Alkmaarsche Courant. MOORD OP ABBOTSHALL feuilleton Stad w Omqeoing. Jladiaiiieuws DE NIEUWE ZITTING. BESPREKINGEN TUSSCHEN MINISTER EN OMROEP- VEREENIGINGEN. JAARVERGADERING GEWEST N. HOLL. NOORD DER S. D. A. P. zingsreclamemateriaal en het optreden van het Gewestelijk bestuur in de zaak-Duys. Verkiezingen. JUoviuciaai Hieuw* No. 281 1933 aonflero *ifi en dertigsft Jaargang. DINSDAG 28 NOVEMBER Woensdag 29 November. Hilversum, 296 M. (Uitsluitend VARA). 8 Gramofoonplaten. 9.30 Onze keuken, door P. J. Kers 10.— VPRO-morgenwij- ding. 10.15 Voor Arb. in de Continubedrij ven: L. Laguna, viool; H. Lagunadel Valle, piano; S. R. de Miranda, causerie, VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen en gramofoonplaten. 12.2.VARA-Klein- orkest o.l.v H de Groot. 2.15 Knipcursus. 3.Voor de kinderen. 6.VARA-orkest o.l.v. H de Groot. 6.30 RVU. H. Ch. G. J. v d. Mandere: Volkenbond, veiligheid en ontwapening. 7.Causerie Drs. S. Kleere- koper. 7.20 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst. 7 40 Declamatie Ad. Bouwmeester. 8.Herh. SOS-berichten. 8.02 VARA- orkest o.l.v. Hugo de Groot. 8.50 Vaz Dias en VARA-Varia. 9.— Residentie-orkest o.l.v. L. Ruygrok. 9.45 Zang door K. Nelles. 10. Vervolg orkestconcert. 10.30 Vervolg zang. 10.40 Vervolg orkestconcert. 11.Orgel- fnel Joh. Jong. 11.30—12.Gramofoonmu- tieV Huizen, 1875 M. (Uitsluitend NCRV). 8 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds P. N. Kruyswyk. 11.Viool-recital M. MeyerVerhoeven. Aan den vleugel: Mej. H. Troostwijk 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Trio v. d. Horst m. m. v. mevr C. v. Raven- zwaay— Möllenkamp, zang. 2.Gramo foonplaten. 2.30 Huish. raadgevingen. 3 Chr. Lectuur. 3.30—3.45 Gramofoonplaten. 4Orgelspel Ferd. Kloek. 5Kinderuur. 6Landbouwhalfuur. 6.30 Afgestaan 7 15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Causerie over Rusland door dr. F. J. Krop. 8.— Evangeli satie-Samenkomst in de Baptiste Kerk te Elengelo Sprekers: Dr. K. Reiling en ds J. Huizinga, m m. v. koor en orkest. 9 30 Vaz Dias. 9.40 Orgelconcert door J. Zwart 10.40--11 30 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.45 Tijdsein, berichten. 1105 Lezing. 12.Voor de scholen. 12.20 Orgelspel Q. MacLean. 1.05 Western Studio-orkest o.l.v. F Thomas. 1.50 Gramofoonplaten. 2.20 Voor d scholen. 3.20 Piano-recital C. Dixon. 3 35 Sted. orkest Bournemouth o.l.v Emil Kahn en George Lloyd, m. m. v. B. Rawlins, viool. 5.05 Het John MacArthur kwintet. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Liede- Ten van Berlioz door J. Armstrong, tenor. 7.10, 7.25, 7.50 en 8.20 Lezingen. 8.35 BBBC-Symphonie-orkcst o.l.v. Adr. Boult m m. v. Alfred Cortot, piano. 10.50 Voor dracht. 11.10—12.20 RÓy Fox en zijn Band. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8 05 en 12.35 Gramofoonplaten. 12.50 Orgelconcert G. T. Desserre. 1.25 en 7.40 Gramofoonpl. 9.05 Concert door het orkest van de Assoc des Concerts Lamoureux o.l.v. Wolff. Kalundborg, 1151 M. 12.05—1.20 Con eert uit het Bellevue-Strandhotel. 2.20 Con cert uit Rest. „Wivex" 4.204.50 Gramo foonplaten. 7.20 Fall-programma o.l.v E. Reesen. 8.35 Cembalo-recital F. Jensen 9.35 Omroeporkest o.l.v. Reesen 10.2011.50 Dansmuziek. Langenberg, 473 M. 5.25, 6.35, 11.en 11.20 Gramofoonplaten. 12.55 Concert. 3.20 Dansmuziek o.l.v. Kühn m. m. v. koor o.l.v. Brouwers. 