DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. VLUG en VEILIG Wasscfierïj S. KROM N.V. PROCES RIJKSDAGBRAND. Hit het JUu De Uw waschgoed kraakhelder. QxufeCii&sch Oveczictd rede van sir John Simon. Zaterdag 25 November 1933 135e Jaargang No. 279 DE ENGELSCHE POLITIEK. TELEFOON 257. Wal vandaag de aandacht trekt Tel. 1523 (3 lijnen). Platte goed keurig gemangeld 20 ct. per K.G. De Engelsche minister van buiten landsche zahen is voor directe onder handelingen met Duitschland oversde ontwapeningspolitiek. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc- door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vb. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos**iro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. Dit oummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 24 November 1933. Begrooting van Justitie afge handeld. Discussie weinig belangrijk. Toen de Kamerleden hedennacht omstreeks half één huiswaarts keerden, hadden zij dc voldoening de Begrooting van Justitie voor 1934 afgehandeld te hebben. Heel belangrijk was de beraadslaging daarover niet geweest. Er waren wel interessante onderwerpen, maar ze zijn reeds zoo vaak voor den dag ge haald en men komt er maar niet verder mede Wanneer b.v. de dames Katz en Meijer, onderscheidenlijk chr. hist. en R K., pleiten voor een vrouwelijke kinderrechter, dan mtenen we dat reeds meer te hebben gehoord. Ook minister Van Schaik vond het onderwerp n:et al te actueel, maar hij deed het af met de opmerking, dat daarvoor een wetswijzi ging noodig zou zijn en daar was de tijd niet naar. En wanneer de heer Westerman (nat herst.) aandringt op een radicale herziening van de organisatie van de politie, dan herin neft de minister' er aan, dat dit onderwerp al jaren geleden is behandeld, telkens weer, en wij willen er bij voegen, dat de organisa tie van de politie reeds zeker drie kwart eeuw ,.actueel" vraagstuk is! Het antwoord van den minister doet niet verwachten, dat een oplossing er van voor de deur staat. Ook over het gevangeniswezen is velerlei gezegd. Specialiteiten op dit gebied zijn de heeren Van der Heide (s.d.a.p.), vermoede lijk krachtens zijn ambt als predikant, en Sneevliet (rev. soc.' uit eigen ervaring. Er is in den laatsten tijd, in het bijzon^r door wijlen Mr. Heemskerk veel verbeterd op het r~'-'.ed van het gevangeniswezen, maar ei valt nog altijd we' werk on dit gebied te ver richten Wanneer b.v. de heer Van der Heide aanbeveelt aan intellectueele gevangenen boeken te verschaffpn "f voel en wij daar wel veel voor. doch wanneer hii hun ook een krant in handen wil geven, gaat ons dat wat ver: de minister merkte niet ten onrechte op, dat gevangenschap toch altijd een straf moet blijven! Ook is de kwestie van het Friesch in de rechtzaal ier sprake gekomen. De heer Van der Heide beweerde, dat de rechters in Friesland bfhooren Friesch te kennen en hij wees op de bekende circulaire van den kantonrechter te Harlingen, waarin deze de mogelijkheid opent tegerovei hem de Friesche taal te gebruiken. Minister Van Schaik was het niet met hem eens: bij de Nederlandsche rechtbank moet Nederlandsch gebruikt worden door Nederlandsche onder danen en hij vond de bewuste circulaire vol strekt niet mooi. Gelukkig verdwijnt echter met 1 Januari het Harlingsche kantonge recht! Verder is er onder meer gesproken over de verbetering van de positie van den Riiksveld- wacht. waartoe de minister wel bereid werd gevonden. Dan is er geklaagd over onvol cipende toezicht aan de grenzen, waarop de minister o.a. heeft geantwoord, dat Finan ciën moest beginnen met