yPtoxHHciaal Hieuws nieuwe-niedorp. burgerbrug. heerhugowaard. sint pancras. JCecA ói School hoorn. de streek. langendijk. texel. Onze Jiol dlngbedrijf te Purmerend een bespreking heeft gevoerd omtrent het onderhouden van de brandkranen, hetgeen volgens contract behoort te geschieden door dit bedrijf. Na eenige bespreking is voor- ioopig besloten, dat het onderhoud hier van aan de gemeente zal worden over gedragen en dat daarvoor een bedrag van 2 aan de gemeente zal worden botaald Spreker vroeg dan ook terzake een machtiging van den raad eventueel met het Waterleidingbedrijf af te wer ken. Voor de gemeente deze kranen in onderhoud neemt, zal het bedrijf deze eerst deugdelijk nazien en in deugdelij- ken staat brengen. Een en ander wordt met algemeene stemmen goedgevonden. Bij den post straatverlichting wordt opgemerkt dat een uitgaaf van f 2000 voor Graft veel te hoog is. Doch daar w een contract hebben met het P E. N is thans daaraan niets te veranderen Post toelage Gezondheidscommissie. Bij dezen uitgaaf werd door der heer W Ton opgemerkt, dat naar hij heeft gelezen vermoedelijk deze instelling zal worden opgeheven Het ware de-halve mogelijk dezen post thans te schrappen De voorzitter betreurde het dat deze commissie waarschijnlijk Zal verdwij nen, daar de gemeerrte Graft voor het te betalen bedrag meermalen goede dien sten heeft verkregen. Wijkverpleging Subsidie wijkver pleging. De heer C. Jongkind informeerde aan welke vereeniging het bedrag van 300 zal worden uitgekeerd. De voorzitter antwoordde dat omtrent het uitkeeren van dit bedrag de raad later nog een beslissing kan nemen. In verband met de reorganisatieplannen voor de wijkverpleging is het naar de meening van het College van B. en W. gewenscht dit bedrag te ramen. Subsidie Armbesturen. Na voorlezing van den voorzitter der begrooting van de Burgerl Armbestu ren in deze gemeente werd berioten aan het B. Ambestuur te Graft toe te kennen een subsidie van 950, West-GraftdIJk 600 enl Oost-Graftdijk 1000 welke bedragen op deze begrooting zijn uitge trokken. De ingediende begrootingen werden daarna met algemeene stemmen goedgekeurd. Daarna werd door den voorzitter nog een voorstel gedaan om in verband met de geraam e bedragen voor bestrij ding jeugdwerkloosheid voor 1933 ook een bedrag van 50 beschikbaar te stel len voor het inrichten van een lokaa! Ook de voorgedragen ramingen voor 1934 werden door den voorzitter toege licht. Met algemeene stemmen werd besloten voor 1933 50 voor genoemd doel beschikbaar en voor 1934 geraamde bedragen goed te keuren. Waar de begrooting hierna artikels gewijze zonder bijzonderheden in behan deling was geweest werd met algemee ne stemmen besloten: 1. vast te stellen de begrooting deze gemèente voor het jaar 1934; 2. goed te keuren de ingediende be grootingen van de drie burgerlijk arm besturen in deze gemeente; 3. vast te stellen een verordening tot het heffen van 100 opcenten op ue hoofd som der gemeente-fondsbelasting; 4. vast te stellen een verordening tot het heffen van 200 opcenten op de hoofd som der personeele belasting. De heer W. Ton dankte daarna B en W. voor hetgeen zij bij het samenstellen der begrooting hebben verricht. Ook de heer Brouwer bracht dank aan het college van B. en W. Terwijl de voorzitter aan genoemde heeren na mens B en W hun dank bracht voor de goede samenwerking bij het vaststellen lozer begrooting. ZUTOSCH A R WOTTDF De raad dezer gemeente vergaderde Donderdagavond 8 uur, voltallig ten raad- huize. Eenige ingekomen stukken werden vooi kennisgeving aangenomen, terwijl de subsi die-aanvragen bij de begrooting zullen wor den behandeld. B. en W. stelden voor aan het Burg Arm bestuur een extra subsidie te verleenen van 1500. Aldus