DAGBLAD VOOR ALKMAAR OMSTREKEN. EN Wasscherij S. KROM N.V. Het Russische partijcongres. Hit het ff ^Buitenland flxxge£i{£sch Ojwücht Woensdag 29 November 1933 135e Jaargang Na. 282 DE REVOLUTIE GAAT VOORT. Tel. 1523 (3 lijnen). Laat uw wasch behandelen aan onze moderne, hygiënische inrichting, dat is in het belang van de gezondheid van uw gezin. Wat vandaag de aandacht trekt Fa. v. d. HORST, Langestr. 21. 1 Rusland is van een arm agrarisch land een vooraanstaande staat ge worden. - Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranc door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN? Van 15 regels 1.25, elke regei meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters aaar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos**'ro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 28 Nov. 1933. Bij den aanvang der vergadering van de Tweede Kamer op heden heeft de minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wil de, de verschillende sprekers over de postbe- grooting beantwoord. Hij begon met de ver klaring, dat het hem genoegen deed, dat men geen bezwaar heeft geopperd tegen het beleid van den directeur-generaal van den post dienst, hoewel in dezen moeilijken tijd niet alles gaat als men wel zou wenschen. Na be handeling van enkele personeelsbelangen er kende hij, dat het platteland wat postbestel ling betreft achter staat bh de steden. Maar men vergete niet, dat op de post ten platte- lande wordt toegelegd. Dat postbesteliers in hun vrijen tijd niet op zich mogen nemen ver kiezingsbiljetten en dergelijke te bezorgen, achtte hij nogal begrijpelijk, omdat zij daar mee concurrentie doen tegenover het bedrijf, waarbij zij in dienst zijn. De verdeeling van de opbrengst van de gelukstelegrammen heeft de aandacht des ministers. Als de nieuwe postzegel van 12i/o cent, de zoogenaamde vredeszegel, met zijn gebroken zwaard erger nis mocht blijken te wekken, zal de minister zorgen, dat hij uit de circulatie wordt geno men. Hierna behandelde de minister de radio vraagstukken. Hij erkende in de eerste plaats, dat de radio-controle-commissie een te groote macht heeft en daarom is het noodig, dat er een beroepsinstantie zij van haar beslissin gen. Doch dat kan enkel de regeering zijn. Wat betreft het zendtijdbesluit, wees de mi nister er op, dat men rekening moet houden met het historisch gegroeide. Doch in de eer ste plaats moet de sfeer van wantrouwen, welke thans valt waar te némen, plaats ma ken voor een sfeer van vertrouwen. De verbo den „Internationale" is zeer zeker een revo- lutionnair gedicht, en als zoodanig ook be doeld. Heel anders staat het met ons Wilhel mus en wanneer men het anders wil aanzien, kent men het Wilhelmus niet. Dagelijks ont vangt de minister verzoeken om de uitzendin gen van de Vara te verbieden. Maar met het oog op het historisch gewordene gevoelt hi; hiertegen bezwaar. Hij zou anders verzekerd zijn van de instemming van de groote meer derheid der luisteraars De Vara moet even wel oppassen om in het gareel te blijven. Springt zij steeds buiten den band, dan moet zij er uit en wordt de zendtijd tusschen an deren verdeeld Wat het zendervraagstuk aangaat, hierover moet spoedig worden be slist en tegen Vrijdag a.s. heeft hij de bestu ren voor een gedachtenwisseling samengeroe pen.. Het is des ministers overtuiging even wel, dat op den duur de exploitatie in één hand moet komen. Vooralsnog zal hij zich niet verder over de zaak uitlaten. Ten slotte verzekerde hij aan den heer Bakker en ande ren, dat de uitzending van het weerbericht voor den landbouw zeer ernstig zijn