Alkmaarsche Courant. Gemeenteraad van Alkmaar. Honderti n/i en derÜDSft Jaargang. ZATERDAG 18 NOVEMBER AVONDVERGADERING. 273 1933 Vervolg van de Vrijdagmiddag vergadering. Hoewel de opbrengst van deze belasting stijgt- ramen wij minder en te een raming van ItOOO ondanks het betoog van den heer Keesom alleszins gewettigd. Voorts oordeelde hij ook de ontvangsten voor het Ulo volkomen verantwoord. Wat de opmerking oveT de gordijnen voor fee' archief betreft zijnentwege neemt de wet houder van de bedrijven die terug. De heer Vernieler; Hij heeft reeds overweging daarvan toegezegd. Wethouder Westerhof betoogde nog, dat op het archief te werk gestelden voortref felijk werk doen. Als net niet behoeft, worden vacatures niet vervuld. Het is een minst bloedige bezuiniging, doch men dient geval voor geval te bezien, omdat men diensten niet kan onttrekken. De Armenraad wordt voortdurend duurder en spr. persoonlijk in zicht is, dat deze dienst voor een groot deel de beteekenis heeft verloren. Het bestuur verhoogde zelfstandig de salarissen en spr. treeft bericht, iat dit de laatste zou zijn. die zonder het college er in te kennen werd goedgekeurd. De Armenraad zal bij de vol gende begrooting nauwgezet worden nage gaan, al erkent hij niet dat op ander terrein de raad mooi werk doet. al heeft hij door de feiten een belangrijk deel van zijn taak in geboet. Voor licht heeft de wethouder van de ïichtbedrijven gezorgd en de gemeente is erkend als groot afixemster. De toegangs wegen naar het postkantoor lijken naar niets. Voor verbetering daar moet allereerst worden gezorgd Overigens oordeelde hij, dat het met de ntraten niet zoo treurig is als men het wil voorstellen. Laat men maar eens met andere plaatsen vergelijken. De Geesterweg wordt verbeterd, bet Ritsevoort en het Seharloo geasfalteerd. Geroep: Het Seharloo? Geen kwestie van. (Gelach) Wethouder Westerhof: Ik bedoel te zeggen, dat met de asfalteering wordt door gegaan. De begrooting dient voor een deel bekeken te worden in het licht van de ko mende suppMoire begrooting. Er zijn slechts een klein aantal posten, die veranderd moe ten worden. Dit jaar wordt met de omzet belasting geen rekening gehouden, omdat hij opvoedend wil werken. De heer R i n g e r s kwam ter vergadering. Wethouder Westerhof zei nog, dat met nadruk aan de directeuren van de bedrijven geschreven is, dat de posten r.iet overschre den mogen worden en daarom is van de post 15000 onvoorzien ook geen enkele gulden gebruikt. Dat het volgend jaar de crisis dieper zal worden is volgens hen die het kunnen weten, niet juist. Volgens hen was die in de 2e helft van 1932. Sam de Wolf krijgt toch nog gelijk Wordt de werkloosheid minder, dan be- teekent dit belangrijk minder uitgaven voor de armlastigen, al krijgt men niet direct ver meerdering van inkomsten. Dit zal beteekenen verlichting van de gemeente-financiën. Om een deel van de 1700 voor kinderverzor ging voor huisverzorging deed spr. opmer ken, dat een subsidieverhooging het hek van de dam verwijdert. Beter is het dus om met dit bedrag de post onvoorzien te verhoog en. Spr. zeide nog, dat het college een commis sie voor een vliegveld met spoed zal instel len. Tegen een vliegveld dat een strop wordt, heeft spreker bezwaar. De commissie-Govers behoort met of zon der portefeuille en met of zonder voorzitter te arbeiden. Waarover de commissie moet oordeelen is van groote beteekenis. Daar valt zonder schade te bezuinigen en spr. vroeg dus de commissie aan net werk te gaan. Aan 45 gemeenten is gevraagd wat daar de toeslag en vergoeding voor een auto voor een hoofdambtenaar is. Hij oordeelde, dat hetgeen hier wordt