DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. HetFransch-Duitsche persconflict Hit het Jladement Ttxiqetiiksdi Oxstrdit No. 278 Vrijdag 24 November 1933 De onthullingen van de „Petit Parisien" hebben in Duitschland een storm van ver ontwaardiging ontketend. DE VREDE AANGETAST? 50.000 Mark voor bewijs van Wat vandaag de aandacht trekt,.* GOERING IS ZIEK. LOS ANGELES DOOR BOSCHBRAND BEDREIGD. AARSCH RANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc door het geheele Rijk 2.50. Losse oummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos4**ro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N AÜEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 23 November 1933. Zomertijd behouden. De Tweede Kamer heeft hare vergad ;- ring van heden ingezet met een verstan dige daad: met 46 tegen 29 stemmen heeft zij aanvaard een motie, den vori- gen dag door den heer Van der Waerden (s. d. a. p.) ingediend. Deze motie, welke door vertegenwoordigers van de meeste partijen in de Kamer met uitzondering van de anti-revolutionnairen, de com munisten en de staatkundig-gerefor meerden, was onderteekend, tneld het verzoek aan de regeering in het vraag stuk van de tijdregeling te overwegen en daarbij in het bijzonder na te gaan of een oplossing kan worden gevonden door de invoering van een regeling waarbij in den winter de West-Eur -*ee- sche tijd en in den zomer de Midden- Europeesche tijd zal gelden. Tegen stem den de anti-revolutionnairen, de staat kundig-gereformeerden, 12 katholieken en de christelijk-historischen Bakker en Lovink, waarvan laatstgenoemde echter verklaarde zich vergist te hebben. Het natuurlijk gevolg van deze beslis sing der Kamer was, dat op voorstel van den heer Van den Heuvel, het door he i met den heer Bakker ingediende voor stel tot opheffing van den zomertijd werd aangehouden, m. a. w. van de bean is en wij dus voorloopig dien tijd tegen de*- aanvang van den zomer zullen zien ingevoerd. Binnenlanriscbe zaken. Binnen'andsch bestuur. Vele sprekers over vele onder werpen. Hierna is de Kamer voortgegaan met de behandeling van de begrooting van B'iinenlandsche Zaken en wel van de afdeeling Binnenlandsch Bestuur. Wanneer wij ons niet verteld hebben, zijn er achtereenvolgens 17 sprekers aa het woord geweest en herhaaldelijk over onderwerpen, waarover hun voor ganger reeds zijn licht had laten schij nen. Wij moeten, ten einde ook niet te veel van het uithoudingsvermogen van onze lezers te vergen, ons dus bepalen tot het aanstippen van eenige hoofd punten. Eerste spreker was de heer Wester man (nat. herst.), die aanbeval de sa menvoeging van kleine gemeenten en betoogde, hoe wenschelijk het was, wan neer alsnog in de Gemeentewet een uit sluiting van de zoogenaamde vrijgestel den van een benoeming tot raadslid werd opgenomen. Do heer Van Zadelhoff (s. d. a. p.) hield zi n jaarlijksche philippica tegen Bur gerwacht en Vrijwilligen Landstorm. De heer Teulings (r. k.) stemde in met het streven des ministers om de zeden verwildering tegen te gaan en had het vooral over de natuurbaden. Daarnaast pleitte hij voor een wijziging van de Kieswet tot het tegengaan van het euvel dei' kleine partijen. De heer Butgers van Bozenburg (c h.) was vrijwel onverstaanbaar. Doch wij meenen onderscheiden te hebben, dat hij de bestrijding van de Burgerwachten en Vrijwilligen Landstorm afkeurde, even als de samenvoeging van kleine ge meenten. De heer IJsselmuiden (r. k.) drong er op aan bij de benoeming van burgemees ters met wat grooter kieskeurigheid te werk te gaan. De heer Drees (s. d. a. p.), buitenge