PROCES RIJKSDAGBRAND. £ucfituaart fBUwetdand Gasverstikking. VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN. Het opgehitste spoorwegpersoneel. Het werk der R,V,0, verkeken. Bij B. K. C. viel vooral de jeugdi ge midvoor die pas de adspirantenschoe- nen is ontgroeid, buitengewoon op Wierin- geilaard I voorzien van enkele inval lers, in verband met de geschorste spelers zag zoowaar kans H. R C. III in eigen huis met 01 te slaan. J. V. C I kreeg ook nu weer een nederlaag (1—5) te slikken. De Succes-reserves namen de punten mee naar Wieringen. De stand is hier: B K, C. I 9 7 2 0 33—11 10 Succes II 9 6 0 3 30—12 12 Wierjngerw. 18 5 12 19—17 11 M. L. D, I 9 4 2 3 27—18 10 Petten I 8 3 3 2 29—20 9 H. R. C III 8 3 1 4 16-18 7 Helder III 9 117 19—43 3 'J. V. C. I 10 0 2 8 10-44 2 Het Oosten bracht weinig nieuws. De leidende ploegen waren vrij en West-Frisia III dat nog een klein kansje had, liet zich te Boven- karspel door de Strandvogels met een 4-2 nederlaag vrijw?! kans'oos maken, waarbij de „Vogels" tevens de tweede plaats overna men. Hollandia III klopte het bezoekende Berkhout I met 3—1. De stand is hier nu: N.-Niedorp I 9 8 0 1 49—12 16 Strandv. I 10 6 1 3 29-31 13 M F. C. I 8 6 0 2 39—14 13 W' -Frisia III 10 6 O 4 26—18 13 Andijk II 9 3 1 5 21-26 7 Hollandia III 7 2 2 3 13—21 6 Berkhout I 9 1 0 8 22—38 2 Hollandia IV 8 0 2 6 7-56 2 In het Zuiden kon K.F.C. III niet voor een nieuwe verras sing zorg dragen. De bezoekende Monniken dammers wisten wat hen te -vachten stond eneen gewaarschuwd man telt voor twee! Zoo ook hier. De le:ders brachten de Koogers in eigen huis een 1—4 nederlaag toe De hal ve big-match Z.F.C. IV—W F C, IV, leverde tenslotte een kleine 3—2 overwinning voor de Zaandammers op. Zelfs in de thuis ontmoe ting tegen Zilvermeeuwen II, konden de Ilpendammers zich nauwelijks herstellen en wisten het niet verder te brengen dan een puntenverdeling (4—4). De stand is hier: Monnikendam I 9 8 0 1 31— 9 16 O S. V. 'II 8 6 11 4J—16 13 7 F. C. IV 9 6 0 3 27-16 12 W F. C IV 9 5 0 4 29—21 10 K F. C. III 11 5 O 6 26—40 10 Purmerst. II 8 4 0 4 20—21 8 Ilnendam I 9 3 15 19—30 7 Zi'verm. II 10 1 1 8 18—45 3 RC.Z.I 7 0 1 6 10-23 1 In de tweede klasse D. deden de Alkmaarsehe Boys-reserves goed werk en klopte het bezoekende ongeslagen C. S. V. I met 31 De spanning is in deze afdeeling weer toegenomen. Ml maar II stek'» eerrigszins teleur te meei, daa: wij van de groen-witten te Uitgeest in elk geval een ge lijk spel verwacht hadden. Nu werden de on geslagen Alkmaarders geklopt met 3—0. Nog is de kans niet verdwenen wat uit on- derstaanden stand blijkt: C. S. V. I 9 7 1 1 38—14 15 Alkm Boys II 9 6 1 2 40—24 13 Alkmaar II 7 4 2 1 22—15 10 Alkm Boys III 8 3 1 4 38—26 1 Uitgeest II 8 3 1 4 22—29 7 'Alcmaria IV 9 2 0 7 2140 4 D. T. S. II 6 0 0 6 4—37 0 In de derde klas B wisten de leiders weer voor een flinke over winning zorg te dragen. De Egmonders klopten nu Alkmaar III in eigen huis met 0—6. De Koedijkers wisten de moeilijke klip te Castrici.m tegen de C S V. 1 reserves ge deeltelijk te omzeilen. Het einde bracht een drawn (o0), wat van de Koedijkers nog geen onverdienstelijk resultaat is Schoor! II liet zich te Bergen door Bergen II met een 2—1 nederlaag vrijwel kansloos maken. De