DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De nat.-soc. in Oostenrijk. qeliiksch Overzicht ^Buitenland Het voortgezette v. d. Lubbe-proces. Ho. 259 Donderdag 2 November 1933 135e Jaargong De nazi's blijven actief, ondanks het feit, dat de partij door de regeering verboden is. De reactie der regeering. Wat vandaag de aandacht trekt Een gewezen communistische mijnwerker zou v. d. Lubbe ontmoet hebben bij een oefening met ontplofbare stoffen. MAAR VERDACHTE ONTKENT. Deze Conrant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. irancr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Oostenrijksche nationaal-soicalisten zijn, niettegenstaande de partij nu al meerde re maanden verboden is, geenszins van plan den moed te laten zakken. Hun organisatie bestaat nog net zooals dit vroeger het geval was, al moeten zij thans meer in het geheim en in het verborgen werken, wat hun fanatis me nog meer bevordert dan dat het hun on dernemingsgeest den kop indrukt. Herhaal delijk toch worden nieuwe geheime nazi-cen trales ontdekt in winkels, op kantoren en In restaurants. Zoo vertelt de Weensche correspondent van het Haarl. Dagblad en hij vervolgt met verschillende interessante bizonderheden Zoo zegt hij past de Oostenrijksche re- geeTing tegenwoordig ongeveer dezelfde me thodes toe als die, welke in Duitschiand ge bruikelijk zijn geworden. Ook in Oostenrijk heeft men in den laatsten tijd een buitenge woon strenge censuur op de hier verschillen de bladen. Herhaaldelijk komt het voor, dat exemplaren van dagbladen verboden wor den. Dan gaan de politieagenten van de eene Tabaktrafik naar de andere en loopen zij alle restaurants, koffiehuizen en bier- en wijnlokalen af om de zich daar bevindende nummers van het geconfisceerde blad in be slag te nemen en ook de krantenverkoopers op straat moeten hun voorraad laten onder zoeken en moeten de exemplaren van het blad, dat de ergernis van den pers-rechter of van het Bundeskanz'eramt heeft opgewekt, afleveren. Vaak ook deelt men de redacties van de dagbladen en van de correspondentie- bureaux van te voren mede, dat men niet wenscht. dat dit of dat gedrukt wordt, zoo als dit dezer dagen ook het geval is geweest met het verslag van een redevoering van prins Starhemberg, die op een Heimatschutz- meeting gezegd heeft, dat er geen democra tie in Oostenrijk meer bestaat en dat men weldra in heel Europa geen democratie zal hebben. o Wanneer wat nog heel vaak voor komt! er ergens papieren hakenkruizen op het plaveisel van de straten zijn uitgestrooid of wanneer er groote hakenkruizen op de mu ren van huizen en op schuttingen geverfd en geteekend zijn, dan worden zoogenaamde „Putzscharen" aan het werk gezet. Dan wor den verschillend? personen, waarvan het be kend is, dat zij nationaal-socialistisch den ken en voelen, bij elkaar getrommeld, dan moeten die met borstels en bezems en emmers op een bepaald uur op een bepaalde plaats verschijnen om alles weer netjes schoon te maken. Tot de lied-n, die met dit werkje be last zijn, behooren vaak advocaten en dokters en gewezen officieren. In Oostenrijk heeft men ook reeds een con centratiekamp, al mocht hierover niets in de Oostenrijksche bladen geschreven worden en al wordt dit woord bovendien niet voor deze inrichting gebezigd. „Absonderungslager" is de naam van deze verzameling met ande ren in een gewoon huis van bewaring of een gevangenis wil laten samenwonen Dit „Ab sonderungslager" bevindt zich te Wöllers- dorf in de buurt van Weenen, waar zich ge- durenden oorlog een fabriek van bommen en granaten en andere ontplofbare