betaald als vergoe ding voor de auto's teveel is. De Nassau- Tax biedt aan voor 414 ct per K M te rijden en daarin kan toch ook wel een directeur zit ten. Wij zullen dan ook met voorstellen ko men daarop te bezuinigen. Als wij gaan be zuinigen beginnen wij van bovenaf. B. en W. verschuiven de moeilijkheden niet naar ande- re jaren. Als spr. optimistisch is, dan wil hij toch opmerken, dat het geheele college ach ter deze begrooting staat. Wat wil men met de versobering? De heer Hoijtink antwoordde de salarissen en subsi- dies. De totale bezuinigingen van de oppo sitie op een begrooting van 354 millioen wa ren het vorig jaar 2700. Dat kan toch geen naam hebben. Deze dingen moeten bovendien concrete vormen krijgen bij de supple'oire begrooting. Voor het college zijn er geen heilige huisjes en wij zullen naar bilhjkheidl voorstellen doen om het tekort te dekken. Op verpleeg- gelden kan alleen bezuinigd worden door Gheel voor verpleging te kiezen, doch daar tegen bestaan psychologische bezwaren voor die krankzinnigen die hier 'amilie hebben. Het eenige lichtpunt in het leven van een krankzinnige is bezoek. Bovendien behoort deze aangelegenheid bij M. H. thuis. Voorts betoogde spreker dat bevroren toe standen voorkomen moeten worden Wat uit gevoerd kan worden moet worden uitge voerd. De meterhuur werd afgeschaft op aandrang van den raad. De oppositie die naar bezuiniging streeft, drong aan op nieu we uitgaven. Een rasechte bezuiniger dient te zeggen „geen tunnel". Spr. prees zich geluk kig dat dit het standpunt van de oppositie niet is en hij verheugde zich er over dat Bergen, dat het meeste belang heeft als we reldbadplaats en voorstad van Alkmaar, aan de conferentietafel zal verschijnen. Spr wil de de toegangswegen naar Alkmaar beter maken en elke belemmering diende te wor den weggenomen. Het betreft een kap.taal- post en de zaak dient goed te worden voor bereid Door hetgeen over den weg van den Bergerweg naar den Kanaalweg naar voren is gekomen is de zaak voor ons nog meer ur gent geworden. Wij zullen, zoo zeide hij, niet eerder dan noodig is verslechteringen invoeren, die tijd was, toen de begrooting was opgesteld, niet gekomen. Nu er nieuwe regelingen zijn geko men, zal de zaak nader bekeken worden. De dienstbodenbelasting vond spreker onbillijker dan de personeele belasting op café's en restaurants, als is die ook onbillijk. De re geering handhaafde die belasting zoolang deze het rijk ten goede kwam, nu die aan de gemeente komt zegt ze „verminder deze be lasting met 2/3". Wethouder W e s t e r h o f zette zijn be toog ten aanzien van het verzoek van de ca fé-restauranthouders voort Spr. noemde het zonderling, dat het Rijk deze gelden steeds had geïnd en nu deze aan de gemeente komt het groote gebaar maakt, door verlaging te verzoeken. Dit is de moeilijkheden op de ge meente schuiven. Tot den heer Keijsper zeide spr. „Als de suppletoire begrooting meevalt, can zullen wij den post bekijken. Meer zul len wij niet doen". De heer Go vers: De heer Keijsper be kijkt het nu maar. Wethouder Westerhof betoogde nog, dat Alkmaai moest streven naar aantrekke lijkheid voor hen. die zich er willen vestigen. Goede onderw: «inrichtingen, plantsoenen zijn mooie voorwaarden. Ook de belastingen spelen een rol en die zijn in Alkmaar gunstig. Amsterdam staat voor de gemeentefondsbe lasting in de 2e klasse, wij in de le. Spr. noemde Zaandam. Dordrecht, IJmuiden, Leiden, Haarlem, enzwaar de toestand on gunstiger is. Mej. C a r e 1 s kwam ter vergadering. Weth. Westerhof ging voort met de belastingcijfers van Alkmaar met die van an dere plaatsen van gelijke grootte te vergelij ken en