Agenda JSucqediike Stand Stad en Omqjeving- lüeec&ecUfit Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van hal! 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Americain, eiken avond half 8, hoofdnummer De geniale duivel (sens.), hoofdrol John Barrymore. Toegang boven 18 jaar. A.B.T., eiken avond half 8, hoofdnummer Nog zes uur te leven (rom., senshoofdrol Warner Baxter. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, eiken avond half 8, hoofd nummer Song of Songs (rom.), hoofdrol Mariene Dietrich. Toegang boven 18 jaar. Woensdag 1 November. 8 uur, Harmonie, Kamermuziekvereeni- ging; optreden zanger Panzéra. Vrijdag 3 November. 815 uur, hanoelsschool, lezing dr. L. H. Grondijs over Japan en China voor de volks universiteit. 8 uur, Gulden Vlies, concert Opera Ita- liana. antwoordde dat zij onverwachts bezoek had gekregen en thans geen afspraken kon maken. Mevr. Torgler had tegen getuige Spietz gezegd, dat een vriendin had opgebeld Tegen 10 uur ging de telefoon opnieuw. Mevr Torgler ging naar het toestel en zei: ,.De visite is er nog steeds, ik kan niet komen". Torgler merkte naar aanleiding hiervan op, dat hij in de week vóór oe rijksdagver kiezingen van 5 Maart op een aantal verga deringen zou spreken en >n de eerste helft van de week .eloofd had te zullen spreken op twee vergaderingen in Saksen. Op den bedoelden dag hadden twee vrou wen zijn huis opgebeld er. wel mevi. Kühne en mevr. Karper Toen hij mevr. Kühne te Pankow verbet, had hij haar een pond koffie en 100 R M. gegeven met het verzoek dit aan zijn vrouw te willen geven omdat het tegen het eind van de maand was. Hij had toen al de bedoeiing gehad, zich bij de politie te melden en had het vermoeden, cat hij dienten gevolge de komende dagen niet in staat zou zijn het geld te overhandigen. President: ..Waarom heeft uw vrouw ver klaard. dat u op reis was?" Toigler: „Ik wist Maandagochtend toen ik van huis ging. nog niet waar en wanneer ik oo vergaderingen zou spreken Ik heb daar om gezegd: ..Het is mogelijk, dat ik pas Woensdagochtend terug kom". Waarom heeft u dat niet te Leipzig gezegd? President: „Dat had u toch al in Leipzig kunnen vertellen?" Torgier: „Er is toen slechts zeer terloops door den proc.-generaal over gesproken". Dr. Sack: „Ik ben het geweest, die den beklaagde heb gezegd: „Wacht daarmee tot den procureur-generaal erop terug komt, want hij zal het bij zijn bewijsvoering ge bruiken. Ik wilde de zaak nauwkeurig aan de orde stellen, als het zoover was". Werner zegt tegen Torgler, dat hij het op vallend vindt, dat Torgler 's avonds zijn vrouw niet zelf heeft opgebeld en dat hij het den volgenden ochtend mevr. Kühne heeft laten doen. Torgler: „Ik heb al in Leipzig gezegd, dal ik 's ochtends om ongeveer half tien heb op gebeld en haar heb meegedeeld, dat ik naar de politie zou gaan". Dr. Werner: „Dan was toch het verzoek aan mevr. Kühne om uw vrouw te waar schuwen tame'iik overbodig. Het was dan toch eenvoudiger geweest uw vrouw ook 's nachts on te bellen?" Het opvallende telefoongesprek. Torgler: „lk heb mevr. Kühne niet ver zocht mijn vrouw te waarschuwen, doen slechts haar de koffie en het geld te geven Ik had er reeds den vorigen avond bij Sta- vicky over gedacht naar de politie te gaan om naar aanleiding van de berichten in de kranten over mijn medeplichtigheid bij de brandstichting opheldering te geven. Ik wil de eerst echter afwachten, of het werkelijk waar was, wat Ohme mij had gezegd, dat „Telegrafen Union" en „Wolff" zulke be richten verspreiuucn. Er was geen enkele dringende reden om mijn vrouw 's nachts onnodig wakker te bellen en haar door deze mededeelingen ongerust te maken, dat kon ook den volgenden morgen gebeuren. Dr. Werner: Uw zoon heeft te Londen verkiaard, dat zijn vader hem later verteld heeft, dat Kühne en hij niet naar hun wonin gen wilden terugkeeren. Als uw zoon dat wist kan men toch aannemen, dat u het ook wist Mevr. Torgler: Mevr. Kühne heeft mij ge zegd, dat mijn man er heeft geslapen omdat het te laat was geworden. Torgler's verdediger, Dr. Sack, stelt voor, Mevr. Torgler, Mevr. Kühne, Mevr. Kasper en een kleermaker Effner te hooren. Torgler heeft 5 gesprekken gevoerd. In het gesprek met Oehme had hij gesproken over de pers berichten en nogmaals verklaard, dat zij on juist waren en zijn voornemen te kennen gegeven zien vrijwillig bij de politie te mei den. Bij den kleermaker Effner had hij ge sproken met den regeerings-assessr Schnep- pel, wien hij hetzelfde gezegd had. In een gesprek met Dr. Rosenfeld had Torgler den advocaat verzocht, met hem mee te gaan naar het politie-praesidium. Voorts had hij zijn vrouw opgebeld en haar de zooeven genoemde mededeeling ge daan. Tenslotte had hij Mevr. Rese getelefo neerd en haar mededeeling gedaan van zijn gesprekken met Schneppel. Oehme en Rosen feld en haar eveneens gezegd, dat hij naar de politie ging. Dr. Sack stelt dan nog voor, een geuniformde Schupo-beambte, die toezicht in de woning van Torgler hield toen getuige Spietz eenigen tijd in den kelder was,, eveneens te hooren. De voorzitter zegt tegen Torgler, dat het niet duidelijk is„ waarom hij in Leipzig niet althans heeft gezegd, hoe zijn vrouw er toe kwam den politie-beambte te zeggen dat haar man zich in de provincie bevond. Torgler antwoordt hierop zich slechts te kun nen herinneren zijn vrouw te hebben gezegd, dat hij pas Woensdag terug zou zijn. Er wordt dan voldaan aan het verzoek van Dr. Sack en Mevr. Torgler, aie dagelijks het proces op de publieke tribune bijwoont, wordt opgeroepen om een verklaring af te leggen. Zij verklaart zich daartoe bereid, en wordt niet beëedigd. De president vraagt haar, wie haar dien ochtend hebben opgebeld. Mevr. Torgler: „Het eerste gesprek was van Mevr. Kasper,, die wilde weten of mijn man thuis wqg. Ik antwoordde ontkennend. De rechercheur Spietz houdt echter vol, dat bij tot ongeveer half 12 met zijn Schupo- assistent m de woning van Torgler is ge weest en dat al dien tijd niet door Torgler is opgebeld. Voorts verklaart hij, dat mevr. Torgler voor de telefoon slechts van „plotse ling bezoek" en niet van „hetzelfde bezoek heeft gesproken, aangezien hij een derge lijke uitdrukking zou hebben beschouwd als betrekking hebbend op de politie en dus niet zou hebben toegelaten. Mevr. Torgler verklaart verder, dat zij den beambte heeft verteld, dat haar man niet thuis was en dat zij geloefde, dat haar man haar gezegd had. dat hij naar Chemnitz zou gaan. Toen hij Maandagochtend weg ging had hij haar gezegd, dat hij waarschijnlijk pas Woensdag zou thuis komen. President: „Wanneer heeft Uw man U op gebeld?" Mevr. Torgler: „Tusschen half 10 en kwart voor 10. De politie was juist uit huis. Hij deelde mij mede, dat hij naar het politie- presidium zou gaan. Ik verzocht hem niet alleen te gaan en mij na afloop het resultaat te laten weten. Later heeft toen de advocaat Rosenfeld opgebeld en mij medegedeeld, dat men mijn man op het politiepresidium heeft gehouden. Van