ELK PAK SUNLIGHT ZEEP 18 PRACTISCHE ROESTVRIJE WASCHKNIJPERS CADEAU! ZOOLANG DE VOOR RAAD STREKT GEEFT UW WINKE LIER AAN ALLE HUISVROUWEN IN DE PROVINCIE N.HOLLAND BIJ AANKOOP VAN NEEM DUS WAT SUNLIGHT ZEEP IN VOORRAAD; WASCH KNIJPERS KOMEN AL TIJD TE PAS. Brieven uit de Hoofdstad p r Doet de wasch en hanat ue cft! voor een groot dv' het gevolg van geluk is geweest aangezien de provincie de 20 milli- oen bijdrage in de watersnoodlasten tot 45 terugbracht De strijd zal verder in de provincie ge streden moeten werden. Wij zullen om resul taat te bereiken in het provinciaal bestuur een compromis moeten verkrijgen willen wij de verlaging bereiken. Dit is geen partijpoli tiek. Wij moeten verlichting van lasten zien te krijgen, omdat ze te zwaar drukken. Spr betreurde het, dat de scheiding gemaakt is, want voor verlaging van lasten hebben wij elkander zoo noodig en de strijd zal in Haai- lem gestreden moeten worden, omdat de provinciale wetgeving de zaak in handen heeft Spr. uitte zijn verwondering over hetgeen de heer Jimmink gezegd had over de loonen bij de Hondsbossche waar aan den dijk in de 12 jaren van het Hoogheemraadschap groo- te versterking is aangebracht. Spr was er niet voor te vinden om op de menschen die de laagste loonen verdienen, bezuiniging toe te passen. Ook blies spr. de loftrompet over het Hoog heemraadschap als wegbeheerder Het beheer was z.i. zuinig. Altijd is er openbaarheid gegeven aan de handelingen en er is alle reden tot tevreden heid. De d ij k g r a a f erkende, dat de moge lijkheid bestaat, dat de middenstand een ac tie zal ontkenen tegen de verhooging van de heffing op het gebouwd, doch het dagelijks bestuur kwam ait billijk voor. De heer D. d e B o e r informeerde naar de gunstige werking van de bekramming der paalkoppen met beton. De z.g. betonblok- kenconstructie. Dedijkgraaf: De rijkswaterstaat heeft de ouae wijze van werken verlaten en met de nieuwe wijze is pas dit jaar begon nen. Men moet de resultaten dus afwachten. Wel geeft men de constructie voor 95 kans. De ingenieur merkte op, dat men daar over voorts gegevens in de begrooting kan vinden. Tengevolge van den laatsten storm zijn eenige betonbloken van hun plaats ge tild, waarom aan weerszijde palen zijn ge lheid. Dit geschiedde ten noorden van Cal- lantsoog bij den rijkswaterstaat. De opslag van steen naar het strand toe, was zelfs grooter. Hiermede waren wat men hier noemt de algemeene beschouwingen afgeloopen en con stateerde de voorzitter, dat de vergadering accoord gaat met wat er in het voorwoord over de salarissen gezegd wordt. Bij de artikelsgewiize behandeling werd de voorgestelde kasgeldleeningen goedgekeurd. De begrooting werd overigens om half één z.hst. conform vastgesteld. Tot leden van de commissie tot het nazien van de rekening 1933 werden benoemd een viertal heeren uit ieder kiesdistrict één aan te wijzen door een dijkgraaf na 1 Jan. wanneer de juiste samenstelling van het college be kend zal zijn. De Hoeverweg. Dijkgraaf en Hoogheemra den stelden voor hen te machtigen stappen te doen tot onteigening van gronden voor verbreeding van den Hoeverweg, omdat en kele eigenaren onwillig zijn tegen redelijke voorwaarden grond af te staan. De dijkgraaf herinnerde er aan dat dit de laatste vergadering van een 6-jarig tijdperk was en van sommige leden een 12- jarig tijdperk. Spr. ging in gedachte terug naar den tijd van oprichting en hetgeen ge daan was aan dijken, zeeweringen en wegen en concludeerde dat op het bereikte met vol doening kon worden teruggezien, dank zij de samenwerking van de heeren. Spr. rientte waardeerende woorden tot de heeren A. Bar- ten die 6 jaar zitting heeft gehad en D. d» Boer 12 jaar, zich niet meer herkiesbaar hadden gesteld in verband met hun leeftijd, evenals de heeren J. J. de Groot, J. Rood en J. Apeldoorn. Ook herdacht hij de overleden heeren J. Burger en R. Kaan. Twee leden, zoo vervolgde de voorzitter, werden niet herkozen, vijf werden herkozen, waarvan twee als hoofdingeland. Spr. bracht de vertrekkenden dank voor de steeds verleende steun. Hij