concludeerde, dat Alkmaar een van de gunstigste plaatsen is. Met de supple toire begrooting zal het wel meevallen. Wij krijgen een voordeel van 33000 indien het werkverschaffingsplan nog wordt uitgevoerd 42000 zal er minder noodig zijn voor cri- siswerkloozen. De kosten van het boschplan zijn 33000 meer uitgevoerd met werk- loozen. Het rijk geeft dan 52000, dit beteekent 22000 winst. Spr. ging voort met uitvoerig cijfers te geven en verzocht den raad om de rondgedeelde Alkmaarsche Cou rant, die aller belangstelling trok, even neer te leggen. Spr. becijferde de te verwachten voordee- len en deelde nog mede, dat het college staande op zijn rechten, toch zal trachten met „Nooit Gedacht" voor het Bleekersloot- plan tot overeenstemming te komen Dan kan ook 25000 op de werkverschaffing bezui nigd worden, 89000 voordeel kan ver wacht worden en daardoor zullen de korting op de werkloozenuitkeering en de verminde ring van de uitkeering uit de gemeentefonds belasting worden opgevangen. Indien de heer Ringers gelijk krijgt, dat het Bleekerslootplan niet doorgaat dan scheelt dit 35000 en is er een tekort van 8000. Mocht het boschplan niet uitgevoerd kunnen worden dan krijgt het Maatschappe lijk Hulpbetoon een tekort van 100.000. De kans is echter heel groot, dat de regee ring daarin steunt. Deze toch wil groote werken. De regeering zal worden verzocht binnen een maand te beslissen. Dit verzoek wordt ook aan „Nooit Gedacht" gedaan. Spr. concludeerde, dat zijn cijfers niet zoo optimistisch zijn en dat ze wel degelijk op goede gronden berusten. Deze begrooting kan dus wel behandeld worden en er zullen bij de suppletoire be grooting geen groote dingen gebeuren en zelfs bij den tegenvaller van het Bleeker slootplan slechte een tekort zijn van 8000. De ongerealiseerde reserve maakte het mogelijk van 1 millioen grond een 54 milli oen te betalen. Er zijn er die rentebetaling van de ongerealiseerde reserve bij een grond bedrijf verwerpen. Weth. Thomsen betoogde reeds, dat dit zoo moest. Ook na een halve eeuw moet men kunnen zien of het bedrijf winst of verlies op heeft geleverd. Met de gedachte van een grondbedrijf vloekt de gedachte om van een deel van een kapitaal in dat bedrijf geen rente te betalen. Ook een particulier doet dit niet. De schatting van 160.000 grondbezit kan lager zijn dan de boekwaarde, al staa; dit niet vast en dan nog moet blijken of dit oude of nieuwe gronden zijn. Zijn het de nieuwe gronden, dan raakt dit de balans en niet de winstpositie. Wordt de taxatie voor de oude gronden lager 130.000, dan be teekent het, dat wij f 6000 minder uit het grondbedrijf krijgen. Spr. moet dit echter nog zien, omdat de oude gronden bijna steeds tegen landwaarden zijn gekocht en voor een groot deel bouwgronden zijn geworden. Devoorzitter had slechte enkele korte opmerkingen te maken. Vooraf een opmerking aan den heer Wes terhof, die in de laatste 20 minuten geant woord heeft op vragen, waarvan de discus sie bij de suppletoire begrooting behoorde In die beantwoording heeft de heer Wester hof zijn persoonlijke meening gegeven. In het college is het niet besproken. En bij inter ruptie hoorde spr. reeds, dat de suopletoire begrooting zal loopen over 8000. Spr. ziet dit anders. Het college heeft er niet over beraadslaagd en het komt er op aan, hoe het college daarover denkt. In het debat heeft men aangehaald de be wering van spr. vóór eenige jaren: „Ik ben pas te spreken bij bedragen boven 10.000". Spr. kan begrijpen, dat de bevolking zich daar ernstig ongerust over heeft gemaakt. Hij heeft bedoeld, dat, wanneer het over be dragen van enkele tonnen gaat, men niet over enkele honderden