Agwda Sensationeels wending te Leipzig. Jooneel Stad en Omgeving. LBinnenland Het Riiksdaübrandproces, Na wekenlang het stilzwijgen te heb ben volgehouden, gaat v. d. Lubbe nu plotseling vragen stelUn en antwoorden geven als een heel normaal mensch. HET PROCES DUURT v. d. LUBBE TE LANG. Hoor kleine tuinen» Stedelijk Museum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Cinema Amerkain, 7.30 uur, boofdnum mer Paniek in den dierentuin (rom), hoofd rollen Loretta Young en Gene Raymond. Toegang boven 14 jaar. A. B. T., 7.30 uur, hoofdnummer Op het oorlogspad (wild-westfilm). Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De weg naar het hart (hum.), hoofdrollen hermann Thimig en Fritz Kampers. Toe gang elke leeftijd. Donderdag 23 Ncvember. 8 uur, Oulden Vlies, opvoering van „Om in het leven te slagen" dooi Ulvadero. 8 uur, Rustende Jager te Bergen, concert Bergen's mannenkoor met „Schoorl's Ge mengd Koor" en Boris Lensky als solist. Vrijdag 24 November. 8 uur, Concordia aan de Laat, spreker de heer Bouwman voor het Comité van verweer tegen reactie, fascisme en oorlog. 7.30 uur, „Het wapen van Munster" aan het Verdronkenoord, spreker A. R. de Jong over de zielkundige problemen der revolu- tie. 8 uur, Harmonie, vergadering N. S. B„ spreker ds. van Duyl, over de beginselen van het nat.-sociJisme. 8 uur, de Rustende Jager te Bergen, Ont wikkelingsavond, spreker mr. A. Herzberg; onderwerp Het Joodsche vraagstuk; anti-se- mitisme, oorzaak en wezen. Zondag 26 November. Uitvoering Turniust te Oterleek. Uitvoering Chr. de Wet bij Van Truijen te Groqtschermer. Dinsdag 28 November. Uitvoering Turniust te Oterleek. Hedenmorgen te 10 minuten over half tien werd het Rijksdagbrandproces door dr. Biin- ger voor het eerst sedert eenige weken weer te Leipzig geopend. Alvorens met het politieke gedeelte van het proces zal worden begonnen, zullen nog eenige te Berlijn behandelde punten door getuigenverklaringen zoo mogelijk nader op gehelderd worden. De belangstelling is minder groot dan tijdens het eerste procesgedeelte te Leipzig De pers is slechts in geringe getale aan wezig en ook de publieke tribune is niet ge heel vol. Van der Lubbe kijkt vrij om zich heen. Eerste getuige is de liftbediende van het Riiksdaegebouw Guenther Duesterhoeft, die mededeelingen doet over het brengen van (k- garderobe van Torgler naar de Communisti sche Fractiekamer, een verklaring die met gesteld: Wit hebben nu drie maanden proces tuige heeft tegen acht uur Torgler's garde robe bovengebracht. Getuige Barz uit Berlijn, die van 1930 tot November 1932 lid van de Roode Hulp is geweest wordt gehoord om mededeeling te doen over de bespreking, die volgens getuige Gro'he in Barz wonin<* in het begin van April zou zijn gehouden. Getuige verklaart Grothe te kennen, doch Sinter niet. Pres.: Wat hebt u te zeggen over die be- spereking in uw woni ng." Get.:„Dat klopt niet. In den genoemden tijd ben ik altijd thuis geweest, en in mijn aanwezigheid is een dergelijke bespreking nooit gehouden De bijeenkomst zou slechts in mijn woning gehouden kunnen zijn, als ik er niet was geweest. De presidest stelt verschillende vragen om trent de tegenstelling tusschen de verkla ringen van Barz en Grothe. v. d Lubbe stelt een vraag. Dan wordt groot opzien gebaard door het feit, dat van der Lubbe een vraag stelt, die weliswaar niet belangrijk is, ook niet ïti direct verband staat met het verhoor van Barz, maar de eerste zelfstandige vraag en van inzicht getuigende opmerking is die van der Lubbe tijdens het proves-verloop heeft gesteld: Wij hebben nu drie maanden u roe es gehad, eerste te Leipzig, toen te Berlijn en nu voor de derde maal weer te Leipzig. Ik zou willen weten, wanneer het vonnis uitge soro' en wordt en wanneer het voltrokken wordt. Ik heb den Rijksdag in brand gesto ken en wat