wenschte hun verder een goede gezond heid en beval het H.schap in hun vriendelijke belangstelling aan. (Applaus). De heer D. de Boer achtte zich als oudste gerechtigd om te zeggen: „zij die heen gaan groeten U". Dank zij uw leiding bleef de goede toon bewaard en aan u is niet te wijten, dat er zooveel misvatting bestaat over het Hoogheemraadschap. Ook spr. had de uitbreiding van 't waterschap tot wegschap gevreesd. HH toenemende verkeer stelt echter eischen en het beheer en controle namens de onderhoudsplichtigen verdient de voorkeur. Voorts achtte spr. het wenschelijk, dat het dagelijks bestuur, afgezien van eigen sympa thieën tegenover de plaatselijke persorganen de gewenschte vriendelijkheden betracht. Deze pers is van groote invloed op de denk beelden van een legio ingelanden, die te ver van het werk afstaan om tot een gezond oor deel in staat te zijn. Men plagt de pers wei eens bij wijze van spreken de koningin der aarde te noemen. In ieder geval is ze vrou welijk en dus ontvankelijk voor een soepele behandeling. Juist de pers kan veel doen om vooroordeel en weg te nemen of te laten voortbestaan. Komende tot de verkiezingsuitslag hoopte spreker, dat het veelvuldig vaderschap de eigenschappen van de jong geborene (het nieuwe college) ten goede zal komen. Een be langrijke verschuiving is in het college niet te verwachten. De samenstelling van het dubbel geselecteer de gezelschap wordt er één naar het systeem van dr. Colijn op de meest ruime basis. Moge het college, zoo zeide spr., onder uw leiding dat respect afdwingen wat voor zoo'n groot lichaam onmisbaar is. Met de beste wenschen voor het Hoog heemraadschap en zijn ambtenaren nam spr. afscheid. (Applaus). Het jongste, niet herkozen lid, de heer Pluister, sloot zich bij de woorden van den heer de Boer aan. Spr. wees er op dat er ten aanzien van het Hoogheemraadschap misver stand heerscht en hield een uitvoerige perora tie, waarin hij de loftrompet over het college blies. De dijkgraaf sprak een woord van dank voor het gesprokene en hiermede was de mil-1 lioenenbegrooting voor 1934 in een uurtje ongewijzigd vastgesteld. PROV. BOND VAN PLUIMVEE FOKKERS IN NOORD-HOLLAND. Jaarvergadering te Alkmaar. Bovengenoemde bond hield Woensdag morgen 11 uur een bo.—-gewoon druk be zochte jaarvergadering in café Cenlral. De voorzitter, burgemeester Drost van Kwadiik, opende op de gebruikelijke wijze en besprak de moeilijkheden om de bedrijven gaande te houden. Spr. heette allen welkom inzonderheid den heer van Asperen Ver- venne. Het jaarverslag, waarin een teleursfellen de toon klonk, werd goedgekeurd Behalve aan de 14 afdeelingen. waarmede de bond voelin" houdt, heeft men zijn zorgen te wij den aan veel zaken die met de crisis an nex zijn. De begrooting werd goedgekeurd De ont vangsten en uitgaven waren 681.40. Van de provincie en de NH. Eierveiling is elk 100 subsidie ontvangen, terwijl f 200 werd uitgetrokken voor reclame. De heeren Braag te Oosthuizen en Ver stegge te Helder werden herkozen. Het kardinale punt was welke houding men zal aannemen tegen de crisismaatrege len en broek in Waterland meende, dat, wat de regeering met de eene hand geeft, met de andere hand wordt terug genomen. De laatste was voorstander van een goeden maatregel, waardoot de toeslag op de gra gen feit stond Hebben meerdere vereenigin- gen op eigen houtje een verzoek aan de reevering gericht en de zaak hopeloos bedor ven? De voorzitter had aan den rijkspluimvee- consulent Tukker te Beekbergen gevraagd hoewel het regel is, dat het over den N H Bond gaat. Er waren geen organisaties ge hoord en spr. had den indruk, dat men de vereenigingerf „el wil hooren. Laat men er echter rekening mee houden, dat er een broedverbod komt, zei spr. Edam betreurde het, dat het hoofdbestuur van de N.P.C. niet op de vergadering in Purmerend was. Ing. Rijswerk was op die vergadering van oordeel, dat een broedver bod weinig minder dan een ramp is voot kleine bedrijven. De groote bedrijven, die op volle capiciteit kunnen werken de fabri kanten van broedmachines hebben