(jetnzettt&uidw Jiidschcifien (Boeken JeugcFecfuur Nieuws uit België. die aanvankelijk nog tot 6 opliep, werd later voor 4—5 verkocht. Kleinere brach ten, ofschoon van beste kwaliteit, van 1.50 ongeveer 3 op. Voor tweede soort kwam niet meer dan f 0.751.50 terecht. Aan voer 22000 stuks. Lusteloos en slap was ook de stemming voor uien. De mooiste brachten van 2 20 2.60 op, minder mooie 1.702. Voor drielingen werd 11.30 betaald en voor nep, waarvan de aanvoer gering was, 2 f 2.50. Bieten gingen gedeeltelijk voor koevoet weg, zoodat daarvan 40 cent terecht kwam. Enkele zeer mooie partiitjes werden door den handel afgesomen voor 1 201 40. Een deel bracht 60—70 cent op. Voor mooie, groote peen werd 2.502 80 besteed Kleine werden met 1.101.20 betaald. Andijvie was voor een belangrijk gedeelte onverkoopbaar. Het verkochte bracht 0 50 op. Van tomaten werden alleen C en CC aan gevoerd. De prijs van de eerste soort was f 10, van de tweede 5. PROGRAM DER RUNDVEE CENTRALE. De Crisi9-rundvee-centra!e deelt mede: De levering van vee aan de Centrale blijft, met het oog op het aantal runde ren, waarmede de veestapel zal moeten worden beperkt en het tijdsbestek bin nen hetwelk de inkrimping zal moeten zijn tot stand gekomen, een bevredigend verloop hebben. Indien wekelijks de hoeveelheden ge leverd worden, welke tot dusver werden axgenomen, laat zich volgens de thans daarvoor bestaande schattingen en ver wachtingen aanzien, dat door vrijwillige beperking van den veestapel het ver- eischte evenwicht tussctien de melkpro ductie, en den economisch loonenden alzet van zuivelproducten zal kunnen worden tot stand gebracht, op het daartoe gestelde tijdstip. Sedert 17 October toen de leverings mogelijkheid werd geopend, tot en met 24 November werd een zoodanig aantal geleverd, dat ook in December de vrij willige levering zal worden mogelijk gemaakt. Het ligt in de bedoeling van Januari 1934 af regelmatig mededeeling tn doen, hoe de stand der leveringen is, zoodat op den grondslag van de hieron der volgende indeeüng ieder betrokkene zal kunnen medewerken tot het door vrijwillige medewerking bereiken van het gestelde doel. November: Stichting van Gewestelijke Centrales en instelling van districten en plaatselijke commissies. Vrijwillige le vering December: Vrijwillige levering Januari: Vrijwillige levering Indien ir deze maand verwacht wordt, dat 1 Februari niet 1/3 van het aanttaf te nemen dieren za'. zijn geleverd, wordt dcor de Crisis-Rundvee-centrale bepaald hoeveel per Gewestelijke Centrale zal moeten worden beperkt. Februari: Indien op 1 Februari zijn geleverd: a. 1/3 van het aantal af te nemen dieren; vrijwillige levering, wel ke zal blijven voortduren, indien op 15 Mei 2/3 van het aantal af te nemen die ren zijn geleverd b. minder dan 1/3 van het aantal te nemen dieren: de Gewes telijke Centrale bepalen de beperking per district, in te gaan 1 Maart 1933. Maart: Indien op 1 Februari zijn ge leverd: a minstens 1/3 van het aantal dieren: vrijwillige levering, b minder dan 1/3 van het aantal dieren: de be perking per district treedt in werking April: Indien op 1 Februari zijn gele verd: a Minstens 1/3 van het aantal die ren: vrijwillige levering, b minder dan 1/3 van het aantal dieren: de beperking per district is in werking. •ndien in deze maand verwacht wor It dat op 15 Mei niet minstens 2/3 van het aantal dieren zullen zijn geleverd, zal v orden bekend gemaakt, dat n et ingang van 1 Juni de beperking per