stoffen be vond. Het heet, dat zich onder de hier bij eengebrachte personen men zegt, dat hei er *zes-en-dertig zijn ook een vrouw be vindt. De verschillende hoogescholen staan on der scherp politietoezicht. Voor den allereer- sten keer doen politie-agenten in de verschil lende universiteitsgebouwen dienst. Zij pa trouilleeren door de gangen en zij moeten er voor waken, dat er geen ongeregeldheden plaats vinden. Op den allereersten dag ech ter, waar op weer colleges gehouden werden, hebben zich in de hoogescholen ernstige inci denten voorgedaan. Op de hoogeschool bij den Schottentor werd druk met voetzoekers gewerkt, die een helsch spektakel maakten En tal van studenten zongen „Deutschland, Deutschland über Alles. en het in Oos tenrijk verboden Horst Wessel-lied Op de technische hoogeschool^ging het al niet veel kalmer toe. Daar werd met chemi sche stoffen gewerkt die een nevel in het ge bouw veroorzaakten, en daar gelukte het en kelen studenten uit een van d? vensters een hakenkruis-vlag te bevestigen. Studenten en politie zijn met elkaar in botsing geraakt. o Vlak tegenover de groote opera waaide dezer dagen opeens op het dak van een der voornaamste en mooiste huizer. van den Ring den zoogenaamden Heinrichshof, welk huis vroeger eigendom is geweest van keizer Frans Jozef, een reusachtige hakenkruis-vlag, die door politie-agenten naar beneden moest worden gehaald. En korten tijd tevoren had zich opeens aan een hoogen lantaarnmast vlak naast de opera des middags om klok slag twaa'f uui een dito reuzenvlag ont plooid. Een paar nazi's, die werkmanskleeren hadden aangetrokken waren met een hand wagentje komen opdagen °n hadden de vlag in ongerolden toestand naar boven gehe- schen. Toen het dundoek openwaaide, waren de daders reeds verdwenen De brandweer moest er met hooge ladders bij te pas ko men om de vlag weer naar beneden te brengen. De nationaal-sociahsten beweren, dat het onjuist is, dat Rudolf Dertil, de jonge man, die in het parlementsgebouw op den bonds kanselier geschoten heeft, ooit tot hun partij heeft behoord. En zij verklaren, dat de kaart van lidmaatschap, welke door de Heimwehr- courant „Oesterreichische Abendzeitung" ge reproduceerd werd, een yalsch document is. Tevens brengen wij het feit, dat de leider van de geheime staatspolitie. .Hofrat" dr. He- drich, kort na het plegen van den aanslag van zijn post verwijderd werd in verband met het onderzoek in de Dertil-affaire. Dr. Hedrich zou de zaak niet zoo aangepakt hebben als de vice-kanselier Fey het ge- wenscht zou hebben. En daarom moest hij den dienst verlaten. o Evenals in Duitse1 land hebben de bewind hebbers hier tegenwoordig „Sturmscharen" die uit geuniformde en gedrilde jongelieden bestaan, die zich bij openbare politieke mee tings naast en voor en achter het spreekge stoelte van den redenaar moeten opstellen. En in de kampen, waarin de mannen en jon gens van den sedert korten tijd in het leven geroepen vrijwilligen arbeidsdienst zijn on dergebracht, wordt ook steeds druk gemar cheerd en worden militaire oefeningen ge houden. De autoriteiten in Fufstein in Tirol, dat vlak bij de grens van Beieren ligt, hebben dezer dagen bekend gemaakt, dat zij de lei ders van de nazi-beweging er voor aanspra kelijk zullen stellen, wanneer er wederom op de bergen vuren worden ontstoken, die den vorm van een hakenkruis hebben, en dat zij deze dan voor de dader. van de anderen zul len laten boeten, en flink boeten ook, want zij zullen tot gevangenisstraffen tot een heel jaar veroordeeld worden, die zij dan ergens in een afgezonderd kamp zullen kunnen