den brand in den Rijksdag had ik pas 's ochtends gehoord. Toen mevr. Kas per opbelde, wist ik er niets van". De procureur-generaal, dr. Werner: „Heeft Urn man U achteiaf niet medegedeeld, dat hij dien nacht niet naar huis was gekomen, omdat hij het veiliger vond in een andere woning te blijven?" Mevr. Torgler: „Dat heeft hij niet gedaan. Hij heeft mij slechts medegedeeld, dat hij bij Kiihne had gelogeerd, doch niet waarom". Torgler vertoornd. Torgler valt op zeer hei tigen toon uit, dat hij niet begrijpt, waarom de procureur-gene raal nogmaals een verklaring ervan wenscht te hebben hoe het moge'ijk is dat zijn vrien den bezorgd waren voor zijn leven. De president verzoekt Torgler niet in de fouten van Dimitroff te vervallen en zakelijk te blijven. Vervolgens wordt de rechercheur Hans Hohmann uit Berlijn-Weissensee gehoord, die de communistische partij secretaris Otto Kühne heeft gearresteerd. Na de arrestatie liep hij door de kamers. In een ervan stond een heer in hemdsmouwen, die mevr. Kühne aanduidde als een gast die bi] de familie ge logeerd had. Getuige had zich toen verder niet om dan man bekommerd. Getuige wist niet, dat de arrestatie dien hem gelast was, met den brand in den Rijksdag in verband stond. Vervolgens wordt gehoord de journalist Schillerman, die op 30 September aangifte bij het rijksgerechtshof had gedaan, van een ontmoeting met Torgler. Hij vertelde Torgler in de tram te hebben gesproken en had den indruk gekregen dat er iets bijzonders aan de hand was. Bij het zien van S A. lieden had Torgler gezgd: Er wordt van allerlet voorbereid, er hangt iets in de lucht. Als het signaal ontvlamd zullen de heeren zich in muizengaten, verbergen. Deze ontmoeting had op Donderdag of op Zaterdag plaats. Ben ik een ezel? Torgler: „Ik moet mij erover verbazen, dat een man, die aanspraak op intelligentie wil maken een zoodanige fantasie heeft. Houdt de heer Schillerman mij voor een ezel? Er ontspint zich een langdurige discussie tusschen Torgler en getuige Zimmerman. waarbij Torgler ontkent, dat hij genoemde uitdrukking heeft gebruikt. Dr. Sack stelt getuige een groot aantal vragen en wijst hem, evenals de president erop, dat het vreemd is, dat hij thans pas aangifte heeft gedaan, hoewel hij zich toch onmiddellijk na den brand het gesprek had moeten herinneren Dr. Sack wil weten, waaruit getuige concludeert, dat Torgler den werkloozen aanwijzingen in bepaalden zin had gegeven. Getuige: Wie de situatie in de districts vergadering te Lichtenberg heeft gezien, wie de massale opkomst van arbeiders heeft ge zien, en de redevoeringen der communisten in deze vergadering heeft gehoord, wie ge zien heeft, hoe Torgler te midden der arbei ders stond, die met verwrongen gezichten stonden te luisteren, die moet de overtuiging hebben gehad, dat Torgler toch minstens uit eenzettingen heeft gegeven, die in deze zaak licht kunnen brengen. Dr. Sack wil weten: Wanneer hebt u voor de laatste maal van beklaagde Torgler drei gementen of opwekkingen tot gewelddadig heden gehoord? Getuige: Den tijd herinner ik mij niet meer nauwkeurig, dat is in een tijdsverloop van acht jaar bijna onmogelijk, maar ik wee*, dat de dreigementen die Torgler in de districtsvergadering heeft uitgesproken, grootendeels vielen tusschen 1921 en 24. Torgler vraagt den getuige, waarom deze in 1930 zijn mandaat in den districtsraad heeft neergelegd en constateerde, dat hij in het gesprek nooit het woordsignaal fanal") heeft gebruikt en nooit heeft