Amstttdamschc Sieucs PROCES RIJKSDAGBRAND. JCeck S. Schooi Provinciaal Tlieuws bei ANGEN RUSSISCHF CHRISTENEN SCHAGEN. DE STREEK. hoorn. van Zaterdag 28 October 1933 OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. rubbers. v/t IV, 67, 9 Vs 13.07 WESTWOUD. LANGENDIJK. URSEM. HEERHUGOWAARD. BROEK OP LANGENDIJK. WINKEL. Is Popoff met Torgler nu foch in den Rijksdag geweest? VELE VERDENKINGEN. er staat daardoor in communicatie met d «teel Alvorens tot rooken te kunnen over gaan moet men tamelijk ingewikkelde voorbereidingen treffen De pijp moet om te beginnen worden aangestoken Daartoe gaat de Chinees in de linker zijde liggen, zoodat hij zijn rechterhand vrii kan bewegen Nadat hij de lange naald bij de lamp heeft verwarmd, duwt hF het uiteinde in de opiumdoos Het fijnkorrelige opium blijft in kleine k'ompjes aan het hee.te metaal kleven. Wanneer het opium niet heelemaal droog is wordt er met het mesje een stukje afgesneden, dat dan aan de koude naald wordt gespiesd Zeer dikwijls benuttigen de Mansen oök ruw opium, dat eerst in dc vlam van het vocht wordt ontdaan Met be hulp van de naald houdt men een stuk opium in de vlam: het begint te kooken De Chinees draait de naald voortdu rend en verhindert zoo, dat het opium 0r af loopt Van tijd tot tijd trekt hij de stift van de lamp weg en rolt haar over de linker handpalm heen en weer Daar na verhit hij het opnieuw, totdat er geen liehtbellen meer aan ontstijgen en de damp een bepaalde kleur en reuk heeft gekregen Nu is het opium klaar, de schuiver wentelt het nogmaals in de handpalm er geeft het den vorm van een kleine pil met een spit uiteinde. Vervolgens wordt de pilpekop verwarmd, het opi um door middel van de naald, in de k eine opening gebracht en bevestigd. Nu moet de kop nog in de steel worden geschroefd, terwijl de naald voorzichtig wordt, weggetrokken. Tijdens het rooken houdt men de pijp mei de linkerhand vast en houdt net opium steeds warm Het kookt, dampt, borrelt, ontbrandt, gaat weer uit enz De Chinees zuigt de rook krachtig op en echuift twee, drie pijpen na elkaar De Mansen rooken het opium om de vreug- rioloosheid van het dagelijksch leven ie vergeten; en ook dikwijls om lichame- iiike kwalen uit het bewustzijn te ver drijven EVANGELISCHE MAATSCHAPPIJ. Een zeer klein aantal aanwezigen had Donderdagavond te Beverwijk aan de oproep van bovengenoemde maatschappij in 't ver gaderlokaal der vereeniging van Vrijz. Herv. gevolg gegeven om te luisteren naar de rede van dr. G. C. van Balen Blanken te Zaan dam die met 't oog op den 450sten geboorte dag van Maarten Luther gesproken heeft over „De geest van het Protestantisme De rede werd onder veel aandacht aange hoord. De heer Voet uit IJmuiden voerde voor en na het gesprokene van dr v. Balen Blanken het woord en wekte de aanwezigen in woord en geschrift op tot de stichting eener afd. Be verwijk. In de gehouden vergadering van kerk voogden en notabe'en der Ned. herv. kerk te Graft is benoemd tot president-kerkvoogd de heer S. Haas, tot secretaris-kerkvoogd de heer G. Bax, terwijl den heer P. Schuurman het ambt van kerkelijk ontvanger blijft opgedra gen Te Haarlem is een comité gevormd, dal 2ich de behartiging der belangen van Russi sehe Christenen ten doel ste't. Een groot aan tal ored'kanten en andere personen van ver schillende kerk"-eTioot«rh~ooen heeft in dit comité zitting genomen Het modemmen be staat uit de he°ren d« Blauw. dr. Dondorp. ds. Van Lee«"""v ds. Van Paassen en Vern- hout. Men za' dezen winter een serie lezin *en doen houden. TOELATING TOT VIJFDE KLAS VAN R. H. B. S. Geen plaatsing, na tweemaal voor eindexamen te zijn afgewezen. De minister van onderwijs heeft, aldus le zen wij in het „Weekblad voor Gymnasiaa: en Middelbaar Onderwijs", ter kennis van de directeuren der Rijks HB.S.