woon rad ter tale, heeft aangedrongen op de publicatie van de veelbesproken maar in bijzonderheden nog onbekende circulaire der regeering in zake de rijksbijdrage tot steun aan noodlijdende gemeenten. Hij bestreed wijders het verbod aan de gemeenten om voor cri- sislasten te leenen, terwijl hij daarbij aanknoopte een betoog tegen de inper king van de gemeentelijke autonomie. Met dit laatste ging de heer Snoeck Henkemans (c. h.) accoord. In verband hiermede deed hij critiek hooren op de jongste circulaires aan de gemeenten, welke te sterk in bevelenden vorm zijn gegoten. De heer Wendelaar (lib.) bracht hulde aan den nieuwen bewindsman en pleitte voor een eenvoudiger indeeling van het land in gemeenten. Ter wille van de efficiency zou het al gewenscht zijn de kleine en kleinste gemeenten te doen verdwijnen. Zuid-Holland en Zeeland zouden daarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen. In de tweede plaats was hij niet onverdeeld ingenomen met de wijze, waarop sommige Gedeputeerde Staten hun toezicht op de gemeenten uit oefenen en met name klaagde hij er over, dat Ged. Staten van Overijsel aan Rijssen verboden hadden een eigen wa terleiding aan te leggen, omdat dit in het nadeel zou zijn van de provinciale watervoorziening. Zoo gaat het ook met de electriciteitsvoorziening in sommige provinciën. Het provinciaal belang gaat bij hen weieens uit boven het gemeente belang. Wat de benoeming van burgemeesters aangaat» zij moeten niet al te sterk ver politiekt zijn en loyale staatsburgers wezen. Wat betreft den strijd tegen zedenver- wi'd0'"'**'*, inderdaad kan het wel op sommige pun.en gewenscht zijn, dat de overheid optreedt, doch men vergete niet, dat er groote groepen zijn van an dersdenkenden en dat dansen en baden op zich zelf volstrekt niet onzedelijk zijn. Dit laatste beaamde de heer De Visser (comm.), die vond, dat de wijze van be strijding eigenlijk nog zedeloozer was dan het kwaad waartegen men wil op treden. Verder verklaarde hij te hoperi op een opheffing van den zoogenaamden stemdwang, toornde flink tegen Burger wacht en Vrijwilligen Landstorm, klaag de over arglistige wijzen waarop.de vrij heid van vergaderen werd tegengegaan, betreurde het, dat minister De Wilde de annexatie van Voorburg en Bijswijk door Den Haag had tegengegaan, en pleitte voor de opheffing van de water- tollen. De heer J. ter Laan (s. d. a. p.) vond de samenvoeging van gemeenten aan te be velen en uitte eenige klachten over het optreden van enkele burgemeesters. De heer Duymaer van Twist (a. r.1 h eft ook geklaagd over de hooge water- tollen, ten gunste van bestrijding van de zedeloosheid gesnroken en natuurlijk den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm, waarvan hij de ziel en leider is, ver dedigd. De heer Vervoorn (plattel.) verklaarde zich tegenstander van de samenvoeging van kleine gemeenten en ook keurde hij het goed, dat 3 oorburg en Rijswijk niet bij Den Haag zijn gevoegd. ~Mej. Meijer (r. k.) drong er op aan vooral met kracht tegen het voortwoe kerende zedenbederf op te treden. De heer Sneevliet (rev. soc.) kwam op tegen de sabotage van de vrijheid van vergaderen, niet in de laatste plaats in Den Haag en hield vervolgens een hefti ge philippica tegen den burgemeester van Dongen, die blijkbaar bijzonder ge beten is op al wat rood is. De heer Zandt (st. ger.) was krachtens zijn beginselen tegenstander van open bare waterleidingen en bioscopen. De heer Vliegen (s. d. a. p.) betoogde de wenschelijkheid van een kiesrechtrege ling, waarbij de kleine partijtjes onmo gelijk worden gemaakt. Wat