Alkmaarsche Courant. Jladionieums JUi&licaties Stad en Omgeving. feuilleton MOORD OP ABBOTSHALL zonder deze beid e geen heldere Wasch! Honderd rfji en dertigste Jaargang. MAANDAG 13 NOVEMBER Ko >68 1933 Dinsdag 14 November. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Orgelconcert Fr. Hasselaar, m. m. v A. de Swarte, cello. 11.Kookpraatje mevr. R. Lotgering Hillebrand. 11.30 Vervolg concert. 12.—2.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m. m. v. de 2 Hodlars, accordeon. 2.30 Zang door A. Ra- getli. Aan den vleugel: E. Veen. 3.Knip cursus. 4.Piano-recital H. Schouwman. 4 30 Radio-kinder-koorzang o.l.v. J. Hamel. 5Voor de kinderen. 5.30 Jeugdhalfuur v. d. VPRO o.l.v. ds. B. J. Aris. 6.Kovacs Lajos en zijn orkest en gramofoonplaten. 7 30 Engelsche les Fred Fry. 8.Vaz Dias. 8.05 Opera-concert door leden van de N.V. Italiaansche Opera. 10.— „Caesar en Cleo- patra" van G. B. Shaw. Vertaling: W. Vogt. Regie: Kommer Kleyn (2e acte). 11.10 Vaz Dias. 11 20—12.Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend KRO). 8 —9.15 en 10.Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Schlagermuziek. 2. Vrouwen uurtje. 3.4.Cursus. 4.15 Gra mofoonmuziek en zangvoordracht. 5.30 Sex tetconcert en lezing. 6.40 Esperanto-les. 7.15 Kath. R.V.U. 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie. 8.Orkestconcert. 8.20 Vaz Dias 8 25 Kwartetconcert. 8.55 Gramofoonplaten 9Radiotoonecl. 9.25 Kwartetconcert. 9.55 Gramofoonplaten. 10 Orkestconcert. 10.20 Hoorspel. 10.35 Vaz Dias. 10.40 Orkestcon cert. 11.—12.Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05 Kookpraatje. 11.20—11.40 Lezing. 12.20 Orgelspel R. New. 12.50 Paramount Astoria-orkest o.l v. Anton. 1.50 Midi. Studio-orkest o.l.v. F. Cantell. 2.20 Voor de scholen. 2.50 Muzikale causerie. 3.55 Fransche les. 4.25 Lezing. 4.50 Trioconcert m. m. v. M. St Clair Green, mezzo-sopraan. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berich ten 6.50 Schumann-sonates. 7.10 Duitsche causerie. 7 40 Radio-Militair-orkest o.l.v. B. W. Ó'Donnell, m. m. v. J. Kadish, piano. 8 50 Lezing. 9.20 Berichten. 9.40 BBC- orkest o.l.v. J. Lewis m. m. v. E. Hannevig, sopraan. 10.50 Voordracht. 10.5512 20 Lew Stone en de Monseigneur Band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05, 12.20 1—2.20, 7.40 en 8.20 Gramofoonplaten. 8.50 rDeux sous de fleurs" operette van Benatzky Leiding: E. Mahieux. Ralundborg, 1153 M. 11.201.20 Con cert uit het Believue-Strandhotel. 2.204.20 Omroeporkest o.l.v. Reesen. 7.20 Deensche muziek o.l.v. Gröndahl. 8.20 Hoorspel. 8.50 Schotsche liederen. r.40 Gramofoonpl. 9.55 Concert door strijkkwartet. 10.2511.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 5.25 en 6.35 Gramo foonplaten. 11.20 Orkestconcert o.l.v. Mer- ten 12.55 Gramofoonplaten. 3.20 Orkest concert o.l.v. Seyffert m. m. v. solisten. 6.20 Opera-concert. 7.30 Operetteconcert o.l.v. Görlich m. m v. solisten. 10.Gramofoon platen. 10.20 Solistenconcert. Rome, 441 M. 7.35 Gramofoonplaten. 8.05 Gevarieerd concert. 8.50 Radio-tooneel. 9.20 —10.20 Populair concert en dansmuziek. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Svmphonieconcert o.l.v. Meulemans. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Svm phonieconcert o.l.v. Meulemans 9.20—10.20 Harmonicamuziek en zang. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. en zangvoordracht 1.30 Omroepkleinorkest o.l v. Leemans. 5.20 en 6.35 Gramofoonplaten. 6 50 Harprecital 7.05 Viool- en piano-recital. 7 20 Gramofoon platen. 8 20 Orgelconcert en zang 9.20— 10 20 Svmphonieconcert o.l.v. Meulemans. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender). 7.30 „Romeo en Julia" van W. Shakespeare. Hierna klein concert. 