. Om het huis van den Prins loopende, werden zij door diens bedienden bemerkt, die den Hertog waarschuwden, welke echter hun aan wijzingen niet ernstig opnam. Op den zelfden avond ontving Generaal Fririon een. order om den Hertog te Ettenheim op te lichten; den betreffenden brief krijgt hij, terwijl hij zich aan tafel be vindt bij den voormaligen emigre, den heer Stumph Den brief lezende, wordt hij doodelijk bleek, neemt zijn gastheer mede in de aangrenzende kamer, laat hem den brief lezen en bezweert hem van dit alles nooit iets te laten merken maar te trachten een gelegenheid te vinden om den Hertog van Enghien zoo spoedig mogelijk te waarschuwen, op dat cm vogel gevlogen is als hij komt. Stumph schrijft aan een anderen emi- gré, die zich in de nabijheid van Etten heim bevindt, en deze, Baron Ruch, stijgt onmiddellijk na ontvangst van den brief te paard, rijdt naar Ettenheim, doch vindt er den Hertog niet thuis, wijl deze op de jacht is gegaan. Hij laat den brief voor hem achter; krijgt Prinses Charlotte te spreken, die hij beweegt er voor zorg te zullen dragen, dat de Hertog nog denzelfden avond Ettenheim ver laat Maar wanneer Enghien, laat thuis gekomen, alles verneemt, weigert hij er geloof aan te slaan. Hij wil dineeren, hij wil slapen, en zal daarna zien. Hij kan niet gelooven, dat de Fransche troepen het neutrale gebied van Baden zullen betreden. En bovendien, gesteld zij komen, zullen dan de inwoners van Ettenheim hem niet verdedigen? Hij wil bovendien niet halstarrig zijn, belooft den volgenden dag te vertrekken, het geen voldoende is omdat naar zijn oor deel de expeditie dezen nacht niet meer kan worden georganiseerd. Maar hij vergist zich; de maatregelen zijn goed getroffen. In den vroegen ochtend, 5 uur, als alles in Ettenheim nog donker is, worden vage geruchten, geklikklak van sabels vernomen. De hoeven der paarden had men uit voor zorg omwikkeld, zoodat de troep van 30o man kon naderen 7*>nder de bewo ners te wekken. De Hertog, nauwelijks gekleed, springt met het geweer in de hand, voor het raam en vraagt naar den commandant Deze weigert hem iets te .eggen hij heeft ..lecuts te ge hoorzamen. Hij ziet in dat tegenstand onmogelijk is, want de troep is te tal rijk. Hij denkt er nog aan den voor heich compromiteerenden brief te ver branden. Nauwelijks is dit geschied of dt Fransche gendarmes treden binnen zij kennen den Hertog niet en vragen naar hem. Hij weigert zich bekend te maken, waarop alle heeren van zijn ge volg mede worden genomen. Als echter op straat een Badenaar gedwongen wordt hem aan te wijzen en ook deze weigert, komt de Hertog naar voren en maakt zichzelf bekend teneinde verdere gewelddaden te vermijden. Men laat hem tusschen de paarden loopen, en sluit hem op 15 Maart in den Citadel v^n Straatsburg op. Prinses Charlotte hQeft reeds gedaan wat zij kon, maar vergeefs Want drie dagen later wordt de Hertog in een reisrijtuig, geheel door gendarmen omgeven, naar Parijs ge bracht Hij denkt nog steeds, dat hij, daar aangekomen, onmiddellijk in de tegenwoordigheid van den eersten con sul zal verschijnen; maar in strijd met z.'in verwachtingen, rijdt men te Parijs wel langs het Ministerie van Buiten- landsche Zaken, waar Talleyrr.nd aan wezig is, die zijn blik vermijdt, do:h mêh slaat den weg naar Vincennes in, waar men den 20sten Maart, des avonds omstreeks 5 uur aankomt. De grootste geheimzinnigheid werd zoowel ten aan zien van de aankomst van den gevan gene als over zijn identiteit in acht ge nomen. De commandant van het kasteel van Vincennes kende