de klach ten over de daling van het zedelijk peil betreft, die heeft men altijd gehoord, doch daarom moet men er niet te veel gewicht aan hechten. Hij heeft aan het slot van zijn rede den minister op het hart gedrukt de autonomie der gemeen ten niet te vernietigen. Nadat de heer Kooiman (v. d.) als hek kensluiter van de sprekersrij onder meer verklaard had, dat zijn partij antipa thiek staat tegenover de Burgerwacht als een onbetrouwbaar element, ver kreeg ten slotte minister De Wilde het woord. Doch het was zoo laat gewor den, óm en bi) zes uur, dat hij nu vol stond met dank te zeggen voor de vrien delijke tot hem gerichte woorden en verzocht morgen zijn rede verder voort te zetten. Hedenavond behandelt de Kamer de artikelen der Begrooting van Justitie. nemen tot verva'sching van documenten. De Petit Parisien zet, terwijl de wereld luistert naar wat Hitier tegenover Frankrijk zegt, zijn misdadige sabotage voort. Waarom maakt men den betaalden oorlogscpruiers het werk niet onmogelijk? Politieke bronvergiftigers. De Lokalanzeiger schrijft, dat de Scheri- Verlag beslcten heeft tot het uitloven van 50.000 Mark voor de opheldering van deze politieke hetze, daar de politieke bronvergif- tigers tegenover het streven van Hitier naar een werkelijken vrede een buitengewoon ge vaar vormen. Voor den kenner kan er geen twijfel aan bestaan, dat de Petit Parisien door een bepaalde instantie in Frankrijk tot deze publicatie is gebracht om alle streven naar een waren vrede te vernielen. Het Berliner Tageblatt eischt van den Pe tit Parisien, dat het de documenten aan een openbaar onderzoek zal onderwerpen. De Duitsche regeering behoeft een dergelijk on derzoek niet te schuwen. De Vossische Zeitung schrijft, dat het Fransche volk zich ze'f moet keeren tegen deze methodes. Tusschen Duitschland en Frankrijk mogen vele differenties bestaan, maar op één punt zullen alle welgezinden van beide landen overeenstemmen: n.l. het afweren van diegenen, die trachten beide vol keren tegen elkander op te ruien. Het feit, dat de Petit Parisien ondanks het Duitsche démenti voortgaat met de bekende onthullingen heeft in de verschillende dag bladen een storm in Duitschland ontketend. De DAZ schrijft: De Petit Parisien maakt aanspraak op de twijfelachtige eer onder de opruiers tegen Duitschland, die met ver- valschte documenten, de laagste werktuigen van politieke gifmengerij werken, de eerste te zijn. Waarom durft de Petit Parisien zijn z.g. richtlijnen der Duitsche propaganda in het buitenland niet te publiceeren? Her vreest, zoo schrijft het: Om dit ake lige excuus te masKeeren wordt fluks een nieuw document gepubliceerd. De lezer wordt voorbereid op een nieuw dementi en de stijl van het stuk verraad reeds het vloeiende Fransch. Het gaat hier om een gemeene bron vergiftiging. Het Fransche volk behoorde zich te weer te stellen tegen de infamie van deze opruiingsveldtocht. De Berliner Boersenkurier schrijft: Gelijk reeds voor eenige dagen publiceert de Petit Parisien ook thans weer berichten over z.g documenten, een geheime instructie van hel propagandaministerie inzake de Duitsche propaganda in het buitenland, verder zooge naamde uitlatingen, waaruit zou moeten b.ij ken, dat Duitschland zich bewapent. Deze publicaties berusten van A tot Z op onwaar heid. Tot vandaag is geen schijn van bewijs gebracht. De hetze wordt voortgezet zondei dat de chefredacteur van het blad in staat is de lasterlijke uiteenzettingen te bewijzen Al is de omkoopbaarheid van de Fransche pers volkomen bekend, toch valt dit gebeuren uit het gebruikelijke