DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Fransche regeeringsverklaring. QaqeÜiksch Overzicht Buitenland, Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0-25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 261 Zaterdag 4 November 1933 Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. 135e Jaargang Minister-president Sarraut legt in de Fransche Kamer de regeeringsver klaring al, waarna de Kamer haar vertrouwen in de nieuwe regeering uitspreekt. HULDE AAN PAINLEVé. In den afgeloopen nacht om streeks 1 uur heeft de Fransche Kamer door aanvaarding van een door den plaatsvervangenden lei der der radicaal-socialistische fractie, Delbos, ingediende motie met 320 tegen 32 stemmen, bij opvallend veel stemmen blanco, haar vertrouwen in de regeering 1 uitgesproken. BEGIN VAN DE STAFRECHT- HERZIENING IN DUITSCHLAND. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN DUITSCHLAND. STEIDLE COMMISSARIS VOOR PROPAGANDA. PARTIJ-INSIGNES VERBODEN. In het Saargebied. EEN ENGELSCHE STEM OVER DEN WERELDTOESTAND. Captain Eden zegt zijn meening. AFTREDEN VAN DEN AMBASSADEUR TE PARIJS? WAT ER IN ITALIË GEBEURT. DE FARMERSSTAKING IN AMERIKA. Een dreigende toestand. EEN NIEUWE KOERS IN DE JAPANSCHE POLITIEK. Waf vandaag de aandacht trekt STERFGEVAL IN DE JAPANSCHE KEIZERLIJKE FAMILIE. NEGEN NEGERS VERBRAND. Directeur: C. KRAK. Dit nummer bestaat uit drie bladen. De Fransche Kamer was Vrijdagmiddag im drie uur voor het eerst bijeengekomen, teneinde de regeeringsverklaring van den nieuwen premier Sarraut aan te hooren. Nadat de talrijk aanwezige leden eerst staanden den overleden staatsman Painlevé herdacht hadden en de zitting ten teeken van rouw een uur was opgeheven, kreeg daarna Sarraut het woord voor het afleggen van de regeeringsverklaring. In deze verklaring heeft de regeering het vertrouwen van het parlement en het goedkeuren der maatregelen tot financieel en economisch herstel ge vraagd. Ten opzichte van een wereld, die overgele verd is aan verwarring en waarin de ge dachte aan -geweld en de beperking van de kostbare vrijheid aller welvaart bedreigen, willen wij, zoo heet het in de verklaring, toonen, dat Frankrijk in staat is om in het vrije spel der republikeinsche instellingen en door den moed van zijn zonen den wil en de kracht te vinden, den huidigen moeilijken tija te overwinnen. Wat 'betreft het begrootingsevenwicht staat de huidige regeering op hetzelfde standpunt als de vorige. Zij verlangt bezuinigingen, het tegengaan van misbruiken en de bestrij ding van belastingontduiking. Na het her stel van het begrootingsevenwicht moet een belastinghervorming komen, die door invoe ring van normale belastingregelingen het herstel zal brengen der eerlijke belastingop brengst. De daarmede verbonden belasting- voorschriften zullen gunstigen invloed oefe nen op het economische leven en leiden tot een verlaging van de kosten voor het levens onderhoud. Frankrijk blijft tot internationale samen werking met het oog op het herscel van den economischen vrede bereid, maar zoolang de tegenwoordige economische warwinkel blijlt bestaan, heeft Frankrijk het recht en den plicht zijn toekomst in economisch opzicht te verzekeren. De dumping op de geldmarkten dwingt Frankrijk den land- en wijnbouw en de in dustrie te beschermen. De contingenteeringspolitiek moet tot ruil object worden gemaakt. Frankrijk moet zijn koloniaal rijk ten volle exploiteeren en de economische betrekkingen van het moederland met de koloniën uitbrei den. De idee van den vrede onder de volken en onder de rassen vindt in de Fransche buiten- landsche politiek haar uitdrukking. De nieuwe regeering houdt aan de richtlij nen der vorige vast en wil de hoogere belan gen van Frankrijk waarborgen. De regeering verwacht van de eerbiediging van de uit verdragen voortvloeiende ver plichtingen en van een rechtmatige toepas sing van het Volkenbondsstatuut de regeling der vraagstukken die thans zoo zwaar op het materieele en moreele lot der volken drukken. De regeering voert haar buitenlandsche politiek in den zelfden geest van