DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. tDaqeCij&scft 0veezicht De nieuwe Fransche regeering. ^Buitenland No. 281 Dinsdag 28 November 1333 135e laargang VOOR HOE LANG Wat vandaag de aandacht trekt Fa. v. d. HORST, Langestr. 21. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. irancr door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, poM^tro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N AófcMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. :-V, 1>. Chaufemps is er in geslaagd een regeering samen te stellen bijna uitsluitend uit socialistische radicalen, nadat andere pogingen mislukt waren. Zooals wij gisteren reeds meldden, is Chautemps er in geslaagd, een nieuw Fransch kabinet samen te stellen en thans kunnen wij de vraag stellen: hoe lang zal dir nieuwe ministerie stand houden? Hoe lang zal het 't vertrouwen van Kamer en Senaat behouden? Algemeen wordt vermoed, dat ook deze nieuwe iegeering weer spoedig zal verdwij nen en ook Chautemps zelf heeft niet al te veel vertrouwen, al zegt hii dat niet zoo dui delijk. Maar moe moet men anders de woor den opvatten, die hij Zondagavond uitsprak* „Wanneer ik vallen moet, dan zal het on middellijk zijn"? Chan+o-n-- >ft Hii de samenstelling van zi;n kabinet getracht naar een concentratie van de ren«h'iVeinsche elementen en daarom ook twee portefeui11es aan de neo-socialisten aangeboden, een aanbod, dat is afgewezen omdat de neo-socialisten de organisatie van hun nieuwe partij als de taak beschouwen, die zij vóór alles moeten vervullen. De socialistisch radica'e Kamerleden voot wie Chautemps zijn inzichten omtrent de op lossing van de kabinetscrisis heeft uiteenge zet, hebben den kabinetsformateur hun in stemming betuigd. Zij hebben in het bijzon der zijn formule toegejuicht, dat hij zijn mi nisterie beschouwde als aangewezen door de natie voor het algemeene heil. Chautemps heeft laten bekend maken, dat dt verwezenlijking van de door hem gewilde combinatie, waarvan ne^-socialisten en links republikeinen deel zouden uitmaken, moei lijkheden heeft ontmoet en op weigering in sommige gevallen heeft gestuit rsmitemps heeft er zich vervolgens toe bepaald, een regeering te vormen, die oo de groen van de radicale partij na, alle republikeinen ver- eenigt, om financieel herstel en veiligheid tegenover het buitenland tot stand te bren gen Het nieuwe kabinet bestaat dan ook bij na uitsluitend uit socialist'»"*"» "dValen. waarvan de meesten de*1 van het ->forptrprlen kibinet-Sarraut hebben uitgemaakt. Deze 'aatste zelf is minister van marine geworden Chautemps verstandiger dan zijn voorgangers? Volgens aanduidingen, die Chautemps, de nieuwe premier, gisteren aan bepaalde dépu- tés van het centrum zou hebben gegeven, die er vanmorgen in de couloirs der Kamer mededeeling van deden, zou de regeering in haar plan tot herstel van de begrooting, dat zij aan het parlement denkt voor te leggen en waarop ongeveer zes milliard francs aan nieuwe middelen en besparing zouden voor komen, de volgende punten opnemen: vermin dering met een milliard van de salarissen van ambtenaren, afschaffing bij decreet var. cumulatie van functies, onderdrukking van belastingontduiking, nieuwe regeling van de belastingen op het vervoer, handhaving van de loterij, het doen aanmunten van zilver- en nikkelgeld, afschaffing van fiscale privileges, herziening van bestaande ontheffingen of verlagingen van inkomstenbelasting. De korting op de salarissen van ambtena ren. die den val van drie kabinetten veroor zaakte, zou niet meer voorkomen onder de overwogen maatregelen. Herriot en de nieuwe regeering. Herriot heeft, zooals men weet, voor het premierschap bedankt: echter uitsluitend om gezondheidsredenen. Teneinde zijn solidari teit met de nieuwe regeering te toonen, heeft Herriot er in toegestemd, afgevaardigde naar den Volkenbond te worden en Frank rijk ook bij andere diplomatieke zendingen re vc, 'egenwoordigen. Ii tusc"hen hebben wij het idee, dat Frank rijk wacht op dezen Herriot