aan dacht zal hebben. De voorzitter sloot hierop de algemeene beraadslagingen, hoewel de heer v. d. Tem pel, meenen wij, wel lust gevoelde iets in het midden te brengen. De voorzitter hield zich evenwel aan de gewoonte, dat er geen replieken zouden wor den gehouden en in enkele minuten waren hierop de artikelen der postbegrooting aan genomen en de begrooting zelve zonder stemming goedgekeurd. Hierna werd de plaats van minister De Wilde ingenomen door minister Verschuur en zette de Kamer zich aan de behandeling van de begrooting van economische zaken. Wanneer we goed hebben geteld, hebben niet minder dan vijftien sprekers op- en aan merkingen gemaakt alvorens minister Ver schuur aan het woord kwam. Vooral nu de vergadering tot bij half zeven heeft geduurd en we straks ter avondvergadering moeten opgaan, zal men het ons niet euvel duiden, wanneer wij niet al te breedvoerig het ver handelde memoreeren. Laten we slechts aan stippen: De heer Kortenhorst (r.k.) drong aan op bevordering van de steun aan de industrie. De heer Weitkamp (c.h.) zette uiteen, dat de landbouw recht heeft op steun. Ook de heer Smeenk (a.r.) meende, dat de landbouw moet worden gesteund Hij kwam evenwel op tegen het exporteeren met verlies, wat thans o.a. met den bacon geschiedt. De heer Louwes (lib.) keurde evenzeer de politiek in het alge meen des ministers goed. Hij vroeg evenwel of thans ook niet moet worden ingegrepen in het hypotheekwezen. De heer van den Tempel (s.d a p.) achtte de politiek des ministers te eenzijdig. De re geering moet meer doen tot versterking van de industrie alsmede tot bevordering van den export naar Indië. Ook de heer Schilthuis (v.d.) was in het algemeen wel met het beleid des ministers ingenomen. Hij drong evenwel aan op een betere regeling van de steunver'eening, waar- bij belanghebbenden echter niet gekend moe ten worden bij de uitvoering van regeerings- maatregelen. De heer Vervoorn (plattel.) vond natuur lijk, dat de regeering nog niet genoeg vooi den landbouw doet. Hij drong onder meer aan op verbod van invoer van paarden, van vleesch en van geconserveerd vleesch. Dat ware praktischer geweest dan het besluit tot afslachting van een deel van onzen veestapel De heer Zandt (st.ger.) was begrijpelijker wijs met niets tevreden. De crisiswetgeving doet den eerbied voor het gezag verdwijnen, bezorgt ons te veel ambtenaren, de vrijheid verdwijnt, het leven wordt duurder, de ver- zekeringsdwang is uit den booze, onze han delspolitiek deugt niet enz De heer De Visser (comm.) was al even verstoord over de regeeringspolitiek, welke de consumenten den steun aan de boeren laat betalen en bovendien de loondaling be vordert. Ook nam hij het de regeering kwa lijk, dat zij weigert officieel den export naar Rusland te bevorderen De heer Hermans (r.k.) pleitte voor betere regeeringssteun voor de mijnindustrie en wat daarmede samenhangt in de mijn- districten. De heer Drop (s.d.a.p.) drong er op aan bij de crisisbureaux in de eerste plaats werk- looze deskundigen aan te stellen. De heer Kuiper (r.k.) gaf eenige beschou wingen over een betere ordening op econo misch gebied van het bedrijf. De heer Sneevliet (rev.-soc.) beweerde, dat de economische politiek des ministers naar de autarchie aanstuurt en toen hij ietwat pa thetisch vroeg: „Quo vadis?" (waarheen gaat gij), antwoordde de minister: „Ad sa- lutem communam" (naar het gemeenschap pelijk welzijn). Men ziet, dat de humor zelfs in de Tweede Kamer nog niet geheel is ver dwenen. Nadat de heer Westerman (nat.