r DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Proces Rijksdagbrand. Qjaqdiiksdi Oveczicht Dr. Benesj over den internationalen toestand. ^Buitenland No. 258 Woensdag I Novemober 1933 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen. De Tsjechische minister van buiienlandsche zaken over de nieuwe lase in de Europeesche politiek. De economische crisis in midden-Europa. Dimitrof, de man met zijn oervaste communistische overtuiging, wordt voor de zooveelste maal weer eens uit de zitting gezet. WAAROM GING TORGLER NIET NAAR MUIS? Wat vandaag de aandacht trekt.,, ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, nixgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN; Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Tsjechische minister van buitenland iche zaken, dr. Benesj, heeft gisteren in het Tsjechische parlement en senaat een exposé gegeven, waarin hij in hoofdzaak de nieuwe fase in de Europeesche politiek behandelde, welke met de Duitsche revolutie is begonnen e" waarin hij zich verder met de economische ci 1 is in Midden-Europa bezig hield. Het fanatieke elan, waarmede de nieuwe Duitsche regeering sinds 5 Maart is begon nen een koorsachtige activiteit in binnen- en buitenlandsche politiek te ontwikkelen, schiep een atmosfeer van wantrouwen en vrees, waarbij men zich liet program der nationaal socialisten van 1930 en de Pan-Germanisti sche denkbeelden van Hitler's boek „Mein Kampf" voor oogen stelde. Dit wantrou wen nam nog toe, toen het geheele overige Europa in zekere verschijnselen in Duitsch land ernstige revolutionnaire uitingen meen de te zien, waarvan geen mensch wist, waar toe zij nog zou leiden en toen het verluidde, dat Duitschland zich meer bewapende dan het mocht In het besluit uit den Volkenbond te treden ziet Benesj een terzijdestelling van het ver drag van Versailles en een bij voorbaat ver werpen van elk voorstel of plan, waarbij Duitschland dezelfde rechten zou krijgen als andere groote mogendheden. Dit besluit tezamen met de revolutie zelve zal een geleidelijke wijziging van de geheele Europeesche politiek en een ernstige crisis van den Volkenbond ten gevolge hebben. Dit langzame proces, dat naar een evenwicht tusschen overwinnaars en overwonnen zocht en een nieuwe organiseering der staten be oogt, is onderbroken. In idealen en oogmerken verschilt het Duitschland van Stresemann wel niet zoo veel van het Duitschland van heden, wan neer men daarbij het Pan Germanisme tot grondslag en vergelijk neemt, doch de me thode van het Dui'sch'and van Stresemann is het Duitschland van heden te langzaam. Het nationale doel tracht men nu met radi cale middelen sne"er te bereiken Zx> gevoel den de andere staten zich onaangenaam ver rast Zij wijzigden hun politieken koers en daar verder de Duitsche evolutie uitging van principes die lijnrecht stonden tegenover die van den Volkenbond en de Ontwapeningscon ferentie, kon een conflict met beide laatsten niet uitblijven, daarom ook is het conflict van zoo ernstigen aard. Het wordt niet begrensd door een paar bepaalde desiderata betreffen de ontwapening en bewapening, want zoodra deze kwesties op een voor Duitschland bevre digende wijze zullen zijn geregeld, zal men voor een nieuw probleem, dat der betrekkin gen tusschen Duitschland en den Volken bond komen te staan. Men zou stellig niet nalaten aan de be voegdheden van den Volkenbond te gaan tor nen, evenals aan zijn wijze van opbouw. Dit zou dan een nieuw geschil om de rechtsge lijkheid van volken en staten in den Volken bond beteekenen, daar zekere groote mogend heden, die vinden dat de kleine staten