wat meer douanen aan te stellen, hetgeen ook zal gebeuren Wanneer we ten slotte nog mededeelen, dat d. minister er wel wat voor gevoelt voor de aaiistelling van rechterlijke ambtenaren leden van de ba'ie te kiezen wat een slechte tijding beteekent voor de volontairs, die nu voor een schimmetje bij parket en griffie wer ken, meenen wij hiermede te kunnen vol staan. De Begrooting is zonder stemming aangenomen met aanteekening, dat de heer Sneevlie' wil geacht worden tegengestemd te hebben. W°atom? Begrooting Binnenlandsche Za ken aangenomen. Postbegrooting en Radio-organi satie. De Begrooting van Binnenlandsche Zaken is hedenmiddag in een vlot tempo afgehan deld De betrokken minister, de heer mr. de Wilde, is begonnen met antwoord te geven aan de niet minder dan 20 leden, welke Woensdag en Donderdag het woord heeft gevoerd en hij heeft zulks terecht op systema tische wijze gedaan. Hij had daarvoor ziju rede. welke een goede anderhalf uur in be- s a<z nam. in vier deelen gesplitst: in de eerste plaats de Kieswet, ten tweede de hand having van de openbare orde en rust, in de derde plaats de positie van de Nederland sche gemeenten, om dan in de vierde plaats enkele speciale punten te behandelen. Wat dan in de eerste plaats het Kiesrecht aangaat, verklaarde de minister volstrekt geen tegenstander van kleine partijen te zijn, maar hij had een afkeer van de tegenwoor dig gebleken neiging tot versplintering van partijen. Dat bij'de jongste verkiezingen niet minder dan 53 partijen lijsten hadden inge leverd, was hem ook een gruwel, dat hij gaarne zou helpen bestrijden. Ten aanzien van den Stemplicht merkte hij op, dat or* hii de opkomst onder dwang naar de stembus verkeerd achtte, en dat hier liefst den wettelijken plicht daartoe uit dt wet zag verdwijnen Maar nu hij niet zeker is. dat hij een meerderheid achter zich zal hebben om den zoogenaamden stemplicht uit de wet te doen verdwijnen, vindt hij de zaak niet ven zoo wereldschokkenden aard om haar ter tafel te brengen. De handhaving van orde en rust behoort tot de primaire verplichtingen der overheid en zi; kan daartoe slechts gebruik maken van politie* justitie en in het uiterste geval van het leger. Maar het is een blijk van goeden burgerzin, wanneer zich combinaties vormen als Burgerwacht en vrijwillige Landstorm, welke ten doel hebben in uitersten nood de regeering bij te staan in haar plichten ten dezen. Dat de Burgerwachten door fascisme zouden zijn aangetast, achtte hij een vage bewering en een interdepartementale com missie heeft dit onderzocht, is daarbij tot negatief resultaat gekomen. Heeft dus de heer Schaepman blijkbaar te veel geloof gehecht aan losse geruchten, zoo verklaarde de minister zich toch bereid met kracht op te treden tegen een of ander op duikend geval. In de derde plaats de positie der gemeen ten. De minister verdedigde het toezicht van Ged. Staten op de gestie der gemeenten. De schijn is weieens tegen hen, zoo in de geval len van de levering van electrisch licht en water, waarvan enkele sprekers hebben ge wag gemaakt, doch niet altijd mag men ze beschuldigen van het gemeentelijk belang daarbij uit het oog te hebben verloren. Het algemeen belang primeerde bij hen. Wat aangaat de autonomie der gemeenten, ze is een kostbaar goed, maar de gemeenten loopen gevaar er niet langer aanspraak op te kunnen maken, wanneer zij haar financieel beheer niet wijzigen De spr. gaf een over zicht van de wijze waarop de gemeenten haar financiën beheeren en daaruit leidde hij af, dat zij in de laatste jaren, met name in 1931 en 1932 meer schulden hebben gemaakt