bedrijf wordt ingevoerd Mei: Indien op 15 Mei zijn geleverd a. instens 2/3 van het aantal dieren: vrijwillige levering, welke op Decem ber het totale aantal dieren moet heb ben opgeleverd. b minder dan 7/3 "in het aantal die ren: voorbereiding der beperking per bedrijf Juni—December: Indien op 15 Mei zijn geleverd: griefd door onredelijke opmerkingen, omdat aan de meeste aanvragen reeds wc; voldaan. Toen de veilingen aan den vischafslag te Oudeschild bij deze be sprekingen naar voren gebracht werden, werd de regeling hiervan aan B. en W. overgelaten. Een voorgestelde regeling met het Rijk inzake het hebben van een weg en wandelpad op het Koogerslag bij de Koog werd ongewijzigd goedgekeurd, evenals een wijziging in een erfpacht overeenkomst met den heer I. Bonne te de Koog. Aan de heeren M. Kikkert en J. Vonk werd een stukje gemeentegrond, dat achter hun woningen aan de Kooger straat ligt, afgestaan. Op een hiertoe ingediend verzoek, werd besloten bouwgrond, de gemeente toebehoorende, nabij de Koog, af te staan aan den heer J. Zwaan, aan de heeren G. Michels en W. Burger, en aan den heer S. v. d. Vis. De heeren Michels en Burger zijn voornemens op dit ter rein een groot clubhuis te bouwen, en tevens kampeergelegenheid te geven. De beide andere perceelen zijn bestemd voor woonnuls en woon- en winkelhuis. In verband met het uitbreidingsplan van de badplaats de Koog, werd besloten van de familie Kuip te de Koog aan te koopen eenige perceelen grond, samen groot 4.74.00 H.A., voor 19000. Hierop zal een brink met plantsoen en water partij worden aangelegd, terwijl de rest voor bouwterrein bestemd wordt. De begrooting van 't Algemeen Armbe stuur, onderzocht door een commissie, werd op advies dezer commissie goed gekeurd en 't gevraagde subsidie ver leend. Hierna kwam de gemeentebegrooting ter tafel. Zeer langdurige besprekingen werden hierover gevoerd, doch tenslotte werden slechts geringe wijzigingen aan gebracht. Na langdurige bespreking werd besloten den post Herhalingsonder- wijs, die geschrapt was, niet geheel ach terwege te laten, en in ieder geval de reeds begonnen cursussen te laten door gaan tot 't einde in April. In den winter van 't volgend jaar zal dit punt dan öp- nieuw onder de oogen worden gezien. Tenslotte werd de begrooting, behou dens kleine wijziging, goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Kik kert aanplanting van heesters bij de Alg. Begraafplaats, 't snoeien van hoo rnen en/of 't verplaatsen van een lan taarn. De heer Bruin vroeg verbetering van een afvoersloot te Oudeschild, de heer Lap verbetering van 't rijwielpad naar „de Mok" en aandringen van gemeente wege bij 't Rijk op het plaatsen van ge- leidelichten voor 't invaren van de Texelsche haven; de heeren Dros en de Graaf aansluiting van den polder Eijer- land aan de T. E. M. De heer de Graaf bracht ten slotte nog in bespreking den toestand van de noordpunt van Texel, die zeer hachelijk is, daar de Eierlandsche Huispolder bij den eersten heviggn storm dreigt onder te loopen. De voorzitter deelde mede, reeds bij herhaling de aandacht van autoriteiten op deze kwestie te hebben gevestigd. De kosten zijn echter op pl. m. 1 millioen gulden geraamd en deze blijken te hoog. Hierna sluiting. De vergadering had met een onderbreking in de middaguren geduurd van 's morgens half elf tot half zes in den middag. Santje, die al naar een naaiwinkel verwe zen was en toen opeens onderwijzeres mocht worden, is in de wolken over