DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Simon over het Ontwapeningsprobleem Minister Goebbels fèl tegen het communisme. No. 264 Woensdag 8 November 1933 135e Jaargang Hit het JUutement Qaqeiiiksch Oveczicht Een tegencritiek op Duitschland's houding inzake hei uittreden uit den Volkenbond. EEN MAGISTRALE REDE. Sir John Simon. Wat vandaag de aandacht trekt Hei proces Rijksdagbrand. De minister voor de propaganda, Dr. Goebbels, beweert, te kunnen bs- wijzen, dat alles, wat in het „Bruin- boek" staat, grenzeloos gelogen is. HITLER WAS GOEBBEL'S GAST. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Coarant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, niigegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmear 2. tranc" door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer f 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsraimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij r h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos»*iro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 7 November 1933. Heden is de Tweede Kamer bijeengekomen om in het tijdperk, liggende tusschen nu en 22 December de rijksbegrooting ai te doen. Het tempo van een begrootingsdiscussie be gint altijd zeer rustig, terwijl et aan het einde van de periode gespurd wordt om toch maar voor Kerstmis het werk achtei den rug te hebben. Heden is het dan ook een rustig gan getje geweest: tusschen éénen en zessen hebben wij mogen luisteren naar een vijftal sprekers en morgen zullen we ongetwijfeld naar een even groot aantal mogen hooren Alvorens de bespiekingen een aanvang nsmen heeft de heer A 1 b a r d a (s. d. a. pi) vermoedelijk wei enkelen lederi een genoegen aangeoaan door zijn interpellatie aanvrage naar aanleiding van het verbod van ambte naren om deel te nemen aan eenige openbare actie tegen het be'eid dei overheid in te trekker' Hij meende bit de algemeene be schouwingen over de Rijksbegrooting de zaak voldoende te kunnen bespreken om er geen zelfstandige interpellatie over te hou den. Wat velen zeer juist vonden. De eerste spreker, die de behandeling van de Rijksbegrooting inleidde, was de leider der Katholieke kamerfractie, de heer A a 1- b e r s e. De spreker wees op den ernst der tijden, welke doet denken aan de dagen van 1848, toen het individualisme hoogtij vierde Thans gaat het evenwel tegen dat individualisme, doch onder de gegeven omstandigheden is de tijd voor revolutie gunstig, een revolutie tegen het bestaande op politiek, maatschap pelijk en economisch gebied. Wij moeten met omzichtigheid daartegenover optreden doch in de eerste plaats elke dictatuur afwijzen Gelukkig bestaat daarvoor bij ons geen toe komst. Intusschen moet erkend worden, dat er voor kritiek van verschillende zijden wel aan leiding bestaat. Het maatschappelijk leven eischt betere organisatie, meer steun op het solidariteitsgevoel. Dat is geen gevolg van vrees voor fascistische of nationaal-socialis- tische gevoelens. Dat is evenmin waar als dat Thorbecke in 1848 met zijn hervormin gen voor den dag kwam uit vrees voor revo- lutionnaire invloeden uit Oostenrijk of Frankrijk. Reeds lang te voren had hij zijn grondwetsherziening voorbereid. Is er thans geen aanleiding voor een der gelijke voorbereiding? Van katholieke zijde is in de afdeelingen aangedrongen op de in stelling van een staatscommissie voor de aan passing van onze staatsinstellingen aan de eischen van den nieuwen tijd. De regeering gevoelt daar niets voor zij heeft blijkbaar een anderen kijk op de dingen, maar voor haar afwijzing van een dergelijke commissie heb ben zij de verantwoordelijkheid te dragen Voor een herziening van de werkwijze van de Tweede Kamer is een herziening der Consti tutie noodig. Op het oogenblik geeft zij aan leiding tot critiek, maar dat is niets nieuws, dat is altijd het geval geweest en de klacht over den achteruitgang van het gehalte der Kamer is in 1881 reeds door Buys geslaakt en later herhaald Het is wel eigenaardig, dat er steeds critiek op de Volksvertegen woordiging wordt gehoord, terwijl we er weleer toch goed