Alkmaarsche Courant. HOE DE C0MMUNIS1EN MN DE MOCHT HADDEN WILLEN KOMEN. Boooera nfi n dertigjft Jaargang. DINSDAG 28 NOVEMBER Londensche brieven. Het Rijhsdagbrandproces. DE STERRENHEMEL 29 NOVEMBER—6 DECEMBER 1933 20 h MT. V Even vóór het uitbreken van den brand in den Rijksdag was een zorgvuldig uitgebreid plan gereed, om gewapend een opstand te verwekken. Getuige Heller vertelt interessante dingen. ZUID £uchtuaact Mo. 281 1933 (Van onzen correspondent). DICTATORSKANSEN. Londen, 21 November. Toen minister Baldwin dezer dagen de studenten van de universiteit van Edinburg toesprak, gebruikte hij de vol gende woorden. Ik geloof niet, dat er een mensch is geschapen of wordt gescha pen, die óf goed genoeg is óf genoeg weet om dictatoriale macht uit te oefenen over een vrij volk. Die woorden be lijden niet alleen het geloof van Bald win, dat Groot-Brittannië met een dictator slecht gediend zou zijn en dat hij voor zijn land geen dictator wenscht, maar ook zijn ongeloof in dictators in het algemeen, vooropgesteld dat zij heerschen over „een vrij volk Een vrij volk mag volgens Baldwin geen dictator hebben Het bezit in zijn rangen en standen geen man, groot genoe,, in de geestelijke beteekenis van het woord, om alleenheerscherschap met vrucht en voordeel voor zijn volk te kunnen uit oefenen Toen Baldwin sprak over een „vrij volk", dacht hij uiteraard aan het Engelsche volk Aangezien zijn geest zeer insulair is, weet hij waarschijnlijk niet, dat het Italiaansche volk voor de komst van Mussolini even vrij was, in den beperkten zin welke aan de term moet worden gegeven, als hel Engelsche of als het Nederlandsche of als het Duitsche of als het Ueensche volk. Twee van de laatstgenoemde volken, het Ita- laansche en het Duitsche, hebben thans dictators, en op gezag van Baldwin zou men dan kunnen zeggen, dat deze dicta tors voor deze landen funest zijn. Baldwin staat in zijn ongunstig oor deel over dictaturen niet alleen. Een voorganger in staatsmanschap en staats- studie, de Fransche schrijver, socioloog en politicus Alexis de Tocqueville heeft in het werk, dat hem zijn eersten roem bracht: „Democratie in Amerika", ver telt dat onbeperkte macht op zichzelf een slecht en gevaarlijk ding is en dat menschel ijke schepselen onbekwaam zijn, ze oordeelkundig uit te oefenen. „Geen macht ter wereld", zoo schreef De Tocqueville, „is op zichzelf zoo zui ver en waardig, dat ik bereid zou zijn haar ongecontroleerd en alomvattend gezag toe te vertrouwen". De Fransch- man achtte alleen de Voorzienigheid hoog genoeg voor het hanteeren van zulke macht. De beide uitspraken, die van den nieuwen Engelschman en die van den ouden Franschman, zijn voor geen tegenspraak vatbaar En het geboorte- proces van een dictator schijnt ze bo vendien te bevestisen, indien het waar is, dat geen zegen kan voortkomen uit onderdrukking, geweld, marteling en meedoogenloosheid, vier verschijnselen o.adie in het proces, dat dictators maakt, zijn waar te nemen Maar dictatuur ontstaat dan ook al leen wanneer een volk ontaard is door geestelijke en stoffelijke ellende en in die ontaarding zijn oordeel des onder scheids, dat wil zeggen begrip van de waarden van het leven, verloren heeft. Zelfs een volk dat vrij is, zooals Baid- win vindt van zijn eigen volk, kan met al zijn vrijheid in zulk een toestand van zinsverbijstering geraken als gevolg van drukkende nooden, dat het bereid wordt, vaische goden te aanbidden, om dictators, om sterke mannen, om een leider gaat roepen en ir dien toestand de hoogste levenswaarden gaat veronacht zamen. Wanneer men de vraag stelt, of een dictator in Engeland kans heeft dan moet men voor het antwoord eerst ie vraag beantwoorden, in hoeverre de meerderheid van het Engelsche volk in dien staat van verbijstering en wan hoop is geraakt, welke de opkomst van een