SPORT EN WEDSTRIJDEN. HlijhUacdl's VMdtcs vtcdcijvc*atte w+i&t, Siad en Omgeving. VOOR DE KLEINTJES zoekplaatje. Een beknopt voetbalprogramma. Raadselboek ie Verstoppertje spelen. Winter in dierenland. In 't schemer uur Slechts 8 wedstrijden in de eerste klasse, waaronder een paar, die zeer belangrijk zijn. Alcmaria ontvangt het sterke D. W. S. Wedstrijden om den K.N.V.B.-Beker, Om den Onafhankelijkheidsbeker. URSEM. Door het bestuur van de Boeren'eenbank (s als kassier benoemd in de \acature wijle Jan Oud. de heer P. J. Ou 1 die tijdens de ziekte van zijn vader tijdelijk kassier was. Bij enkel candidaatstelHng is gekozen wrklaard tut lid van het dageüjksch bestuur van den polder de Banne van Uraem, de heer Jan Pater te Rustenburg. BOVENKA «SPEL. Op de middagmarkt van gladiolen door de bloem bollen vei ingsv^reeniging „Wect- triesland'' bleet de priis vrijwel gehandhaafd. De handel was vlug. Per «tuk 8 et. Dooj 45 et. Bij Uw drogist NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE VOOR BUITEN-EUROPEESCHE LANDEN. De Directeur van het Post- en Telegra f- kantoor te Alkmaar maakt bekend, dat de Nieuwjaarseorrespondentie voor de onder staande landen moet worden verzonden als volgt, om nog vóór 1 Januari 1934 bestemming te bereiken. Argentinië (Bnenot-Aires): gewone mail 15 Dec. 13.50 uur luchtpost23 Dec. 16.45 uur Australië (Fremantle, Adelaïde, Melbourne): gewone mail 1 Dec. 16.45 uur luchtpost 2 Dec. 13.50 uur Brazilië: gewone mail (Pernamhuco en Bahia) 14 Dec. 11.15 uur gewone mail (Rio de Janeiro): 15 Dec. 13.50 uur (uchtdienst (Pernambuco, Bahia en Rio de Janeiro): 22 Dec. 16.45 uur Britsch-Indië: gewone mail fBombay) 15 Dec. 16.45 uur luchtpost (Karachi) 20 Dec. 22.05 uur Canada (Montreal): gewone mail 21 Dec. 13.50 uur Ceylon (Colombo): gewone mail 15 Dec. 16.45 uur luchtpost 15 Dec. 22.05 uur China (Shanghai): gewone mail 24 Nov. 16.45 uur. luchtpost 13 Dec. 22.05 uur Cuba (Habana): gewone mail 16 Dec. 13.50 uur luchtpost 20 Dec. 16.45 uur Curafao (Willemstad): gewone mail 12 Dec. 5.55 uur luchtpost 14 Dec. 16.45 uur Egypte: gewone mail (Alexandrië) 24 Dec. 9.uur luchtpost (Cairo) 27 Dec. 22.05 uur Irak (Mesopntamië) (Bagdad): gewone mail 24 Dec. 9uur luchtpost 27 Dec. 22.05 uur Japan (Tokio): gewone mail 14 Dec. 16.45 uur Mexico (Mexico Stad): gewone mail 16 Dec. 16.45 uur luchtpost 20 Dec. 16.45 uur Nederlandsch-Indië (Medan, Batavia): zeepost 30 Nov. 22.05 uur gewone mail 6 Dec. 22.05 uur luchtpost20 Dec. 22.05 uur* Palestina: gewone mail (Jeruzalem) 24 Dec. 9.uur luchtpost (Gaza) 27 Dec. 22.05 uur S'am (Bangkok): gewone mail 6 Dec. 19uur luchtpost 20 Dec. 22.05 uur Straits Settlements (Singapore): gewone mail 6 Dec. 22.05 uur luchtpost .20 Dec. 22.05 uur Suriname (Paramaribo): gewone mail .11 Dec. 22.05 uur luchtpost16 Dec. 16.45 uur Syrië (Aleppo): gewone mail 24 Dec. 9.