besloten. Naar aanleiding van het ingesteld onder zoek stelden B. en W. voor, aan de St Joseph-GezelIenvereeniging een subsidie te verleenen van 60, zijnde afgerond 1/3 van de kosten. Ook dit voorstel werd, na eenige bespreking, aangenomen. Belastingverhoogwe? Hierna werden de voorstellen van B en W, om tot belastingverhooging over te gaaü, behandeld. Aan de hand van globa'e cijfert der ge- meentebegrooting 1934 zijn B en V tot de conclusie gekomen, dat belastingverhooging fn sterke mate noodzakelijk is. Begon de begrooting 1933 met een batig saldo van ruim 15000 met een post voor onvoorzien van 5000, de begrooting van 1934 vanst aan met een saldo van 3200. In 1933 is gebruikt 10.000 om de begrooting sluitend te krijgen; voor 1934 moest om. gerekend worden op verhoojirg van den post subsidie Burg Armbestuur me' 2000, rente en af lossing met H.OO, werkverschaffing 4500, subsidie werkloozenkassen 1500, premie en verzekering arbeiders bij de werkverschaf fing 800 en verplepin^skosten 425. Zonder dat nc? een bedrag voor onvoor zien beschikbaar is. kan de begrooting, waar bi: reeds op meerdere posten sterk is bezui nigd, nauweliiks s'uitend worden gemaakt met heffing van 100 oprenten op de ge meentefondsbelasting eu 200 op de perso neele belasting. B. W steld- den raad mitsdien voor, over te gaan tot heffing van 100 opcenten op de fondsbelasting en 200 op de personeele- belasting. De voorzitter lichtte nog toe, dat één op- cent op de gew. fondsbelasting nu f 50 is De vorige opgaaf van de Inspecteur was 80, wel een achteruitgang dus. Op de vraag van den heer Groen ant woordde de voorzitter, dat 50 opcen'en oo de vermogensbelasting 350 beteekent De heer Dijkhuizen stelde voor, de voorstel len bij de begToohng te behandelen. De heer Groen was van dezelfde meening als de heer Dijkhuizen. De voorzitter merkte op dat ook B. en W. bezwaar hadden tegen belastingverhoo ging, maar het ia noodzakelijk. Men kan evenwel toch niet nihil voor onderhoud van de straat ramen en den boel maar verroesten laten Het ia een noodzaak, een gebiedende eisch, dat de voorstellen van B. ai W. worden aangenomen. In de vorige vergade ring ia al medegedeeld, dat men eerst met belastingvoorstellen zou komen en dan met de begrooting. Men wilde weten, of de raad de voorstellen goedkeurde, dan kon men de begrooting daarop basee.en. Volgens Ged. Staten moeten wij voor 1934 tarnen wat in 1933 uitgegeven is. Als dat niet gebeurt, komt de oegrooting terug. Spr. zeide verder nog, dat het al jaren geieden nooaig was geweest, dat de gemeen te in de derde klasse kwam. Het bad dan elk jaar een meerdere ontvangst uit het gemeentefonds beteekend van 2 3 duizend gulden Het heeft spi verwonderd, dat dit niet eerder is gebeurd. Aan de vaste posten valt niet te tornen. De heer C. Kramer meende ook, dat de voorstellen bij de begrooting aan de orde moeten worden gesteld. Spr. wenschte wel eens een duidelijke uiteen zetting van de verhouding tusschen het Rijk en de gemeente over de werkverschaffing in de Wieringermeer. De heer Groen vroeg, wat B. W. ge raamd hadden voor de uitkeering van net Rijk in de werkverschaffing. De voorzitter dacht van 25 door de nieuwe regeling zal het misschien iets meer zijn. De heer Kramer merkte op, dat er toch ook zijn, die 75 hebben gekregen. Komen wij dan niet voor een hooger uitkeering in aanmerking? Is de som van 4500 welke wordt geraamd, gelijk aan het in 1933 be taalde of is de Rijksbijdrage daar al af? Als 25 ontvangen wordt, is het al 1000 minder. De voorzitter zeide. dat in de Wieringer meer 8000 is uitgekeerd. De heer Kramei wilde, als de bijdrage in de loonen van de Wieringermeer (welke werkzaamheden toch voor het algemeen be lang zijn), niet meer dan 25 is, de