-en gebracht, dat art. 24 van het „Reglement voor de rijks hoogere burgerscholen" ook van toepassing is voor leerlingen die twee jaar het onderwijs in de 5e klasse van een H.B.S. hadden ge volgd, doch bij het eind-evamen werden af gewezen. Bedoeld artikel luidt: „Leerlinge-die na twee jaar in een klasse gezeten te hebben, niet worden bevorderd, worden niet langei tot de school toegelaten, tenzij buitengewone omstandigheden deze niet-bevordering ver oorzaakt hebben". Indien naar de meening van een directeur buitengewone omstandigheden toelating wen- •chelijk maken, moet dit aan het oordeel van den minister onderworpen worden. OPENING VAN HET FRANCAIS" „INSTITUT Aan het Museumplein ie Amster dam. H. K. H. Prinses Juliana onder de aanwezigen. Aan het Museumplein 11 te Amsterdam is jisternamiddag, in aanwezigheid van prinses Juliana, dc plechtige opening geschied van het „Institut Francais" IMaison Descartes), het welk, zooals men weet, de bestemming heeft, Fransche studenten en jonge professoren, die een beurs hebben ontvangen en er prijs op ■tellen de verschillende zijden van de Neder- landsche beschaving te bestudeeren, in de ge legenheid te stellen de noodige studiën te ver richten. Bovendien zullen in dit gebouw Fransche geleerden de resultaten van hun we tenschappelijke onderzoekingen uiteenzetten. Genoemd naar den grooten Franschen filo soof, die zoo vele jaren in ons land beeft ver toefd, is het Maison Descartes, dat bestuurd zal worden door een commissie onder leiding van den recor der Académie te Parijs, den heer Charléty, tevens te beschouwen als een •ymbool van de hechte betrekkingen tusscben Fransche en Nederlandsche cultuur. Een groot en select gezelschap, waarbij tal van vooraanstaande personen uit de wereld der Fransche en Nederlandsche letteren, weten schap en kunst werden opgemerkt, woonde de plechtige ingebruikneming van het gebouw bij. Van de zeer vele aanwezige autoriteiten noemen wij minister Marchant, den commis saris der koning in Noordholland en den bur gemeester der hoofdstad. In een der overvolle vertrekken van het huis voerden talrijke redenaars het woord. Na afloop van de toespraken werd in de hall een borstbeeld van Descartes, door den beeldhouwer Wertheim, onthuld, waarmede prinses Juliana het „Institut Francais" opende en als eerste haar naam plaatste in het boek der bezoekers:, „Juliana, Princesse des Pav» Bas". De prinses is, na het gebouw te hebben be zichtigd, naar het Loo teruggekeerd. PREDIKBEURTEN. Zondag 29 October. ALKMAAR. Vrij Evangelische Gemeente, Lindenlaan 117, voorm. 10.15 en avond 6 uur, ch Ruijs. Herdenking hervorming. Dat er te Schagen behoeft bestond aan goede leiding voor een kinderzanggroep is dezer dagen gebleken nu zich voor Nico Snel's kinderkoor hier deze week een 90-tal kinderen lieten inschrijven. In studie wordt genomen de revue-operette „Jopie Zonne straal", dat verleden jaar met groot succes te Alkmaar opgevoerd werd. De heer W. Falet, beambte bij de Ned. Spoorwegen alhier is overgeplaatst naar Roosendaal (N B.) De heer G. van Wakeren, die door de op heffing van de tram Schagen—Warmenhui- zen was overgeplaatst naar St. Pancras, is thans overgeplaatst naar Zijdewind. Mej. E. Schoorl alhier verwierf te Alk maar het diploma voor kraamverzorging. Duitschland blijft, wat de vraag naar bloemkool betreft, geheel van de markt. Hoe wel verschillende pogingen voor export naar Duitschland zijn