moet praten, omdat dit bij een debat in grooten stijl niet thuis behoort. Beter had hij het in andere woorden kunnen zeggen, maar hij heeft alleen de gedachte naar voren willen brengen: „Vergeet toch vooral niet, door de boomen het bosch te zien". In zijn verdere betoog zal spr. zich bij de boompjes moeten bepalen, omdat men ten aanzien van hem geen groote lijnen heeft ge trokken. In de eerste plaats ontmoette nij den heer Venneker, die gevraagd heeft, of de presentiegelden van den raad niet verlaagd dienden te worden. Het college heeft zich op het standpunt gesteld, dat de raad dat maar zelf moet uitmaken. Spr. kan niet anders dan, nu hij deze moeilijke begrooting voor zich heeft, blijven bij de opinie: „Och, is dat nu eigenlijk niet een beetje klein werk?", als men dat doet uit een oogpunt van bezuini ging. Wanneer men dit uit psychologische redenen aanbeveelt, dan kan spr. dit alleen verstaan, als men het psychologisch op één lijn stelt met de salarissen, die ambtenaren en werklieden verdienen. En spr. ziet dit niet zoo. Het presentiegeld is een zeer matige vergoeding, een belachelijk lage voor het geen de leden voor de gemeente doen. Of dit bedraagt f 5, 8 of io, het blijft ver be neden het peil, waarop een normale vergoe ding staat. Men moet niet alleen in aanmer king nemen het werk in de vergadering, maar ook den tijd buiten de vergadering, aan dit vertegenwoordigend lichaam gewijd. De wetswijziging heeft het recht geopend om presentiegelden te berekenen voor commissie vergaderingen. Van dat recht heeft de raad geen gebruik gemaakt en practisch kan men dus zeggen, dat daardoor de presentiegelden hier zeer belangrijk verlaagd zijn. Voorts is gesproken over het archief, waarvan de heer Venneker zeide dat 4000 meer was uitgetrokken. Spr. kan dit niet vinden. De heer Venneker: Voor het archief en het museum. De voorzitter zal dit nog eens na gaan. Dat daar steeds dezelfde tijdelijke per sonen bij het archief te werk zijn gesteld, ge schiedde om werkloozen te werk te stellen De twee menschen zijn blijven zitten en er is nog waardevol werk te verrichten Dat men dezelfde menschen daar hand haaft geschiedt omdat de archivaris zich tegen verandering verzet omdat de menschen 't goed doen en verwarring wil voorkomen. Stuurt men de menschen naar huis dan treft men allereerst weer de werkloosheidsvoorziening. Den heer v. d. Vall wees spr. er op, dat de buiten werk gestelden bij den Keuringsdienst op wachtgeld zijn gesteld. Als de gemeente iets kan doen lan zal dit gebeuren. Inzake de opmerkingen van den hec-r Westerhof over den Armenraad, zeide spr. namens het college, het niet met den heer Westerhof eens te zijn, dat het werk van den dienst voor een belangrijk deel in waarde is achteruit ge gaan. De beslissing van de regeering op het door den heer Sietsma genoemde request van de Vereeniging van Ned. Gemeenten over verla ging van het rentetype van de gelden aan bijzondere schoolbesturen, is nog niet afgeko men. Over de boventallige leerkrachten zeide spr. dat de leerlingenschaal op 1 Aug. 1934 in werking treedt Tot 1 Augustus is dus de begrooting in orde. Spr. kon dit nu niet meer behandelen, doch zijn voornemen was om vóór één Aug. aan den raad maatregelen voor te stellen. Met de besturen van de betrokken bijz. schoolbesturen heeft spr. een conferentie ge had en spr. ontving de toezegging dat zij bereid waren met den wensch van den raad om afstand te doen van wettelijke voorrech ten, doch het is de vraag of zij dit kunnen. Dit voorbehoud is dus gemaakt, dat als ze niet kunnen dit niet zal geschieden. Alleen bij vacatures is het mogelijk. Anders hebben de betrokken