HANDELS- EN KANTOORBEDIENDEN f2.50 ^Buitenland £ands en Juinèouw J>zoviMciaal 7lieuws ibinnenland DE MASSA-HUWELIJK IN ITALIË. Alleen Ie Rome 700 paartjes in den echt verbonden. De Pradijk-examens van de Vereeniging van Leeraren in da Handelswetenschappen wordan gehouden '*-avonds op 18, 19 en 20 Dec. as. en wel o.a. te ALKMAAR. HUWELIJK IN DE FILMWERELD VOLTROKKEN. SPRINKHANENPLAAG. TRAANGAS IN UNIVERSITEIT. Colleges gestaakt te Weenen. RIJKSBANKBILIETTEN VAN 10R.M. Binnenkort waardeloos. LITWINOV IN FRANKRIJK. JAPAN WIL ZIJN ONDERZEEERS BEHOUDEN. HEERHUGOWAARD. HENSBROEK. SCHAGEN. SCHAGERBPUG. GROOTEBROEK. DEN HELDER. WIERINGFN EGMOND AAN ZEE. BO VENKARSPEL. TEXEL. WIERINGERWAARD. De vrijheid van drukpers bedreigd 'i Maandag zijn, zooals aangekondigd, een groot aantal paren te Rome en elders in den echt verbonden. Het waren er volgens den correspondent van „Le Journal" in 't geheel wel 2500. waarvan alleen te Rome al 700. De paartjes moesten militairement om 10 uur 's morgen aantreden bij de poort der thermen van Diocletianus. Een priester, die vier paren jnoest inzegenen, vertelde den correspondent, waarom juist de maand October gekozen was: de veldarbeid is geëindigd; de wijn oogst is afgeloopende wijn is in de kelders. Weldra breekt het koude jaargetijde aan. De dagen zijn kort. In November, de noodlot tige maand, de maand der dooden, mag men Biet trouwen. Op een bevel van men weet niet wie wordt de stoet gevormd. De organisatoren in zwarte hemden geven de laatste adviezen en reserveeren de eerste plaatsen voor de al te zeldzame witte jaoonnen voor de aardigste meisjes! Er zijn bruidjes van eiken leeftijd, jonge, oude en daartusschen in. Twee aan twee gaat het voorwaarts onder het vuur van filmtoestellen en kodaks, tusschen een dub bele haag door van fascistische jeugdorga nisaties die „Eia! Alala!" roepen en de paren met bloemen bombardeeren. In de basiliek van de Heilige Maria der Engelen, waarvan de muren die zijn van de thermen van Diocletianus, begint de mis nog vóór de laatste paren binnen zijn. Het koor is er bezet door de autoriteiten in zwarte hemden. Er ziin 700 dubbele bidstoelen opgesteld, met roode stof bekleed. Na de mis wordt de stoet opnieuw ge vormd om zich te begeven naar den zetel van de fascistische organisatie Dopo Lavoro. waar een reusachtige receptie georganiseerd is Politie op de fiets en te paard rijdt voorop en wederom gaat het tusschen een dubbele haag der fascistische jeugd door. In de groote versierde zaal van het huis van Dopolavoro overhandigde de secretaris van de fascistisrhe partij, ^tarace. namens den Duce aan elk der paren een bedrag van 500 lire. De gouverneur vn Rome voegde er bloemen bij, in de tuinen van Rome gepluk' INSCHRIJFGELD en bij (lagen be taalt men fl. 12.50 voor het diploma zwaaien, doch op hetzelfde oogenblik kwanj de inmiddels gewaarschuwde politie ter plaatse, die aan het spel een einde maakt^ waarna proces-verbaal volgde. Prospecti bij den Heer H. BROEDERS, Zocherstraat 66, A'dam W.j Firma K. TER BURG, Koorstraat 1: Firma A. J. J. KÜHNE Boterstraat 22 en den Heer H. DE JONG, Helderscheweg 18, Alkmaar. haar voordeel. Zij was overtuigd, dat mrs. Perrett Perretts vrouw was en veroordeelde hem tot het betalen van een wekelijksche uit- keeing en verder in de kosten. De Mexicaansche filmster Lupe Velez en de oud-wereldkampioen zwemmer Johnny Weismuller, de bekende Tarzan-vertolker in de gelijknamige film, hebben nu medegedeeld dat zij gehuwd zijn. Het huwelijk is in het geheim voltrokken op 8 October te Las Vegas in Nevada. Een telegram uit Buenos Aires meldt, dat een groot gedeelte van de Argentijnsche pro vincie