ondernomen, hebben deze tot dusver zeer weinig succes opgeleverd. Men hoopt, dat op 1 Nov. de verlaging van het invoerrecht van 5 R.M. per 100 K.G. tot 2y9 R.M. nog een uitwerking ten goede zal hebben. HOOGKARSPEL. Het van ouds bekende afé-hotel „Het Me dembükker Tolhuis" is ten verkoop aangebo den. Hoogste bieder was de heer I de Wit te Alkmaar voor 9000. J' Naar we vernemen zal de oud-burge meester mr. G. J. Bisschop op Zaterdag 4 November alsnog afscheid nemen van den gemeenteraad, 's Avonds wordt de burgeri hiertoe in de gelegenheid gesteld. Volksonderwijs. De afdeelintf Hoorn vsn <ie Verecni£ing voor Volksonderwijs heeft Vrijdagavond in café „De Keizerskroon een ledenvergadering gehouden. De bijeenkomst was vrij goed bezocht. De voorzitter besprak de regeringsmaat regelen ter zake van de onderwijsbezuiniging. De meeste maatregelen, welke uit dwin gende noodzaak geboren werden, zijn onge twijfeld funest voor het openbaar onder wijs. De opheffing van scholen; de opvoe ring van de leerlingenschaal enz. zijn niet bevorderlijk voor goed onderwijs. Verschil lende openbare scholen worden opgenomen; het bijzonder onderwijs raakte de minister tot dusver niet aan. Spr. vreesde, dat het openbaar onderwijs de dupe wordt wellicht soms met indirect voordeel voor de bij zondere school. In 't kort verwees spr. ook naar de circulaire van de regeering ten aan zien van het .opgelegde slot op den mond" met betrekking tot het vrije woord van de ambtenaren. De voorzitter besprak de gevallen in het Westfriesche ressort, waar verschillende scholen zijn opgeheven, of maatregelen in die riditing genomen worden. Ongetwijfeld zijn dit sombere klanken voor Volksonderwijs. De voorzitter wees naar de werkzaam heden van hef Comité voor het Openbaar Onderwijs met betrekking tot de voorgeno men opheffing van openbare scholen in het ressort. Spr. feliciteerde den heer Dobbe met zijn 25-jarig jubileum en sprak waardeerende woorden voor zijn liefde voor het Openbaar Onderwijs. Verschillende ingekomen stukken van het hoofdbestuur kwamen aan de orde. Verder deelde de voorzitter mede, dat hier ter stede door het N. O. G., den Bond en Volksonderwijs pogingen worden aange wend om te komen tot een z.g. „Contact commissie''. waarbij getracht zal worden met B. en W. overleg te plegen of advies te verstrekken inzake reorganisatieplannen ten (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te: STAATSLEENINGEN. 5 Nederl 1932 4H 1917 4 1931 BANKINSTELLINGEN. Handel Mpij. Lert. v 1000 Koloniale Bank Ned Ind Handelsbank D Keichsbank t INDUSÏR. OND BINNENL Alg Kunstzijde Unie v Betkels Palent Lalvê Delft Lert. Kuihentn Ace. Nederl. Ford Aigesl. Philips Gloei) Gein Bezit Oailever INDUSlRi. OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Ass (jas Electr. Bethleh Steel Lities Service Geoeral Aviation Steel comm. Studebaker U. S Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H V. A Java Cultuur Ned Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW Alg hxplor Mij. Buetoo Redland Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr Kon Petr. Perlak Coutiuental Oil Sbell Union Amslerd Rubber Deli Bal Rubber Hessa Rubber Serbadmd' Interc Rubber SCHEEPVAARTEN Holl Amerika lijn Gem Eig Kon Ned Stoomboot Niev Goudriaao Scheepvaart Unie TABAKKEN Deli Batavia t Ooatkust 0"de Deli Senembah AMER SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw Lert. Union Pacific Waha«h $Noteering per 50 'Exdividend. tExclaim Vorig6 koers pl.m. 10.30 pl.m. 10 45 pl.m. 11.00 pl.m. 11.15 1-1'/, 101%, 99'/, 101»/, 47'/, 43 -0'/g 77 V, 47'/, 45 77'/, 2>i/< 153/4 5 Va 131*/, 2138/8 81»/. 