DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De toestand in de Oekraine. No. 255 Zaterdag 28 October 1933 135e Jaargang Sxtqeliiksch Oveczicht De voedsetschaarschte en hongers nood in den winter van 1932 en de oorzaken er van. Een goede oogst in dezen zomer. buitenland Waf vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon* en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc- door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek* en Handelsdruk* kerij v/b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. TH T-»i Dit nummer bestaat uit drie bladen. Zoo nu en dan hebben wij wel eens be richten uit Rusland opgenomen, waarin sprake was van hongersnood. In den regel werden dergelijke berichten dan door de Russische pers achterhaald en ontkend. Thans lezen wij in de N. R. C. een brief van den heer G. B. J. Hiltermann, die zoo juist een reis van twee maanden in de Sovjet-unie gemaakt heeft. Deze schrijft: De Oekraine, het zuidwestelijk deel van de USSR in Europa, heeft een bijzonder slecht jaar achter den rug. De oogst was matig, de afleveringen aan de staat en de tractorensta tions waren niet lager dan andere jaren en het gevolg was dat de boeren omstreeks Kerstmis geen graan voor eigen gebruik meer overhadden. In de steden was het al niet veel anders. Ook daar ontstond tegen het einde van het vorig jaar een groote broodschaarschte, die tot gevolg had dat de rantsoenen niet meer geregeld konden wor den verstrekt. De overige waren, die wel eens in de coöperatieven aanwezig zijn, verdwe nen geheel. Op het platteland heeft deze broodschaarschte evenwel erger gevolgen ge had dan in de steden. In de slechtst voorzie ne dorpen besloot de bevolking in den regel om het dorp te verlaten, teneinde in de an dere rayons te gaan om brood te zoeken. Heele dorpen zijn dan ook verlaten, eensdeels doordat de bevolking wegtrok, andersdeels door de groote sterfte, die heeft plaats ge had. Er is namelijk alle reden om aan te ne men dat de aanhankelijk ongeloofwaardig klinkende berichten over hongersnood en sterfte in de Oekraine op vol'edige waarheid berusten. Thans geeft men dit in Charkof, de hoofdstad van de Oekraine, in min of meer dere mate openlijk toe. Zelfs de kranten ga ven in het afgeloopen jaar meermalen be richten over leegstaande dorpen en verlaten streken, terwijl het plaatselijke blad de Ko- munist verscheidene malen constateerde dal er een ernstig gebrek aan voedingsmiddelen op het platteland was. Ook in de Oekrain- sche uitgave van de Prawda verschenen ge lijkluidende berichten. De mededeelingen der Russische bevolking zelf, over het algemeen krasser dan die van officieele personen, zijn jammer genoeg slecht te controleeren. In Charkof doen namelijk zeer schrikwekkende staaltjes van uitputting van honger de ron de. Zoo men de inheemsche bevolking mag gelooven, heeft in de Oekraine een groote sterfte plaats gehad ten gevolge van de stel selmatige ondervoeding, die bovendien de be volking er toe bracht om onrijpe rapen, me loenen en wortelen te eten, zoodat velen aan ziekten overleden. De berichten van de inge nieurs der industrieplaatsen luiden al niet veel beter. Ook daar was ernstig gebrek aan de meest noodzakelijke voedingsmiddelen en daarbij nog gebrek aan papieren geld, zoo dat de arbeiders in den regel niet het geld bezaten om in de cantine hun warme maal te nuttigen. Kleeren waren eveneens zeer schaarsch. Een goede jas kostte in het afge loopen jaar 500—800 roebel, schoenen waren in het geheel niet te krijgen. Deze hooge prij zen beteekende voor de arme bevolking ech ter weer een gelukkige omstandigheid, daar zij nu door hun kleeren