dictator kan bevorderen. En afge scheiden daarvan moet ook de vraag onder oogen worden gezien, of een po litiek zoc hoog ontwikkeld volk als het Engelsche zelfs te midden van zijn grootste moeilijkheden en ontsteltenis- sen niet liever het zou probeeren met „de andere partij" dan met een dictator. Omdat sir Oswald Mosley de leider is van de Britsche fascisten, wordt hij be schouwd als de man, die althans naar het dictatorschap streeft De conclusie is erg oppervlakkig en als men Mons'ey op den man af zou vragen, of hij de alleenheerschappij tracht te verkrijgen ovei zijn volk. zou hij moeten antwoor den, dat zulk een ambitie hem verre is, indien hij zich niet onsterfelijk belache lijk zou willen maken. De Britsche fas cisten werken voor den corporatieven 6taat Zoowel voor hun naam als voor de aanduiding van hun doel hebben zij leentjebuur gespeeld bij vreemden En dat is op zichzelf al genoeg voor een zelfbewusten Brit en er is nauwelijks een Brit, die dit niet is om aan de beweging van Mosley den rug toe te keeren Wie komt er verder voor dictatoriale macht in aanmerking? Baldwin acht zich volgens zijn eigen woord >n niet goed en niet wijs genoeg Lloyd George heeft geen andere eerzucht meer dan mooie aardappelen te kweeken en ge zonde varkens groot te brengen Chur- chill en lord Lloyd hebben in houding en woorden wel iets van dat geweldige, dat met den persoon van een dictator moet worden vereenzelvigd Maar Chur- chill is met het rijpen der jaren meer en meer een boekenwurm geworden en lord Lloyd is te zeer partijman, die zich weliswaar ophoudt aan den extremisti- schen kant, om zijn karakter en ge neigdheid geweld te kunnen aandoen in een dictatoriale positie. MacDonald is eerzuchtig genoeg. Maar juist zijn eer zucht moet een belemmering voor hem zijn. Want deze gaat verder dan Enge land of zelfs dan het Britsche Rijk In dien niet de gansche wereld voor hem wil neerknielen als voor het symbool van supreme redelijkheid en opperste goedgezindheid, dan moet men aan nemen wenscht hij nochtans met geen mindere positie genoegen te nemen Alles of niets. En als het niet is, is het ook goed. Neen, MacDonald is niet van het hout .waarvan dictators worden ge sneden. Trouwens, zij komen niet voort uit de ïijen der beproefde politieke lei ders. Indien Engeland ooit een dictator krijgt, dan zal het een man zijn of wie weet: een vrouw die thans nog onbekend en ongezien het vuur van zijn (haar )eerzucht koestert in waar schijnlijk nederige vertrekken. Er wordt natuurlijk in Engeland ge waarschuwd tegen het gevaar van een dictatuur. De vraag is echter, of er voor deze waarschuwing andere dan politieke aanleiding is. De „Morning Post", die geen bezwaar schijnt te hebben tegen een dictator, vooropgesteld dat hij van boven af in plaats van beneden op fals iL Duitschland en Italië) komt, gelooft, dat het Engelsche volk wel zou kunnen opschieten met een doelbewust heer- scher, indien hij een goede weerspiege ling was van het Engelsch karakter. (Het is maar beter, zulk een uitspraak niet te ontleden, want wat zou er dan van overblijven?). De waarschuwingen, welke een zuiver politek karakter dra gen ,zijn die waarbij men een oog gericht houdt op sir Stafford Cripps, den jongen rechtsgeleerde en Labourleider, die klaarblijkelijk van meening is, dat voor een dictatorschap wijsheid en goedheid geen eerste vereischten zijn. Buitenland- sche voorbeeldèn kunnen hem in deze opvatting sterken Deze heer heeft wel eens van het podium af stellingen ver kondigd, welke mogen doen vermoeden, dat hij korte metten zou kunnen maken met de constitutie van het land, indien de fortuin hem in den voornaamsten zetel van de macht zou hijschen. Cripps is ongetwijfeld veel doelbewus er en ook veel sterker van karakter dan Mos ley. Maar ook hem kan men moeilijk zien als een toekomstig