-herste!) gewaarschuwd had tegen de vestiging van In een artikel „de revolutie gaat voort", waarin Louis Fischer in de „Nation" den 17den verjaardag van de October-revolutie in Rusland heeft herdacht, zegt hij van het jaar 1933 volgens de N. R. C.„En dit is een extra jaar, om zoo te zeggen een jaar tus schen twee grootsche planden in. In 1934 zal het tweede vijfjarenplan de wereld waar schijnlijk beginnen te verbazen met de stout moedigheid van zijn conceptie". Dat Fischer met deze woorden niet geheel misgetast heeft naar de bedoelingen, welke de bolsjewiki voor de eerstvolgende jaren koesteren, blijkt wel reeds uit het artikel, waarmede de Prawda de aankondiging van het zeventiende partijcongres, dat in het begin van 1934 gehouden zal worden, van com mentaar voorziet. Het blad herinnert er aan. dat op het zes tiende partijcongres, nu 3)4 jaar geleden, de Sowjetunie nog altijd in hoofdzaak een agra risch land was. een land, dat achterlijk was in technisch-economisch opzicht. terwijl thans de Sowjefunie zich in het eerste geiid van de industrieele landen geschaard heeft. De machinebouwindustrie. de grondslag van de socialistische reconstructie van de heele volkshuishouding, is zoozeer gegroeid dat zij, wat den omvang van de productie be treft, de tweede plaats in de wereld ;nneemt, en wat den bouw van 'andbouwmachines be treft, zelfs de eerste plaats. Deze ontwikke ling van de industrie van landbouwmachines was niet toevallig, maar vloeide voort uit het streven van de partij om de tegenstelling tus schen den maatsjhappelijken productievorm in de industrie en dien in den landbouw te liquideeren. Tans heeft het kolchozsysteem het definitief gewonnen. Alleen in de afge- loopen tien maanden zijn opnieuw 1 millioen boerenbedrijven tot de kolchozy toegetreden. Tienduizenden kolchozy zijn reeds dit jaar ..bolsjewistisch" geworden en hun kolchoznfki welgesteld. Met nadruk wijst de Prawda op de geweldige toeneming van de verdeeling van den arbeid, die daarmede gepaard is ge gaan. „De kolchoz heeft een nieuwe, hoogere voortbrengingskracht geschapen, die in vele opzichten de mechanische som van de afzon derlijke voortbrengingskrachten die in de collectieven vereenigd zijn, te boven gaat" Bovendien heeit de verdeeling van den arbeid de boeren dichter dan ooit bij de arbeiders klasse gebracht. De tegenstelling tusschen stad en dorp, gebaseerd op het particuliere eigendom van de produtciemiddelen. wordt steeds nv-pr uitgewischt". Voor en rva de theorie van de mogelijk heid van opbouw van een volledig socialis tische gemeenschap in één land afzonderlijk de hoeksteen van al'en arbeid ,.De verdienste van Stalin bestaa' daarin dat hij met klassieke nauwkeurigheid deze belangrijke kwestie in buitenlandsche industrieën in ons land en de heer Kupers (s.d.a.p.) den boycot van Duit sche goederen had aangeprezen, kwam ten slotte de minister van economische zaken aan het woord Hij verklaarde den heer Kor tenhorst, dat de landbouw volstrekt niet wordt voorgetrokken, doch daarbij de in dustrie niet wordt vergeten. De grootste triomfen ten bate van onze nijverheid zijn te bereiken door goed geleide onderhandelin gen. Tegenover den heer De Visser en ande ren zette minister Verschuur uiteen, dat de landbouwprijzen zoo laag waren gedaald, dat zij kunstmatig omhoog moesten worden gedreven en dat dit mogelijk was door het al gemeen lage prijsniveau. Dat Rusland ons te veel aan vee niet wil hebben ligt niet aan onze weigering om diplomatieke onderhande lingen met dat land aan te knoopen, gelijk de heer de Visser beweerde, doch omdat Rus land geen belangstelling heeft voor ons vee. De bewering, dat de boeren