Corrientes eergisteren geteisterd is door een sprinkhanenplaag, zooals men in geen jaren gezien had; 50000 H.A. land zijn in 24 uur kaal gegeten. Gistermorgen bemerkte men in de aula van de technische hoogeschool te Weenen een doordringende reuk. Het bleek, dat in de zaal en in de gangen flesschen met traangas waren geworpen. In enkele zalen moest de colleges gestaakt wor den Een onderzoek werd ingesteld en 3 stu denten werden gearresteerd. Ook in het anatomisch instituut van de universiteit, dat van het hoofdgebouw ge scheiden ligt, werd traangas verspreid. Hier kon men de daders niet vinden. HET MOORDPROCES-SARRFT. Een doodvonnis en twee veroor deelingen tot levenslange een zame opsluiting. De juryrechtbank te Aix-en-Province heeft gisteravond vonnis geveld in de zaak tegen den voormaligen advocaat Sarret en de beide zusters Philomène en Catherine Schmidt. De moord- en bedrogzaak, waarom het hier gaat, is reeds verscheidene jaren oud en werd door een toeval ontdekt. Door haar be trekkingen tot mr. Sarret werden de gezus ters Schmidt. de dochters van een Beiersch officier, die zich lang voor den oorlog in Frankrijk hadden gevestigd medeplichtig aan een aantal moorden, welke ten doel hadden de daders in het bezit te stellen van de verzeke ringsgelden der slachtoffers. Zij hebben zich op deze wijze vele millioenen weten toe te eigenen. Sarret werd ter dood veroordeeld, de zus ters Schmidt tot levenslange eenzame op sluiting. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat de rijksbankbiljetten van 10 R.M., die op 11 October 1924 zijn uitge geven, met ingang van 31 Jan a.s. hun eigen schap als wettig betaalmiddel verliezen. Tot 28 Februari a.s. kunnen zij nog bij de kassen van de Duitsche Rijksbank in betaling worden gegeven; na dien datum worden zij vaardeloos. GOUDDIEFSTAL TE LONDEN. In de city van Londen hebben onbekend gebleven peronen op klaarlichten dag een hcevee'he d goud ter waarde van bijna an derhalve ton guldens buit gemaakt. Het goud werd per paard en wagen van het station naar de smelterij overgebracht. Toen de koetsier z ch gedurende eenige minuten ver wijderde, reed onverwachts een auto voor, waaruit vier mannen stapten. Zij namen het paard bij den teugel en reden den wagen naar een afgelegen straat. De roovers na men de kisten met goud uit den wagen, laden deze over in hun auto en verdwenen met groote snelheid. De minister van Buitenlandsche Za ken, Paul Boncour, heeft gisteren den Sovpjet Russischen Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken, Litwinov, ontvangen. Het bezoek droeg slechts een officieus karakter, zoodat over het on derhoud geen officieel communiqué is verstrekt. In verband met een bericht van de Daily Telegraph, volgens hetwelk Japan onder zekere voorwaarden bereil zou zijn zijn onderzeeërs af te schaffen, ver klaarde de woordvoerder van het depar tement van buitenlandsche zaken, dat van afschaffing van onderzeeërs voor het oogenblik voor Japan geen sprake kan zijn. De opinie in vlootkringen gaat acoord met de afschaffing van aanvals- scliepen, gelijk vliegtuigmoederschepen, doch kan afschaffing der onderzeeërs, dio beslist defensief zijn niet in overwe ging nemen. tuut teler-handelaar wordt door vele gros siers in de steden veel concurrentie ondervon den. Een groot aantal van deze telers-han delaars maken van de geschapen gelegenheid gebruik hun aardappelen naar de steden te vervoeren. In sommige steden maken de telers-handelaars het grootste gedeelte van de aanvoerders uit Geoordeeld wordt, dat deze leemte spoedig behoeft te worden herzien, daar de bonafide zaken in de steden, die met groote bedrijfs- onkosten