en bloed voor over hebben gehad om een volksvertegenwoordiging te verkrijgen. Intusschen heeft onze Volksverte genwoordiging zeker niet slechter dan an dere haar taak vervuld en dan valt het wel op, dat er in de laatste halve eeuw geen enkel geval van corruptie valt te vermelden Maar intusschen kan men haar wel meer beknopt heid toewenschen n dat is enkel door grond wetsherziening te krijgen. De heer A a 1 b e r s e verdedigde in den loop zijner academisch getinte rede het denk beeld van een corporatieven staat, waardoor we ook een organisch kiesrecht kunnen krij gen. Spr. vroeg naar de verdere plannen der regeering in zake de hulp aan werkloozen en pleitte voor steun aan het platteland en de jeugd. Hij keurde het af, dat de regeering verschil had gemaakt tusschen het fascisme van den heer Mussert en dat van den heer Baars, wat een prachtig propagandamiddel is geweest voor den heer M ussert. Aan het slot van zijn rede heeft de spre- kei aan de regeering den loyalen steun van zijn partij toegezegd. De volgende spreker, de heer A 1 b a r d a (s d. a. p.) begon met een betrekkelijk opti mistische opmerking: de toestand op econo misch gebied is ook in ons land ernstiger dan ooit te voren, doch we schijnen het diepste punt der economische depressie in den zomer van 1932 gepasseerd te zijn en nu doen zich gunstiger verschijnselen voor. Intusschen gaan de financiën des rijks nog onder de cri sis gebukt en bestuurder van rijk of gemeen te te zijn is niet aangenaam. Echter moet er voor gezorgd worden, dat ons budget in evenwicht blijft en er geen inflatie op komst zal zijn. Wel gevoelt hij wat voor een be perkte devaluatie met een gewijzigde waarde verhouding tusschen goud en zilver Waar om zou een deel der crisisuitgaven niet door leening kunnen worden gedekt? Dat is toch in 1914 ook geschied De spreker was uit den aard der zaak slecht te spreken over de loonsverlaging en het ingrijpen der Regeering in de autonomie der gemeenten op het gebied van werkloo- zenzorg en salarieering. De oude klacht, dat de Regeering weigert de Nederlandsche Bank tot een staatsbank te maken, kregen wij weder te hooren. Wijders betoogde de spr., dat de regee ring te weinig doet om de democratie te be schermer tegen de gevaren van het fascis me. Dat de regeering daarbij nog onder scheid maakt tusschen Mussert en Baars, was hem niet duidelijk. Zij denken beide aan concentratiekampen gelijk men in Duitsch land vindt en een volgeling van den door de regeering beschermden Mussert, heeft aan de ministers Marchant en Oud reeds een plaats in zoo'n kamp toegedacht. Wel begrijpelijk kwam de heer Albarda weer eens terug op de zaak der „Zeven Pro vinciën". Hij wees voor zijn partij alle ver antwoordelijkheid voor de gebeurtenissen af en laakte het dat men van een onvoorzichtig woord van zijn partijgenoot Cramer zooveel ophef had gemaakt, dat hij er niet aan den ken kon met goed fatsoen zijn woorden terug të nemen, wat hij anders wel van plan was geweest. Het scherpst was de spr. in zijn veroordee ling van de besnoeiing van de vrijheid der ambtenaren. De Regeering gaat daarbij ver der dan verstandig is en verwekt daardoor een roerigen geest. Laat zij oppassen niet nog verder te gaan en ook haar censuur uit strekken over het personeel van provincie en gemeente. Het slot van de rede van den leider der so ciaal-democraten was een ernstige waarschu wing tegen de dreigende toeneming van den fascistischen geest bij verschillende partijen en hij vroeg de bescherming van de demo cratie daartegen. De volgende spreker, de heer L i n g b e e k (H.S.) heeft hierna d- Kamer een half uurtje bezig gehouden ov^r allerlei. Zoo kwam hij op tegen het modewoord democratie, dat veel te veel misbruikt wordt, behandelde op de hem eigen wijs het karakter der verschillende politieke partijen, ga' daarbij lucht aan zijn bekende anti-katholieke inzichten, klaagde over de cumulatie van inkomens uit de open bare, kas en betoogde ten slotte, dat hem een coali'tieministerie toch iog liever was ge weest dan een crisiskabir.et. De heer Westerman (nat. herstel) heeft een vrij