doorbrengen. o Het nieqwe groote radiozendstation op den Bisamberg bij Weenen staat dag en nacht onder buitengewoon strenge bewaking, omdat men reeds sedert geruimen tijd vermoedt, dat er wel een aanslag op den zender zou kun nen worden gepleegd. Het wachtcorps be staat uit eventjes vijf-en-veertig man, voor welke barakken moesten worden gebouwd. In den nacht nu hebben drie tot dusverre on bekende personen getracht den zender on bruikbaar te maken. Zij hebben het ijzeren rasterwerk om het terrein, waarop de zender staat, met scharen, zooals men die in den oorlog gebruikt heeft om er prikkeldraad versperringen mee uit den weg te ruimen, op verschillende plaatsen doorgeknipt en zij waren reeds dicht bij den hoogen mast en bij de gebouwen, toen zij ontdekt werden. De wachtposten losten verschillende scho ten op hen, de indringers sloegen op de vlucht, men zond hen gewet r- en revolver kogels achterna en men vervolgd hen. Doch het gelukte den indringers in de duisternis te ontkomen. Men vermoedt, dat enkele kogels hun doel geraakt hebben e* dat een of twee mannen gewond zijn. Later zocht men de geheele om geving af zonder echter een spoor van de mannen te vinden. UIT HET DUITSCHE RIJK. Goering spreekt te Breslau. De Pruisische premier Hermann Goering heeft gisteravond te Breslau een verkiezings redevoering uitgesproken. Spr. critiseerde de omtrent Duitschiand in het buitenland in omloop zijnde leugenachtige beweringen, waarna hij wees op wat de regeering in de acht maanden van haar bestaan tot stand had gebracht. Vervolgens behandelde hij den tijd van het vorige systeem, waarbij hij er op wees, dat het buitenland vroeger steeds op de zwakheid kon rekenen van de regeeren den, die zelfs financieel van het buitenland afhankelijk waren. In ruil voor deze toe gevendheid beloofde het buitenland den vrede. Nooit echter is een continent zoo door onvrede geteisterd als Europa in de laatste 14 jaar. Voortgaande kwam spr. tot den rijksdagbrand en het desbetreffende proces. Buitenlanders hebben den rijksdag in brana gestoken en nu hebben zij de brutaliteit aldus Goering ons voor den rijksdagbrand verantwoordelijk te stellen. Ik ben niet voor nemens dat te accepteeren. Sedert wij aan de regeering kwamen, is de veiligheid gestegen In de eerste acht maanden mijner regeering is er in Pruisen slechts één roofmoord ge pleegd, terwijl dit vroeger aan de orde van den dag was. Natuurlijk zijn er ook thans nog misdadigers, maar nu volgt de straf de daad op den voet. En nog belangrijker is het hen te vervolgen die door landsverraaü een geheel volk willen vermoorden. Het com munisme is thans zoo erg als ooit. Daarom moet ook thans nog met volle kracht eestre den worden Wii hebben nu het buitenland ongetwijfeld sterker tegen ons dan vroeger, maar uitsluitend om de reden, dat Duitsch iand weer in de zon wil treden, omdat Hitier een volk geschapen heeft. Wij kennen den oorlog. Wij weten, dat de koppigheid in het bloed van den arbeider meer waard is dan die van den mammonist, die niet aan zijn vaderland hangt De strijd gaat thans om eer, vrijheid en bloed. Hilter te gast in Weimar. Adolf Hitier heeft gisteren te Weimar weer een verkiezingsredevoering uitgesproken. Hij sprak over het beslissende van de vraag, die thans aan het volk wordt voorgelegd. Het gaat er om of Duitschiand zijn plaats als rechtsgelijk volk in de wereld wil innemen,, dan wel er van wil afzien. Hitier besprak de gevolgen van het verdrag van Versailles, waarna hij sprak over de koenheid van het nat.