handen te kort zullen ons vóór zij 1. Spr. was voor een broedbeperking, doch dan geen voorkeur voor Gelderland, doch eensluitend voor de povincie. De voorzitter deelde deze zienswijze groo- tendeels. Hij meende, dat men wel veel kan aanvoeren, doch men heeft ook groote risico als het niet gaat. In een crisistijd heeft men den prijs niet in zijn hand. Verschillende afdeelingen voerden het woord. Na een verklaring van den heer van Asperen Vervenne, dat men zaken moet doen en alleen voorstellen via de organisaties aan de regeering kan doen, sprak men zich uit voor een broedverbod. Toen dat besluit was gevallen, stelde de een bond van exporteurs bestaat onder direc tie van den heer Moorman, die de regeering om steun heeft gevraagd om toeslag te geven op de eieren. De voorzitter zeide, dat hem een en ander was ter oore gekomen. Ook de heer van Asperen Vervenne was er mede bekend. Met deze sobere medede ling werd de vraagsteller tevreden gesteld, althans hij ging er niet meer op in. Na een zeer uitgebreide rondvraag volg de sluiting. De eerste dag van de Amsterdam- sche begrooting. Een voorspel hoe het worden gaat. Een motie van afkeuring en een motie van wantrouwen. De regee- ringscommissaris. De voor geschiedenis. De eerste dag van de algemeene beschou wingen van de reeds veel omstreden Amster- damsche begrooting heeft zich door rumoer en moties gekenmerkt. Zoo'n stormachtig be-, gin van een begrootingsbehandeling heeft de Amsterdamsche raad nog niet gekend, evenmin als hij ooit de dreigende schaduw heeft gezien, die nu over het geheel verspreid ligt: de donkere omtrekken van den regee- ringscommissaris. Wat in Amsterdam staat te geschieden, is voor het geheele land van belang; vele gemeenten toch worstelen met ,V- K -.SV-: nen niet alleen ten voordeele komt aan den landbouw. Ook over den toeslag der regee ring op de eieren was hij slecht te spreken. Hij was voor een vrije markt en zoo weinig mogelijk regeeringsbemoeiïngen. Omtrent het z.g. broedverbod, betoogde Waterland, zullen de groote broederijen de Leine verdringen. Krommenie wilde aan de regeeringsbe- moeiïng zoo spoedig mogeliijk een einde ma ken. De goedkoope tarwe, waarop de regee ring een kortig toestaat, is een ernstige mis- lukkig. Niet alleen dat de dieren er door op houden eieren te leggen, doch ook het vleesch is gekleund. Als meelvoeder is het inbruik- baar. De heer Asperen Vervenne had de klacht gehoord, die Krommenie uitte. Groote pluim veehouders hadden ernstige klachten, doch, zoo vroeg spr. zich af, ligt dat aan de ge klemde tarwe? Er was een onderzoek gaan de en spr. wilde daarop niet vooruit loopen. Bovendien behoefde men die tarwe niet te oederenEr was een onderzoek gaande en spr. wilde daarop niet vooruit loopen Spreker gaf grif toe, dat men de goed koope voeders het eerst vraagt. Spr. meende, dat men een toeslag van 37 y, cent op 100 .G. eieren, die men uitvoert, niet zonder meer moet Verwerpen. Na een uitvoerige discussie kreeg het bestuur mandaat om de klachten naar voren te brengen te bevoegder plaatse. Schoorl vermoedde, dat er over dit punt bijna alle afdeelingen het woord zouden voe ren. Men wilde graag de discussie bekorten en vroeg of het hoofdbestuur voor een voldon heer Asperen Vervenne voor, om een per soonlijke uitspraak te doen, hoe men over de data van aanvang en einde dacht. Spr. meen de, dat een individueele uitspraak meer effect sorteerde. Men werd het eens over de N.H. Blau wen, die van 1 November tot 1 Febr. gebroed mogen worden. Omtrent de andere rassen (geschikt voor piepkuikensfokkerij) spraken zich 41 personen uit vóór 15 October tot 1 April, 22 personen voor 1 October tot 1 April en 9 personen voor 1 November tot 1 April. Deze uitslag had tot gevolg, dat men aan de regeering zal verzoeken om met de uitspraak oer meerderheid rekening te houden. Een voorstel-Edam om, evenals Utrecht, te verzoeken om 20 pet. reductie op electri- sche- en radiolampen werd z.h.st. aangeno men. Benningbroek (bij Hoorn) deed een voor stel om steun te krijgen voor de piepkuiken fokkers. In den