soliditeit en internationale samenwerking. Deze politiek blijft hier bij in overeenstemming met een trouw vasthouden aan alle vriendschappelijke betrekkingen die Frankrijk heeft aangeknoopt en die haar ooisprong vinden in de gemeen schappelijke zorg voor stabiliteit, orde en vrede in veiligheid. In het verleden zoowel als in het heden blijft Frankrijk trouw aan zijn verplichtingen en koestert het dezelfde zorg voor de waar borgen. die de voorwaarden dezer verplich tingen zijn. Frankrijk zal zich niet afwenden van de verplichtingen, die het te Genève op zich heeft genomen en dit wel in volledige solida riteit met alle onderteekenaars van de vredes verdragen en van het Volkenbondsstatuur. Frankrijk zal het werk, dat berust op de fei telijke grondslagen, welke met Engeland, Amerika en Italië en in volle overeenstem ming met de andere bevriende naties zijn vastgesteld, voortzetten. Frankrijk, dat kalm en sterk is, wil zich vrij maken van eiken hartstocht, omdat het zich in staat voelt zijn recht te doen eerbiedi gen. Dit recht komt onder de huidige omstan digheden overeen met het werk van alle na ties, die aan het behoud van den vrede willen vasthouden, en in het bijzonder van hen, die door bepaalde banden met Frankrijk zijn verbonden, nl. Engeland, welks hooggeplaat ste staatlieden verklaard hebben dat de Lo- carno-overeenkomst_ ongewijzigd van kracht blijft. Italië, welks jongste diplomatiek initia tief duidelijk den wil te kennen geeft om met Frankrijk in het werk der Europeesche samenwerking samen te gaan, de Ver. Staten van Amerika, die over den Oceaan heen het werk des vredes onmiskenbaren steun ver- leenen, Rusland, dat de tegenwoordige we reld de bijdrage van zijn niet-aanvalspacten en zijn protocol tot definieering van de aan vallers geeft, en ten slotte de vrienden van Frankrijk, zooals België, Polen en de Kleine Entente, die bouwende op de trouwe aanhan kelijkheid van Frankrijk, zich bij de Fransche plannen en de Fransche onderhandelingen hebben aangesloten. Het land, zoo besluit de regeeringsverkla ring, heeft vertrouwen in de ontwikkeling der democratie en de instellingen van het parle mentaire regiem. De overwinning van Sarraut. Na deze uiteenzetting van minister-presi dent Sarraut begonnen de debatten, die tot laat in den avond voortduurden. Daarna deelde de afgevaardigde Bedouce mede, dat de socialisten zich van stemming zouden ont houden, daar zij vreesden, dat de regeering dezelfde politiek zou inslaan, die haar voor gangster ten val had gebracht. De neo- so, ialist Renaudel verlangde opheldering van Sarraut of dez aansluiting naar rechts dacht te zoeken. Vervolgens verklaarde hij, dat zijn vrienden voor de regeering zouden stemmen, nadat Sarraut in het licht had ge ste'd, dat hii als radicaal-socialist een poli tiek van linksche meerderheid zou voortzet ten. maar vastbesloten was noch van links noch van rechts voorwaarden aan te nemen. Daarna had dc stemming olaats met het bekende resultaat. Hieruit bleek, dat alleen uiterst links en uiterst rechts hebben gestemd en dat de socialisten en een deel der rechter vleugel blanco gestemd hebben. Ter vergelijking moger hier nog enkele cij fers genoemd worden van stemmen van vroe p-ere regeeringsverklaringen. De regeering Daladier kreeg indertijd 370 tegen 200, de regeering Paul Boncour 370 tegen 166 stem men. In het Rijksministerie van Justitie is gisteren een door den Rijksminister van Justitie in overleg met den Rijkskanse lier benoemde commissie bijeen geko men tot vaststelling van een nieuw ont werp strafwetgeving, dat de basis zal vormen voor het later door den Rijks minister van Financiën bij het Rijks kabinet in te dienen officieele ontwerp Het groote werk der hervorming van het strafrecht en van het strafproces treedt hiermede in een beslissend sta dium. De geest van den nieuwen staat, aldus wordt verklaard, moet de reorga nisatie van het recht richting en doel geven. Daarbij moet men zich evenwel ook de ondervindingen van de practijk ten nutte maken Te Hamburg heeft dr. Goebbels gister avond voor een groot gehoor