daar na gebeurd is, is toch heel wat anders Ik wilde vragen wanneer het vonnis zal komen. President: Dat kan ik nu nog niet zeggen. Dr. Seuffert: Deze kwesties worden alle maal behandeld, omdat misschien medeplich figen bii de zaak betrokken zijn. Dr. Werner: Misschien kan men hem eens viagen, hoe het met zijn medeplichtigen staat. Persident: Het ligt aan u of u eens wat meer wilt vertellen, wie de medeplichtigen zijn. De duur van het proces hangt ook van 'j af. Dimitrof tot v. d. Lubbe. Dimitrof richt zich tot van der Lubbe en tracht hem over te halen nu eindelijk eens alles op te biechten. Dimitrof moet zwijgen, ei' yan,der Lubbe verklaart: Het is toch dui delijk, ik heb al te kennen gegeven, dat ik den rijksdag heb aangestoken Ik heb dat alleen gedaan, dit is een proces en er moei eens een vonnis komen. Het duurt al 8 maanden. Ik ga daar niet mee accoord Pres. tot den tolk: Zeg hem dat ook nog anderen ervan beschuldigd worden samen met hem de daad te hebben verricht en dat eerst alles opgehelderd moet worden, voor wii tot een oordeel kunnen komen. Dr. Seuffert: Je hebt tot nog toe gezegd, dat niemand je geholpen heeft. Van der Lubbe: Ja, dat is ook zoo, maar de ontwikkeling van het proces is te om slachtig. Pres.: Maar dat ligt ook aan u. Van der Lubbe: Hier zijn ook andere be klaagden en die bevestigen toch zelfstandig dat zij niets met het proces te maken hebben, den rijksdag niet hebben aangestoken en er ook niet in zijn geweest. Pres.: Daarvan moet juist het bewijs ge leverd worden, dat kan niet van het proces gescheiden worden. Van der Lubbe: Door de ontwikkeling ge durende de 8 maanden, dat ik in arrest ben, is toch duidelijk getoond, waar ik mij heb bevonden en waar ik geweest ben. Dr. Werner: Ik verzoek hem nogmaals nadrukkelijk te vragen of hij helpers heeft gehad of de daad alleen heeft uitgevoerd Zij hebben er niets mee te maken. Dimitrof en de anderen zij in het proces betrokken, doch hebben er niets mee te ma ken. Ik wil in elk geval een vonnis hebben Twintig jaren gevangenisstraf of de dood, maar ik wil, dat er iets gebeurt. Ik wil ook ge wone kleeren hebben. Hij zegt verder: Ik moet er ten sterkste tegen orotesteeren, dat men na een 'os oordeel van beambten in ketenen wordt geslagen en dat men ook het pro ces volgens dezelfde beoordeelingen voer' Ik ga daar niet mee accoord. ik wil in de ge vangenis Men kan toch ook den anderen be- klaaoden Dim'trof en Torgler vragen of zij schuldig zijn of niet, dan kunnen zij ant woorden. Dr. Bünger: Eerst hebt u zich erop beroe- Een, dat de andere beklaagden gezegd heb- en. dat zij het niet hebben gedaan, doch u weet toch zelf, dat er niets bewezen is, als de anderen zeggen, dat zij niets gedaan heb ben. Van der Lubbe: Nog nooit heeft men den anderen beklaagden de vraag gesteld of zij den rijksdag in brand hebben gestoken of niet. Het kan immers niet in 10 mi nuten in brand zijn gestoken. De president onderdrukt den ietwat ver ward geworden woordenstroom van van der Li'-^e en merkt oo: Maar de hoofdzaak is en blijft, dat men n'et kan aannemen, dat u den rijksdag in 10 minuten alleen in brand hebt gestoken. Van der Lubbe: Als het daarom was ge gaan, dan was alles al klaar geweest. Pres.: Ja zeker, maar als u niet duidelijk zegt, wie de groote zaal in brand heeft ge stoken, dan nmet het proces tot het einde toe worden gevoerd, zooals tot nog toe. Boven den is h*t grot«»e gedeelte van het proces al achter den rug. Dr Teichert: Welke middelen heeft van der Li'bbe gebruikt, om de zaal in brand te steken. Van dei Lubbe: Dat heb ik in de protocol len duidelijk pr-n«akt; met miin overjas. Een persoonlijke opvatting. Pres.: Volgens verklaiingen is het onmo gelijk, dat u met stukken goed de groote zaal in brand hebt gestoken. Van der Lubbe: Dat is slechts de persoon lijke onvatt ng der