vorm van toeslag. Ook stel de genoemde afdeeling voor om de eieren te verkoopen via de veiling. De vergadering gevoelde niet veel voor het eerste voorstel, welke gedachte door het hoofdbestuur en den heer Asperen Vervenne werd gedeeld. Regel is, dat de regeering geen steun geeft als er uitbreiding van den pluimveestapel aan verbonden is. De voorzitter vond het tweede voorstel on- ui voerbaar, omdat niet alle eieren over de ronlal?8 evenm'n de prijs te controlee- Beide voorstellen werden verwor pen. Krommenie vroeg of het waar is, dat er dezelfde moeilijkheden, al zijn in talrijke steden de politieke verhoudingen wel niet analoog aan die van de hoofdstad. Toch kon een slecht voorbeeld wel eens gevolgd worden. De eerste symptomen van de ziekte, die de Amsterdamsche Stedemaagd thans onder de leden blijkt te hebben, vertoonden zich reeds op 1 Juni 1932 toen de federatie der S D. A.P., bestaande uit de besturen der Amster damsche afdeelingen, met de sociaal-demo cratische fractie van den Amsterdamschfn raad en een deputatie van het hoofdbestuur der S.D.A.P. vergaderden over het stemmen voor loonsverlaging van de drie sociaal democratische raadsleden van den Bergh Ossendorp, en W. Polak Het resultaat van die bijeenkomst was, dat de federatie zich verklaarde tegen het steunen der sociaal democratisdhe vertegenwoordigers in het col- lege van B. en W. en in den raad van eenlg voorstel, dat salaris- en loonsvermindering van de geëmployeerden der gemeenten ten doel zou hebben. De drie genoemde raadsleden werden dan ook verzocht hun zetel ter beschikking te stel len, waaraan werd voldaan. Van nu af werd angstig het door de fede ratie uitgeteekende spoor gevolgd, en toen dan ook de voordracht van B. en W., die een nieuwe loonkorting inhield, op 7 Juli 1933 in behandeling kwam, werd deze weliswaar aangenomen, doch met de stemmen van de sociaal-democratische en communistische leden tegen. De sociaal-democratische wet houders de Miranda, E. Polak en Boekman kwamen daardoor als wethouder in een scheeve positie en zij konden niet anders doen, dan opnieuw de beslissing van de fede ratie te vragen. Deze besliste in een op 1 Aug. 1933 gehouden bijeenkomst, dat de drie sociaal-democratische wethouders nu hun zelfstandigheid mochten demonstreeren en heengaan. Het college van B. en W. hield nu nog de wethouders Abrahams, Kropman en Douwes over, die op 13 September inge. volge een aangenomen motie-Weiss even eens hun mandaat neerlegden. De begrooting voor 1934 was intusschen al een heel eind opgeschoten, waaraan ook de sociaal-democratische wethouders had den medegewerkt. De traditie brengt mede, dat de begrooting op 1 Augustus gereed is; men veronderstelde dus, dat de sociaal-demo» cratische wethouders te elfder ure nog zou den aanblijven, omdat men van hen niet meende te moeten verwachten, dat zij opvol gers zouden zetten voor de verdediging van ppn taak, die zij op zich hadden genomen. Misprijzend werd dan ook de beslissing van de federatie vernomen, iuist op den dag dat in normale gevallen de begrooting gereed is. Gelukkig werden intusschen andere raads leden, die het beter met de belangen der ge meente, voorhadden, bereid gevonden het wethouderschap op zich te nemen, zoodat op 20 September het nieuwe college kon worden bekend was: A. J. Abrahams (V.D.), Q. Maas Kzn. (Chr. Hist.), Walrave Boisse- vein (Vrijh.), Kropman (R.K.), Jac. Rusti ge (A R.) en I. H. J. Vos (Vrijh.) De nieuwe heeren veegden met nieuwe bezems en spoedig kon de begrooting in zee. De rijksregeering heeft met de eonceptbe- grooting geen genoegen genomen en op. nieuw werd het bezuinigingspotlood gehan teerd en op 30 October J.1. kon de wet hou- der voor de financiën mededeelen, dat ten slotte een sluitende begrooting voor 1934 gereed lag. Dit is de begrooting, waarvan de behandeling voor 1934 gereed lag. Dit is de begrooting. waarvan de behandeling r»in9. dag j.1. in den Amsterdamschen raad is be gonnen De maatregelen, die genomen moesten worden om dit stuk sluitend te krij ger bestonden onde- andere uit: b-'-'riing- verhooging