stand is hier thans: Egm Boys 9 9 0 0 59—11 18 Koedijk I 10 8 1 1 40—13 17 CSV. II 8 5 1 1 32—14 12 Schoorl II 9 5 1 3 28-18 11 Bergen II 9 4 0 5 21—32 8 Alkmaar III 9 2 1 6 18—30 5 Alcmaria V 10 1 2 7 25—50 4 Vrone II 8 116 19—49 3 Ursem I 8 1 0 7 13- 51 2 In de vierde klasse D waren de leiders wederom vrij, terwijl Alk maarsche Boys IV het bezoekende Ursem II met 5—1 klopte. Koedijk II bracht het hezoe lunde ongeslagen Egmondsche Boys III de eerste nederlaag (2—1 toe. Oudoro I zag zoowaar kans voor de eerste overwinning en nog wel met 5—1, zorg te dragen, ten koste van het bezoekende Schoorl III. De stand is hier nu: A.S.V. I 8 7 0 1 85—15 14 Alkm B IV 7 5 0 2 42—25 10 Koedijk II 7 4 1 2 29—21 9 Akersloot 1 8 3 2 3 29-22 8 Egm. B III 4 2 1 1 14-6 5 Schoorl III 9 2 0 7 17—65 4 Ursem II 9-2 0 7 15—63 4 Oudorp 1 4 1 0 3 10—24 2 In de vierde klasse E zorgde Egmondsche Boys II weer voor een overwinning, nam de leiding over en klopte daartoe het bezoekende C.S.V. UI met 5—1. Alkmaar IV bleef eveneens runner up, door een groote 1—10 zege te Akersloot. A.S.V. II sloeg het bezoekende Koedijk 111 met 6—1. De stand ia thans: C. S. V. III Koedijk III A S. V. II Akersloot II Bergen III NEDERLAND-OOSTENRIJK- Adam en het Nederlandsch elftal. De Keuzecommissie van den Konlnklij ken Nederlandschen Voetbal Bond maak: bekend, dat in afwachting van het resultaat van een grondig medisch onderzoek waar aan Adam zich heeft onderworpen, de defi nitieve bekendmaking van de samenstelling van het Nederlandsch elftal tot Donderdag is uitgesteld. Adam onderzocht Adam, die, zooals reeds gemeld, in het u 7 6 0 1 34—9 12 8 5 1 2 36—17 11 V 8 5 1 2 31—22 11 6 2 3 1 18—16 7 7 2 1 4 23—30 5 8 2 1: 5 20—32 5 7 0 1 6 10—37 1 1 0 0 1 0—9 0 0 0 0 0 0—0 0 Militaire Hospitaal is opgenomen, is thans aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen, waaruit men echter niet de oorzaken zijner duizeligheid heeft kunnen vaststellen. Daar de jonge internationaal vroeger aan een midden-oorontsteking geleden neett, acht men thans een nieuw onderzoek in die richting wenschelijk. Als gevolg van een en ander is het niet met zekerheid te zeggen, wanneer Adam dus weer voor den militairen dienst en het voetballen ter beschikking zal zijn. Turnen. UITVOERING TE NTEUWF-NIEDORP. De gymnastiekvereniging Hercules-Hebe te Nieuwe-Niedorp hield op Zondag voor een vrij goed opgekomen publiek een openbare uitvoering. Op het tamelijk rijk voorzien pragramma van niet minder dan 19 nummers kwamen na de vrije oefeningen voor meisjes en jongens oefeningen aan hoogrek, brug en paard, be nevens vrije oefeningen. Van de heeren zagen wij slechts een num- mer hoogrek. De verschillende oefeningen werden goed uitgevoerd; hierin is wel eenige vooruitgang te bespeuren. De toestel- en de vrije oefeningen werden door de afdeeling dames en meisjes op keu rige wijze uitgevoerd. In deze afdeeljngen is over alle linies vooruitgang waar te nemen Zijn de prestaties van deze afdeelingen geen drijfveer voor de heeren om weer eens wat grooter werkzaam aandeel in de uitvoe ringen te krijgen? Het aandeel der heeren was dezen avond al van bijzonder onderge schikt belang. De brug is zelfs geheel met rust gelaten. Een dansje door de meisjes der 2e afdeeling werd op