Alkmaarsche CeuranL In het paleis van den koning MtR*ADE's MMJSCHE DE MUITERIJ AAN BOORD VAN „DE ZEVEN PROVINCIËN". Oladionieuws feuilleton Qememtecaden Ome 'Kotonim Bandera a/i en dertigste Jaargang. WOENSDAG t NOVEMBER De eerste groep der muiters voor den zeekrijgsraad. No. 258 1933 try 10.50—11.40. North Reg. 12 20—12 50 London Reg. 12.50—13.35, Midi. Reg. 13.35 10.25, Daventry 16.25—24. Lijn 4: Langenberg 10.35—17 20, Brus sel I 17.20—24.—. Donderdag 2 November. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonplaten. 10.Morgenwij ding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Zang door de Rita Oger. Aan den vleugelE. Veen. 11.— Voordracht W. Hunsche. 11 30 Twentsch Dubbel Gem. Kwartet o.l.v. G. Schildkamp. 12.2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m. m. v. B. Lensky, viool en E. Veen, piano. 2.30 Piano-recital Egb. Veen. 3Knipcursus. 3.45 Gramofooupl. 4. Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gra mofoonplaten. 5.Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 Sport- praatje H. Hollander. 7.— Vraaggesprek tusschen Dr. A. Alechin en Dr. Max Euwe. 7 20 Gramofoonplaten. 7.30 Engelsche les Fred Fry. 8.Vaz Dias. 8.05 Gramofoonpl. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. Cl. Krauss m m. v. J. Hofmann, piano. In d pauze: gra niofoonplaten. 10.30 Gramofoonpl. 11. Vaz Dias. 11.1012.Uit de Deca-Dan- cing, Den Haag. John v. Brück en zijn orkest. Huizen, 1875 Af. (8.—9.15 en 112. KRO, de NCRV van 10.11.en 2. 11 30 uur). 8.Requiem-Mis. 10.Gramo foonplaten. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. J v. Petegem. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert m. m. v. zangsolist. 2.Hand- werkcursus. 3.3.30 Gramofoonplaten. 4 Bijbellezing door ds. J. Hoekstra m. m. v. bariton en orgel. 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Viool-recital W. Brede- rode. Aan den vleugelTh. v. d. Pas. 6.30 Causerie H. Amelink. 6.45 Gramofoonpl. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Journ. WeWekoverzicht C. A. Crayé. 8 NCRV- Harmonie-orkest en Verst. NCRV-Klein orkest o.l.v. P. v. d. Hurk. Van 8.308.45 en 99.30 Causerie. Ca. 10.Vaz Dias. 11. 11.30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11 05 en 11.20— 11.40 Lezingen. 12.20 Het Rutland Square en New Victoria-orkest o.l.v. N. Austin. 1.20 Gramofoonplaten. 2.20 Voor de scholen 3.20 Vesper. 4.10 Duitsche lezing. 4.25 Midi Studio-orfkest o.l.v F. Cantell m. m. v. J Hill, piano. 5.3^ Kinderuur. 6.20 Berichten 6.50 Zang door A. Thursfield. mezzo sopraan en H. Hevner, bariton. 7.10 en 7 50 Lezingen. 8.20 „Twkeet-Tweet", variété-pro gramma o.l.v. Lcslie Saronv. 9 20 Berichten en lezing. 10.Werken van Fred. Cowen o.l.v. den compoinst. 10.50 Korte Dienst. 11.05—12.20 Het BBC Dansorkest o.l.v Henry Hall. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8 05, 12.50 en 7.35 Gramofoonplaten. 8.20 „L juif polo- nais", spl van Erdcmann-Chatrian. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1 20 Con eert uit Hotel Angleterre. 2.— Piano-recital 2.204.05 Concert uit Rest. „Wivex". 7.20 La damnation de Faust. van H. Berlioz, m m. v. solisten, koor en orkest o.l.v. E. Tango 10.1511.50 Dansmuziek uit Rest. „Lod berg". Langenberg, 473 M. 5.20, 6.35 en 10.45 Gramofoonplaten. 11.20 Orkestconcert o.l.v. Melchier. 12.55 Gramofoonplaten 2.05 Kamermuziek. 3.20 Concert o.l.v. Görlich 7.30 Omroeporkest en koor o.l.v. R. Merten 10.— Gramofoonplaten. 10.20 Keulsche Violenvereeniging. 11.3512.20 Gramofoon muziek. Rome, 441 M. Geen concerten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.t 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.Or gelconcert. 