6.20 Opera-concert. 7.30 Geva rieerd programma m. m. v. orkest en solisten o 1 v. Seyfert. 10.05 Gramofoonplaten 10.20 ,.Szenen aus Mozarts Leben", operette van Lortzing m. m. v. orkest o.l.v. H. Rosbaud 11.20—12 20 Concert. Rome, 441 M. 7.50 „Tristan und Isolde", opera van R. Wagner. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Max Alexys' orkest. 1.30 en 5.20 Gramo foonplaten. 5 50 en 6.50 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 8.20 „Beatrijs" van R. Veremans, m m v. orkest en solisten o.l.v. Meulemans 508 M 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Max Alexys'orkest. 5.20 Dansmuziek. 6 35 en 7 20 Gramofoonplaten. 8.20 Declamatie en piano-recital. Q.05 Zang door Yvette Guil bert. 9.50—10.20 Dansmuziek. Deulschlandsender, 1635 M. 6 20 Rijks zending' Concert uit Frankfurt. 7.25 „\er- wegene Reise", hoorspel van A. Prugel. 8 20 Gramofoonplaten. 9.20 Berichten, lezing, •weerbericht. 10.20—1120 Concert uit Mün- cV-pn o1 v K. List. ten Detective verhaal door PHILIP MAC DONALD. Geautoriseerde vertalinsr door H A C. S Deacon krabde zich op het hoofd. „Ik denk, dat u mij vooruit bent", zeide hij. „Dat doet er niet toe, ik ben mijzelf voor uit. Een heel eind vooruit.' „Dan zeg ik, dat ik hoop, dat u u zelf gauw te pakken krijgt." „Dank u". Anthony stond op. „Is 't mo gelijk, dat ik miss Hoode vanavond zie?" „Tt Vrees van niet. Onze Mr. Boyd sprak haar vanmorgen, en zij heeft order gegeven, dat dit genoeg was!" „Nou, ik loer," zei Anthony, en ging naar de deur. „A propos, op die wandeling gister avond, die beroerde wandeling, bent u toen niemand tegen gekomen of hebt u niemand gezien?" „Neen. En dat is lam ook. is 't niet? Geen enkel menschelijk wezen heb ik ontmoet." Anthony opende de deur. „Mocht u te eeniger tijd meenen, dat ik van nut kan zijn, laat 't mij dan weten," zeide hij, en ging de gang in. Deacon's stem volgde hem. „Dank u. Als ik u noodig heb, zal ik lawaai maken als een moordenaar. Flinke vent!" Anthony liep peinzend de gang door, naar GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Woensdag 29 November. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10 3524. Liin 4: Langenberg 10.35—19.50 en Rome 19.50- -24.—. Naar wij vernemen heeft de minister van binnenlandsche zaken tegen a.s. Vrijdag middag een conferentie belegd met de bestu ren van de vier groote omroepvereenigingen. De conferentie, welke in het gebouw van de P.T.T. zal plaats vinden en door den minister zal worden gepresideerd, zal ook worden bij gewoond door den voorzitter van den Radio- raad. DE ENGELSCHE OMROEP. Het jaarboek der BBC. Volgens het jaarboek van de B(ritish) B(roadcasting) C(orporation), dat zoo juist is gepubliceerd, bedraagt het aantal vergun ningen voor ontvangtoestellen in Groot Brit- tannie en Ierland thans 5.800.000 Er is be rekend, dat de BBC een dagelijksch gehoor heeft van ongeveer 20 millioen personen. On geveer 4000 scholen luisteren naar de radio- lessen. 