schitterende wijze uit gevoerd en moest zelfs nogmaals worden ge geven. Ook het slotnummer, een fantasie door de afd. dames, oogstte veel bijval. bridgen. WEDSTRIJD TE STOMPETOREN. De eerste groote bridgewedstrijd in de Schermeer had Maandagavond plaats in het café Kamsteeg te Stompetoren. Er waren 72 deelnemers. De leiding berustte bij dr. H Heringa. De spelers waren in drie groepen Inge deeld. De strijd verliep, dank zij de goede voor bereiding, uiterst vlot en de prijzen die uit luxe- en kunstvoorwerpen bestonden, werden als het volgt behaald. Oroep A oneven 8 tafels. 1. de heer en mevr. J. Llnd Az. te Alk maar 29 punten; 3. de heer en mevr. C. Schoorl te Alkmaar 32 punten; 3. de heeren B. Finkensieper en B. Kuijper te Alkmaar, 33 punten. Oroep A even 8 tafels. 1. de heeren G. C. van Oulik en J. H. Voort te Alkmaar, 20 punten; 2. de heeren H. Pijpers en D. Leyen te Alkmaar, 28 pun ten; 3. de heer en mevr. Ir. J. A Spruyt te Velsen, 31 punten. Groep B. oneven 7 tafels. 1. Mevr. Berkhouwer en mevr. S. Trijbetz te Alkmaar, 21 punten; 2. de heeren F de Boer en T. Leek te Obdam, 23 punten; 3. de heeren Menist te Alkmaar en Wirth te Stompetoren, 27 punten. Groep B even 7 tafels. 1. Mevr. C, Mulder-Blom en de heer P. Köhne te Stompetoren, 2054 punten; 2. de heeren R en C. Boeder te Oterleek, 21 pun ten; 3. de heeren P. Slot en H. de Vries te Oterleek, 23 punten. Groep C oneven 6 tafels. 1. de heer en mevrouw O de Vries, Oter leek, 9 punten; 2, de heeren Stadegaard en Hiddes, Obdam, 13 punten; 3. de heeren Deen en Corneli3$e, Obdam, 14 punten, Qroep C evenüjn, 6 tafels. I. de heeren Kamsteeg en Lakeman te Stompetoren 9 punten; 2. dames Witteveen te oterleek, 13 punten; 3, de heer en mevr. D. Kramer Glijnis te Stompetoren 14 pun- ten, De klein-slemprijs werd behaald door de heeren F, de Boer en T- Leek uit Obdam, wonde. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de jongste deelneemster mej. A. Witteveen, die nog maar 15 lentes telt, in de groep C, een 2den prijs behaalde met haar moeder als partner. Deze wedstrijd is voor de organisatoren de heeren dr. Heringa te Stompetoren en Witteveen te Oterleek een groot succes ge weest. NOG EEN EXTRA K.L.M.-VLUCHT NAAR INDIE. In den loop der jaren heeft de K.L.M. reeds verscheidene opdrachten gekregen voor de uitvoering van extra-v.uchten naar de meest uiteenloopende landen en landstreken, waardoor zij een groote bekwaamheid en er varing op dit gebied heeft verkregen en hier voor bijzonder goed is uitgerust, Wij herin neren hierbij aan de vele extra-v luchten van Loewenstein en van Laer Black, om twee der voornaamste te noemen. Thans zal op 12 Dec de Havik, type Fok ker F XII, uit Parijs vertrekken met aan boord een internationaal gezelschap van vijf personen, die zich voorstellen twee maanden m Ned Tndië te verblijven als toeristen en daarna met de Havik terug te keeren, EX vlucht zal in een langzaam tempo worden uitgevoerd; zoowe' de neen- als terugreis zal ongeveer veertien dagen duren. A s gezagvoerder van de Havik is aangewe zen de vliegtuigbestuurder Scholte, die door zijn vluchten met den heer van Lear Black reeds een groote ervaring heeft op het gebied van luchttoerisme. Als tweede bestuurder gaat mede de heer Kooper en als radiotele