1.50 Gramofoonplaten. 5.20 Sym phonieconcert o.l.v. Meulemans. 8.20 Óm roeporkest o.l.v. Walpot. 9.20 Symphonie concert o.l.v. Meulemans. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v Leemans 5.20 Omroeporkest ol.v. Walpot. 6!35 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Symphonieconcert o.l.v. Meulemans. 9.20 Omroeporkest o.l.v. K. Walpot. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender) 7.25 „ErbkrankErbgesund", hoorspel van K. Dürre. 8.20 Concert uit Breslau. 9.20 en 10.05 Berichten. 10.2011.20 „Franziska oer singen", koorconcert uit Breslau. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag 2 November. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. liin 3: Londen Reg. 10.3510.50, Daven £en liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door .W, ftC. Btj „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg zij, vree selijk opgewonden, terwijl zij snel de prinses bij een pols vastgreep. „Wat ik bedoel? WelPlotseling hield zij op, want het was heel goed mogelijk dat Dolores de waarheid toch niet wist „Wat zei ik eigenlijk?" vroeg zij om tijd te win nen, „en waarom houd je mijn pols zoo ste vig vast?" „U noemde den moord van Don Jan een malle zaak, en toen zei u, als Don Jan wer kelijk dood was geweestalsof hij daar in zijn kamer, hier dicht bij, niet dood op den vloer ligt! Bent u krankzinnig geworden? Wilt u op zoo'n hartelooze wijze grappig te gen mij doen? Wat beduidt dat allemaal?" De prinses was heel wereldwijs en in een oogwenk beerep zij Dolores de waarheid te moeten zeggen, die nooit zou vergeten wie haar het gelukkige nieuws had gebracht. Bo vendien zou zij het toch spoedig van anderen hooren. „Lieve Dolores", zei ze vriendelijk, „laat mijn pols los en geef me een arm. We begrij p« elkaar niet anders zou ie niet boos op 1 AKERSLOOT. raad dezer gemeente vergaderde Maandag v.m. 9 uur onder voorzitterschap van den heer van den Heuvel. Na voorlezing der notulen wilde de heer Schouten ingelascht hebben de discussies die in de vorige vergadering gevoerd zijn over het pontveer. De voorzitter zeide, dat dit toen niet aan de orde was. Stelt de raad er prijs op, dan zal aanvulling plaats hebben Alzoo besloten. Ingekomen stukken. Van de Kamer van Koophandel te Alkmaar ingekomen een schrijven inzake verlaging Personeele belas ting. De voorzitter zeide, dat dit schrijven nog niet in de vergadering van B. en W. is behandeld en dat na bespreking in een vol gende vergadering prae-advies zal worden uitgebracht. Van Ged. Staten bericht dat het vaststel len der bouwverordening is verdaagd. De voorzitter deed mededeeling van den uitsiag der gehouden gra*verpachting. Het perceel in huur bij J. H Sander heeft opgebracht 250 pachter dezelfde Het per ceel in huur bij J. Renkel heeft opgebracht J39.61, pachter dezelfde. Het perceel in huur bij G. Struijf heeft opgebracht f Ti, pachter S. C. Kaandorp. Door Ged. Staten is goedgekeurd het raadsbesluit tot verkoop van het perceel van C. J. Schut, Julianaweg. Binnenkort zal de verkoop plaats hebben. Aan de orde was de benoeming van een Commissie van toezicht op de uitvoeiing van werkverschaffingsobjecten. B. en W. stelden voor hiervoor aan te wijzen de heeren W. Blokker, Th. Schut en J. v. t Hof. Deze laatste als voorzitter. Alzoo besloten. De heer Scheuten: Wrdt er gauw mee be gonnen? De heer Blokker' Kan de commissie, die nu benoemd is. de menschen te werk stellen, al thans wat h-ri spitten betreft? De voorzitter: De commissie heeft hier geen zeggenschap over. De commissie is benoemd om B. en W. voor te lichten, welke men schen voor een dergelijk werk geschikt zijn Voorstel B. en W. om aan het WiPe Kruis, afd. Akersloot, in plaats van 150 M2., thans pl.m. 310 M2. bouwgrond te veri.oopen aan den Raadhuisweg. Het kwam B. en W gewensht voor het totaal benoodigde aantal M2. tot 310 op te voeren. De heer v. 