900 zenduren per jaar worden gevuld met variété. Van de licentiekosten, welke 10 bedragen, komt 5/5 aan den staat, terwijl de rest voor de BBC is. Zaterdagmiddag kwam het Gewest Noord-Holland-Noord- in jaarvergadering in Alkmaar bijeen. Aanwezig waren ca. 150 afgevaardigden, vertegenwoordigend 66 af- deelingen. Het partijbestuur was vertegenwoordigd door den heer Boekman. Verder waren aan wezig de kamerleden Cramer en Thijsen, de Statenleden v. d. Vall, Michels, Prins en Zeeman. Om 3 uur opende de voorzitter de verga dering, waarbij hij uiteenzette waarom dezen keer 2 dagen vergaderd moet worden. Als wij een terugblik werpen op het afgeloopen jaar, kunnen wij tevreden zijn. De kamer verkiezingen brachten eenigen teruggang, maar niet grooter dan het gemiddelde over het geheele land, de ledenwinst voor het ge west bedroeg 600. Van den heer Duys was bericht ontvan gen, dat het hem wenschelijk voorkwam niet aanwezig te zijn. In bespreking kwam dan het jaarverslag van den secretaris-propagandist. De afdeeling Ilpendam sprak van een ge mis aan contact tusschen de afdeelingen en den propagandist. De propagandist is over belast met werkzaamheden. Den Helder bracht voor het vele werk aan secretaris en bestuur dank, evenals Purmerend. Ook Enkhuizen had critiek, evenals in Il pendam is er te weinig contact tusschen de afdeelingen en den propagandist. Men vroeg een staatje van de bezoeken door het bestuur aan de afdeelingen ge bracht. Spreker deed een boekje open, over de wijze waarop de afdeeling Urk teniet ge gaan is. De gevormde kern is ontzettend vervolgd, vergaderingen waren absoluut onmogelijk, maar het contact is er nog. Hij drong aan op het stichten van meer afdeelingen op het platteland. Het bewerken van de witte vlekken voor de verkiezingen zal beter en eerder moeten worden voorbereid. Oudkarspel had ernstige moeilijkheden met de O. S. P. en het Boerencomité, spre ker verwachtte hierin meer steun van het Gewestelijk bestuur en actiever optreden van de kamerfractie zou voor de propaganda op het plateland wenschelijk zijn. Het gewest is te groot om door een per soon te worden bewerkt. Noord-Scharwoude had critiek op de plattelandscommissie. Er wordt weinig of niets voor het platteland gedaan, volgens spreker. Bergen vroeg de meening over het leden- verlooip, de afvoer is vrij groot en hiervoor moet een oorzaak zijn. De afdeeling had critiek op eenig verkie- de groote vierkante hall. Het leek onmoge lijk dat deze onverstoorbare reus een moor denaar was. Maar hoe de vingerafdrukken te verklaren? En Deacon wist 't niet, van die afdrukken. Wat zou hij doen, als 't hem ver teld werd? „De man zit in de knoei," zei hij bij zich zelf. ,,'t Probleem van deze week: hoe hem er uit te krijgen? De oplossing zal gepubli ceerd worden in ons volgende nummer misschien!" Hij kwam in de hall. De stilte van het huis drukte hem. Elk geluid, dacht hij, zou welkom zijn, zou de nachtmerrie, die er was. verminderen. Hij ging links, naar de veranda-deur Toen hij zijn hand aan de kruk had, wachtte hij even. Achter hem, aan zijn rechterhand, was de deur van de studeerkamer. Zijn ooren hadden een geluid opgevangen, een ritselend geluid, dat van dien kant kwam Hij keek om zich heen. Niemand was in de buurt, niemand te zien. De twee mannen, die Bovd op wacht had gezet, waren verdwenen Hij ging, zachtjes, naar de studeerkamer deur. Hij legde zijn oor er tegen aan. Hij hoorde het knippen van een slot, een zwak geluid, dan het geritsel van papier, dan zacht» voetstapoen. Hij was in drie sprongen door de hall heen aan den voet van de trap. Aan oen muur hingen een barometer en een klok. Hij ging ze bestudeeren. Hij hoorde de studeerkamer zachtjes open gaan, alsof degeen. die haar ooen