zitten, hunne omzetten tot op 60 van het normale zien terugloopen en het niet lang zal duren, of ontslagen van personeel zullen moeten volgen. Vooral vallen ook de kleinhandelaren over dit punt, daar, zooals thans de zaak staat, volgens het orgaan 75 van de te consumeeren aardappelen wordt geleverd aan de consumenten door hen, die daarop geen recht hebben. Bij een groot gedeelte der klanten hebben deze men- schen niet meer te komen, daar de kelders veelal vol zijn. Wanneer deze toestand blijft, zooals die thans is, wordt er opgemerkt, zoodat de han del blijft uitgeschakeld, zal men als het straks winter wordt, voor zeer ernstige ge beurtenissen komen te staan in de steden Want de handel zal geen reserves durven op slaan en als er strenge vorst mocht komen, dan zal de teler onmogelijk kunnen aanvoe ren. Aan de overheid wordt te bedenken ge geven, wat een dergelijke toestand voor een groot stadsbevolking zou beteekenen. DE UITVOER IN SEPTEMBER. Volgens de maandstatistiek van den uit voer is de uitvoer van klei-aardappelen in September ruim 3000 ton minder geweest dan in dezelfde maand van verleden jaar. Ook de uitvoerprijs was nog weer een weinig minder, .nl. 016 oer 100 K G. De uitvoer waarde was in 1933 2.14. De uitvoer van oootaardappelen is echter met een veel groo- ter kwantum achteruitgegaan. In September 1932 was de uitvoer bijna 11.000 ton, terwijl in September '33 slechts 2-700 ton werd uit gevoerd. De prijs van pootaardappelen was ongeveer f 4.10 per 100 K.G., wat pl.m. 0.50 per 100 K.G. minder was dan ver leden jaar. Roodekool was er een weinig meer uitge voerd, terwijl ook de prijzen iets hooger wa ren, wat zijn oorzaak zal vinden in het hoo ger steleln van den minimumprijs welke op het oogenblik 1 per 100 K.G. is tegen ver leden jaar 0.60 per 100 K.G. Ook witte en savoyekool had een grootere export, n l 1140 ton tegen 707 in September 1932. Ook hiervan was de prijs een 40 cent hooger dan verleden jaar, met waarschijnlijk dezelfde oorzaak. Ook bloemkool was er meer geëx porteerd. 2500 ton tegen verleden jaar 1000 ton. De gemiddelde exportprijs was onge veer 0.60 hoogej; dan in 1932. De peen heeft een gunstige uitzondering gemaakt. De export is 1K keer zoo groot ge weest dan verleden jaar, terwijl de prijs het dubbele was. Dit jaar was de exportprijs van peen 4 per 100 K G., terwijl de uitvoer waarde in September 1932 2.02 was. De uien daarentegen hebben het niet zoo best gedaan. De uitvoer is weliswaar toege nomen met pl.m. 3000 ton tot 14.430 ton. De prijzen zijn gedaald van 3.80 in September 1932 tot op 2.90 in dezelfde maand van dit jaar. DE HORLOGE-lNDUSiiUt IN DE TURA. Ten doode opgeschreven. Volgens berichten uit de Zwitsersche Jura fe de toestand in de horloge-industrie zeer slecht. Niet alleen is de uitvoer van horloges naar Japan en het overige gebied in het verre Oosten geheel opge houden, doch de Zwit sersche industrie ondervindt in eigen land ernstige moeilijkheden, door de fapansch" concurrentie. Thans zijn in de Jura en in Vit!, comité's van actie gevormd met het doel de horloge-industrie op coöperatieven grond slag te organiseeren. De arbeidersorganisa tie heeft zich reeds voor dit plan uitgesproken Bij de werkgevers daarentegen ondervindt het plan echter nog tegenstand. Intusschen wordt getracht voor de jeugdige arbeiders nieuwe industrieën in de Jura te vestigen. EEN INGEWIKKELD HUWELIJKS GEDING. Van een onwettige echtgenoofe. Het huwelijks is in vele gevallen op zich 2elf reeds een ingewiHe'd instituut doch een zoo ingewikkeld geval a'« waarin de magi straten van Bargoed. in Engeland, een be slissing moeiten nemen, komt maar hoogst zelden