't Hof: De sloot blijft toch aan de gemeente. De voorzitter: B. en W. wijzen de grens aan en deze is te trekken in verband met de grenslijn van de villa. Voor rioleering zal het Witte Kruis zor gen. B. en W. wilden hieraan toevoegen, dat het ophoogen van het terrein door de men schen te werk gesteld bij de werkverschaf fing zal geschieden. De heer Schouten: Wordt de diepte aan gehouden? De voorzitter: Dat is de bedoeling. Het voorstel van B. en W. werd met alge- meene stemmen aangenomen. Voorstel B. en W. tot verkoop van een per ceel grond, gelegen aan den Koningsweg, groot 24 A 10 c.A. aan den heer B. Kerssens alhier. Deze is bereid het geheele perceel te koo iden tegen een bedrag van 600 of de zuide lijke helft voor f 350. De heer Blokker: Is dit perceel wel door deskundigen geschat? Aan den overkant van den weg is de bouwgrond verkocht voor 90 ct. per M2. en dit wordt na berekening 25 ct. per M2. Voor aan den weg zijn beslist nog 3 a 4 bouwterreintjes. De menschen die willen bouwen, komen niet gauw bij gemeente of polderbesturen, omdat men meent dat deze toch niet ver- koopen. Aan den overkant van den weg is het veel lager, en deze hooge kant raakt de ge meente wel kwijt voor bouwterrein. Dit raakt kant noch wal. De heer Schouten was het met den heer Blokker eens. Het zou ongeveer 2400 per H.A. worden. Aan het Witte Kruis is het verkocht voor 50 ct. per M2. en dit is nog een instelling voor het algemeen. De heer Blokker: Ik meen te weten dat het een perceel wordt verhuurd voor 31 en het andere voor f 27. Het zou een persoon lijke bevoon echting worden en daar kunnen wij als gemeente niet aan meewerken Wethouder Groot: Hier aan den Raad huisweg heeft de grond toch meer waarde waarmede de heer Blokker het niet eens is! Deze zeide dat de Koningsweg de weg is voor verkoop van bouwterrein en zegt dat er terreinen verkocht zijn voor hcoderen prijs. De voorzitter. Htei j$ veel bouwterrein verkocht voor 1 per M2. De besprekingen hebben geleid tot dit bedrag. Ik zelf vond ihet ook te goedkoop, evenals de raad. De heer Schut. Laten wij 1/3 van het perceel ver- koopen De heer Blokker' Dit voorstel moet van de baan en opnieuw moet de prijs per M2. wor den vastgesteld. D:t eischen het gemeente belang en de 'inanciën. De voorzitterIk sta op het standpunt tot achter toe te verkocpen. B. en W. trokken het voorstel in om later bij den raad met andere voorstellen te komen. De heer Groot. In geheime vergadering kunnen wij hierover nog wel besprekingen voeren. De vergadering werd geschorst en de vooizitter ging over tot het openen van de ingekomen inschrijvingsbi'jetten verpachting pontveer. Ingeschreven door K Mienis te Akersloot voor 1195 P. J- Groot te Nieuwer Amstel voor 1050, Schaafstna te Akersloot voor f 600, J. Hoek Starnmeer te Grait voor 520 J. H. Harberts te Abbekerk voor f 2550, N Blankendaal te Kalverdiik voor 1350 en W. Tijmes te Akersloot voor 1378 Vaststellinc suppl. begrooting 1933 en G E. B. 1933. Mededeeling inzake werkverschaffing. De voorzitter deelde mede, dat de regeling, zoo als die hier gold me, kindertoeslag en andere toeslag, niet door den minister wordt goed gekeurd. De indeeling is nu: Groep I, Arbei ders die uitgetrokken zijn uit hun werkloo- zenkassen, werken onafgebroken. Groep II. Georganis-erden trekgerechtigde arbeiders werken 2 weken achtereen en trekken 1 week uit hun kas. Groep III Georganiseerden niet rechthebbenden werken 1 week en trekken 1 week