HERHALINGSOEFENINGEN. VOOR DE KLEINTJES DE BIGGENSCHOOL Jledit&ioJken Jnyeioudeit Slakken 'PuiMicaties Raadselhoekie x x WAT EEN VERSCH I L! C. E. DE LILLE HOGERWAARD. M. van Graas, buffetjuffrouw, R.K., van Luttik Oudorp 80a naar Medemblik. P. de Boer, verpleger, N.H., van Fontein Verschuir- straat 2 naar Huizen (NH.) A. van der Linden, winkelbediende, N.H., en gezin, van Tulpstraat 16 naar Almelo. J. H. M. J. Schole, kantoorbediende, en gezin, N H., van v. Leeuwenhoekstraat 11 naar Heiloo. G. W. L. Schmidt, buffetjuffrouw, R.K., van Laat 81a naar Velsen. J. Schut, directeur houthandel, geen,, en gezin, van Westerweg 322 naar Den Helder. M. J. Plankman, lunchroombediende, R.K., van Dijkgraafsir 40 naar Den Helder. N. Swaan, zonder beroep, N.H., van Meerweg 30 naar Zaan dijk. J. E. Rol, winkelbediende, N.H., van Vierstaten naar Amsterdam. L. H. de Haan, leerl. machinist N.S., H.L., en echtg, van Gashouderstraat 23 naar Zutphen. W. Beemsterboer, analyst, geen, en echtg. van Westerweg 80 naar Heiloo. A. M. Ranzijn, dienstbode, RK, van Dijk 2 naar Heerhugowaard. J. M. Handgraaf, z.b.. geen, van Perronstraat naar Tilburg. H. van der Wal, koopman in manufacturen, N.- H„ en gezin, van Overdiestraat 62 naar Hei loo. C. Schaap, z.b., R.K., van Nassau- plein 11 naar Ursem E. SteinbergKalb- neim, z.b., R.K., van Nieuwesloot 85 naar Bergen (N.H.). J. A. van Iersel, onder- machinist N.S., RK, van Krelagestraat 37a naar Groningen. A. Konijn—Blokland, z. (Nadruk verboden.^ door waardeering voor wetenschap wor 't aangekweekt. Willen wij de jeugdige werkloozen helpen en hen door deze, voor hen bij zonder demoraliseerende tijd heen bren gen, dan dient het ontwikkelingswerk niet stop gezet te worden, integendeel de hand aan den ploeg, wij moeten niet achteruit, maar vooruit. Wanneer wij niet wenschen dat het toekomstig geslacht geheel aan Hot-, Jazz-, zesdaagsche-, bokswedstrijden en dergelijke ten onder zal gaan, dan die pen wij allen overal waar dit maar eenigszins mogelijk is de jeugd en voor al de autoriteiten duidelijk te maken dat met domheid en kortzichtigheid alleen maar achteruitgang geboekt zal worden. Het gezin is den grondslag van den Staat en de cultureele waarde van een volk valt en staat met de opvoeding van zijn jeugdige burgers. Hier ia inderdaad een groot volksbe lang in het spel, minstens even belang rijk als een al- of niet gedepriceerd» va luta, van brood alleen kan de mensch niet leven. VERTROKKEN PERSONEN. b., H.A. van Luttik Oudorp 3 naar Zwolle A. Luurs, leerl. machinist N.S., geen, van Grenstraat 12 naar Groningen. W. Blok ker, verpleegster, D.G., van Wilhelminalaan 11 naar Nieuwe Niedorp. P. J. Kamphuis, bouwk. opzichter, en gezin, G.G., van Oude gracht 110a naar Zeist. P. A. de Swart, leerl. machinist N.S., R.K., van Krelagestraat 37a naar Wildervank. W. G. fkelaar, los arbeider, R.K., van St. Annastraat 23 naar Amsterdam. M. H. van der Kolk. dienst- bode, R K., van Achterom 7 naar Wijk aan Zee en Duin. Wed. K Prins, geen, van Heiligland 4 naar Amsterdam. Elisabeth Hart, dienstbode, N H., van Langestraat 86a naar Schoorl. J. Tijssen, arts, N.H., van Kennemerstraatweg 45 naar Ned.-Indië. INGEKOMEN PERSONEN. KL Brouwer, N.H., z. b.. van Velsen naar Stationsweg 164 III. Maria Stollorz, R. K., dienstbode, van Duitsch'and naar Lange straat 29. Adr. F. Gomes, R.K., garage- houder, van Warmenhuizen naar Nieuwlan- dersingel 75. Adr. Monster. G.K., dienst bode, van Dubbeldam naar Wilhelminalaan f>. A. C. Lans'ediik. R K., dienstbode, van Avenhorn naar Kennemerpark 24. M. v c. Liet, geen, peleidster, van Egmondbinnen naar Tuinstr. 