deed, bang was geluid te maken. Dan kwam geritsel van rokken. Hij kwam uit de schaduw te voorschijn. St. Pancras vroeg eveneens meer actie in de kamer voor het platteland, willen wij onzen aanhang daar niet geheel verliezen. Ook Harencarspel miste het persoonlijk contact met den propagandist. De verkiezingsactie voor het Hoogheem raadschap is niet met voldoenden ijver ge voerd. De heer Zeeman antwoordde hier direct op. Hij wenschte den heer Ham geluk met zijn verkiezing en gaf de schuld van zijn niet-verkiezing aan de slechte opkomst van de partijgenooten zelf. Men ziet het groote belang niet van het Hoogheemraadschap. De heer Ham beantwoordde dan de op merkingen gericht tot de plattelandsadvies commissie. Spreker kwam op tegen de be wering als zou er niets gedaan zijn, hoewel hij onmiddellijk toegaf, dat er wel tekortko mingen zullen zijn. De vlugschriften zullen regelmatig verschijnen, om de actie goed te voeren. In een conferentie met de kamerfractie is de nood onder de tuinders uiteengezet, maar nauwer contact met de kamerleden is nood zakelijk, de fractie weet niet hoe ernstig de toestand is. Men kan niet te fel strijden voor het executieverbod. Hij drong er bij de kamerfractie ten sterkste op aan met alle kracht te vechten voor de tuinders, opdat ze niet ten onder zullen gaan (interruptie „ze zijn al vermoord".) De heer Cramer antwoordde voor de ka merfractie. Hij gaf toe, dat er nooit genoeg gedaan kan worden. Het spreekt echter van zelf dat in deze tijden de extreme richtingen aanhang krijgen, maar hiertegen moeten de afdeelingen zelf vechten. Vrijheid, Arbeid, Brood, is prachtig materiaal. De fractie is echter gaarne bereid pogin gen in het werk te stellen het contact te ver sterken. Het is op het oogenblik echter ont zettend moeilijk, maar wij zullen geen stap op zij gaan voor de bende welke tegenover ons staat. Een ernstig gesproken protest woord maakte echter veel meer indruk dan een groote lawaairede. Het woord was dan aan den secretaris propagandist, den heer Westerhof. Deze kon zich voorstellen, dat na een moeilijk jaar eenige critiek komt. Wij vinden een ieder tegenover ons en in den strijd daartegen zullen er ongetwijfeld tekortkomingen zijn. De positie van den propagandist is in de laatste jaren nogal wat veranderd. De werkzaamheden zijn belangrijk toegenomen, 78 afdeelingen zijn er thans, 116 dagen is spreker de stad uit geweest op propaganda en hij verwees naar het jaarverslag, waarin nauwkeurig staat aangegeven wat door hem gedaan is. Nog nooit is een afdeeling niet bezocht, die bij moeilijkheden om een bezoek vroeg. Het bestuur zal leiding geven, de af deelingen moeten het werk doen. Het orga- niseeren van de verkiezingsactie was een ontzaggelijk stuk werk. De tijd aan Alk maar besteed als wethouder gaat niet af van het werk voor de partij, bovendien be- heerscht Alkmaar dit district, naar Alkmaar wordt gekeken, spreker leert ervan en kan daardoor de afdeelingen met hare moeilijk heden helpen. Ook hij wees op de moeilijk heden met Urk, de .plaats was nog niet rijp voor een afdeeling. Men richt geen nieuwe afdeelingen op, zonder vooraf een goede kern te hebben ge vormd. De voorzitter, de heer Peerlkamp, consta teerde uitdrukkelijk dat het werk van den propagandist goed is geweest en het heele bestuur achter hem staat. Aan de orde kwam dan de verkiezing