deskundigen. De groote zaal meet juist heel gemakkelijk brandbaar zijn geweest. De vraag, vanwaar ik gekomen ben en hoe het tevoren was. is niet duidelijk cesteld Over die vraac is nog niet gespro ken. Ook over het stichten van den brand niet. Van der Lubbe zegt verder, dat men hem in bijzonderheden had kunnen vragen, waar hij geweest was. President: Dat kunt u ons nu toch mee- deêlen. Van der Lubbe: Men komt er echter wei nig verder mee, als ik vertel hoe het gegaan is, dat is toch bij zooveel onderzoekingen al vastgesteld. Het andere waar het om gaat of ik goed gegeten of drie of vier passen heb ge daan, daarmee kan ik niet accoord gaan. Ik ben het er niet mee eens, dat men allerlei van mijn persoonlijke zaken in het proces heeft gebracht. Wie heeft je geholpen v. d. Lubbe? President: Zeker, dat is niet zoozeer van belang, de zaak zelf is heel eenvoudig. U hebt de daad bekend en daarmee is in ver band met het onderzoek dit punt duidelijk Maar daarnaast blijft het feit, dat andere personen beschuldigd worden en dat nu on derzocht moet worden of zij schuldig zijn Daartoe kunt u het meest bijdragen om te vertellen met wie u samengewerkt hebt. Al honderdmaal verteld. Dimitrof: Van der Lubbe heeft al honderd maal verklaard, dat hij het alleen heeft ge daan en geen medeplichtigen heeft gehad, nu zegt hij het weer. Van der Lubbe interrumpeert glimlachend: Honderdmaal? Maar nu moet u zich vergis sen, ik doe het nu voor de eerste maal. Dimitrof Naar mijn meening is het onmo gelijk, dat een enkel persoon deze gecompli- ceerden rijksdagbrand Van der Lubbe: Hij is niet gecompliceerd, de brand. Hij is zeer eenvoudig te verklaren. Wat er om heen gebeurt is is heel iets an ders. De brand zelf is echter zeer eenvoudig. De schuldvraag is een andere vraag, daar mee ben ik het niet eens. President: Wat is er dan allemaal om heen? Van der Lubbe: Het stichten van den brand noem ik de daad als zoodanig. De schuldvraag is wat er omheen ligt. President: Waarom hebt u dan de brand aangestoken. Persoonlijke motieven. Van der Lubbe: Waarom heb ik gezegd, fk heb het eenvoudig uit persoonlijke motie ven gedaan. President: U hebt bij het bureau van maatschappelijken steun te Neuköln toch zelf gezegd, dat de arbeiders zich moesten bevrijden, dat zij wakker geschud moesten worden. Is dat niet juist? Van der Lubbe: Toen heb ik juist de kracht gehad om „ja" te zeggen en thans kan ik weer „ja" zeggen. President: Volgens dit moet u dan toch de bedoeling hebben gehad door de brandstich ting de arbeiders wakker te schudden. Dat hebt u vroeger zelf gezegd, en ook getuigen hebben dat zoo bevestigd. Van der Lubbe: Zoo scherp heb ik dat niet gezegd. Dimitrof: Naar mijn opvatting is van der Lubbe bewust of onbewust met vijanden van de Duitsche arbeidersklasse en van de com munistische partij in aanraking gekomen en heeft samen met hen de brandstichting in den rijksdag uitgevoerd. Misschien kent hij niet eens de lieden, die de plenaire zaal in brand hebben gestoken. Dr. Werner protesteert tegen deze uitla ting. Ik houd 't niet meer uit in de gevangenis. De Nederlandsche tolk vestigt de aandacht erop, dat tijdens Dimitrof's verklaring van der Lubbe heeft geïnterrumpeerd met „neen". Men vraagt van der Lubbe wat hij daar mee bedoeld heeft. Hij verklaart: Ik kan nog slechts toegeven, dat ik den brand alléén heb aangestoken, maar met deze ontwikke ling van het proces kan ik niet accoord gaan Dat is een verraad aan menschen, aan de po litie, aan de communistische en aan de nat.