te verkoopen voor langen tijd geld kregen om voedsel te ver schaffen. De arbeiders die in beter voorziene coöperatieven koopen kunnen verkochten an derzijds weer het brood dat zij op hun kaart kregen aan de boeren, teneinde geld te krij gen om in de fabriekscantine warm voedsel te koopen. Met een lid der Al-Oekrainsche Academie van landbouwwetenschappen, die den be roemden naam Tsiaikowski droeg, had ik een onderhoud over de landbouwtoestanden in de Oekraine. De landbouw in de Oekraïne bestaat voor 70 pCt. uit gecollectiviseerde bodembewerking, omvattende 80 pCt van den geschikten bodem. In het Dor.bassgebied is daarvan ca. 20 pCt. in Sowchozen, staats- landerijen, georganiseerd, het overige gedeel te bestaat uit kartels en communes. In de steppen in het Zuiden is het cijfer der sow choznn nog hooger, namelijk 95 pet., in het Noorden neemt het weer aanmerkelijk at. Den slechten oogst van het vorige jaar, weet deze tot oordeelen bevoegde zegsman aan verschillende omstandigheden, welke alle verband hielden met de veranderingen die zich in de organisatie der landbouw hebben voltrokken. Weliswaar was ten deele het win- ttrzaad. of te vroeg of te laat uitgezaaid en waren de weersomstandigheden niet uiter mate gunstig, de hoofdreden was echter de onbekendheid van den boer met den nieuwen organisatievorm. De aan individueele bodembewerking ge wende boer begreep de nieuwe vormen niet, die hij daardoor saboteerde, of wel en dit is volgens Tsjajkowski de tweede belangrijke feden, hij wenschte haar niet te erkennen en werkte haar in het geheim tegen. Het vorige jaar bevonden zich tusschen de boeren die in de collectieven vereenigd waren vele koelak ken, die den uitzaai saboteerden en bij den oogst teveel wenschten achter te houden. Be grepen de boeren dus eenerzii'ds de nieuwe vormen niet, anderszijds hadden deze zelve nog niet hun voordeeligsten organisatievorm gevongen. Dientengevolge ontbrak ook de planmatigheid geheel en al. Men heeft deze moeilijkheden op zeer eigenaardige, alhoewel zeer natuurlijke wijze opgelost. Men had na melijk eerst den boer van het stukje bodem dat hij bezat losgemaakt, hem vereenigd in een collectief en den bodem uit het middel punt zijner belangstelling gehaald. Hoofd zaak werd de machinale bebouwing, hoofd zaak werd het product. Dit heeft tot een vol komen mislukking geleid. En om het volgen de jaar zulk een mislukking te ontgaan, doen de bolsjewiki nu precies het tegenoverge stelde. Zij scheppen wederom het contact tus schen de arbeider-boer en den grond. De le den van het collectief worden in brigades verdeeld, die ieder voor een bepaald stuk land verantwoordelijk zijn, dit hebben te be werken en een hoeveelheid graan dienen af te leveren volgens een bepaalde door de agro nomen opgestelde directive. Wederom dus, langs een omweg, wordt het contact arbeider- bodem geschapen dat voor een intensieve bebouwing der grond noodzakelijk schijnt te zijn. Deze beweging is dus volkomen tegen overgesteld aan de collectivisatiebeweging van de jaren 29 en 30, die dit contact, dat toen door het bezitsrecht wel een geheel an deren vorm had, moest verstoren. Dit jaar bracht door de verschillende maatregelen die de fouten van het vorig jaar moesten herstel len, dan ook een beter resultaat. Door betere gebruikmaking van de machines, tractoren combines etc., door beteren strijd tegen het onkruid, men ploegde namelijk dit jaar 18 a 20 centimeter instede van 12 c.m. het vorige jaar en last not least door den be teren organisatievorm werd de oogst van 1933 een topic. De hoeveelheid binnenge haald graan is grooter dan in de afgeloopen twintig jaren ooit werd