steun. Groep IV. Ongeorganiseerden 2 weken steun en 1 week werk. De onder groep II vermelden mogen aan den weg te werk worden gesteld. Een keuze van B. en W., het geen bij rouleering geschiedt. B. en W. heb ben een regeling ontworpen tusschen geor ganiseerden en ongeorganiseerden, 'i Is een zaak die men niet op een schaaltje kan wij- zigenen ,want verschil tusschen georgani seerden en ongeorganiseerden blijft bestaan. Wat de verdiensten aangaat, hangt veelal af van het gepresteerde werk. Er wordt ge werkt in accoord loon. dus bij goed werk is het loon hooger. B. en W. hebben aparte voorschriften. Wordt er niet goed gewerkt en zijn er arbeiders die de werkzaamheden ten nadeele van anderen niet goed uitvoeren dan gaan zij uit de werkverschaffing in den steun, waaraan streng de hand zal worden gehouden. De heer Schouten: De minister schrijft het voor en zal er weinig aan te doen zijn. Het wordt wel slechter maar niet beter. De voorzitter: Bekort is er niet. Daarvoor kunnen wij dankbaar zijn; men moet de tijds omstandigheden niet vergeten. Met werken verdient men meer dan uit de kas. De land arbeiders zijn van 13 op 7 weken gebracht, zoodat deze uitgaven voor de gemeente stijgen. De voorzitter besprak de beplanting langs de wegen in verbinding met de Ned. Heide- Maatschappij. Velschillende boomsoorten werden genoemd, die langs de open wegen alhier het het best zouden doen. Eenige foto's van wegenbeplanting van den heer van Twuwer te Amsterdam werden aan de leden ter inzage verstrekt. De bedoe ling van B en W is om naar gelang de middelen het toelaten een beplanting aan te brengen onder toezicht va" de Ned Heide- Maatschappij, te'wijl het werk kan worden gedaan door arbeiders aan de werkverschaf fing werkzaam. De heer van 't Hof Er is een bezwaar om geen opgaande boomen langs de Buurt weg te Dlaatsen. Een singelbeplanting en dan een goede afscheiding voor vee. De heer Schouten achtte den weg voor sin gelbeplanting te smal. De heer Blokker was het hier niet mee eens. De voorzitter: Wij hebben berm en rijweg en zouden er uithaalplaatsen kunnen maken. Als deze zaak nu aan B en W wordt over gelaten in overleg met de Ned. Heide maatschappij, dan kan er naar bevind van zaken worden gehandeld. De heer Berkhout was er tegen, dat de Buurtweg beplant wordt er. zou het beter achten, dit geld te besteden voor asphal- teerng. De heer Schut zou liguster willen planten, hetgeen de heer 31okker ontried, want dit is langs den weg niets waard. De heer Schouten: Wat zijn de kosten, want we moeten rekening houden met de financiën. De voorzitter verwachtte van f 200 a 225. Hiermede kon de raad zich vereeni gen. uitgezonderd de heer Berkhout die er tegen stemde In de ronavaag verzocht de heer Blokker niet meer oo .Maardag te vergaderen. Dat komt voor zijn zaak zeer slecht uit. De voorzitter zeide er rekening mee zullen houden. Nu lag hei hem aan de ver pachting van h:t pontveer. De lieer Schouten: Hebben hier in de steunregeling ook menschen zitting uit een vakorganisatie. De voorzitter: B. en W. hebben dit niet besproken, maar zullen advies uitbrengen. De heet Schouten zeHe dat aan het pont d-° noordelijke kabei ontbreekt en dit is mri ZuHelüke wind onveran'woord a's men van de Seh< rmerkant het pent oorijdt. De voorzittei zal er in laten voorzien, maar het ligt ir. de bedoe'ing aan den over kant ook een lier fe plaa's^n dan verbetert de ;oes4and vanzelf. Hierna ging de raai in comité. De zeekrijgsraad te Soerabaja maakte gister een aanvang met de berechting van de eerste groep muiters. Zeventien beklaagden werden verde digd door den officier van administratie 2e kl. H. van 't Hof, twee anderen wer den verdedigd