— uur Uruguay (Montevideo): gewone mail 18 Dec. 13.50 uur luchtpost22 Dec. 16 45 uur Vereenigde Staten van Amerika (New-York): gewone mail 21 Dec. 16.45 uur Zuid-Airika (Kaapstad, Johannesburg): gewone mail 7 Dec. 13.50 uur luchtpost 19 Dec. 22.05 uur De overtochtsduur is berekend tot de plaat sen achter de landen vermeld. Voor verder gelegen bestemmingen is in het algemeen verzending met een vroegere gele genheid gewenscht. N. B. De tijden, achter de verzendingen ver meld, zijn die van laatste buslichting aan het postkantoor. (Nadruk verboden). Waar is de ooievaar? OPLOSSING VAN DEN REBUS UIT HET VORIGE NUMMER. Een agent zag een inbreker door een open venster kruipen (Nadruk verboden). HET JOODSCHE VRAAGSTUK Vrijdagavond 8 uur hoopt nu. A. Herzberg oit Amsterdam, uitgenoodigd door de veret- Biging ,£>ntwikkelingsavonden te Bergen', in de voorzaal van „De Rustende Jager te spreken over „Het Joodsche vraagstuk, a\ .- •emitisme, oorzaak en wezen". Alle eeuwen door heeft het Joodsche vo.k blootgestaan aan minachting. verdrukHi.g en vervolging. En ook onzen tijd heeft, na twin tig eeuwen Christendom, in besca: fde l»n den bewegingen gezien, waarin als een van zelfsprekend feit de minderwaardigheid werd aanvaard van ieder ander ras, dan het igene en zeer in het bijzonder de Jood v rd be schouwd als de demonische oorzaak \r.n alle kwaad. Het is geen wonder, dat Heli, a s reactie op deze fanatieke, door hoogmoed en bekrompenheid gestuwde stroomingen de zio nistische beweging heeft ontwikkeld, strij dende voor de idee van het Joodsche vader land In die beweging is mr. Herzberg een der leidende figuren. Zoo ooit iemand, dar. is deze voortreffelijke spreker in_ staat jc een belangstellend pubbek inz it te In dit uiterst actueele vraagstuk, de oorzaken aan te geven, die telkens opnieuw -en spring v oed van anti-semitisme doep golven over Europa en de wegen aan te wijzen, waar langs eindelijke oplossing van dit probleem kan worden gevonden. Laat iedere denkende en zoekende inwoner van Alkmaar. Bergen en Schoorl, die zijn tijd wil verstaan, deze belangrijke vergadering bijwonen. Oplossingen der raadsels uit het vorige nummer. Voer grooteren 1. Willemstad. Wiel, stam, Edam, staal, dam. 2. N Noorwegen, hom storm Woerden Noorwegen scherts orgel bek n 3. Ik dacht het al: ze is te vroeg van huis gegaan (Zeist). Wij kwamen Lo en enkele andere vriendjes tegen. (Wijk en Loenen) Is Oom Leis peet van den kleinen jongen? (Elspeet). Wij wandelen een groot deel van den dag. (Anriel en Delden 4 Duiven in Gelderland. Voor kleineren. 1. Herman, Arnhem 2. Van een eik. (ei k). 3. Ijsbloemen. 4 Een klok. OM OP TE LOSSEN. Voor jjrooteren. 1. Verborgen natuurverschijnselen. D ze zoom is te breed, Annis. Ons smaakt dat kopje Hag eiken dag toch zoo lekker! Heb je een zilveren vleeschvork aan je tante gegeven? Het ware genot van een mooi boek is heerlijk. 2. Mijn geheel wordt met 15 letters ge schreven en noemt een plaats in Noord-Brabant. Een 12, 3, 10, 4 is een roofdier. 1, 13, 6, 4, 8, 5 is een jongensnaam. 9, 7, 11 is het tegenovergestelde van dik Een 12, 2 14, 1 is een hoogte. 9 7, 8, 15 3, 11 zitten om een vat. Een 12, 10. 13, 11 is een lichaamsdeel Een 5, 4, 7, 8 is een kleedingstuk. 6. Ik noem een kleine woekerplant. Ook een viervoetig dier Acht letters schrijf je even op, Dan zie je beide hier. 4. Schrijf in deze 16 vakjes: 2 A 3 E 10 2G2M 2R 2S 2T maar doe het zóó dat je van links naar rechts en van bovtm naar be neden 'eest: le ieU, *at we allen hebb-ai. '2e e enambtelijk gewaad. 