grafist en werktuigkundige de heer Poot Deze toeristen dragen bekende namen in de internationale reizigerswercld. DE PQS7VLUCHTEN OP INDIE. Morgerv vertrekt de Rijstvogel van .Amster dam naar Batavia De bemanning zal bestaan uit de heeren Q. Tepas, gezagvoerder, L. A Brugman, tweede bestuurder, M. Franst. werktuigkundige «n L. G. Dik, radiotelegra fist De Snip (uitreis) is te Jodhpoer en de Ijs vogel (thuisreis) te Cairo aangekomen. De Pelikaan (thuisr.) is beden uit Batavia vertrokken en te Singapore aangekomen. MEXICAANSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESTORT. Twee dooden. Boven het militaire vliegveld te Mexico- stad zijn gisteren twee militaire vliegtuigen met elkander in botsing gekomen. De vlieg tuigen waren aan het oefenen. Beide toestel, len stortten naar beneden, waarbij twee per sonen gedood werden. TWEE MILITAIRE VLIEGTUIGEN IN BOTSING. In de buurt van Marseille zijn gisteren bij een tuchtoefening twee militaire vliegtuigen tegen elkander gebotst. Beide machines sloe gen te pletter. Een piloot kon zich met zijn parachute redden. Een waarnemer en de be stuurder van het andere toestel konden slechts als lijken worden geborgen. NIEUWE LUCHTVAARTDIENSTEN. Russische piloten hebben met water vliegtuigen een tocht gemaak, van 20 000 K Mzoowel boven Europeeseh als boven Aziatisch Rusland Zij hebben daarbij den stroomloop der rivieren ge volgd rnet het doel spoedig de langste luchtvaartlijn ter wereld te kunnen openen. Op de nieuwe lijn zal de dienst worden onderhouden met Italiaansche water vliegtuigen, waarvan de Sovjets er 5 hebben gekocht. De toestellen hebben twee cabines, ieder plaats biedende aan zes personen, terwijl zij een maximum snelheid kunnen ontwikkelen van onge veer 300 K M. per uur. NIEUWE STRATOSFEERTOCHT. Door Russische ballonvaarders. Op 8 of 10 Deo. a s. zal de Russische luchtballon „Ossoaviachim" voor een vlucht naar de stratosfeer starten bij Leningrad of Slawajausk. Aaneezien men gedurende de eerste 10.000 M. met groote koude zal hebben te kampen, zijn bizondere maatregelen getroffen, om ijsvorming op het omhulsel te voor komen. Twee dooden. In een perceel in de Rembrandtstraat te Den Haag werden de 69-jarige bewoner H. G. en dienst echtgenoote gistermiddag in be- wusteloozen toestand aangetroffen, tenge volge van gasverstikking. De vrouw bleek reeds te zijn overleden, terwijl de man in den loop van den nacht is overleden. De oorzaak is te wijten aan on achtzaamheid bij de behandeling van het gascomfoor, DOLLE JACHT DWARS DOOR LEIDEN. Leiden was gistermiddag om drie uur plotseling herschapen in een Wild-West- stad. Het was een wilde jacht, de halve stad was in rep en roer, men gilde en vluchtte in portieken. Een wilde jacht, met 25 revolverknallen op ziin minst en met een bloedig einde De stier dan, de formidabele stier met ve nijnig puntige hoorns, stond op het empla cement van het goederens'ation oogenschijn- lijk rustig. Het was zijn laatste rit geweest en 't zou aanstonds zijn laatste wandeling door de stad worden, want het dier moest naar he» slachthuis. Dit was de wensch des eige naars, doch allerminst van bet dier zelf, Al thans, het is moeilijk te giss-.n of er voorge voelens van hetgeen met hem gebeuren ging bij het dier