Alkmaarsche Courant Auto te water gereden. ^Binnenland Honderd vin en dertigste Jaargang. DONDERDAG 2 NOVEMBER EGMONDBINNEN. HEERHUGOWAARD. '"SS*./ T "vSiïS'Ü*"'»! k» Een moeder en haar zoontje verdronken HET BELEID VAN HET MINISTERIE. Tegen fascisme en communisme. N«. 259 1933 Qememiemdm Dinsdagavond vergaderde de voltallige raad der gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Bos. Onder de ingekomen stukken troffen wij aan: aanneming benoeming lid-werknemer Com missie Agentschap Arbèidsbem en Werkloos heidsverzekering door den heer A. Witte brood. Welk bericht voor kennisgeving werd aangenomen. Een schrijven van den heer Jb. Mooy ver zoekende uitstel betaling aanlegkosten uit breiding electrisch net. De voorzitter deelde mede, dat door M. moest worden betaald voor uitbreiding van het net naar zijn woning 145. Hij betaalde 25 en was thans door den moeilijken tijd niet bij machte iets te betalen. De raad kon dit volkomen begrijpen. Tegelijk hiermede werd gesproken over den heer M. Pepping, die f 250 moest betalen en 150 had afbe taald. B. en W. stelden voor aan den heer Mooy zoowel als den heer Penning één jaar uitstel van betaling te verleenen. De heer van de Reep vroeg of ze niet heele- maal vrijgesteld konden worden. De voorzitter vond dit onbillijk tegenover anderen, bovendien had het bedrijf toen hooge kosten moeten maken. De raad ging daarna met het voorstel van B. en W. ac- coord. Een dankbetuiging van de gemeente Alk maar voor de verleende bijdrage voor ver betering van den Hoeverweg. De aanmerkingen op de gemeenterekening 1931 bleken van louter administratieven aard te zijn, waaraan zal worden tegemoet gekomen. Vervolgens kwamen aanmerkingen van Ged. St. binnen oo de bouwverordening. De voorzitter deelde mede, dat de inge zonden bouwverordening was volgens ont werp afd. Noord-brabant. Intusschen was echter een ontwerp ver schenen afd. Noordholland, waarnaar in de aanmerkingen werd verwezen. B. en W. stelden voor dit voorloopig nog aan te houden, omdat ook advies van de Ge zondheidscommissie moet worden ingewon nen. Een verzoek van den A.N.W.B., van de Commissie voor Malariabestrijding en van de R.K. Militairenvereeniging om subsidie voor het jaar 1934, zal op voorstel van B en W. bij de behandeling der begrooting 1934 ter sprake worden gebracht. Een schrijven van den minister van bin- nenlandsche zaken houdende dat op de uit- keering financieele verhouding geen korting wordt toegepast; dit geldt voor 1933-1934 Een schrijven van den Pensioenraad ver zoekende betaling pensioenspremie voor als nog vastgestelde pensioensgrondslagen. Een dergelijk schrijven werd in een vorigen raad reeds behandeld en geweigerd, thans werd verzocht 552,35 te storten. Op voorstel van B en W. werd besloten ook thans wederom dit schrijven voor kennis geving aan te nemen. Een schrijven van den Bond van Kolfie- hi1'-houders, verzoekende verlaging perso neel e belasting. Hiermede werd tevens behandeld eenzelfde verzoek van de Kamer van Koophandel. De voorzitter lichtte toe, dat voor ieder biljart wordt betaa d 20, terwijl de ge meente 100 opcenten heft. Na een korte bespreking werd besloten het aantal opcenten op de personeele belasting voor de caféhouders tot op de helft te ver lagen. De heer van Dam merkte nog op, dat in naburige gemeenten ook de paarden vrij zijn. Een schrijven van Ged. Staten met ver zoek de gesloten-verklaring van den Slot- weg anders te redigeeren. Hiervoor zal een aparte verordening wor den vastgesteld bepalende, dat de Slotweg voor rijwielen zal verboden zijn, de rijwielen moeten gebruik maken van het noordelijk tegelpad, terwijl het weste'ijk tegelpad wan delpad zal zijn. Op het gedeelte Mooy— Palsma zullen beide tegelpaden wandel paden zijn, de thans daar nog aanwezige borden, aanwijzende dat dit rijwielpad is, zuilen worden verwijderd. Een