kader, daar de Fransch— Duitsche betrekkingen door deze leugens ver giftigd en verslechterd moeten worden. De verantwoordelijke leider van het blad en de kringen, die hem steunen, moeten eindelijk met bewijzen voor den dag komen, wanneer zij niet willen blijven, wat men thans met recht zeggen kan, n.l. lasteraars van den ergsten soort. waarheid. Het uitgeversconcern „Scherl-verlag" looft een premie uit van 50.000 R.M. voor dengene, die het ondubbelzinnige bewijs levert, dat de onthullingen van den Petit Parisien werkelijk in den gepubliceerden vorm en met den gepj'- bliceerden inhoud door een verantwoordelij ke instantie van het Duitsche rijk zijn uitge geven. Dit bewijs moet worden geleverd docr overleggen van het origineele document. Het materiaal en de opgaven van de z.g. bronnen zullen door een neutrale commisse worden onderzocht, welker beslissing rechts- krachtig is. Deze commissie moet gevormd worden uit drie politieke historie, waarvan een zal worden benoemd door het Syndicat National des Journalistes Frangais, een door den rijksbond der Duitsche pers en de derde die de commissie zal presideeren, door den Scherl-Verlag. De beraadslagingen der commissie kunnen onder overlegging der do cumenten en het overige z.g. bewijsmateriaal plaats vinden op een neutrale plaats buiten Duitschland, waarover beslist zal worden door de leden der commissie en dengene, die aanspraak wil maken op de uitgeloofde som. Een aanval op c-, vrede. De Voelkische Beobachter verklaart onder het opschrift „Een aanval op den vrede", dat het doel van de infame hetze van den Petit Parisien tegen het nat-soc. Duitschland is het buitenland op te hitsen tot militaire ondernemingen tegen het derde rijk. Achtei deze journalistieke vervalschers staan in waarheid de belangenvertegenwoordigers van de bewapeningsindustrie, wier zaken bloeien, wanneer Europa's grond gedrenkt wordt door het bloed van millicenen men schen. Vrede beteekent voor deze creaturen slechte zaken, baisse en verliezen. Daarom ruien zij op tot den oorlog, daarom vergifti gen zij de atmosfeer met vervalschte docu menten". De „Kreuzzeitung" schrijft: Met een ge middeld gezond menschenverstand komt men in deze zaak niet verder Er behoort reed* een voor fatsoenlijke menschen ongelooflijke hoeveelheid karakterloosheid en onverant woordelijkheid toe en naieven lezers van een volk in zijn hart even vredelievend en bereid tot overeenstemming is als het Duitsche juisi op dit oogenblik van onze ernstige pogingen om een onmiddellijke overeenstemming van volk tot volk tot stand te brengen een derge- lijken leugenblinddoek om de oogen te bin den. De „Berliner Boersenzeitung" wijst op de als beroep uitgeoefende opruiing onde. den naam Augur en meest in het Engelsch schrij- venden Jood Pojakow en zegt \it wie zooals de Petit Parisien de hetze van zoo iemand bij zich laat onderbrengen niet eens aan spraak kan maken op de verzachtende om standigheid van goedgeloovige domheid. De ridderliike solda De „Deutsche Zeitung" schrijft, dat de rransche frontsoldaat over het algemeen zijn ridderlijkheid wist te bewaren. Het blad r cht dan ook tot de frontsoldaten de vraag, of zij het nog langer verdragen kunnen, dat de volkeren opnieuw door de schuld van een iaffen deugniet, die zeker zelf nooit in den oorlog is geweest, in nieuwe verwarring ge stort worden. De Germania schrijft: Het Fransche volk j wordt slechts door duistere elementen opge- ïuid, die ook niet voor de laaghartigste mid- I delen terugschrikken en die hun toevlucht HET KABINET SARRAUT GEVALLEN. Chautemps als opvolger