DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nieuw tijdperk in Europa. Kunstwet fa. van tier Korst Daqeüikadi Cv zr zicht buitenland No. 280 135e jaargang Dit nummer bestaat uit drie bliden. Na Duitschland's uittreden uii den Volken bond is er over Europa een geesi gekomen tos van Versailles. HET KABINET CHAUTEMPS. Wat vandaag de aandacht trekt APARTE DAMEbTASSCHEN BIJOUTERIEËN POEDERDOOZtN Cl GARETTENK OKER S._ ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer f 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos*«iro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Maandag 27 November 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Eerst thans zijn we in staat de beteekenis re verstaan van het referendum van 12 Nov. in Duitschland: het heeft het politieke aangezicht van Europa radicaal gewijzigd; het heeft een eind gemaakt aan het tijdperk van Versailles. Wel bestaat het verdrag van Versailles nog met al zijn bepalingen, maar het is een dood ding geworden, de geest er is uit. De geest van Versailles was de geest van het dictaat, de overwinnaar legde zijn wil op aan den overwonnene. Velen hadden zich daar reeds innerlijk van losgemaakt. Maar op de politieke conferenties leefde hij nog Nog steeds dacht men er aan in laatsten termijn den overwonnene zijn wil op te leg gen. Men maakte afspraken buiten hem om Men overwoog den overwonnene in den hoek te drijven, in de tang te nemen, onder be dreiging van een pijnlijk isolement te dwin gen een zeker acoord te aanvaarden. Nu is het met het dicteeren gedaan. Men erkent, dat allen, overwonnenen en overwin naars in één lijn staan, eikaars gelijken ziin Nieuwe verdragen ziin alleen mogelijk door vergelijk, door ieders vrijwillige toe stemming. Zes weken geleden. Duidelijk blijkt de groote verandering, als we den toestand van nu vergelijken met dier. van zes weken geleden. In de vergadering te* Genève van 14 October legde de Engelsche -minister Sir John Simon een verklaring af waarin hij Duitschland voor een nieuw dictaat plaatste, dat hij in overleg met den Franschman had klaargemaakt. Buiten den Duitscher om was vastgesteld, dat de sterk bewapende staten in de eerstvolgende jaren niets van hun wapenrusting zouden afleg gen, er zou een proeftijd komen, waarin Duitschland zijn defensie nog verzwakken zou door zijn Rijksweer in een militieleger 'e veranderen. Duitschland moest dit aanvaar den op straffe van een volledig isolement, dat tenslotte (aldus de overweging) toch tot aanvaarden zou leiden. De „vrijheid" die men Duitschland liet om te weigeren, was in wezen geliik aan de vrijheid, die het te Ver sailles had om neen te zeggen. Op werkelijk verzet rekende men niet. Toen kwam het onverwachte: de Duitscher weigerde en trok zich van Genève terug on der de verklaring: eerst als gij mijn rechts gelijkheid erkent, ben ik tot nadere onder handelingen bereid. De groote wending. Ziedaar het conflict voor de mannen van Versailles. Duitschland weigerde. Zou men den druk versterken? Of zou men toegeven? Reeds kort na Hitler's rede in den avond van den 14den October, was het duidelijk, dat de politiek om Duitschland te isoleeren en in een hoek te drijven met al haar gevaren niet gevoerd zou worden. De Engelsche openbare meening kwam in verzet en oefende zoo sterken druk uit, dat de anti-Simoniti- sche krachten in het kabinet de overhand kregen. Den 8sten November verscheen de Engelsche zaakgelastigde aan den Quai d'Orsay om te verklaren, dat de regeering te Londen het noodig vond, nieuwe besprekin gen te voeren met de Duitschers, b.v. in een conferentie te Londen. De Engelsehman sloot zich daarmee aan bij den Italiaan. Openlijk verklaarde Italië den 1 lden November te Genève bij monde van Di Sarogona, dat het niet mee zou doen .tv -v-rdere onderlingen buiten Duitschland om. Het departement van buitenlandsche zaken te Rome gaf daar het volgend com mentaar bij: „Zoolang het Duitsche plebis ciet niet gehouden is, is geen enkele onder handeling mogelijk, want het werk der ont wapeningsconferentie kan niet voortgezet worden zonder de Duitsche delegatie." Parijs voor een moeilijke keuze. Den 12den November hda