door den officier van administratie 2e kl B G. A Mahieu. De processen-verbaal, waarin de ver- hooren van beklaagden en getuigen in deze muiterijzaak zijn opgenomen, om vatten in totaal 4000 getypte foliovellen. Bij een vlot verloop kan de berechting van elke groep in een dag afloopen, waarna de raadsman tijd kan vragen om het requisitoir te bestudeeren. Tusschen de berechting van ell der zes groepen zal een tijdsruimte van vier weken liggen, opdat de zeekrijgsrr.ad zien telkens voldoende zal kunnen voor bereiden. De president van den Zeekrijgsraad, kapt. luit. ter zee C. J. O. Dorren, open de de zitting met een inleidend woord, waarin hij 't bericht omtrent he* uitbre ken van de muiterij memoreerde üpr. vervolgde met de woorden: „De bescna- ming, ingeleid door de massa-onge hoorzaamheid te Soerabaja, was dus voltooid. De smaad, aangedaan aan een van Hr. Ms. oorlogsschepen, nog wel dragende den roemrijken naam, welke herinnert aan den grootste der vl >ot- voogaen, wekte terecht diepe veront waardiging." Verder zeide hij: „De feiten duiden op een zekere verwording, welke Je krijgs tucht dieper ondergraaft dan men wilde erkennen," en hij besloot met de woor den: „Moge de berechting, welke thans aanvangt, bijdragen tot de opklaring en de versteviging van de juiste, onver vreemdbare begrippen omtrent gezag en tucht en geve God ons wijheid om deze licht en bros buitengewoon lekkerf me zijn. Er is iets gebeurd, dat je blijkbaar niet weet „O, neen! Ik weet alles, alles!" zei Dolo res, haar in de rede vallend en zich verzet tend tegen het langzame loopen, waartoe de prinses haar dwong. „Laat me naar hem toe gaan!" riep zij uit. „Ik wil hem nog één maal zien „Maar kindlief, luister toch naar me dat ik je niet alles ineens vertel, doe ik omdat de schok je misschen te machtig zou zijn. Er bestaat eenige hoop dat hij niet dood is „Hoop? O, neen, neen, neen! Ik heb hem toch dood zien liggen „Hij was flauw gevallen niet dood „Niet dood?" vroeg Dolores met gebroken stem. „Toe, vertelt u me toch gauw alles!" „Neen, Dolores. Hij is, nadat je hem ver liet, weer bijgekomen hij leeft en de wond is onbeduidend; 't was maar een schram. Hij is door den val bewusteloos geworden, en morgen zal hij weer hee'emaal in orde zijn". Dolores had dien avond leed en schande doorstaan op een wijze, zoo dapper als mis schien nog nooit een vrouw had gedaan, maar de vreugde over het bericht dat L>on Jan leefde, was haar toch te machtig. Zwaai leunde zij tegen de prinses aan, wua haar armen zwaaiend, alsof zij snakte en zij stootte klanken uit, die gekreun dan op vreugdlekretzoe. De prm was sterk en kend tegen den muur, haar stevig vóór alles te beletten dat het meisje op den steenen vloer zou flauw vallen. Maar Dolo res verloor het bewustzijn niet en spoedig keurden haar krachten terug. I „Laat me gaan! Laat me gauw gaan, an ders sterf ik!" riep ze opgewonden uit. „Ga maar, kind, ga maar!" zei de prinses met iets teeder vrouwelijks in haar stem, zooals men slechts zelden van haar hoorde. Maar Dolores hoorde het niet meer; zij was al weg. Toen zij de kamer binnen kwam. zag zij niets anders dan de oogen van den man, dien zij lief had, hoewel Inez nog naast hem stond Wild wierp zij zich in zijn armen, en tranen van geluk stroomde haar over de wangen Zachtjes klopte zij hem op schou ders en hals, betastte zijn wangen en haar en keek naar hem, om zich te overtuigen dat hij werkelijk weer was bijgekomen. Zij kon het zich nog niet goed voorstellen en kon haar oogen en ooren nauwelijks gelooven In haar overstelpend geluk kon zij nog niets vragen en haar lippen konden slechts woor den van dank tot God prevelen. Eindelijk liet zij hem los en zij veegde de tranen uit haar oogen. Toen kusten zij el kaar, zooals slechts een man en een vrouw dat kunnen doen ,die den dood tusschen el kaar hadden gezien en die nu wisten dat dat vreeseliike spook voorgoed was verdwenen. De herinnering keerde heel langzaam te rug en zij doorleefde weer alles wat zij in de laatste uren had doorstaan. ..Ik kan 't niet gelooven! 