men- schen maar niet meer naar de Wieringer meer sturen en het geld aan het B. A. geven. De voorzitter antwoordde, dat het geen zin had, daarover te praten, omdat men over deze bijdrage niets te zeggen had. De heer Kramer: Maar wij weten niet hoe het gaat in de Wieringermeer. De voorzitter lichtte toe. dat het Rijk de loonen betaalt en omdat de uitkeering van het Rijk nog niet is vastgesteld, heeft men 4500 geraamd. De heer Kramer vroeg een duidelijk beeld van de Wieringermeer, omdat men een scheeve voorstelling heeft van deze werkver schaffing. Het lijkt wel, of men hef niet we ten mag. Spr. stelde er prijs op, te "eten hoe de posten zijn samengesteld Nu w en weer anaere cijfers genoemd. Spr. achtte het een kleine moeite, als de raadsleden over een en ander werden ingelicht, De voorzitter kon niet aanvaarden, dat de raadsleden niet werden ingelicht. B. W wisten er nog niets van. De heer du Burck vond het alles behalve prettig met bovengenoemde voorstellen te komen, maar het is de bittere noodzaak. Spr. heeft geen anderen weg kunnen vinden en met bloedend hart dit voorstel gedaan De vermogensbelasting brengt weinig in het laadje, anders had men daartoe eerst moeten overgaan. Spr. kan zich voorstellen, dat de raadsleden eerst de begrooting willen zien De heer Dijkhuizen meende, dat het in meerdere gemeenten de gewoonte was, dat belastingvoorstellen bij de begrooting wor den behandeld. De voorzitter wees op de noodzakelijkheid der voorstellen. Men zou tenslotte alles wel kunnen afvoeren en het alleen op ontvangen aanhouden Dat gaat toch niet. De heer Oroen heeft kunnen begrijpen, dat de heer du Burck niet anders heeft kunnen handelen en het gemeentebelang voor oogen heeft gehad. Spr. had anders wel een ander voorstel van hem verwacht. Een heffing zooals de omzetbelasting zou voor deze ge meente nog te prefereeren zijn, omdat deze een soort verteringsbelasting is, waaraan de arme menschen wel betalen, maar niet in zoo'n erge mate als bij de personeele belas tlng. Eerst zal op al het mogelijke moeten wor den bezuinigd. De voorzitter heeft gezegd dat men den boel niet mag laten verroesten maar er kan toch eens een tijd komen, dat dit wel gebeurt. Het voorstel, werd hierna aangehouden tot aan de behandeling der begrooting 1934 De heeren Dijkhuizen, Kramer en Kroon werden aangewezen. cV" begrooting te onder zoeken, welke benoeming zij aanvaardden. Van de afd. Sehagen van den Ned. Bond van Koffiehuishouders, Restauranthouders en Slijters was een verzoek ingekomen, de personeele be'asting voor café's te verlagen, eveneens van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Alkmaar. De meerderheid van B. en W. wenschte het verzoek in te willigen, de minderheid is van oordeel, dat de tegenwoordige tijdsom standgheden geen vermindering van inkom sten gedoogen. Na nog eenige besprekingen werd ook dit voorste' opgezouten tot bij de be grooting 1934. Na rondvraag sluiting. heeren C. de Ruyter, C v. Lieshout en W. Zonneveld werden met overgroote meerderheid van stemmen herkozen. In de vacature ontstaan door het be danken van den heer G. Beentjes Jz. te Castricum werd gekozen de heer I. Beentjes B.Kzn. aldaar. Na gehouden rondvraag volgde slui ting. HEEMSKERK. Rundveefonds De leden van het in onderling wer kend en te Noorddorp gevestigd rund veefonds kwamen Donderdagavond in 't lokaal van den heer I. Aardenburg ui jaarvergadering bijeen. Wij ontleenden aan het "nancl. verslag het volgende: ontvang*^" 3517.89, uitgaven 3396^8, batige inclusief kassaldo van 1931 21ox». Bestuursverkiezing De aftredende voorzitter, „C Baltus, benevens de verdoe pwiodieke aftredende leden van het bestuur, de Plaatselijk Crisiscomitl. Dinsdagavond kwam het voor deze gemeente