3e een rivier in Bobemen. 4e iets om koopwaren in te vervoeren. Voor kleineren. 1. Een ring is altijd rond En toch ken iL een soort, Dat hoe men 't ooi: beschouwt! Niet tot de ronden hoort 2. Laatst liet Moeder wat vallen Ik raapte net op, schudde aei door eikaar en kreeg toen iets dat ik als een raadseltje op kou lossen Hoe was dat mogelijk 3 Op de zigzag kruisjeslijn komt, van boven naar beneden, een audere naam voor den Haag. X le rij iemand, die heel groot X is. X '2e een boom. X 3e een and^r woord voor X sluwe streek X 4e een vogel X 5e een del van een ta- X iel of kast X 6e een voedzame drank. X 7e .een deel van je gezicht 8e eeu jongensnaam 9e een ander woord voor stelle rnj. 19e een geial- Neen. zei Jantje, dat s' niet eerlijk! Als ik mij verstoppeu ga, Doe jij gauw deJband voor d' oogen En je kijkt mij aldoor na. Zoo kan jij mij altijd vinden! Neen, hoor! 'k Speel niet meer met jou Of je moet je oogen dicht doen! Pietje deed het toen maar gouw. Heel stijf hield hij bei zijn handen. Ook nog tegen d'oogen aan.; Jantje is toen op een drafje Naar het kippenhok gegaan. Daar, in 't nachthok saftmgedoker., Wacht hij stil tot Piet hem ziet; 't Is een schuilplaats, o, uit duizend! Pietje vindt hem zoo gauw niet! HERMANNA. (Nadruk -"erboden). De winter kwam in Dierenland En overal was ijs. Ha! ha! juichten Minet, de poes, En ook haar zusje Grijs. We halen onze schaatsen vlug! O, jongens, wat een feest! In langen tijd was 't Dierenvolk Zoo vroolijk niet geweest! Maar wat gebeurde? Wee, o wee! In 't ijs daar zat een wak, Waarover wel een vliesje laj, Maar dat toch plots'ling brak, Juist toen Minet er over reed Het arme poesekind Miauwde angstig. Plots kwam Hek, Haar groote bonden-vrind. En Hektor haalde nu heel vlug. De kleine poes er uit, Die weldra rilde bij het vuur. Dat was van ijs 't besluitl CARLA HOOG. (Nadruk verbaden). door C. E DE LILLE HOGERWAARD In 't schemer-uur dan'zitten Wc allen bij elkaar Er. Moeder gaat vertellen. Zij is met werken klaar. Soms leest Moes van prinsesjes, Van feeën, dwergen klein Laai 't buiten dan maar storno"'' Bij ons in huis is 't fijn, Daar in 't gezellig hoekje Heel dicht bij Moeders stoc Is 't wonder, dat ik nergens Mij zoo gelukkig voel? (Nadruk verboden). 4. Mijn eerste is een lichaamsdeel mijn tweede wordt aan den voet gedra gen en mijn geheel aan mijn eer ste Hoe kan dat? (Nadruk verboden). De oorzaak, dat het voetbal progTam deze keer heel klein is, ligt voor een gToot deel aan den wedstrijd, die in Rotterdam ge speeld wordt tusschen het Neder'.andsche elftal en het Rotterdamsche elftal. Deze wed strijden worden den laatsten tijd door de sa menstellers van het Nederlandsche elftal zeer serieus beschouwd, omdat ze nuttig zijn als oefenwedstrijden van de komende landefi-ont- moetingen. Vroeger was dat anders; toen had men in het najaar geen internationale's en toen kon er dan ook geen sprake zijn van een oefenwedstrijd. De toenmalige N.E.C. bracht dan vrijwel een elftal op de been, waarin voetballers zaten, die „wat beloofden" en die misschien in de toekomst eenmaal het