't Is onmogelijk!" zei ze nu met een lach „Heusch, we leven beiden," antwoordde hij. „Ik heb een gevoel alsof ik ziek ben ge weest, of heel lang heb geslapen." „En ik, alsof ik afschuwelijk heb ge droomd." Haar gezicht werd ernstig, toen zij dacht aan hetgeen er kort geleden was gebeurd. „Je moet alles weten maar je weeet 't zeker al!" „Inez heeft mij er iets van verteld", ant woordde hij, „en sommige dingen kan ik wel raden, maar alles weet ik nog niet. Je moet trachten me alles geregld te vertellen, maar nu meet je hier niet langer blijven 't is al laat. Zoodra mijn bedienden weten, dat ik ieef, zullen ze, evenals mijn officieren, hier komen. Zij zouden me den heelen nacht hier hebben laten liggen, uit vrees van voor de rechtbank te worden gedaagd, als men hen hier bij mijn lichaam had aangetroffen. Nog al verstandig van hen," zei hij lachend „Maar jij kunt hier niet bliiven." „Al zouden allen, die tot de hofhouding behooren, me hier vinden, dan zou dat er niets op aan komen," antwoordde Dolores, „Zij zouden mijn goeden naam niet meer kwaad kunnen berokkenen, dan ik zelf al deed." „Ik begrijp je niet," zei hij, plotseling be zorgd. „Wat heb je dan gezegd en gedaan?" Inez, die bij het raam was blijven staan, kwam naar hem toe, en haar hand op Dolo res' arm legende, zei ze: „Ik zal buiten de wacht houden. Als ik iets hoor, zal ik waar schuwen; dan kun je weer naar de kleine kamer hiernaast gaan." Voordat een van be:den haar kon bedan ken, was zij de deur al uit. Zij hadden haar zaken tot een beslissing te brengen, welke een goede justitie vordert- Getuigenverklaringen. Hierna werd voorgelezen de verkla ring van een schildwacht, waarin ver klaard werd dat de inlandsche kwar tiermeester R. Tuhumena (tweede be klaagde) onder een voorwendsel de ge weren van de schildwachten laadde voor de muiterij. Uit een verklaring van den comman dant van „De Zeven Provinciën', kapt. luit. ter zee P Eikenboom, die vervol gens werd voorgelezen, bleek, dat de commandant der marine vóór het ver- treka van de~Zeven Proviniën iiit Soe rabaja de order heeft gegeven om de geladen pistolen gereed te houden, dan wel de gevulde patroonhouders der re volvers gereed te houden, aangezien de toestand aan boord onrustig werd ge acht. Uit deze verklaring bleek vervolgens, dat kapt. luit. ter zee Eikenboom van een tegenovergestelde meening was en dat hij van de order van den comman dant der marine is afgeweken. Dan was aan de orde een verklaring van den gezaghebber van het stoom schip der gouvernementsmarine Alde- baran, waaruit bleek dat de luitenant te' zee le kl W. F. J Fels van de Zeven Provinciën des avonds aan boord van dit stoomschip is gekomen en bij die gelegenheid meldde .dat er muiterij op dj Zeven Provinciën was uitgebroken. Lu;tenant Fels was bij die gelegenheid zoo opgewonden dat men hem zijn revol- ve. heeft ontnomen uit vrees, dat hij daarmee zelfmoord zou pleen. In de verklaring werd voorts gezegd, da. de bemannong van de Aldebaran de Zeven Provinciën niet kon overrotope- len, omdat de Aldebaran geen troepen aan boord had. Daarna werd een verklaring voorge lezen van den luitenant ter zee 2e kl. H L van Boven Deze officier consta teerde dat het hem bekend was, dat vooruit twee rijen gewapende schepe lingen in hinderlaag