9.20 en 10X)5 Berich ten. 10.20—11.20 Populair concert uit Ham burg. GEMEENTFLI1KE RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag 14 November. Lijn 1: Hilversum. Üiït 3: LdndeReg. 10.35-10 50, Daven try 10.50—11.40, Lond. Reg. 12.20—13.35, Midi. Reg. 13 351520, Daventry 15 20 24»—. Lijn 4: Langenberg 10.3519.20, Motala 19.20-24.— HET HONORARIUM VOOR PADEREWSKI. De wereldberoemde pianist Paderewski heeft er in toegestemd een half uur voor her gthcele Amerikaansche radionet te spelen tegen een honorarium van 15.000. ONTHEFFING VERBOD WINKEL SLUITING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter openbare ken nis, dat hun College, bij beschikking van he den, aan het bestuur van de gemengde zang- vereeniging „De Stem des Volks" alhier, ont heffing heeft verleend van de verbodsbepa lingen der Winkelsluitingswet 1930, S. 460, ten behoeve van een te houden fancy-fair op Zaterdag2 5, Zondag 26 en Maan- dag27 November a.s. in het café „de Graanhandel" aan het Luttik Oudorp nr. 28. alhier. Deze ontheffing geldt voor de genoemde dagen, t.w. op Zaterdag25 Novem ber a s van des namiddags 10 uur tot des voormiddags 2 uur van den volgenden dag, op Zondag 26 November a.s., van des namiddags 2 uur tot des voormiddags 2 uur van den volgenden dag en op Maan dag 27 November a.s. van des na middags 8 uur tot des voormiddags 2 uur van den volgenden dag. De sluiting wordt vervroegd, wanneer daartoe in verband met het aantal bezoekers aanleiding bestaat. Alkmaar, 10 November 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Maatschappelijk hulpbetoon (bijlage Nr 135); 3. den Keuringsdienst voor Waren (bijla ge Nr. 142); b het^voorstel tot het sluiten van kasgeld- leeningen (bijlage Nr. 141). Een Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD. Geautoriseerde vertaling door H A C. S. 7 „Welk van de hoeveel?" vroeg Anthony, nog op dies slaperigen toon. „Dat wat het verste van de deur is en uit ziet op den tuin, sir. De kamer heeft ramen aan alle drie kanten drie aan den tuin kant, een in den buitensten muur en twee uit ziende op de oprijlaan; maar slechts één daarvan de eene, die ik noemde was open". Anthony opende zijn oogen. „Maar wat benauwd!" klaagde hij. Dat is zoo. sir. Datzelfde dacht ik. En dat met die hitte. Maar daar is een verkla ring De overledene hield ze altijd deze ramen met warm weer, den heelen dag gesloten en de blinden neer. Dat was zoo geK niet van hem. Maar hij was gewoon ze ze i 's avonds te openen, wanneer hij daarbinnen ging werken. Ik vermoed, dat hij gisteravond groote haast had of zoo iets dergelijks, en slechts één opende Hij keek naar Anthony, instemming met deze beschouwingen ver wachtend, en ging toen door: „maar het vreemde is, sir, dat dat open raam geen enkel •poor vertoont, geen schrammen, geen teeken niets En evenmin de bloembedden onder het raam". GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR. De burgemeester van Alkmaar roept de leden van den gemeenteraad op ter bijwoning eener vergadering op Donderdag 16 Novem ber a.s., nam. één uur, voort te zetten op Donderdagavond en zoo noodig op Vrijdag 17 November d.a.v., nam. één uur en des avonds, ten einde te beraadslagen en te be sluiten omtrent de hieronder vermelde pun ten. 1 Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2 Voorstel tot verbreeding van de Berger- brug (bijlage Nr. 125). 3. Idem inzake het verkenen van steun aan tuinders (bijlage Nr. 126). 4 Idem tot het aangaan van een overeen komst met de Spoorwegmaatschappij in ver band met den aanleg van een verbindings weg BergerwegHelderscheweg (bijlage Nr. 133). 5. Idem tot verlenging van den termijn van ontruiming der onbewoonbaar verklaarde woningen Sandersbuurt Nr. 9 en Lindenlaan Nr. 56 (bijlage Nr. 136). 