verzameld. Van dezen oogst moet natuurlijk een groot gedeelte worden afgegeven aan de regeering. Deze normen stonden evenwel van te voren vast, zoodat de boeren vooruit wisten, welke hoeveelheid zij voor zichzelf konden be houden. E»eze belastingen in natura staan voor de Oekraine vast, maar in de Oekraine zelf vindt een differentiatie plaats. Deze dif ferentiatie schijnt het vorige jaar, dat ook al ten deele vastgestelde belastingen kende, evenmin eerlijk te zijn toegegaan. Thans heeft men een betere verdeeling der lasten over alle gebieden bereikt. Dit heeft tot gevolg dat de boeren de belastingen in natura niet meer zien ais een onrechtvaardigheid, maar als een belasting die wel op te brengen is. Het vorig jaar is naar schatting nog wel 20 pet. van den oogst verloren gegaan door on accurate behandeling, een gevolg van het gebrek aan belangstelling van de boeren voor hun product, waarvan zij telkens weer hoeveelheden aan den staat moesten afstaan, zonder te weten, wanneer zij eindelijk bevrijd zouden zijn van verdere betalingen Dit jaar is dat aller anders geweest en de boeren in de collectieven, die ca. 10 a 12 kilo graan per arbeidsdag verwierven (het hoogste aantal arbeidsdagen dat dit jaar gemaakt werd be droeg 200—250) hebben thans genoeg graan voor het geheele jaar. Bovendien beschikt de regeering over zooveel graan dat van gebrek in de steden evenmin sprake behoeft te zijn en wanneer dus de berichten van de Al- Oekrainische Academie juist zijn en er is geen reden om hieraan te twijfelen, dan- is voor de Oekraine, eens de graanschuur van Europa, weer een betere tijd aangebroken. DUITSCHE VERKIEZINGS CAMPAGNE. Rede van Goebbels. Rijksminister Goebbels heeft te Dresden een redevoering uitgesproken Hij zeide o.m.: Wij zijn bereid op te komen voor alle maat- rei trien, die wij hebben genomen en zullen nemen: want wij zoeken de verantwoorde lijkheid. Vele menschen hebben nog niet de noodige distantie der dingen om in te zien hoe de toestand sinds Januari veranderd is, hoe alles beter is geworden De partij is de ijzen n gard* van het machtsbezit Schakel tusschen volk en regeering is de NSDAP. Een van haar verantwoordelijkheid bewuste regeering kan zich op den duui niet door on bekwame domkoppen laten becritiseeren. Hst plan de weikloosheid in haar totaal op te h*rfen moet in onderoeelen behande'd wor den. zoo, dat in het derde jaar het doel be reikt zal zijn Het gaat er thans om de vier mülioen werkloozen niet aan zich zelf over te laten. Niemano mag spreken ovei de vele offers die de enkeling thans moet brengen, ieder offer brengt ook weer zegen. Men moet inzien, dat thans weer de zon boven Duitsch- land is opgegaan. Het onderscheid tusschen gisteren en van daag dwingt achting voor he werk der re geering af Wat de Joden betreft zeide Goeb bels: wij hebben van dit probleem datgene opgelost, wat opgelost kon worden en het vervolgens ad acta gelegd Duitschland is on.wapend. in Genève moet worden ovenegd hoe de andere staten ont wapenen zullen. Om te toonen, dat het Duit sche volk den vrede wil, wordt op 12 No vember het -efeiendum gehouden. Goebbels besloot met de woorden: geen ongeluk, dat door menschen uitgedachi is. is zoo groot, dat het niet door menschenhar.den zou kun nen worden opgeheven. Ook Goering soreekt. De Pruisische premier Hermann Goering heeft te Kiel ook een verkl^zingsredevoering uitgesproken Hij was in een door hem zelf bestuurd dkgtidg naar de stad gekomen. Spr. zette uiteen, dat op 12 November bewe zen zal worden, dit de innerlijke Duitsche kracht in overeenstemming is met de uiter lijke vastbeslotenheid. Spr. besprak de jaren der voorafgaande regeer1 „gen en bestreed den klassestrijd. Het nat. socia'isme heeft oen klassestrijd en de burgerlijke belangenverte- genwoordigTg vernietigd. Het nat. socialisme is aan het werk ge gaan om den grooten Augiasstal Pruisen te reinigen en de corruptie met wortel er tak uit te roeien. Jen siotte besprak Goering de buiten- landsche politiek en de redenen van Duitsch land's uittreden uii Volkenbond en Ontwape ningsconferentie. \UTOBUS TEGEN BOOM IN DUITSCHLAND. 