hem niet; mocht hij hem herkennen, dan is het hem ver boden er verder over te spreken. Murat, op dat oogenblik Gouverneur van Parijs, ontving dienzelfden avond het bevel om een militaire commissie samen te stel len, geroepen om den Hertog van En ghien te berechten. Generaal Hulin zou daarvan voorzitter moeten worden, en aan de commissie moest worden mede gedeeld, dat zij gedurende den nacht haar werkzaamheid moest eindigen, en dat het vonnis, indien dit, gelijk de consul zeide niet te betwijfelen, ter dood veroordeeling beteekende, onmiddellijk meermalen den consul en ook later den meermalen dan consul en ook later den Keizer een slecht dienaar is geweest, werd afgezonden om over alles te waken. De Hertog van Enghien, die zich ter ruste begeven had na zijn doodver moeiende reis, werd nog dienzelfden avond gewekt om voor de commissie te verschijnen. Hij vertelde aan de leden van de commissie de rol die hij als mi litair gespeeld heeft; hij zegt Dumouriez niet te kennen, en niet te willen ken nen; hij verklaart Pichegru nooit te hebben ontmoet en slechts van Engel- sche zijde als officier van het leger van Condé een zeer matig pensioen te ont vangen. Vóór alles dringt hij aan op een persoonlijk onderhoud met den eersten Consul, zijn naam, zijn rang en de si tuatie, waarin hij verkeert, geven hem, zoo meent hij, recht op een onderhoud. De militaire auditeur schijnt op het punt om te bezwijken, maar Savary komt tusschenbeide. Bonaparte was met opzet naar Malmaison gegaan teneinde zekerheid te hebben, dat men hem niet zou lastig vallen. Wel zelden is een geding op zoo af grijselijke wijze gevoerd, als men hier van een geding mag spreken. De corres pondentie van den Hertog van EngEhien, was te Ettenheim in beslag genomen, maar de militaire rechters ontvingen noch deze brieven noch andere stukken, noch eenig getuigenis. De ondervraging van den Hertog, die in hun aller bijzijn had plaats gehad, zonder dat dezen een verdediger was toegevoegd, moest als geding gelden. Hulin heeft later erkend dat hij en zijn medeleden de wet niet kenden; zij hadden slechts leeren ge hoorzamen en de gehoorzaamheid van anderen te eischen. Zij zaten daar niet als vrije rechters, maar als officieren, die gecommandeerd waren om den Her tog van Enghien te hooren en bijvo•- baat schuldig te vinden. Men begrijpt den uitroep van een dezer officieren: liever maak ik honderd veldslagen me de dan zulk een proces! en toch, ondanks al deze voorzorgen, is de houding van den Hertog zoo waardig ,dat ook Hulin op het punt staat te bezwijken voor den aandrang, waarmede deze een onder houd met den eersten Consul verzoekt. Savary komt echter tusschenbeide; hij rukt den Generaal de pen uit de hand, waarmede deze den brief aan Bonaparte wil onderteekenen Savary neemt nu in derdaad de leiding in handen. Op zijn order was reeds alles in gereedheid ge maakt: het peleton was aangewezen; de sloot, waarin de exeutie zou plaats heb ben, was gegraven. Slechts een paar uur, nadat men hem verhoord had, werd de Hertog opnieuw wakker gemaakt. Hij meende, dat men hem naar de cachotten zou geleiden, om hem alle denkbare beleediging te doen ondergaan. Maar een dergenen, dm tot taak had hem te vergezellen, deed hem verstaan, dat hij al zijn moed zou noodig hebben. Toen begreep hij, en hij vroeg den man nog één dienst en wel om een ring met een Klein briefje er bij aan Prinses Charlotte te doen toekomen. Zelfs zijn vraag om een pries ter werd op spottende wijze afgewezen Voor den vorm werd hem zijn veroor deeling voorgelezen. Of het al