zoo'n schitte rende toekomst. Liefde en verdraagzaamheid leven er in dit eenvoudige gezin en uit dit verhaal blijkt duidelijk, dat kinderen, die een moeilijke jeugd hebben, dikwijls de flink ste mannen en vrouwen worden. Bij dezelfde uitgevers is verschenen 300000 K.M. per seconde met Dokter Over- al, geschreven door Wouter Hulstijn. Het is een bewerking zij het dan ook een zeer vrije bewerking met aanvullingen van den schrijver van een serie radiovoordrachten van een begaafd Duitsch paedagoog, die zich achter den naam Dr. Ueberall, verbergt. Deze heeft getracht zijn jeugdig gehoor in een serie boeiende lezingen te doen kennis maken met de technische wonderen, welke ons omringen. Het boek is daarom niet al l°en voor jongeren, maar ook voor ouderen van waarde. Het gaat verschillende snelhe den na en komt dan tot de conclusie, dat 300.000 K.M. per seconde door de radio golven bereikt worden. Op populaire wijze wordt hier verteld van de ontdekking van electriciteit, van telegraaf en telefoon, van radio, van Röntgenstralen, van diverse groo te tochten naar onbekende landen en zeeën, van een stratosfeertocht, van den ouderdom der aarde, van de snelheid van het licht en de enorme afstanden in het heelal. Wouter Hulstein geeft hier zeer veel wetenswaar digs in populairen vorm en wij kunnen ieder die daarin belangstelt aanraden zijn kinderen een boek als dit als Sinterklaascadeautje te geven en er zelf in te lezen als de kinderen veilig en wel in bed zijn. A. van der Knaap heeft Het Raadsel van den Zwartenhoek geschreven en Oebr. Kluitman hebben er een van hun mooie band jes om gedaan waarbij Pol Dom voor de illustraties zorgde. Het is een zeer romanti sche geschiedenis, het verhaal van een jon gen, wiens vader op een groote buitenplaats woont maar geen geld heeft om die te onder houden. De vader leent dan een bedrag van f 20.000 om zijn schuldeischers te betalen maar het geld wordt gestolen en het land goed zal verkocht moeten worden als men er niet in slaagt het kapitaal van den groot vader te vinden, welk geld sinds diens dood spoorloos verdwenen is. Richard de zoon des huizes slaagt er ten slotte met zijn beide vriendjes in alle raadsels op te lossen en een krankzinnige Italiaansche violist speelt daarbij een groote rol. Het boek is onderhou dend en brengt den jongens zeker de noodige sensatie. vens; 2. Met wie men niet moet trouwen; 3. Den juisten partner kiezen; 4. IJdel heid, eerzucht, liefde; 5. Trouwen tegen wil en dank; 6. Gedwongen collibaat; 7. Mogen of moeten?; 8. Huwelijksmoe heid; 9. Wat iedere huwbare weten moet In ieder van deze hoofdstukken geeft de schrijver al is hij dan ook onge trouwd blijk, dat hij vele huwelijken heeft zien opkomen en bloeien, maar ock onderscheidene ervan heeft zien ver ongelukken. En van hetgeen daarbij en van wat naar aanleiding daarvan op te merken is, vertelt hij op zeer interes sante wijze ter inlichting en opleiding van hen die over het aaneaan van een huwelijk denken. Mogen velen voordeel hebben van dit boek met zijn diepe ge dachten H. (Van onzen correspondent) Met het oog op den komenden Sint Nico- laasdag en den wensch van vele ouders om hun kinderen tegen dien tijd van een goed en boeiend boek te voorzien, zullen wij verschil lende uitgaven van den laatsten tijd thans de revue laten passeeren. Wij komen dan allereerst tot het grootste boek, dat dit jaar in de jeugdlectuur ver schenen is, namelijk Hoor, .Moeder Leest Voor!, een reus onder de