Alkmaarsche Courant ^Buitenland £uchtvaact Honderd vt|l en dertigste Jaargang. VRIJDAG 3 NOVEMBER SPAANSCHE MOZAÏEK. No. 260 1933 EEN DUITSCHE SPION GEARRESTEERD BIJ OSTRAU. Naar de bladen berichten, heeft de politic fe Ostrau op het oogenblik dat hij bij Oder berg de Duitsche grens wilde overgaan in de richting naar Berlijn, den apotheker Helmuth Kloeke uit Leipzig gearresteerd. Tegelijker tijd werd de 19-jarige mej. Johanna Sophia Meiners aangehouden, een Nederlandsche, wier moeder te Parijs woont. Beiden hadden twee maanden lang gereisd langs de Tsjechisch-Hongaarsche grens. Zij begonnen hun tocht in Berehovo in het Kar- pathenland en zetten hem gedeeltelijk te voet en gedeeltelijk per auto tot Bratislava voort. Kloeke stelde zich overal voor als man dei wetenschap, die de strategische ligging der grens tusschen Tsjechoslowakije en Honga rije wilde bestudeeren. Uit de inlichtingen, die hij inwon, en uit de wijze waarop hij zich voor aantal inwoners, gezindheid, nationaliteit, godsdienst enz. in teresseerde, verder uit het feit, dat hij voor zijn komst naar Tsjechoslowakije eerst te Berlijn en daarna te Boedapest was geweest, rees bij de politie het vermoeden, dat Kloeke een spion was dienst van de irrendentistische centrale te Berlijn, waarvan het bestaan reeds eenigen tijd bekend was en welke met Boedapest samenwerkte. De juistheid van dit vermoeden acht de politie bewezen uit het materiaal, dat bij Kloeke in beslag is geno men en met name uit de gevonden instructies van Berlijn, die hij daar voor zijn vertrek naar Boedapest meekreeg en uit zijn gedetail leerde aanteekeningen en stapels foto's. Kloeke heeft bij de politie verklaard, dat mei. Meiners ziin verloofde was en dat zij van ziin werke'iik bednif geen vermoeden had. Zij geloofde, dat hij gegevens voor een wetensehanoeliik werk verzamelde. Voorloo pig is zij daarom op vrije voeten gelaten In ieder opval houdt d° ool'tie zich nog bezig met de vraag, hce 'n bij haar gevonden brief van haar moeder, die behalve haar naam op het adre« slechts Boedapest, Hon garije vermeldde, haar heeft kunnen berei ken komst van de Zigeuners Hun stamland is waarschijnlijk Indië, hun taal is ontsproten aan het Sanskriet; ze is echter, doorspekt met aan vrijwel alle gesproken talen ontleen de woorden, een wanstaltig dialect geworden Gedreven door een onweerstaanbaren drang tot trekken, verlieten zij hun Indisch vader land, reeds eeuwen lang zwerven zij rusteloos rond, overal gehaat, veracht, gewantrouwd als ongewenschte indringers. Zij hebben geen blijvende woonstee: hun huis is hun woonwagen. De weinigen, die het zwerven eraan hebben gegeven, wonen aan den rand der steden en dorpen, in arm zalige hutten. Zij slaan zich als paardenhan delaar, ketellapper, scharenslijper, waarzeg ster, bloemenverkoopster, enz. door het leven. Hun kinderen laten ze bedelen en zoo er al eens niet genoeg geld is opgehaald om eten te koopen, dan is dat niet zoo heel erg, want er loopen genoeg kippen en eenden rond De door het lot begunstigde Zigeuners worden muzikanten. Zigeunermuziek is droo- merig, meesleepend, ze is de weergave van schoone melodieën, die hem, die ze ten ge- hoore brengt, schijnen toe te stroomen uit een verleden Deze menschen zijn nu op Roemeensch gebied voor het eerst weer eens bijeen geweest. Ze hebben geprotesteerd tegen de samenleving, tegen hun lot, tegen de beschaving, die hun gezworen vijand