ingesteld Crisiscomité ten raadhuize in vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester. De voorzitter deed, na opening der vergadering, mededeeling, dat door een tweetal inwoners van Meerbeek in 1932 nog een bijdrage werd geschonken van resp. 7.50 en 10.en dat in October 1933 eene bijdrage van 10.is ontvan gen van een inwoner van Oude-Niedorp. Dc i gevers wordt daarvoor dank ge bracht Hierna werd mededeeling gedaan van het van den heer J. van Zoonen ontvan- bericht, dat hij door vele werkzaam heden in meerdere corporaties zich ge noodzaakt ziet, ontslag te nemen als lid van het crisiscomité. Vervolgens werd besloten eierkolen te verstrekken aan de gezinnen, door het comité zelf aangewezen. Rekening moet worden gehouden met den door het N. C. C. beschikbaar gestelden voorraad. Tot gedeeltelijke dekking der kosten van bestelling aan huis zal 20 cents per mud in rekening worden gebracht. Waar het comité voorts de beschik king heeft over 10 paar jongens- en 10 paar meisjecschoenen, zullen deze wor den verstrekt aan eenige groote gezin nen, die nader door een in te stellen werk-comité zullen worden aangewezen. De beschikbare kleine voorraad noopt echter, om alleen in zeer bijzondere re- vallen tot verstrekking over te gaan. gaan. Aan werkloozerf zullen voor zoo ver de behoefte daaraan bestaat, klom pen en werkbroeken worden verstrekt. Daar de voorraad niet toereikend is om in ruime mate dekens te verstrekken, moet het werkcomité zich beperking opleggen. Tot leden van het werk-comité worden op voorstel van den voorzitter benoemd de heeren C. Postma en Van Baar, die met den voorzitter de dagelijksche lei ding in handen nemen. De stand der geldmiddelen, waarom trent door dr. Postma als penningmees ter verslag werd uitgebracht, laat niet toe andere bijzondere uitgaven te doen. St Nicolaas zal echter ook dit jaar de kinderen van hulpbehoevende gezinnen niet vergeten. Besproken werd in dit verband de ten vorigen jare gerezen critiek, dat de St. Nicolaas-surprises niet bij middenstan ders in de gemeente waren gekocht. Unaniem was het comité echter van oordeel, dat het ondoenlijk is bedoelde surprises in de gemeente te koopen, vooreerst omdat slechts een zeer be perkt bedrag kan worden besteed, dat, zou hiervoor bij een 10-tal winkeliers in de gemeente moeten worden gekocht, geheel ontoereikend zou zijn om de win keliers daardoor te steunen. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat voor het beschikbaar klein bedrag veel meer te Amsterdam kan worden ingekocht. Het comité zal bij gelegenheid gaarne de belangen der winkeliers in het oog houden, doch in het gegeven geval is de ten vorigen jare geuite critiek onge grond. Aan den burgemeester zal een voor dracht worden gedaan tot benoeming van een drietal leden van het comité ter voorziening in ontstane vacatures. Ter benoeming zullen worden voorgedragen een bestuurslid van de moderne land- arbeidersbond, daar ook de R. K. arbei dersbond in het comité vertegenwoor digd is, een R. K. middenstander en een niet-katholieke middenstander. Aan de R. K. Tooneelvereeniging te 't Veld zal nog een schriftelijke dankbe tuiging worden gezonden voor een ver leende bijdrage uit de opbrengst van een gehouden tooneelvoorstelling in den winter van 1932. Het werkcomité zal in de eerstvolgen de vergadering met voorstellen komen tot versterking der geldmiddelen. Na de gebruikelijke rondvraag, volgde sluiting. B en W. van Zijpe hebben aan het be stuur van de gytnnastiekvereeniging „Zijper Sportclub" alhier, toestemming verleend tot het aanleggen en houden van een verloting Men schrijft ons: De wind is Zuid-Oost. de hemd nevelig Een frissche herfstavond, waarin de lichten van de lantaarns aan den Kruisweg