tot honder opcenten van de fondsbelasting, loonsverlaging en hergroe- peerin" van het gemeentelijk personeel, be zuiniging op het onderwijs, opheffing bureau voor beroepskeuze, sluiting van de quaran taine-inrichting en opheffing der tandheel kundige verzorging. De behandeling van deze begrooting kan verrassingen baren, die het aanstellen van een regeeringscommissaris tot resultaat kun nen hebben. De zes communisten stemmen uit teraard tegen deze begrooting; de midden standers, waarvan er drie in den raad zit ten, konden wel eens één lijn trekken met de communisten, omdat zij door het rechtsche deel van den raad niet erg vriendelijk zijn behandeld bij het verdeelen der wethouders zetels, en de sociaal-democraten, veertien in getal, zullen zeker den banvloek van de federatie willen ontgaan. Zoo zouden er dus 23 stegenstemmers zijn, bij 22 voorstem mers, en het resultaat zal zijn: in-werking- treding van art. 144 der Grondwet, wat zeg gen wil. dat de regeeringscommissaris in Amsterdam zijn plaats inneemt. Wellicht zullen de sociaal-democratische raadsleden de begrooting goedkeuren, be- haive een onderdeel: de loonen De federatie heeft immers gezegd, dat er aan loonen niet getornd moet worden, en als het mirakel heeft gesproken, nu dan heeft het gesproken en het college van B. en W. zit dan met een tekort van 5.000.000. Burgemeester en wethouders zullen dan moeten verklaren, dat zij de begrooting niet sluitend kunnen krijgen, en dan is eveneens het zaad voor uitvoering van artikel 144 gelegd. Dat is een somber perspectief, en helaas zijn er weinig lichtpunten te ontdekken, want op den eersten dag van de begrooting waren daar reeds twee mot'es ter tafel; één van de Miranda, die afkeuring uitsprak over het beleid van B. en W., omdat zij verklaard hadden geen geld te hebben om de 8500, die de raad voor het St. Nicolaasfeest van de kinderen had gedacht, uit te keeren. De 14 sociaal democraten, de 6 communisten (waarbij ook de heer Kitsz behoort al is hij niet bij de C.H.P. aangesloten) en de 3 mid denstanders, dus dezelfden, die wij boven noemden als degenen, die waarschijnlijk bij deze begrooting één lijn zullen trekken, stemden voor deze motie. Det wethouders, die tijdens de stemming buiten de raadszaal waren, keerden terug en gingen weer zitten. Wat zeer logisch was, want het betrof hier slechts een motie van af keuring, Een andere houding zullen zij moeten aam nemen, wanneer de motie-Seeghers in be handeling komt, waarover bij de begrootings- debatten zal worden gestemd, want hier staat duidelijk het wantrouwen uitgesproken. De burgemeester deelde mede, dat deze mot'e den volgenden inhoud had. „De raad kennis genomen hebbende van den inhoud van de ontwerp-begrooting 1934 en de nota van wijziging van 27 October 1933 en de biihoorende stukken. stelt vast, dat het college van B. en W. el'ke wijze van dekking der crisisuitgaven, zonder druk te leggen op de maatschappe lijke positie der werkende klassen, afwijst, en in tegendeel in opdracht van de regeering het volle gewicht legt op de arbeidende klasse, spreekt zijn wantrouwen uit fn het zittend college." Wordt deze motie aangenomen, waarop een groote kans is, omdat daarin toch feite- lijk uitsluitend verzet tegen de loonsver laging wordt bedoeld, dan kan de regee ringscommissaris, die reeds achter de deur staat, binnenkomen met zijn artikel 144 der Grondwet. Het kan echter nog zijn, dat het uitgesproken wantrouwen den sociaal-demo craten te ver gaat. In dat geval wordt de motie verworpen, doch dit beteekent alleetl uitstel van executie, omdat de sociaal-demo craten gezien de houding van de federatie, die immers eiken steun onthoudt aan sociaal- democratische raadsleden, die vóór Ioonsvef- laging zijn niet anders kunnen doen dan tegen dit onderdeel van de begrooting: de salarisverlagingen, te stemmen. En dan kom nen de tegenwoordige wethouders blljvt® zitten of opstaan, net is om het even, want zij kunnen niet verder en dan zal het rijk iO' grijpen. ADAM WEEVER#.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6