is. Het toenemend aantal vrachtauto's heeft den paardenhandel van de Zigeuners vrijwel waardeloos gemaakt. Men heeft geen paar den meer noodig. Radio en gramofoon ma ken de muzikanten broodeloos En op het congres hoorde men kreten als „Vervloekt zij de radio! Vervloekt zij de gra mofoonl", kreten die door de duizenden aan wezigen onmiddellijk werden overgenomen Een oude Zigeunerin vroeg het woord. Zij eischte, dat alle blanke waarzegsters en hypnotiseur zouden worden gearresteerd. Den waren blik in toekomst of verleden hebben toch alleen maar zij, die tot het dui zenden jaren oude Zigeunervolk behooreo En algemeen wordt de beschaving ver oordeeld. Zoo zou ook emaille keukengereedschap moeten worden afgeschaft, daar dit leidt tót den ondergang van de Zigeuner-ketellappers Tenslotte verlangden de congressisten een betere behandeling. De ellende behoort uit de Zigeunerskanioen en wijken te verdwijnen Fel en heftig waren woorden en gebaren van de vele sprekers Het was een „echt" congres, geheel in den vorm. Een motie werd aangenomen èn een deputatie bracht ze ter kennis van den hoofdcommissaris van politie. PIJN IN DE GEWRICHTEN. Gewrichtspijnen worden veroorzaakt door urinezuur dat zich heeft kunnen afzetten in de gewrichten tengevolge van onvoldoende zuivering van het bloed door verzwakte werking der daarvoor zorg dragende organen. Verkeeren deze organen in gezonden toestand, dan wordt het urinezuur geregeld met de urine uit het lichaam afgevoerd. Zijn zij verzwakt, dan raakt het bloed over- zadigd ermede .het urinezuur kristalli seert en zet zich af in de spieren, ge wrichten enz De scherpe kanten der kristallen veroorzaken de ondragelijke pijnen, waaraan rheumatiek-patiënten lijden. Meer dan ooit is het in zulke gevallen noodzakelijk de oorzaak van het kwaad weg te nemen. Tijdelijke verlichting mag aangenaam zijn, doch de pijn her haalt zich daarna slechts erger Door echter de afvoerorganen tot gezonde werking te brengen, wordt het urinezuur ook geregeld afgevoerd, en hiervoor kunt gij niets beters gebruiken dan het middel, dat reeds jarenlang zijn deug delijkheid bewezen heeft en waarvan duizenden verklaarden, dat het hun uit stekend geholpen heeft: Foster's Rug pijn Nieren Pillen. Deze werken uit sluitend op de bovengenoemde organen, zij doen slechts één ding, doch doen dit dan ook uitermate goed. Neem nog heden een proef en ook gij zult overtuigd worden van de uitstekende hoedanig heden van dit probate middel. Verkrijgbaar bij apothekers •n drogisten k f 1.- f 1.76 •n f3.-p. doos. Lst vooral op dsn juist en naam. DE MAN MET DE ZWEEP. Om de eer van een vroi.w. Dezer dagen verscheen op de terreinen van ten bekende golfclub te Norbury in Engeland een man met een zweep. De man is geen lid van de club en had derhalve niet het recht, daar te verschijnen ,maar hij had een kleinig heidje te vereffenen met den „committee man". Deze had zich, met succes, verzet te gen inwilliging van een verzoek van de echt- genoote van den man met de zweep. De vrouw had daarvoor haar bekiag gedaan bij haar natuurlijken beschermer, die zich geroe pen veelde de eer van zijn vrouw op te hou den en daarom den „committeeman" vooi het front van de aanwezige leden der golf club met de zweep afranselde. De afgeran selde, die later verklaarde dat de zweepslag niet hard was aangekomen en dat zelfs een vlieg er niet onder zou zijn bezweken, bleek volstrekt niet onder den