schrijven van de Bank voor Nederl. Gemeenten houdende aanbieding kasgeld- leening 1934. Besloten werd ook thans weer een kasgeldleening aan te gaan. De heer S. Boendermaker verzocht verla ging grashuur 1933. Er werd besloten alle huurders van gras bermen een korting van 30 te verleenen Een dergelijk verzoek kwam in van den heer G. Admiraal, die het achterste Venne- water had gepacht. Het bleek echter, dat de schade, die hij had ondervonden, afkomstig was van het leggen van den electr. kabel door het P.E.N. H ijzou dus moeten trachten vergoeding van dat lichaam te krijgen. Van het R.K. Lyceum te Alkmaar kwam een verzoek om subsidie in voor 1933 ad f 200 zijnde vergoeding voor 2 leerlingen waarvan de eene een kwartaal de school had bezocht. De voorzitter zou in verband met de tijds omstandigheden de vergoeding van 150 per kind willen brengen op 100. De heer Bras vroeg of dit geweigerd kon worden en of de belanghebbenden daaronder leden. De voorzitter zeide, dat dit niet billijk zou zijn tegenover de bezoekers van het Lyceum, waar hiervoor de bijdrage niet verplichtend was, voor H.B.S. en Gymnasium echter wei, hiervoor werd per kind meer betaald. Zonder hoofdei, stemming werd dan beslo ten 100 per kind te vergoeden. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat besloten was op 4 November een bespreking te houden door burgemeesters uit belangheb bende plaatsen om te komen tot het vaststel len van een eensluidende verordening van den Helder tot Wijk aan Zee betreffende de badkleeding op straat. Daarna zal dit onder werp weer in den raad worden behandeld. Hierna werd rapport uitgebracht door dt commissie belast met het nazien der diverse rekeningen 1932. Dit rapport was kort en gunstig, de administrateuren kregen een pluimpje voor het keurige werk. Dan stelden B. en W. voor het paardenpad uit den Vennewatersweg te nemen en een grindlaag aan te brengen. De heer Straathof vroeg of, indien de raad hiermede niet instemde, het reeds verwijderde gedeelte van het pad er weer ingebracht zou worden. De voorzitter hielp hem uit dit misver stand door te verklaren, dat het verwijderde gedeelte hoorde onder het onderhoud van den polder en deze was reeds begonnen mei de verwijdering. Overigens was de raad eenstemmig van meening, dat dit een groote verbetering zou zijn. Mogelijk zou na deze bedekking met grind het volgend jaar eens geprobeerd kun nen worden een wegdek te maken als het deel in den Hoeverweg onder Alkmaar. Besloten werd het grind samen met den polder aan te koopen. Er werd besloten op 8 Nov. a.s. de ge meente-eigendommen weer te verhuren. Na eenige discussie aangaande den besten tijd met het oog op de koemarken werd beslo ten de verhuring des avonds om 7 uur te houden. Daarna kwam ter sprake hoe ver huurd moest worden. De heer Bras meende te moeten verhuren voor 2 jaar inplaats van 4 zooals anders. De heer van Dam meende, dat dit ook na- deelen had, men zou voor 2 jaar misschien aan het land niet zoo veel werk besteden. Er werd dan besloten het bouwland voor 2 jaar te verhuren met 2 optiejaren, het gras land enkel voor 2 jaar. Tenslotte werd besloten de straatverlich ting in de Schoolstraat te wijzigen, daar de lamp nu geheel in de bladeren der boomen verscholen zit. Er zal een overspanning wor den aangebracht, waardoor dus het licht midden op de straat zal vallen. Op voorstel van B. en W. zal het Burgerl. Armbestuur met 2 leden worden uitgebreid, één te Egmondbinnen en één te den Hoef. Voorgesteld werd hiervoor te verzoeken de heeren P. Bommer en J. Pepping, beiden lid van de kerkelijke armbesturen. Na de behandeling der agenda vroeg de heer van Dam of de lantaarn, die zou vrijko men door de wijziging in de Schoolstraat, misschien geplaatst kon worden op Wimme- num bij „de Peppels". De voorzitter meende, dat er wel meer slecht verlichte