24-7, 24-7, 131»/, 211 85.8/, 213-4 851/a-ö 79 1318/, 211-'/, 85-8/, 213 80-1/a 27 8% lt5/ia i8/i 38/j 268/, 38/i« 281', 9i-7/i6 ~9V, 9Vs*Vi 19" «/e l8/s 27-Vs 67a 19»/a-8/s Ï9-»Afl 1677, 857, 57 23 13.10 169 I687, 169 I*- 1257, 8 115 - 1407, 1/OUg 938/, 5>/l6 ITO-'/, 93 16/18 17ÖJ 8/, 57.6 Ijp-V, üv18 56/18 "Ï7.6 9<% 366/s 317, 2'Vs l7/s 92'/, 38 92.1/, 1% 9,7, ï7-% l18/i8 4J7, 1-1/, 4~*/a - 110 168/, 100'/. 1I5V, 32 138/s ''l'/w 21/, 100 17'/, 1 1 116 72 V, PROLONGATIE Vorige koer.w|SSE,!Kn^FN"a'mSTFRDAM. NIET OFFICIEEL New-York t i Londeo 1 Berlijn Brussel (Belda) Bazel Sch 100 Weeneo p Kopenhatfen Stockholro Oelo t t Vorige koera 1.06 7.81 59.51 9.701/. 14.5/ 18 01 35 10 40 50 39 40 13.07 Koera op haden 2 uur 1681/, 7 91 5714 9 '01/. 34,57 48.02 aanzien van het Openbaar Onderwijs in deze gemeente. Tot afgevaardigden nar de aa. algemeene vergadering van de Hoofdvereeniging wer den gekozen de heeren S. H. Boot, P. Eriks Jr. en den heer F. H. Jansen. ALnu kwam aan de orde de bespreking van den Beschrijvingsbrief. De verschillende voorstellen werden in groote trekken bespro ken. Na uitvoerige besprekingen werd aan de afgevaardigden vrij mandaat verleend. Bij de huishoudelijke agenda kwam ter sprake het voorstel van de afdeeling Hoorn, waarbij werd voorgesteld, dat vastgelegd wordt dat in 't vervolg de gelden voor het Fonds tot Steun niet gedeeltelijk meer zullen worden aangewend ten bate van de alge meene kas. Hoewel het hoofdbestuur ernstige for- meele bezwaren tegen he' voorstel heeft, blijkt toch, dat het H. B. bereid is in de richting van het voorstel mede te werken. Ingekomen was een schrijven van het Algem. St. Nicolaas-comité. Als lid werd aangewezen de heer de Jong, terwijl 15 beschikbaar werd gesteld. De heet Dobbe deelde nog mede, dat door de collecte-commissie een bedrag van 254.25*4 aan de afdeeling is afgedragen. Aan de collecte-commissie werd hartelijk dank gebrecht voor hun bemoeiingen Opgemerkt werd. dat door een paar afdee- lingen zou worden voorgesteld om mr. Oud als lid van Volksonderwijs te royeer en. De heer Eriks merkte op, dat een afdeeling, waar het lid niet woont, friet dit recht heeft van royement. Waar het voorstel niet van de afdeeling Den Haag uitgaat, zal dit voorstel dus we] niet in behandeling komen. De heer Van Veen vond een zoodanig voorstel ten zeerste onberaden en sprak er zijn groote verbazing over uit. De vergadering deelde deze zienswijze. Ten slotte werd besloten tot wederoprich ting van een voorloopige propaganda-com- missie. Als zoodanig werden gekozen de dames Doudart de la Gré, Houdijk en den heer Janssen. Hierna sluiting. De zoogenaamde Oosterwijzend zal bin nenkort voorzien worden van een asphalt-be- tonlaag, wat ongetwijfeld een belangrijke verbetering moet worden geacht. wegenaanleg, blijkt toch uit een en ander, daf niet stil gezeten wordt. Zoo vernamen we, dat het pand aan het Verlaat, bewoond door den heer Kriller, mede door de provincie is aangekocht en zal worden afgebroken, daar het vrije uitzicht op den aan te leggen weg er door belemmerd zou worden. De heer Kriller zal thans een andere wo ning doen bouwen op een terrein meer in de nabijheid van de z.g. „Pijpjes". Had men mogen verwachten, dat na het votum van de gemeentebesturen over de voor stellen tot overname van den Twuyverweg door het Hoogheemraadschap Noordholl. Noorderkwr., Ged. Staten spoedig met nieu we voorstellen zijn gekomen, tot nu toe is daarvan niets gebleken. Het jaar gaat naar zijn einde en gedurende heel 1933 is er geen cent besteed aan de verbetering van den Twuyverweg. De uitkeering uit het Wegen