indruk te zijn geko men van de brute behandeling. Hij erkend'1 tegenover persvertegenwoordigers, die hem natuurlijk kwamen interviewen, dat hij zich inderdaad had verzet tegen toelating van de vrouw om redenen, die hij niet kon zeggen en die hij ook niet zou zeggen, en Jat hij had gedreigd a's lid van de club te zullen bedan ken. indien de vrouw werd toegelaten, man die de zweep had gehanteerd, achtte daarmee echter de eer van zijn vrouw gered •n het conflict als afgedaan. MUSSOLINI DANKT BALBO AF. Ingrijpende maatregelen. Van welingelichte ziide wordt vernomen dat Mussoüni voornemens is ingrijpende wij zigingen in zijn kabinet aan te brengen Verscheidene tegenwoordige ministers zullen aftreden. Genoemd worden o a. de minister van luchtvaart, luchtmaarschalk Balbo. de minister van marine admiraal Guiseppe Sirianni. de minister van landbouw Giacomo Acerbo, de minister van onderwijs Fransesco Ercole en de minister van openWe werk n Oraldo di GroHanlanza Mussoüni schijnt voornemens te zijn de ministeries van oorlog, luchtvaart en marine samen te voegen tot een ministerie van nationale verdediging, aan het hoofd waarvan waarschijnlijk zal worden benoemd de tegenwoordige chef van der. generalen staf maarschalk Madogüo. Mus- solini zelf zal minister-president blijven en fevens zelf de portefeuille voor buitenland- sche zaken en nijverheid behouden. EEN ZIGEUNER-CONGRES. Motie tegen de beschaving. Te Boekarest hebben de Zigeuners een Congres gehouden. Het is op de gewone wijze heel officieel bijeengeroepen. Na lang aarze len hadden de autoriteiten te Boekarest de vereischte toestemming gegeven. Het is ge houden op een greote weide bij de stad. Van alle richtingen kwamen de congressisten: oude en jonge Zigeuners, mannen en vrou wen. Hooge gestalten in armoedige, geha vende kleeding, donkerbruine gezichten met donkere, droomerige oogen, die getuigen van onderworpenheid, tusschen bloedroode lip pen hagelwitte tanden. De vrouwen hebben pikzwarte haren, waar bontgekleurde linten door zijn gevlochten. De wijde, schoonge- wasschen rokken hangen tot op den grond. De meeste vrouwen dragen een zuigeling op den arm, meestal houdt een tweede dreu mes, die nauwelijks kan loopen, krampachtig de rokken van zijn moeder vast. Ook ziet men vele oude vrouwen; zij zijn doorgaans foei-leelijk, haar tanige gelaatshuid zit vol diepe rimpels, in den tandeloozen mond klemmen zij de onvermijdelijke sigaret. De man, die als voorzitter fungeert, ziet er uit alsof hij de wijsheid van duizenden jarer. In zich heeft. Zijn oogen zijn peilloos. Duister en door sagen omgeven is de af- GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ENGELAND. Groote overwinningen der arbeiderspartij. Gisteren zijn in Engeland de gemeente raadsverkiezingen in een derde deel van het land gehouden. In het geheel werden 871 ze tels bestreden. Deze waren bezet door 337 conservatieven, 256 arbeiderspartij-leden, 165 onafhankelijken en 113 liberalen. Te Londen hadden geen verkiezingen plaats maar wel in de groote steden van Lancashire, Yorks- hire, Wales en de Midlands. De voornaamste uitslagen zijn: te Birming- ham winnen de arbeiders 5 zetels, te Huil eveneens 5, te Salford 7, te Nottingham 3, te Preston 2, te Burnley 5, te Derby 4, te South- ampton 4, te Liverpool 6, te New Castle 5, te Blackburn 4, te Plymouth 5, te Sheffield even eens 5, te Leith 6, te Bolton 7, te Middlesbo rough 3, te