een rede voering uitgesproken in het kader der verkiezingscampagne, waarin hij o m. zei de: Wanneer de leider thans reeds voor de tweede maal Frankrijk de hand ter ver zoening toesteekt, zal het wel op den duur deze grootmoedige geste niet over het hoofd kunnen zien Wij doen een beroep op de volkeren der wereld en de druk der volkeren tegen hunne staats lieden, om deze aangeboden hand te grijpen, zal sterker en sterker worden, hoe grooter de crisis wordt, waarin Eu ropa geraakt is en die ten slotte iedere verdere cultureele ontwikkelirg van een werelddeel onmogelijk zal maken. Wij willen geen revanchepolitiek voeren en niets is verder van ons dan een wild hoera-patriotisme te nuldigen. Wij behandelen deze problemen zeer ernstig en zeer bewust van verantwoor delijkheid Wij willen geen oorlog, want wij zijn er van overtuigd, dat ieder in den oorlog meer verliezen zou, dan een enkel man daarvan zou kunnen winnen. Bondskanselier dr. Dollfuss uit Oos tenrijk heeft den veiligheidscomissaris voor Tirol, dr. Richard Steidle, benoemd tot bondscommissaris voor propaganda. De regeeringscommissie voor het Saargebied heeft den leden van den landraad het ontwerp doen toekomen van een nieuwe verordening, waarin de tot nu toe bestaande verordeningen voor de garantie der openbare orde en veiligheid ten deele worden uitgebreid, anderdeels in hun scanctiebepalingen worden verscherpt. Het dragen van uniformdeelen en par tijinsignes is verboden. Verboden wordt ook het drage nvan uniformen op niet toegestane bijeenkomsten buiten het Saargebied, zoomede marschoefeningen, veldoefeningen e.d. Iedere bezitter van een openbare gelegenheid wordt be dreigd met de intrekking der concessie, wanneer hij politieke bedreigingen op zijn gasten toelaat. De parlementaire onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Anthony Eden, heeft gisteravond te Shipton een toespraak gehou den, waarin hij refereerde aan den toestana in Europa. Hij zeide, dat het niet verrassend is, dat Duitschlands uittreden uit den vo- kenbond en het verlaten van de Ontw pe- ningsconferentie eenige bezorgdheid en zekere onbehaaglijkheid in ^uroprt. ni teweeggebracht Er is evenwel geen r te alarmeeren. De toestand za\ o g j kunnen worden gered Om aldus en moeten wij het hoofd en onze P houd,,, Hii noe>nde jfS,Km ta no een der meeste effectieve uu vrede in West-Europa te handhaven. Het belangrijkste instrument in die overeenkomst is het verdrag der wederzijdsche garantie Dit is geen verbond tusschen Frankrijk en Engeland tegen Duitechland verre van dien. Het vormt een onderdeel van een over eenkomst daarbij Duitschland, België, Frankrijk, Groot Brittannië allen partijen zijn. De schikkingen zijn zuiver defensief en zij zijn een aanvulling op het Volkenbonds- statuut. Zij vormen in geen enkel opzicht een verbond tusschen Engeland en zekere landen dat gericht is tegen andere landen Door dit verdrag van wederzijdsche garantie hebben de staten-onderteekenaars onderling en collectief den territorialen status quo ge garandeerd, zoomede de onschendbaarheid der grenzen'en de demilitariseering van Rijn land. Het verdrag is ondergebracht bij den Volkenbond. Op een uitzondering na moeten beslissingen worden genomen door den Vol kebondsraad. De raad kan geen beslissing nemen tenzij met algemeene stemmen. Aan gezien Broot-Brittannië permanent raadslid is kan dus geen beslissing worden genomen, zonder onze toestemming, aldus Eden. De eenige uitzondering hierop is, dat ingeval van een flagrante schending der overeen komst geen oorlog aan te gaan of betreffen de de demilitariseering van het Rijnland door een der partiien. zijn wij verplicht on middellijk de benadeelde partij ter hulp te snellen, indien direct optreden noodzake- lijk is. Het ligt evenwel in onze eigen beoordee ling of deze verplichting toepasselijk is. Het verdrag van Locarno voorziet er niet in op welke wijze een der partijen zich er aan zou kunnen onttrekken. Eenige critici hebben ge suggereerd, dat indien zulks mogelijk zou zijn Britannië zich niet zou laten betrekken in eenigen