6 Idem tot wijziging van het Raadsbesluit inzake het verleenen van garantie voor rente betaling en aflossing eener geldleening aan gegaan door de afdeeling Alkmaar van de N. H. Vereeniging „het Witte Kruis", ten behoeve van de uitbreiding van het badhuis (bijlage Nr. 137). 7. Idem tot wijziging der Winkelsluitings verordening (bijlage Nr. 138). 8 Idem tot aanvulling der Algemeene Poli tieverordening met een verbod om de Van den Boschstraat van Noord naar Zuid te berijden met rij- en voertuigen (bijlage Nr. 139). 9. Voorstel tot wijziging der Algemeene Politieverordening in verband met de ver plaatsing van de St. Nicolaasmarkt naar de Laat (bijlage Nr. 140). 10. Vaststelling der gemeente-begrooting en der begrootingen van de takken van dienst voor het jaar 1934 (bijlage Nr. 110). Bij dit punt komen in behandeling: a. de begrootingen voor 1934 van: 1. het comité Alkmaar der R.K. Vereeni- ging „Herwonnen Levenskracht"; de Alk maarsche Vereeniging tot bestrijding der tu berculose; de afdeeling Alkmaar van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- lings- en Vacantiekoloniesde Vereeniging tot bescherming van zuigelingende afdee ling Alkmaar van „het Wit-Gele Kruis"; de Vereeniging voor Kindervoeding; de Vereeni ging voor Gezinsverpleging en de Vereeni ging Kinderbewaarplaats (bijlage Nr 134); 2. het Centraal Ziekenhuis: het Burger weeshuis en de Gemeentelijke instelling voor of „Ergens vingerafdrukken, op het een ander?" zeide Anthony. „Geen enkele in de kamer, alleen van den overledene zelf behalve op één ding. Ik heb dat opgezonden naar Scotland Yard. Jardine heeft het opgenomen om door de vakmenschen te laten fotografeeren. Ik za'. de afdrukken waarschijnlijk vanmiddag heb ben, denk ik." Bovd's toon was mysterieus. Anthony keek hem aan. „Voor den dag er mee. Boyd. Je lijkt op een jongen, die een verrassing heeft voor vader." „Dat is een feit, sir", lachte Boyd, een beetje beschaamd, ,,'t is de modus operandi om zoo te zeggen." „Zoo. je hebt het met vingerafdrukken be vlekte wapen gevonden. Boyd, ik feliciteer je Wat was het? En van wien zijn de afdruk ken?" „Het wapen, dat gebruikt is, sir, was een groote houtvijl, en het moet een erg leelijk wapen geweest zijn. Wat betreft de vingeraf drukken, dat weet ik nog niet. En het is mijn vaste overtuiging dat wij niet veel wijzer zullen ziin. wanneer wij de vergrootingen ge kregen hebben zelfs niet, wanneer wij ze vergelijken konden met alle afdrukken van de vingers mijlen in het rond. Ik weet niet wat het is, sir, maar ik voel dit zaakje als een leelijk. verward zaakje, om zoo te zeggen „Een houtvijl, hè?" zei Atnhony, peinzend Dat geeft niet veel licht. Hoort niet tot 't huis, vermoed ik?" „Voor zoover ik kan uitvinden, in geen g val" Bovd's toon was somber. „Hm.! Kom. laten we opschieten. Wij tieo- ben den ouden Poole vrijgesproken; maar DE ONTSTEMMING TEGEN GROOT- SCHERMER S BURGEMEESTER. In ons nummer van Zaterdag maakten wij reeds melding van het onderzoek, dat Zater dag de Commissaris der Koningin in gezel schap van den Griffier en een ambtenaar ten gemeentehuize van Grootschermeer heeft plaats gehad. Dit onderzoek, dat des mor gens om 9 uur aanving, werd 's middags om 3.30 uur gesloten en werd ook namens het hoofdbestuur van Het Witte Kruis bijge woond door Dr. Beeker uit Bloemendaal. Hoewel het tijdens het hooren van de klagers en de burgers die ten gunste van den burge meester getuigden meermalen warm toeging behoefde geen moment de gerequireerde rijks- veldwacht, bestaande uit drie man en den ge meente-veldwachter, op te treden, zoodat er van een kleine boerenrevolutie, die gevreesd werd, geen sprake was. De beroering in de gemeente over