uitvoerige rede gehouden, waar bij hij veel en velerlei heeft aangehaald en omgehaald Zoo begon hij met een uiteen zetting, dat er voor ons land een structureele verandering op til is, waarbij het staatsbe lang boven het individueel belang zal staan en de kapitalistische maatschappij zal ver dwijnen. Hij ontwikkelde daarbij een heele maatschappijleer. Dat wat hij voorspelde, in de toekomst was gelegen, begreep het minis terie niet en daarom was het geen nationaal- kabinet Maar dat maakt het ook begrijpelijk, waarom de woordvoerder van het kabinet zich van zijn bewering met een ironisch woord afmaakt. Aan een dictatuur denkt de partij van het Nationaal Herstel niet, maar het gezag moet zich in zijn volle kracht kun nen uitleven. Onze regeering aarzelt echter te veel, zij is op allerlei punten veel te slap. Aan het slot varT zijn warrelige rede heeft de heer Westerman uiteengezet, dat Neder land het voorbeeld van Duitschland moest navolgen en uit den Volkenbond moest tre den. De heer Va n H o u te n, de eenige ver tegenwoordiger van der. Christeliiken Demo- cratischen Bond, heeft ten slotte een aantal zeer radicale denkbeelden verdedigd: af schaffing van Eerste Kamer, Rekenkamer en Raad van State, verder een betere Pachtwet en een betere regeling van het executierecht Hij zette uiteen de werking van een Produc tie- en Consumptieraad, ried de instelling aan van een Distributieraad drong a3n op een utkeering ineens aan den 'andbeuwer, meende, dat het daartoe benoodigde geld wei te krijgen zou zijn uit een verhooging van de Couponbelasting, een extra crisisbelasting op de hooge inkomens, desnoods een verhooging var. de toekomstige Omzetbelasting van 4 op 5 percent en vond niettemin de vrijheid daar naast ook nog aan te dringen oo de invoering van een premievrij staatspensioen Morgen voortzetting. Sir John Simon, de minister van buiten- landsche zaken, die gisteren in het Lagerhuis het debat over de ontwapening opende, ver klaarde dat de toestand der ontwapening ernstig is, doch dat betreurenswaardig over dreven verklaringen te dezer zake zijn ge daan. Simon wees erop, dat de pogingen der Britsche regeering ten behoeve van de zaak der ontwapening voortdurend en oprecht zijn geweest In de procedun van het bureau der Ontwapeningsconferentie was niets geweest, dat de houding van Duitschland kon recht vaardigen De beraadslagingen, die hadden plaatsgehad tusschen ons en de andere lan den, waren geen kwaadaardige samenzwe ring tusschen deze mogendheden, doch had den plaats gehad op verzoek van de confe rentie zelf Wij zullen moeten trachten door te dringen in den geest van Duitschland en t" begrijpen, waarom het deze hevige veront waardiging aan den aag heeft ge'egd De vertraging bij het nemen van een beslissing moest Duitschland hoe '.anger hoe ongedul diger maken en wij hier hadden het gezonde verstand en de edelmoedigheid te erkennen, dat men zich daarover niet moest verwonde ren Hoe dit ook zij, het is niet waar dat de ontwapening van Duitschland krachtens de vredesverdragen tot voorwaarde dat snelle algemeene ontwapeningen op een bepaalden datum plaats heef.. Uit het verdrag van Ver- sailles en een brief van Clemenceau blijkt duidelijk, dat de ontwapening van Duitsch land, voorzien bij de vredesverdragen, werd beschouwd als eerste stap naar algemeene ontwapening, terwijl de verdragen erkennen dat handhaving van den vrede de verminde ring van de bewapeningen eischt tot het laagste niveau, veree'.igbaar met de natio nale veiligheid en 'oeoassing van de inter nationale verplichtingen door gemeenschap pelijke actie. Nadat Simon haci herinnerd aan al het geen Groot-Rrittannir had gedaan ten gunste van den vrede en ten behoeve van Duitscn- land. zeide hii dat het niet twufelachtig was dat bepaalde der jongste verklaiingen v Duitschland het werk der intemationa e - wapening moeilijk hadden gemaalkt. - evenmin twijfelachtig dat de arroo riëele bijdrage tot het herstel van het ver trouwen van Europa een infe™*tl0"*'e 0Vj" eenkomst inzake de ontwapeni - waarvan Duitschland deel zou uitmaken. Uitweidende over de jongste