het plebisciet plaats Het werd een groote succes voor Hitier. Toen was er geen twijfel meer moge lijk, dit Duitschland zou ook niet onder be dreiging een nieuw dictaat aanvaarden. Wilde men geen openlijk conflict in Europa, dan moest men opnieuw contact zoeken met Be.lijn. Wat wilde men? Londen en Rome hadden bij voorbaat het antwoord al gegeven. Het moeilijkst was de keuze voor Parijs. Niet omdat men daar voor eeuwig en onder alle omstandigheden aan de bepalingen van Versailles wilde vasthouden. Briand is jaren lang bezig geweest aan gelei delijke herziening. Maar in Parijs wilde men o mzeer begrijpelijke redenen slechts lang zaam wijken. Men wilde steeds, als het ge vaarlijk dreigde te worden, kunnen terugval len op de formeele bepalingen van het vredes verdrag en op de machtsformatie met de bondgenooten. Men wilde de resultaten van het dictaat van 1919 in de hand houden en vrij blijven de methode van 1919, in noodge val weer toe te passen. Aan den Duitscher de hand reiken na zijn vertrek uit Geneve betee- kende in beginsel breken met de oude metho de. Mocht Frankrijk dat doen? Mocht het zoo groot risico voor zichzelf en den status quo van Europa aanvaarden? Binnenlandsche onzekerheid. Veel hing er af van de vraag, wat Duitsch land wel zou eischen, welke de doeleinden van Hitier zijn. Hier kwam de rijkskanselier den Franschman tegemoet door te verklaren, dat naar zijn meening alleen het Saargebied tusschen beide landen een moeilijkheid ople verde. Dus: Elzas-Lotharingen was geen kwestie meer, een belangrijk punt. Verder zorgde Hitier voor een ontspanning in het Oosten door de toenadering van Polen. Deze dingen en de herhaalde vredelievende verkla ringen, die de politiek van de Wilhelmstrasse binden, maakte het voor Parijs minder moei lijk nieuwe wegen te betreden, hoewel het ook daar nog steeds naar waarborgen tegen ongewenschte verandering zal moeten zoe ken. Een bijzondere moeilijkheid zit nog in de binnenlandsche verhoudingen in Frankrijk. De nieuwe politiek zal ongetwijfeld groote ri sico's meebrengen. Alleen een sterke regee ring, die gezag bezit, kan naar binnen en naar buiten respect afdwingen. In de Matin heeft De Korab het zoo juist gezegd bij de DuitschPoolsche onderhandelingen: „Er is moed toe noodig een ouden vijand aan zijn tafel uit te noodigen. Er zijn daarvoor noo dig twee regeeringen, die sterk zijn, vastbe sloten, in staat hun wil op te leggen". Frankrijk heeft echter om redenen van bin- neniandschen aard nog steeds geen sterke re geering. Het nieuwe kabinet Chautemps met Boncour aan buitenlandsche zaken, is al evenals het vorige een overgangskabinet. Men kan slechts de eerste weifelende schre den zetten op den weg der nieuwe Europee- sche politiek. Met het oog op den vrede in Europa mag men echter met voldoening con- stateeren dat zulks geschiedde in het onder houd van Poncet met Hitier. REVOLUTIE IN SPANJE. Weer samenzwering ontdekt. Te Huesca in Spanje is de politie een groote anarchistische syndicalistische samenzwering, die heden ten uitvoer worden gebracht, op het spoor gekomen. De samenzweerders, in wierbezitallerlei wapenen, alsmede gas- en brandbom men werden gevonden, waren voorne mens door het opblazen van alle brug gen de verbindingen af te snijden. Ook zouden alle telefoon- en telegraaf leidin gen worden doorgesneden. Teneinde de aandacht van de politie en de militaire troepen af te leiden zou een groote petroleumopslagplaats in het centrum der stad in brand worden ge stoken. Zoodra Bet vuur de aandacht had opgeëischt, zouden de openbare ge bouwen en kazernes worden bezocht. Deze maatregelen zouden het sein zijn, voor alle syndicalistische vakbonden in geheel Spanje om er op los te slaan. Te Bübao heeft de politie wapens ontdekt, die door de socialisten gesmokkeld wa ren. Verscheidene personen werden in vtrband hiermee gearresteerd. Te San tander werden eveneens gas- en brand bommen ontdekt, die door communisten waren geborgen, doch door de politie in beslag genomen konden worden. CHAUTEMPS, DE NIEUWE FRAN- SCHE KABINETSFORMATEUR. Een kabinet zonder socialisten. De onderhandelingen, welke Zaterdag avond zijn gevoerd in een