in den Bond een te sterke positie hebben, zeker van de gelegenheid gebruik zouden maken om zich gehoor te verschaffen. De kleinere sta ten zouden daarbij gemakkelijk het gelag kunnen betalen. Benesj blijft intusschen in de conferentie het eenige internationale forum zien, dat de ontwapeningskwestie op behoorlijke manier kan oplossen. Een besluit, dat niet door doch slechts in een bespreking van enkele staten is genomen, zou hij ook niet a's bindend kun nen erkennen. De Duitsche revolutie heeft een nieuwe groepeering der krachten ten gevolge gehad. Er is een nieuwe politieke constellatie ont staan en met het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond, waarin Benesj nog geen oorzaak voor een catastrophe ziet, zullen de veranderingen nog grooter zijn. Geheel zonder voordeelen is dit alles ook al weer niet. Men heeft nu meer inzicht in den werkeüjken toestand gekregen. De poli tiek van een aantal staten zal scherper wor den omlijnd en ook ten aanzien van de be trekkingen tusschen den Volkenbond en de groote mogendheden zal het zicht beter wor den. De diplomatieke conflicten van de naas te toekomst zullen ons den Volkenbond in een nog grooter crisis achterlaten, waarin hij zijn bestaan verliest of hij zal deze door staan en krachtiger dan voorheen zijn taak hervatten. Behalve dat de omzetting van plannen in daden onder den indruk der ernstige gebeu- tenissen sneller zal gaan dan aanvankelijk de gedachte welke de buitenlandsche politiek van Tsjecho-Slowakije thans vijftien jaren heeft geleid, zal niet worden gewijzigd. DE AANSLAG DEN RIJKSSTADHOUDER KAUFMANN. Naar aanleiding van den aanslag op den Rijksstadhouder Kaufmann, verneemt het Hamburger Tageblatt, dat de gevonden bom een brandbom is geweest De cellulose, welke als inhoud van de bom was gebruik,, bevond zich in een gewoon conservenblik, waarvan de deksel na de vulling weer was dichtgemaakt. De cellulosevullmg bestond uit ongeveer 2000 M. filmband, welke stevig was opgerold. Aan het bovenste deksel be vond zich een lont, dat ongeveer 2 a 3 secon den na de ontsteking in de cellulose een ge weldige steekvlam zou hebben veroorzaakt De uitwerking zou ontzettend zijn geweer De bom is door een vakman vervaardigd. De pistool, waaruit de dader op de vervolgende beambten heeft geschoten, is een Mauser 765 m.M., een zelflader voor 7 patronen Uit het wapen zijn twee schoten gelost, de andere vijf patronen bevonden zich nog in het magazijn. INWIJDING HAVEN VAN HAIFA. Een stad met een groote toekomst. Gisteren heeft de hooge commissaris, in alle stilte, de haven van Haifa ingewijd. Dit is voor Palestina en voor de landen van het naburige Oosten een gebeurtenis van belang. In werkelijkheid is de haven al reeds sedert eenige maanden voltooid en heeft het eerste schip in Augustus aan haar kaden gemeerd. De mooie baai, waaraan Haifa ligt en waar boven zich het massief van den Karmel ver heft, heeft sedert onheugelijke tijden een ha ven gehad. Oude Egyptische documenten van 1500 vóór Christus gewagen van de haven van Akko, dat aan het noordelijke einde van de baai ligt en waarover vele stormen der geschiedenis zijn gegaan. Thans is het nog een kleine visschershaven De tegenwoordige haven van Haifa is juist aan het andere eind van de baai gebouwd onder de bescherming van het voorgebergte van den Karmel. Tien jaar geleden droeg de regeering van Palestina den waterbouwkundig ingenieur sir Frederick Palmer op, het terrein op te ne men en plannen te ontwerpen. In 1926 werd een leening uitgeschreven van meer dan een millioen pond sterling tot het financieren van den havenaanleg, waarbij