onderwijzers het recht, bij den Raad van Beroep te vorderen, wat de wet hun toekent. Dat is nog 2 jaar als boven tallige aan de school te blijven. Het niet-vlagoren op 9 September en de ontvangst van de Prinses op 9 October. De voorzitter betreurde den vorm, waarin deze zaak in het voorloopig verslag en in het betoog van den heer Vogelaar naar voren is gebracht. Spr. kan zich voorstellen, dat de raad vraagt naar de reden, waarom op 9 Sept. niet is gevlagd en waarom het college niet in z'n geheel tegenwoordig was bij de ontvangst van de prinses. Als dat was gebeurd, dan zou spr. hebben geantwoord, dat 9 Sept. van de viering van het regeeringsjubileum van H.M. de Konin gin geen sprake is geweest. Spr. ontvin~ niet de minste aansporing, dat H.M. er prijs op stelde, dit jubileum te vieren en hij heeft dit zoo verstaan, dat H. M. niet wenschte, dat van dit regeeringsjubileum nota zou worden genomen. Spr. kan zich dezen gedachtengang van de Koningin zeer goed indenken en respecteerde die evenzeer als alle andere van H. M. Hij meende, volkomen in den geest van H. M te handelen, door niet mee te doen aan de een of andere on-officiee!e viering. Dat bracht mede, dat er op 6 Sept. niets gebeurd is. want dat was de datum van het officieele jubileum. 9 Sept. hebben eenige jongelui uit Neder land een betooging georganiseerd naar aan leiding van het feit, dat H.M. 35 jaar op der. troon zat. Dat is een groote demonstratie geworden, die weerklank heeft gevonden bij h°t Nederlandsche volk en waarbij het Alk maarsche publiek zich niet onbetuigd heeft gelaten. Dat speelde zich af in Amsterdam. Was er nu aanleiding, terwijl uit niets was gebleken, dat de regeering noch de Konin gin dat wilde, om hier in Alkmaar te gaan vlaggen? Men kan dat verschillend beant woorden, maar ik zie dat niet in en meen, dat men moet respecteeren de gedachte: „Dan vlaggen wij niet". Ook de Rijksautoriteiten in deze stad waren van oordeel, dat er niet gevlagd moest worden. Ik behoor tot de menschen, die meenen, dat, waar het ge moed diep betrokken te bij het monarchisti sche gevoel, men daar geen grapje mee moet maken en niet iederen keer behoeft klaar te staan om van datgene, waarop men draagt in het hart, op oogenblikken, waarop men dat niet toepasselijk acht, alleen omdat an deren dit wenschen, opnieuw getuigenis af te leggen. De vraag, waarom een deel van de wet houders niet tegenwoordig te geweest bij de ontvangst van de Prinses, te beantwoord door de betrokken partij en dat moet ieder voor zich weten. Ik wensch nooit op dat ge bied, op wie dan ook, eenige pressie uit te oefenen. Ook deze vragen zijn niet objectief gesteld. Men heeft niet vriendelijk gevraagd: „Vertel mij eens de motieven voor deze handelwijze", die men op het eerste gezicht niet begrijpen kan, maar men heeft dadelijk die handelwijze in een bepaalde richting trachten uit te leg gen. Ik herhaal, dat ik aat zeer betreur, en ik begrijp niet, waaraan de beide andere wet houders en ik het verdiend hebben, dat men de vragen in dezen vorm stelt. Noch de beide andere wethouders, noch ik, hebben ooit blijk gegeven, dat wij ons laten in timideeren door wie ook en ik begrijp dus niet, waarom, als men die handelwijze ziet en niet dadelijk be grijpt, men dadelijk veronderstelt, dat wij dit wel doen. Bovendien te het ook zeer on juist, dat de andere wethouders ook maar iets in die richting zouden hebben gedaan. Zij hebben bij deze geheele aangelegenheid, waarbij het mij voorkomt, dat op het gedrag van het gemeentebestuur als geheel niet de minste aanmerking te te maken (de prinses te in Alkmaar door de bevolking en het ge meentebestuur op de