oranje trui zouden mogen aantrekken. Dat de tegenwoordige commissie dezen wedstrijd wel belangrijk vindt, wordt duide lijk, als men weet, dat een van Heel tegen de Rotterdammers moet spelenMen is er dus in de eerste plaats op uit geweest, om een zoo sterk mogelijk Neoerlandsch elftal te krijgen Men kent de samenstelling van dat elftal en men weet, dat dit team in staat is, om goed te werken. Daartegenover stelt Rotter dam een elftal op waarin diverse goede krachten zitten, die heusch niet zoo veel zwakker zijn dan de tegenstanders. Vrauw- deund, Lagendaal, Paauwe, het zijn spelers, die in staat zijn, om het een tegenparten zeer lastig te maken. De uitslag is natuurlijk van ondergeschikt belang; de strijd zelf zal er wel weer een worden van het oude recept: een Neder- landsch elftal, zich van zijn kracht bewust, en een tegenpartij, zich zwakker voelende, maar alles probeerende, om voor een verras sing te zorgen. Zoodat het Rotterdamsche publiek een ge zellige middag krijgt! V.U.C. ontvangt H.B.S. H.B.S., dat nog steeds een goed kans op de eereplaats heeft, krijgt morgen een zeer las tigen wedstrijd te spelen tegen haar plaats- genoote V.U.C. Zooals men weet, heeft V.U. C. de vorige week het sterke D.F.C. met dui delijke cijfers geklopt en heeft bewezen, dat het niet tot de zwakste ploegen behoort, als de wil er is en als het maar een beetje loopen wil. H.B.S. heeft nog lang niet gewonnen, doch zou met een overwinning een prachtige gooi doen naar den titel. Als de kraaien flink aan pakken en de tegenpartij niet onderschatten, kan ze o.i. winnen. Verder is in afdeeling II nog de wedstrijd HilversumD.F.C. Hilversum begon het sei zoen best, doch zakte te vroeg af en staat nu precies in de buurt, waar de roode lantaarn zwaait. De Hilversummers zouden dus ver standig doen, om te winnen. Doch D.F.C heeft de puntjes ook hard noodig, wil ze „in the running" blijven. Het wordt dus een har de strijd, die wel eens op een puntenverdee- ling uit kon loopen, ook al is D.F.C. sterker. P.E.C.Go-Ahead de groote match! In het Oosten ook slechts twee wedstrijden, doch beide zijn belangrijt. Daar is allereerst die tusschen P.E.C. en Go-Ahead. Als al eenige jaren achtereen komen hier weer twee kampioenscandidaten tegen elkaar uit en dr geschiedenis heeft geleerd, dat de krachten elkaar weinig ontloopen. Het wordt dus een moeilijke wedstrijd, die gewonnen wordt door de gelukkigste club. De verliezer is meteen een heel eind uit de buurt van Heracles, dat fraai aan den kop gaat, doch nog wel eens struikelen zal! TubantiaA.G.O.V.V is van belang voor de onderste plaats. Beide ploegen benooren tot de zwakkere zusjes en hebben de punten hard noodig. 't Zal er spannen en 't zou ons niet verwonderen, wanneer de thuisclub de gelukkigste was. Vier wedstrijden in het Zuiden. In het Zuiden zijn alleen P S V. en Long.» vrij en de rest zorgt er voor, dat ook deze af deeling haar eerste helft afwerkt. M.V.V. krijgt bezoek van de leiders. Tot nog toe heeft Wil em II ook in de uitwedstrij den goed werk gedaan, doch ze krijgt het in Maastricht minstens even moeilijk als in Bleijerhe'de de vorige week. Zoodat het hee- lemaal niet te verwonderen zal zijn, als Wil lem II zich met een gelijk spel tevreden zou moeten stellen. Zelfs is een M.V.V.