-soc. program en over de beteekenis van datgene wat de beweging reeds bereikt had In deze negen maanden is het wonder der volkwording voltrokken: onvoorwaardelijk g-zag van de regeering en blind vertrouwen van het volk zijn tot stand gebracht. Er is een symbool, waarachter het volk mar cheert. Vier jaren heeft spr. gevraagd om 6 millioen werkloozen aan het werk te zetten In nauwelijks negen maanden zijn bijna 2% millioen man weer aan het werk. Het werk is tot dusverre succesvol geweest, het zal ook succesvol blijven. Wat het heden niet vol tooit, zal de toekomst geven. Wij zullen aldus spr. de natie be schermen tegen hen, die zich niet kunnen aansluiten, maar wij zullen de jeugd opvoe den voor den nieuwen staat Het vertrouwen is weer teruggekeerd, het geloof weer opge staan. Wij verlangen slechts, dat de were ons met rust laat. In het buitenland schen stakingen en onrust, in Duitscnian orde en rust. Laat de wereld zich met zij eigen problemen afgeven. Wanneer de *'e meent ons iets te kunnen dicteeren, da der onze handteekening. Ik ben 2^" J, n kanselier geworden om anders te dan ik veertien jaar lang gepredikt heb^w.j hebben slechts één woord. Als heeft zich bedreigdtevoden.d dat Deze verkiezing moet dewe wensch het geheele Duitsche volk achter den wensen naar vrede evenzeer staat als achter den wensch naar zijn eer. Darré spreekt voor de boeren. De Rijksminister voor Voedselvoorziening. Darré, heeft gisteren te Oldenburg het woord gevoerd voor 10.000 boeren. Hij sprak over „De vredeswil van den Duitschen boer" en zeide o.a.: „Onvermoeid heeft het nat.-socialisme gestreden voor de boeren. Die strijd was een sociale en daarom anti-kapitalistisch. De boer heeft op Duit schen bodem gewerkt lang voordat er een kapitalisme bestond. Zijn arbeid werd niet bepaald door rentabiliteit, maar door het onderhoud en de verzorging van den grond, met het oog op het behoud van het geslacht. Er bestaat geen scherpei tegenstelling dan die tusschen boeren en handelaars. Men be nevelde het inzicht van den boer door de rentabiliteitspsychose, vooral in de laatste 14 jaar Nu de boer onder een Duitsch grondrecht leeft, wrijft hij zich vergenoegd en hooovol de handen. De gezindheid van den boer is op den vrede gericht, omdat hij weet dat zijn werk op den duur slechts be veiligd kan worden door het behoud van den V fVerder verklaarde de minister, dat weldra op de vleeschmarkt dezelfde duidelijke ver houdingen zullen ontstaan, die reeds op de graanmarkt heerschen. Von Blomberg over de a.s. stem ming. Onder het opschrift „Parool: Ja!" publi ceert Rijksminister Von Blomberg in de „Ber- liner Boersenzeitung" een artikel, waarin hij o.a. schrijft: „Op 12 Nov. gaat het om de levenskwestie van het Duitsche volk. Vrede en rechtsgelijk heid is de oplossing. Duitschlands strijd te Genève voor de ontwapening der zwaarbe wapende staten heeft geen resultaat gehad Duitschiand wil vrede. Het wil in rust zijn nieuwen staat opbouwen, het wil onge stoord de wonden heelen, die een ongeluk kige oorlog en een rampzalige vrede in het Duitsche economische leven hebben geslagen, het wil den Duitschers het gelijk van den arbeid weergeven. Wie zich onthoudt van volksstemming en verkiezing op 12 Nov. doet volk en staat schade. Wie een ongeldige stem uitbrengt, stemt voor de tegenstanders van Duitschiand. Wie op 12 Nov. niet „ja" zegt, is een ver rader jegens Duitschiand". Gevallenen-monument ingewijd. Te Beuthem in Opper-Silzië is gisteren een monument ingewijd ter eere van de in den oorlog gevallen Beuthenaren, welke monu ment in zijn soort waarschijnlijk eenig is. Het bestaat uit een 400 jaar oude kerk van