meest keurige, hoffelijke wijze ontvangen), gedacht, dat alles gedaan te, wat in een dergelijk geval gedaan be hoort te worden en begrijpen niet, dat men kan denken, dat door eenig orgaan van het Alkmaarsche gemeentebestuur ook maar iets te gedaan, waardoor gezegd kan worden, dat daaraan iets te kort te gedaan In de vergadering van B en W. is niet één woord gesproken, dat tekort doet aan de waardigheid van de vlag. Ik geloof wel, dat de beide wethouders dan mij terzijde zouden hebben gestaan en ik kan niet anders dan zeggen, dat de andere wethouders met hand having van hun politiek inzicht, correct heb ben gehandeld. Men heeft gevraagd: „Waarom hebben wij alleen van den burgemeester den brief gekre gen? Waarom te die niet uitgegaan van de wethouders?" Dit te geen zaak voor de wet houders. Op 3 Sept. 1920 heb ik de raads leden geschreven, 11 Sept. tegenwoordig te willen zijn bij de officieele ontvangst van H. M. de Koningin ten stadhuize. Dat was ten tijde, toen er van dit college geen sprake was. Toen, evenals nu. heb ik daartoe reden gevonden, omdat, a's er bezoek komt van het Koninklijk H.iis. het gewoonte is, daarover te corresponderen met den burgemeester, die in de gemeente te de vertegenwoordiger van H.M. de Koningin. Ik heb dat dus gpdaan als vertegenwoordiger van H. M. de Konin gin in deze gemeente. Dit is ook in andr opzicht niets bizonders. Zelfs als er andere autoriteiten in de gemeente komen, bemoeien B. en W. zich daar niet mee. Ook als de commissaris der koningin den raad uitnoo digt om zijn opwachting ten stadhuize te maken, wordt die uitnoodiging steeds door mij alleen onderteekend. Het spijt mij zeer dat men deze handelwijze, waarmee men het overigens niet eens kan zijn, heeft toegeschre ven aan motieven, die vreemd zijn aan het geva' Dat voor een politiebureau een goedkooper plan mogelijk is dan dat van architect Kropholler erkende spr. Dit plan is echter van groot belang voor de schoonheid van de stad. Kropholler acht het mogelijk goedkoo per te bouwen. Spr. ziet, gehoord de meenin gen in den raad, echter geen kans meer om net zoo noodige politiebureau tot stand te brengen. De vraag van mej. Carels zal spr. aan den commissaris overbrengen. Boven lijsten waarmede gecollecteerd wordt staat steeds het doel waarvoor her geldt. Het parkeeren blijft een moeilijke zaak In de door den heer v. d. Vall aangegeven richting wil spr. het niet sturen. De winke liers zien gaarne dat de klanten voor hun deur kunnen komen. Een compromis is dus noodig. Bij het parkeeren moet men twee dingen onderscheiden. Een bezoek aan een winkel is geen parkeeren. Parkeeren is een langen tijd een auto onbeheerd laten staan. Tegen het boodschappen doen wilde spr. geen bezwaren maken. Bij een bezoek van een bioscoop of iets dergelijks moet men naar een parkeerterrein gaan. Iets anders kan wel in de buitenwijken, 't Publiek voelt die onder scheiding niet en dit maakt het moeilijk. Van daar dat in de Langestraat bepaald is, dat daar aan één zijde het parkeeren geduld wordt, mits niet langer dan een half uur. De hotelhouders hebben daartegen bezwaar gemaakt, omdat men in een half uur geen diner kan gebruiken. Zij worden geholpen, doch het blijft verboden. Er zijn voorts parkeerterreinen en men vraagt daarvan uitbreiding. Het terrein tegen over de bank, hoek Langestraat en oude zie kenhuisterrein, wordt daarvoor reeds gebruikt. Tegen het plakken bij verkiezingen zal wor den opgetreden. De bestaande regeling heeft niet onbevredigend gewerkt, doch dit keer is er schromelijk misbruik van gemaakt, en een regeling als in Haarlem, door schuttingen voor het plakken beschikbaar te stellen, zal