leesboeken, uitge geven door Oebr. Kluitman te Alkmaar. Het is een uitgebreide verzameling verhalen voor jonge kinderen, afgewisseld door ver zen. raadsels, puzzle's enz. Mevrouw S. Oruiis—Kruseman heeft ze verzameld en daarbij veler medewerking verkregen. Deze statenbijbel onder de kinderboeken is geïl lustreerd door Nans van Leeuwen, die er - naast vele aardige éénkleurige teekeningen a minstens 2/3 van het aantal dieren: tusschen den tekst tevens enkele fraaie ge- vrijwillige levering In Jen loop^ van kleurde platen voor gemaakt heeft en er van deze periode zal, indien blijkt, dat een onvoldoende inlevering plaats vindt, tot beperking per bedrijf moeten worden overgegaan b minder dan 2/3 van het aantal die ren: beperking per bedrijf December: Indien op 1 December zijn geleverd: a. het totaal aantal dieren: geen ver dere stappen b minder dan het totaal aantal die ren: verpl'chte Inleverlne per bedrijf door hen. die niet voldeden aan de be perking. verder voor zorgde, dat elke pagina door krabbeltjes naast den tekst een modern en artistiek uiterlijk heeft gekregen. Voor de lange winteravonden vinden moeders gele genheid aan jongens en meisjes allerlei din gen voor te lezen, welke de jeugd nu een maal interessant vindt. In dit boek zijn vier bekende bundeltjes die men ook apart kan bestellen samengebonden, namelijk Zonne Rondomme, Alom Zonneschijn, Het zonnetje in huis en Aan de zonzijde. 'Het heele boek ziet er zonnig uit en Gebr Kluitman hebben natuurlijk voor een alleraardigsten band en een onverbeterlijke uitgave gezorgd. D. Sibbelee schreef Kutjoeng Detih's Thuisreis, een jongensboek, dat door Van Hclkema en Warendorf's Uitgeversmaat schappij te Amsterdam is uitgegeven. Het is de geschiedenis van een Indischen jongen, die in Soerabaya aan boord van een groot stoomschip komt en naar Holland reist Al zijn avonturen en het zijn er vele TEXEL. De raad dezer gemeente vergaderde Zaterdag voltallig onder voorzitterschap van den burgemeester W. B. Oort Ingekomen waren 2 adressen van de I krijgt men in dit boek te genoten en het Kamer van Koophandel. Het eerste met geeft jeugdige lezers een duidelijk beeld van verzoek om vrijstelling van personeele de reis van de koloniën naar het moeder- belasting op biljarten, en het andere met land. verzoek groote werken, die door werk- loozen wordgn uitgevoerd, in handen te I Sani van Bussum schreef In de gouden geven van particuliere aanr-mers. Het klok, Tjeerd Bottema maakte er heel een eerste werd gesteld in handen van B. en voudige teekeningetjes voor en Oebr Kluit- W., met het tweede verzoek zal rekening man te Alkmaar gaven het uit. Het is een worden gehouden. onopgesmukt verhaal van een klein burger- Over een viertal brieven, ingekomen gezin waar eiken dag zijn nieuwe zorgen van den modernen bond van landarbei-1 brengt. Twee meisjes en een jongen zijn^ ae Panorama geeft een kiek van de schoon heid van het platte land, dat wil zeggen van een knappe boerendochter. Interessant voor aanstaande moeders en opvoeders zijn de foto's met tekst van Baby's eerste levens jaren. Een afzonderlijke pagina wordt ge wijd aan het electrische oor, een lilliputter microfoon, die onzichtbaar in het knoopsgat wordt gedragen, ötoder den titel „De laat ste eer" worden interessante opnamen van diverse begrafenissen gegeven. De filmre censent bespreekt in woord en beeld de film „Willem Teil". In de sportrubriek is natuur lijk de noodige aandacht aan de Zesdaag- sche gewijd. Verder