voor. Het betreft hier een paar. dat in 1922 getrouwd was geraakt Perrette, zoo heet de echtgenoot, verliet na zeven iaar in Seotember van dat iaar ziin gade onder motief, dat zij niet ziin wettige echtgenoote was. Mevrouw Perrett bleek in 1900 met Wiliiam Fernuson in den echt verbonden en woonde tot 1914 te Bestol met hem samen t' 'dat zij van erh'g""not verwisse'de Zij sloot zich toen aan bii een 7oWen Richard H:U, die naar zii toen me»nde weduwnaar was In 1921 st'erf H'U p'otseling »e YctradmvnaHi doch nog vonrdal 7ijn stof- fe'ijk overschot aan de aarde werd toever trouwd. vervoegde zich een uronw u" d« ach terblijvende weduwe on deo'de mod^ dat 7jj hills vrouw was en dat zii hem verscheidene laren gpWen ver1°+on W™ p"<"rett ver klaarde dat 7" a"p ng-el-andlghedpn van baar leven aan Perrett bad meegedeeld voordat zii nipt hem in ging. PerreH had werldoozennitkeering ontvangen in haar naam. De recM5"nV d!p pf mrs Perrett recht op alimentatie had, besliste in EENIGE MEDEDEELINGEN OMTRENT AARDAPPELEN. Volgens de statistieken is de schatting van den aardappeloogst in Duitschland voor 1933 lager dan de werkelijke opbrengst in 1932. De uitgeplante oppervlakte is vrijwel gelijk gebleven. In 1932 was dit n 1 2.879.000 H.A., tegen 2.881.000 in 1933. Ten opzichte van 1932 was de geschatte op brengst van 1933 3.150.000 ton minder dan de opbrengst in 1932, In 1931 was de beplante oppervlakte on geveer 55.000 H.A. minder dan in 1933, de opbrengst in 1933 was echter nog 240.000 ton minder dan in 1931, wat wel een bewijs is, dat de teelt per H.A. minder is geworden. Deze teruggang wordt geweten aan de aan houdende droogte in Augustus en September De behoeftevoorziening zal echter niet in ge vaar komen, wordt er geschreven, terwijl door de getroffen regeeringsmaatregelen de producent op een rechtmatige belooning kan rekenen, doordat de twee categorieën hande laren en kweeker niet meer tegenover elkaar staan. Doordat er in Duitschland op wordt aan gestuurd, zich zooveel mogelijk zelf te red den, wat volgens de bovengenoemde schat ting mogelijk is, zullen de kansen voor export naar Duitschland gering zijn. Ook uit Engeland komen berichten binnen van een mindere opbrengst van aardappelen In Schotland zijn sommige districten, waar de opbrengst een 5 a 10 boven het nor male is. Het meerendeel blijft daar ongeveer 5 a 15 onder. Ook aan deze mindere op brengst zal de droogte van dezen zomer niet vreemd zijn. de allen die hem hulp hadden verleend de zen avond zoo goed te doen slagen. Het was voor allen en niet het minst voor den ijveri- gen directeur, die geen kosten en moeiten had gespaard, een succesvolle avond. Jammer, dat een stelletje jongelui achter in de zaal het den ernstigen-luisteraars moeilijk maakten het stuk te volgen, door hun rumoer. Derge lijke menschen moesten wanneer ze zich niet beter kunnen gedragen, liever weg blijven. Na afloop van de uitvoering heeft de ru moerige stemming haar toppunt bereikt en is het buiten het café tot een vrij ernstige vecht partij gekomen. Er was den heelen avond door een stuk' of vijf personen uit een nabu rige gemeente al naar gezocht. Een zekere A. S. alhier, die er eigenlijk niets mede te maken had, was er de dupe van. Hij kreeg met een bierfleschje zulk een klap op het hoofd, dat doktershulp moest worden ingeroepen. Daar de politie niet tegenwoordig was. hadden de jongelui vrij spel, dus zal de dader wel zoek blijven. Jammer dat zoo iets het slot mof-st zijn van zoo'n mooien avond. DE AARDAPPELSTEUNREGELING EN DE HANDELAREN. De aardappelsteunregeling kan in d* oogen van den handel niet veel succes ne ben Het C.O. voor den Groenten- en