het gebeurde is er echter niet minder groot om. Uit het door ons vermelde adres van 245 gezinshoofden (hoeveel onder teekenaren zouden kunnen waar uaken het geen er in staat?) blijkt wel, dat nagenoeg de geheele bevolking zich tegen den burgemees ter keert, al staat tegenover dit adres een adres van 65 andere burgers waarin op handhaving van den heer de Groot als bur gemeester werd aangedrongen. Dit adres be vat echter weinig namen van gezinshoofden en is nog bovendien geteekend door enkele personen die veronderstelden, dat daardoor het tegendeel bereikt zou worden van hetgeen verzocht werd, en die daarom ook het andere adres teekenden, zoodat men voor het feit staat, dat enkele namen op beide adressen voorkomen. De commissaris verklaarde dan ook aanvankelijk tegenover den aanbieder van het groote adres den heer v. d. Laan, dat hij niets voor adressen gevoelde waarom hij weigerde het in ontvangst te nemen. Op aan drang van wethouder Posch, die met groote nadruk verzekerde, dat het adres daarvoor van te ernstigen aard was en volkomen de stemming in de gemeente tegen den burge meester weer geeft, veranderde de commissa ris van inzicht en nam hij het adres in ont vangst. Waarom tegen den burgemeester? Wij hebben er onze verwondering over uit gesproken hoe het mogelijk is dat de stem ming van deze rustige landelijke bevolking zich zoo zeer tegen den burgemeester keert, die een man van groote geestesgaven mag worden genoemd, door en door bekend met de gemeente-administratie en steeds de vrien delijke vraagbaak voor de gemeentenaren. In Grootschermeer behoort burgemeester de Groot ongetwijfeld tot de grooten, doch hij is nu eenmaal geen Napoleon en Groot schermer nog geen Frankrijk. De belangstel ling voor de vrouwen, die men Napoleon niet kwalijk nam en die burgemeester de Groot met hem deelt, begon men hem in Grootschermer steeds meer kwalijk te nemen en vooral, toen hij als voorzitter van de Wijk verpleging meer belangstelling voor de ver schillende zusters toonde dan gevoegelijk werd geoordeeld. Toch zou de daardoor naar voren gekomen afkeuring niet hebben geleid tot een actie, die zich er op richt om het ont slag van den burgemeester te bewerkstelli gen, ware het niet, dat de burgemeester voor enkele maanden in een bestuursvergadering van de Wijkverpleging bij meerderheid van stemmen op grond van zedelijkheidsoverwe gingen het ontslag wist te bewerkstelligen van de tegenwoordige wijkverpleegster door een brief van deze zuster op tafel te werpen waaruit bleek, dat zij bereid was tot een verhouding met hem. Het was dr. Koppen en de heer Ten Heij die zich te gen dit ontslag, zonder de zuster te hebben gehoord, verklaarden, doch met 3 tegen 2 stemmen werd het ontslag verleend. Aangezien de zuster om haar werk bij de geheele bevolking geliefd is leidde haar ont slag tot groote ontstemming, met als gevolg, dat in een voor enkele weken te West-Graft- dijk in een algemeene ledenvergadering, die door een 300 personen werd bijgewoond, de bestuursleden, die voor t ontslag hadden ge stemd, tot aftreden werden gedwongen en met bijna algemeene stemmen de zuster weer in haar functie werd herbenoemd. Bovendien had in dezelfde vereeniging, die een belangrijke plaats in de gemeente en de aangrenzende vervult, nog een andere kwes tie de gemoederen in beroering gebracht. Vol gens verklaringen van den toenmaligen pen ningmeester den heer Kuyn, had deze aan den voorzitter, den heer de Groot, voor diens privé uit de kas 200 geleend en dit bedrag na groote moeite voor het nazien der kas te ruggekregen. Volgens verklaringen van den heer Kuyn maakte burgemeester de Groot van zijn erkenning, die gedaan werd in tegen woordigheid van anderen, dat hij de 200 