schroothout, zooals die voor Opper-Silezië typisch zijn. Aan de wanden der kerk zijn 22 tafels aangebracht, bevattende de namen der 1400 gesneuvelden. In het midden der kerk staat een reusachtige sarcofaag van steen kolen, waarop een van een hakenkruis voor ziene Stahlhelm rust. Deze sarcofaag, die 1300 centanaars zwaar is, is een waar kunst werk en bestaat uit 38 afzonderlijke stukken, die door een invalieden mijnwerker en zijn zoons zijn gehouwen. Panter wordt uitgewezen. Naar verluidt, is het bevel gegeven, dat de Engelsche journalist Panter, die eenige dagen geleden te München is gearresteerd onder verdenking van spionnage, op vrije voeten zal worden gesteld. Het resultaat van het onderzoek is voorgelegd aan den Ober reichsanwalt en deze heeft op grond daar van geen aanleiding gevonden, een formeele aanklacht in te dienen. Waar anderzijds De nazi's in Oostenrijk. (Dag. overzicht). Verkiezingsredevoeringen uit het Duitsche Rijk. (Buitenland). Japan eischt oorlogsmateriaal, (Buitenland). De Amerikaansche boeren opstan dig (Buitenland). Het verkeerswezen in Zwitser land. (Buitenland). Duitsche dievegge te Tegelen (L) gearresteerd. (Binnenland.) Te Loenersloot (Abcoude) een auto te water gereden; een moeder en haar lO-jari? zoontje omgeko men. (Binnenland. Valsche munter veroordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf (Rechts zaken.) De regeering over haar beleid. (Binnenland.) Zie verder eventueel Laatste Be richten. Panter het journalistieke ambt heeft uitge oefend op een wijze, die zijn verblijf in Duitschiand ongewenscht doet blijken, zal hij worden uitgewezen. Na de pauze verklaart Torgler als slot van zijn vóór de pauze afgelegde tegenwerpingen tegen de getuigenis van den Duitsch-natio- nalen journalist Zimmermann, die beweerde dat Torgler hem belastende mededeelingen had gedaan tijdens een rit in de stadstram, dat deze ontmoeting noch op Donderdag avond den 23en Februari noch den Zaterdag daarvoor plaats gehad kan hebben. Als getuige wordt dan de mijnwerker Kun- zack gehoord, wiens beëediging uitgesteld wordt. Getuige is tweemaal wegens zedelijk heidsdelicten verooideeld, eenmaal wegens muiterij en voorts voor nog enkele andere delicten. Kunzack was vroeger lid van de Onafhankelijke S. P. D. en daarna van de K. P. D. In 1932 werd hij uit deze partij gezet. Hij heeft voor de partij ook koeriers diensten verricht. Hij las den naam v. d. Lubbe in de krant. Daarna herinnerde hij zich, dat hij op een conferentie te Düsseldorf in '25 een v. d. Lubbe heeft ontmoet. De lei der van die bijeenkomst was Heinz Neumann geweest. Vender waren, volgens getuige, drie Nederlanders verschenen, o.a v. d. Lubbe. Deze was de vergadering voorgesteld onge veer met de woorden, dal men in Nederland thans de vorming van de R. F B. wilde be ginnen. V. d Lubbe had zich bereid ver klaard, de jeugdbeweging op touw te zet ten en later de ieiding ervan te aanvaarden. V. d. Lubbe had toen een paar woorden ge sproken, maar ;n zulk s'echt Duitsch, dat men hem niet volgen kon. Oet. had zijn leef tijd op ongeveer 16 jaar geschat. Op de vraag van den president, of in die vergadering ook over terreur gesproken was, antwoordt getuige, dat de teneur wG is waar niet rechtstreeks was aanbevolen, maar dat men toch gezegd had, dat elke terreur met een nc.j schepper terreur beant woord moest worden. Hierop vroeg de president, hoe het kwam, dat get zich na zoovele jaren alles nog zoo goed kon herinneren, waarop get. ant woordde. dat hij aanteekenin^en had ge maakt, welke zijn vrouw helaas verbrand had. Advocaat Seufferi. de verdediger