dan behoorlijk is en dat dwingt wel de hoo- gere overheid om in te grijf>en en de autono mie tot een doode letter te maken. Wat nu de benoeming van burgemeesters aangaat, dat mogen geen partijbenoemingen zijn. het gaat enkel om de kwestie van ge schiktheid. Nu zijn er gemeenten, waar raad en burgemeester niet met elkaar overweg kunnen, doch de minister spreekt in het par lement liever niet over dergelijk geharrewar. Wat het optreden van burgemeesters tegen over aangevraagde vergaderingen van com munisten en werkloozen betreft, dat is een zaak van beleid tot handhaving van de open bare orde en d- weigering van vergunn'ng is vaak een daad van verstandig beleid Wan neer er geen sptake is van machtswaanz'n kan een burgemeester daarbij op den steun van den minister rekenen. Wat de samenvoeging van gemeenten be treft. is de minister geen voorstander van de inlijving van kleine gemeenten bij de grootere nabuur. Een gemeente moet niet te groot worden en daarom was hij niet voor de an nexatie van Voorburg en Rijswijk door Den Haag, als volkomen overbodig en nadeelig voor beide partijen. De samenvoeging van kleinere gemeenten kan wel vaak gewenscfr zijn. Maar men verlieze niet ui* het oog dat onze gemeenten een historisch bestaansrecht hebben en het verstandig kan zijn dit te eer biedigen. Ten aanzien van de door den heer Zandt verzochte sluiting der bioscopen, volstond minister de Wi'de met de opmerking, dat het gemeentebestuur geen kerkeraad is en 'e bur gemeester geen ouderling. De overheid heeft enkel te waken voor excessen en de ouders hebben op hun kinderen te passen! Ook de minister heeft bezwaar tegen hei vertoon van t edcostuums op den op nbaren weg, daar zii aan het s rand thuis hooien; maar dat is een zaak. we'ke enkel den bui gemeester aangaat. Aan opheffing van de watertollen, waarop enkele leden hebben aan gedrongen, kan in deze tijden niet worden gedacht. Op deze met zeker bonhomie uitgesproken rede vo'gden geen replieken en men kon dus tot de behandeling der artikelen overgaan. Daaromtrent vermelden wij in de eerste plaats, dat de posten betreffende de Burger wacht en den Vrijwillgn Landstrm, Ismdi wacht en den Vrijwilligen Landstorm alsme de de militaire po'itie zijn goedgekeurd met de heeren Sneev'iet (rev-soc.), van Houten (chr.-dem en de Visser (comm.) als tegen stemmers. Vervolgens heeft de afdeeling Arm wezen aan enkele leden aanleiding gegeven voor opmerkingen omtrent de «ondersteuning van behoeftige Nederlanders in Duitschland. terwijl mej. Groeneweg (s d.a.p.) aandrong op een behoorlijke rege'ing van de hulpver leening bij ongelukken in kleine gemeenten. Minister De Wilde heeft vooreerst geant woord, dat de door ons verleende steun aan landgenooten in Duitschland niet veel hoo- ger mag zijn dan de steun welke de Duit- schers in eigen land genieten. Zij krijgen nu reeds meer en dat kost ons ongeveer 3 mil- Hoen. De nieuwe inspecteur zal omtrent den toestand een rapport uitbrengen. Wanneer we den minister goed hebben verstaan, is de zaak met mej. dr Bader, die tot nog toe de zorg had voor in Duitschland verpleegde ar me Nederlanders, naar genoegen van he""1 partijen in orde gekomen. In zake de hulp verleening bij ongelukken in kleine gemeen ten, waarbij deze op soms zware lasten ko men, is een wetsontwerp in voorbereiding De afdeeling is hierop goedgekeurd en de ge heele begrooting zonder stemming aangeno men Hetzelfde wras het geval met de begrooting der Landsdrukkerij, maar toen kwam men aan de begrooting der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, en daar heeft de Kamer zich onder