dictator. Het zal tenslotte van de bestaande nationale regeering afhangen of een dictator in Engeland ooit een kans zou krijgen. Deze regeering kan thans al tamelijk dictatoriaal optreden en indien de room van samengesmolten partijen nie* meer ^ou kunnen bereiken dan een enkele dictator, dan zou hij geen knip voor zijn neus waard zijn. (Het samenstel van ver gelijking is wat verward, maar de be doeling zal duidelijk zijn). Er is wel wat op deze regeering aan te merken. Men vrage het Zijne Majesteit's oppositie. In het algemeen gesproken echter schijnt Engeland voor deze benarde tijden weer het beste compromis te hebben gekozen tusschen dictatuur en democratie. Ster 3* grootte, u Ucbw Ster 2* grootte. Ster '/t 1* gr. J Melkweg Bij de voortzetting van het rijksdagbrand- pioces van gisteren verklaarde getuige Heiter verder het volgende: De communistische partij zag z.ch bedrogen, dooi dat de door Hanz Heumann opgeworpen leus: „Schlagt die Fascisten, wo ihr sie trefft", de nationale opleving zou te niet doen. De K. P. D. moest de bittere ervaring opdoen, dat groote voIks- gedeelten zich van haar afwendden. Er bleef de K. P. D. niels anders over als paal en perk te stellen aan het terroristisch optreden, en Neumann ofbcieel te laten varen. Desniet tegenstaande hielden de terroristische daden niet op en eischien vele offers. De communis tische partij Leeit steeds getracht om zich aan de verantwoordelijkheid daarvoor te ont trekken. Maar daar tegenover staat wat Lan- gei (achter wien Kippenberger zich verbergt), in zijn brochure: Der Weg zum Sieg" zegt: „Juist is, dat het op een massastrijd aan komt" en dat pogingen om dien door indi- vidueele gevechten te vervangen, ten scherpste veroordeeld moeten worden. De communistische partij wijst de individueele terreur niet ge heel van de hand. Met deze uiteenzetting van prominente zijde, aldus getuige, is de bewering der K. P. D., dat zij de individueele terreur van de hand wijst, ontzenuwd. Getuige gaat dan nader in op een uitlating van Torgier van midden-December in het Karl Liel'knechthaus. Daarin heeft Torg'er gezegd, dat de partij drie strijdgebieden heeft; Berlijn, het Ruhrgebied en Midden- Duitschland Daar moest de strijd eerst ge streden worden Torgier verklaart naar aanleiding hiervan dat hij aan die bijeenkomst in het Liebknecht- haus niet heeft deelgenomen. Getuige HelVr constateert, dat het hier een vertrouwelijk rapport ovei die bijeenkomst betreft uit net oificieele materiaal Voorbereidingen van den gewa- penden opstand Na de pauze las „Kriminatrat" Heller uit het mater.aa! van de geheime s'aatspolitie een groot aantal mededeelingen voor, die een fel licht werpen op den toestand, welke ten tijde van den Rijksdagbrand bestond. Deze ge gevens schilderen n.1. de ontwikkeling van de door de communistische partij getroffen voor bereidingen en toonen aan. dat in den tijd van begin Januari tot midden Maart '33 het uit breken van een proletariscne revolutie onder leiding van de communisten elk oogenblik te verwachten was. Op den eersten Februari werd een circu laire gezonden aan Berlijnschv onderafdee- lingen van de partij van dezen inhoud: Het verbod van de partij be teek ent dat allen worden gealatmeerd. Onmiddellijk moet het dan komen tot alarmeering var de bedrijven, voorbereiding van de algemeene politieke staking en van betoogingen. Onmiddellijk moeten aue arbeiders in de bedrijven in v-.rgaderingen bijeen komen niet om te pro testveren, doch om te handelen. Een rondschrijven van het districtsbestuur BerlijnBrandenburg d.d. Q Fvbruari houdt het volgende in* „Als het vebod komt dan wil dat zeggen: „Proletarische massastrijd". Een ieder moet weten, dat wij dan in de fase van den bur geroorlog komen. Op den 5en Maart moet de oomarsch naar Berlijn georganiseerd worden, om zoo noodig het