Walsend 7 .te Manchester 4, te Swansea 3 en te Sunderland 7. In totaal waren om 12 uur vannacht de uit slagen in 87 gemeenten bekend. De arbei derspartij wint in totaal 142 zetels en verliest er 5. de conservatieven winnen 6 en verliezen 95, de liberalen winnen 5 en verliezen 23 en de onafhankelijken winnen 10 en verliezen 40. SPAANSCH COMMUNISTENLEIDER VERONGELUKT. Ramon Casanellas, een der communisten leiders in Spanje en oud-officier van de Rus sische luchtvloot, is bij een motor-ongeluk om het leven gekomen. Hij reed met een mo torfiets met zijspan, waarin een andere com munist zat, tegen een auto op, tengevolge waarvan Casanellas en zijn metgezel om het leven kwamen. Casaneüas was elf jaar geleden, in de on rustige tijden, die volgden op het vermoorden van den Spaanschen premier Eduardo Dato, naar Rusland gevlucht, waar hij vlieger werd en tot officier bevorderd werd. Eenigen tijd geleden, bij het uitroepen van de Spaansche republiek, keerde hij naar zijn vaderland te rug, doch hij werd, in verband met zijn com munistische agitatie, uit het land gezet. Na in België te hebben vertoefd, trachtte hij opnieuw in Spanje binnen te komen, doch hij werd gearresteerd Dezer dagen was hij juist voorwaardelijk in vrijheid gesteld. EEN BURGEMEESTER WILDE DUEL» FE»?FN. Uit Barcelona wordt gemeld, dat aldaar op het laatste moment een sabelduel verhin derd kon worden tusschen den burgemeester van Barce'ona en den hoofdredacteur van een satiriek-politiek weekblad. De burge meester achtte zich beleedigd door een publi catie in het bedoelde weekblad. Hoewel de politie last had gegeven het duel met alle beschikbare middelen te voorkomen, was het den beiden tegenstanders gelukt, elkaar gis teren op de afgesproken plaats te ontmoeten Op het laatste oogenblik slaagden de beide secondanten er echter in, een verzoening tus schen beide oartijen tot stand te brengen. Ceen der beide duellanten had ooit eerder de sabel gehanteerd. klein restaurant, kamers om een spelletje te doen, een lees- en praatvertrek en een biblio theek, dat alles voor frs. 20 per maand. Den lsten December wordt het geopend. Honderd leden lieten zich al inschrijven en 250 anderen vroegen daartoe in aanmer king te worden gebracht. Natuurlijk wordt niet iedereen aangenomen en spelen om geld is verboden. In het geheel kunnen 500 toetre dingen ontvangen worden. Winst maken is uitgesloten. De verteringen zijn zoo goei- koop mogelijk en er is geen enkele bepaalde post. DE VERDWAALDE. Mevr. Ignatz Griebl, de vrouw van den vroegeren president der Duitsche vereenl- ging „Freunde Neu Deutschlands" heeft bij een onderzoek in de zaak-Spanknoebel ver klaard, dat zij als Amerikaansch burgeres weigert tegenover een Joodschen advocaat of rechter een verklaring af te leggen. Dit slaat op den officier Medalie, die Jood is. Frau Griebl weigerde bovendien den eed af te leggen op den „Joodschen bijbel", doch mevrouw was wel bereid den eed af te leg gen. De officier Medalie deelde mede, dat het hooren van getuige van geen belang is, hoe wel dergelijke lieden tot nu toe steeds we gens minachting voor de rechtbank werden bestraft. Yasoesaboero Mori, die van zijn functie is ontheven. Sjntaro Kawasjima is eveneens van zijn functie als gezant in Griekenland en Albanië ontheven. Uitgifte van 400 millioen Yen aan schatkist obligaties. Het ministerie van financiën maakt bekend dat tot een bedrag van 400 milüoen Yen aan