dan niet waar is, dat men, om zeker te zijn dat in de duisternis goed zou worden ge mikt, een lantaarn op de borst heeft ge bonden, staat niet vast. Een aantal schoten troffen hem tegelijk, en hij viel neer. Do dood van den Hertog van Enghien heeft in Europa een uitwerking gehad, geheel tegenovergesteld aan die, welke Bonaparte bedoelde. Men mag aanne men, dat hij, door de verkeerde rappor ten in de overtuiging geraakt, dat Enghien tot de samenzwerende legiti misten behoorde, d jor zijn dood een voorbeeld wilde stellen, dat doel zou treffen. Hij heeft later, zonder dat men volledig kan beoordeelen of het op recht is, gezegd, dat Real in zijn plicht is te kort geeschoten, doordat hij geen re- kenine hield met de nieuwe instructies, die hij daartoe had ontvangen. Maar zij, die, ook in den alleriaatsten tijd, het drama van Vincennes tot'in bijzonder heden hebben nagegaan, meenen, dat de eerste Consul aan de hoofdschuld van deze misdaad niet kan ontkomen. Hi; heeft het geding in scène gezet; zijn be velen zijn uitgevoerd, en het had een goed, maar tegelijk een dapper vriend van hem moeten zijn, die het gewaagd had te zijner wille tusschenbeide te treden Josephine probeerde ettelijke malen, nadat haar de ontvoering van Ettenheim bekend was geworden, om ten gunste van den Hertog van Enghien bij den eersten Consul tusschenbeide te kernen Maar Napoleon weerde haa af toen zij zich smeekend aan zijn v ten wierp, met de opmerking, c-a v wen niets van politiek vfrs aP7P heeft later getracht N\If) e^"rVdan mis- misdaad, die hem terecht er niei»en daad is aangerekend, ^rIJ ?ie zi;n' maar vereeefs Hij. en degenen, die zijn nKr aan hem"e danken hebben, zou- ien de herinnering aan deze gebeurte nis st^ds op hun weg terug vinden! I Henderson heeft in de zitting der hoofd commissie verklaard, dat de conferentie haar werkzaamheden moet voortzetten om te kun nen komen tot een conventie, welke geba seerd is op het Britsche ontwerp, dat de publieke opinie zal voldoen Indien de conferentie zou mislukken, zou dit een ramp voor de geheele wereld bèteeke- nen. Henderson herinnerde er aan, dat het bureau de verdaging tot 4 December voor stelt, ten einde gelegenheid te geven de mee- ningsverschillen te overbruggen. De Britsche onderstaatssecretaris van Bui- tenlandsche Zaken, Eden, keurde de voorge stelde korte verdaging goed en merkte op, dat terwijl het duidelijk is dat het terugtrek ken der Duitsche delegatie niet zonder effect zal blijven op den voortgang der conferentie, de meening der Britsche regeering is, dat hoewel deze gebeurtenis ernstig betreurd moet worden, het haar werkzaamheden niet zal kunnen doen eindigen. Hij achtte het noodzakelijk, dat de delegaties geen tijd moeten verliezen in beschouwingen over het verleden, doch rekening moeten houden met de toekomst en zich niet moeten laten aflei den van het doel der conferentie. De meest doeltreffende methode moet worden gekozen en dit is de taak van het bureau. De vertegenwoordigers van verschillende andere naties hebben eveneens hun goedkeu ring uitgesproken met het voorstel van Hen derson. In de later gehouden geheime zitting van het bureau werd besloten op 9 November nog eens bijeen te komen. Henderson heeft opdracht ontvangen, intusschen indien mo gelijk directe onderhandelingen met de ver schillende regeeringen te voeren. Eveneens werd vastgesteld, dat de afzonderlijke leden van het presidium, waarvan alle mogend heden deel uitmaken, gemachtigd zullen zijn de onderhandelingen met de diverse regee ringen te voeren Besloten tot verdaging