nieuwe parle ment urteen te jagen". Het Berlijnsche hoofdbureau van P0''*' heeft van 21 Februari at brieven van parti culieren in zijn bezit, die er van buiten als zakenbrieven uitzien, in werkelijkheid echter verkapte partijvoorschriften zijn. Een interessante brief. Daarin wordt gezegd: „Aan het fabriekspersoneel „Burgeroorlog onvermijdelijk, burger oorlog slechts langs revolutionnairen weg mogelijk. Alle groote bedrijven bewerken, bij overvallen van arbeiders onmiddellijk groot alarm en massa-acties tegen de nazi-kazernes en ontruiming daarvan". Van begin Maart dateert een document van het illegale Roode Front, waarin staat: „Thans is net genoeg! Wij organiseeren den gewapenden anti fascistischen massa strijd, ontwapend de hulppolitie en de fas cisten". De Berlijnsche politie ontving ook ver schillende berichten omtrent voorgenomen aanslagen op electrische centra'es, transfor matiehuisjes, en andere vitale bedrijven De geheime Staatspolitie heeft bij het onderzoek van de bagage-bewaarplaats op het Görlitzer Baftnhof een koff;r met illegaal materiaal van den communistischen berichtendienst ge vonden. Daaruit bleek dat de communisten volkomen op de hoogte waren van de organi satie der politieke politie en allerlei bijzon derheden wisten over politieke gezindheid van eiken beambte. De communisten hadden dus in geval eener actie gemakkelijk alle machtsmiddelen van den staat buiten wer king kunnen stellen. Getuige deelt berichten uit Pommeren mede, volgens welke in den nacht van vijf zes Maart in Stettin de gas- en electriciteits- fabripken. de ijzeren brug over de Oder en de draadlooze installatie door ontplofbare stoffen zouden worden vernield of bescha digd. Tengevolge van goedgekozen bescher mingsmaatregelen kon geen uitvoering wor den gegeven aan deze plannen. Op 16 Aug. werden in Stettin bii communisten 30 bussen met een uiterst sterke ontplofbare lading in beslag genomen. Getuige maakt melding van soortgelijke rapporten uit Oost-Pruisen, Silezië en andere deelen van het land. In de instructies wordt er steeds op aange drongen, dat de plaatselijke leiders zich wapenen en ontplofbare stoffen zullen ver schaffen en terreur-groepen zullen vormen. Ook waren er aanwijzingen omtrent het on schadelijk maken van nationaal-socialistische leiders. Voorts dat bekende plaatselijke per sonen, als geestelijken en rechters, bij het be gin van den opstand als gijzelaars gevangen genomen zouden moeten worden. Politie beambten, die zich zouden verzetten, moesten onmiddellijk doodgeschoten worden. Daarna werd het getuigenverhoor van Heller tot beden verdaagd. Hoe de opstand zou worden tot stand gebracht. De publieke belangstelling is zeer groot. Behalve Heller zijn verschillende andere politie ambtenaren gedaagd uit verschillende deelen van het Rijk. Heller gaat voort over de schrijfwijze van het communistische par tij-orgaan in Januari, Februari en Maart j.l De getuige leest verschillende opschriften en verslagen van communistische redevoe ringen uit het blad voor en doet verder mecïedeeling over tal extra édities, pamflet ten enz. der K.P.D., over het orgaan der roode frontstijders, dat eveneens het een heidsfront van de daad en den val der be staande staatsmacht eischte. „Genoeg leege redevoeringen hier met het strijdende eenheidsfront" was de tendenz van al deze artikelen. Organisatie van alarm en patrouille dien sten tot revolutionneering der arbeiders waren ook hier weer onderwerp van bespre king. Onze poëzie werd in dienst van de zaak gesteld en get. leest eenige proeven van communistische propaganda-cfichtkunst voor Hij zegt tenslotte, dat het de K.P.B. ernst EERSTE KV. VENÜS MAUS JUPITER© SATURNUS VULLEMMN 3 LAATSTE KVMOTER NIEUWE HAAN Sterretijd 0 h 33 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Drie maantjes ditmaal: in den