gesproten over S.A. lieden en muizegaten. Torgler verzoekt hem in de gelegenheid te stellen de politieke gesprekken, die hij indertijd heeft gevoerd, aan de rechtbank mede te deelen. De weer gave van deze gesprekken zou voor hem van de grootste beteekenis zijn. President: Daartoe zal bij het politieke gedeelte nog gelegenheid komen. Het is beter, wanneer het in zijn verband geschiedt. Hierna wordt gepauseerd. GETROUWD: Gerardus Kooimees en Wilhelmina Soecker Joseph van Seggelen en Geertruida van de Pol. Franz Michel en Adelheid Wes- sendorf. GEBOREN: Elisabeth Anna Francina d. v. Laurent Muris en Maria Pecters. Maria Agatha d. v. Johannes Hof en Cornelia Bruin. Metha d. v. Johannes Hoenderdos en Jaco- ba Raes. JUBILEUM L. VAN DER VEGT. Heden herdenkt de heer L. van der Vegt zijn veertigjarig jubileum in dienst der ge meente Alkmaar. Daartoe met zijn familie van huis gehaald, werd hij te zijnen kantore gehuldigd door het oersoneel, en door de per- soneelen ter controle en van het slachthuis. Namens de ambtenaren van het kantoor werd hij toegesproken door den oudsten ambtenaar, den heer N. van de Poll, die in welgekozen woorden deed uitkomen, welk een zeer gewichtige dag deze is voor den jubi laris. waarbij hii memoreerde aan zijn werk zaamheden in meerdere functies, onder meer als hoofdcommies ter secretarie. Meer echter wenschte spreker zich te bepalen tot de van den 15en November 1922 af bekleede functie van ontvanger dezer gemeente. Zelfs stipt in de vervulling van Uw ambte lijke plichten, hebt gij dat ook geëischt van hen die onder U werkzaam waren, toch is het hun steeds een groot genoegen geweest, on der Uwe leiding te mogen werken" aldus spreker, en prees daarbij de goede samenwer king tusschen hem en zijn ambtenaren. Vervolgens werden aan mevrouw van der Vegt bloemen en aan den jubilaris een fraaie stoel aangeboden. Daarna werd namens het personeel ter gemeente-secretarie het woord gevoerd door Mr. Veendorp, die er in het biizonder op wees welk een bijna spreekwoordelijk nauw gezet ambtenaar de heer Van der Vegt is en daarbij prees de goede samenwerking tus schen zijn kantoor en de gemeente-secretarie Spreker eindigde met uit naam van het secretarie-personeel aanbieden van een vaas van de bekende pottenbakkerij te Leiderdorp, gevuld met een keur van bloemen. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer Faber. hoofdcommies der afdeeling financiën, die de bekwaamheid van den jubi laris deed uitkomen, de goede verstandhou ding tusschen zijn afdeeling en het ontvan gerskantoor roemde. De jubilaris dankte, na deze huldiging die hem zeer had getroffen, mede namens zijn familie, voor de spontane wijze waarop hij werd gehuldigd. Ook hii roemde de goede verstandhouding tusschen hem en het personeel, het bureau voor verificatie en controle en het stadhuis De hem aangeboden cadeaux aanvaardde hij in dankbaarheid. Daarop werd hij door de talrijk aanwezi gen persoonlijk gecomplimenteerd. ALGEMEEN VERSLAG BETREFFENDE HET ONDERZOEK VAN DE GEMEENTEBEGROTING MET MEMORIE VAN ANTWOORD VAN B. EN W. III. In verband met de vraag waarom bij een gelijken kolenprijs voor dit jaar een hooge- ren cokesprijs is berekend, deelen B. en W. mede, dat met het oog op de slechte cokes- markt in het najaar van 1932 werd ge vreesd, dat men tot aanmerkelijke prijsverla ging voor cokes zou moeten overgaan als ge volg waarvan de raming 1933 voorzichtig is opgezet. De markt is evenwel beter gewor den. Gezien de vermeerdering van