tot 4 December. De hoofdcommissie der Ontwapenings conferentie heeft gisteren in openbare zitting na langdurige beraadslagingen het voorstel van het presidium zich te verdagen tot 4 December goedgekeurd en het presidium de gewenschte volmachten gegeven voor het verder voeren der onderhandelingen. Dit is de derde verdaging der Ontwape ningsconferentie binnen enkele maanden. Op 29 Juni had de hoofdcommissie zich verdaagd tot 16 October, vei volgens van 16 October tot 26 October en nu van 26 October tot 4 December. ENGELAND's POLITIEK. Een belangrijke verklaring? Volgens de „Moming Post" heeft het Engelsche kabinet gisteren in zijn vergade ring besloten dat spoedig na de heropening van het parlement op 7 November a.s. na mens de regeering een belangrijke verklaring zou worden afgelegd over de Engelsche re geerings-politiek in het Lager huis. Het is echter nog onbekend in hoeverre deze ver klaring gewijzigd zal worden, in de tot nog toe door Engeland gevoerde politiek. In een hoofdartiekel over de overwinning der La- bour. partij bij de tusschentijdsche lagerhuis- verkiezing voor East Fulham schrijft de Times dat dit resultaat grootendeels het ge volg is van de wijze waarop de Labóur partij de Engelsche ontwapenings politiek ver draait. HEVIGE NAJAARSSTORMEN. Aan de Oostkust van Engeland. De Engelsche Oostkust werd Woensdag en gisteren door hevige stormen geteisterd, welke gepaard gingen met regen- en hagel buien. In de haven van Ccarborough zijn verscheidene visschers- en zeilbooten ge zonken, eenige stoomschepen zijn van hun ankers weggeslagen. Het dak van het pa viljoen op de Pier is weggeSlagen. Te Lowe- stoft heeft de storm een aardverschuiving veroorzaakt. Ta! van huizen, welke langs de rotskusien staan, verkeeren in gevaar. De temperatuur in geheel Engeland is k» de laatste dagen aanzienlijk gedaald. JACK HYLTON GEOPEREERD. De jazzband-leider Jack Hylton in Enge land heeft in een kliniek te Londen een vrij ernstige operatie ondergaan. Ofscxoon zijn toestand niet ongunstig is, zal hij toch de eerstkomende weken niet kun nen optreden. UNIVERSITEIT TE WARSCHAU OPGEHEVEN. Volgens berichten in de Berlijnsche bladen is de universiteit van Warschau op grond van de bloedige incidenten van Woensdag, waarbij 1 student gedood werd en 20 ande ren werden gewond, door de regeering ont bonden. Alle professoren zijn gepension- neerd De rector van de universiteit, Stanis- laus Pienkowski, zal zich voor het gerecht moeten verantwoorden, aangezien hij nage laten had de politie te waarschuwen. Het besluit tot opheffing wordt door de regee ring gemotiveerd met verwijzing naar een voor twee maanden aangenomen wet. LITWINOF's REIS NAAR AMERIKA. Het diepste stilzwijgen bewaard. Litwinaf is gisteravond om 6 uur (Mosk Tijd) voor zijn Amerkaansche reis uit Mos kou naar Parijs vertrokken. De Sovjet-regee ring bewaart het diepste stilzwijgen omtrent dijzonderheden van Litwinof's reis. Zij wei gert mededeeling van de route, die Litwinof volgt. Vóór Litwinof's vertrek, vergaderde gister middag nog het politiek-bureau der commu nistische partij onder voorzitterschap van Stalin in welke bijeenkomst uitvoerig de vraagstukken werden besproken, waarover met Roosevelt onderhandeld zou worden Naar verluidt, zal Litwinof besprekingen houden over de economische kwesties, de Rus- sisch-Amerikaansche betrekkingen, vooral met betrekking tot het verre Oosten. Daar de Amerikaansche regeering niet zal over gaan tot het sluiten van een non-agressiepact met Japan, hoopt men te Moskou, dat juist ten aanzien van het verre Oosten overeen stemming met de vereenigde staten zou kun nen worden bereikt. SOCIALISTISCHE MILITAIRE OPROEP IN DENEMARKEN. Om de grenzen te versterken. Tijdens de debatten in het Deensche Fol- keting over de landsverdediging kwam het tot een opgewonden gedachtenwisseling tus schen conservatieven en sociaal-democraten. De soe.