43. H. C. v. d. Berg, N.H., onderwijzeres, van Egmondbinnen naar Julianastr. 4. C, Rus, N.H. slagers knecht, van Amsterdam naar Luttik Oudorp 20a. S. Kuilboer, R.K., dienstbode, van Oudorp (N.-H.) naar Maclane Pontstraat 2 D. v. d. Berg, geen, kantoorbediende, van Rotterdam naar Rochadelstraat 39. J. J. M. Schree, R.K., kapoer, van België naar Langestraat 64. K. B. Sochatzij, R.K., van Haarlem te Luttik Oudorp 66. A. A. van Dijk. N.H. koperslager, van Ulrum naar Verlengde Landstraat 33. M. J. de Graaf, R K., caféhoudster, en 2 kinderen, va nDen Helder naar Lombardsteeg 17. Th. J. Beenken, N.H., kapper, van Oud- karspel naar Breedstraat 2. A. H. Wester, R.K., dienstbode, van Heerhugowaard naar Fnidsen 78. S. J. Ursem, R.K.. machinist, van Cura?ao naar Schaepmankade 17. J C H. Staopers, R.K., hulp i. d. huish., van 115. A. Popken, N.H., kellner, van Oudorp (N.H.) naar Huigbrouwerstraat 10a. D. Wiepjes, geen, z. b., en echtg. van Katwijk naar Heiligland 24. P. C. Brief jes, geen, bakker, van Bergen (N.H.) naar Ritsevoort 24. P. Bruijn, R.K., caféhou der, en echtg., van Zuid-Scharwoude naar Marktstraat 4. H. Sinnebrink, R K schoenmaker, van Duitsch'and naar Nieuw- poorts'aan 72 (inw.) A. M. van Beuse- kom. R K., dienstbode, van Ana Paulowna n. Everdingenstraat 18. J. Lipmann, I, z. b., van Duitschland naar Achterstraat 45. D. Schermer, geen. kruideniersbediende, van Uitgeest n. Langestraat 60. J. M. H Heling, R.K., echtg. van L. A. de Graaf, van Nenmegen naar Zijdag 8a. J. M. Horjus, G.K., banketbakker, van Ermelo naar Zijaam 7. J- J, Valk, N.H., chef van een hout handel, van Midemblik naar Corfstraat 12 EEN SMOKKELZAAK. Bedreiging van kommiezen. In den nacht van 30 op 31 Januari zag een assistent-kommies uit Winterswijk onder de gemeente Wisch, een goed verlichteu vrachtauto aankomen. Hij zwaaide de douanevlag en een collega lichtte hem met een lantaarn bij. De auto reed vrij snel en het was niet te bespeuren dat bij het vertoo- nen van de vlag en de lantaarn vaart werd geminderd. Toen de auto dicht bij kwam, sprongen de beambten dan ook, op lijsbehoud bedacht, ter zijde. De auto reed door en ver brijzelde op zijn tocht een afsluitboom over den w eg. De bestuurder van den auto, een koopman te Arnhem, werd vervolgd wegens poging tot doodslag, subs. bedreiging met doodslag. De Arnhemsehe rechtbank sprak hem vrij en gistermiddag stond hij voor het gerechtshof terect. De procureur-generaal mr. 'Cnopius noem de de houding van verdachte nog al door zichtig. Spr. betreurde, dat verdachte van het al te veel voorkomende feit werd vrijge sproken. Dat hij het leven van rijksambte naren in gevaar bracht, dient streng te wor den gestraft. De eisch luidde acht maanden gevangenis straf. VERDUISTERING. Hoog er beroep ie gen een vonnis der Alkmaarsche rechtbank. Voor het gerechtshof te Amsterdam heeft zich in hooger beroep te verant woorden gehad de 47-jarige veehande laar J B die door de rechtba;:K te A'k- iraar wegens verduistering is veroor deeld tot 3 maanden gevangenisstraf De man had van zijn compagnon 3000 ontvangen om koeien te koopen; hij had dit geld ten eigen bate aangowend. Hij legde een volledige bekentenis af, ook voor het hof Uit het reclasseeringsrapport bleek, dat verdachte gunstig bekend staat Hij is echter, door de groote daling van de veeprijzen, zeer in de schuld geraakt en verkeert in de onmogelijkheid deze schulden te betalen. Het rapport is even wel van meening, dat