gebeurtenissen, zeide Simon, dat iedereen zich verheugen kon bij het constateeren van de toenadering tus schen Italië en Frankrijk. Onze voornaamste zorg is, zeide Simon, de ontwapening voort te zetten,'die het gedrag van Duitschland zoo sterk heeft belemmerd. De politieke kwestie, die in het middelpunt staat, is, te weten hoe den eisch van rechtsgelijkheid van Duitsch land te verzoenen met het verlangen naar veiligheid van Frankrijk. Het is een ver schrikkelijk probleem: aan den eenen kant de herinnering aan de invasie en de vrees, die daaruit voortkomt, aan den anderen kant de herinnering aan een nederlaag, gepaard gaande met het gevoel van vernedering en verbittering. Ik zou niet durven zeggen, dat deze gevoelens niet natuurlijk zijn en dat wij Britten ze in soortgelijke omstandigheden niet zouden hebben. UStli, Simon was van meening dat de invloed van Locarno nog niet was uitgeput. Lansbury, de leider der oppositie, was van meening dat de ontwapening en de vrede niet konden worden verzekerd alvorens een regeling een eind had gemaakt aan den eco- nomischen wereldoorlog van thans Hij zeide niet te weten of Hitier een eerlijk mensch was, doch hij had verscheidene keeren ver klaard bereid te zijn ontwapening te aanvaar den, indien alle andere landen hetzelfde de den. Ook Stalin had ontwapening voorge steld tot het allerlaagste peil, en ook Italië was bereid tot de allerlaagste grens te gaan. Waarom, vroeg Lanrbury, zouden wij hen niet volgens hun woord nemen? Archibald Sinclair, die namens de liberale volgelingen van Herbert Samuel sprak, zeide dat zijn partij de verklaring der regeering en Lansbury gunstig had opgenomen, dal Groot-Brittannië besloten is, trouw te blijven aan zijn verplichtingen krachtens de overeen komst van Locarno. die het meest solide bol werk is voor den vrede van Europa. Sinclair, die opmerkte dat Zwitserland en Denemarken genoopt zijn geworden zich opnieuw te bewa penen, zeide verder dat Groot-Brittannië nooit zou toestemmen in de herbewapening van Duitschland, doch Duitschland moest eerlijk en rechtvaardig behandeld worden. De geallieerden moesten hun verplichtingen wat de ontwapening betref, nakomen De maat regelen erop bere.end Duitschland te belet ten zich opnieuw t bewapenen, moesten doel treffend zijn en ondet de auspiciën van den Volkenbond worden genomen. Austin Chamberlain zeide, dat het volko men waar was, dat geen enkele verbintenis tot ontwapening te Versai'.les werd aange gaan met betrekking tot Duitschland, doch men had de hoop gevoeld, dat de ontwape ning van Duitschland de eerste stap zou zijn op den weg van algemeene beperking der be wapeningen. Er aan herinnerend dal hij in bedoeld tijd vak lid der regeering is geweest, verklaarde Chamberlain dat ~ee*" enkel lid der Britsche regeering het aldus beschouwde, dat beper king der bewapeningen het karakter zou dragen van vermindering van de bewapenin gen der zegevierende mogendheden tot het peil van ontwapening, opgelegd aan de over wonnenen Chamberlain vroeg, waarom Duitschland de Ontwapeningsconferentie had verlaten x>p het oogenblik, waarop het dit had gedaan. Was dit omdat het honderdduizenden offi cieren en onderofficieren had, in staat om hun plaatsen in te nemen in het groote leger, verschaft door de onderscheidene troepen machten der Nazi's, die veel beter gediscipli neerd en geoefend waren dan de Britsche ter ritoriale troepen? Is Duitschland naar de Conferentie gegaan met het oprechte verlan gen dat de anderen hun bewapeningen zou den beperken of had het het voornemen een moreele aanspraak te verkrijgen om zich opnieuw te bewapenen, om niet direct, maar wel spoedig hetzij Deensche provincies aan Denemarken te ontnemen, hetzij Elzas-Lotha- ringen te hernemen, hetzij wijziging te bren gen in zijn Oosteüike grenzen? Sir John Simon spreekt in het Lagerhuis. (Dag Overzicht). Feestvieren verboden in Duitsch land. (Bu.tenland). Litwinof te New-York aange komen. (Buitenland). De Italiaan La Guardia benoemd tot burgemeester van New York. (Buitenland.) Dimitrof en Goebbels aanwezig op het v. d. Lubbe-proces. (Buiten