-dem. Frisch verklaarde, dat de Deen sche arbeiders door den val der Duitsche soc.-democratie hun internationale waarbor gen hadden verloren. Arbeiders en boeren dienden zich thans aaneen te sluiten om de Deensche grenzen te beschermen, die door de conservatieven in den steek waren gelaten. De Deensche grens in Noord-Sleeswijk was de grens der volksvrijheid en moest met goed en bloed verdedigd worden. De conservatie ven voelden er echter niets voor deze grens tegen het nationaal-socialisme te beschermen, omdat het fascisme hun zeer na stond. In hun antwoord vroegen de conservatieve lei ders Möller en Puerschel of de sociaal-demo craten het land als zoodanig wilden verde digen of alleen een rood-Dènemarken. Men kon niet verlangen dat Denemarken politieke propaganda met vliegtuigen en machinege weren zou bestrijden. ER IS EEN TEKORT AAN GOUD OP DE WERELD. Er is een gebrek aan goud op de wereld en al het gepraat over een goudsurplus is een mythe, verklaart de Zweedsche econoom prof. Gustay Gassel in het kwartaal overzicht van de Skandinaviska Kreditaktiebolaget. De professor toont aan, dat een normale goud productie overeen zou moeten komen met 3 pCt. van den wereidgoudvoorraad Aan h-*t einde van het jaar 1931 bedroeg de goud voorraad 84.6 milliard mark of schellingen. Dus zou de normale productie van goud in 1932 ongeveer 2.540 millioen marken moe ten zijn geweest, doch zij bedroeg slechts 2.064 millioen, d.i. een jaarlijksch tekort van ongeveer 500 millioen. De goudvoorraad der centrale bankinstellingen en der regeeringen bedroeg in het tijdvak 1928—1932 1.870 millioen dollars, terwijl de totale productie in dien tijd niet hooger was dan 1.786 millioen dollars, d.w.z. dat de goudreserves ter we reld net alleen de geproduceerde hoeveelheid goud absorbeerden, maar daarenboven 84 millioen. Dit tekort aan goud is het resul taat van de abnormaal toegenomen vraag naar goud en de daling van het prijsniveau voor de producten is een positief bewijs, dat de goudgeldvoorraad ter wereld niet bere kend is op de enorm toegenomen vraag. Dit heeft de waarde van het woud op abnormale wijze doen stijgen, zoo dat in landen, waar de gouden standaard is afgeschaft de goud prijs met 50 pCt. of meer is gestegen. AMNESTIE VOOR DUIZEND GEVANGENEN IN TURKIJE. In verband tienjarig bestaan der republiek. Het parlement van Turkije heeft zich van daag uitgesproken voor een vérstrekkende amnestie in verband met het tienjarig be staan van de Turksche republiek. Meer dan duizend veroordeelden zullen van deze am nestie profiteeren, onder hen alle politieke gevangenen. Tengevolge van de toenemende verbittering onder de Arabieren over de grooter worden de Joodsche immigratie in Palestina heerscht te Jaffa een zeer gespannen toestand. Het Arrabisch executief-comité heeft voor heden een algemeene staking afgekondigd in geheei Palestina. Tegelijkertijd zou ondanks het ver bod van den Britschen hoogen commissaris vanmiddag een massabetooging en een mas sale godsdienstoefening in de groote Moskee te Jaffa gehouden worden. De Arabische lei ders verklaren, dat de natie vastbesloten is, haar protest tegen de toenemende Joodsche immigratie en den aankoop van grond door Joden op ondubbelzinnige