Ram, den Stier en vlak bij Castor en Pollux. was langs den weg van stakingen tot den ge- wapenden opstand te komen. De leden der partij waren op de hoogte gesteld en voorbe reid en van wapens voorzien. Wanneer de partij het voornemen niet ten uitvoer kon brengen. Men hoefde slechts op den knop te drukken. Wanneer de partij haar voornemen niet ten uitvoer kon brengen, dan kwam dat voorna melijk door het mislukken met het eenheids front der soc. democraten. Er ontbrak nog slechts een gebeurtenis, die de massa kon op wekken en in de armen der KP.D. brengen. Naar de meening van getuige moest de brandstichting in den Rijksdag de massa opwekken. Wat dit eenmaal geschiedt, dan stond niets het begin van de zorgvuldig voorbereide actie in den weg. Er behoefdi dan og slechts op een knop te worden ge drukt. Dimitrof vraagt belangrijke getuigen ter zitting. Bij de behandeling van de politieke situa ties ten tijde van den rijksdagbrand stelde Dimitrof heden voor als getuigen over deze situaties ten tijde van den brand te hooren generaal von Schleicher, Dr. Hugenberg, vice-kanselier von Papen, Dr. Brüning en den leider van het politiedistrict Bes. Dimi- trof's verzoek is reeds schriftelijk ingediend Men zal vandaag of morgen daaromtrent een beslissing nemen. Hierna werd gepauzeerd. BRANDSTICHTING TE NORG. Voor de rechtbank te Assen heeft terecht gestaan een fruitkoopman uil Norg. Hij heeft aldaar op 7 October i.1. brand gesticht in de door hem bewoonde woning. Verdachte bekende; hij bevotio zich in financieele moei lijkheden en wilde van de verzekeringspremie zijn schulden beta'.en. Het O. M eischte een jaai gevangenisstraf Uitspraak over 14 dagen. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Meervoudige strafkamer. Zitting van 28 November. Uitspraak 21 November. Corn. v. N., Heiloo. Vertegenwoordiger Heiloo. Verduistering en vaische aan gifte. Eisch 6 maanden. Verduistering vrijgesproken. Vaische aangifte 10Ó boete of 50 dagen. Adriana Gr., Helder, zedenmisdrijf art. 250 bis strafrecht. Eisch 7 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 4 maanden gevangenisstraf. Leendert Pr., visscher te Egmond aan Zee (in voorarrest), diefstal onder ver zwarende omstandigheden. Eisch 1 jaar. Interlocutoir vonnis, onderzoek niet vol ledig. Hervatting op 12 December. Dirk V., woonwagenbewoner Wierin- gerwaard. Hooger beroep vonnis kan tongerecht te Schagen. Niet ontvanke lijk verklaard. Corn. de Gr., burgemeester van N. en Z. Schermer, eenvoudige beleediging. 8 dagen aangehouden. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Strafzitting van Vrijdag 24 Nov. 1933. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de motor- en rij- wielwet: J. E. te Rotterdam, vrijspraak, A. G te Alkmaar 3 boete of 1 week tuchtschool, J. R. te Bergen, J de K. te VVieringen, A. S. te Petten, J. P K te Alkmaar, J. S. te Alkmaar, C. S. te Groot-Schermer, Q. S. te Bakkum C. V. te St. Pancras, A. Z. te St. Pancras, G B. te Broek op Langenaijk, C .v. S. te Zuid- scharwoude, T. L. te Zuidscharwoude, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, J. B. te Zaandam 4 boete of 4 dagen hechtenis, A. Z. te Egmond-Binnen, J. Z. te Obdam, C. K. te St. Pancras, F. B. te 't Zand, S. H K. te Alkmaar, D. P te Warmenhuizen, ieder 6 boete of 6 da gen hechtenis, A. de D. te Amsterdam, W M te Abbenbroek, ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, P. W. te Haarlem 10 boete of 10 dagen hechtenis, A. V. te Broek op Langendijk 4 en o boete of 4 en 8 dagen hechtenis, A. G. V. te Oterleek, J. F. J. v W. te Voorhout, ieder 12 boete of 8 dagen hechtenis, J M. B te Amsterdam, J. F. J. v- W. te Voorhout, ieder 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Politieverorde ningen: J. W. te Zwaag 3 boete of 3 dagen hechtenis H. J. te Harkema, to- ruggave aan de ouders