en dat, wanneer hij weer geheel hersteld zal zijn, hij heei snoedig aan het hoofd van een nieuwe regee ring zal komen te staan Frankrijk heeft op het oogenblik, evenals zoovele andere landen, een krachtige figuur noodig, een persoon, die zoo noodig zonder Kamer en Senaat zou kunnen regeeren. Evenals in andere landen, maakt ook hier het parlementaire stelsel een moeilijke periode mee, hetgeen moet worden toegeschreven aan een te groote versnippe ring der partijen. Een krachtige regeering, die kan rekenen op een even krachtigen steun van de Kamer, is onmogelijk. En een krach tige regeering is noodig, omdat al deze kabi netscrises slechts onrust in het land brengen. Wij beschouwen het kabinet-Chautemps dan ook evenals dat van Sarraut, als een over gangskabinet, dat misschien nog door eenige gevolgd zal worden. En dan zal Herriot wellicht in staat zijn, om het roer in hand te nemen Scherpe critiek van Tardieu. De oud-premier Tardieu heeft te Bourg en te Chambéry redevoeringen gehouden, die met het oog op de huidige moeilijkheden in de regeering van beteekenis zijn. Reuter meldt daarvan het volgende: Tardieu verklaarde o.a. het volgende: De hoofdoorzaak van den hu'digen toestand is, dat het marxistische materialisme invloed gewonnen heeft op de Fransche politiek. Hei heeft de individueele idealen gedood en is onder den dekmantel van het staatssocialisme geslopen in het program van de radicale partij. De politiek van het linksche kartel heeft zich de laatste 18 maanden door de volgende feiten op buitenlandsch politiek terrein ge kenmerkt: Te Lausanne in Juni 1932 heefi men afgezien van het herstel der oorlogs schade; te Genève in December 1932 heeft men afgezien van Duitschland's ontwape ning, door erkenning, van het beginsel der rechtsgelijkheid; te Genève in Maart 1933 heeft men afgezien van het beginsel van wederkeerige hulp dat toch de basis vormt van het begrio veiligheid, door de aanvaar ding van het ontwapeningsplan van Mac Donald. Afgezien heeft men ook van den eisch van waarborging der verdragen, door de onder teekening van het viermogendheden-pact er door de traditioneele bondgenooten Polen en de Kleine Entente te verwaarloozen De politiek van het linksche kartel heeft Frankrijk dus weggelokt van de beginselen, welke het vroeger huldigde en tevens ook van zijn vroegere bondgenooten. Scherpe critiek leverde Tardieu ook op de behandeling van de staatsbegrooting, de eco nomische politiek, den teruggang der belas tir.g-inkomsten, welken men bestrijden wil met middelen als een staatsloterij. In het feit, dat het publiek 40 milliard frank heeft opgepot, komt het wantrouwen van het land tegenover de staatsmacht tot uitdrukking. De onstabiliteit der ministeries, die ont staan ziin uit de samenwerking der radicalen met de socialisten 5 regeeringscrises in 18 maanden moet, zeide Tardieu, aan de kff.k worden gesteld. In het verder verloop van zijn redevoering eischte Tardieu een krachtig bewind met het volgende program: 1. Herstel van het vertrouwen, door de be zittende klasse in Frankrijk, hetgeen in dit geval wil zeggen het geheele Fransche volk, vooral op het platteland, aan het verstand te brengen, dat degenen, die een onteigening van staatswege begunstigen, geen invloed op de regeering mogen hebben. 2. Zuivering van het Republikeinsche re giem door een grondwetsherziening. 3. Aan Frankrijk moet het bewustzijn weergegeven worden van zijn historische taak en de Fransche beschaving, die gegrond vest is op de achting voor de waardigheid en de vrijheid van den menschelijken persoon omet gered worden, juist op dit oogenblik, dat Frankrijk door dictatoriale regeeringen omgeven is. Aan de politiek der linksche partijen moet verweten worden, dat zij het geheele econo mische staatsbestel onvruchtbaar heeft ge maakt, dat zij de staatsfinanciën tot het bank roet heeft geleid en dat zij in 1933, evenals in 1914, het land naar den oorlog voert. Derhalve eisch ik, zoo besloot Tardieu, dat de bevolking zich hiertegen verzet door