gemeenschap pelijke zitting der linksche Fransche K merfracties over de mogelijkheid van een uitgesproken kartelregeering, heb ben niet tot resultaat geleid. Hoewel gisteravond de groepen dei linkerzijde opnieuw zouden bijeenko men, verwacht men in parlementaire kringen geen essentieele wijziging in den toestand. Chautemps' besprekingen zijn zoover gevorderd, dat men reeds thans eeni- ge kleine wijzigingen voorbehouden de lijst der ministers meent te kunnen opgeven. Deze zou waarschijnlijk Zon dagavond laat worden gepubliceerd. Mi nister-president Chautemps zou tevens de portefeuille voor Binnenlandsche Za ken bezetten; voorts Justitie Reynand: Oorlog Daladier: Buitenlandsche Zaken Paul Boncour; Financiën en Begrooting Bonnet; Oorlogsmarine Sarraut: Lucht vaart Pierre Cot; Onderwijs de Monzie; Openbare werken Paganon; Arbeid Frot; Hai del Laurent Evnac; Landbouw Queille; Handelsmarine Bertrand; Pen sioenen Ducos; Koloniën Dalinier; Pos terijen Mistler; Volksgezondheid Israël. Dit is een kabinet van republikeinscbe Concentratie, zonder socialisten en neo- socialisten, waarin de uiterste rechter vleugel door de groep Dalinier wordt ver tegenwoordigd. Flandin heeft den pre mier evenwel zijn steun toegezegd. Tusschen twee besprekingen in ver band met de formatie van een nieuw ka binet verklaarde Chautemps gister avond, dat hij de moeilijkheden onder de oogen wil zien. De wil tot eenheid, welke geuit is in de bijeenkomsten van de kabinetsfrac ties, geeft hoop, dat het zal gelukken een kabinet te vormen volgens den wil van het land, zooals bij de verkiezingen in Mei 1932 naar voren kwam. Chautemps zal de besprekingen voort zetten, in de hoop een groote meerder heid achter zich te krijgen. Hij zeide, dat hij een zeer korte regee- ringsverklaring zal afleggen en dat hij nog denzelfden dag bij de Kamer een nieuw finantieel plan zal indienen. Als ik moet vallen, dan zal het on middellijk gebeuren, zoo zeide hij. (Dat is hem in Februari 1930 als premier reeds een keer overkomen). Met de indiening van de lijst van mi nisters wordt nog slechts gewacht op de beslissing van deTt Groupe Socialiste de France. Een Havas-bericht uit Parijs meldde hedennacht, dat het kabinet Chautemps definitief was samengesteld. Het ging nog niet vergezeld van de ljjst der ministers. Herriot had de opdracht geweigerd. Vóór de opdracht tot het vormen van een kabinet aan Chautemps was verleend, had de president der republiek Zaterdagmiddag Herriot ontvangen, wien hij verzocht zich te belasten met de samenstelling eener nieuwe regeering. Herriot had echter de opdracht van de hand gewezen met het oog op zijn gezondheidstoestand. medegedeeld, dat vastgesteld is, dat er slechts sprake was van 23 Duitsche soldaten, die niet als soldaten herkend konden worden, daar zij in skieostuum waren. Zij droegen geen wapenen. Bovendien bevonden zij zich volgens deze Duitsche mededeelingen op Duitsch gebied, terwijl van provocatie geen sprake is geweest. De Oostenrijkers hebben ook niet gesommeerd. De Duitsche rijksminister van buitenland sche zaken heett nog Vrijdagavond, toen het onderzoek was beëindigd, den Duitsc'iea ge zant te Weenen opdracht gegeven, bij hei Oostenrijksche ministerie van buitenlandsche zaken te vragen, wat de Oosienrijksche re- regeering denkt te doen tot bestraffing der schuldigen en tot het voorkomen van derge lijke incidenten in de toekomst. HET DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE GRENSINCIDENT. Officieele verklaring. Officieel wordt medegedeeld: Het onderzoek naar aanleiding van het grensincident aan de Oostenrijksch-Beier- sche grens bij Erpfendorf, heeft voorloopig tot het volgende resultaat geleid; Een uit drie man bestaande hulppatrouil le der gendarmerie, die grensdienst had op de Eggenalp, nam een afdeeling rijksweer mannen of S.A.