van leden en plaatsvervangende leden van den partijraad, bestuursverkiezing en leden van de Plattelands-adviescommissie. Voor het be stuur moet mevrouw SlootenSmit periodiek aftreden. Over de gestelde candidaten werd door meerdere afdeelingen het woord ge voerd. De dagelijksche bestuurders werden zon der stemming herkozen. De verkiezing heeft tot resultaat, dat in het bestuur gekozen worden de aftredenden, in de plaats van mevrouw SlootenSmit mej. Krul te Schagerbrug. In den partijraad als leden de aftreden den, als plaatsvervangende leden eveneens de aftredenden, in de Plattelands-advies commissie de aftredenden, in de vacature G. Rijpma, J. Westdorp, Cocksdorp. Na her stemming in de vacature K. Singer, J. v. d. Sluis, Harenkarspel. Hierna werd gepauseerd. Na heropening werden de discussies ge opend over de dagbladpers, waarbij een aan tal voorstellen tot verlaging van den abon nementsprijs in behandeling kwam. Halfweg tusschen de plaats waar hij stond en de studeerkamer was een vrouw. Haar hand, die zij tegen haar borst hield, gleed omlaag. Anthony naderde haar. Dichterbij zag hij haar duidelijker een groote vrouw, een dragonder van een vrouw, met vierkante schouders, met een geslachtloos gezicht, scherpe kaakbeenen, en een groote neus. I> gelaatstrekken, haar zandkleurige haar, her innerden aan den overleden minister. Miss Hoode?" Anthony boog. „Mijn naam is Gethryn. Ik geloof, dat sir Arthur Digby-Coates mijn tegenwoordigheid heeft uitgelegd." Ja. De toon van haar stem was dof, le venloos als haar gezicht. Zij probeerde har telijk te zijn. „Ja. inderdaad. Ik zei hem, dat ik blij was, erg blij uw hulp te hebben. Ik moet mijn excuus maken, omdat ik u niet eerder gesproken heb. maar ik maar Anthony maakte een beweging met zijn hand „Geloof mij, mevrouw, ik begrijp 't volkomen. Ik zou graag, als 't niet onbeschei den is, mijn deelneming betuigen. De vrouw boog met haar hoofd. „Dank u", zeide zij, terwijl ze een hand tegen haar hart drukte. „Ik ik moet u alleen laten. Ik zal orders geven, voor 't geval u soms iets noo dig mocht hebben." Anthony keek haar na, toen zij de trap opging, en verdween. „Mijn goede vrouw als je tenminste werkelijk een vrouw bent wat zijn je moeilijkheden? Verdriet? Angst? Of beide?" dacht bij. En waarom waart ge in de studeerkamer? En waarom deedt ge zoo geheimzinn'g? En wat 't voornaamste is. wat hieldt ge verborgen onder uw blouse, Over 't algemeen heeft men waardeering, voor wat door de Arbeiderspers wordt ge presteerd, hoewel de wensch naar voren kwam de kamerverslagen uitvoeriger te brengen. De abonnementsprijs blijkt vooral voor de plattelandsafdeelingen een bezwaar. De directeur van de Arbeiderspers, de heer v. d. Veen, was verheugd over den lof Hij wees op de moeilijkheden, welke te over winnen waren en nog overwonnen moeten worden. De redactie is het niet eens met den wensch uitvoeriger kamerverslagen te ge ven, spreker durfde openlijk te verklaren, dat de groote massa der lezers de kamerversla gen niet leest. De verlaging van den abonnementsprijs ou zeker gewenscht zijn en in 't belang van de propaganda, maar 't is in dezen tijd fi nancieel niet verantwoord. Hierna kwamen de diverse voorstellen in stemm.ng. Het voorstel tot herstellen van de kamer verslagen in ouden vorm zal ter behandeling worden doorgezonden naar den Partijraad. De voorstellen