- socialistische partij. Ik eisch, dat hier mijn vonnis wordt uitgesproken met gevangenis straf of met den doodstraf; dat moet ik al leen uitmaken. Den strijd in de gevangenis kan ik echter niet langer uithouden. Van der Lubbe's verdediger, dr. Seufert, lichtte toe, dat hij de Hollandsche uiteenzet ting van van der Lubbe ten aanzien van het verraad aldus heeft begrepen: Er zijn val- sche beschuldigingen gedaan aan net adres van beide partijen. De president lascht een pauze van een half uur in. O.... BEDOEL JE DATI De honderdvijjtigste voorstelling. In Theater Carré te Amsterdam ging Dins dagavond de honderdvijftigste voorstelling van de revue „Obedoel je dat 1" Het succes was even groot als bij vroegere voor stellingen in Amsterdam en elders, in het bij zonder voor Lou Bandy en Wiesje Bouw meester. Vóór de pauze werden allen medespelen den bloemen aangeboden, en hield Lou Ban dy een toespraak tot den directeur van Carré, den heer Alex Wunnink. In zijn antwoord deelde de heer Wunnink mede, dat in de vijf weken, dat deze revue in Amsterdam is gegaan, er reeds zeventigdui zend bezoekers zijn geweest. GESLAAGD. Mej. Gr. de Vries alhier slaagde gister in het Academisch ziekenhuis te Utrecht voor het verpleegstersdiploma. INSCHRIJVING POLITIEKLEEDING ALKMAAR VOOR 1934. Aan de inschrijving voor de levering der politiekleeding 1934 namen de volgende fir ma's deelfirma C. van Hal en Zn. te Breda tunieken 31.50, pantalons 16; firma Jos van de Wouw en Zn. te Tilburg, als voren: 34 en 18; firma A. Grande te Den Hel der, als voren: 36 en 18; N.V. voorheen W. A. Hassing te Amersfoort, als voren: 36.50 en 18. De levering is gegund aan de firma van Hal en Zoon te Breda. PLAATJES-DIEF GEVAT. Gistermiddag is door de politie een 20- jarig manspersoon aangehouden, verdacht van poging tot verduistering van een rijwiel- belastingmerk. Het door hem bereden rijwiel met belastingplaatje was te IJmuiden ge huurd. Hij is aan het bureau van politie in arrest gesteld. Tevens bleek hij nog gesigna leerd te staan in het Algemeen Politieblad tot het ondergaan van 15 dagen hechtenis en is daartoe naar het Huis van Bewaring te Utrecht overgebracht. VAN WIE(N) IS DAT OLIEVAT? Bij den brugwachter van de Vlotbrug is een olievat terug te krijgen, dat door hem op 9 Nov. j.1. in het Kanaal drijvende is aange troffen. BRAND IN BEVERWIJK. 'Hedennacht om 1 uur is in de Bree- straat perceel 29 de Amsterdamsche lederhandel door onbekende oorzaak geheel uitgebrand. De naastgelegen per ceel en, het bureau van de Kennemer Courant en de bloemenwinkel van den heei Bleeker, kregen niet ernstige wa terschade. Alles was verzekerd. Het perceel, dat verbrand. °°k 5 jaar geleden SCHAPEN GESTOLEN. Eenige dagen geleden werd te Oterleek een schaap uit de weide ontvreemd. Het is de politie mogen gelukken de daders aan te houden. Het bleken te zijn een drietal inge zetenen uit Enk-huizen. De heeren verrichtten hunne operaties per luxe auto. waarin de dieren werden vervoerd. Bij het verhoor bleek, dat ze reeds op verschillende plaatsen m Westfriesland schapen hadoen gestolen. Alle drie hebben een volledige bekentenis af gelegd. Zelfs vertelden ze, dat ze te Oterleek een tweetal schapen hadden meegepikt. De eigenaar van het tweede dier is momenteel nog niet bekend. Het drietal is te Medeinblik in arrest ge steld, in afwachting van hun opsluiting in het huis van bewaring. Door mededeelingen van een burger uit Enkhuizen is er licht in deze zaak gekomen. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ ALKMAAR. Uitleening uitsluitend aan leden, minimum contributie 2 per jaar. Nieuwe aanwinsten. Oorspronkelijk Nederlandsche romans. B 77 da BoudierBakker, Ina. Dans. D 65.5h Doolaad, A. den. De herberg met het hoefijzer. O 27.3 Onslee, en N. Slob. Het is ver boden. R 18.8 Ranucei— Beekman, Bets. Tiendui zend kaarsen. S 13h Salomons, Annie. Het huis in de hitte; drie jaar Deli. S 96f Stuwe, Eline van. Het flatgebouw van de gelukkige bewoners. S 99.7e Szêkely—Lulofs, M. H. Emigran ten. In 't Nederlandsch vertaalde romans. D 24.5bo Deeping, W. De brug van ver langen. O 13.5mo Oalsworthy, J. Een moderne comedie. Johansson, Nanny. Eén die niet welkom was. Kazantzaki, N. Toda-Raba. Kipling, R. Uw dienaar de hond. S 59.5h Shaw, B. Een huwelijk, (g.) Nederlandsche letterkunde; gedichten. 