bestaan hebben, de stier is er plotseling van door gegaan, den Stationsweg op. Men zette het diei dat toe,, het ach tervolgd werd, hoe langer hoe wilder en dol ler werd. Het beest kwam langs een omweg op den Morschweg terecht, vluchtte daar een tuintje indoch men vermocht hem niet te grijpen. Van het tuintje was weldra niet veel meer over, de grond was omgewoeld, het beest trachtte er uit te komen, doch zag zich door het hek den weg afgesloten. Het was een wijle als in een Spaansch? arena een stier in angstwekkende woede, die een uitweg zoekt. Tenslotte sprong het dier over het hek je,... en koos zijn weg weer regelrecht naar de stad toe, door de Morschstraat, over het drukke kruispunt Blaauwpoortsbrug, over de Haarlemmerstraat, toen een zenstraat de Vrouwensteeg in, dan een stuk van de Breestraat weer rechts een zijstraat in, de Langebrug over, de Korevaarstraat, het Plantsoen, het U.V.S.-sportveld langs, de heel wiik van nieuwe straten door, tot aan de Oostgrens van de stad, bij den Hooge Rijndijk, waar men in den omtrek van het Rijn- en Sehiekanaal nog bezig is met nieuw bouw van woonhiuzen. Allengs was het dier had zijn weg door de drukste straten gekozen de stroom van achtervolgers steeds aangegroeid. Wie eerst op zij vlucht te al§ de stier aankwam stormen, ging er achteraan, zoodra hij vooibil was. begrijpe lijk nieuwsgierig naar den afloop. Politie en enkele gewapende militairen iaagden achter het dolle dier aan, en trachtte het tot staan te brengen of onder schot te krijgen. Zon kwamen wü luist op het punt te krij gen. Rijn- en Sehiekanaal, waar de slot-acte van dit drama zich zou afspelen, aan. toen een ratelsalvo van revolverschoten door de politie werd afgegeven Door de men- schenmassa zagen wij het dier niet maar als een rilling ging het opeens door de gelederen: „Hij komt terug" Men sloeg op viuchtte, oreep zün fiets of smeet die neer spaken braken uit ae wielen en zenuwachtig koos men opsiellr g bii de in aanbouw zijnde huizen eer knalde het drie, vier, vijf maal Toen woei de mare van het stuk- le weiland over: „Hil is d'r geweest De menigte deinde weer vooruit In het weidje lag de stier zielloos Een sla ger waar de kwam zoo snel met zijn ope ratiewerktuig vandaan? had hem voor al le zekerheid (het dier was na den eersten keer geraakt te zijn weer opgesprongen en men riskeerde dit thans blijkbaar niet meer) den hals doorgesneden. EEN BENDE VAN JEUGDIGE DIEVE1' Te Delft heeft de politie veertien Jongens van tien tot zestien jaar aangehouden, die in den laatsten tijd ruim vijftig diefstallen in winkels hebben gepleegd. Behalve een groote hoeveelheid van allerlei snoepgoed heboen zij sigarettenbonnen, sigaren en sigaretten- foto's, vulpenhouders, potlooden, schroeven draaiers en diverse snuisterijen buit ge maakt. TABAKSACCIJNS. Naar wordt gemeld, zou het oorspronkelijk ontwerp tot verhooging van den tabakaccijns in dien zin worden gewijzigd, dat de accijns op sigaren wordt gebracht van 10 op Ï2V4 die van sigaretten van 33 1/3 op 50 en op rooktabak van 15 op 22*4 Het vergunningsrecht zal niet worden ver hoogd. Daarentegen wordt een verbod van verkoop beneden banderolleprijs overwogen De kwestie van het cadeau-stelsel wordt on der de oogen gezien. Fietsrlfder aangereden en