22 Gewonden. Een autobus uit Berlijn is te Hamburg tegen een populier gereden. Van de dertig inzitten den werden 22 gewond. De wagen is ge ee vernield. Het ongeluk is toe te schrijven aan het weigeren van de remmen. DUITSCHLAND ZIET AF VAN BEHANDELING DOOR HOOGSCHt HOF. De Rijksregeering heeft het ^>e£™anf,n'e. :n voor Internationale Justitie te en aa verband met het uittreden van Durtschland u. den Volkenbond doen weten, dat zij met voornemens is de door haar bij het Hof aan hangig gemaakte zaken verder te vervolgen. Het betreft hier de beide bekende door Duitschland tegen Polen ingediende klachten wegens de toepassing van de Poolsche land bouwhervorming op de Duitsche minderheid en in de zaak Pless. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Het sluitend-maken der begrooting. In Fransche parlementaire kringen gelooft men, dat Sarraut het evenwicht op de begroo ting'stap voor stap zal herstellen. Deze metho de °zou hem in staat stellen art. 37 althans voorloopig te laten varen. De nieuwe Fransche regeering verschilt eigenlijk maar weinig van die van Daladier. Links van hen staan De Monzie en onder staatssecretaris Bidië, zoomede twee onafhan- kelijken (Paul Boncour en Frot), rechts van hen staan 2 leden van de gauche Dalsalde en Laurent Eynac), 1 links onafhankelijke (Guy la Chambre). Het nieuwe kabinet bestaat uit 3 journalis ten, 10 advocaten, 4 hoogleeraren, 4 ambtena ren', 3 artsen, 1 ingenieur en 1 econoom. Vrijdag zijn reeds eenige ministers geïnstal leerd. Maandag of Dinsdag zal een kabinets raad worden gehouden. DUITSCHE BLADEN TE WEENEN VERBODEN. Voor den duur van 1 jaar. De bondskanselier te Weenen heeft de vol gende Duitsche bladen voor den duur van 1 jaar in geheel Oostenrijk verboden: Deutsche Illustrierte Zeitung, Berlijn; Neue Illustrierte Zeitung, Berlijn; Illustrierter Beobachter, Munchen; Koelnische Illustrierte Zeitung; Munchener Illustrierte Presse; Berliner Il lustrierte Zeitung; Simplizissimus; der S.A.- man; Nationalzeitung; Berliner Tageblatt en Handelszeitung; 8 Uhr Abendblatt (National Zeitung); Dresdner Neueste Nachrichten; Die 7 Tage; Abendblatt Munchen ei F 1-0"- '<xhe Revue, Berlijn. TROUWEN GEWENSCHT IN ITALIË. Twee duizend huwelijken op één dag. Maandag a.s. zullen er in de stad en de pro vincie van Rome achtereenvolgens 2000 huwe lijken worden voltrokken, zulks ter gelegenheid van den elfden jaardag van den opmarsch naar Rome. Deze echtverbintenissen worden door den staat mogelijk gemaakt ten einde „de stij ging van het geboortecijfer in het fascistisch Italië te bevorderen". In de hoofdstad zullen alleen reeds 550 paren worden getrouwd; de overige verbintenissen worden in de kleine steden en dorpen der provincie gesloten. Alles op kosten van den Staat. De jonge paren zullen in optocht naar de kerken schrijden, waar de religieuze inzegening zal geschieden. De fascistische jeugdorganisa ties zullen een eerewacht vormen, en elke bruid en bruidegom zal een geschenk van den Duce ontvangen. Het eerste kind uit deze echtverbintenissen gesproten, zal van overheidswege een uitzet krijgen! HERDENKING VAN DEN MARSCH NAAR ROME. Ook de koning aanwezig. Vandaag zal de