een politiek van anti-socialistische, republikein sche eenheid, evenals in 1926. In de huidige Europeesche omstandigheden kan Frankrijk niet langer bestaan met ministeries, die slechts drie weken aan het bewind blijven. Wat de socialisten zouden doen. Paul Faure, de secretaris-generaal van de socialistische partij in Frankrijk, heeft te Bordeaux een voordracht gehouden, waarin hij de politiek heeft geschetst, die de socialis ten zouden volgen indien hun de macht in handen was gelegd. Naar Reuter uit Bordeaux meldt, heeft Faure in verband met de internationale po.t- tiek gezegd, dat de socialisten naar Geneve zullen gaan en daar met de mannen van - Russische revolutie ontwapening onder toe zicht zullen eischen. Bereiken wij gefn T.esun taat dan zullen wij met Sovjet-Ruslan andere roode naties een verbond sluiten den wereldvrede te verzekeren. Faure zeide ten slotte: wij vragen de macht aan president Lebrun; geeft hij ons die niet dan zullen de afgevaardigden van de Fransche socialistische partij de vergaderin gen van het parlement verlaten en het land doortrekken om een beroep te doen op het volk, dat de socialistische souvereiniteit wil instellen. Onze vaderen, die in 1789 de om wenteling hebben gemaakt, hadden daartoe minder reden*dan wij thans. De eerste kabinetszittimg. De nieuwe Fransche ministers komen van morgen voor de eerste maal in een kabinets raad bijeen in welke voorloopig zal worden bepaald, wanneer het kabinet aan de Kamer zal worden voorgesteld. Voornaamste onder werp van bespreking zal ook nu weer hef financieel program zijn, dat tegelijk met de regeeringsverklaring zal worden ingediend. De minister van financiën en die voor de begrootingen hadden reeds gistermiddag langdurige besprekingen over de groote richt lijnen van dit program. Voorloopig wordt hierover echter het strengste stilzwijgen be waard. Nog in den loop van gisteren hebben de nieuwe ministers hun departementen overge nomen. ACTIE IN DUITSCHLAND. De kwestie bij de Industrie- werken Monheim A.G. In verband met de actie bij de In- dustriewerken Monheim A.G., deelt de officieele Pruisische persdienst mede: Zooals reeds in een gedeelte der pers is medegedeeld, zijn op 24 November de Industriewerke Monheim A.G. te Mon heim a. d. Rijn tijdelijk bezet door een „Schutz- en Polizeikommando" uit Dus- seldorp. Deze maatregelen hebben plaats gehad binnen het kader van een uitge breid onderzoek wegens een aantal ernstige volksvijandige misdaden, zoo mede ernstige da-vjezenknoeierijen in opdracht van het M. te Altona. Op den achtergrond dezer actie staan de beide in het bijzonder in het Rijnland beruchte dranksmokkelaars, de gebr. Schwarz en hun medeplichtigen. De op 24 November ten uitvoer gelegde actie, welke heeft plaats gehad in overleg met den Pruisi- schen minister van Justitie en Finan ciën, heeft geleid tot eenige arrestatie wegens gevaar voor sabotage en diende evenzoo tot de verzekering der staatsbe langen. Het bedrijf kan worden voort gezet. DE „RUHR-KAPELAAN". Tot 6 maanden veroordeeld. De onder den naam „Ruhr-kapelaan bekende kapelaan dr. Klinkhamer heeft zich te Essen te verantwoorden gehad voor de groote strafkamer van Essen in verband met uitlatingen, die hij in het voorjaar van 1933 tijdens preeken zou hebben geuit. Naar aanleiding van deze uitlatingen was een aanklacht tegen hem ingediend wegens verstoring van den openbaren vrede. Kapelaan Klink hamer werd veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. NIEUWE VERORDENING IN DUITSCHLAND. Vanwege het arbeidsfront Dr. Robert Ley publiceert in de Völkische Beobachter de volgende verordening het op nemen van Duitsche volksgenooten in de thans staande organisaties is met ingang van heden gesloten. Deze sluiting is defini tief en wordt niet meer opgeheven. De „Völische Beobachter" bevat voorts een bekendmaking van den leider van het organisatiebureau van het Duitsche arbeids front Claus Seldte, dat arbeidende Duitsche volkgenooten individueel tot het Duitsche arbeidsfront kunnen