zonder toepas sing van straf, J. S. te Alkmaar, 1.5C boete of 1 week tuchtschool, J. P. ie Bergen 2 boete of 2 dagen hechteni C H te Alkmaar, B. S. te Bergen, H M. P. te Castricum, A. K. te IJmuiden, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, R. V. te Alkmaar, M J B. te Amsterdam, J v. d. L. te Barradeel, J. v. d. L. te Bar- rar'eel, P. W. M. te Alkmaar, J. v. S. te Ar na Paulowna, P S. te Amsterdam, P. Z. te Alkmaar, M R S te Bergen, J v W te Akmaar, K. J D B. te Alk maar, W. K. te den Haag. K B. ts Alk maar W. S. te Alkmaar, W. J. F. v. N. te Zeist, H C. te Alkmaar, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. de W. te Egmond aan den Hoef, W. A J te Haarlem, ieder ƒ4 boete of 4 dagen hechtenis, J. A V. te Haarlem 5 boete of 5 dagen hechtenis, J N. A. C -e Bergen 6 boete of 6 dagen hechte nis, B B. te Amsterdam 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van art. 435, 455', 459 en 461 van het wetboek van strafrecht: S. A. te Hoorn 15 boete of 15 dagen hechtenis, P. K. te Wimmenum. 3 boete of 3 dagen hechtenis, J N. te A k- iraar 10 boete of 8 dagen hechtenis, A Z te Egmond aan Zee 6 boete of 6 dagen hechtenis, VV. B. te Eginon t aan Zee 6 en 15 boete of 6 en en 10 dagen heentenis. Overheding van het Rnstdagbeslnlt: M de H te Wieringen 6 boete of 6 da gen hechtenis. Overtredingen van de spoorwegwet: A Th S. te Alkmaar 25 boete of 15 dagen hechtenis. Overtreding van de wet op de open bare vervoermiddelen: J. J. te Franeker 12 boete of 8 dagen hechtenis, J. H. R. te Heerhugowaard 2 boete of 10 dagen hechtenis Overtredingen van de vleeschken- ringswet: P V te Heerhugowaard, A. G. te Broek op Langendijk, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtredingen van de jachtwet: J. de G te Schoori, 2 maanden tuchtschool voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaren, E. Z te Egmond aan Zee, 6 boe te of L week tuchtschool, K 8 Jzn en P. C te Egmond aan Zee ieder 10 boe te of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Ijk wet: M O. te Heiloo, A R te Heiloo, W B. te Pergen, ieder i boete of 2 dagen hechtenis. PROEFVLUCHT VAN DEN „POST- JAGER" BOVEN ONS LAND. Uitstekend geslaagde vlucht van 7 uur. De Pander-Postjager, die zich om tal van redenen in een buitengewone belangstelling mag verheugen, grooter dan wij in ons land gewend zijn, waar de verschillende nieuwe vliegtuigtypen met regelmatige tusschenpoo- zen worden uitgebracht en zonder veel sen- satie te verwekken, hun taak beginnen met een regel ma tig neid die de bewondering der geheeie wereld wekt, maar door elk Neder lander langzamerhand als „gewoon" en „vanzelfsprekend" wordt beschouwd wij doeien natuurlijk in de eerste plaats op de verschillende vliegtuigtypen die elkaar in den ioop der laatste jaren op de Europeesche en vooral op de Indië-route hebben opgevolgd heeft gisteren voor de eerste maal een proefvlucht van langen duur boven ons land gemaakt. De P.H.-O.S.T. had tot nog toe slechts proefvluchten in de omgeving der vliegvelden gemaakt. Gisteren heeft het vliegtuig voor de eerste maal een tocht gemaakt van langen duur. Bestuurd door Asjes en Geyssendorf- fer en verder met den mecanicien-marconist Van Straten en Dr. Ir. H. J. van der Maas van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, steeg het toestel te 8.25 uur van Schiphol op, om te 15.28 uur op het militaire gedeelte van het vliegveld te Soesterberg te dalen. Het toe stel was toen precies 7 uur en 3 minuten in de lucht geweest. Het taxide rechtstreeks d« hangar, waarvan de deuren wijd waren opengeschoven, binnen, en de eerste die uit steeg was luitenant Asjes. Lachend zocht hij onder de aanwezigen naar den heer Slot, con structeur van den Postjager, sprong voor zichtig van den vleugel al en drukte hem de

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9