zijn er weer uitgebreide rubrieken binnen- en buitenland, mode enz. Verhalen en novellen zijn er ditmaal van Berta Ruck, van Walter Thompson en van L. Sayers. In De Nieuwe Gids schrijft Willem Kloos een lm Memoriam ter gelegenheid van het overlijden van Hendrik Boeken en ook Hans P. van den Aardweg heeft een artikel aan hem gewijd. Joh. W. Broedelet geeft een blijspel in drie bedrijven, getiteld Acht man en een autobus. Max Kijzer schrijft over A. Roland Holst en Willem Kloos publiceert weer een verzameling oude Nieuwe Gids- correspondentie, waarbij brieven zijn waarin de uitgever den schrijver aanspoort zijn co- pie toch vroegtijdig te zenden en meer der gelijke gewichtige stukken, die noodig voor het nageslacht bewaard moeten blijven. W. G. van der Tak, secretaris van het Spinoza huis schrijft over Spinoza's Apologie, Frau Baronin von Lettow Vorbach een ar tikeltje over Kunst und Küstler en H. F Kernkamp vertelt van den tijd van Jean Baptiste Lully. Er zijn toneelnotities van Broedelet en „Invallen" van Frans Erens. H. Ch. G. J. van der Mandere schrijft over den Poolschen Corridor en Willem Kloos publiceert weer een serie „Binnengedachten" en bespreekt een opmerkingswaardige stu die, namelijk den invloed van de Duitsche letterkunde op de Nederlandsche in de twee de helft van de 18e eeuw door Dr. H. A. C. Spoelstra. Hélène Swarth, Nel Engelkamp- Caesar en Mees Valentijn geven verzen. N G verzorgt het Maandelijksch overzicht Maurits Wagenvoort het Buitenlandsch overzicht en Jeanne Kloos—Reyneke van Stuwe de damesrubriek „Feiten en Fanta- ders, betreffende aankoop brandstoffen voor werkloozen, lichtvergoeding enz., ontspon zich een langdurige en heftige discussie. De voorzitter was ernstig ge kinderen uit dat gezin en het eenige doel van de ouders is die kinderen wat te laten „Opleiding voor het huwelijk", door Frits van Raalte, bij Strengholt's Uitg.-mij. N.V., Amsterdam. Zeker, een boek over een zoodanig onderwerp doet menigeen, waarschijn lijk ieder, ernaar grijpen. En toch zal de inhoud anders blijken dan velen verwachten. Dat wil echter volstrekt niet zeggen, dat die inhoud zal teleur stellen, integendeel, vol belangstelling zal men, eenmaal met het lezen begon nen, daarmee doorgaan, getroffen dooi de discrete wijze waarop de schrijver zijn onderwerp heeft behandeld. Prach tige gedachten worden door hem ontwik keld en vele behartigenswaardige wen ken geeft hij in de ruim 200 bladzijdei die het boek bevat, waaruit diepe deer nis doorstraalt met de kinderen van nie bij elkaar passende echtgenooten. Wij kunnen hem uit den aard der zaak uuu-iio xon'e* °P den voet volgen en moeten er N leeren Dank'zifde gulhartigheid van een dus mee volstaan met de titels der wijze waarop het publiek over deze ouden Oom lukt dat en vooral de leergierige hoofdstukken: L Het lentelied des le- schijningen is gaan denken. Het toenemend Het aantal verschijningen steeds toegenomen. Moe'lijkheden te Beauraing Een kentering in de openbare meening. Een burgemeester verbiedt de verschijningen! Brief van het episcopaal. Brussel, 22 Nov. 1933. Wij hebben u een paai malen geschreven over de zoogenaamde verschijningen op ver schillende plaatsen in België, een verschijnsel waarin nu min of meer een slotwoord is ge sproken door de Belgische R.K. kerkautori- teiten. met name de bisschoppen. Deze maand, op 29 November, zal het een jaar ge leden zijn, dat te Beauraing in de provincie Namen, de eerste „verschrning" plaats