punten waren en zou hierop nog geen beslissing willen nemen. In de vol gende raadszitting zal hieromtrent een voor stel worden gedaan. De heer van de Reep had verwacht, dat er in deze vergadering een voorstel zou zijn ge komen voor werkverschaffing voor den win ter. De voorzitter zou in geheime zitting meer over dit onderwerp zeggen. De heer van de Reep vroeg nog of er niet iets aan den Vennewatersweg kon worden gedaan. De voorzitter antwoordde, dat kleine ver beteringen zouden kunnen worden gedaan als het uitnemen van zeer gevaarlijke boch ten, het vergraven van slooten zou echter te kostbaar worden. Of er kans op werk was aan den z.g ouden Schulpweg, thans eigen dom van de Provincie, was nog niet bekend. De heer Bras vroeg of de Wed. Leyen e a nog geen electr. licht kregen, het was hun destijds beloofd. De voorzitter zeide. dat dit tamelijk hooge kosten zou meebrengen, hij zou het echter nog een bekijken. Hierna sluiting der openbare vergadering Hierna sluiting der openbare vergadering. Bij Ruwe Handen Pnrnl Dinsdagmiddag vergaderde de kosten niet meer betalen kan. Maar zijn ge stel laat niet toe, dat hij een fiets gebruikt. Daarom heeft de commissie van bijstand be sloten het bovengenoemde verzoek in te dienen. De heer Krom beweert, dat Beers dit doet om een gedeelte van de pensioenkorting te rug te krijgen. Spr. wilde in dezen tijd niet aan dit verzoek meewerken. De heer van Langen was het hiermee eens. Wethouder Tromp zeide, dat we moeten letten op de belangen van het bedrijf. De administrateur heeft ook het toezicht op de lijn. Daar de Heerhugowaard een uitge strekte gemeente is, is een auto voor den heer Beers noodzakelijk. Spr. t twijfelt of het huren van een auto goedkooper zal zijn, de gemeente is dan z. L verplicht alles te be talen. De heer Quant verklaarde, dat de heer Beers vast van plan is zijn auto op te rui men, als het verzoek niet wordt ingewilligd. Als hij dan weer per fiets zijn werk doet, en teveel van zijn krachten vergt, wordt de schadepost voor de gemeente grooter. De heer Krom zeide, dat de heer Beers zijn auto te hooi en te gras gebruikt, maar dit zal voor eigen gebruik niet veel zijn, want het is eer. tweepersoons auto. Als hij de wegenbelasting echter vergoed krijgt, is Tij genegen de auto te houden. De heer Kooij was het geheel met den ïeer Quant eens. De heer Wagenaar zeide, het met den heer Krom eens te zijn. Spr. wilde niet door een achterdeurtje de pensioenkorting ontloopen. De heer Kooij beweerde, dat het hier heele- maal niet om ging. De heer van Langen zeide, dat verwijzing naar de kosten van het gezin van den heer Beers hier niet opgaat Er zijn hier veel en nog grootere gezinnen, die met minder dan f 1000 moeten rondkomen. De heer Pool betwijfelde het, of de heer Beers zijn auto werkelijk zou afschaffen, wanneer het verzoek niet ingewilligd werd. De heer Groenland meende, dat en het be lang van de gemeente en het belang van den heer Beers meebracht, dat we het verzoek moeten inwilligen. Hierna werd tot stemming overgegaan, en en werd het verzoek ingewilligd met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren van Langen, Krom, Pool en Wagenaar. Schrijven van de caféhouders hier ter plaatse en van de Kamer van Koophandel met het verzoek de café's bij de personeele belasting gelijk te stellen met de winkels, hotels enz. De voorzitter deelde mede, dat B. en W hier wel voor voelen, maar dan moet de be lasting op de biljarten gehandhaafd blijven. De strop voor de gemeente zal dan onge veer f 1200 bedragen. De heer Wagenaar kon er met het oog op de gemeentefinanciën niet aan meewerken, het verzoek in te willigen, ofschoon spr het ook onbillijk vond. dat de caféhouders bi; andere neringdoenden achtergesteld worden Zonder hoofdelijke stemming werd het verzoek ingewilligd. Een verzoek van de tuinbouwvereeniging