het cokes- gebruik door particulieren behoeft men geen terugloopen van de algemeene marktprijzen te verwachten en is de raming voor 1934 wel ke ligt beneden de opbrengst over 1932 zeker gemotiveerd. Naar aanleiding van een complimentje over de wijze waarop onze plantsoenen en in het bijzonder de Hout onderhouden wordt be ioven B. en W. op den ingeslagen weg te zul len voortgaan. In verband met eén vraag naar het resul taat van een toegezegd onderzoek naar de mogelijkheid van invoering van huurkoop closets, deelen B. en W. mede, dat dit systeem voor een gemeente als Alkmaar te veel be zwaren oplevert. Aanschaffing van closets, leidingen enz. vraagt vastlegging van een belangrijk kapitaal en er zijn op dit gebied zooveel verschillende modellen en uitvoerin gen, dat zij niet vergeleken kunnen worden met standaardmodellen, die in één of twee prijzen geleverd worden. De keuze van closet en de plaats waar closet en de beerput moe ten worden aangebracht zijn vangrooten in vloed op den prijs, zoodat het moeilijk zal zijn algemeene normen te stellen. Het huur koopsysteem dat gebaseerd is op het terugne men door den verkooper van de zaak wan neer de termijnen niet prompt worden be taald, leent zich, volgens B. en W., moeilijk voor levering van closets met toebehooren en beerputten waarvan de koopsom voor een groot deel bestaat uit arbeidsloon. Wanneer niet betaald wordt zal de verkooper geen kosten willen aanwenden om het closet met de leidingen terug te krijgen omdat de waar de daarvan de kosten van wegneming weinig zullen overtreffen. Last not least zullen voor het maken van closets met waterspoeling beerputten noodig zijn en het zal niet overal in de binnenstad mogelijk zijn deze aan te brengen. Naar aanleiding van de vraag of B. en W. ondanks de bezuinigingsmaatregelen der re geering t.a.v. den keuringsdienst o.a. zul len de werkzaamheden door het ontslag van eenige ambtenaren moeten ingekrompen wor den nog hebben getracht den dienst in zijn tegenwoordigen vorm te behouden, ant woorden B. en W., dat de diverse betrokken gem.-besturen met de directeuren der diensten in samenwerking met de Ver. van Ned. ge meenten en ook Alkmaar heeft daaraan deel genomen het mogelijke gedaan heb ben om de regeering tot een minder ingrij pende bezuiniging te bewegen. Het is B. en W. nog niet bekend in hoeverre met een plei dooi van Alkmaarsche zijde bij den inspec teur der Volksgezondheid en een adres aan den minister iets bereikt is. Wat het radio-distributiebedrijf betreft zou w u d, §.aarne worden ingelicht of de voor het bedrijf geraamde afschrijving in overeen stemming is met de oorspronkelijke exploita- ïerekenmg. Wanneer de afschrijving lager is, is dan zoo vraagt dat lid wel te ver wachten, dat deze zal plaats hebben binnen den aangenomen termijn? Andere leden wa- vln dat.,door het afnemen J]r-f abonne's de afschrijving van het bedruf niet te handhaven zal ziin. B. en W deelen in antwooord daarop me de, dat het aantal aansluitingen veel lager was dan aanvankelijk door de particuliere exploitanten was opgegeven. (Was dit dan niet te controleeren geweest? Red. Alkm. Crt?) In verband daarmede zijn ook de in komsten, het exploitatie-overschot en de af schrijvingen lager dan bij de oorspronkelijke exploitatierekening begroot was, wat even wel geen invloed zal hebben op den termijn van afschrijving, die bij de oprichting van het bedrijf is aangenomen, omdat de kosten van aanleg vermoedelijk niet onbelangrijk bene den de raming