gesteund wor den ter wille van het kapitaal, is natuurlijk een dwaasheid, maar we moeten in ieder ge val wel zorgen dat de te verleenen steun niet verder gaat dan tot dekking van de kosten van de productie. Nadat de minister de heeren de Visser en Sneevliet nog even had gekapitteld over hun opvattingen, waarschuwde hij zeer ernstig tegen den particulieren boycot van Duitsche goederen. Dat is oneconomisch en politiek niet ongevaarlijk. Nadat de algemeene be raadslagingen hiermede waren geëindigd, verdaagde de voorzitter de vergadering tot des avonds. Dan verschijnt minister Slote- maker de Bruine ten tooneele ter verdediging van de begrooting van sociale zaken. de theorie van de proletarische revolutie uit werkend, de heele partij ter verdediging van deze nieuwe verovering van het wetenschap pelijke socialisme op de b-en gebracht heeft en alle mogelijke opportunisten en vijanden van de proletarische dictatuur vernietigd heeftDe triomf van de bolsjewistische overwinningen is ook de triomf van onzen geliefden leider Stalin, den grootsten theore ticus van onzen tijd". Het tweede vijfjarenplan. In het tweede vijfjaarsplan, zoo vervolgt de Prawda, zal het koelatsjestwo definitief als klasse worden geliquideerd en zal de aan eengesloten collectivisatie worden voltooid. De karakteristiek, welke Lenin van de Sowjet- huishouding na de Octoberrevolutie gegeven heeft, toen het kleinburgerlijke element nog overheerschte. begint tot het verleden te be- hooren. Er zal geen particulier eigendom van productiemiddelen meer zijn. Het XVIIde partijcongres zal het definitief vonnissen. Het tweede vijfjaarsplan zal algeheel de oor zaken vernietigen die de klasseverschillen en de uitbi'i'mg voortbrengen. Het gemeen- schappe'.i x eigendom is de eenige vorm van eigendom in de heele volkshuishouding. Vervolgens staat het blad geruimen tijd stil bij de eisch van toe-eigening van de nieuwe ondernemingen en van de nieuwe techniek. „De strijd voor de toeëigening van de nieu- wetechniek opent voor ons onuitputtelijke reserves, die zullen veroorloven vollediger gebruik te maken van de voordeelen van het socialistische stelsel, sneller de taak te ver wezenlijken van het „inhalen en voorbij streven". Wat op het oogenblik geëischt wordt, is een massale veldtocht voor de toe- eigening van techniek, de opleiding van trac tor- en combinebestuurders, alle mogelijke on dersteuning van het initiatief van den kom- somol, die ..technische examens" organiseert, de verplichte bijbrenging aan de arbeiders van het technische minimum. Het belang van een snelle ontwikkeling van de lichte- en levensmiddelenindustrie wordt betoogd, waarbij vooral de kwestie van de kwaliteit op den voorgrond treedt. ..De eischen van de arbeiders en kolchozniki zijn toegenomen, zij eischen waren van betere kwaliteit; de industrie die de groote markt bedient is verplicht ernstig op te halen". Gunstige buiten- en binnenland sche omstandigheden. Het XVIIde partijcongres, aldus de Prawda, gaan wij onder buitengewoon gunstige bui tenlandsche en binnenlandsche omstandig heden tegemoet. De dictatuur van het prole tariaat is sterk en onwrikbaar. De economi sche politieke en militaire macht van het land zijn buitenmate toegenomen. „De partij heeft op zijn Stalinsch de overwinningen van de Octoberrevolutie bevestigd, en wee de avon- turistische kringen van het imperialisme van Oost en West, die het wagen een aanslag te plegen op de onschendbaarheid van de Sow- jetgrenzen. Op het grondgebied van de ar beiders en boeren van het land der Sowjets hebben zij geen oorlog meer te voeren. Als een