had ontvangen een erkenning van den heer Kuyn, dat deze hem 200 schuldig was. Dit conflict heeft geleid tot een vervolging van burgemeester de Groot wegens smaad tegen over den heer Kuyn, welke zaak 21 Nov. voor de Alkmaarsche rechtbank zal worden behan deld. De grieven van den raad. Ook in den raad kwamen grieven naar vo ren over de gestes van den burgemeester met de wethouder mevrouw SlotenSmit bij de te werkstelling van werkloozen. De raad be sloot n.1., behoudens goedkeuring van den minister, om 10 cent toeslag te geven op het uurloon van werkloozen, die door een aan nemer bij het maken van een brug in de ge meente te werk zouden worden gesteld. On danks de minister dit uitdrukkelijk verbood, zijn toch de werkloozen bij het maken van de brug te werk gesteld en heeft de gemeente den aannemer toeslag verleend. De wedhoud- ster schijnt het daarvoor benoodigde geld door valsche mandaten te hebben verkregen, met medewerking van den burgemeester en ook deze aangelegenheid leidde tot een justi tieel onderzoek met als gevolg, dat zoowel de burgemeester als de wethouders zich daar voor 28 November voor de Alkmaarsche rechtbank moeten verantwoorden. De compromitteerende brief. De voor de zuster tot den burgemeester ge richte compromitteerende brief maakte in het dorp een punt van veelvuldige bespreking uit. Wij vernamen zelfs, dat werklooze arbei ders met dezen brief of een afschrift er van in het dorp hebben rondgeloopen om ieder die er kennis van wilde nemen er inzage van te geven. Toen men van de zuster vernam, dat zij dezen brief voor ruim een jaar op ver zoek van den burgemeester had geschreven om hem materiaal te verschaffen voor echt scheiding omdat zijn huwelijk niet harmo nieerde en hij een huwelijk wilde aangaan met een verpleegster, waarmede hij reeds 12 jaar bevriend was, steeg de verontwaardi ging hooger. Dit werd nog erger toen de zus ter mededeelde, dat de burgemeester een paar dagen na ontvangst van den brief bij haar kwam met de mededeeling dat hij niet bevat te, hetgeen hij wenschte en tevens opmerkte, dat hij nu zeer bezwarend materiaal tegen haar in handen had. Toen de zuster, zoo ver klaart zij, daarop erg geschrokken was, zeide E Ostermann 4 Co s Handel Mij.N.V., AmsterdamFabrieken te Jutphaas bij Utrecht hoe staat net mei ut dnuere nuisgcnuuicn r Anthony spreidde zijn lange vingers uit en tikte eiken naam af, terwijl hij sprak. „Miss Hoode, mevrouw Mainwaring, haar kame nier Duboise, sir Arthur. Elsie Syme, Mabel Smith Maggie neen Martha Forest, Lily Ingram, Annie Holt, Belford, Harry Wrighf Een van hen? De tuinbouwkundigv heer Diglle is in het ziekenhuis en valt er daarom buiten, vermoed ik Boyd keek verbaasd. „Goede hemel, sir riep hij uit. „U kent ze allemaal van buiten Hebt u met hen gepraat?" Bewaar absoluut je kalmte, Boyd. Ik heb niet men hen gepraat, ik kreeg hun namen van een buitenstaander. Overigens, wat over hen ?,J Bovd schudde zijn hoofd. „Niets, sir". Hebben ze allen onduidelijke, maar be trouwbare alibi's? Is dat zoo?" Ja sir, min of meer; sommigen van de alibi's zijn' helder als glas. Om u de waar heid te zeggen: ik verdenk niemand in het huis Sommigen van het personeel hebben onduidelijke alibi's, zooals u die noemt, maar zij zijn blijkbaar juist. Dat wat betreft het personeel; met de anderen is het nog meer het geval Neem den secretaris, mr. Deacon; hij was den heelen tijd in zijn kamer. Er is II IJ Y\ CJO ViVll xx^wwa «1 *-»J 11 ivcjitrw L IO één, misschien twee getuigen om het te bewij zen. Zoo is 't ook met miss Hoode. En de andere dameom de waarheid te sprekenzij heeft geen getuigen, maar die moord was nits voor haar, voor geen enkele vrouw Neem sir Arthur, met die is het weer het zelfde Zelfs