810 R 64 Roland Holst, Henriëtte. Her man Gorter. 811 B 77 Boudier—Bakker, Ina. Saraï. 811 D88 DuinkerkenA. van. Bloemlezing uit de Katholieke peëzie. Dl. 2. Dichters der contra reformatie. 811 L 35o Leeuw, A. van der. Opvluchten 811 W 32 Weebis, J. ps. van J. W. Wicherink. Polderland. Engelsche romans. 823 R 23 Rea, Lorna. First night. 823 D 24d Deeping, W. Doomsday. (G.) 823 M 66 Millay, Rathleen. Against the wall. Duitsche letterkunde; romans. 830 M 28 Martens, K. Die Deutsche Li- teratur unserer Zeit; (c. 1930) Geïll. 833 F 45.lv Frank, L. Von drei Millionen drei. 833 P 23 Paul, Die wunderbare Ge- sellschaft in der Neujahrsnacht. 833 S 40fs Schnitzler, A. Frau Beate und ihr Sohn. g geschenk. J 37 K 24.7 K 42.3 BOTSING AAN HET CENTRAAL STATION TE UTRECHT. Vanmorgen heeft op het derde perron van het Centraal Station te Utrecht een ongeluk plaats gehad. De uit Den Haag binnenko mende trein stootte met vrij groote snelheid op een uit zeven wagens bestaanden stil- staanden trein. Deze wagens moesten wor den schoongemaakt en dus zaten er geen rei zigers in. Vijf wagens werden in elkaar ge schoven en grt-otendeels vernie'd. De oor zaak moet gezocht worden in het feit, dat het personeel van den locomotief van d n bin nenkomenden trein de roode vlag, welke was opgesteld, tengevolge van een bocht in het perron niet tijdig had gezien. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De materieele schade is echter zeer aanzienlijk en het trein verkeer ondervond vertraging. MOTORBOOTJE GEZONKEN. Onverklaarbaar geval. Naar uit Schellingwoude wordt gemeld, is in den afgeloopen nacht het motorbootje van den heer Biender dat door de „Stad Zwolle" van den beurtschipper Havers naar Zwolle werd gesleept, op onverklaarbare wijze ge zonken. Het motorbootje was bestemd voor een veerdienst in de buurt van Kampen. 'S-GRAVENHAGES OUDSTE INWOONSTER. Hedenmorgen begraven Hedenochtend is op de algemeene be graafplaats te den Haag in alle stilte en eenvoud het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de weduwe Th. Stie- nessen van der Pol, die als oudste inwoonster van den Haag den leeftijd van 102 jaren had bereikt. JEUGDIGE INBREKERS. De politie heeft dezer dagen op heeter- daad betrapt twee jongens van 15 en 16 jaar oud, dié hebben ingebroken in een bakkerij. Bij het verhoor kwam aan het licht dat deze knapen in samenwerking met nog twee boefjes een heele serie kleine inbraken in een half jaar hebben gepleegd. Voornamelijk hebben zij inge broken in scholen, waar zij zich van kleine bedragen hebben meester ge maakt. Drie van de jeugdige dieven gaan naar het huis van bewaring. NIEUWE LOONSVERLAGING BIJ DE SPOORWEGEN. Op de gisteren gehouden vergadering van den personeelsraad der Nederland sche Spoorwegen kwam aan de orde een schrijven van de directie, waarin werd naar waarnemingen verricht in den morgen van 24 November. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.0 mM. te Seydisfjord. Laagste barometerstand 752,1 mM. te Stensele. Verwachting, geldig tot den avond van 24 November: Zwakke tot matigen aanvankelijk Noord westelijke, later waarschijnlijk veranderlijke wind; nevelig tot zwaar bewolkt; waarschijn- lijk eenige neerslag; weinig verandering jn temperatuur. Weeroverzicht. De barometer bleef in Scandinavië en Duitschland verder dalen, zoodat thans de depressie in het Noordoosten haar invloed van Lapland naar Finland tot Midden. Duitschland uitstrekt. Aan ue Noorsche kust bracht deze lage-druk-toestand nog al waf regen (Nördöyan 10 mM.), terwijl het hel. dere weer in Duitschland plaats maakte voor nevelachtig, somber weer. In Polen en de Randstaten