stalen muur van alle soorten wapens van de moderne oorlogsvoering komt hun het re- volutionnaire roode leger van arbeiders, kolchozniki en werkenden van ons land te gemoet. Een volledige nederlaag aan het front, een proletarische revolutie in het ach terland, ziedaar wat de bolsjewiki al die genen verzekeren, die het land van de prole tarische dictatuur aanvallen. De vredespoli tiek was, is en blijf' de politiek van de Sowjet- nie maar wij weten ook. dat al te veel lief hebbers onder de imperialisten hun moeilijk heden denken op te lossen ten koste van de Sowjetunie". Aangekondigd wordt nog, dat in het tweede vijfjarenplan groote aandacht besteed zal worden aan de eischen van het spoorweg transport, waaraan de partij thans een maxi mum van krachten en middelen zal wijden. Het zeventiende congres wordt het congres van de klasselooze socialistische gemeen schap genoemd. „Waarvan de beste leden van de menschheid droomden, waarvoor voor aanstaande proletariërs in gevangenis sen en op de barricaden omkwamen, dat zal verwezenlijkt worden: de Sowjetunie wordt het eerste land van de klasselooze socialis tische gemeenschap". De partij nadert den eindstreep, maar de laatste en definitieve stormloop kan slechts verscherping van den klassestrijd op bepaalde plaatsen te voor schijn roepen. „Daarom is noodig verhoo ging van de klassewaakzaamheid, onverzoen lijke sriijd met het opportunisme, met de rechtsche afwijking als hoofdgevaar in de huidige etappe". Voor wie de Russische pers heeft leeren lezen, ligt in dit alles slechts de aankondiging dat de communistische partij, nadat zij het afgeloopen jaar gebruikt heeft om gevaarlijk zwakke plekken, de landbouw, de steenkool en de iizerindustrie. te versterken en de oeco nomische exploitatie van de reeds gestichte groote bedrijven te verzekeen, voor het tweede jaar van het tweede vijfjarenplan een straffe doorzetting van de nu reeds eenige jaren gevolgde politieke lijn op het oog heeft. DE DUITSCHE JOURNALISTIEK. In haar nieuwen vorm. De N. S. K. in Duitschland meldt, dat de Rijksperschef der N. S. D. A. P. en vice-president der Rijksperskamer, dr. Otto Dietrich, het woord heeft gevoerd over actueele kwesties van het Duitsche journalistiek en perswezen. Uit drie richtingen moet de beroepsopleiding van den Duitschen journalist tegelijk wor den ontwikkeld om tot het doel te ko men. Het eerste, het algemeene en onont beerlijke is voor allen, die zich werkelijk geroepen gevoelen tot de journalistiek, het zich eigen maken van vakkennis op alle gebied. Stumpers en niveaulooze dagbladschrijvers kan het nieuwe Duitschland nog veel minder gebruiken dan de overwonnen liberaal-marxisti sche staat. De Duitsche journalistiek is ook binnen het kader van de nieuwe wet een vrij beroep. De tweede groote taak is hem aan te passen bij de burgerlijke journalistiek. Hij bezit een tientallen jaren lange ont wikkeling ten aanzien van journalistiek technische ervaring. Het gaat er thans om deze burgerlijke journalistiek te ver vullen met den nationaal-socalistischen geest. Ter andere zijde staat de natio- naal-socialistische pers, d;e geboren is uit de thans heerschende wereldaan schouwing en opvatting van staat en hierin groot is geworden. Met de snelle ontwikkeling der toestanden groeit ook haar taak. Eerst heeft zij zich van oppo sitiepers moeten omstellen tot staats- pers. Een proces, dat thans zuiver gezien wordt als krantenpolitiek, is nog niet afgesloten. Opbouw der nationaal-socialistische redacties voor de opvoering der presta ties is voorwaarde voor de handhaving der thans bestaande leidende