matige belangstelling der leden gedu rende het overige van den middag mede bezig gehouden. De minister is nog niet eens aan het woord geweest, zoodat we ons zullen be palen tot een paar hoofdpunten. Aanvankelijk waren het haast enkel perso neelsbelangen, welke we te hooren kregen: promotiekansen bij de telefonisten, positie der contractarbeiders bij den Girodienst, slechte dienstregeling voor de bestellers, slechte po sitie van de kantoorhouders enz. Daarnaast klaagde de heer Bakker (c.h.) over de slechte postbestelling ten plattelande, betoogde de heer Braambeek (s.d.a.p.), dat het subsidie aan de K L.M. niet door de post doch door waterstaat moest betaald worden, drongen de heeren Louwes (lib.) en Weitkamp (c.h.) aan op een betere verspreiding per radio van het officieele weerbericht, vroeg de heer Tila- nus (c.h.) een onderzoek inzake de verdeeling van de opbrengst van de gelukstelegrammen en protesteerde hij tegen de Vredespostzegel van 12 lA cent, welke in plaats van den beell denaar van H.M. een gebroken zwaard ver toont Maar toen kwam de heer Teulings Tijdens het debat over een door de Labourpartij op de Engelsche troonrede ingediende motie heeft de minister van buitenlandsche zaken, sir John Simon, in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de ontwapeningspolitiek, welke de Engelsche regeering zich voorstelt te volgen. Het Lagerhuis kan hem gelooven, zoo sprak hij, dat niemand meer waarde aan de tweede lezing van het Engelsche ontwerp-ontwapeningsverdrag toekent dan hij zelf. Dit ontwerp geldt nog vol ledig en niemand heeft er tot nu toe aan gedacht een ander ontwerp in te dienen, dat in zijn plaats zou moeten komen. Doch er is nog veel werk te verzetten, voordat deze tweede lezing zal kunnen plaats vinden. Er is geen gebrek aan goeden wil. De wereld staat veeleer voor de ontzaglijke moeilijkheid een weg te vinden tusschen de verschillende be doelingen en verdachtmakingen en het plan dusdanig uit te werken, dat het niet alleen Engeland, doch ook 65 naties past. Duitschland mag niet tot object van een „dictaat" worden gemaakt. Duitschland is partner bij de onderhan delingen. De Engelsche politiek vatte. Simon in het kort in de volgende vier punten samen: lo. De verdaging der Ontwapenings conferentie beteekent niet eventueel de verdaging der werkzaamheden voor de ontwapening. Zij beteekent juist het tegendeel. De Engelsche regeering is voornemens den tijd der verdaging te gebruiken om zonder dralen en zonder onderbreking aan de gedachtenwisseling tusschen de afzonderlijke naties de basis te bereiden, waarop de conferentie haar werkzaamheden zou kunnen hervatten; de basis, welke thans door het uittreden van Duitschland zoo omineus gestoord is. 2o. Hoe deze gedachtenwisseling op de beste wijze kan plaats vinden, zal af hangen van de omstandigheden. De En gelsche regeering is in de eerste plaats van meening, dat deze gedachtenwisse ling moet plaats vinden langs diploma- tieken weg in den vorm van bilaterale besprekingen. 3o. Engeland juicht de verzekering, door Hitier gegeven, dat Duitschlan 1s eenige wensch de vrede is en dat Duitschland niet de bedoeling heeft -an te vallen, toe. io. Wij zijn van meening, aldus Si mon, dat Duitschland nog zijn bijdrage moet verrichten om een algemeene ont wapening in de praktijk mogelijk te ma ken. Wij hopen dat het resultaat der gedachtenwisseling, welke thans zal be ginnen, het mogelijk zal maken de gege ven verzekeringen in een tastbaren vorm te gieten, zoodat deze zullen kunnen bij dragen tot de internationale veiligheid, welke een onontbeerlijke voorwaarde