Heerhugowaard een steunregeling voor de tuinders in het leven te roepen, om de nood iets te leenigen, daar de tuinders voor hun producten biina geen geld ontvangen. De voorzitter wilde ook deze menschen naar het B. A. sturen. Aldus besloten. Als punt 2 stond op de agenda het voor stel van B. en W om per 1 December a.s aan den heer Jofriet, hoofd der o. 1. school 1 en aan mej. Haas, onderwijzeres aan raad van dezer gemeente onder voorzitterschap burgemeestei van Slooten. Afwezig met kennis-geving de heer Kos telijk. De voorzitter opende met een kort woord van welkom, waarna de notulen werden voorgelezen, die onveranderd werden goed gekeurd. Ingekomen stukken. Een verzoek var. het Witte Kruis om de verpleging in een sanatorium van mej. Mar garetha Bes nog eens met drie maanden te verlengen. Verzoek ingewilligd. Een schrijven van den minister, dat de werkverschaffingsregeling is goedgekeurd Door degenen, bij wie gebaggerd wordt, zal nu 25 pet. van de kosten worden betaald. Voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het Algemeen zieken fonds voor Alkmaar en omstreken, waarin den raad verzocht wordt een bijdrage te geven voor hen uit de gemeente, die bij deze maatschappij vei zt-kerd ziin, en die hun con tributie niet meer kunnen b-.talen. De heer Krom wilde dit stuk naar de ge heime zitting verwijzen. De heei Kooij was hiertegen, er worden geen personen genoemd. Spr. was voor het verzoek. Het voorstel van den heer Krom werd aangenomen. Een schrijven van den heer Voskuil, waarin deze te kennen geeft, dat het raadsbesluit in de vorige vergadering genomen, tot pen sioen-korting op de ambtenaarssalarissen, naar zijn meening niet op hem toegepast kan worden daar toen hij benoemd werd, be sloten was, dat als van zijn salaris pensioen korting zou worden geheven, zijn salaris verhoogd zou worden. De heeren T:omp, Wagenaar en Kooij zeiden geen iermen aanwezig te achten op dit schrijven in te gaan. Met algemeene stemmen werd besloten, de korting ook op het salaris van den heer Voskuil toe te passen. Een schrijven van de commissie van ij- stand van het G E. B., waarin den raad ver zocht wordt den administrateur van auto 100 te geven en de kosten van wegenbelasting op zich te nerne": De heer Wagenaar vroeg hoe dit het vorig B. en W. tot verlaging van de krachttarieven bij het G. E. B. De kosten per kwk. zullen worden: van 1 tot 500 014; van 501 tot 1000 0.12; van 1001 tot 2000 f 0.10; van 2001 tot 5000 f 0.08; van 5001 tot 10000 f 0.07; van '0001 tot 20000 0.08; boven 20000 0 055. De voorzitter deelde mede, dat dit voorstel gedaan was in hoofdzaak op verzoek van de ouders van electrische broedmachines. De verminderde opbrengst zal vermoedelijk zijn f 784.26. Het voorstel werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten en ging de raad in comité. jaar geregeld was. De voorzitter antwoordde, hij toen wi'. M de Beers ziin diezelfde school, eervol ontslag te geven Zonder hoofdelijke stemming aldus be sloten. Als punt 3 stond op de agenda de bespre king over het aanstellen van een derde on derwijzer aan school 2 en de verbouwing van die school. De voorzitter deelde mede, dat hij met wethouder Tromp naar den minister was ge weest. Men had al eerder geschreven, dat het aantal leerlingen van school 2 boven de 76 zal komen en nu was men er nog eens over gaan spreken. Maar de minister had nog niet de minste toezegging gedaan dat een derde onderwijzer aangesteld mocht worden. Voorts had men gehoopt op een vergoeding bij de verbouwing, op grond van de bekende circulaire, maar hier zal volgens de voorzit ter wel heelemaal niets van komen. Dit agendapunt werd voorloopig aange houden tot de volgende vergadering. Het volgende agendapunt was het voorstel van B. en W. om f 100 aan de muziekver- eeniging H. U. G. O. te geven om het tekort van het deze zomer alhier