land.) De Afd. Amsterdam scheidt zich af van de Ned. Padvindersvereeni- ging. (Binnenland Het partijprogram der S D A P. (Binnenland.) Doodelijk auto-ongeval bij Eind hoven als gevolg van den mist. (Binnenland.) Bij een brand te Barnevel 1 20 koeien omgekomen. (Binnenland.) Radiorede van minister Ver schuur over de economische zorgen van volk en regeering. (Binnen land) De minister van economische sa- ken heeft een crisis-arbitrage-reg'e- ment vastgesteld waarbij een crisis- arbitrage-commissie wordt inge steld. (Binnenland) Te Bunnik (Utr twee arbeiders gedood onder een vallenden stapel hout. (Binnenland.) Vleeschvergiftiging te Haelen. (L) (Binnenland.) De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de gemeentebestu ren een circulaire doen toekomen inzake het onzedelijk gekleed gaan in de badplaatsen (Binnenland) De raad van Bergen besloot, dat B. en W. met Alkmaar zullen confe- reeren over den tunnelbouw. (Ge meenteraden.) Lindbergh voor de tweede maal gestart; de heer v. Hoogenhuyze valt te water. (Luchtvaart Ernstig ongeluk op den Kogen- dijk. (Stad.) Zie verder eventueel Laatste Be richten. Tijdens de voortzetting van het getuigen verhoor van gister wijst de president erop dat volgens mededeelingen van de Nederland sche autoriteiten v. d. Lubbe een gedeelte van de door getuige opgegeven tijden in Neder land in een ziekenhuis heeft gelegen en in de gevangenis heeft gezeten Getuige blijft bij zijn verklaringen. Desgevraagd door het O.M. verklaart ge tuige, dat tijdens zijn gesprek met majoor Schröder ook overste Hierl aan diens tafel had gezeten. Hij kon zich daarin niet vergis sen. De verdediger der Bulgaren, dr. Teichert, wijst op het gewicht van de verklaringen van getuige Helmer en vraagt hem: „U hebt ge zegd, dat u de drie Bulgaren het laatst ge zien hebt op den dag van den brand; ook Dimitroff. Blijft u daarbij, ook wanneer u thans uit de proces-stukken hoort, dat Dimi troff op dien dag niet in Berlijn is ^eweest? Getuige: Ja, ik blijf daarbij. Dr. Teichert: U hebt uw aangifte eerst op 7 Maart gedaan. Ik vraag u thans, was u toen bekend dat de politie op 3 Maart een belooning van 20.000 M. had uitgeloofd voor het aanwijzen van de daders? Getuige: Ik had besloten mijn aangifte te doen, zonder dat ik iets van die belooning wist. Dr. Teichert wijst er dan op dat, wanneei de verklaringen van getuige Organista waar zijn, v. d. Lubbe in October in Zuid-Duitsch- land was. Van der Lubbe moet zich wel heel snel verplaatst hebben, wil hij op al die plaatsen geweest zijn, waar hij is gezien. Botsing tusschen O. M. en dr. Teichert. Het kwam daarna tot een heftige botsing tusschen het O.M. en den verdediger van de Bulgaren, dr. Teichert. De verdediger maakte den kellner Helmer een opmerking, waarbij hij o.a. verklaarde, dat de getuigenis over van der Lubbe geheel onwaarschijnlijk was. Hij betreurde dat door dezen getuige, die zich zoo volkomen vergist, de rechter van instructie zich in een richting heeft laten leiden, welke voor het Duitsche volk zeer noodlottig was. Het O.M. vroeg den verdediger hoe hij tot zulk een opvatting kwam. Hij ontkende, dat een en ander noodlottig voor Duitschland was geweest. Dr. Teichert antwoordde, dat door deze getuigenis de rechter van instructie er toe ge komen was om de Bulgaren te arresteeren en het onderzoek in de bekende richting te lei den.. Dat heeft er toe geleid, dat Duitsch land in het buitenland verwijten zijn gedaan, die ongegrond zijn maar die ten nadeele van het Duitsche volk gewerkt hebben. De procureur-generaal riep toen, onder ap plaus van het publiek, met verheffing van stem uit: Wanneer iemand in het buitenland niet tevreden is met de manier, waarop wij rechtspreken, beteekent dat heelemaal geen ramp voor Duitschland. Beklaagde PopoffHelmer heeft mij nooit bediend. Ik ben voor het eerst in December in het Bayernhof geweest en met Dimitroff was ik slechts eens in het café, n.1. op den dag van onze arrestatie. Popoff ontkent, dat hij heeft willen ont vluchten ;hij wist niet dat het de politie was,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1