had. >e gemeente heeft sedertdien een ongemeene uitbreiding genomen en is de wijkplaats ge worden van allerlei speculanten, die de voortdurende aanwezigheid van duizenden bedevaartgangers in de gemeente beschou wen als een gelegenheid om zaken te doen. 3it is in den grond heel natuurlijk. Waar vele menschen samen komen is er een middel om geld te verdienen en het zou dwaas zijn niet in allerlei behoeften van de bedevaartgangers te voorzien. De verschij ningen hebben intusschen de eensgezind heid onder de inwoners van Beauraing niet verbeterd. Er is een comité tot stand geko men, het „Pro Maria-Comilé", dat zich, met den steun en de goedkeuring van den bis schop van Namen, die zelf aan den hage- doorn, in gezelschap van de kinderen De- geimbre en Voisin is komen bidden, tot doel stelt, gelden te verzamelen om een heilig dom op te richten, n.1. een basiliek. Het is nu de vraag waar deze basiliek komen moet. Wie de gebeurtenissen gevolgd heeft, zal zich herinneren dat de kinderen beweren de zoogenaamd»- verschijning te hebben gezien in den tuin van het plaatselijk klooster, waar van de zusters ook een school houden. Deze tuin grenst eenerzijds aan den straatweg naar Rochefort, anderzijds aan een spoor weg, die den weg kruist. Volgens de verkla ringen van de verschillende „zieners", heeft de verschijning een heiligdom gevraagd op een niet duidelijk bepaalde plaats, maar die men geneigd is te zoeken op de plaats waar nu het klooster staat. Het comité „Pro Maria" heeft u echter besloten de basiliek op te rich ten aan de andere zijde van een spoorweg, dat is heelemaal buiten de kom van de ge meente. Het rechtvaardigt dit besluit door te verklaren, dat oe zusters hun gebouw niet willen verlaten en omdat de gronden zou moeten bijkoopen, die thans het eigendom zijn van een vrouw, die een contract heeft met een architect, dat haar gronden niet mo gen worden verkocht tenzij hij de plannen maken mag van de er op te richten gebou wen. Het comité wil echter zijn eigen ar chitect aanstellen. De handelaars van Beau raing zijn het met deze plannen volstrekt niet eens en protesteeren, zoodat het gemeentebe stuur voor hen in de bres is gesprongen, ver klarende, dat de basiliek binnen de kom v n de gemeente moet worden opgericht. Dit alles is uitgeloopen op een ernstig conflict, waarbij practiscl. niet veel sprake meer is van Maria-vereering. Het comité heeft reeds een groot stuk land uitgekozen voor de op richting van het heiligdom, waar rondom nu reeds heel wat gebouwtjes verrijzen. Zoo wordt een nieuwe gemeente opgebouwd, naast de oude en het zijn aldus slechts de nieuwe inwoners van Beauraing die kans zullen krijgen om voordeel te hebben van den volkstoeioop, indien deze mocht blijven voortduren, want sedert verscheidene maan den heeft Beauraing aan een hevige concur rentie het hoofd te bieden, nu vooral in Vlaamsche plaatsen. Het is begonnen met Onkenjele, een Oost- Vlaamsche gemeente, waar een reeds be- jaaide vrouw beweert aan eea imitatiegrot reeds 30 a 40 keer de Mariafiguur te hebben zien verschijnen. In het niet ver af gelegen Etichove heeft een winkelier die in Je dorps kerk soms als koster dienst deed en ook als zanger, een reusachtigen volkstoeloop ver wekt door te beweren dat hij in een boom langs den weg ook herhaaldelijk een ver schijning had gezien. Hierop zijn nog veel meer plaatsen gevolgd: te Zuienkerke bij Blankenberge, te Olsene. te Wielsbeke, te Herzele, Lokeren, Aalst, zijn personen