wijze tot uiting te brengen. Reeds gisteren stroomden Arabie ren uit alle deelen van Palestina naar Jaffa om aan de protestbetooging deel te nemen. De regeering heeft uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Afgezien van de ver sterking der bereden politie en politie te voet zijn twee Engelsche compagnieën uitgerust met machinegeweren naar Jaffa gedirigeerd en zijn ook pantser-auto's van het militaire vliegveld Ramleh naar Jaffa gezonden. De inspecteur-generaal van het Fransche leger generaal Weygand is gisteren in gezel schap van eenige hooge officieren van den Franschen generalen staf naar Marokko ver trokken, om een onderzoek in te stellen naar den militairen toestand aldaar. De „Echo de Paris", die zooals bekend zeer nauwe rela ties met den generalen staf onderhoudt, weet hieromtrent mee te deelen, dat men in Ma rokko aan den vooravond staat van nieuwe militaire operaties, waardoor Frankrijk zijn invloed wil uitbreiden tot aan de Zuidelijkste grens van Marokko. Ook de toestand aan de Spaansch—Marokkaansche grens zou door generaal Weygand onderzocht worden. De Marokko-oorïog is niet beëindigd, doch ver keert slechts in een rust-periode. VERNIETIGENDE ORKAAN IN CANADA. Vernietigende stormen hebben ontzaglijke schade aangericht in den Atlantische provin cies van Canada. 7 houtvlotters, die op een klein eilandje in de Lorenz-rivier een toevlucht hadden gezocht, werden door de watermas sa's meegesleurd en zij zijn verdronken. In New-Scottland zijn vele bruggen weg gespoeld, straten onder water gezet en spoor dijken vernield. Het verkeer is ten deele ge- Nu half October achter den rug is nemen we ook in de moestuin onze voorzorgsmaat regelen opdat nu te verwachten nachtvorsten ons niet meer kunnen verrassen. Andijvie, welke volgroeid is wordt bij droog weer' opgebonden, en wat niet groot genoeg is om op te binden brengen we met kluit over in een bak, opdat we er zoo noodig glas over kunnen leggen. De laatste tomaten plukken we af. indien ze niet rijp zijn leggen we ze voor een zonnig venster,waar ze nog na zullen rijpen. De late princesse- en snij- boonen hebben geducht geleden van de wind waar nog wat te plukken valt doen we dit geregeld, daar boonen bij het eerste nacht vorstje al weg zijn. Aan het einde van deze maand nemen we ook het Brusselsch witlof op. De wortels worden voorzichtig gerooid, waarbij we de bladeren eenige c.M. boven den wortelhals afsnijden. Ook het dunne uit einde der wortels snijden we af. We kunnen de wortels opkuilen waarbij we zorgen dat ze tegen strenge vorst voldoende gedokt worden met een laagje aarde of ruigte. Ook kunnen we de wortels direct opplanten om ze te forceeren. Zoo kunnen we opplanten in een niet te lage bak. De wortels op 4 c.M. on derlinge afstand, en met de kruinen gelijk, rechtstandig in de bak gepoot. Daarna wordt een laag fijne aarde,, turfmolm of zaagsel, ter dikte van 20 15 c.M. aangebracht waarin de kropjes zich kunnen ontwikkelen. Om de bak brengen we een dubbele wand aan met een tusschenruimte van 30 c.M. Deze ruimte vullen we met droog blad, turfmolm of zaagsel. Met een dergelijke koude werende laag omgeven wij ook de andere bakken die we vorstvrij willen houden. De xycrtels vaa het Brusselsch witlof mogen niet in het water staan, daar dit de groei belangrijk zou tegen houden. Daarom mag de bak niet te laag zijn. Ook in de vrije grond kunnen we witlof forceeren. We handelen dan als in de bak. Om een snelle ontwikkeling der kropjes te bevorderen kan men over en om de boven- ':ag nog een laag versche