schatkistoblgaties zal worden uitgegeven, welke 4 pCt. rente per jaar zullen geven. Zij zijn aflosbaar in ongeveer 24 jaren. De koers van uitgifte is 98 pCt. Van de 400 millioen zullen 300 millioen worden ge plaatst bij de Bank van Japan, terwijl op de overige 100 millioen bij de spaarbanken zal kunnen worden ingeteekend. BERLIJN OVER DE VREDES CONFERENTIE TE TOKIO. Het Japansche voorstel een internationale credesconferentie te houden te Tokio, is in politieke kringen te Berlijn met belangstel ling ontvangen. Het voorstel kan slechts worden toegejuicht, aldus wordt verklaard, omdat het te kennen geeft, dat de te regelen kwesties langs vreedzamer, weg moeten wor den opgelost. Aan den anderen kant kan men uit het feit, dat Japan een dergelijke vredes conferentie gewenscht acht den ernst van de zaak concludeeren. Het verluidt, dat een officieele Japansche uitnoodiging aan Duitschland nog niet te Berlijn is ontvangen. ORKAAN TEISTERDE WEST JAMAICA De gouverneur van Jamaica meldt, dat op 30 en 31 October het Westelijke gedeelte van Jamaica door een ernstigen orkaan is geteis terd. Honderden personen zijn dakloos ge raakt, terwijl tien dooden te betreuren zijn De bananenoogst te Saint James is geheel verwoest. Ook de te vélde staande gewassen zijn ernstig beschadigd, terwijl aanzienlijke schade werd aangericht aan telefoon- en te legraaflijnen. zoomede aan bruggen en spoorwegen. Het overige deel van het eiland is minder door den wind getroffen doch heeft nadeel ondervonden van den hevigen storm. MUTATIES IN DEN JAPANSCHEN DIPLOMATIEKEN DIENST. Er worden mutaties in den diplomatiekoi dienst aangekondigd. Haroeisji Nagaoka, ai- ambassadeur in Frankrijk, die thans met v lof in Japan vertoeft, is °P, z.'in cV5trnZ°L am zijn functie ontheven. Naotake Sato, bassadeur te Brussel is benoemd o. p g van Nagaoka. Nabcefoemi Itoh tot gezant in Polen, terw.j; Ma kotano 1*- noemd is tot gezant in Chili als p UIT HET VREEMDELINGEN LEGIOEN GEDESERTEERD. Een 24-jarig Engelschman is na een verblijf van 3 jaar in het vreemdelin genlegioen gedeserteerd en te Gibraltar aangekomen. Uit Sidi Bel Abbes had hij in een autobus weten te ontsnappen naar Oran en was verder als verstekeling meege reisd naar Almeria aan boord van een Engelsch schip. Van Almeria was hij naar Malaga gewandeld en daarna naar Gibraltar, een totalen afstand van bijna 500 K M. De politie te Gibraltar heeft aangebo den zijn passage naar Londen te beta len. Hij is zeer verlangend zijn vrouw en ouders terug te zien. JAPAN TREKT ZIJN TROEPEN TERUG. Van den Chineeschen muur. Na een bezetting van bijna zes maan den zijn de Japansche troepen begonnen in snel tempo het gebied in Noord- China ten Zuiden van den Grooten Muur te ontruimen. De troepen worden in Noordelijke richting teruggetrokken en geconcentreerd in de provincie Jehol en Mandsjoekwo. Deze beweging wordt in militaire kringen beschouwd als een onderdeel van de nieuwe Japansche actie tot versterking der strijdkrachten in Noord-Mandsjoerije langs de Siberi sche grens der Sovjet Unie. Minstens een geheele Japansche divisie komt door deze evaquatie vrij om de troepen langs de Sibei grens te versterken. CUBA WEER ONRUSTIG. Verschillende bomaanslagen. In tal van plaatsen op Cuba is het nog steeds rumoerig. Te Havanna werden gisteren eenige bomaanslagen gepleegd en ontstonden verschillende schietpartijen in het centrum der stad. Het schijnt, dat