-mannen waar, die onder het roepen van „Heil Hitier" bij grenssteen zes Oostenrijksch gebied betrad. Daar juist op dit gebied herhaaldelijk vuurovervallen en aanvallen op de grenswachten hebben p'aats gehad, loste de Oostenrijksche pa trouille, in de gerechtvaardigde overtui ging, dat het weer een dergel ijken overval betrof, eenige schoten. Een dezer schoten trof een rijksweerman aan het hoofd. Vol gens het resultaat van het onderzoek in loco staat vast, dat de getroffene zich op Oos tenrijksch gebied bevonden heeft, daar op Oostenrijksch gebied een bloedvlek is ge vonden. Tot een nauwkeurig onderzoek zijn een gerechtelijke commissie en organen van het politieke bestuur ter plaatse. Er zijn ook foto's genomen. T.a.v. de Duitsche verkla ring, dat de getroffene zich op Duitsch ge bied'bevond, valt op te merken, dat deze verklaring berust op een onvoldoende kennis van het grensverloop. Het antwoord van Dolfuss Officieel wordt medegedeeld, dat bonds kanselier Dollfuss op de vraag van den Duitschen gezant heeft geantwoord, dat het onderzoek in vollen gang is. Een definitief antwoord kan eerst worden gegeven, zoodra het resultaat van het onderzoek aangaande dit in ieder geval betreurenswaardige inci dent bekend is. Dit resultaat zal met alle bijlagen ter beschikking van den Duitschen gezant worden gesteld. De Duitsche stap Ie Weenen Naar aanleiding van het Duitsch-Oosten rijksche grensincident wordt melding ge maakt van een niet-officieel Oostenrijksch rapport, waarin wordt gezegd, dat de Oosten rijksche patrouille zich omsingeld voelde door een 200-tal Rijksweersoldaten en S.A mannen, dat de doodgeschoten Rijksweersol daat zich op Oostenrijksch gebied bevond en dat de Oostenrijkers geprovoceerd waren door uitroepen als „Heil Hirier". Daarentegen wordt van Duitsche zijde DE DUITSCHE WETGEVING. De nieuwe wet op de dieren bescherming. In het Reichsgesctzblatt van Zaterdag ver scheen de op 24 Nov. onderteekende wet op de dierenbescherming, waarvan de voor naamste bepalingen op 1 rebr. 1934 in wer king zullen treden. Het kwellen of op ruwe wijze mishandelen van een dier wordt volgens deze wet als mis drijf beschouwd en een gevangenisstraf tot 2 jaar of een boete wordt daartegen be dreigd. Daardoor wordt de mogelijkheid ge schapen, dat ruw optreden met specialen na druk bestraft wordt. Indien er geen sprake is van onnoodige dieienkwellerij of ruwe mishandeling, zuhen op grond van dolose- of culpose-overtreding geldstraffen tot 150 R.M. of hechtemssen kunnen worden opgelegd. Tevens kan het betreffende dier worden verbeurd verklaard. Ook kan bevolen worden, dat het dier op kosten van den veroordeelde wordt ondergebracht of verpleegd. Bijzonder uitvoerig is geregeld het nemen van proeven met levende dieren. Zij zijn in beginsel verboden om onbevoegden a priori uit te sluiten. Een volledig verbod van proef nemingen bleek niet mogelijk, daar men daar mede het volk en het algemeen belang een slechten dienst zou hebben bewezen, terwijl het voor de wetenschap een stap terug zou beteek end hebben. Daarom zijn onder strenge voorwaarden uitzonderingen toegelaten voor instituten, staande onder wetenschappelijke leiding en laboratoria, voor zoo ver de weten schappelijke leiding en laboratoria, voor zoo ver de wetenschappelijke leiders over de noodige geschiktheid en betrouwbaarheid be schikken. Degeen, die zonder verlof proeven "neemt met een levend dier, kan worden gestraft met gevangenis tot 6 maanden en geldstraf of een dezer straffen. Ve-der is bepaald, dat een dier niet voor de tweede rr ,al voor derge lijke proeven wordt gebruikt en dat het dier na het opeiatieve ingrijpen onmiddellijk pijn loos moet worden gedood. De proeven moe ten zooveel mogelijk worden genomen met dieren van lage orde. Ook verboden is het gebruiken van dieren voor dressuur, filmopnamen enzwanneer het dier daardoor pijn lijdt of zijn gezondheid wordt geschaad. KERKMINISTER SCHOEFFEL AFGETREDEN. Keerkminister Dr. Schoeffel, landsbis schop van Hamburg, heeft den Rijksbis schop verzocht, hem ontslag te verleenen uit zijn ambt als kerkminister De Rijksbis schop heeft het ontslag verleend. Het nieuwe tijdperk in Europa. (Dag. Overzicht). Japan terug in den Volkenbond? (Buitenland). Het Rijksdagbrandproces (Bui tenland). Het nieuwe Fransche kabinet (Buitenland). Rumoerig Spanje. (Buitenland). Het Duitsch-Oostenrijksche grens incident. (Buitenland). Een anti-militairistische lezing te Apeldoorn op order van de regee ring niet doorgegaan (Binnenland). Kommiezen