paardenmest, ':cr g blad, of ander broeiend materiaal aan kerven. Tenslotte kan men ook de wortels in een kist planten en deze in een kelder, of andere donkere, en niet te droge of koude ruimte plaatsen. Op deze wijze krijgen we geen vaste kropjes maar losse bladeren, die echter even goed te gebruiken zijn. Alleen in het donker blijven de bladeren witgeel en worden niet te bitter. A. G. heel stilgelegd en in het Westelijke gedeelte der provincie zijn vele dorpen van de buiten wereld afgesneden. Het scheepvaartverkeer in de havens is geheel gestagneerd. JAPANSCH—DUITSCHE SAMENWERKING? Japansche berichten omtrent de mogelijk heid van samenwerking tusschen Duitsch- land en Japan, nu ook Duitschland uit den Volkenbond is getreden, hebben te Sjanghai den algemeenen aandacht getrokken. Men ziet er een Japansche manoeuvre in om de Nankingregeering ervan te overtuigen, dat samenwerking met den Volkenbond nutteloos is en dat samenwerking met Japan het eeni ge noodige is. EEN STRENG VONNIS. De rechtbank te Calcutta heeft mejuffrouw Jotikana Dutta, een vierde jaars meisje studente aan het bisschoppelijk college te Calcutta veroordeeld tot vier jaar gevange nisstraf, omdat zij op 1 Augustus in het bezit was gevonden van twee revolvers, twee pis tolen en 43 patronen, zonder een wapenver gunning te hebben. Jotikana Dutta was van onbesproken ge drag. De wapens werden toevallig ontdekt, doordat van een ander meisje geld ontvreemd was en men in de bedden zocht of het daar soms verborgen was. De beklaagde zei, dat de wapens er door een ander verborgen moesten zijn. Alle getuigen verklaarden, dat zij geen belangstelling voor politiek toonde; alleen had zij den dag van Sen Gupta's be grafenis gevast en gevraagd van het dak van een huis naar de begrafenis te mogen kijken. De rechter zei, dat het meisje bij het opmaken van haar bed de wapens had moeten vinden. Hij nam aan, dat Jotikana Dutta uit goed heid en kameraadschap om een vriend(in) te helpen, tot haar misdrijf was gekomen. Intus schen worden dergelijke wapens, die zonder vergunning circuleeren, vaak gebezigd voor politieke aanslager. Daar volgens de ge tuigenverklaringen de beklaagde geen politie ke neigingen heeft, laat staan moordplannen, nam de rechter verzachtende omstandigheden aan. Een vonnis van vier jaar, onder verzach tende omstandigheden! Daar blijkt wel uit hoe krachtig men tegenwoordig optreedt om aan het euvel van het ongeoorloofde wapen bezit in Britsch-Indië een einde te maken. PERSONENTREIN BOMBAY-CALCUTTA ONTSPOORD. De personentrein van Calcutta naar Bom- bay is gisteren op 700 K.M. van Calcutta ontspoord. Twaalf personen zijn gewond. Alle wagens zijn van de glooiing gestort. Geneeskundigen zijn per extratrein naar d? plaats des onheils vertrokken. HET IDEALE HUWELIJK. Raad voor gehuwden. Oliver Baldwin, de oudste zoon van den minister, die o.a. filmcriticus is van den Britschen draadloozen omroep, heeft een boek geschreven, dat tot titel draagt „Un- born Son" en waarin hij, in den vorm van raadgevingen aan zijn denkbeeldigen zoon, zijn gedachten uit over tal van dingen. Hoe wel zelf ongetrouwd, ontziet Baldwin zich niet allerlei raad aan gehuwden te geven. Wil men gelukkig getrouwd zijn, dan moet men volgens Baldwin: Tenminste vier weken van het jaar gescnei- den van elkaar leven; Volledige vrijheid van handelen aan elkaar laten, tenzij men in bepaalde gevallen door overleg tot een andere handelwijze besloten heeft; j Zich nooit bemoeien met wat de ander dragen wil;

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9