gehouden con cours gedeeltelijk te dekken. De voorzitter deelde mede dat B. en W inzage gevraagd en gekregen hadden van de garantielijst van de burgers alhier. Op deze lijst is ingeteekend voor ruim 100, terwijl van het tekort nog niet gedekt is 400. Maar de moeilijkheid is hier het geld binnen te krijgen. De voorzitter had op de lijst ge zien dat er menschen op staan, die beslist niet kunnen betalen. Daarom willen B. en W. f 100 beschikbaar stellen. De heer Groenland had liever gezien, dat B en W. iets meer beschikbaar gesteld had den. maar wilde graag zijn stem aan dit voorstel geven. De heer Wagenaar was het hier niet mee eens. Bij de ïekeningen van H. U. G. O. had spr. gezien, dat zeer groote bedragen uit ge geven hadden voor verteringen, diners en PT heer Groenland merkte op, dat het be drag voor prijzen daarvoor door particu lieren was beschikbaar gesteld. De heer Tromp was voor het voorstel o.a. omdat de gemeente van dit concours 300 aan vermakelijkheidsbelasting had ontvan- gen. Hierna werd over het voorstel gestemd. De stemmen staakten echter. Tegen stemden de heeren Borst van Langen, Krom. Wage naar en Quant. Het punt werd aangehouden tot de volgende vergadering. Daarna was aan de orde het voorstel van Gistermiddag omstreeks 3 uur heeft onder Loenersloot (gemeente Abcoude- Baambrugge) een ernstig auto-ongeval plaats gehad, hetwelk twee slachtoffers heeft geëischt. Een auto van een taxi maatschappij uit Den Haag bevond zich op weg van de residentie naar Laren. In den wagen waren, behalve de be stuurder, nog vier personen gezeten, n.1. de ongeveer 60-jarige mevrouw Mullers, echtgenoote van een gepensionneerd arts uit Nederlandsch-Indië en thans woonachtig te Den Haag, voorts een schoondochter van mevr. M. en haar twee jonge kinderen, een jongen van tien en een meisje van acht jaar. De familie was op weg naar Laren om daar een zoontje, dat te Laren in een rusthuis verpleegd wordt, te bezoeken. Bij de brug over het Merwedekanaal onder Loenersloot is de bestuurder van den wagen, de ongeveer 18-jarige chauf feur Kal uit Den Haag, den verkeerden weg ingeslagen. In plaats van den hoofd weg te volgen is hij vermoedelijk uit onbekendheid met den weg ter plaatse het zangweggetje naar Nigte- vecht opgereden. Plotseling schijnt de wagen te zijn gaan slingeren met het noodlottig gevolg, dat de auto met de vijf personen in het Merwedekanaal terecht kwam. Onmiddellijk schoten verschil lende omstanders, die het ongeluk zagen gebeuren, te hulp. Vrij spoedig konden d; vijf personen dan ook uit den wagen op het droge worden gebracht. De chauffeur en mevr. M. hadden zich direct uit den wagen kunnen bevrijden, terwijl de drie anderen er uit moesten worden gehaald. O m. werd nog door een der omstanders enkele malen gedo ken. Intusschen was dr. van Doorn uit Abcoude gewaarschuwd, die slechts den dood kon constateeren bij de jonge vrouw en haar tienjarig zoontje. Het kleine meisje, alsmede mevr. Muller, kwamen er vrij goed af. Mevr. M. had nog gepoogd, door kunstmatige adem haling toe te passen, de levensgeesten van haar schoondochter op te wekken, evenwel zonder resultaat. De auto is later in den middag met een kraanwagen op het droge gebracht en in beslag genomen. De drie geredde personen zijn per auto naar Den Haag vervoerd. Een voorloopig onderzoek werd door politie en veldwachters ingesteld, doch omtrent de oorzaak van dit wel heel droevige onge\al kon men nog niets positiefs zeggen. den heer A. Peek. een Nederlander, commis saris; directeur is de heer C. L. Alderden te Amsterdam. Technische bijzonderheden. In Nederland zal de vinding onder den naam „Rappie" (dr Ringer's durzame ont- brandingsstoft) in den handel komen. De lucifer zelf is een wit staafje van chemische substantie, met een doorsnede van 4 milli meter en ongeveer even lang als een gewone lucifer. Het