-zege lang niet denkbeeldig. N A C. ontvangt Middelburg en kan daar van winnen, als de Bredasche cluL tenminste niet al te onvolledig opkomt. Een overwin ning zou haar bovendien uit de gevaarlijke zóne brengen. B'eiierhe;de wint thuis natuurlijk van B.V V. en N'oad zal probeeren, om Eindhoven met lege handen hu'swaarts te sturen. Dat za' echter lang niet meevallen, al lijkt ons een gelijk spel lang niet uitgesloten. DE TWEEPE KLASSERS. De wedstrijden in onze tweede klasse zijn belangrijk, omdat de laatste plaats op het spel staat. Wel staat H.R.C. nog onderaan, doch haar achterstand is niet al te groot en A.F.C., Zeeburgia en Alcmaria staan nog lang niet veilig. H R.C. zelf ontvangt Zeeburgia en zal pro beeren, opnieuw van een Amsterdamsche club te winnen. Nu het hek eenmaal van den dam is, zou dat zoo'n greote verrassing niet zijn. Tenminste, de kracht van Zeeburgia is niet zoo, dat wij zonder meer een nederlaag van H.R.C. durven voorspellen. Een punten- verdeeling zou misschien nog niet zoo heei ver van de waarheid af zijn. A.F.C. ontvangt West-Frisia, dat ontegen zeggelijk sterker is, doch in Amsterdam op zwaren tegenstand zal stuiten. De A.F.C.-ers huldigen tegenwoordig het forsche spel en hebben daar reeds eenige succesjes mee ge boekt. Toch gelooven wij, dat de Enkhuizers zullen winnen. En tenslotte is dan de wedstrijd Alcmaria- D.W.S. Moeten wij van deze ontmoeting nog veel zeggen? D.W.S. is een forsche ploeg, die nergens een bepaald zwakke plek heeft. Alle linies zijn van behoorlijke kracht. Bovendien spelen de Amsterdammers steeds met een heerlijk enthousiasme en geven nooit een wedstrijd gewonnen dan als het einde geflo ten wordt. Tegen deze vasthoudende ploeg moet Alc maria spelen. Typisch is, dat de groote „men" hier een nederlaag van Alcmaria ver wacht, zelfs een groote nederlaag. Dat komt natuurlijk, doordat Alcmaria dit seizoen wel heel erg heeft teleurgesteld en zeker met een klein beetje meer hersenwerk op eigen veld noe niet zou zijn geklopt. Wij zijn echter zoo pessimistisch niet. Wij verwachten een elftal, dat precies zal doen als een paar weken geleden. Toen werd on verwacht en op een vreemde wijze van A F C. verloren en een week later zagen wij een Alc maria, dat blakerde van vechtlust. En dat wonvan Zeeburgia. En nu? Zondag werd van W.F.C. verloren en wij hebben zoo'n idee, dat de withemden het slechte spel van dien dag thans willen goed maken. Daarom verwachten wij een enthousiast Alcmaria, dat er direct een hoog tempo zal inzetten. Trouwens, dat is gewenscht ook. Wanneer Alcmaria zich door D.W.S. laat overspelen, verliest het Wanneer het zelf het initiatief neemt, krijgt men een boeienden wedstrijd te zien tusschen twee volkomen ge lijkwaardige ploegen. Vechten om de overwinning. Dat is het eenige, wat Alcmaria doen moet. En geen ge pruts van kleine tikjes, maar lange passes naar de vleugels. En iaat Peereboom asje blieft zoo ver mogelijk naar voren blijven en de Jong linksbinnen soelen en niet over het geheele veld dwalen. Alcmaria kan