Aardap- peienhandel staat vol van artikelen en slagen van vergaderingen, waar de P pelenregeling een punt van bespreking maakte. Over het algemeen 's V ae. ning, dat de handelaarsstand door_de e re ling wordt benadeeld. Vooral door het msti Zondagavond gaf de tooneelvereeniging „Harmonie" een uitvoering in het lokaal van den heer Bus. Opgevoerd werd „Verleden", een drama in drie bedrijven van Ina Boudier Bakker. De zaal was goed bezet, beter dan we dat den laatsten tijd gewend zijn. Het spel werd beoordeeld door de jury, aangesteld door den prov. bond van dilettan- tentooneelvereenigingen in Noordholland. Van de spelers blonk boven allen uit de heer P. Mienes. Zijn spel was voor een dilet tant zoo goed als af Mej. Reyne was in het begin heel goed. Het spel van mej. Bood werd door het publiek zeer gewaardeerd O.i. declameerde ze, vooral in het eerste be drijf, later werd ze vrijer. Men had o.i. deze moeilijke moederrol beter aan mej. Hittema kunnen geven, die in dit stuk een zeer kleine rol vervulde, waarvan ze echter gemaakt heeft, wat er van te maken was. Het spel van den heer de Groot miste actie Bij hem viel bovendien op, dat hij een be richtje, dat zijn vader voqr een courant ge schreven had, in een paar seconden gelezen en beoordeeld had. De heer Snijders, die de rol van vader ver vulde, was eigenlijk te oud. Bovendien mopf de heer Snijders er aan denken, dat hij bij hgt spel zijn medespelers aankijkt en niet naar den vloer ziet of de zaal inkijkt. Onder de eminente leiding van haar directeur, den heer S. Pluister, heeft Zondag de eerste'uitvoering van de vereeniging „Km derzang" plaats gehad. Toen het doek op ging en de heer Pluister den avond opende, was de groote zaal van het café de Boer tot in alle hoeken gevuld. Opgevoerd werd door de kinderen de operette „Reepelsteeltje". Om alle kinderen, ofschoon ze allen uitstekend hun best hebben gedaan te complimenteeren. gaat natuurlijk niet. Van hen, die de hoofd en spreekrollen hadden te vervullen kan niet anders worden gezegd, dan dat het uitste kend was, in aanmerking genomen dat het allen nog schoolkinderen zijn. De regie was in handen van den heer J. Hollenberg, die een woord van lof toekomt, daar ieder kan begrijpen wat het zeggen wil om kinderen zooiets te leeren. Tusschen de verschillende bedrijven wer den muziekstukjes gegeven door een drieta violisten en den directeur op den vleugel Aan het einde dankte de heer Pluister de aan wezigen voor hun aandachtig gehoor, alsme- KOEDUK. Door de plaatselijke afdeeling van het Witte Kruis zal onder leiding van dr. d« Hartog een cursus gehouden worden vooi Eerste hulp bij Ongelukken, toegankelijk voor dames en heeren. Men kan zich opgeven bij de heeren M. Mulder en A. J. Schipper. Onze plaatsgenoot, de heer J. J Slinger land, is aangesteld ais machinist bij de B. P. M. met standplaats Singapore. De plaatselijke zangvereeniging „Kunst na Arbeid" behaalde op het Zaterdag te Overschie gehouden zangconcours een len prijs in de 3e afdeeling met 331 punten (het hoogste aantal in deze afdeeling). Voor de vereeniging en haar directeur, den heer P. Grin, is dit een mooi succes. De landbouwer J. Kloet alhier begaf zich dezer dagen met zijn schuit naar het land. Toen K. na gedurende korten tijd op het land gewerkt te hebben, zich naar de schuit terug begaf, miste hij zijn vaarboom. De politie stelde een onderzoek in en wist den vaarboom in Lutjebroek terug te vinden. De groen teven ter H. K. alhier kreeg met een voorbijganger, die eenige peren van zijn wagen weggehaald had zonder de ver- eischte betaling, ruzie toen hij de peren terug vorderde. Inplaats van de peren dadelijk terug te