zullen blijven Meerdere leden hebben wat het radio- distributiebedrijf betreft de vraag gesteld waartoe de geraamde post van 8500 voor interest dient, daar op den kapitaaldienst daartegenover niets voorkomt. In antwoord daarop deelen B. en W. mede, dat ingevolge een raadsbesluit ten behoeve van het Radiodistributiebedrijf een crediet toegestaan is van 277.500, te verstrekken door het electriciteitsbedrijf, zoodat op de be grooting geen nieuw crediet behoeft te wor den aangevraagd. Het electriciteitsbedrijf ver strekt kapitaal voorloopig uit de vlottende middelen waardoor het belegde reservefonds intact is gebleven. Van deze verstrekte gelden wordt rente betaald waarvan het totaalbe drag op 8500 wordt geraamd. Het is zegt het college nooit gewoonte geweest een dergelijke verstrekking, geen geldleening zijnde, in de begrooting op te nemen. Wel echter komt het opgenomen geld op de werke lijke balans voor. Uit het jaarverslag 1932 blijkt, dat in dat jaar van het electriciteitsbe drijf is opgenomen 50.231.95. Het cijfer over 1933 is nog niet bekend. Naar aanleiding van de klacht, dat de toelichting op de be grooting onvoldoende is. dat b.v. niet blijkt of en zoo ja tot welk bedrag het salaris van den directeur en het administratieve perso neel op dezen post is geraamd en het beoor- deelen van dien post belet, antwoorden B. en W., dat de administratieve werkzaamheden van de lichtbedrijven voor het Radiobedrijf drieledig zijn, n.1. Ie. de inning der gelden, 2e. verschilende administratieve werkzaam heden en 3e. leidende werkzaamheden. Het maken van de kwitanties enz. alsmede de inning en verantwoording van de gelden geschiedt gelijktijdig en op dezelfde formu lieren als de soortgelijke werkzaamheden voor gas en electriciteit. Voor een billijk'1 verdeeling is aangenomen een verdeeling ponds-ponds-gewijze in verhouding tot de te innen bedragen per jaar en per bedrijf. Op het radiobedrijf drukt dus hiervoor 6000. Wat het 2e betreft is thans een schrijver me' het verrichten van kantoorwerkzaamheden en diens salaris 900 wordt ten laste van het radiobedrijf geboekt. Als vergoeding van het radiobedrijf aan dc lichtbedrijven wordt in verband met het der de opgemerkt, dat wegens werkzaamheden van den directeur en den boekhouder dan nog 4200 1700 2500 beschikbaar is. wat ruim voldoende geacht wordt. Een juiste bepaling van de bijdrage aan het electrici teitsbedrijf is nog niet geschied omdat voor een redelijke beoordeeling eerst de gang van het normale nieuwe bedrijf moet worden af gewacht. Op een vraag of met den heer Pot reeds overeenstemming is verkregen, antwoorden B. en W„ dat de onderhandelingen met den, heer Pot nog loopende zijn. De vraag werd gesteld naar het aantal aangeslotenen aan het radionet op 1 October j.1. en zoo van teruggang sprake is, aan welke oorzaken deze is toe te schrijven. B. en W. antwoorden daarop, dat het aan tal aansluitingen op 1 October j.1. 3527 be droeg. De teruggang hoeveel deze be draagt blijkt uit dit antwoord niet is voor namelijk te wijten aan: le. werkloosheid <-n verminderen van de gezinsinkomsten, 2e. de actie tegen het bedrijf van verschillende kan ten ontwikkeld. Bij verscheidene goedgeloovi- gen is de indruk gevestigd, dat zij t.o. het ge- gemeentebedrijf buitengewoon voorzichtig moeten zijn, waardoor zij bevreesd zijn ge^ worden om zich op het nieuwe net te doen aansluiten. Blijkens ervaringen van de laat ste weken komt de eerstbedoelde categorie weer aansluiting vragen