winnen, als een wil er is Alcmaria zal winnen, als het zijn eigen spel speelt en zelf het tempo aangeeft o In 2 B ontvangt B'oemendaal haar buur vrouw E.D.O., dat echter sterk genoeg is, om te winnen en daardoor op de derde plaats te bliiven. T.0 G. krijgt bezoek van Blauw-Wit en heeft dus totaal geen kans, terwijl Velox thuis zondor moeite V.V A verslaat. De an dere Utrechtsche chib D.O.S. heeft een goede gelegenheid, om thuis tegen Spartaan een paar punties te veroveren. LANGS DE N.H.V.B.-VELDEN. Het gaat dit seizoen buitengewoon met de verwerking van het programma en het heeft er veel van, dat ook de komende Zondag weer ten flink aantal resultaten te boeken geeft Waarschijnlijk zullen ook thans wel weer de verrassingen niet uitblijven en hoewel de di verse kampioenen nog wel niet uitgeroepeo kunnen worden, zal men in enkele afdeelin- gen de desbetreffende clubs reeds bij voor* baat wel kunnen aanwijzen. Zoo zal men in het noorden kunnen zien, of B.K.C. een nog grooteren voorsprong zal weten te behalen, terwijl, indien Nieuwe Nie- dorp te Enkhuizen weet te winnen, al een zeer fraaie kans heeft. In het Westen heeft Assendelft II rust, doch haar eenige concurrent als we het zoo noemen mogen, heeft een zeer lastige trip te verwerken. Verliezen de K.V.V.-ers te Schoorl dan meenen we in de Assendelfters, de a.s. kampioenen te kunnen zien. In de zuidelijke afdeeling is het niet denk beeldig, dat de Oostzaners opnieuw zouden teleurstellen, dochhet is even denkbeel dig, dat de leidende Monnikendammers hun eerste nederlaag te slikken zouden kunnen krijgen, waardoor de spanning weer geducht zou kunnen toenemen. In het Westen de reeds eerder gememoreerde moeilijke tocht van K V.V. II te Schoorl. De „duinbewoners" die over een schotvaardige voorhoede be- schikken, hebben reeds overduidelijk blijk ge geven tot zeer goede dingen in staat te kun nen zijn. We vreezen dan ook, dat de bezoe kende Krommenieërs er niet zonder kleer scheuren af zullen komen. Gpnieuw gaat Bergen I naar de Zaankant. Nu echter een bezoek gebracht zal worden aan K.F.G IV, verwachten we werkelijk de punten, doch deze Koogers zullen ook wel weer eens een keer willen winnen. W.F.C, VZ.F.C. V zal wel op een puntenverdeeling uitioopen. In het Noorden de returnwedstrijd van B.K.C. tegen Wierin- gerwaard. De eerste ontmoeting bracht de leiders een verrassende entamelijk groo te zege. Wel is waar lijkt B.KC. momenteel niet zoo sterk meer en is de club van Schenk in stijgende lijn gegaan, doch de Wierin- gerwaarders zullen wel geen revanche weten te nemen, daar de B.K C.-defensie nogal ta melijk krachtig is. Zal M.L.D. I dat thans bezoek krijgt van H.R.C III, zich eindelijk weten te herstellen? We verwachten dat de „luchtvaarders", die toch heusch over een goede ploeg beschikken, het zelfvertrouwen terug gevonden zullen hebben! Succes II, dat bezoek krijgt van Helder III, zal wel weer voor beide winstpunten zorg kunnen aragen, terwijl J.V.C. 1 in eigen huis wei weer op- nieuw zal worden geklopt. Thans door het bezoekende Petten I. - In het Oosten weten de leiders Nieuwe Niedoip I

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11