is voor ontwapening. Wij hebben de Duit- sche reeeering en Hitier zelfs onmiddel- rijdt ge per NASSAU-TAX. STADSRITTEN f 0.30 per wagen. NAAR BUITENf 0.07 per K.M. 6 tot 7 persoons auto's kleine verhooging. (r.k.) met de radiodistributie aandragen en vijf sprekers volgden hem. De eerste spreker waarschuwde er tegen den radio-omroep tot een staatsbedrijf te ma ken en dat deden ook andere sprekers. De heer Vliegen (s.d.a.p.) betreurde het, dat de Internationale in den Radio verboden was en beweerde, dat de politiek als volks- ontwikke.end element niet kon geweerd wor den. Begrijpelijk was het, dat de heer van Dijk (a.r.) om het opvoedend element van de politiek den draak stak. Enkele sprekers drongen aan op de instelling van een be roepsinstantie. De heer Boon (lib.) koesterde nog altijd hoop, dat er door een vrijwillige onderlinge regeling vrede in de aether zal komen en hij hoopte, dat de minister dat zou kunnen be vorderen. Dinsdag komt de minister aan het woord. lijk te kennen gegeven, dat wij zeer groote aandacht hebben voor de verkla ringen, die hij en de andere vertegen woordigers van Duitschland onlangs hebben afgelegd, en dat wij onzen ge- heelen invloed zullen aanwenden om wederom een geest van onderhandeling en van gemeenschappelijken arbeid tot stand te brengen in plaats van Duitsrh- land afzijdig te houden. Thans is de meening uitgesproken, dat men onaf hankelijk van de toestemming van Duitschland de conferentie moet voort zetten, alsof niets gebeurd is, om een ontwapeningsovereenkomst tot stand te brengen, welke dan aan de afwezige staten zou moeten worden voorgelegd met het verzoek te onderteekenen. Wan neer men afziet van de practische uit voerbaarheid van dit optreden, zou toch nog de moeilijkheid blijven bestaan of het mogelijk is, dat men de toestemming verkrijgt van iederen staat en hierom trent bestaat nog twijfel. De Duitschers zijn van meening, dat zij in het verleden anders zijn behandeld dan andere volken. Wij zullen nimmer iets bereiken wanneer wij ons niet de moeite geven ons in te denken in den toestand van Duitschland. Een actie, zooals is voorgesteld, zou naar alle waarschijnlijkheid het mes zetten in de ziel van Duitschland Het belangrijkste doel van alle onderhandelingen bestaat toch hieruit: een algemeene overeen komst tot stand te brengen. De eenige mogelijkheid om dat te bereiken is langs den weg van onderhandelingen. Duitsch land is een partner bij de onderhande lingen en het feit, dat het zich tot leed wezen van allen heeft teruggetrokken, maakt de quaestie wat men eerst mo t doen essentieel moeilijker. Maar namens de Engelsche regeering kon Simon zeg gen, dat deze stap van Duitschland het besluit der Engelsche regeering niet zal veranderen en dat zij alles zal doen om Duitschland weer tot partner te maken bij de vriendschappelijke besprekingen. Twee andere overwegingen moeten hierbij eveneens in het oog worden ge houden. Ten eerste zijn in de afgeloopen i weken eenige voorstellen door Duitsch land ter sprake gebracht. Nog voordat de Duitsche verkiezingen voorbij waren heeft Hitier in dezen zin een verklaring afgelegd tegenover de geheele wereld welke den spijker nog veel meer op len kop slaat Een Fransch blad heeft thans een merkwaardig interview van den heer Hitier gepubliceerd, dat een uiterst zorgvuldig onderzoek noodig maakt De Engelsche regeering wenscht niet dat in de ontwapeningsonderhande'ingen een stagnatie intreedt. Dat zou een ern stige slag zijn voor het werk der ont wapening. Sir John Simon zeide vervolgens, dat hij bij deze gelegenheid de kostbare bij drage van Italië tot een overeenkomst wil erkennen. De Italiaansche regeering heeft riet de bedoeling den president der Ontwapeningsconferentie uit het Rede van Sir John Simon ever de Duitsch-Engelsche verhoudingen. (Dag. Overzicht). Het Palais de la Méditerrannée in Nice door brandstichters vernield (Buitenland). De nieuwe kabinetscrisis in Frankrijk. (Buitenland). Jaarvergadering vrijz.