overleden In bewusteloozen toestand werd naar een gasthuis vervoerd een 36-jarige wielrijdster, die op het Rembrandtplein te Amsterdam door een vrachtauto werd aangereden. Zij is later in het gasthuis overleden. Batsing met doodeUjk gevolg In den afgeleopen nacht te kwart voor een is op de Nieuwe Parklaan te Den Haag een auto, bestuurd door den 28-jarigen H. S., in botsing gekomen met een motorrijwiel, be stuurd door den 28-jarigen J, D. en waarop als duo-passagier de 24-jarigen F, Z. mee reed- De botsing, die vermoedelijk te wijten is aan het niet geven van voorrang door den autobestuurder, was zoo hevig, dat F. L. op slag werd gedood, De motorrijder J. D kreeg een schedelfractuur en is naar het r.k. ziekenhuis vervoerd De ber Xrder en de overige inzittenden van den auto bleven on gedeerd. De auto werd aan de rechterzijde ernstig beschadigd Het motorrijwiel werd vernield. Overreden en gedood. Gistermorgen is te Leens (Gr.) de 74-jarige landbouwer S. Akkerman, terwijl hij met zijn rijwiel den weg overstak, door een juist pas- seerenden vrachtauto gegrepen en gedood. Dubbele woning afgebrand. Gistermiddag is te Oudepekela (Gr.) brand uitgebroken in de dubbele arbeiderswoning, bewoond door de gezinnen Fransen en Wat- ters In een oogwenk «tond alleg in lichter laaie, Neits kon worden gered, De woningen brandden geheel af. De oorzaak is vermoede lijk gelegen in waschgoed dat te dicht bij de kachel hing. Verzekering dekt de schade. Niet verzekerd. Tijdens afwezigheid van de bewoners is brand ontstaan in de boerderij van den heer Kloosterman aan den Rijksweg Nijmegen— Venlo onder Malden. De brand werd ontdekt door voorbijgangers, die met behulp van de buren er op het laatste oogenblik In slaagden het vee in veiligheid te brengen. De boeiderij brandde tot den grond toe af. De inboedel, waarvan niets kon worden gered, was niet verzekerd. Hoe de K.P.D. ageerde. Bij de voortzetting der verhooren in het rijksdagbrandproces verklaard, op een vraag van Dimitroff, getuige Weü nadrukkelijk, dat hij, ofschoon hij vele betoogingen heeft bij gewoond, nooit heeft kunnen constateeren, dat nationaal-socialisten de aanvallers wa ren geweest. Dan volgt het verhoor van den ambtenaar der rechtbank Hohmann uit Koningsbergen, die o.a. verklaart, dat aldaar een zekere Jordan leider van een terroristische groep was, die in Februari werd gearresteerd. In zijn bezit werden nauwkeurige handleidingen gevonden voor het vervaardigen van bom men en vergiften. Begin februari viel een toenemende actie van de partij waar te nemen, Voor 4 Maart was een aanslag voorbereid op den rijkskan selier, welke niet ten uitvoer kon worden ge legd, daar de daders op 3 Maart werden gearresteerd. „Aliona" het brandpunt der com munistische terreur". Kriminaisekretar Mallach die na de pauze wordt gehoord, verklaart dat hij den indruk heeft, dat in de provinciën Posen en West- Pruisen toebereidselen voor dien gewapenden opstand aan den gang waren, en dat deze n-et tot een resultaat voerden, doordat de rijksregeering tijdig heeft ingegrepen. Zijn collega Staglich uit AHona schetst de „Altonnaer Blutsonntag", waarop een demonstratie-optocht van nationaal-socia listen overvallen werd. Voor den 5en Maart was het parool uitge geven om reeds