waren, die be schikten over een voorraad handgra naten. Volgens een aanvullende verklaring, afgeleed door den beklaagde Ramelan, inlandsh matroos 3e kl zou de inland sche schepeling Paradja hem gelast heb ben. op de officieren le schieten, waar bij hij de woorden gebezigd zou hebben: „als je niet schiet, zal ik je neerschie ten'.' Het requisitoir. De fiscaal, officier van adm nistratie 2e kl L P van Boven, thans equisitoir nemend, eischte voor deze eerste groep van negentien beklaagden straffen van 6 tot 18 jaar Al deze gevangenisstraffen wtrden geëischt onder aftrek van den tijd doorgebracht in preventieve hech tenis. met ontslag uit den militairen dienst en met unzetting uit de bevoegd heid om verder bij de gewapende macht te dienen In het requisitoir werd gezegd, dat van de vier ontwerpers van het plan om de Zeven Provinciën te doen opstoomen naar Soerabaja, er drie zijn overleden ter gevolge van de ontploffing van den bom uit het vliegtuig, terwijl de vierde gedurende den nacht van 4 Febr. j.1. te Kotaradja an den wal is gebleven. Van deze eerste groep ven 19 beklaag den nam de eerste bekla°gde, de in- landsch matroos 1ste kl. J. K. Kawila- rang, deel aan de bespreki ïgen van de vier ontwerpers, terwijl P. Mintje en J Hendrik, beiden inlandsch stoker olieman, direct hun steun hebben toe gezegd, evenals de inlandsch matroos der 1ste kl. Soedianja en de inlandsch si ker der 2e kl. Soehardja, die in het bezit van de sleutels waren, en uitrie pen: „geweren halen en attakeerenl", waarna zij, gevolgd door een g' oot aan tal schepelingen, naar de geweerrekken zijn geloopen. Het initiatief is uitsluitend uitgegaan van deze inlandsche schepelingen, hoe wel een groot deel van de Europeesche schepelingen en vrijwel alle inlandsche schepelingen kennis van de plannen hebben gedragen. Gebleken is dat de inlandsche schepe lingen niet verzekerd waren van de medewerking hunner Europeesche me deplichtigen, doch dat zij mochten ver moeden dat zij geen tegenwerking van die zijde zouden ontmoeten bij het uit voeren van hun plannen, zulks in ver band met de actie, die van te voren door aanwezigheid heelemaal vergeten, omdat zij er aan gewend waren dat zij bijna altijd bij hen was. Maar nu werd haar het langer hier blijven ondraaglijk; het was haar on mogelijk hun woorden van liefde langer aan te hooren. Want nu had zij haar eigen her inneringen, die zij mee zou nemen in het graf een mooi, gelukkig souvernir aan dat zalige oogenblik, toen de man, die dood scheen, had adem gehaald en, in de mee ning verkeerend dat zij Dolores was, haar in zijn armen gesloten en gekust had. Het was dus maar beter heen te gaan en buiten te beletten dat iemand hen zou storen. „Heeft zij je gevonden?" vroeg Dolores, toen Inez weg was. „Ja. Ze zei dat jij naar beneden was ge gaan, om je vader te redden." ..»Ik geloof niet dat ik haar ooit heb be nijd", zei ze, haar handen op zijn schouders leggend, „maar nu wel, want ik zou er al les voor hebben willen gegeven, je allengs weer tot het leven te zien terugkeeren, en jij zou t ook liever hebben gehad, is 't niet?" Zachtjes lachte zij en kuste het antwoord van zijn lippen weg. „Als ik bij je was ge bleven, dat was 't nog sneller gebeurd, lie veling. Je zou in je doodstroom gevoeld heb ben, dat ik bij je was en je zou je handen naar me hebben uitgestoken, om weer bij mij terug te komen. Zeg dat 't zoo is! Je zou me daar niet minuten lang met mijn gebroken hart hebben laten liggen, terwijl ik er naar verlangde ook te sterven en samen te worden begra- en. O. miin kussen ziuden je gauwer tot het leven hebben doen terugkeeren!" (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5