ook de verbetering van de haven van Jaffa was begrepen. Toen het werk op zijn hoogtepunt was, waren 1500 arbeiders aan het werk, waaronder 350 Jood- sche arbeiders. De haven ziet er zeer eenvoudig u't. Een pier loopt over den afstand van een mijl van het zuiden naar het noorden en b:gint hij den voet van den Karmel. Een tweede, doch kortere pier, die rechthoekig op de andere staat, loopt van het noordelijke einde der stad. Een hoeveelheid water tot een opper vlakte van 1.212.000 yierk. M. wordt door de pieren omsloten. De ondiepe kust is droogge legd door het storten van het zand, opgebag gerd bij het uitdiepen van de haven, terwijl een ligplaats is gemaakt voor zeven groote schepen. Thans kunnen de schepen van den Lloyd Trirestino en de Messageries Mariti- mes langs de kaden meren tot het innemen van passagiers en goederen. Het gewonnen terrein zal worden ingenomen :deeltelijk door een nieuwen spoorweg, een douaneki - toor en pakhuizen van de rorTeering, gedeelte lijk door pakhuizen van particulieren De steen voor het bouwen van de pic En en voor het maken van de kaden is naar Hai fa gebracht van de historische groeven te Athlit, op 20 mijl ten zuiden van Haifa. De groeven leverden de steen voor het bouwen van de vesting der kruisvaarders te Athlit. waarvan de ruines nog steeds overeind staan. De haven zal het voornaamste eindpunt zijn van de pijpleiding, die thans van Kir- koeh, in Mesopotamië, naar de kust wor gelegd ten behoeve van het vervoer der pe troleum. Overwogen wordt een afzonder ij oliehaven aan te leggen ten n°or tegenwoordige haven. Zoodra de PUP voltooid is zal een groote olieraffinaderij worden gebouwd. Haifa is reeds een belangrijk spoorweg centrum. Hier ontmoet de voornaamste Pa- lestijnsche spoorweg, door het Britsche leger van het Suezkanaal af gelegd, den Hedzjas- spoorweg, die door de Turken van Damascus naar de Heilige Steden van Arabië is ge bouwd. Haifa is voorbestemd, een der groote handelscentra der wereld te worden en daar door een der voornaamste steden van het na burige Oosten, die voor de haven van Bei roet een geduchte concurrent dreigt te wor den. De Britten hebben de beteekenis van Haifa scherp gezien en met het beslag leggen op deze stad een uitmuntende greep gedaan. DE ARABISCHE DCRS STAAKT. De Arabische pers is ten teeken van pro test tegen de in Palestina afgekondigde pers- censuur in staking gegaan. DE SPIONNAGE-AFFAIRE VAN LUITENANT PENTIKAINEN. Wie is Marie Louise uit het proces Bailie geweest? De affaire-Pentikainen begint thans vrij sensationeele afmetingen aan te nemen en het ziet er naar uit, dat de naar Rusland uit geweken en daar als politiek vluchteling asylrecht genietende luitenant Pentikainen eerder werktuig van een internationale spion- nagebende dan leider of zelfstandig werkend spion is geweest. Zooals wij reeds berichtten, heeft de cen trale recherche onlangs drie personen gear resteerd, die in nauwe relatie tot Pentikainen stonden. Het zijn de Amerikaansche onder wijzer Jacobson en zijn echtgenoote en 'n 37- jarige dame, die volgens haar Canadeesche paspoort Marie-Louise Martin zou heeten. Jacobson's ouders zijn afkomstig uit Oster- botten en wilden dat hun zoon hun moeder taal volkomen machtig zou worden. Van 't voorjaar heeft hij zich ingeschreven als stu dent aan de universiteit te Helsingfors en daardoor had hij vele kennissen onder de studenten, die hem, den steeds gullen gast heer, in relatie brachten met cadetten en of ficieren. In de woning van het echtpaar zou den volgens de bladen fotografische repro ducties van militaire documenten en verschei dene stukken