in den vroegen morgen S.A - lokalen in brand te steken. Dank zij politie maatregelen is het niet tot excessen gekomen Getuige noemt Altona het brandpunt der communistische terreur. Op 26 Februari werd in geheime bespre kingen bepaald, dat het nu tijd werd. He* werk moest worden gestaakt de politiebu- reaux bestormd en de openbare gebouwen be zet. Het wachten was slechts op het bevel to: den burgeroorlog. Ook de politiecommissaris Schaffer uit Frankfort en de „Kriminalrat" Brosig uit Dusseldorf verklaren dat einde 1932 en be gin 1933 in communistische vergaderingen propaganda gemaakt werd voor de proleta riscne revolutie. In een in beslag genomen brief werd op het gewicht gewezen van een lorsche actie onder de sooorwegarbeiders Daarin wordt ^cegd „de hand aan de keel van den staat heelt slechts hij die de spoorwegarbeiders in de hand heeft". Inderdaad werd spoedig daarop een spoor wegconferentie te Dusseldorf bijeengeroepen, welke echter door de politie werd verhinderd. Daarna werd de zitting tot vandaag ver daagd. ZITTING VAN HEDEN. Een gilmoord te Dusseldorf? Vandaag zal Dimitrof gelegenheid krijgen verschillende politie-ambtenaren vragen te stellen over de politieke verhoudingen in Duitschland ten tijde van den brand. Eerste getuige is de recherche-secretaris Brosig uit Düsseldorf, die ter aanvulling van zijn vroegere mededeelingen nog vertelt, dat op 28 Febr. te Düsseldorf een gifkolonne is gevormd, die tot taak had bij een opstand het eten in de S.A,-keukens te vergiftigen Men zou 3*4 K G. vergif hebben, gevonden, dat voldoende zou zijn geweest, om 18.000 menschen te vergiftigen. De verboden Roode-frontstrijdersbond was najaar 1932 opnieuw illegaal aan het werk gegaan en wel volgens een straf militair systeem, Het was zeer moeilijk het apparaat aan te tasten, omdat uitsluitend deskundigen erin werden opgenomen. Op een vraag van rechter Kunders, of het juist is, dat tegen eind Febr. door communis, ten groote hoeveelheden* springstoffen zijn bijeengebracht in vele plaatsen in de gede- militairiseerde zóne, o.a. te Recklinghausen Bochum, Herdecke, Hagen enz., antwoordt getuige bevestigend en doet mededeellng van verschillende gevallen, waarin bij functionna- rissen zelf-vervaardigde wapens gevonden worden. Torgler: De getuige heeft gisteren gespro- ken over een spoorwegconferentie op 15 Jan. te Düsseldorf. Ik weet van deze conferentie slechts, dat het een beslist legale vakveree. niging9Congres was. We hebben daarom ook Indertijd onmiddellijk geprotesteerd tegen de ontbinding dezer bijeenkomst door de politie. Getuige: Voor ons was het een illegale vergadering, want wij hebben materiaal In beslag genomen, waarin gezegd werd: Wie het spoorwegpersoneel heeft, heeft de hand aan de keel. Torgler verklaart, dat het in de geheim» communistische bureaux in beslag genomen materiaal uitsluitend diende voor het werk der R.V-0. Getuige wijst daarentegen erop, dat zich bij het in begin Febr, in eén dezer geheime bureaux in beslag genomen kaartenmateriaal ook schetsen bevonden van politic-kazernes, die voor het legale werk der R.V.Q, geen doel konden hebben. Wat het werk der R V, O. betrof, had een hooggeplaatst communis tisch functionnair gezegd, dat de R.V.O. tot taak heeft, partieele stakingen