verdachte niet vcor reclasseering in aanmerking komt, zoodat niet tot voorwaardelijke gevan genisstraf kan worden geadviseerd. De procureur-generaal, mr. Bauduin, was van oordeel, dat het den man niet ter kwade kan komen, dat hij te fatsoen lijk is voor reclasseering. Spr. meende, daf hier eerder van een civie'-rechter- lijke contractbreuk dan van verdui te ring sprake is. Hij eischte tegen verdach te drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf. De verdediger, mr. Prins uit Alkmaar, sloot zich bij dit requisitoir aan. Arrest 7 December. OUDE NIEDORP (October) Geboren: Willem Bernardus z. van W. Kolkman en IJ. M. Boekei. Alida Maria d. van Mattheus Borst en A. C. van Langen Adrianus Josef z. van J. G Impink en E. Korver. Maria d. van P. Veldman en van Maria Roozendaal. Wilhelmus Simon z. van Nicolaas J. Ligthart en M. Portegijs. Catharina Maria d. van Th. Wijnker en A. Ruiter. Overleden: Bartholomeus Simon Glas 24 j. (Buiten verantwoo'delakheid van at Redart'e. De opname m ae rubriek, b*wi/st geenszins dat de redactie er mede instemt WERKLOOZE LEERKRACHTEN. Zooals de bladen reeds hebben vermeld, is onlangs te Amsterdam opgericht een Ver eeniging van Werklooze Leerkrachten met volledige M. O.-bevoegdheid (W.E.M.O.) De jonge intellectueelen, die zich door uni versitaire of aktestudie hebben voorbereid tot het beroep van leeraar bij het Voorb. Hoo ger en Middelbaar Onderwijs, behooren on getwijfeld tot degenen, die door de huidige crisis zwaar getroffen worden. Hun finantieele nood is ernstig. Maar ook hun moreele nood is niet ge ring te achten. Hun beste jaren, waarin zij met enthousiasme hun taak in de maat schappij willen aanvatten, moeten zij laten voorbijgaan in gedwongen nietsdoen. De kans binnen afzienbaren tijd het beroep van hun keuze te zullen uitoefenen, worat door de bezuinigingsmaatregelen steeds ge ringer. Uitzicht op eenigerlei betrekking, voldoende voor het noodzakelijk levenson derhoud, is er zoo goed als niet. Daar de toestand in alle opzichten steeds meer onhoudbaar wordt, acht het bestuur van de Ver. W. E. M. O. het gewenscht, nog maals de aandacht te vragen van alle be langhebbenden. Belanghebbenden zijn in de eerste plaats de werklooze leerkrachten zélf, voor zoover zij zich nog niet bij de W. E. M. O. aanslo ten. Reeds telt de vereeniging 180 leden. Naar schatting zijn er nog zeker 500 jonge men- schen, die lid zouden kunnen worden! Geeft U spoedig op als lid bij den secreta- ns, P. Coenraad, Harenmakersstraat 15, Zaandam. Verstrekt dan tegelijk nauwkeuri ge gegevens betreffende geboortedatum, data van examens en eventueele promotie, be voegdheden, vroegere en tegenwoordige be zigheden. Laat U niet weerhouden door twijfel, of iets kan worden gedaan: door een drachtig samen werken kunnen we zeker trachten iets te bereiken! Noodig is, dat publiek en autoriteiten door nauwkeurige cijfers een indruk kriigen van de ontstellende omvang der werkloosheid. De Commissie-Limburg (op 28 Oct. j.1 te 's Gravenhage geïnstalleerd) bestudeert het verschijnsel der z.g. „overproductie van in tellectueelen" in zijn volle omvang, voor alle beroepen. Gegevens omtrent het aantal der werklooze leerkrachten vroeg en vckreeg deze Commissie van de ver. W E. M. O Echter zijn deze gegevens bij lange na niet volledig. Teneinde de Commissie volledig te kunnen inlichten is thans een enquête door de W E. M. O. georganiseerd. Met de meeste aan drang worden ook zii, die géén lid wenschen te worden uitgenoodigd, dan althans hun nauwkeurige gegevens aan den