fonds aan de 5 gemeenten zal daardoor on getwijfeld achterwege blijven, als de gemeen te St. Pancras niet spoedig tot verbetering overgaat. Zeer moeilijk is in deze de positie van St. Pancras, die alle noodige uitgaven, ook voor de Langendijker gemeenten wil voorkomen en nu toch genoodzaakt zal zijn, aan de verbetering van den weg, die honder den kosten zal, te beginnen. Laat een der ge meenten het initiatief nemen, om tot een eind-opiossing te komen Naar wij vernemen is de uitvoering der werken in verband met de kanalisatieplannen te Rustenburg, opgedragen aan den op één na laagsten inschrijver, den heer C. Ooms te Avenhorn. Woensdagmiddag wilde de heer E. van Hensbroek met zijn als ventauto ingericht Citroentje in den Jan Glijnisweg omdraaien. Hij reed daarbij het erf van den heer Bobbel- dijk gedeeltelijk op. Bij het achteruitrijden werd hij van achter gegrepen door een juist passeerenden vrachtauto met gevolg, dat de geheele inhoud brood over de straat terecht kwam en zijn auto ernstig werd beschadigd. Donderdagmiddag wilde het zesjarig zoontje van den heer S. alhier op den groen- tenwagen van den heer Koster klimmen. Het ventje gleed hierbij uit met gevolg dat hij een wiel over een der voetjes kreeg. Hoewel de klomp geheel was vernield, bleek bij onder zoek, dat slechts schaafwonden waren opge- loopen. De 31 October-viering zal dit jaar op den 30en October plaats vinden in het kerk gebouw der Ned. herv. gemeente, waarbij ds Bloemhoff als voorganger zal leiden. Hoewel men buitenom slechts weinig merkt van de vordering van den provincialen De jaarlijksche serie winterlezingen wer. den ditmaal Donderdagavond ingezet met declamatie van ds. Ie Roij te Sloterdijk, die op ontroerende en bezielende wijze zijn ge hoor wist te boeien in de weergave der poë zie van enkele onzer Nederlandsche dichters. Dat er van de zijde der tuinders wel be langstelling bestaat tot het verkrijgen van slik in werkverschaffing, blijkt wel hieruit, dat reeds 5500 pramen zijn aangevraagd, terwijl dagelijks nog meerdere aanvragen binnenkomen. Bij het correspondentschap der arbeids bemiddeling staan 63 werkloozen ingeschre ven, waarvan er 23 geplaatst zijn bij de bag- gerregeling in werkverschaffing ter plaatse, 8 bij de werkverschaffing in de Wieringer- meer, terwijl er 20 uitkeering ontvangen vol gens een steunregeling. De opbrengst der gehouden bazar ten bate der Doopsgez. kerk heeft netto bedragen 568. Donderdagavond werd door de afdee ling Winkel van het Centraal Genootschap voor kinderherstelling- en vacantiekolinies een propaganda-avond gehouden, waarvoor een zeer bevredigende belangstelling bestond. De heer A. C. Bos, de algemeen secretaris van het Genootschap, hield een causerie, schetste het ontstaan der vereenigingen, het werk, het nut en groot belang daarvan voor de toekomst. Achtereenvolgens werden de iroloniehuizen en het leven in die huizen door de film ver toond, een geheel dat aangenaam aandeed en aanschouwelijk voorstelden de voorname plaats, welke in ot.s land wordt ingenomen in de zorg voor het zwakke kind. Een zorg, die in deze tijden van inkrim ping en bezuiniging toch de laatste zal moeten zijn waarop bezuinigd zal kunnen worden. Daarop te bezrinigen, wordt het zwakke kind tekort gedaan en groot nadeel toegebracht aan de toekomst, waarin deze kinderen de maats* happii zullen vormen Klein begonnen, telt het Genootschap thans 450 afdeelingen et beschikt het over 11 koloniehuizen, waarnaast nog door andere vereenigingen, als van R.K., Christelijke en Jocdsche zijde, hetzelfde werk wordt behar tigd. Bij de voortzetting van het proces