twaalfde herdenkingsdag van den marsch naar Rome in geheel Italië plechtig worden gevierd. Als gebruikelijk wordt de boodschap van de Duce aan de zwarthemden overal in het openbaar voorgelezen en in alle provincies worden de in het laatste jaar tot stand gebrachte bouwwerken en voltooide openbare werken ingewijd. In Rome zullen o. a. een reeks opgravingen en herstellingen van werken uit den Romeinschen keizertijd voor het publiek worden opengesteld, De „Triomfstraat", van het Colosseum tusschen de Palatijnsche heuvelen en den Coelius naar de Via Appia, zal Zaterdag worden ingewijd met een parade van de in den wereldoorlog met de dapperheidsmedaille onderscheiden sol daten, onder leiding van den koning. Dit is de eerste maal, dat de koning aan dit groote fas cistische jaarfeest deelneemt. Boodschap van Mussolini aan de zwarthemden. Op den twaalfden verjaardag van den marsch naar Rome zal Mussolini de volgende boodschap richten tot de zwarthemden van geheel Italië: „Het jaar XI sluit met een imposant actief aan daden en gebeurtenissen, U hebt dag na dag beleefd, een er van de eskadervlucht van de tiende verjaring beteekende de ver heerlijking der revolutie aan den hemel en over den tweemaal overgestoken Oceaan. De wereld der doctrines tegen welke in Maart 1919 het fascisme zich verhief, wijkt terug en capituleert overal. In Italië ligt zij thans in het verre verleden en is zelfs de een voudige herinnering er aan verdwenen. Zwarthemden! Wij gaan het twaalfde jaar tegemoet met brandenden ijver, met geestdrift en met beslister plannen dan ooit. Direct aan het begin van jaar XII zal de revolutie een stap voorwaarts doen, waarin zij nieuwe instellingen zal scheppen om de krachten van het bedrijfs leven te disciplineeren en aan te passen aan de nationale behoeften. Wij schrijden oor- waarts, stap voor stap, naar Romeinsche zede en geven der wereld het in de geschiedenis eenige voorbeeld van een opbouwende revo lutie, welke voortduurt, zich ontwikkelt en als dagelijksche schepping van den geest en den wil van de wereld eindigt. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Op 3 November zitting van bureau. Arthur Henderson, de president der Ont wapeningsconferentie heeft gisteravond be sloten de zitting van het bureau der confe rentie bijeen te roepen tegen den derden in plaats van tegen den negenden November, zooals gisteren was overeengekomen. Verwacht wordt, dat intusschen te Genève belangrijke besprekingen zullen plaats vin den. ROOSEVELT ZIT FORD DWARS. Geen leveranties voor het leger. Zooals hekend is, heeft generaal Johnson, de president van de Reconstruction Finance Cor poration bepaald, dat de Fordfabrieken wegens het niet onderteekenen van de code voor de automobiel-industrie, geen staatsleveranties zullen krijgen. Het betreft hier een order van meer dan 500 vrachtauto's voor de motorisee ring van het leger. DE ZOONS VAN CARUSO VOOR HET GERECHT. Naar uit Bologna gemeld wordt, heb ber zich dezer dagen voor het gerecht de beide zoons van den beroemden ïtaliaanschen tenor, Enrico Caruso, te De toestand in de Oekraine. (Dag Overzicht). Ongeregeldheden te Jeruzalem. (Buitenland). De Duitsche verkiezingscampagne (Buitenland). Bij de Hembrug een auto te water gereden; het echtpaar Sieben uit Bakkum verdronken. (Stad en om geving.) Zie verder eventueel Laatste Be richten. verantwoorden rehad wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel. Drie jaar geleden werd op den openba ren landweg, in de nabi'heid van Bo logna, een boer, die een ossenwagen be- S*i urde door een heer in een auto zon der eenig motief aangevallen en zooda nig geslagen, dat hij