wordt nog vorst van eenige beteekenis aangetroffen, plaatselijk in Zwe den vroor het nog sterk. In ons land, Frank rijk en Duitschland is de temperatuur geste gen. De depressie in het Westen, bij den oce aan, toont zich nog betrekkelijk weinig ac tief. Een slappe rug van hoogen druk ver- bindt Oost-IJsland, via de Britsche eilanden met den Azoren-hooge-druk. Belangrijke ver' betering mag in den weerstoestand te onzent nog niet worden verwacht, hoewel het wel waarschijnlijk is. dat de nevel iets minder dicht en de bewolking minder zwaar zal wor den. medegedeeld, dat naar het gevoelen der regeering verdere loonsverlaging onver mijdelijk is. In verband hiermede wenscht de directie de geldigheid van het reglement van dienstvoorwaarden met twee n.aanden, dus tot 1 Maart 1934, te verlengen, teneinde tijd tot voor bereiding der loonsverlaging te vinden. In een gemotiveerden brief heeft de per- soneelraad zijn ernstige bezwaren tegen de voornemens tot verlaging der loonen aan de directie ter kennis gebracht en om een onderhoud verzocht. VACANTIE OOK VOOR RIJKS PERSONEEL OP ARBEIDSCONTRACT. De centrale van vereenigingen van personeel in 's rijksdienst heeft in ant woord op haar request van 11 Juli j.1. van den voorzitter van den ministerraad bericht ontvangen, dat deze Raad beslo ten heeft dat het personeel op arbeids contract voorzoover dit wordt bezoldigd volgens 't z.g.n. arbeidsovereenkomsten- besluit, dezelfde aanspraken heeft op vacantieverlof als het personeel in vas ten dienst met hetzelfde salaris. Deze beslissing komt hierop neer dat bedoel de arbeidscontractanten een minimum verlof van 12 dienstdagen per jaar in plaats van 8 zullen genieten. Nu de winter in aantocht is. Op de meeste plaatsen heeft de vorst een einde gamtakt aan den bloei van Dahlia en andere voor vorst gevoelige planten. De Dahlia's worden nu gerooid waarbij we de stengels op een hand breedte boven den grond afsnijden Aan de stengelstompen wordt het etiquet bevestigd Voordat we de knollen opber gen trachten we ze eerst goed droog te krijgen Het beste drogen ze onder afdak waar de wind onder door kan waaien. Zorg echter dat ze 's nachts niet kunnen bevriezen. We kunnen de knollen over winteren op elke vorstvrije, niet te war me of te droge plaats. Wie veel knol len heeft kan ze zeer goed opkuilen Op droge gronden kan men in den grond, en op vochtige gronden op d m grond wer ken. In geen geval mogen de knollen in het grondwater liggen. Op den bodem langs de zijkanten en over de knollen loggen we een dun laagje stroo of riet. Het geheel wordt afgedekt met een laag aarde, ter dikte van ongeveer 40 c.M Bij zeer strenge vorst mogen we niel ver geten deze aardlaag nog te verdikken of een laag ruigte, b v. blad, stroo, lange mest of iets anders aan te brengen. We rooien nu ook de knollen van Can- na indica, Knolbegonia's, Tigrida, Ra" nonkels ea Al deze soorten leggen we op een vorstvrije plaats te drogen. Na dat ze voldoende gedroogd zijn en do aarde en fijne wortels er gemakkelijk afgaan, bewaren we ze het best in droog zand of droge turfmolm. Deze wijze van bewaren voorkomt te sterk indrogen- Wie thans nog pot- en kuipplanten bui ten heeft staan, die niet tegen streng® vorst bestand zijn, moet niet langer wachten, maar deze opbergen. Dracena^ kuip Hortensia, Fuchsia in pot en oo Geraniums in pot verdragen wei lichte nachtvorst maar moeten na zoo waarschuwing ook worden beveilig Niet winterharde vaste planten in deze maand worden gedekt. Van pasgras of Gynerium argentum binde we de bladeren samen, waarna we de voet dekken met een laag turfmolm dikte van 30—40 c M. Over Mon-bretm- volle gronds-Fuchsia, Bocconia cor Kniphofia of vuurpijlen, Anemone j ponica, Rommeya Coulteri of Gal boompapaver brengen we eveneen» 4

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2