van Van der Lubbe. houdt den getuige een schrijven aan den rechter van instructie voor, waarin Kunzack zich als getuige aanbiedt en schrijft dat hij de medeplichtigen van v. d. Lubbe zal zoeken en zich aanbiedt de schuilplaats van de onwettige terreurgroepen bij de vrouwelijke kameraden te zoeken. In dit schrijven wordt dan verder ge zegd' ik garandeer, dat ik dat binnen een week voor elkaar zal hebben. Advocaat Sack merkt op, dat het opval lend is dat juist Kunzack die twee malen wegens zedenmisdrijven telkens tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld, zich aan biedt die schuilplaats der illegalen bij de vrouwelijke kameraden uit te vinden. (Vroo- lijkheid). Getuige legt dan verklaringen af over een oefening met ontplofbare middelen op de Wuhlheide. Op de vraag van den president, wie be halve Kasper eri de overigen nog daarbij zijn geweest, antwoordde getuige: „Naar mijn meening, te oordeelen naar zijn uiterlijk, Torgler. De president wijst getuige op een vroegere verklaring, waarbij hij mei beslist heid betoogde, dat twee der aanwezige per sonen Torgler en Kasper waren. De getuige geeft toe, dat hij Torgler slechts van aanzien kent. President: Is het nu Torgler of niet? Getuige: Naar mijn meening, ja. Getuige schildert vervolgens hoe men na de ontptoffingsp'oefremingen weer naar de stad terugkeerde en in een restaurant in de Gorhtzerstrasse kwam. waar de deskundige, die de leiding had, een voordracht hield. O a. heeft deze verk'aqrd dat als n.en zoo ver was, men niets moest ontzien en waar mogelijk, openbare gebouwen in de lucht moesten vliegen. President: „Kunt u onder eede getuigen, dat hij op openbare gebouwen gewezen heeft, die in de lucht moesten vliegen?" Getuige: „Ja". President: „Heeft hij ook iets over brand stichtingen gezegd?" Getuige: „Neen". Nadat de president getuige gewezen heeft op uitlatingen bij de instructie over brand stichtingen en het hulp inroepen van vrou wen, zegt Torgler: „Getuige heeft gezegd, dat hij mij kent. Waar hebt u mij leeren ken nen? Getuige: „In uw bureau en in vergaderin gen". Torgler: „Waar was mijn bureau?" Getuige: „In het Karl Lietoknecht Haus." Torgler: „Op welke verdieping?" Getuige: „Op de tweede." Torgler: Op welke vergaderingen hebt u mij gehoora?" Getuige: .„In de. „Neue Welt" in Neuköln in 1930 en vroeger". Torgler: „Ik constateer, dat ik slechts eens in de zaal van de Neue Welt gesproken heb, en wel in 1925; sindsdien niet meer. Ik heb nooit een bureau gehad in het Karl Liebknechthaus en mij slechts enkele malen een oogenblik aldaar opgehouden. Getuige: Ik wilde alleen maar zeggen, dat ik hem in het K. Liebknechthaus, waar het bureau is, aangetroffen heb Advocaat Sack: Uit verklaringen van de familie van v. d. Lubbe blijkt, aat deze in Januari of Februari '25 in het geheel niet in Düsseldorf is geweest. De beambte der recherche Staneck, die ge tuige Kunzack heraaaldelijk over de oefenin gen met ontplofbare middelen heeft onder vraagd, verklaart, dat Kunzack herhaaldelijk met alle beslistheid gezegd heeft, dat de com munistische afgevaardigden Kasper en Torgler bfdie oefeningen aanwezig waren. Kunzack, die eerst de plaats, waar de ont ploffingsoefeningen gedaan zouden zijn niet meer kon. vinden, is op 2 Mei met de politie nog eens op de Wuhlheide geweest. Daar is toen een kuil ontdekt, waarin linoleum, een gebroken hamersteel en spijkers gevonden werden. Beklaagde Torgler verklaart, dat hij nooit in zijn leven Kunzack heeft leeren kennen. Hij is niet aanwezig geweest bij proefnemin-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1