in geheimschrift gevonden zijn. Marie-Louise Martin heeft van 't voorjaar een der groote hoofdsteden, waar de grond haar te warm onder de voeten werd, verlaten en is toen naar Stockholm gegaan. Ze leefde er erg teruggetrokken, ontmoette slechts een paar Finnen en over haar verblijf alhier weet men tot nu toe niets meer, dan dat zij begin Juni een nacht in 't Grand Hotel heeft door gebracht. In het gastenboek heeft zij den naam van haar geboorteplaats blijkbaar op zettelijk onduidelijk geschreven. Eind Juni moet zij toen naar Helsingfors overgestoken zijn, waar zij in een der voorname wijken kamers huurde. Zij ontving hier geregelu vele personen, o.a. officieren en vertegen woordigers der Lappo-beweging, waarvoor zij groote belangstelling zeide te koesteren, dit laatste vermoedelijk om het vertrouwen van nationalistisch gezinde militairen te winnen. Enkele weken geleden is zij verhuisd en het was juist tijdens het inwijdingsfeest van de nieuwe woning, dat de recherche bin nendrong en een onderzoek instelde. Van de gasten, onder wie zich verschillende bekende personen bevonden, zijn enkelen voorloopig aangehouden. De reden tot de huiszoeking moet geweest zijn, dat luitenant Pentikainen het grootste deel van den tijd, die verliep tus schen zijn achtelijken dienst op het bureau van den generalen staf en zijn vertrek uit Helsingfors, ten huize van mej. Martin heeft doorgebracht, waar ook het echtpaar Jacob son aanwezig was. Volgens de bladen lever de dit onderzoek aanvankelijk geen resultaat op. Maar toen geviel het, dat een der politie mannen een vlek op zijn jasje kreeg en zich af wilde borstelen. Hij vond den borstel ech ter opvallend licht en een nader onderzoek wees uit, dat de borstel hol was en dat in die holte eenige papieren verborgen waren. Men vond merkwaardig veel borstels, die al lemaal hol bleken te zijn en zoo kwamen langzamerhand verscheidene stukken in ge heimschrift voor den dag en bovendien 700 pond sterling in bankbiljetten, die over eeni ge, van mysterieuze teekens voorziene enve loppen waren verdeeld. Marie-Louise Mar tin, die alles zeer rustig o"|Triam, is toen ge arresteerd. Zij moet sedert haar aankomst te Helsingfors verschillende malen naar het buitenland geweest zijn, o.a. naar Duitsch land. Het staat vrijwel vast, dat zij de leid ster van een gevaarlijke internationale bende is en verschillende bladen nemen aan, dat zij identiek is met de beeldschoone Marie-Louise uit het geruchtmakende proces-Bailie-Ste- wart te Londen. Kort na de verdwijning van luitenant Pen tikainen hebben de aan delegaties te Helsing fors verbonden militaire attaché's zich om na dere inlichtingen tot de autoriteiten gewend. Het antwoord, dat zij kregen, moet gerust stellend geweest zijn, maar in de bladen wordt nu het vermoeden uitgesproken, dat de zaak veel ernstiger blijkt te zijn, dan de auto riteiten aanvankelijk konden vermoeden. De Finsche centrale recherche heef zich in ver binding gesteld met den justitieqjen dienst van verschillende landen. Behalve het echt paar Jacobson en mej. Martin zouden geen andere vreemdelingen gearresteerd zijn, daar entegen wel enkele Finnen. Men verwacht binnenkort een officieel communiqué, dat vermoedelijk meer licht op de zaak zal wer pen dan de, ten deele door de recherche be vestigde, mededeelingen in de bladen vermo gen te doen. Na de pauze van gisteren deelt oe presi dent mede, dal het verhoor van get. Lebe- mann nog niet als afgeioopen geldt; er zal later nog op worden teruggekomen en dan zal ook de kwestie der beëediging worden geregeld. Intusschen zal een deel van Lebe- mann's verklaringen