-dem. bond. (Binnenland). Ingang 1 Jan. opheffing twee rechtbanken en verschillende kan tongerechten. (Binnenland). De omzetbelasting treedt op 1 Jan. as. in werking. (Binnenland). Zie verdei eventueel Laatste Be richten. zadel te lichten en wil ook niet verhin deren, dat het goede werk der Ontwape ningsconferentie wordt voortgezet Doch zij is van meening, dat thans zoo spoedig moge'ijk een geschikte weg moet wor den gevonden om de vooruitziet ten op een overeenkomst te bevorderen. Op dezelfde wijze heeft de vertegen woordiger van Frankrijk te Genève er van afgezien een starre houding aan te nemen. De Ontwapeningsconferentie moet gaande gehouden. Niets zou on heilspellender zijn dan wanneer men deze procedure zou opgeven, zoolang men er geen betere methede voor in de nlaats stelt. Dat zou de situatie geweest zijn, welke zou zijn ontstaan uit de zit ting van verleden Woensdag. Het is jammer, zoo besloot sir John, dat de Fransche regeering thans ten val is gebracht. Hij heeft evenwel den ver tegenwoordiger der Fransche regeering verklaard te hopen, dat zij middelen en wegen moge vinden om met de Duit sche regeering in relatie te treden. Een dergelijke actie zou de voile sympathie van Engeland hebben. Hij heeft de Engelsche regeering groote aandacht Duitsche regeering medegedeeld, dat de regeering groote aandacht wijdt aan de verklaringen, welke Hitier en andere Duitsche vertegenwoordigers onlangs hebben afgelegd. De meening te Berlijn. De redevoering van sir John Simon wordt in politieke kringen te Berlijn als volgt beoordeeld: In zijn uiteenzettingen steekt een stuk utopie. Zeer zeker toonen de uiteenzet tingen meer Jegrip voor net Duitsche standpunt dan vroeger. Geconstateerd kan worden, dat Engeland zijn tot nu toe gevolgde werkzaamheid als bemid delaar heeft opgegeven en Frankrijk verwijst naar den weg van directe on derhandelingen met Duitschland Dat Simon zijn opvattingen heeft gewijzigd, moet men wel zien als een resultaat der verklaring van den rijkskanselier, die gezegd heeft dat Duitschland bereid zou zijn voorstellen, welke Frankrijk heeft te doen, te onderzoeken De door Simon voorgestelde diplomatieke onder handelingen worden ook door Duitsch land beschouwd als de aangegove weg om verder te komen. Zonder lergelijke voorafgaande diplomatieke onderhande lingen zou een bijeenkomst der mogend heden geen doel hebben. Weinig opleverend getuigenver hoor. Na de pauze in het rijksdagbrandproccs werd gistermiddag de getuige Weinberger gehoord, die wegens omkooperij tot twee jaar gevangenisstraf is veroordeeld, en zich nog in arrest bevindt. In het Huis van Bewaring te Berlijn had Weinberger een cel naast Popoff; hij heeft hem meermalen gesproken. Getuige verklaart dat Popoff hem gezegd heeft niets met den rijksdagbrand te maken te hebben. Hij vreesde echter wel wegens overtreding van de devisie- en pasvoorsenrif- ten, ja misschien ook wegens hoogverraad bestraft te kunnen worden. Op een vraag van het O. M. verklaart ge tuige, dat Popoff hem verzocht heeft hem het adres van mevrouw Sobetzki te verschaf fen, bij wien hij in huis had gewoond. Hij was het huisnummer vergeten. Getuige zou

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1