Europeeschen oorlog. Juist het tegengestelde is waar. „Wij zullen niet een anderen oorlog uit den weggaan door te zeg gen, dat wij in geen geval een onrechtvaar dig aangevallen staat ter hulp zullen snel len. Brittannië is nog steeds een groote mo gendheid en het heeft zijn verantwoordelijk heid als groote mogendheid. Indien we er voor vreezen ons te kwijten van deze verant woordelijkheid, dan zullen we nooden tot een ramp, welke zal volgen. Vandaag den dag is een politiek van isolement een politiek van dwaasheid. Zelfs indien wij terug zouden willen komen op onze woorden, zouden wij dat niet kunnen. Maar natuurlijk is er geen kwestie van dat wij dat zouden doen. Zooals Baldwin onlangs heeft gezegd: Wat Brittan nië heeft geteekend, zal het nakomen. Brit tannië is zijn handteekening jegens België nagekomen. Zijn handteekening op deze over eenkomsten van Locarno is heilig. In politieke kringen verluidt, dat de Amerikaansche ambassadeur te Parijs. Jesse Strauss, niet meer op zijn post zal terug keeren. Ambtenaren van het staatsdepartement verklaren in dit ver band dat zij nergens van weten, doch dat zij wèl mogelijk achten, dat Straus wegens gezondheidsredenen aftreedt. Verschillende berichten uit Rome, voornamelijk van Amerikaansche zijde, hebben nauwkeurige gegevens vermeld over een a s. ministerwisseling, ontbin ding en reorganisatie van de kamer van afgevaardigden etc. De bijzonderheden van deze berichten zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Slechts zooveel staat vast, dat twee sedert jaren hangende kwesties, de uitbouw van het corpora tieve systeem door de vakcorporatie, misschien met overeenkomstige reorga nisatie der kamer van afgevaardigden en samenvatting der drie militaire mi nisteries in één enkel, binnenkort tot oplossing gebracht zullen worden Dat de ontbinding van de kamer van de af gevaardigden, die toch op 12 December haar laatste zittingsperiode ingaat, in Vtrband daarmede voorstellen te behan delen zal krijgen, is niet uitgesloten. Ook schijnt het waarschijnlijk, dat 'e- gelijk met het aftreden van den minister van oorlog, van marine en van lucht vaart, verdere veranderingen zullen plaats vinden, aangezien verscheidene ministers reeds tamelijk lang in funetie zijn. Bijzonderheden en persoonsnamen, die in verband met deze kwesties ge noemd worden, berusten echter op ver moedens of zijn verzonnen. De veranderingen van Mussolini. Naar verluidt, zou Mussolini ingrijpende veranderingen willen aanbrengen in de par lementaire constellatie van Italië. Het zou zijn bedoeling zijn na de huidige kamer te ontbinden en te vervangen door een op an dere wijze samengesteld Parlement, waarin handel, nijverheid, landbouw en andere groe pen op evenredige wijze zouden zijn ver tegenwoordigd. Op deze wijze wil Mussolini de wetgevende bevoegdheden in handen leg gen van kapitaal en arbeid, hoewel de regee ring volledige controle over dit nieuwe lichaam zal houden. De verschillende afge vaardigden voor het nieuwe parlement zullen door hun eigen groepen worden gekozen. De Ki.mer zal dus geheel volgens de verschil lende bedrijfstakken zijn samengesteld en eenigszins een verwezenlijking zijn. van de ceptie der technocratie. Alleen de senaat zal als politieke instantie gehandhaafd blijven. Naar uit Des Mones (Yowa) wordt ge meld heeft de leider van de farmerssta king Milo Rono verklaard, dat de stakingsbeweging haar leiders geheel over het hoofd is gegroeid De stakende boeren hebben het resultaat der bespre kingen te Washington tusschen Roose- velt en de vijf gouverneurs niet afge wacht. Veeleer zijn in de laatste 24 uren bomaanslagen en overvallen op trans porten van landbouwproducten gepleegd en is het tot bloedige botsingen gekomen tusschen politiebeambten en farmers die trachtten de landwegen te verspenen De ongeregeldheden in het stakingsge- bied hebben grooten omvang aangeno men. Indien president Roosevelt niet direct afdoende maatregelen neemt, is het ergste te vreezen. Volgens berichten n de bladen zullen de richtlijnen voor een fundamenteele nationale politiek, door