te organisee- ren, die zich moesten uitbreiden tot massal» stakingen. Dimitrof: Is het juist, dat bij al dit mate riaal geen enkele verwijzing was van een ge- wapenden opstand? De president: Dit kan getuige niet beant woorden, dat is een oordeel van het mate riaal, die het gerecht voorbehouden is. Het is absoluut idioot. Dimitrof wenscht nadere bijzonderheden omtrent de giftmoordvoorbereldingen te Düs- se'dorf. Hij noemt het idee absoluut Idioot. Dimitrof gelooft, dat het vergif ook voor andere doeleinden heeft kunnen dienen, Getuige: Neen, want het was van een soort om menschen om het leven te brengen, zijn, om menschen om het leven te brengen. WIE IS GEORGE DIMITROFF? Beroepsrevolofionntif. Wie is Oeorgi Dimitroff? Wie is toch die man, die de onmiskenbare hoofdfiguur is iil het befaamde Rijkdagbrandproces, dat in zijn veertig bewogen zittingen zoozeer de aandacht gespannen houdt? Deze vragen stelt de schrijver van een ar tikel in „De Nieuwe Pers" een der weinig» Nederlanders", aldus de redactie, ..die Dimi- froff in hun leven ontmoet hebben". Het antwoord luidt: een beroepirevoln- tionnair, een in dezen tijd geenszins zeld zaam menschentype. Hij is de oudste zoon uit een gezin, dat zeer zware offers heeft moeten brengen; de laatst overgeblevene van vier broeders. De ailWere drie vielen voor dezelfde zaak, waar hij op dit moment voor strijdt. Het was Ni- kola Dimitroff, die streed in de rijen der re- volutionnaire sociaal-democratie van het tsaristische Rusland. In het jaar 1908 werd hij in een illegale drukkerij gearresteerd. De tsaristische Justitie veroordeelde hem tot verbanning naar Siberië, waar hij in 191b Stierf, Een andere broer, Konstantin. was even eens een revolutionnair socialist; hij ws» secretaris van de organisatie der typografen en viel in 1913 in den Balkanoorlog aan het front, waar men voor de minder betrouw bare soldaten de gevaarlijkste posten uit zocht Een derde broer van Dimitroff, Thodor werd in 1925 te Sofia gearresteerd, vlak na dat de beruchte aanslag op de kathedraal van Sofia was gfepleega Men vond een be wijs van lidmaatschap der communistische partij van Bulgarije op hem en zijn lot was bezegeld. Langen tijd hoorde men niets van hem, tot de familie bekend werd met de plaats, waar men hem, tezamen met ver scheidene „verdwenen" communisten, had begraven. Georgi Dimitroff moest als twaalfjarig kind werken in een fabriek: hij moest mee- verdienen, omdat het gezin zijn loon, hoe ge ring ook, noodig had. Hij werkte van 's mor gens vijf tot 'a avonds acht uur en van een mogelijkheid om te leeren was geen sprake. Niettemin wist de intelligente knaap later mogelijkheden te vinden om zich te scholen en toen hij achttien jaar was werkte hij al» typograaf en werd hij door zijn collega a tot secretaris van zijn vakbond aangewezen- Drie jaar later werd hij leider van het On afhankelijk Vakverbond van Bulgarije en vier jaar daarna, op vijf-en-twintigjarigen leef tijd, werd hij gekozen in het partijbestuur van de Bulgaarsche sociaal-democratie. Hij is thans 51 jaar oud en geduren<?e -26 jaar onafgebroken lid geweest van de leiding der sociaal-democratische en later van de communistische partij van Bulgarije.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10