zoodra de financiën zulks eenigermate veroorlooven. Bij de volgnummers betoogen B. en W. nogmaals, dat nu in deze gemeente geen ge bruik is gemaakt van de bevoegdheid welke de gemeentewet geeft om een vergoeding toe te kennen voor het bijwonen van commissie vergaderingen het presentiegeld op 8 moet blijven gehandhaafd. Naar aanleiding van de vraag of het ge motiveerd is wederom een vol jaar salaris voor twee personen aan het archief uit te trekken voor het maken van klappers, hoe lang deze tewerkstelling nog moet duren en of steeds dezelfde personen hiervoor moeten aangewezen worden, antwoorden B. en W. dat het niet in de bedoeling ligt deze perso nen permanent in functie te houden Er is evenwel nog zooveel werk voor hen, dat de post ook voor het geheele jaar 1934 benoo- digd zal zijn Deze personen doen routine werk zoodat het niet gewenscht is het werk dragen n m er vaardigheid op te Op de vraag waarin het werk van den adjunct-archivaris bestaat en of het gemot" veerd is charvoor 1600 te betalen ant- Cn Wu'. dat deze ambtenaar tot taak heeft den archivaris in den ruimsten zin terzijde te staan en zoo noodig te vervangen Zijn functie dateert reeds van 1900 en het sa laris is alleszins gemotiveerd waar de werk zaamheden aan dezen tak van dienst in den loop der jaren nog steeds toenemen a mej e,en vraaS naar de nood zakelijkheid van de 7 noodwoningen aan den Westerweg, deelen B. en W. mede, dat daar- van nog een viertal wordt bewoond Het stond bij het ontwerpen der begrooting niet vast wanneer zij gesloopt zouden kunnen worden en de exploitatiekosten zijn daardoor voor dit jaar wellicht iets te hoog geraamd De nieuwe woningen aan de De Ruvter- straat zullen vermoedelijk in Januari of Fe bruari a.s. gereedkomen. Al geven B. en W. toe, dat de Augustijn- steeg wat bestrating betreft te wenschen overlaat, eerst komen voor vernieuwing in aanmerking de in slechten toestand verkee- rende straten, die voor het rij verkeer open staan. In antwoord op een opmerking, dat voor de oude bewaarschool aan de Doelenstraat naar waarnemingen, verricht in den morgen van 1 November. Medegedeeeld door het Kon. Nederl Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768,8 mM. te La Coruna. Laagste barometerstand 745,2 mM. te Röst. Verwachting, geldig tot den avond van 2 November: Meest matige Westelijke tot Noordweste lijken wind; zwaar bewolkt met tijdelijke op. klaringen; aanvankelijk nog regen- of hagel, buien; weinig verandering in temjoeratuur. Weeroverzicht. Tengevolge van drukstijgingen over de Oostzee verplaatste zich het centrum van de depressie naar de Noorsche kust, terwijl een secundaire bij het Skagerak hier te lande nog zeer buiïg weer brengt en zich over het zuid-oosten uitbreidt. Onweersbuien brachten zwaren neerslag in het noorden en midden van ons land (Den Helder 27 mM.) Bijna overal viel regen, in het noorden plaatselijk sneeuw. De vorst nam in Midden-Scandina- vië toe, in het noorden af. Stormachtige noordwestelijke tot westelijke winden met veel regen in Duitschland. Ook in Zuid- Frankrijk viel weer zware regen. De alge meene toestand duidt op buiïg weer met af- nemenden wind en meer opklaring. een hoogere huur moet worden betaald dan voor de beide nieuwe scholen, merken B. en W. op, dat in eerstbedoeld gebouw een wo ning aanwezig is, die het bestuur kan ver huren.. Een voorstel inzake een in te voeren nieu we regeling wat betreft de verdeeling van de subsidie aan scholen voor voorbereidend L.O. is in