verscheidene personen hierbij gewond werden. Onbekenden hebben uit een auto tal van schoten gelost op het hoofdbureau van politie, waarna de auto er met groote snelheid vandoor ging. SOCIËTEIT VOOR EENZAMEN. René Paul, begaan met het lot van eenza- n n, die te Parijs geen familie en eigenlijk geen huiselijken haard hebben, heeft te hun nen behoeve een soort sociëteit gesticht en wel in de nabijheid van de kerk Notre Dame de Lorette. Een aardig huis van drie verdie pingen in een tuin, een groote salon, een door Dr. OTTO RONART. II. In Spanje zijn tegen de 35,000 kerken en kapellen. Daar Spanje ongeveer 21 millioen inwoners telt, komt dus op iedere 500 in woners een kerk of kapel vooi. Is dat veel? Is dat weinig? Daar is over te twisten. De Spanjaarden hebben dat in April 1931 en ook daarna grondig gedaa i. Bewijs hiervoor zijn de vele verwoeste of beschadigde kerken die overal in het land voorkomen. Naast het konings-slot var. Madrid staat het fundament van de cathedraal der „Nuestra de la Almu- dena". Volgens den wensch van den markies de Cuba zou zij een van de mooiste en rijkste kerken van Spanje worden. Jarenlang werd er aan gewerkt. Sedert April 1931 ligt de arbeid stil. Zal die ooit weer begonnen worden? De beslissing hangt daarvan af, wie de b' vonei van het aangrenzende paleis is: wanneer er ooit weer een koning zijn zal, dan zal o k de wensch van den markies de Cuba in rvulling gaan er de Cathedraal een der mooiste en rijkste kerken van Spanje worden. De meeste verwoeste kerken en kloosters zijn in Andalusië. De Castiliaan houdt van het groofe woord, de Cataioniër van de groote gtste. de Andalusiëi echter van de daad. Nergens zijl. er zooveel stakingen als in Andalusië nergens woedt zoo het poli tieke geschermutsel, dat dagelijks nieuwe offers eischt, nergens is men zoo radicaal als in deze provincie van Spanje, waar rijkdom en armoede het scherpst contrr.steercn. Maar in Andalusië. waar de grootste en rijkste wiji.gaarden zijn, uit welke de beroemde Malaga- en Jerez-wijnen stammen, woedt ook de reactie. Hier in Sevilla heeft nog deze zomer generaal Berenguer de troepen ver zameld, waarmee Lij naar Madrid wiide trek ken om de Republikeinsche Regeering omver te werpen. Maar de aanhang was gering en het leger trouwer aan de Regeering dan hij gedacht had. Generaal Berenguer verliet zich te veel op de Guardia Civil, het door Alfonso XIII opgerichte élite-coi ps. welks comman- p Berenguer was. Bovendien kwamen de idalusische arbeiders in verzet en zoo was de Republiek weer eens gered. In Madrid beraadslaagt de Cortez, het Spaansche Parlement. Zij beraadslagen reeds een jaar, dagen en nachten lang. Zij doen zeer veel werk en vaa.digen honderden nieuwe wetten uit. In Madrid vertelt men elkaar de aneodote van Don Royo Villa Nova, die, evenais vele andere afgevaardig den door den inspannenden arbeid en Je groote hitte ovtrvermoeid, af en toe gedu rende de beraadslagingen in slaap viel. Dat was natuurlijk zeer gênant en mocht niet voorkomen. Op een goeden dag verscheen hij met een grooten zwarten bril tot verwonde ring der andere afgevaardigden. De verba zing werd nog grootzr. toen ee ïige dagen later ook andere afgevaardigden met zwarte brillen verschenen. Het raadsel werd helaas slech's al te snel ontdekt: Don Antouio en de anderen hadden de brillen gebruikt, om achter de zwarte glazen ongestoord een dutje te doen! Een der onderwerpen