secretaris der vereeniging mede te deelen. Slechts wanneer de groote errut van den toestand ieder ten volle duidelijk is, kan W. E. M. O. met kans op succes haar actie voeren tegen het doen bek'eeden van betrek kingen door gehuwden (niet-kostwinners) en door personen met vol Indisch of ander pen sioen. En .zullen, meer dan thans het geval is werklooze leerkrachten in aanmerking ko men voor avondschoollessen, nu nog gege ven door leeraren met vollecige dagbetrek king. Leeraren (vooral oudere) mei bizonder overladen lesrooster zouden wel vrijwillig af stand willen doen van eenige der minstbezol- digde uren. ten behoeve van werklooze leer krachten. Dit zou voor de overheid geen fi- nantieel offer behoeven te beteekenen. Op deze en dergelijke „crisismaatregelen" kan worden aangedrongen. De W. E. M. O. beheert verder een Ar beidsbureau, dat bemiddelend optreedt voor privaatlessen, vertaalwerk en administratief werk, journalistieke arbeid e.d., en de leden aldus helpt aan allerlei passende bezigheid. In alle deelen des lands heeft de W. E. M O haar afdeelingen en plaatselijke arbeids bureaus Het adres van de afd. Aid. Alk maar is Nieuwlandersingel 47. Een dringend verzoek richtte de W. E. M. O. reeds tot rectoren en directeuren om voor privaatlessen ouders en leerlingen te verwij zen naar het Arbeidsbureau, niet alleen om dat dit den leden geldelijk voordeel brengt, maar ook omdat op deze wijze een zeer ge wenscht contact blijft bestaan tusschen de schooljeugd en de a.s. leeraren. Het belang van Nederlands jonge, nog werklooze intellectueelen is,waarlijk geen be lang van deze groep alléén. Het is een „Volksbelang". Art. 31, le lid, en art. 33 Dienstplichtwet.) De BURGEMEESTER van ALKMAAR aakt bekend, dat de verlofgangers van de hieronder vermelde lichtingen, korp sen en korpsonderdeelen in 1934 voor herhalings-oefenlngen in werkelljken dienst moeten komen. Do oproeping van de hierbedoelde ver lofgangers zal bij nadere kenuisgev'ng plaats hebben. Aan hen, die als dienst1 plichtigc hebben gezorgd, dat hun vo'le dig adres ter gemeente-secretarie be kend is, wordt een persooulijke kennis geving toegezonden. De lichtingen 1928 en 1930: Regimenten INFANTERIE (hieronder begrepen het Regiment GRENADIERS en het Regiment JAGERS). Regiment WIELRIJDERS. Schoolcompagnie van den MOTOR- DIENST. Regimenten HUZAREN, met uitzonde ring van de postdnivenverzorgers en van de paardenverzorgers, die de eerste oefening hebben vervuld bij het Remon- tedepöt. Regimenten VELDARTILLERIE. Korps RIJDENDE ARTILLERIE. Regimenten MOTOR ARTILLERIE. Regiment KUSTARTILLERIE. Korps LUCHTDOELARTILLERIE. Regiment GENIETROEPEN. Schoolcompagnie PONTONNIERS, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorun tot de eerste en tweede ploeg. Schoolcompagnie TORPEDISTEN. De lichting 1928: Compagnie INTENDANCETROEPEN. Compagnieën HOSPITAALSOLDATEN, met uitzondering van de ziekenver plegers. Dfa lichting 1930: Compagnieën HOSPITAALSOLDATEN. Do lichtingen 1927 cn 1929: Schoolcompagnie PONTONNIERS voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de derde ploeg. DUUR DER OEFENINGEN. De duur van het verblijf in werkelij- ken dienst bedraagt: voor de soldaten en korporaals 13 dagen voor de onder-officieren 20 dagen. Omtrent den datum van opkomst kun nen ter Gemeente-Secretarie aid. Mili taire Zaken inlichtingen wordm ge- vraaqd. Alkmaar, 25 November 1933. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. Oplossingen der raadsels uit 't vorige nnmmer. Voor grooteren. 