tot prijsverlaging werden in getrokken, eveneens het voorstel tot geweste lijke fondsvorming, als zijnde practisch on uitvoerbaar. Hierna werd de vergadering gesloten. De tweede dag. Zondagmorgen werd de vergadering voortgezet. De voorz.. de heer Peerlkamp, was wegens ongesteldheid naar huis ge gaan. Het jaarverslag van den penningmeester werd zonder discussie goedgekeurd. Begrooting en Jaarverslagen. De begrooting van den penningmeester werd na enkele opmerkingen onveranderd vastgesteld. In bespreking kwam dan het jaarverslag van de Statenfractie. Hoorn bracht de kwestie tusschen P. E. N en de Zaanland in bespreking. De afgevaardigde keurde in deze de hou ding van de P. N. af. Het is aantasting van het zelfbeschikkingsrecht van de ge meenten. Beigen keurde de houding van de Staten af inzake het hek in de duinen. Koog-Zaandijk zette uitvoerig den gang van zaken uiteen in de kwestie P. E. N. Zaanland en de moeilijkheden, welke hieruit voor de gemeenten voortvloeien. De heer Michels antwoordde voor de Statenfractie. Hij wees er op, dat de moeilijk heden met de Zaanland te wijten zijn aan de gemeenten zelf, die in de Zaanland hun zeggenschap hebben. Hij zette uitvoerig uit een, hoe gehandeld is inzake de loonsver laging. De heer v. d. Vall noemde de kwestie van het hek ten sterkste opgeblazen, het is ge plaatst in 't belang van de duinflora. De heer Boekman voor het partijbestuur zette nog even duidelijk en precies uiteen, waar de fracties zich aan te houden hebben. De plaatsvervangende voorzitter, de heer Gayaard, bracht hierna dank aan de Staten fractie voor de wijze waarop zij haar taak opvat, aan den penningmeester werd dank gebracht voor zijn richtig beheer. Bestuursvoorstellen Aan de orde kwamen dan de voorstellen van het bestuur, o.a. het krachtig voeren van een huisbezoek-campagne, het stichten van plaatselijke comités voor actie en propa ganda. propaganda voor de pers, schrifte lijke en mondelinge propaganda. De propagandist, de heer Westerhof. lichtte de voorstellen nader toe. Spr. wees op den ernst der tijden en den daardoor zooveel zwaarder geworden strijd vooi het socia lisme. De belangrijkste taak van de afdee- lingsbesturen za' moeten zijn, alle leden in het werk voor de partij te betrekken. In de hierop volgende discussies weiden meerdere wenken gegeven voor een doel treffende propaganda, waarna gepauzeerd werd. voorstellen der afdeelingen. Na heropening kwamen de voorstellen der afdeelingen in bespreking. Over een voorstel tot herziening der con tributieheffing werd uitvoerig gediscusseerd. De penningmeester achtte de voorstellen echter onaanvaardbaar, hij zegde toe, de zaak nader te zullen bekijken. Eenige voorstellen betreffende de tactiek der partij kunnen in een gewestelijke vergadering niet worden behan deld. Een voorstel van De C'ocksdorp om mee: persoonlijk contact werd warm verdedigd door den afgevaardigde. De mogelijkheid heeft echter grenzen, de meest mogelijke medewerking zal worden verleend. Een voorstel van Enkhuizen, aftredende bestuurders gedurende 3 jaar niet herkiesbaar te stellen, werd door den heer Boekman be streden, waarna hel werd ingetrokken. toen ge mij zaagt? Twee wat's en twee waar om's" Hij bleef staan, terwijl hij zijn pijp vulde Dit nieuwe mysterie moest opgespoord wor den. En eveneens, dat van de dame, die in den nacht