de conferentie van ministers, welke er bij betrokken zijn, würden uitgewerkt. Deze conferen tie zou spoedig bijeen komen. Intusschen zijn geruchten in omloop aangaande een politieke wijziging op de basis van een veelbeteekenende uitlating van gene raal Araki, gisteren gedaan, dat hij ver schillende voorstellen heeft ingediend sinds de opening der vijf ministers conferentie, maar dat hij tot nu toe nog niets heeft gehoord van den secretaris generaal van het kabinet. Daarom wii hij den toestand nog een dag of veertien aanzien. Het blijkt, dat een ernstige kloof bestaat tusschen de zienswijze der De Fransche regeeringsverkla ring (Dag. Overzicht). De binnenlandsche toestand in Italië. (Buitenland). Captain Eden over den Britschen toestand. (Buitenland). De farmersstaking in Amerika. (Buitenland). Opening sportfondsenbad Zwolle. (Sport en Wedstrijden). Wegens verduistering van 10 000 is te Amsterdam gearresteerd de koster van de Nieuwe Kerk aldaar. (Binnenland). De heer A Kam Pz. te Wij lenes 50 jaar in dienst van den polder aldaar; de koningin schonk hem de gouden eere-medaille. (Provincie). Onthulling Lorentz-monument te Leiden. (Binnenland). Het tweede slachtoffer van de ver giftiging te Schoonhoven overleden. (Binnenland). Zie verder eventueel Laatste Be richten. verschillende ministers en die van Araki in zake zijn voorstel voor de bin nenlandsche politiek, in het bizonder met het oog op de landbouw-, opvoe- dings-, en sociale vraagstukken. Prinses Noboeko Asaka, een tante van den keizer, die lijdende was aan een nie. ziekte, is gisterohtend om 1 uur 15 overleden De prinses is 42 jaren oud geworden Zij was gehuwd met prins Yasoehik Asaka, den commandant van de keizerlijke lijfwaht. Uit dit huwelijk zijn twee zoons en twee dochters ont sproten Het Hof heeft voor 90 dagen rouw aangenomen. De keizer heeft a' zijn afspraken afgezegd. GIFT VAN 13 MILLIOEN GULDEN. Japansch rijkaard. Het onmetelijke rijke Japansche handels huis Mitsui heeft een bedrag van niet minder dan 30 millioen ven (omstreeks 13.200000) beschikbaar gesteld voor de leniging van den nood onder de landbouwers, de uitvoering van diverse openbare werken en het bevor deren van liefdadige doeleinden. In dit verband wordt ei aan herinnerd, dat de organisatie Broederschap van het bloed", en andere terroristische complotten grooten- deels hun ontstaan hebben te danken gehad aan de agitatie op het platteland en de anti kapitalistische actie. Een der slachtoffers van deze agitatie was Takoemadan de leider der Mitsui-belangen, die verleden jaar werd ver moord. DE STORM OP JAMAICA. 7000 dakloozen. Tengevolge van een hevigen wervelstorm in het Zuid-Westen van Jamaica zijn 7000 menschen dakloos geworden De wetgevende vergadering zal de volgende week bijeen ko men om hulpmaatregelen voor de noodlij dende bevolking te nemen. In het stadsdeel Brooklyn is een hou- te huurkazerne, welke drie étages had, afgebrand Daar het vuur te la?' werd ontdekt, zijn negen negers, o w 6 kinde ren om het leven gekomen. Van de ne gen geredde bewoners werden drie. die door uit het raam te springen, wilder ontsnappen, ernstig gewond. OORLOGSVETERAAN GESTORVEN. Droevige herinneringen. Een der laatste veteranen van den oorlog van 1870, de schrijnwerker Albert Grüne waldt, die den DuitschFranschen veldtocht als dragonder heeft meegemaakt is op 86- jarigen leefijtd te Essen gestorven. Zijn regiment maakte de slagen bij Mars la Tour en Gravelotte mee. Hij behoorde tot de 12 ruiters, die a\s eenigen van hun eska dron aan het dood en verderf zaaiende vuur der Fiansche batterijen ontkwamen. Zijn paard werd hem onder het lichaam wegge schoten. Grünewaldt slingerde zich toen op het eerste het beste der vele paarden die terug- galloppeerden. waarbij hij tot zijn ontzetting bemerkte, dat een granaat de onderkaak van dit paard had weggerukt. Niettemin bracht het dier zijn bereider ongedeerd m veihg- Op den dag van den slag bij Mars la Tour had Grünewaldt s eskadron 14 maal de Moe- ze. moeten oversteken

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1