gaan beweren dat zij 'n verschijning hadden gezien en telkens in dezelfde omstandigheden: op een avond, in een boom. op een eenzame plek. De laatste plaats is Aalst, doch hier zijn al heel spoedig incidenten ontstaan. De ziener was hier een werklooze arbeider, die door de andere arbeiders werd uitgejouwd, 's Avonds ontstonden er steeds moeilijkheden als hij de verschijning zou zien, zoodat de burgemeester de „verschijningen" heeft.. verboden. De burgemetster heeft de plaats door een aantal agenten doen bewaken en iedereen moet nu doorloopen. Men heeft ons verteld, dat ook te Etichove de ziener moei lijkheden heeft gehad met het publiek. Te Lokeren is de dagelijksche verschijnings demonstratie eveneens een gelegenheid voor en aantal „tegenbetoogers" om op te treden, wat tot pijnlijke toestanden aanleiding geeft, vermits hierdoor godsdienstige gevoelens in 'iet gedrang komen, die op zich zelf zeer eer biedwaardig zijn. Dit wijst er echter op dat er een zekere kentering is gekomen in de ver- aantal verschijningen beeft het scepticisme in de hand gewerkt, ook waar dit nog niet be stond. Er is echter slechts één olaatsje geweest, waar van katholieke zijde zelf rechtstreeks is ingegaan tegen de verschrningen, n.1. in d« gemeente Chaineux. provincie Luik. Hier ook hadden twee kinderen beweerd de Maria- figuur te hebben gezien. Dit was gebeurd na. dat in een bepaalde groep personen was ge zegd geworden, dat de crisis wel zou opge lost zijn in de gemeente als er maar eenmaal een verschijning kon plaats hebben. Er werd dadelijk een comité gevormd, naar het voor- beeld van Beauraing, een decumentatie. bureau werd gesticht tot voorlichting van d« pers, dokters werden uitgenoodigd, er werd, steeds naar klassiek voorbeeld, aangekotv digd. dat de verschijning een afspraak had gemaakt op een bepaalden avond, waarop d« pers werd uitgenoodigd, brochures werden gedrukt, enz Doch de burgemeester was hiervan niet gediend en toen bij een grooten volkstoeloop het verkeer den straatweg werd gehinderd en eigendommen werden beschadigd, nam hij een besluit, waarbij elke samenscholing van meer dan vijf personen werd verboden. Het comité verplaatste dan de verschijningsplek naai een weide. De bur gemeester, een katholiek, verberg zijn mee ning niet: .,'t Is al comedie'' verklaarde hij aan iedereen en de pasmoor herhaalde dit. Deze voegde er nog bij. dat negenen, die de comedie speelden, zelfs hun rol niet goed geleerd hadden, want dat de kinderen, zon der dat hij het had gevraagd eens naar zijn pastorie waren gebracht geworden en dat hij hen in enkele minuten op verscheidene leugens had betrapt. Dit was tenminste radi caal. Chaineux is dan ook veroordeeld als bedevaartsoord. Deze veruordeeling en de onrustwekkende toeneming van verschijningen, met de hier aan verbonden spottende critiek ondeT het volk, heeft de bisschoppen bewogen, eea meening te kennen te geven. Een katholiek blad, het „Handeisbiad van Antwerpen", teekende hierbij aan. dat de Belgische gees telijke overheid zich lang. volgens sommigen misschien al te iang, volkomen afzijdig heeft gehouden, en slechts heeft toegezien. Feite lijk is de meening van het Belgische episco paat niet anders dan een waarschuwing. In den herderlijken brief aan de priesters ver klaren de bisschonpen n.1.. dat de verschij ningen, vizioenen, aanspraken en openba ringen, wrike ook en waar ook gebeurd, geenszins mogen beschc-uwd worden door de geloovigen aisof zij rechtetieeks of