staafje is vernakt in een plat, pa pieren houdertie van bijzondere kwaliteit, hetwelk voorzien is van een strijkvlak. Het begrip „eeuwig" is uiteraard betrekkelijk: vaststaat echter dat het staafje honderd a honderdvijftig maal kan worden gebruikt. Zelfs vocht heeft er geen nadeeligen invloed op. Het aanstrijken en dooven verloopt niet volkomen reukeloos; men bespeurt n.1. een lucht, welke op die van spiritus gelijkt en afkomstig is van een der chemische grond stoffen, die bij de fabricatie wordt gebruikt. De geur is echter volkomen onschadelijk; prof. dr. E. Waser, kantonchemiker van het kanton Zürich, komt in zijn op verzoek van de Zwitsersche regeering over deze vinding uitgebracht ra poort tot de conclusie, dat er uit geen enkel gezichtspunt eenig bezwaar aanwezig is om dezen lucifer onder het pu bliek te brengen. Naar men ons mededeelde bestaat het voornemen om. zoodra blijken mocht dat dit nieuwe artikel den newonen lucifer verdringt, hier te lande een fabriek op te richten, aan gezien alle voor de fabricatie noodzakelijke grondstoffen in Nederland voorhanden zijn GASVERGIFTIGING TE SCHOONHOVEN. Drie personen bewusteloos. Vermoedelijk tengevolge van gasvergifti ging zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag te Schoonhoven drie personen be wusteloos geraakt. In het perceel Varkens- markt 19 woont de 66-jarige schoenmakei A. Walter met zijn 74-jarige zuster, de wed. H. v. d. Berg met haar 45-jarige dochter A. J. H. v. d. Berg. Toen gisteren de woning gesloten bleef en men de bewoners niet zag, waarschuwden buren een familielid, den heer J. C. Peltenburg in de Koestraat. Men forceerde de deur van den schoenmaker Wal ter en vond de drie personen bewusteloos op hun bed. Drie geneesheeren uit Schoonhoven waren spoedig aanwezig en constateerden vergiftiging. De oorzaak kon tot nu toe nog niet worden opgehelderd. Daar er geen kachel had gebrand kon van kolendampver giftiging geen sprake zijn. Ook werden geen sporen van gas gevonden. Dt magen van de drie bewustelooze personen werden leegge pompt en de inhoud voor onderzoek naar Utrecht opgezonden. Voor zoover bekend be vonden zich daarin geen vergiftigingsver schijnselen. Een kind, dat bij de familie ge geten had, had geen last. >Vel klaagde een aantal meisjes, die Dinsdagavond bij de fa milie in huis waren geweest, waar zij naoiles hadden ontvangen, over misselijkheid en hoofdpijnen. De meisjes hadden niets ge bruikt. Hoewel de toestand der drie perso nen ernstig is, bestaat er geen direct levens gevaar. Vermoedelijk betreft het hier een geval van gasvergiftiging tengevolge van een lek in de ondergrondsche gasleiding. Bij den laatsten ernstigen winter deed zich een dergelijk geval voor in de woning aan den Havenstraatschen wal. Tijdens de vorst bleek de gasleiding stuk gevroren te zijn, waar door het gas door den niet bevroren grond onder de huizen in de woningen drong. Men is dan ook begonnen met het blootleggen der gasleiding om naar een lek te zoeken. Vanmorgen is men erin geslaagd de doch ter van de oude vrouw weer tot bewustzijn te brengen; ook de 66-jarige Walter gaf weer teekenen van leven. De oude vrouw was ech ter nog steeds bewusteloos. Men tracht de levensgeesten op te wekken. EEN „EEUWIGE" LUCIFER. De vinding van den Weenschen chemiker zal voor het eerst in Nederland op de markt komen. Er is destijds in de internationale pers veel gerucht geweest over een conflict, dat was ontstaan tusschen wijlen den Zweedschen luciferskoning Ivar Kreuger en den Oosten- rijkschen chemiker, Dr. Ferdinand Ringer, welk conflict zijn oorzaak gevonden had in de uitvinding door laatstgenoemde van den z.g. eeuwige lucifer". Als uitvloeisel van de bedreiging, welke Kreuger blijkbaar in deze vinding gezien heeft voor de wereldlucifers- industrie, is het tot patentproeven gekomen, terwijl Kreuger