bewusteloos bleef liggen. Eerst kort geleden slaagde men er in als dader den zoon van Caruso, Enrico, op te sporen Hij werd wegens mishandeling tot 2% jaar gevangenis straf veroordeeld, terwijl zijn broer Rudolfo wegens gebrek aan bewij- werd vrijgelaten. BETOOGINGEN VAN ARABIEREN TE JAFFA. Ernstige ongeregeMhedn. Niettegenstaande het door den Hooge Commissaris, uitgevaardigde verbod heeft gisteren de aangekondigde massabetooging der Arabieren te Jaffa. welke gericht is tegen de immigratie van Joden in Palestina plaats gehad. Duizenden Arabieren waren reeds giste ren te Jaffa aangekomen, om aan de betoo- gin? deel te nemen. Ondanks de door de regeering getroffen voorzorgsmaatregelen is het tot bloedige botsingen met de politie gekomen. Arabieren schoten op politiebeambten. die het vuur heb ben beantwoord. Drie Arabieren en 1 politie man werden gedood. Tal van personen zijn gewond. Pas nadat de noütieversterking had ontvangen, is het gelukt de menigte te ver spreiden. In het district Jaffa is de staat van beleg afgekondigd. 11 dooden en veel gewonden. De politie heeft bij de ongeregeldheden te Jaffa geen beroep behoeven te doen op de militairen en zij is den toestand volkomen meester. Behalve de vier dooden (1 politiebe ambte en drie Arabieren), zouden nog zeven demonstranten zijn gedood terwijl twee agen ten en 20 belhamels ernstige verwondingen hebben oo^eleopen. Een groot aantal per sonen is gearresteerd. Met uitzondering van Jaffa is het verder in Palestina rustig. De toestand toch De anti-Joodsche betoogingen der Arabie ren in Palestina hebben gisteren een dreigen den omvang aangenomen. De onlusten sloe gen van Jaffa over naar verschillende andere steden, v.n.1. echter naar Jeruzalem en Haïfa Een Engelsch eskader is uit Egypte naar Jaffa gedirigeerd. TrAenenafdeelingen worden gereed gehouden. Bii de gevechten te Jaffa zijn volgens de laatste berichten 20 Arabieren en een politieman gedood en meer dan 100 Dersonen gewond. Te Jeruzalem trachtte gisteravond een opgewonden menigte het politiebureau te bestormen. De politie trad met den gummiknuppel op en toen dit geen succes had, werd het vuur op de aan vallers geopend, waarbij een Arabier werd gedood en verscheidene gewond Een politie agent kreeg een steekwond. Verscheidene Arabische leiders leden van het Arabische executiefcomité, waaronder de jeugdleider Jacob Hussein en een neef van den groot- mufti van Jeruzalem werden te Jeruzalem gearresteerd. Wilde tooneelen speelden zich ook te Haïfa af. Een reusachtige menschen- menigte had zich voor de moskee verzameld en eischte wraak voor de te Jaffa gevallen slachtoffers. De politie maakte ook hier van de vuurwapens gebruik. Te Nabloes sloeg de politie met geweer salvo's een menigte van honderden Arabieren terug, die een aanval op het station probeerde. Hierbij werd een man gedood. Te Jaffa is de toestand uiterst gespannen, in de buitenwijken van Jaffa en Tel-Aviv mag na 6 uur 's avonds niemand meer zijn huis verlaten. Verscheidene Jood- sche gezinnen zijn uit de buitenwijken naar de binnenstad gevlucht. De protest-demon straties van gisteren waren in het algemeen niet rechtstreeks tegen de Joden gericht, die ditmaal dan ook geen groot gevaar liepen, doch in hoofdzaak tegen de Engelsche regee ring, die verantwoordelijk wordt geacht voor de toenemende Joodsche imigratie en den verkoop van land aan Joden. In Engelsche kringen in Palestina wordt algemeen er kend, dat zich in de laatste jaren onder de Arabieren een vijandelijke stemming tegen het Engelsche bewind heeft ontwikkeld, waarmede men rekening moet houden.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1