dof glinsteren. Links helspuitje van O* enbros Een net uitziende behuizing, betrekkelijk nog toirt wieden gebouwd, een koolschuurtje met cementen steigertje, dat grijs opglinsteri, waar er juist het licht van een lantaarn op valt. er naast. Alles doet somber aan als men er aan denkt dat dit alles vanavond verkocht zal worden. Tijdsomstandigheden, duur land gekocht een dure woning er op, niet altijd meegeloopen; hoe komt men tenslotte zoover, dat wat zoovelen als een donkere dreiging beven het hoofd hangt, tenslotte aan hier en daar een eenling voltrokken zal worden, en dat „men" dan juist die eenling moet zijn. Begonnen vol moed met jeugdige kracht Toen was alles mogelijk Oeld kon men wei krijgen, als men wat ondernemingsgeest be zat. Men zat zwaar, maar ieder jaar zou toch immers verlichting brengen. En als straks de kinderen grooter werden, zouden die ook wat inbrengen, zoodat men daarvan zou kunnen leven en de aflossingen wat groo ter maken. Op den ouden dag, als men weer op zichzelf aangewezen was, zat men dan licht Voer het zwaardere werk een enkelen keer een mannetje er bij. Hoeveel dergelijke droomen, van een goede twintig, dertig jaar, van tien en nog minder jaren, geleden, gaan thans te gronde, worden vernietigd onder de alles piat trappende tred van den crisis. En menschen, die op leeftijd beginnen te komen, of reeds zijn, kijken elkaar in de ver- doovende oogen. Het is zoo heel hard afstand te moeten doen van den levensdroom. Anderen kunnen nog blijven. Mi6chien is de hypotheekhouder wat zachter, of niet zoo zeer om zijn rente begaan. Zij hebben wel een geweldig blok aan het been, waarmee zij, gezien de tegenwoordige tijdsomstandig heden, hun heele leven zullen blijven zitten Maar de tijd is geen dood iets, die is altijd wordend en al wordend schept hij zijn on verwachte mogelijkheden. Wie dan nog in het zadel zit, kan toegrijpen. Maar als men eenmaal weer iemand is, met niets dan zijn twee handen en al wat op jaren geko men Dat voor dezen verkoop ac;ie gevoerd was, zag men al aan de groote massa aanwezi gen. Op het tooneel de personen, die de hoofd rollen spelen. Een notaris, een klerk, de af slager, twee geuniformden van den sterken arm, enkele anderen. In de zaal een rookgordijn. Alleen van het tooneel wordt geboden. Alles verloopt in een minimum van tijd. Eigenaar werd de heer Wouwman van Ermelo, voor in totaal f 6493 (3.73.30 H A. met huis). In de zaal na den verkoop clubjes en nabe trachting. De nieuwe gemeentelijke los- en laad- werkzaamheid van Soerjopranoto in de lei ding van het onderwijsinstituut Adhi Darmo („Het Schoone Doel hetwelk in beginsel zich onderscheidt van het Taman Sawo- instituut, doordat het de leerlingen ook in godsdienstigen zin opvoedt, terwijl T. S. hea vrijlaat op religieus terrein. Tot predikant bij d« her? gemeen» t© te Oudesrhild op Texel is beroepen ds. G W. Scholte te Hijlaard (Fr.) Ds. J. N. Seulijn te Warmerthuizen hoop< Zondag 3 Dec. des namiddags om half drie afscheid te nemen van de herv. gem. te War- menhuizen en Zondag 10 Dec. zijn intrede te doen te Borum en Blessum na bevestigd te zijn door prof. dr. J. Lindeboom van Gro« ningen. Naar we vernemen worden van rechtzrrv nige zijde te Heerhugowaard pogingen aan gewend om onder de in deze en omliggende gemeente verstrooid wonende orthodoxen, opwekking van het kerkelijk leven te bevor deren. Ten dien einde hebben zich alhier enkele personen vereen igd met het doel om tot op richting van een comité te komen verdeeld over de verschillende gemeenten. Doei is oJl het houden van z.g.n. gemeente-avonden. Bij invoering van de gewijzigde leerlit». genschaal volgens het wetje-Terpstra zal aan de gemeenschappelijke U L.O.