1. Deze zoom is te breed, Annfe. (mist). Ons smaakt dat kopje Hag eiken dag toch zoo lekker! (hagel). Heb je een zilveren vleeschvork aan je tante gegeven? 'orkaan). Het ware genot van een mooi boek is heerlijk. (regen). 2. Geertruidenberg. Beer, Gerrit, dun, berg, duigen, been, trui. 3. Schimmel. 4. s T E M T O G A E G E R M A R S Voor kleineren. 1. Een haring. 2 Beurs-rebus. 3. Reus Residentie, berk list kiwi lade melk neus O t t o klip twee 4. Een uurwerk. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1 Mijn geheel wordt met 8 letters ge schreven ei. noemt een groot, ge vaarlijk dier. Voor de klas staat Meester Krulstaart En geeft met een bril op! les Aan de biggen uit den omtrek, 't Zijn er maar een stuk of zesl Waar zijn eikeltjes te vinden? Vraagt hij. Knor is bijdehand Ei; de rakker antwoordt: Meester, Stellig in Luilekkerland! —Mie, vraagt Meester, kun jij zeggen, Wie den varkenstrog uitvond? Kleine Mietje wat verlegen, Kijkt eerst hulp'loos in het rond-. Jaap Vroolijk stapte op een keer Het regende geducht! Al in een grooten modderplas, Want hij keek in de lucht. Hij lachte luid om het geval En zei: Dat doet geen pijn! 't Is eigen schuld en 'k had dus maar Zoo dom niet moeten zijn! 4, 3, 5. 8 is een groente. 6, 7, 2, 1 is een jongensnaam. 2, 3, 5, 6 is een kleur. Een 4, 8, 3, 1 is een uurwerk. 2. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naam van een dier. X X X X XXXXXXXXX k X i X le rij een medeklinker. 2e een uitroep. 3e een vaartuig. 4e een ander woord voor pijl. >»"*t gevraagde woord. 6e een ander woord voor overeen komst. 7e een metaal. 8e een kleedii.gstuk. 9e een medeklinker. 3. Verborgen lekkernijen. Haast mij toch niet Ik heb immers nog allen tijd Wat zijn dat handige bakken om planten in ie vervoeren, Antwoordt eind lijk: Zeker, Meester! 't Was het Reuzenvarken, dat Heel alleen wel zóóveel op kon, Dat hij meer dan allen at! Eu welk varken wordt het dikste? Spekkie, ja, vertel het maarl Die het meeste lui is, Meester, En het minst van zessen klaar! Eind'lijk 't loopt al tegen twaalven! Luidt op eens heel hard de bel, Wat in biggentaal beteekent: Nu is het weer tijd voor spel! Jan Mopper kwam denzelfden dag Ook in een plas terecht En hier ook was het eigen schuld, Maar Jans humeur was slecht Hij raasde, tierde honderd-uit, Gaf iedereen dc schuld Alleen vau eigen domheid was Ons Jantje niet vervuld. Eet Oom Hans oesters of houdt hij er niet van? Wat blafte de hond van Hans Diwa fel tegen or.s. 4. Als mijn eerste een vogel, mijn twee de het tegenovergestelde van hoog en mijn geheel een watei in Gro ningen is, kun je dan dit. drie woorden noemen? Voor kleineren. 1 Welk grappig dier verandert in een viscb, als men hem een anderen staart geeft? 2. Verborgen dieren. Ik wist niet, dat To regelrecht naar huis moest komen. (2) Woont Mieke ver van school? Vader had Hans lang genoeg ge waarschuwd. Er lag een tasch onder de tafel. 3. Ik speelde met mijn zusje Er; keerde haar plots om, Ik deed 't met een bedoeling. Want heusch, ik ben niet 'om, 'k Kreeg speelgoed en ik speelde Met d' omgekeerde zus En toen ze weer mijn zus werd, Toen gaf ik haar een kus. 4. Welke drank is goed voor elk? 'k Denk je houdt er van. 't Is Vroolijk nemen dan de biggen Boeken, schrif'en en hun tasch, En zij stodien samen vroolijk In de wei, in 't malsche gras! (Nadruk verboden). A0. Jaap Vroolijk vind 'k een leuken baas, Op hem lijk ik wét graag Op Jantje Mopper niet? O, nee! 'k Moet lachen om die vraag! CARLA HOOG. (Nadruk verboden).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11