wanneer er iets verdachts was wat er niet is in zijn verhouding tot den overledene, kan men niet iemand verden ken, die, volgens de werkelijke overtuiging van vijf of zes getuigen, die hem zagen, boven in zijn kamer zat gedurende den eenig mogeliiken tijd waarop de moord moet ge daan zijn". „Neen, sir!" Boyd schudde krachtig met zijn hoofd. „Het geeft niets om in het huis te zoeken. Neem dat van mij aan." „Dat zal ik, Boyd, tenminste op het oogen- blik". Anthony stond op en rekte zich uit. „Kan ik de studeerkamer bekijken?" Boyd sprong vlug op. „Dat kunt u, sir. Wij zijn daar heel wat binnen geweest, foto's nemend, enz., maar niets is aangeraakt 't is alles zooals het was toen zij het lijk vonden." HOOFDSTUK IV. De studeerkamer. Eens over den dremoel van de studetrka mer van den dooden man, onderging Anthony een verandering van gevoelens, een verandering van gemoedsgesteldheid. Tot nog toe had hij de geheele geschiedenis be keken zooals gewoonte van hem was, objec tief, half satirisch; de redenen van zijn aan wezigheid op Abbotshall waren slechts twee sympathie voor Spencer Hastings, en een verlangen om te voldoen aan de dringende behoefte een bepaalde en moeilijke taak te volbrengen. Hij had zelfs, gedurende den morgen, bij oogenblikken lust gehad om te lachen. Maar nu, binnen in de kamer, liet zijn ge reserveerdheid hem in den steek. Niet aat hij plotseling een persoonlijke smart voelde ookomen. Het was eerder dit: dat, in zijn de burgemeester om haar gerust te stellen, dat hij den brief verscheurd had. Zij had dit geloofd en was dan ook geheel overstuur, toen de burgemeester met den brief haar ont slag bewerkte, omdat zij geweigerd had mon deling voor den burgemeester te getuigen, hetgeen zij in strijd met de waarheid achtte. Nog grooter werd de verontwaardiging, toen bekend werd, dat de burgemeester aan het schoolhoofd een brief had geschreven, waarin hij berichtte, zijn dochtertje op school niet meer aan zijn hoede toe te ver trouwen, omdat het schoolhoofd de wijkver pleegster, een vrouw van onwaardige zeden, in zijn huis bleef ontvangen. Zelfs de com missaris der koningin, die Zaterdag bij het onderzoek volkomen zijn objectiviteit bewaar de en meermalen opmerkte, dat men ondanks de opgewondenheid met weinig feiten tegen den burgemeester voor den dag was geko men, gaf, toen het schoolhoofd met klem be twistte, dat de zuster een vrouw van slechte zeden was, te kennen dit ook niet te gelooven en merkte op, dat dit trouwens niets te maken had met het schoolbezoek van het dochtertje van den burgemeester. De ontstemming in de gemeente steeg der mate, dat een viertal raadsleden w.o. wethou der Posch, zich tot den commissaris met het verzoek richtten maatregelen te nemen die tot het ontslag van den burgemeester zouden leiden. In de Zaterdag gehouden zitting ten ge meentehuize werd een en ander uitvoerig be handeld. De klagers vulden een en ander aan met staaltjes waardoor zij meenden gerech tigd te zijn als hun oordeel uit te spreken, dat de burgemeester niet gehandhaafd kon worden. De burgemeester ontkende met beslistheid hetgeen tegen hem werd aangevoerd als juist en werd daarbij gesteund door de wethou der mevrouw SlootenSmit, haar echtgenoot en het raadslid J. Smit, die zich op het stand punt stelden, dat men te doen had met een hetze om den burgemeester onmogelijk te ma ken. Ook de brievengaarder, de heer Pascha, legde voor den burgemeester gunstige verkla ringen af, terwijl het raadslid, de heer Heij- nis, verklaarde, den burgemeester te hebben leeren kennen als een uitnemend leider van de raadsvergaderingen en zich overigens met de kwestie niet te willen bemoeien. De echtgenoot van de wethoudster ging als voormalig secretaris