getracht moet hebben de on- geldigverklaring der patenten te bewerkstel ligen in de verschillende monopoliestaten, waarbij het succes echter uitbleef. Na den plotselingen dood van den Zweed met daarna de ineenstorting van zijn wereld concern, geraakte de naam van dr. Ringer op den achtergrond en velen meenden zelfs dat de „eeuwige lucifer" den weg was opgegaan van de tallooze uitvindingen, die een wijle de aandacht trekken en waarvan men later nimmer meer iets v'ieemt. In het onderhavi' geval gaat dit echter niet op; dr. Ringer's vinding heeft n.1. de phase van het experiment met succes door staan en vóór dit jaar ten einde is, zal de „eeuwige lucifer" op de markt verschijnen, waarbij als merkwaardige biizonderheid kan worden medegedeeld, dat Nederland daarvan de primeur zal hebben. Het is n.1. de N.V. „Raoa" te Amsterdam, welke als eerste de licentie gekocht heeft voor Nederland en koloniën. Zij heeft in dit verband een fusie aangegaan met de Z.A.B. Aktien Gesellschaft, in Zwitserland, welke onderneming in Zürich de eerste fabriek heeft gesticht, waar deze lucifers thans in groote hoeveelheden worden vervaardigd, nadat er gedurende twee jaren proefnemingen zijn verricht. De tweede fabriek, die zich uitslui tend met de fabricatie van deze lucifers bezighoudt, doch die. wat outillage, enz. be treft, achterstaat bij die te Zürich. bevindt zich te Florisdorf bii Weenen, de woonplaats van den uitvinder. Dr. Ringer zelf blijft bij elke onderneming, welke zich met de fabri cage en exploitatie van zijn vinding bezig houdt of in de toekomst zal bezighouden, ge ïnteresseerd; van de N.V. „Rapa" is hii. met Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag op de algemeene beschouwingen over de rijksbegrooting. In dezen hachelijken tijd, zegt de regee ring, overweegt één vraag alle andere: zal de regeering haar taak kunnen vervullen in gestadige samenwerking met de vertegen woordiging des volks of zal, ook in ons land, de loop der zaken een zoodanige worden, dat dit verband verbroken zal worden? De regee ring acht het eerste onmisbare voorwaarde voor een doeltreffend staatsbewind, het laat ste zou zij een ramp voor ons volk achten. De thans plotseling naar voren komende belangstelling voor ingrijpende wijziging on zer staatsinstellingen, is op zichzelf geens zins zonder beteekenis. Maar dit is niet de hoofdvraag. Die hoofdvraag is of zulk een wijziging urgent moet worden geacht. Het begrip: „corporatieve staat" in zijn meest gangbare beteekenis acht de regeering vol strekt verwerpelijk omdat het het maatschap pelijk leven in al zijn geledingen aan de staatsmacht onderwerpt, omdat het kerk en godsdienst, wetenschap en bedrijf van zijn natuurlijke vrijheden berooft. Ter beoordee ling van dit begrip heeft de regeering de voorlichting van een staatsmommissie niet noodig. Anders staat zij tegenover de ontwik keling der maatschappij in corporatieven zin. Hieraan wil de regeering medewerken. Zij wenscht echter te waarschuwen, zich niet te spoedig gevangen te geven aan de leuzen van den dag. Voor zooveel de regeering zou oor- deelen, dat wijzigingen in de Grondwet noodzakelijk zijn, zal zij niet aarzelen, daar voor te zijner tijd voorstellen in te dienen. Of het landbouwbedrijf behoudens een en kel onderdeel thans reeds in aanmerking komt om er de Bedrijfsradenwet in toepas sing te brengen, valt sterk te betwijfelen. De regeering verdedigt uitvoerig haar hou ding ten opzichte van de S.D.A.P. en het N.V.V. Een wetsontwerp, beo ogende o.a. een scherpere repressie van ontoelaatbare uitin^ gen in het openbaar, zal de Kamer weldra bereiken. De kwestie van het zich houden aan door volksvertegenwoordigers afgelegden eeden of beloften, wil de regeering aan een commissie voorleggen. Het wetsontwerp eener steunregeling voor

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9