-school te Lan- gendijk een onderwijzer overcompleet wor den. we vernemen, dat de jongst benoemde, de heer Van der Bijl, voorkomt op de voor dracht voor onderwijzer aan de U.L.O- school te Amersfoort. plaats is thans voltooid. Een geheel andere indruk geeft thans dit gedeelte der van ouds genoemde „Wik van Kroonenburg". Thans is de wik herschapen in een beklin- kerde oppervlakte met betonnen schoeifng ge heel vrij van de straat, doordat de opslag plaats lager ligt dan het wegdek. Met een oprit naar het Zuiden, een klein stukje vanaf het water is een verhooging geplaatst een z.g.n. rollaag waartegen de achterwielen van auto's cn wagens kunen staan, zoodat in het water rijden zoo goed als uitgesloten is. EEN De vereeniging „Ontwikkeling" alhier heeft haar bijeenkomst in dit winterseizoen belegd. De opkomst was wederom geweldig groot; de groot Parkzaal was tot in de uitei- ste hoeken bezet. De heer Mol uit Haarlem, directeur der )I.V. Multi-film Mij. gaf een uitstekende toe lichting op zijn film „Wonderen der natuur". De aanvoer van bloemkool is hier nog ge weldig groot. Dagelijks passeeren ongeveer 300 schuiten de veiling, zoodat aanvoeren van 150.000 stuks per dag geen zeldzaam heid zijn. Oelukkig zijn de prijzen Iets verbeterd Ge middeld maakt men 6 a 10 per 100 stuks; op de meeste dagen loopen de mooiste par tijen er nog wel enkele guldens bovenuit. De voorraad winterkool zal dit seizoen aanmerkelijk k'einer zijn dan vorige jaren. Men schat het mindere op 1/3 van den voor raad van den aanvang van de vorige cam pagne. Met ingang van den eersten Woensdag in December is benoemd tot heemraad van hel waterschap de Dertig gemeenteschanpelijke polders op Texel, de heer IJ. Lap Azn. te den Hoorn op Texel. VERANDERLK OPVATTING BIJ PREDIKANT. In de herv gem te Zwaagwestelnd© is er tusschen den kerkeraad en den predikant een verschil van zienswijze, daar de laatstgenoemde, ds. H W M. Hupkes ,die altijd heeft behoord tot den geref. bond, sinds eenigen tijd de leer van het perfectionisme (looctiening van de wederopstanding des vleezes) aan hangt De zaak heeft reeds bij berha'irig gediend voor de hoogere besturen, waar bij het prov kerkbesiur van Friesland dc beslissing van het class. bestuur van Dokkum heeft vernietigd. Thans hooft de zaak wederom gediend in een buiten gewone vergadering van het class. be stuur van Dokkum. Na een samenspr©- king met ds Hupkes van ruim zes uur heeft het class. bestuur er bij hem op aangedrongen, dat hij zijn ambt zou neerleggen; ds. Hupkes heeft dit gewei gerd. Thans komt de zaak nu wederom voor het prov. kerkbestuur van Friesland. DE ARRESTATIE VAN SOERJOPRANOTO. Diens actie van den laatsten tijd, Bij het telegram uit Jodja, dat Soerjöpra nolo gearresteerd is terzake van overtreging van art. 153 bis (opruiing tegen het Ned. ge- gezag), teekent het „Bat. Nol." het volgen ae aan: Soerjopranoto heeft den laatsten tijd weer van zich doen spreken, o m. in verband met het scherpe contlict, dat ontstond in S li- kringen, naar aanleiding van het naar den achtergrond dringen van de leiders Tjikro- aminoto en Hadji Salim. Met dr. Soekiman voerde Soerjopranoto de tegenstanders aan, met zooveel succes, dat een scheuring ontstond in de P.S.I I waarvan een groep zich afscheidde, om eeti nieuwe organisatie te vormen, de Parii. Soerojpranoto en dr. Soekiman, samen in vloed oefenend in den bond van pandhuis- beambten, wist ook in dien kring te bewerk stelligen, dat Tjokroaminoto, die er een advi- seunminctie bekleedde, waarvan hij een hono rarium genoot van f 50 per maand, „afge daan" had. Aanleiding tot de arrestatie. Omtrent de arrestatie van Soerjopranoto op het kantoor van het hoofdbestuur van den bond van Inlandsche pandhuisbeambten (de P. P. P. B., waarvan hij