waarover het langst beraadslaagd werd, was het Catalonische statuut. Dat oevat de regeling van de ver houding tusschen de Catalonische provin cies met Barcelona als hoofdstad en het ove rige Spanje. De Cataloniërs. die hun onaf hankeliikheid boven alles stellen en zich reeds door 'mn taai, die aan het Fransche Provencaalsche dialect verwant is. van de Casiilianen onderscheiden konden zich nooit met den Spaanschen eenheidsstaat tevreden stellen. Onder het koninkrijk kwam het her haaldelijk tot bloedige botsingen, ia een der hoofdoorzaken van de revolutionnaire be- weging, die tot de April-omwenteling leidde was het streven der Cataloniërs naar onaf hankelijkheid. En van den eersten dag af. dat de republikeinsche vlag geheschen werd, ver kondigde de leider der Cataloniërs, kolonel Macia, de onafhankelijkheid van Catalonië Slechts met de grootste moeite gelukte het de scheiding der beide deelen van het Iberi sche Schiereiland te voorkomen en het re sultaat der conferenties was het zg Cata lonische Statuut, dat in den zomer van dit jaar tot stand kwam. Maar nog zijn de ge moederen niet gekalmeerd. Den Cataloniërs biedt het te weinig, zn verlangen vóór alles een eigen leger; den Castillanen gaat het te ver, zij zien daarin het begin der ontbin ding van het Rijk. Het Catalonische probleem zal den Spaanschen politici nog menige harde noot te kraken geven. De nieuwe constitutie geeft het land de grootst mogelijke democratie. Het Spaan sche volk, dat in den koningstijd slechts ge ringen invloed op de politiek en het bestuur van het land kon uitoefenen, heeft thans de mogelijkheid gekregen zichzelf te regeeren. Doch de allergrootste rechten en vrijheden zijn waardelooze dingen in de hand van dengene die ze'niet weet te gebruiken. De Spanjaarden moeten nog de school der poli tiek doorloopen, voordat zij zoover zijn. dat zij de waarde van de rechten beseffen, die zij door de April-revolutie hebben verworven. Ondertusschen berust het lot van Spanje bij eenige zeer ervaren politici, die reeds onder den koning als zijn ministers en ambtena ren een zekere invloed hadden en die nu moe ten bewijzen, dat zij niet slechts in naam des konings, doch ook als functionarissen van het volk weten te regeeren. Een groot deel van hun tijd moesten zij tot oo heden wijden aan de bescherming en de vestiging der Re publiek. die van vele zijden van binnen en van buiten aangevallen werd. Bovendien hebben zij reeds veel gepres teerd voor de politieke en cultureele ontwik keling van het volk. speciaal door de on- richting van veie goede scholen. Veel werd ook voor de emancipatie van de vrouw ge daan. Het lot van de Spaansche is merk waardig. Zooals in vele Spaansche dingen, is het het contrasteerende, dat voor alles opvalt: politiek is de vrouw sedert de revo lutie geëmancipeerd. Waarvoor de Engel- sche vrouwen jarenlang heftige strijd moes ten voeren, dat de Fran^aises nog altijd niet liereikt hebben, dat viel de Spaansche vrou wen zonder dai zij er iets voor deden ais rijpe vrucht in den schoot. Zij kunnen kiezen en gekozen worden. Zij kunnen kiezen en ge kozen worden. Zij kunnen alle openbare ambten bekleedeti. De eerste minister van On derwijs na de revolutie was een vrouw. Fr zijn vrouwelijke rechters en advocaten. De vrouw is politiek vrij en voor de wet ook in haar sociale positie, den man volkomen ge lijkwaardig. Maar als lid van het gezin, als echtgenoote. in haar