nader worden onder zocht. Zat Torgler nu in het café of niet? Vervolgens wordt de caféhouder Stawicki uit de Dercksenstrasse gehoord. De getuige ontkent, dat hij Torgler kent. Dat Torgler op den avond van den brand in zijn lokaliteit was, weet hij niet. daar getuige er niet was. Toen de brand bekend werd is getuige naar het Rijksdaggebouw gegaan en daarna naar huis. Verder verklaart getuige dat ongeveer om acht uur twee personen in de bierhal aan een tafel hadden plaats genomen, die hij aan de hand van hem voorgelegde foto's later als Kühne en Ossietzkv heeft herkend. Getuige Kraczewski. die op den avond van 27 Februari met Stawicki aan de toonbank in het café heeft gestaan, verklaart dat tus schen 6 en 7 uur de eerste twee personen van de tafe' waren gekomen waaraan later Torg ler en Kónen plaats hadden genomen. Hij had de tafel in het oog gehouden en den ,n- druk gehad, dat de menschen aan die tafel elkaar blijkbaar wat te vertellen hadden: Zij s'aken de hoofden bij elkaar als de kellner langs kwam, of zwegen. De kellner had hem ook gezegd, dat het hem leek alsof die men schen tot de Rote Fahne" behoorden. O. M.: „Torgler heeft gezegd, dat hij bij Kühne moest overnachten, omdat de tram naar Karlshorst reeds weg was. Volgens hot proces-verbaal der Londensche commissie heeft Kühne verklaard: „Uitsluitend om vei ligheidsredenen, kwamen wij overeen, dat Torgler niet naar zijn woning zou gaan, maar bij mij zou overnachten De communistenleider schrok van het brandstichting-bericht. Beklaagde Torgler: „De voornaamste reden, waarom ik niet naar huis ben gegaan is, dat practisch daarvoor geen mogelijkheid bestond Ik geef echter toe, dat ik buitenge woon opgewonden ben geweest, nadat Oehme mij had meegedeeld, dat gezegd werd, dat Torgler en Kónen overhaast den Rijks dag verlaten hadden. Er kon geen sprake zijn van voorzorgen tegenover de politie", ging Torgier voort, „maar ik v.eesde, dat mij, daar ik in Karlshorst door donkere straten had moeten gaan, daar iets kon overkomen." De volgende getuige is de kellner Jescher, die op den betrokken avond in het lokaal Stawicki bediende Uit zijn verklaringen blijkt, da*- twee chauffeurs reeds vroeger in het café waren en gingen zitten aan de tafel, waaraan Kühne en de andere persoon hadden plaats genomen. Zij verdwenen daarop de een na den ander, telkens met ongeveer een kwartier tusschenruimte. Even na negen uur kwam afgevaardigde Kónen. President: Dat moet vóór den brand zijn geweest Ze bleven rustid zitten. Getuige: Ja, vóór het bekend worden van den brand. Toen het bericht van den brand kwam namen de personen aan de tafel geen notitie ervan. Zij b even rustig op den zelfden fluistertoon als tot dusver doorpraten. President: Kenen is naai de tot dusver ont vangen inlichtingen tot kwart voor negen in den Rijksdag geweest, heeft dan een tijd bij Aschinger gezeten, waar de brand bekend werd, zoodat het niet goed kan kloppen, dat Kónen reeds bij u kan zijn geweest, toen het bericht kwam. Getuige: Het was op zijn laatst 9 3/4 uur, toen Kónen binnenkwam. President: Dus omstreeks den tijd, waarop de Rijksdag begon te branden. U blijft daar bij? Getuige: Ja. Daarna werd de 26-jarige student Perl ge- Dr. Benesj over den internationa len toestand. (Dag. Overzicht De toestand in Palestina. (Buiten land). De spionnage-affaire van St. Peu- tikainen (Buitenland). Inwijding haven van Haifa (Bui tenland). Minister Slotemaker de Bruine 6preekt een bericht tegen van het soc. dem. blad Vooruit. (Binnen land.) De berechting van de muiterij aan boord van de Zeven Provinciën nam gister een aanvang voor den