rivieren overzwom en in den mor gen de oogen van haar vervolger verblind de en op zijn hart een aanval deed. Als zij er niet in betrokken was, zou het alles een grap zijn, maar nu neen. nu was het al les anders dan grappig. Zij moest iets weten en nu Boyd het klaar gespeeld had den eeni gen mensch, die klaarblijkelijk onschuldig was, te verdenken, was het Anthony Rut ven Gethryn's taak uit te vinden, wat zij wist Wat zoo verwarrend was, was de onredelijk heid van het geval. Achter niets scheen een motief te zitten. Natuurlijk, er was voor ai- les reden - voor de zwempartij van de dame van de Sandaal, de geheimzinnige berooving van de studeerkamer door de vrouw-zonder boezem, de geslachtlooze zuster van het lijk zelfs voor het voor den dag komen van de vingerafdrukken van een onschuldige op het moordwapen maar waren het gezonde re denen? Op het oogenblik scheen het, dat zij 't niet konden zijn, en wat kon meer hope loos zijn dan het zoeken van een gezond man naar de motieven van krankzinnigen! Anthony schudde zich zelf door elkaar, be knorde zichzelf, en pakte zichzelf flink aan „Gethryn," mompelde hij, „doe iets, man' Blijf hier niet staan, zeggend hoe moeilijk alles is. Nu, wat zal ik doen? Een blik in de studc kamer werpen? Vooruit!" Hij had de hall nog voor zichzelf. Rustig ging hij de studeerkamer binnen, en sloot de deur achter zich. Hij nam de kamer op. Hij Bergen verdedigde een voorstel, ten doel hebbende aan raadsfracties meer daadwerke lijken steun te verkenen. Enkhuizen sloot zich hierbij aan. De heer v. d. Val] bewees hen, die moei lijkheden hebben naar het oureau van advies. Er zal bij de afdeelingen worden aange- drongen „de Gemeente" aan hun raadsleden te verstrekken. Koog-Zaandijk vroeg voor de plaatselijke verkiezingsactie een afdracht van 10 pet. van de plaatselijke opbrengst bij de landelijke in zameling. Het ondervond van meerdere af deelingen bestrijding. Koog Zaandiik trok zijn voorstel in. Na een weinig belangrijke rondvraag sloot de voorzitter de vergadering onder dankzegging aan den secretaris-propagandist en mevrouw SlootenSmit. het scheidend be stuurslid. PROVINCIALE STATEN, De wegen in Noordholland. In de afdeelingen van de Prov Staten van Noordholland werd o.a. opgemerkt dat Ged. Staten uitsluitend spreken over eer andere financiering van het be staande Wegenplan Het is de vraag, of niet tevens zal moeten worden overwo gen omvang, opzet en tempo van uitvoe ring van het Wegenplan. Zijn Gedepu teerde Staten bereid ook dit In hun over wegingen te betrekken, vooral ook in verband met den stijgenden schuldenlast der provincie, welke op 1 Januari 1934 reeds ruim 97 000 000 bedroeg? Ver eenvoudiging van het Wegenplan zou eventueel kunnen worden bemoeilijkt, doordat vrijwel van alle wegen gedeel ten in aanleg zijn Vandaar de vraag, of Ged Staten het niet gewenscht achten, om, zoolang geen zekerheid bestaat, dat het bestaande plan inderdaad geheel zal worden gehandhaafd, zoodanige maat'e- gelen te nemen, dat de werkzaamheden beperkt worden tot wegen, welke reeds in aanleg zijn. waarbij in de allereerste plaats de noodige aandacht dienst be steed te worden aan wat .nen zou willen noemen „de sluitstukken". De Prov. bedrijven. In de afdeelingen van de Prov. Staten van Noordholland is naar aanleiding van de begrootingen der bedrijven o a opgemerkt, dat de gang