genoemd. De Fransche kamerdebatten. De Fransche Kamer is gistermiddag begon nen met de artikelsgewijs, behandeling van de financieele voorstellen. Tal van amende menten waren ingediend. Besloten werd de eerste vijf artikelen van het voorstel welke betrekking hebben op de couponbelasting terug te zenden naar de fi nancieele commissie. De regeering verklaatxle zich bij ménde van dep minister yoor de be- grooting hieitnede accoord. Tegen zeven uur werd de zitting verdaagd tot 9 uur. Sarraut stelt de kwestie van vertrouwen. In de avondzitting van de Fransche kamer zette uë socialistische afgevaardigde Bedouce nogmaals het socialistische tegenvoorstel tegenover artikel 6 b. uiteen, dat het begroo- tingse.enwicht zou moeten herstellen. De socialistische fractie zou in ieder geval tegen den tekst der regeering en der financieele commissie stemmen, aangezien de regeering moreel verplicht is de politiek der meerder heid van Me; 1932 te volgen. Zoo niet, dan moet zij een nieuwe meerderheid zoeken. De rechtsche afgevaardigde Marin stelde de noodzakelijkheid in het 'ichl van een alge- meene bestuurshervorming. die echte* slechts in volledige "overeenstemming met de ambte naren van den staat kon worden ten uitvoer gelegd. De rapporteur generaal riep de kamer op zoowel tegen het voorstel-Marin als tegen dat dei sociabsten te stemmen. Minister-president Sarraut verklaarde ten sloite, dat de regeering in overeenstemming met de financieele commissie beide tegen voorstellen verwerpt en de kwestie van ver trouwen daartegenover stelt. Spr. is niet voornemens zich coor eenigerlei manoeuvre een meerderheid garandeeren, maar hij wil vee'eer ook zondei dergelijke hulpmiddelen de ware republikeinen om zich heen scharen. Tarraut richtte vervolgens harde woorden aan het adres van de socialisten. Hij, Sar raut, heeft slechts de politiek der radicaal- socia'isten te vertegenwoordigen. Maar daar om sluit hij zij» oor er. niet voor verbete ringen. van welken kant die ook aangebracht worden. Toen spr. weigerde op verschillende door hem belangeloos genoemde vragen te beant woorden, riep mer. hem van uiterst links: „Dictator" toe. Op de vraag der neo socialisten en van een links republikein inzake de 4C-urige werk week antwoordde Sarraut. dai een dergelijk belangriike aangelegenheid van internatio nale diaagwiidte een bijzondere bespreking vereischte. Hij vermeed echter de regeering in een of anderen vorm in dit opzicht vast te leggen De regeering eerst in de meerderheid. In h-t verder verloop van de debatten over de begrooting richtte Herriot nog een laatste beroep tot de afgevaardigden om alle partij belangen achtei op te stellen en alleen het al- gemeer welzijn van het \olk onder oogen te zien Hij wees ei op. dat hetyiiet alleen om een kwestie van binnenia.idscht politiek ging, maar dat men ook rektning moest houden met het internatonale spel achter de coulis sen. Zonder geld is er geen vrijheid. Het gelukte Herriot hiermede de tot het laatste oogenblik aarzelende fractie van Elandin voor de :egeering te winnen. De leider van deze fractie verklaarde in aanslui ting op Herriots toespraak, dat het hem en zijn vrienden in de eerste plaats er om ging Frankrijk te dienen Maar hij moest den aan dacht van het land vestigen op de buitenge woon slechte balans van den laatsten bank- Het Fransch-Duitsche perscon flict. (Dag Overzicht). Politieke klopjacht in Duitsch land. (Buitenland). Los Angeles door boschbrand be dreigd (Buitenland). V. d. Lubbe gaat praten. (Buiten-' land De regeering Sarraut gevallen. (Buitenland). Te Vught een kind in