zeekrijgsraad te Soerabaja. Een groep van 19 muiters stond terecht; eisch van 6 tot 18 jaar. (Koloniën.) Te Nieuwediep (Gieten) een huis onder geweervuur genomen. (Bin nenland.) Zie verder eventueel Laatste Be richten. hoord, die mogelijk met v. d. Lubbe verwis seld is. O. M.: Bent u op 27 Februari met Torgler samengeweest? Getuige: Neen. Ik ben dien dag niet op de lste verdieping geweest; ik heb op de 2de verdieping gewerkt. O. M.: Getuige kan dus niet verwisseld zijn met den man, met wien Torgler op de lste verdieping is gezien. Een der rechters: Bent u ooit den Rijksdag met een kist binnengegaan? Getuige: Ik ben op 27 Februari met een groot pak papier binnengekomen. Dat was wel geen kist. maar men had het daarvoor kunnen houden. Daarop werd de zitting tot vanuaag ver daagd. DE ZITTING VAN VANDAAG. Waarschijnlijk in verband met het sensa tioneele begin van de zitting van gisteren was de zittingzaal hedenmorgen bij de ope ning van de zitting weer geheel gevuld. Ook vanmorgen heeft de sensatie niet ontbroken, want opnieuw heeft de president het noodig geoordeeld, Dimitroff voor de zitting van vandaag uit te sluiten en wel voornamelijk naar aanleiding van de opmerkingen, die Dimitroff gisteren in de zitting heeft ge maakt. De letterlijke tekst. Na opening van de zitting deelt dr. Bün- ger mee, dat volgens het stenogram van de zitting van gisteren Dimitroff het volgende heeft gezegd: De kring der getuigen a charge tegen ons, communistische beklaagden, is thans met dezen getuige (Lebemann) gesloten, 't Begon met rijksdagafgevaardigden der nationaal- sotialistische part:j Toen kwamen nat.-soc. en het eindigt met een dief. Dr. Bünger vervolgde: Deze uitlating heb ik gisteren niet gehoord, ook mijn bijzitters niet. Ik heb slecnts het begin gehoord, anders had ik vanzelfspre-eno op de scherpste wijze ingegrepen, want deze uitlating is weer een ongehoorde brutaliteit. De oorzaak waardoor ik deze woorden niet heb verstaan is, dat Di mitroff zooals gewoonlijk niet ophoudt met spreken als ik begin. Ik voeg daaraan toe den eisch aan Dimitroff onder alle omstandighe den het spreken te staken, wanneer ik spreek en ook niet verder te spreken, wanneer ik hem het woord heb ontnomen. Dimitroff: Mijnheer de prfsident... President: Ik geef u thans het woord niet. Dimitroff: De Völk;sche Beöbachter.. President (na een korte bespreking met de overige leden der senaat): In verband met mijn opmerking van zooeven, wordt u voor de zitting van vandaag uitgesloten. Tergend langzaam gaat Dimitroff heen. Alvorens Dimitroff wordt weggeleid pakt hij vrij langzaam zijn verschillende stukken bijeen en rekt den tijd, waarvan hij gebruik maakt om in felle woorden te protesteeren tegen het besluit van den senaat, waarna hij hoonende de zaal ver'aat. Ook dr. Werner verklaart, dat hij Dimi- troff's uitlating gisteren niet heeft verstaan, anders zou hij den president onmiddellijk erop gewezen hebben. Hoe Torgler gearresteerd werd. Als eerste getuige wordt gehoord de recherche beambte Karl Spietz uit Berlijn- Lichtenberg, die op 28 Februari opdracht had Torgler 's morgens vroeg in diens wo ning te arresteeren Op zijn bellen was de deur pas na twee of drie minuten door mevr. Torgler geopend. Op de vraag, waar haar man was. verklaarde zij, dat hij in de provin cie op reis was. De gezochte was echter in werkelijkheid thuis. Getuige was van 6 tot 1 uur 's morgens in zijn woning. Toen tegen 8 uur de telefoon ging, sprong hij toe en hoorde dat een vrouwenstem mevr. Torgler iets van een bijeenkomst zei. Mevr. Torgler

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1