voorbereiding. B. en W. verdedigen den post voor afsluit- gordijnen in het museum door de verklaring, dat deze bij het houden van tentoonstellingen dichtgeschoven kunnen worden waardoor de arbeidsloonen voor het wegnemen en weer ophangen der schilderijen worden vermeden. Aangezien op de subsidiën aan vereenigin- gen bij deze begrooting geen nieuwe kortin gen worden toegepast, bestaat er volgens B. en W. ook geen aanleiding in te gaan op de vraag, van eenige leden om de subsidie aan de muziekverenigingen thans met 20 pCi. te verlagen, te minder omdat het subsidie in verband staat met de verplichting van de ver- eenigingen tot het geven van concerten. Het is niet gebleken, dat de uitgetrokken gelden niet voor het beoogde doel worden gebruikt Meerdere leden achtten het niet juist, dat thans nog een bedrag voor het Comité voor Tononeeluitvoeringen wordt uitgetrokken, nu dit Comité zelf heeft bekend gemaakt, dat het zich niet staande kan houden, wanneer de noodkreet om meer abonné's zonder succes blijft. Daarentegen juichten andere leden het toe, dat B. en W. met de mogelijkheid van toekenning van een subsidie aan genoemd Comité blijven rekening houden. B. en W. hebben geantwoord, dat ook wanneer het Comité voor Tooneeluitvoeringen onverhoopt genoodzaakt mocht zijn, zijn werkzaamheden neer te leggen, zij een bedrag van 500 voor kunstdoeleinden gewenscht blijven achten. Zij doen evenwel de toezegging, evenals het vo rig jaar, dat over dezen post niet zal worden beschikt dan krachtens besluit van den Raad en nadat de Commissie voor kunstzaken daarover is gehoord. Wij Red. Alkm. Crt. herinneren ons niet, dat de Raad voor dit jaar over dezen post beschikt heeft. Laat men bedenken als men dan toch in dezen tijd 500 voor kunst- doeleinden geschikbaar wil stellen dat de kunst in deze gemeente niet alleen door het Comité voor Tooneeluitvoeringen gedistri bueerd wordt. Er zijn in dezen tijd ook andere kunsten die steun noodig hebben. Er zijn heel wat vereenigingen op dat gebied, die noodlijdend zijn en wij behoeven daarbij alleen maar aan de Ver. voor Kamermuziek te herinneren. Wil men speciaal het tooneel steunen, dan zijn er neutrale en katholieke dilettantenver- eenigingen wien een versterking hunner kas sen zeer welkom zal zijn. Moet alleen de „Hooge Kunst" gediend worden dan zijn er ook nog abonnementsvoorstellingen in 't Gul den Vlies, welker ondernemer zeker ook gaar ne bereid zal zijn goedkoope plaatsen voor minder kapitaalkrachtigen beschikbaar te stellen en de daarvoor gegeven gemeentegel den behoorlijk openlijk te verantwoorden zoodat kan blijken, dat zij geheel gebruikt zijn voor het doel waarvoor zij gegeven wer den. Het is o.i. allerminst de taak der gemeente in dezen tijd met kostbare belastingpen* ningen instituten in stand te houden, die blijk hebben gegeven zoo weinig populair te zijn dat zii door eigen actie niet in het leven kunnen blijven. OVERSTEKEN IS GEVAARLIJK. Gistermorgen te omstreeks 12 uur is eeA zeventigjarige heer op den Kennemerstraat- weg ter hoogte van net gebouw van het Hoogheemraadschap door een auto aangere den. Hij kwam vanaf het Ritsevoort en hep op het rechter trottoir. Bij het oversteken van den rijweg werd hij even door den aut0 geraakt, waardoor hij kwam te vallen licht gewond werd aan zijn rechteronder- been. Zijn parapluie werd geheel verniel - Nummer en letter zijn bij de politie beken en een onderzoek wordt ingesteld.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2