over wogen worden. De heer Go vers wenschte buiten de finan- cieele politiek te blijven. Bij al het gecijfer heeft hij gedacht aan iemand die in 1878 een erfenis kreeg en die zich rijk rekende, doch in 1902 te Akersloot als doodarme moest worden begraven. Spr. concludeerde, dat een tunnel meer en meer noodig is. Als voprzitter van de bezuinigingscommissie zeide spr. dat de stukken zoek zijn. Spr. past er voor en merkte op, dat hij geen lust meer heeft vergaderingen te leiden zonder dat de stukken er zijn. Hij blijft dus bij zijn besluit om als voorzitter van deze commissie te bedanken. Spr. oordeelde dat hij niet voor het uitgeven van de stukken ter secretarie verantwoordelijk is. Toen de heer Klaver raadslid was, was hij met spr tegen het kanalenplan en spr. conclu deerde, dat de heer Klaver verandert. Hij blijft de daarvoor te brengen offers betreuren. De ontwikkeling van het verkeer gaat in an dere richting. Ook zonder de kanalen blijft Alkmaar het centrum. Het is te gek om jaar lijks 22.000 te offeren voor datgene wat te water uit de Wieringermeer aangevoerd zal worden. De brug bij den Omval behoeft met goeden wil niet te vervallen. Spr. hoopte dat B. en W. zullen trachten van de bijdrage voor het kanalenplan af te komen. Zijn ijver voor den Schermerweg beschouwt hij niet als een persoonlijk belang. Deze weg is een veiligheidsklep. De voorzitter zeide, dat de goedkeuring voor het gewijzigde besluit is ingekomen. De heer G o v e r s wist daar niets van en eindigde met de opmerking, dat z. L de wet houder zich niet blij moest maken met een doode musch. Hierop werd de vergadering om 5-30 uur geschorst tot 7 uur. De heer Vogelaar zal er naar streven hedenavond klaar te komen. Door de uiteen zetting van den voorzitter inzake het optre den van het college bij de ontvangst van prinses JuUana was spreker bevredigd. Spr zal zich in den vervolge eerst met het college verstaan en zou het wenschelijk vinden als de S.D.A.P. zich bij dergelijke gelegenheden niet te zeer afzijdig houdt. Is de opzet der begrooting wel juist als ife kosten van werkverschaffing onder „onvoor zien" komen. De boeking was z.i. wel juist. We hebben de werkverschaffing geregeld van October tot Mei en men weet niet welke wer ken zullen worden aangesneden. We zouden het kunnen onderbrengen in een productieve post voor werkverschaffing. Nadat de werken zijn afgeloopen zal men moeten overschrijven naar de posten waarvoor de werken bestemd zijn. Ten aanzien van het Kanalenplan betoogt spr., dat Alkmaar tegenover de provincie een verplichting heeft aangegaan die niet eenzij dig verbroken kan worden. Als anderen dit tegenover ons deden zou het ook niet meevallen. Hoogstens zon overleg met de provincie gepleegd kunnen worden, doch de plannen zijn reeds in uitvoe ring. De beantwoording van den wethouder doet hem de vraag stellen of het ant woord van B. en YV in het voorloopig verslag wel juist is. Daar heet het: „wij kunnen een begrooting alleen bouwen op wat is" en van middag hoorde hij niet anders dan veronderstellingen. De wethouder beriep zich op zijn grooten broer in Amsterdam en zelfs op Jozef, dl» de reserve van de 7 vette jaren in de 7 magere jaren opmaakt. Jozef was ech- tei een verstandig man en die teerde de reserves niet op voor de moeilijke jaren kwamen. Voor Alkmaar zullen 1935 en 19 .6 de moeilijkste jaren zijn. De heer Co(ijn heeft gezegd dat dit een structureeie crisis is. Hij is van meening dat wij al les moeten instellen op een lagere le venspeil en de wethouder kan zich zeker bij de verdediging van deze begrooting niet op Colijn beroejoen. Spr. vroeg of het wel verstandig is op