toetreden. De propa ganda geschiedt door de leiding der ver schillende gouwbedrijven. ONTPLOFFING TE LYON. In een groote autowerkplaats te Lyon is gisteren een cylinder met gecomprimeerde lucht ontploft, waardoor de helft van de ar beiders ernstig werd gewond. Drie perso nen die voor de garage stonden werden eveneens gewond. De brand, die na de ont ploffing uitbrak, kon in zeer korten tijd worden gebluscht. Er werd zware materi- eele schade aangericht en eenige automobie len werden vernield. De schade wordt ge raamd op 1 millioen francs. HET FRANSCHE KABINET. De kansen van Chautemps Naar wat in de wandelgangen van de Fr asche kamer verluidt, schijnt het wel, dat de regeering Chautemps den steun zal vinden en de goedkeuring zal verwerven van een meerderheid, die ge lijk zal zijn aan die, welke Sarraut in den aanvang ontmoette, of zelfs grooter door uitbreiding naar het midden, mits CL-^temps iedere politieke bespreking vermijdt en de kamer onmiddellijk hare verantwoordelijkheid voor oogen houdt. Chautemps zou zeer wel, naar wordt op gemerkt, kunnen vragen onmiddellijk over te gaan tot een behandeling der financieele voorstellen en alle interpel laties over algemeene politiek te verda gen, teneinde tot uiting te brengen, dat hij beschouwd wil worden als gedele geerde van het nationale welzijn. DE FRANSCHE NEO-SOCIALISTEN. En eventueele deelneming aan regeering. De „Parti socialiste de France", alias Unie Jean Jaurès, is gistermorgen bij eengekomen, teneinde het gisteren door Chautemps gedane aanbod te bespreken. Gezien het feit, dat Chautemps niet had willen wachten tot de groep hedenmor gen bijeengekomen was en onmiddellijk v as overgegaan tot de vorming van een homogeen radicaal ministerie, verviel de bespreking over onmiddellijke deel neming aan de regeering. Verder werd naar voren gebracht, dat de neo-socialis ten slechts zouden kunnen deelnemen aan een regeering, die nauwkeurig in overeenstemming was met de meerder heid, gelijk die na de verkiezingen van Mei 1932 was ontstaan. SLECHT WEER IN ITALIË. Zondag en gisterochtend hebben hevige windvlagen de Zuidkusten van de Tyrrheen- sche Zee geteisterd. De zee was zeer onstui mig. ten gevolge waarvan het scheepvaart verkeer ernstige belemmeringen ondervond Tal van schepen moesten de dichtstbijzijnde haven binnenvallen, o.m. een Noorsch petro- leumtankschip. In de haven van Napels zijn drie steenkolenschuiten gezonken. In de verschillende deelen van het land hebben rukwinden schade aangericht aan de daken der huizen, terwijl telefoon- en tele graafpalen werden vernield en boomen ont worteld. Hier en daar hadden persoonlijke ongelukken plaats welke in sommige geval len zelfs een ernstig karakter dragen. DE TREINAANSLAG IN MANTSIOEKWO. De overval op den Transsibe- rischen express. Naar omtrent het déraillement van den Transsiberischen expresstrein nader wordt gemeld, werd van de Europeesche passa giers, voor zoover bekend, niemand gewond Daarentegen werden 7 inheemschen gedood en velen gewond. Ongeveer 65 K.M. ten Westen van Tsitsi- kar hadden de roovers de rails opgebroken en zich in een hinderlaag gelegd. De express- trein naderde met een snelheid van 80 K.M., liep uit de rails en stortte voor een deel van den spoordijk. Slechts vier wagens blijven overeind staan. Toen de passagiers zich pro beerden te bevrijden uit de omgevallen en zwaar beschadigde wagons, openden de roo vers het vuur en plunderden de passagiers Verscheidene personen zijn ontvoerd. Reeds een half uur na de ontsporing arriveerde uit Tsitsikar een pantsertrein. waarna de roo vers een goed heenkomen zochten. BOTSINGEN VOOR UNIVERSITEIT. Gisteren is het in en voor de universiteit te Boedapest tot ernstige botsingen gekomen, die den rector aanleiding gaven de hooge school tot 2 December te sluiten. De relletjes waren ontstaan, doordat een aantal studen ten Joodsche medestudenten, hadden pogen te beletten naar binnen te gaan. ACHT BOMONTPLOFFINGEN IN BARCELONA. Te Barcelona (Soanje) hebben gisteren op 