geven, ging deze echter den groenteventer te lijf en slingerde hem tegen een muur, waar bij K. een verwonding aan een der armen be kwam. Aangifte bij de politie en proces-verbaal volgce. Door de politie alhier werd op de Voor straat te Hypolitushoef een persoon aange troffen, die blijkbaar niet geheel van drank vrij was, en daardoor eenigszins rumoerig was en de orde verstoorde, toen de beide veldwachters hem vastpakten begon hij zichc dadelijk hevig te verzetten, zoodat het veel moeite kostte hem naar het arrestantenlokaal over te brengen. Hij sloeg bovendien nog een ruit styk, zoodat voor dezen schipper wel een verdere kennismaking met de justitie op het programma zal staan. Een commissie uit den raad, bestaande uit de heeren KI. de C raafi en W. van Eenennaam (wethouders), L. A. Hartman ?n G. Snoeks, zal Woensdag a.s. bij den mi 's ter van binnenlandsche zaken in audiëntie worden ontvangen in verband met de nog niet goedgekeurde gemeentebegrooting. Op de veiling van de Bloembollenvei lingsvereeniging „Westfriesland" bestond voor het plantgoed tulpen groote belangstel ling. De handel was zeer goed. De leverbare tulpen alsmede narcissen konden den mini mumprijs niet behalen, zóodat deze onver kocht bleven. Alleen de soort Bartegooi 10 11 werd verkocht. AVENHORN. Bij gehouden inschrijving is de uitvoe ring der werken in verband met de kanalisa tieplannen te Rustenburg, opgedragen aan den heer C. Ooms, alhier, hoofdvak natuurkunde. Door den architect Schermer, werd aan besteed het bouwen van een dubbel zomer verblijf te de Koog voor rekening van den heer J. A. Luisterberg te Bussum. Ingeschre ven werd door 27 personen. Hoogste inschrijver voor timmerwerk J Smit voor 2448, laagste M. Blom voor 1940; voor metselwerk hoogste J. Trap voor 2297, laagste C. Keijzer 1925; schil derwerk hoogste C. Bremer 615, laagste C Timmer 278; electriciteitswerken hoogste R. Daalder 88, laagste J. Bruin 79; lood- gieterswerk hoogste J. Agten 504, laagste P. Oele voor 489. Woensdag treedt bij T.E.S.O. de winter- dienst in werking. De laatste verbinding met den vasten wal is dan 's middags 2.35 van Texel en 4.10 uit Den Helder. In het café van N. K. kregen eenige be zoekers ruzie over een oude kwestie. Eén hunner liep daarbij verschillende klappen op en nam de vlucht. Dit was schijnbaar niet naar den zizn van zijn tegenstander, want deze schopte daarna de brandende kachel in het café omver en sloeg het telbord van het biljard stuk. Vervolgens greep hij een stoel en begon hiermede reeds boven ziin hoofd te HET VERBOD VAN HET BLAD DE ARBEIDER. Naar aanleiding van het onmogelijk maken van de verschijning van hel uiterst linksche blad De Arbeider doof de Groningsche justitie schrijft het N. v. h. N. onder het opschrift „Waar het om gaat'' het volgende: De vrijheid van drukpers is in oen deel der pers met name de uiterst linksche misbruikt in erge mate. Verreweg het grootste deel van het Nederlandsche volk heeft zich, zoo het er kennis van nam, geërgerd .tan z g. spotplaatjes en beschouwingen van minderwaardig allooi over godsdienst, vorstenhuis en het gezag. Men zal zich herinneren hoe indertijd een plaat in De Tribune directe aanleiding is geweest tot de wet tegen godslastering, ten on rechte nog ai te dikwijls als oen soort landelijk vloekverbod beschouwd. Ook De Arbeider behoort tot die blaadjes, waarvan de redactie er een eer in schijnt te stellen het recht van vrije meeningsuiting in de pers te mogen misbruiken tot minderwaardige aan vallen op datgene, wat in het meeren* deel van ons volk als waardevol natio- naai bezit leeft Het is voor de kwaadwilligen in ons land al heel gemakkelijk om