de wieg verbrand. (Binnenland). Ministrieele beschikking tot uit- keering van 5 per koe aan de vee houders. (Binnenland) De Amerikaansche stratosfeer* vlieger bereikt een hoogte van 18.000 M. (Luchtvaart). Vervaardiging van valscbe rente zegels. (Rechtszaken). De Zesdaagsche is gewonnen door Pijnenburg—Wals. (Sport en Wed strijden Zie verder eventueel Laatste Be richten. staat van de banque de France. Men heeft hem en zijn vrienden reactionr.air genoemd. Thans willen zij bewijzen, dat zij even goede republikeinen zijn als alle anderen, n.l. door voor de regeering te stemmen. In aansluiting hierop werd gestemd over een reeks amendementen, waartegenover de regeering telkens weer de kwestie van ver trouwen stelde. Al deze amendementen wer den verworpen met een meerderheid, die soms tot 200 stemmen opliëR: Ook een op het laatste oogenblik nog ingediend voorstel tot opheffing van artikel 6 b. werd verworpen en wel met 326 tegen 237 stemmen. Dan valt de bom. In de nachtzitting echter kwam tegen 4 uur vanmorgen een voorstel van de neosociaiis- tische afgevaardigde Gonon, om den kor tingsvrijen grondslag der ambtenarensalaris- vaststelleing van 12000 frs. De regeering wenschte. dat deze giondsiag echter maximum zou 11000 fis. *e bedragen en stelde daarbij de kwestie van vertrouwen. En de regeering is gevallen. Deze motie werd verworpen en met 247 tegen 321 stemmen werd het voorstel-Gonon aangenomen Minister-president Sarraut kon digde daarop het ontslag van zijn kabinet aan. Ondanks alle pessimistische voorspel lingen komt de val der regeering Sarraut ta melijk onverwacht aangezien in den loop van de nachtzitting de regeering verscheidene malen in de meerderheid was gebleven, om dat zij gesteund werd door de groep Flan- din. Daardoor voelde Sarraut zich blijkbaar te zeker van zijn zaak en zette hij bij de stemming over het voorstel-Gonon alles op een zaak. Omtrent den persoon die Sarraut als minister zal opvolgen loopen de meenin gen sterk uiteen, in de afgeloopen dagen treft men in parlementaire kringen in de eerste plaats van den minister van binnen- landsche zaken Chautemps als toekomstig minister-president. Na het resultaat van vannacht, dat een duidelijke afscheiding der socialisten beteekent wordt ode de persoon van Chautemps wegens zijn linksche opvat tingen weinig geschikt om een levensvatbaar kabinet te vormen. In vele kringen spreekt men dan ook over een neutraal persoon die zou moeten probeeren de langgewenschte concentratie tot stand te brengen, die van de neo-socialisten tot de groep Tardieu zou kunnen omvatten. Hitier bij hem op bezoek. Hitier heeft gistermiddag te Berlijn een be zoek gebracht aan Göring, die ziek ligt. Göring gaat langzaam vooruit en hij maakt het naar omstandigheden tamelijk goed. Tal van verblijven van filmsterren vernietigd. Een sedert Dinsdagnacht in het naburige Haines Canyon in Amerika woedende bosch brand breidt zich ten gevolge van de droogte en begunstigd door den krachtigen wind on ophoudelijk uit in de richting van de stad Los Angeles. De vlammen hebben reeds de voorstad bereikt en tal van buitenverblijven van filmsterren uit Hollywood vernietigd. 15.000 gallons kostbare oude wijn zijn een prooi der vlammen geworden. De bevolking van Tujunga, welke 2800 koppen telt, zou zich reeds voorbereiden op vluchten De ver pleegden der ziekenhuizen zijn reeds naar elders vervoerd. De schade wordt reeds op anderhalf millioen dollar geraamd. 2000 brandweerlieden en vrijwilligers zijn opge roepen om het vu„. te bestrijden.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1