het oogenblik de electriciteitstarieven te verlagen. Weth. W esterhof was het met den heer Vogelaar eens, dat dit vandaag niet beslist kan worden. De heer V o g e 1 a a r zal nu het voor stel niet dhen, om dit bij de suppletoire begrooti.ig te beslissen. Devoorzitter zou dit toch wel wenschen. De heer Vogelaar diende namens di geheele oppositie het voorsiel in om de beslissing over de verlaging van de electriciteitstarieven te verdagen tot de t> handeling van de suppletoire begroo- ti"g Weth B o n s e m a confereerde hier op niet de heeren Bakker, Bulens, v. d. Vall en van Drunen De heer Vogelaar ging voort met zijn betoog en wees er op, dat i. bij de scppletoire begrooting pas het aebat va t over de financieele politiek Hij stelde daarom voor om vanavond over de be grooting geen stemming te vragen Hij wilde de begrooting met voorbe houd van rechten omtrent de punten die hij zal indienen. Het college kan dan bij de suppletoire begroo ting daarop van antwoord dienen Spr. doet dit voorstel niet alleen in het belang van de goede samenwerking, doch ock in het belang van de in te dienen bezui nigingsvoorstellen bedragende 22630. Op presentiegeld kan 1000 bezuinigd worden, 5 per vergadering. Op het archief wilde spr. één werk kracht uitschakelen, om de kosten over verschillende jaren te verdeelen Be sparing 1600 Op subsidies wilde hij een verminde ring en onderscheiden tusschen vereeni- gingen die eert taak hebben, die anders door de gemeente moet worden overge nomen en die op sympathie berusten. Ten laaste wilde hij 750 voor de schoolbioscoop uitsparen. Ook het bewaarschoolonderwijs zal tot de bezuiniging moeten bijdragen. Ook de salarissen dienen verminderd te wor den Hij deed het voorstel, mede namens de heeren Ringers, Vogelaar, Mr Lan- geveld, Stoutjesdijk en Govers om deze aangelegenheid in het G O aanhanig te maken. Een onderzoek naar de beloo ning van extra diensten van de politie groot 3000, wenschte spreker namens dezelfde leden Di eerste lijst van volgnummei® gaf reeds een bezuiniging van 22000 De heer Sietsma zou over de cijfers door de wethouder naar voren gebracht niet veel zeggen Daarvoor wilde hij de suppletoire begrooting afwachten Hij drong aan om de goedkeuring op het boschplan zoo spoedig mogelijk te ver krijgen en zeide getroffen te zijn door het optimisme van den heer Westerhof. De taxatie van het grondbedrijf wilde spreker afwachten. Wij hebben een motie mede ondertee kent, omdat wij gaarne zien, dat bezui nigd wordt, al hebben de bezuiniging op alle posten niet spr. instemming Weth. Westerhof: Weg bezuini ging. De heer Sietsma: Het praeadvies kan ons bevredigen Wij staan niet op het standpunt dat de salarissen onver anderd moeten blijven en ofschoon wij deze motie niet onderteekenden, willen wij daarom ook gaarne een praeadvies. Met hetgeen de heer Vogelaar over het kanalenplan zeide, was spr het eens. Nu zeide de heer Westerhof dat een lage post onvoorzien opvoedend werkt. Spr. is het daarmede eens. Toen hij dit het vorig jaar zeide, bestreed de heer Westerhof hem. Ook de verlaging van den slroomprijs wilde hij opschorten. Mej. Carels oordeelde, dat wel ge bleken was, dat weth. Westerhof geen vriend van den Armenraad was en blijkbaar vergeet, dat de wetgever zich met kracht verzet tegen het onderbren gen van den Armenraad bij het M. H. Zij toonde dit nader aan. De Armenraad moet het middelpunt zijn waarin alle instellingen zijn vereenigd. Er gebeurt daar iets meer dan het bijhouden van een centraal register. 43 organisaties zijn er bij ondergebraht en voortdurend contact daarmede is noodig.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5