van de wijkverple ging zelfs zoover, de notulen van de be stuursvergadering, waarin stond, dat het ont slag aan de wijkverpleegster met algemeene stemmen was genomen, als juist te handha ven. Dit was voor dr. Koppen aanleiding om op te merken, dat hij hem van af dit oogen- blik niet meer voor een fatsoenlijk man kon houden, welke opmerking door den Ten Teij werd onderschreven. De zitting van Zaterdag moet de Commis saris wel de overtuiging hebben geschonken, dat er van samenwerking met den burge meester door de meerderheid van den raad geen sprake kan zijn en dat hij er allerminst in geslaagd is om, door bemiddelend op te treden, voor den burgemeester het vertrou wen van de bevolking te herwinnen. Dat in de zitting voldoende feiten zijn komen vast te staan, die tot het ontslag van den burgemees ter zullen leiden, gelooven wij intusschen niet, daarvoor zullen de beide aanhangige strafzittingen wel worden afgewacht. O.i. zou de Commissaris der Koningin een goed werk doen om, in het gebeurde aanlei ding te vinden, er bij de regeering op aan te dringen de Schermeer tot één gemeente te ma ken. De tijden zijn er ten plattelande waarlijk niet naar, dat men uit traditie kan voortgaan miniatuur gemeenten, waar een 40 kiezers iemand in den raad brengen, te laten voort bestaan. Noordholland is vol van deze minia tuur-gemeenten met de daaraan verbonden administratieve verspilling en dorpskwesties die in grootere gemeenten niet voorkomen. Samenvoeging van deze gemeenten zou ook aan de belastingdruk van de bewoners ter goede kunnen komen. PROPAGANDA „FAKKELGANG". Men schrijft ons: Zaterdag gaf de afd. Alkmaar van de „Nederl. Vereeniging tot afschaffing van Alcoholhoudende Dranken" een propagan- da-avond in ,,'t Gulden Vlies". De afd.-secr., de heer G. J. de Groot, open de de bijeenkomst met een hartelijk welkom, inzonderheid aan den spreker, den heer P. v. d. Meulen uit Amersfoort, algem. voorzitter van genoemde vereeniging, alsmede aan den heer J. Harders van Amsterdam, secr. van het Reizend Drankweer Museum, en voorts aan de leden van zusterorganisaties buiten deze gemeente; terwijl hij aan 't slot van i ii gevoel tenminste, ondanks het zonlicht, dat, eigenlijk ongepast, in iederen hoek binnen drong, een kille, duistere beestachtigheid broeide, aan alle kanten. De groote kamer was vroolijk met zijn cretonnes en nog onverwelkte bloemen van den vorigen dag; de soliede meubelen had den een zekere schoonheid werkelijk, een kamer met bekoring. Toch rilde Anthonv, zelfs vóór hij het ding gezien had, dat als iets onnatuurlijks tegen den haard aan lag Toen hij het zag, rukte het hem met een schok uit de nachtmerrie van duistere ver beelding. Hij stapte naar voren om meer nauwkeurie te kijken. Uit de hall kwam een geluid van herrie. Een excuus mompelend ging Boyd snel de kamer uit. Anthony knielde neer om het lijk te onderzoeken. Het lag languit op het haardkleed, de bee- nen in de richting van het raam er tegenover. De roodsteenen rand van den open haard lichtte den nek op. Het zoo goed als kale hoofd was verschrikkelijk verminkt; vijf of zes gaoende wonden, elk meer dan een centi meter breed en ongeveer twee centimeter diep. Van den schedel was weinig meer overge bleven dan eilanden en schiereilanden van vel en been met strepen donker bruin opge droogd bloed, vermengd met flarden grijj vlies, daar waar de hersenen uit de wonden te voorschijn kwamen. Het lichaam was niet aangeraakt, of schoon de kleeren gekreukeld en verfrom meld waren. De rechterarm was uitgestrekt, de stijve vingers der hand rustend tusschen de potten met varens, die den haard vulden. De linkerarm lag gekromd onder het lichaam. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5