uit Helmond zijn een kapitaalkrachtige smokkelorgini- satie op het spoor gekomen. (Bin nenland). Te Nieuwersluis een aut> in de Vechi gereden; inzittende verdron ken. (Binnenland). Jaarvergadering Vrijz -dem. bond. (Binnenland). Door overbelasting een brug te Eindhoven in elkaar gezakt; tien personen te water; allen gered (Bin nenland). Zie verder eventueel Laatste Bi richten. tT-NIKOlAAt-CADÉAU practisrhe bcsiuitei: worden gt-r omen zoodat de ontwapeningsconventie kar, w >róen ge sloten. Ik geloof niet. dat de vrede en de ontwapening er voordeel van zouden hebben, wanneer ik mij zou leenen voor een verder sukkelen met de conferentie, tot zij door uitputting sterft. Dat is de reden, waarom ik de regeering en de openbare mtening heb ge waarschuwd". JAPAN TERUG IN DEN VOLKENBOND? In kringen van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken wordt nopens de kwestie van een eventueelen terugkeer van Japan in den Volkenbond verklaard, dat Japan zijn standpunt tegenover Genève slechts kan wijzigen, wanneer de Volkenbond zal worden gereorganiseerd. Dit zou moeten geschieden op zoodanige wijze, dat de Volkenbond eindelijk de nutte- looze debatten en het nuttelooze gepraat zou moeten opgegeven en een werkelijk instrument van den vrede zou worden Volgens de Japansche opvatting zou de Volkenbond zoodanig moeten worden ge organiseerd, dat binnen zijn kader niet de kleine mogendheden door een natie tegen de andere kan worden uitgespeeld, maar dat slechts de belangrijke mogendheden iets te zeggen zouden hebben, omdat deze ook in werkelijkheid de verantwoordelijkheid voor den vrede dragen. HENDERSON OVER DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Henderson de president der Ontwape ningsconferentie. schrijft in een rief aan de leidster van een Engeische vrouwenorgani satie. „Ik heb de hoop nog niet opgegeven, maar ik ben niet bereid, onder de gewijzigde om standigheden voor onbepaalden tijd verder te blijven wachten. De conferentie heeft nu 21 maanden geduurd en het is hoou tiid. dat NOG STEEDS ONRUST IN ROEMENIE De IJzeren Garde heeft in Roemenië we der ernstige incidenten veroorzaakt, thans op het station Pascani. Een controleur van den personentrein, die daar des middags aankomt, had in een wagon een twaalftal IJzeren Gardisten zonder kaartje aangetrof fen. Daar zij weigerden te betalen, werd de wagon te Pascani op een dood spoor ge bracht. De baanwachters werden met revol vers bedreigd, zoodat in een extratrein een afdeeling gendarmerie uit Jassy werd gere- quireerd. Voor deze 300 gendarmes waren aangekomen, hadden de gardisten, meest studenten, zich verschanst in de wachtka mer, waar zij de geheele inventaris verniel den, en vele revolverschoten losten. Om bloedvergieten te voorkomen werd de zaal met traangasbommen uitgerookt, waarna de vluchtende studenten konden worden gear resteerd. Ook te Falticeni en te Lespeci is het tot incidenten gekomen, waarover de plaatse'ij- ke autoriteiten uitvoerig rapport aan de re geering hebben uitgebracht met het verzoek, spoedig maatregelen te nemen. JAPAN EN CHINA KIBBELEN WEER. Een zee-conflict. Het dagblad „Nisji-sisji" bevat een spe ciaal telegram uit Foetsjau, meldende, dal troepen van de nieuwe Foekien-regeering hebben geschoten op een Japansch marine barkas, die de Japansche vlag voerde en eenige consulaire ambtenaren en Japansche officieren aan boord had, toen de barkas het hoofdkwartier van het 19de Chineesche le gercorps passeerde. Gelukkig werd niemand aan boord van de barkas getroffen. De Ja pansche consul generaal protesteerde on- middelijk bij de Chineesche autoriteiten en deed mededeeling van het gebeurde aan de regeering te Tokio. Van de zijde van het Ja pansche ministerie van buitefllandsche zaken wordt verklaard, dat wanneer de ontvangen mededeelingen juist zijn, de mogelijkheid be staat dat Japan gedwongen wordt maatre gelen te treffen, tot bescherming van leven en eigendom der Japansche onderdanen in Foekien. Japan wenscht niet te interveniee- ren in de separatische beweging in Foekien, doch volgt nauwkeurig alles wat er ge schiedt.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1