door de mazen van hel wettelijk net heen te sluipen en waar de goede burger meent, dal groote!ijks Wordt gezondigd, is dik wijls juridisch weinig of niets te be-ei- ken. En wanneer er zoo nu en dan een veroordeeling volgt, dan is het practisch resultaat nihil of zelfs tegenovergesteld aan wat werd beoogd De wetsovertreder betaalt een boete ol gaat een paar we ken zitten, terwijl zijn aanhangers op denzelfden voet voortgaan en hem als „held" bij zijn terugkeer in de maat schappij verwelkomen. Zoo schreef Henk Eikeboom, toen hij door de Amsterdamsehe politie wegens opruiing was gehoord, in een artikel, dat in De Arbeider verscheen, dat hij en zijn geestverwanten lachten om zu'ke processenverbaal, omdat de praktijk hun had geleerd, dat deze actie van Justitie en Politie hun meer voordeel dan na deel bracht. Het was dezelfde schrijver die als eerste onderteekenaar voorkwam onder ecu manifest: „Aan de jongens van 1934dat behalve in De Vrije Socialist ook verscheen in De Arbeider van 2 September j.1. In dit manifest worden de dienstweigeraars verheerlijkt en aan de jongeren ten voorbeeld gesteld. De justitie greep daarna zoowel te Amsterdam als te Groningen in. En het gevolg? In De Arbeider van 30 Septem- be j.1. verscheen een artikel: „Onze strijd tegen den oorlog", waarin de jon geren opnieuw tot dienstweigerin - wor den opgeruid, getuige de slot-alinea: „Wij jongeren, die reeds metterdaad van onze gezindheid blijk gaven, door eiken militairen dienst te weigeren wij ontleenen hieraan het recht om van onze medetnenschen, van de jongeren in het bijzonder, te eischen dat zij, in naam van menschheid en menschelijk- heid, onzen strijd zullen voortzetten. De tijd is daar dat het niet meer geoorloofd is om afzijdig te blijven De oorlog be dreigt niet enkelen, doch ieder Daarom is het. de taak van ieder om deze mis daad te helpen verhinderen, door indi vidueel en massaal eiken oorlogsdienst te weigeren". Het schijnt, dat dit ongeteekend ar tikel dat verschenen is ondanks een strafvervolging wegens een vorig arti kel van gelijke strekking aanleiding voor de justitie is geweest om krachti ger op te treden en tot de voor-vermelde strafvervolging over te gaan Is door dezen verregaanden maatregel de vrijheid van drukpers aangetast? Naar onze meening is dit niet het gevat al zal hoogstwaarschijnlijk het prak tisch gevolg zijn, dat de uitgave van Da Arbeider penigeo tijd moet uurden stop gezet, omdat er wel moeilijk een druk ker zal worden g< vonden, die het risico van een herhaling van dit justitioneele ingrijpen zal willen loopen. De in beslag genomen machines wor den beschouwd als stukken v^n over tuiging of voorwerpen, die voci ver beurdverklaring in aanmerking komen. Art. 7 van de grondwet zegt: „Nie mand heeft voorafgaand verlof noodig, om door de drukpers gedachten of ge voelens te openbaren, behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wet." Eerlijke en zelfs scherpe critiek be hoeft niet geweerd te worden. Maar wie het gezag wil hoog houden, kan niet toestaan, dat dit door beleedigende en ophitsende om geen ergere woorden te gebruiken schrijverij wordt aange tast. In Groningen is een voorbeeld ge steld, dat wellicht ook in andere plaat sen indruk zal maken. Wij zullen wel niet ver van de waarheid zijn, wanneer wij veronderstellen, dat de maatregelen tegen De Arbeider niet geheel en al zon der voorkennis van de hooge overheid zijn genomen. Zoo noodig zal wat hier is gebeurd ook elders kunnen geschie den En er zijn drukkerijen in ons land, waar bladen verschijnen, met een in houd. die no« verder gaat dat die vau

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7