pri 'é-belangen is niets veranderd, d» Spaansche vrouw leidt afge zien van eenige uitzonderingen in liet gezin het leven van een slaaf Men ziet haar zelden alleen op straat, ook niet overdag. Op het corso, dai zooals in alle Zuidelijke landen een van de gewichtigste gebeurtenissen va.i den dag is. moet zij steeds ender geleide zi:n. Waaraan ligt deze midd-leeuwsche pos'tie van de vrouw die zoo scherp in tegenstel ling is met haar politieke vrijheid? Voor het gorotste deel is zij er misschien zelf schuldig aan. Er is na de revolutie nog te weinig tijd verloopen, dan dat zij er v.ich reeds van bewust zou kunnen zijn wat deze* vrijheid bcteekent. Het ligt misset ien ook aan ien man, die het niettegenstaande alle Spaansche ridderlijkheid niet ongaarne ziet wanneer de vrouw hem dienstbaar is Dat is hij van ouds her gewend en zulk een aangename gewoonte geeft men niet zoo lic.it op. Wie thans door Spanje reist moet aan °.n huis denken, dat nog in aanbouw is Het huis schijnt volgens hef ontwero en de reeds zichtbare contouren zeer fraai te worden. Al- leen zou het rK>g zeer veel tijd kosten voor dat het k:aar is. Misschien ier.kt de reiziger bij zichzelf zou het practischer geweest zijn. zonder aan de edele bedoeling van den bouwmeester tekort te willen doen het huis niet zoo voornaam en hoog te con- strueeren, maar eenvoudiger en doelmatiger. Men ware dun eerder onder dak gekomen. HET ECHTPAAR LINDBERGH IN ONS LAND. De aankomst op Schelling- woude. Felle regenviagen striemden het Buiten-IJ, en het kleine gezelschap, dat in de hangar van het Marine Vliegkamp te Schellingwoude bijeen was, waagde zich slechts, tusschen de buien in, naar buiten op den steiger om den zwaai bewolkten hemel af te kijken. In de vliegloods waren aanwezig de Commandant van de Marine te Am sterdam, Kolonel Van Reede, de Ameri- kaansche consul-generaal te Amsterdam Charles L Hoover en echtgenoote, de heer Plesman, Directeur van de R L M., de heer Thomson, stationschef van Schiphol, een vertegenwoordiger van de Wright Curtiss-motorenfabriekeo en van de Standard Oil, de eene voor even- tueele controle op den motor van Lind- bergh's toestel en de ander ter coutroiee- ring van de aanvulling van de brand stofvoorraad, en verder de gebruikelijke journalisten en persfotografen. Ht is enkele minuten na drieën als het roode éénmotorige watervliegtuig uit Zuid Oostelijke richting opduikt Binnen enke'e minuten is het boven het vlieg kamp, en na even met eenige ruime cirkels het terrein te hebben verkend, strijkt het in de richting van de Strek dam neer en komt het naar de hangar getaxit. Een marinesloeg vaart het vliegtuig tegemoet en aan den vleugel mee terug om de juiste koers aan te geven. Lindbergh staat rechtop in de cockpitt en steeks in zijn gele overall ver boven den romp van het toestel uit. Het is de bedoeling, het vlegtuig tus schen de beide houten vlotten terzijde van de helling aan den betonsteiger te krijgen, maar de krachtife wind en de zi.'stroom doen het lichte watervliegtuig afdrijven, en dus taxiet Lindbergh op nieuw weg om na eenige manoeuvres tenslotte tusschen de beide vlotten te recht te komen, waar de daar opgestel de matrozen de vleugels grijpen en het toestel aan den rechtschen steiger mee- ren. Lindbergh trekt zijn overall uit en klimt uit het toestel op het vlot, waar Kolonel van Reede hem ontvangt en

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9