zijde lings door de kerkelijke overheden zouden goedgekeurd of aanbevolen zijn als echt en waar. De priesters worden verzocht, het bo vennatuurlijk karakter dezer zaken niet te bevestigen. Zonder goedkeuring van den bis schop zullen de priesters geen bedevaarten van geloovigen naar de bedoelde plaats meer mogen inrichten noch vergezellen. De herder lijke brief stelt dan vast, dat a' wat over de verschijningen is geschreven, ook al werd het aan de .kerkelijke censuui onderworpen, al leen de persoonlijke gedachte weergeeft van de schrijvers. In verband hiermee wordt te vens vastgesteld dat over deze zaken niet3 mag worden geschreven zonder goedkeuring van de kerk, ook niet in de katholieke dag bladen. Dit geldt eveneens voor de prenten en voor de gebedsteksten. Men let wel dat in den briet staat „welke ook en waar ook gebeurd". Dit schijnt te be- teekenen. dat het episcopaat voor Beauraing geen uitzondering maken wil. Nochtans is Beauraing reeds door vele priesters bezocht geworden, en heeft de bisschop van Namen zelf het voorbeeld gegeven Beauraing schijnt alieen de gunst te blijven houden zoowel van het publiek als van de kerkelijke autori teiten tenzij de ruzie te Beauraing zelf een ander karakter aan de zaak zou bezorgen KALENDERS. Het tabak en sigarenmagazijn G. Geus, Magdalenenstraat alhier geeft voor 1934 een bijzonder mooie kalender uit. Het is een Folklorislische kalender, waarin oude zeden en gebruiken van het Nederlandsche volk naar voren gebracht worden. Men ziet b.v. op het kalenderblad van Januari de kinde ren uit Nooid Brabant aL de drie koningen verkleed, in Februari een kiek van den met worst-koning van Boxmeei in Maart, kinde ren die voor Palmpaasch verkleed zijn enz., in April een Geldersche boerenbruiloft enz. Het fraaie schutblad geeft een Gddersche boerenoans weer. Kunst, folklore en reclame zijn hier op gelukkige wijze tezamen gevoegd. De commissie uit de Ned. Vereen, v. vrijz. Zondagsscholen (bestaande uit de predi kanten dr. Glas te Seh-emda. da Rappold te Alkmaar, da. J. Haumeisen te Woerden en ds. P Cannegieter te Wonnermeer) brengt een kinderscheuritalender in den handel, een dagblok-kalender met eiken dag een beharti genswaardige uitspraak, terwijl aan de achterzijde korte verhaaltjes zijn gegeven. Het fleurige schild, teekening van Freddie Langler, geeft drie spelende kleine meisjes te zien en draagt tot opschrift „Kinderen Gods zijn blijde". Een kalender, die waard is te prijken in vele gezinnen met kinderen. Onder de kalenders, die tel kei jare tegen December alom te krijgen zijn, nemen die van La Rivière en Voorhoeve te Zwolle ontegen zeggelijk een eigen plaats in. Die van dit jaar maken daarop geen uitzondering. De Neerlandia-kalender geeft eiken dag een reproductie uit eigen land van noord en zuid oost en west, stad en land, bosoh en veld en biedt daardoor gelegenheid eiken dag weer een nieuw stuk mooi-Nederland te zien. De uitvoering der reproducties is m koper diepdruk en doet dat ze daardoor geheel tot haar recht komen. Het cartonnen schild, met het mooie kasteel Bouvigne bij Breda, vormt met een en ander een harmonisch geheel De Elf-proviociën-kalender van dezelfde firma is met recht een salon-kalender te noemen. Hij biedt een zorgvu'dig gekozen collectie foto's (elke week één) uit stad en land. terwijl tevens verschillende mooie planten en bloemen zijn afgebeeld. Inderdaad een paar mooie kalenden.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7