inzake den rijksdagbrand verklaarde het O M. gis termiddag, dat het niet uitgesloten was om getuige Perl op te sporen en hem als getuige op te roepen. Op de vraag van dr. Sack wat dr. Neu- bauer op dien dag besproken had, antwoordt getuige, dat op 27 Februari voornamelijk ge sproken was over voeling nemen met de sociaal-democratische partij teneinde een eenheidsfront te vormen. De president leest een gedeelte uit een artikel van Torgler voor in de „Rott Wahler", waarin hij zegt, dat het stembiljet niet in staat is het fascisme te verslaan. Het artikel besluit met dezen oproep: Vereenigt u in de bedrijven en stempellocaliteiten en vormt één strijdfront. Daaromtrent verklaart getuige, dat de politieke inhoud van dit artikel, waarvan hij overigens niet weet of Torgler het geschre ven heeft, dan wel of deze slechts zijn naam heeft gegeven, dezelfde is als die van de op roepen der K P D dat n.1. de arbeiders in een gezamenlijke actie front moesten maken tegen de regeering. Op de vraag van dr. Seuffeurt wat onder het begrip „massale actie" verstaan moet worden, antwoordt getuige: het stoozetten van alle bedrijven, ook het verkeer, met alles wat daarbij behoort. O. M.\X eet de getuige, dat de communis- ïsche partij de algemeene staking als de laatste stap voor den burgeroorlog be schouwd? Getuige antwoord, dat het verloop van de algemeene staking niet afhangt van den wil van de communistische partij, maar van de maatregelen van haar tegenstanders. O. M.: Dat wil zeggen, dat, indien de tegenstander zich verdedigt, het tot een ge- wapenden opstand komt. Desgevraagd door dr. Teichert, verklaart getuige dat hij de beschuldigde Bulgaren nooit heeft gezien. Op de vraag yan Dimitroff of de KP.D. in het begin van 1933 vóór de brandstichting zich ten doel gesteld had een gewapenden strijd om de macht te voeren, geeft getuige een ontkennend antwoord, en hij verklaait verder, dat de geheele politieke ontwikkeling afhankelijk is geweest van het feit of het be- lukken zou een breed front der massa's tegen het nationalisme te organiseeren. Hij ver klaart nogmaals, dat de K P.D. elke indivi- dueele terreur veroordeelt. Rechter Cönders: Hoe verklaart u dan het parool om toe te slaan? Dimitroff wil nog een lange reeks vragen stellen over de verhouding der K P.D. tot de communistische Internationale, maer de pre sident snijdt deze af met de mededeeling dat later al deze vragen te samen behandeld zul len worden. Dr. Sack: Is u in Torglers optreden dien dag iets bijzonder opgevallen? Dr. Neubauer: Neen; Torgler was leven dig als steeds, misschien iets opgewondener omdat er zooveel geruchten gingen. Getuige dr. Neubauer werd daarop be- eedigd. Getuige Feldmann, werkzaam in het steno grafische bureau van den rijksdag, heeft Torgler op 27 Febr. tusschen 12 en 1 uur, toen zij moest telefoneeren, op de bank naast een blonden man zien zitten, met wien hij zeer levendig sprak. Toen zij voorbij kwam, hield Torgler op met spreken Anders sprak hij meestal ver der; zij had daarin echter niets vreemds go- vonden. De beambte Wölky heelt tusschen kwart voor één en één uur hetzelfde gezien. Hij had den indruk, alsof het een gewichtig gesprek was, dat niemand mocht hooren. Torgler was zeer bleek. De adjunct Deuschel legde dergelijke ver klaringen af. Torgler zegt, dat hij zich geen man met een roodbruine jas kan herinneren, maar hij is toen met Boehme samen geweest. Getuige handhaaft zijn verklaring, dat het Boehme niet geweest kan zijn Hij koestert een verden king, die hij echter niet tot uiting wil bren- gen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11