8 verschillende plaatsen hevige bomexplosies plaats gehad, die groote materieele schade hebben veroorzaakt. Onder de bevolking is groote onrust ontstaan. Men meent, dat de daders anarcho-syndicalisten zijn. Deze bomontploffingen wijzen er weer dui delijk op, dat er in Spanje belangrijke ge beurtenissen op handen zijn Zooals mpn weet, had de politie Zondag slechts bij toe val een aantal samenzweringen ontdekt, die het oorspronkelijke doel hadden, revolutie te maken. MIJNEN VOOR FOETSJAU EN AMOY. Op inst'gatie van de provinciale regee ring van Foekien zijn de havenwerken van Foetsjau en Amoy (in China) met mijnen belegd, ten einde een blokkade vanwege de Nanking-regeering te verhinderen. IS JACK HOLMES ONSCHULDIG GELYNCHT? Ernstige verwijten tegen den gouverneur. Naar uit San José (Californië) wordt gemeld, heeft de vader van den gelynch- ten Jack Holmes, een geacht zakenman, verklaard, dat zijn zoon niets te maken De nieuwe Fransche regeering (Dagel. Overzicht). Slecht weer in talie. (Buitenland). Staking in de slachtbedrijven van Chicago. (Buitenland). De muiterij op de Zeven Provin ciën; de eerste Europeesche be klaagden voor den zeekrijgsraad. (Koloniën Samenzwering ontdekt in het Tjiledolk (Koloniën.) De ex-kroonprins van Duitsch- land brengt een bezoek aan Wierin- gen. (Binnenland Schitteren 1 geslaagde proefvlucht van den postjager. (Luchtvaart Uitspraak in de zaak tegen den burgemeester van Grootschermer verdaagd. (Rechtszaken De vrouwelijke wethouder van Grootschermer staat terecht als verdacht van valschheid in ge schrifte. (Rechtszaken.) De minister van binnen'andsche zaken heeft tegen Vrijdagmiddag een conferentie belegd met de om- roepvereenigingen. (Radio.) Zie verder eventueel Laatste Be richten. APARTE DESSINS; WARME TINTEN Dressoir- en Schoorsteenloopers Kussens en Tafelkleedjes Theewarmers en Theemandjes. heeft met de ontvoeringsgeschiedenls tn dat de jongeman het slachtoffer is ge worden van een verschrikkelijke per soonsverwisseling. Holmes Jr. heeft zijn onschuld staande gehouden, totdat hij door de opgewon den menigte bewusteloos werd geslagen. Hierna werd hij gelyncht. Het lichaam werd met benzine overgoten en ver brand. De bevolking richt scherpe verwijten aan het adres van gouverneur Ralph, die de verschrikkelijke dood min of meer heeft vergoelijkt en de door de plaatse lijke politie geëischte versterkingen weigerde. STAKING IN DE SLACHTHUIZEN TE CHICAGO. In de bekende geweldige slachthuizen te Chicago is het werk geheel stilgelegd. 7'°0 arbeiders zijn wegens de weigering van de door hen geëischte loonsverhoo- ging met 50 pet. in staking gegaan. 700 onbewaakte veetransportauto's blokkee- ren de straten van een geheel stadsdeel. Men verwacht, dat binnen 48 uur in de stad gebrek aan vleesch zal zijn. EENHEIDSFRONT OP CUBA. Van communisten en anarchisten. De communistische en anarchistische syndicaten hebben een eenheidsfront ge vormd tegen het plaatselijke kapitalisme c.i het „Yankee-imperialisme", onder den naam „De Internationale Arbei ders". ROOSEVELT EN DE FILM. Hij teekent de nieuwe code. President Roosevelt heeft gisteren te Warm Springs den code voor de film industrie geteekend. Meer dan twee dozijn andere codes wachten op de goedkeuring van den administrateur voor het Herstel plan generaal Hugh Johnson. POGING TOT BRANDSTICHTINO IN PAVIA. Door een reiziger en een scholier. In den afgeloopen zomer werden in twee kerken te Pavia pogingen tot brandstichting ontdekt, terwijl tegelijkertijd anti-fascistische strooibiljetten werden verspreid De politie stelde een speciale bewape- ningsdienst in, met het gevolg, dat vannacht 2 mannen werden gearresteerd, die juist met behulp van benzine de Dom in brand had den gestoken. De eene was een Siciliaansche handelsreiziger, de andere een gymnasiast, die beiden een bekentenis aflegden. Zij hebben zoowel de vroegere pogingen tot brandstichting gedaan als de anti-fas cistische pamfletten verspreid.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1