voorzitter is) te Jogia meldt het Jopjasche blad „Mataram" nog het volgende: De aanleiding tot de jongste arrestatie is gelegoi in het schrijven door Soerjoprano'o van artikelen in de door hem uitgegeven in de Maleische taal gestelde encyclopaedie over sociale, economische en politieke zaken, gedrukt bij Sinar Asla te Jogja. In dit werk waarvan nog slechts enkele deelen zijn verschenen, wordt als een uitleg gegeven van talrijke begrippen als b.v. van no-coöpe- ratie, staking en dgL, welke naar het oor deel van de politie suggestief is. In verband daarmede werd reeds een paar dagen geleden beslag gelegd op de nog resteerende exemplaren van de aflevering deT encyclopaedie- deel I (waarom het in deze zaak vermoedeijk gaat), was geheel uitver kocht; van deel II werden nog 128 exem plaren aangetroffen en in beslag genomen Aan de politie elders is reeds order gegeven tot beslaglegging over te gaan. Den laatsten tijd bestond de voornaamste PASTOOR F. J. N. R. DE MEULDEH t Men schrijft ons: Te Ursem ontving men uit den Haag bericht van het overlijden op l Novem ber van pastoor F. J. N. R. de Meulder van de parochie van den H. Bavo te U.sem. Hij werd geboren te Lisse op 2" Sept 1877, en 15 Aug. 1901 te Haarlem in d« Kathedraal van den H. Bavo priester gewijd 31 Aug 1901 volgde tijn be noeming tot keplaan te Zoetermeer, 13 Dec. 1907 te Roelofsarendsveen, 8 Sept. 1911 te Naaldwijk Op 20 April 1917 werd hij benoemd tot pastoor te Oud-Vos meer op 5 Juni 1925 tot hei der der pa rochie in Ursem. Slechts 8 jaren, doch met volle toewijding, heeft hij te Ursem voo r het zieleheil der parochie gewerkt er. was een stille weldoener der armen. Tijdens zijn pastoraal beijverde hij z>h om het Huis Gods inwendig te ver fraaien en er kwam bovendien een nieuwe r. k. school tot stand. In kalmen eenvoud is hij zijn weg gegaan. Een zijner mooiste karakter trekken was-dat hij de parochianen steeds de ware broederliefde voorhield. j.n menige predikatie wees hij er op om toch vooral niet haatdragend te rijn en hij rustte niet voordat hij de menschep tot elkaar had gebracht. OUDERAVOND TE KOEDIJK. Vrijdagavond werd in een der school lokalen de eerste Ouderavond gehou den, waar een zeer groote belangstelling was. Het hoofd der school, de heer Stuffers, heette de talrijk aanwezigen welkom, inzonderheid den burgemeester en was verheugd over de groote op komst. Hierna werden door de eerst© en tweede klas eenige zangnummers ten beste gegeven. Het hoofd der school complimenteer de mej. van Ooijen en de kinderen voor den mooien zang. Medegedeeld werd dat het wegens financieele moeielijkheden niet mogelijk is het vervolgonderwijs te doen plaats hebben. Verder werd medegedeeld, dat er een schoolcorrespondentle wordt ge houden met een school te Wijdenes, waarbij een tweetal brieven werden voorgelezen. Wegens vertrek van mej. van Ooijen bracht het hoofd dank aan B. en W. voor het werk om voldoende leerkrach ten te behouden met ingang van 1 Jan. 1934. Hierna bracht de burgemeester dank namens den gemeenteraad van mej. van Ooijen voor hetgeen zij voor het onderwijs heeft verricht Ook de secretaris der Oudercommissie sprak mej. van Ooijen met vriendelijke woorden toe. Door den heer Sietsma werd een overzicht gegeven van de bezuiniging op het onderwijs. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat in de plaats van de aftredende mej. ButterGrim en den heer K. Stam Mz., niet herkiesbaar, gekozen werden de heer Jb. Stein, mej. de Geus en Wiedijk. De voorzitter dankte de aftredenden. Het hoofd der school behandelde thans „de Siberische vlakte". Een mooie plaat gaf toelichting bij de vertelling. Mevr. Stuffers zorgde voor een kopje

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7