positie der nationaal-socialistische pers. Wanneer het eenerzijds gelukt de burgerlijke jour nalisten op te voeden tot nationaal-soci- alisten en anderzijds de uit de politieke sfeer komende nationaal-socialistische redacteur te brengen tot de hoogste jour- nalistiek-technische beroepsontwikke ling, dan zal op dit hoogere niveau de overwinning der tegenstellingen len^s natuurlijken weg moeten worden vol- Dollfuss. spreekt zijn leedwezen er over uit over het Duitsch-Oosten- rijksch grensincident (Buitenland). Gandhi's vrouw is gearresteerd. (Buitenland). Zij, die in Duitschland willen stu- deeren, moeten lid zijn van S A. of S.S. (Buitenland;. Het Russische partcongre7 (Dag. Overzicht). Te Delft zijn 14 jongens van 10 tot 16 jaar aaneehouden, die in den laatsten tijd ruim vijftig diefstallen hebben gepleegd. (Binnenland). Wijziging in het wetsontwerp tot verhooging van den tabaksaccijns. (Binnenland). Het O. M. bij de rechtbank te Alk maar heeft tegen de wethoudster te Noord- en Zuid Schermer wegens valschheid in geschrifte drie maan den gevangenisstraf geëischt. (Rechtszaken.) Twee dooden door een gasverstik- king te Den Haag. (Binnenland.) De muiterij op de Zeven Provin ciën; tegen de eerste groep Euro- pcesche verdachten straffen geëisch' van 1 tot 14 jaar. (Koloniën Zie verder eventueel Laatste Be richten. M O D K K N E THEE- EN PRESENTEERBLADEN THEEKLEEDEN EN -POTTEN HANGLAMPEN RAFFFAM AOEN EN -TASSCHKN trokken. Het is de opvatting der N. S. D. A. P. en haar wensch, dat de ge heele Duitsche pers steeds meer zal worden bezield van den nationaal-socia- listischen geest. Daarmede is evenwel geenszins gezegd, dat slechts officiep'e partijorganen in de Duitsche pers recht van bestaan hebben. Natuurlijk moeten zij de algemeene voordeelen genieten, die gerechtvaardigd worden door de bewe zen betrouwbaarheid. Dat mag evenwel niet zoo ver gaan, dat een politieke of zelfs een van de officieele partij uit gaande dwang door lagere organen wordt uitgeoefend op de lezers. Niet door dwang maar door prestatie kan men op den duur de lezers dwingen. De beste journalist moet het verstaan door nieuwe scheppende ideeën uit de nationale firemeen^ebap zijn lezers te boeien. Wanneer de Duitsche journalist in dezen zin zijn werk opvat, is spreker er van overtuigd, dat het Duitsche volk een pers zal krijgen, die nergens ter we reld zoo te vinden is. HET INCIDENT AAN DE DUITSCH—OOSTENRIJKSCHE GRENS. De Oostenrijksche bondskanselier, Dr Dollfuss, heeft den Duitschen ge zant, Dr. Rieth, naar aanleiding van het incident aan de Duitsch-Oostenrijksche grens op 23 November, waarbij een lid van de Rijks weer het slachtoffer is ge worden zijn leedwezen betuigd. De bondskanselier heeft daarbij medege deeld, dat hij alles in het werk heeft ge steld een snelle en volkomen ophel dering van deze betreurenswaardige ge beurtenis te bewerken en zich heeft voorbehouden in de kwestie der verant woordelijkheid zijn standpunt te bepa len, zoodat het resultaat van het onder zoek bekend is. Ook de Oostenrijksche gezant te Ber lijn, Tauschitz, heeft den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken het leedwe zen zijner regeering betuigd, zooals hij ook reeds Maandag den Oostenrijkschen consul-generaal te Nuerenberg heeft opgedragen deel te nemen aan dj be grafenisplechtigheid en een krans te leggen op de baar. GANDHI'S VROUW. GEARRESTEERD. De vrouw van Gandhi is gisteren te Anand voor den derden keer dit jaar gearresteerd Drie ma?" len geleden is mrs Gandhi uit de gevangenis ont slagen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1