van zaken 'oo gunstig is, dat die als voorbeeld aan par ticuliere bedrijven gesteld krn woraen. Eer. der leden stelde de vraag, of niet gedurende de windermaanden een tij delijke korting op de tarieven van 10 20 zou kunnen worden toegepast Ten aanzien van het eigen laagspan ningsnet wenschten enkele leden een gedifferentieerde verder gaande verla ging van tarieven hetgeen juist nu var. groot belang zou zijn. Naar aanleiding van de steeds on gunstiger wordende uitkomsten van de laagspanningsgebieden werd gevraagd: Is de sterke vermindering van het voor- deelig saldo te wijten aan te dure ex ploitatie in de laagspanningsgebieden, of wordt de electrische energie tegen te lagen prijs in di» gebieden geleverd, of zijn andeie oorzaken hieraan debet, en welke? En wat hebben Ged. Staten gedaan om het terugloopen dezer saldi tt sluiten? Is het „verlies op buiten bedrijf ge stelde activa" feitelijk niet een extra afschrijving, waarvoor de reserve dient? Gevraagd werd, hoe Gedeputeerden staan tegenover de motie-Reinalda, aan genomen in de winterzitting van 1932. Bekend is, dat Gedeputeerden aan ver schillende gemeentebesturen een schrij ven gericht hebben over den overgang van G E B. naar directe levering. Maar in dat schrijven blijkt van de motie- Reinalda niets. Willen Gedeputeerden mededeelen, welke houding zij zullen aannemen bij de te voeren onderhande lingen? Gevraagd werd of het waterleidingbe drijf in het algemeen niet soepeler zou kunnen zijn, waar het geldt aansluiting van onrendabele gebieden De begrooting. In de afdeelingen van de Prov. Staten van Noordholland is de begrooting voor 1934 onderzocht. Enkele leden spraken er hun vreugde probeerde zich de geluiden te herinneren, die hij gehoord had, zooeven, toen Laura Hoode binnen geweest was, en hij buiten. Er was geweest een gemorrel, een klik, even niets, en daarna het geritsel van papier. De schrijftafel was de waarschijnlijkste plaats. De laden, dat wist hij, waren alle op slot, maar misschien had de magere zuster van de sleutels duplicaten. De origineele waren in het officieel bezit van Boyd. Maar 't was onwaarschijnlijk, dat de zuster sleutels zou hebben. Nauwkeurig keek hij naar de schrijftafel. Daar hij eenigszins een kenner was, schatte hij haar als dateerend uit de eerste jaren der vorige eeuw. Een schrijf tafel meer dan honderd jaar oud! Een ge heimzinnige, sinistere vrouw daarin naspo- ringen doende! „Tien tegen één, een geheime la!' dacht Anthony, en probeerde de loket- ten. Hij had geen succes en voelde zich be drogen. Zijn theorie van de wezenlijke reali teit van vertelselboeken had hem bedrogen, scheen het. Afkeerig om het op te geven, probeerde hij opnieuw, ditmaal heelemaal uittrekkende zes kleine, ondiepe laden, welke zich onder de loketten bevonden. De bovenste la, ontdekte hij met vreugde, was meer dan een inch kor ter dan de vijf andere. Hij tastte in den ach tersten hoek met zijn lange, gevoelige vin gers. Hij voelde een dunne houten rand. Hij drukte, en niets gebeurde. Hij rukte, en schoof gemakkelijk weg. Het Groote Vertel selboek Theorie kwam toch tot haar recht! Hij gluurde in de open holte. Zij was vol papieren, waarin klaarblijkelijk pas gewoeld was, en die verkreukeld leken. „Stoute, stoute Laura!" zeide Anthony. verheugd, en haalde ze er uit. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5