J^iwteidaud 'fuHKüciacd 1ïieuws £aatste betichten Jiunst m Wetenschap ÜUttutieuurs Jiheetjstifdingen Jiackt&etichten De muiterij op de Zeven Provinciën. De eerste groep Europeesche beklaagden. Eischen van I tot 14 j'aar. VERDUISTERING DOOR EEN POSTAMBTENAAR. De 29-jarige H. D., thans zonder be- loep. uit Bleiswijk, heeft voor de Rotter- damsche rechtbank terechtgestaan we gens verduistering, gepleegd tusschen 1 Augustus en 12 October van dit jarr. Verdachte was toen ambtenaar bij de posterijen en had zich geld, dat hem ter storting op een girorekening was over handigd, wederrechtelijk toegeëigend. Verdachte die bij het voor-onderzoek had, had nu allerlei uitvluchten en reserves. E'sch 8 maanden gevangenisstraf. BRAND DOOR SCHULD. Onvoorzichtigheid met benzine. Voor de Rotterdamsche rechtbank neeft gisteren terechtgestaan de 20-jar. chauffeur J. B., uit Kethel en Spaland, terzake van het veroorzaken van brand door schuld. Hij had op 3 October j.1. in etn schuur van zijn broer benzine over geheveld van een drum in bussen. Bij h-- opzuigen van de vloeistof in de buis had verd""hte een kleine hoeveelheid in den mond gekregen en dat over den grond uitgespuwd. Een oogenblik later, terwijl de benzine van den drum in de bus overliep, had verd^Me een pijp in zijn mond gestoVp-. en, „in een intuïtief gebaar", e n lucifer aangestreken. Maar toen had hij zich dadelijk het gevaar van d«'a manoeuvre in deze omgeving herinnerd, en hij h'd de lucifer uitgedaan en wegge\v>™<>" Eenigen tijd later was het schuurtje in vlammen opgegaan, waarbij konijnen en gevogelte waren verbrand E'sch wegens het veroorzaken van h a aoor schuld 2 maanden gevange nisstraf. DE KWESTIE VLIEGEN. Bij koninklijk besluit is, op zijn verzoek vervol ontslag verleend aan den heer W H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, als Nederlandsch gedelegeerde ter ontwapeningsconferentie, met dankbetui ging voor de als zoodanig bewezen diensten. ONDER NEERSTORTENDE AARDE BEDOLVEN. Een doode en een gewonde. Maandagmiddag stond in een kiezelgroeve ie Schinnen (L.) de 23-jarige R. H. uit Klim men in de groeve met zijn auto. Hij was be zig met drie andere personen den auto met kiezel te laden, toen p otseling van een hoog te van ongeveer 25 M een groote hoeveel heid aarde, naar schatting 3000 M3, naar be neden kwam. De heer H. en de eigenaar van de kiezel groeve, de heer Derrez, werden daaronder bedolven. Na een uur werken gelukte het ten heer D. te voorschijn te halen; hij had een beenbreuk opgeloopen. Eerst een uur later kon men ook H verlossen, doch deze bleek te zijn overle den. (Reeds in een deel der vorige oplaag opge romen.) DIEFSTAL. Een achtieniarige kantoorbediende te Haarlem aangehouden. De recherche te Haarlem heeft een 18 jari- ge kantoorbediende aangehouden, die er van verdacht wordt 300 gestolen te hebben ren nadeele van de maatschappij, waarbij hij in betrekking was. Het geld lag in een blikken doosje, dat in een ijzeren geldkistje geborgen was. Gedurende anderhalf jaar verdwenen op het kantoor der maatschappij telkens kleine bedragen, waarvan men den kantoorbediende verdacht, omdat hij veel grootere uitgaven deed, dan zijn sa'aris toeliet. De jongeman, die in bewaring is gesteld, ontkent de diefstallen gepleegd te hebben WIJZIGING VAN HET RADIO REGLEMENT 1930. Bepalingen voor bezitters van ont- vang-inrichtingen. In het Staatsblad is afgekondigd een K.B. houdende wijziging van art. 64 van het Ra dioreglement 1930. Daardoor komt art. 64 als volgt te luiden: 1. Het is verboden te hebben of te gebrul ken een ontvanginrichting, die voorzien is van een of meer geleidingen, dienende als antenne, welke inrichting of geleidingen be lemmeren den aanleg, de instandhouding of de exploitatie onderscheidenlijk het gebruik van voor het openbaar verkeer bestemde te legrafen en telefonen en daarmede door den minister gelijk te stellen radio-electrische in richtingen, van telegrafen en telefonen, be doeld in artikel 13 der Telegraaf- en Teie- foonwet 1904 of van inrichtingen, bedoe.d in artikel 3 ter dier wet, indien de aanleg en het gebruik daarvan van Rijkswege geschiedt 2. Voorzieningen ter opheffing of ter voor koming van belemmeringen, bedoeld in het eerste lid van dit artikel, geschieden op kos ten van dengene te wiens name de ontvang inrichting te boek staat 3. Onverminderd het bepaalde in het eer ste lid van dit artikel is het verboden te heb ben of te gebruiken een ontvanginrichting die hinderlijke straling door de antenne kan veroorzaken. Als ontvapginrichtingen, die hinderlijke straling kunnen veroorzaken, wor den aangemerkt die, waarmede kan worden opgewekt een hoogfrequente spanning van 50 millivolt of meer aan een serieschakeling van een capaciteit van 200 microfarad, een weerstand van 25 ohm en een zelfinductie van 20 microhenry geschakeld tusschen de antennecontacten onderling en tusschen eenig antennecontact en het aardcotact van de ont vanginrichting Het in dit lid gestelde ver bod geldt niet voor houders van ontvangin richtingen met betrekking tot inrichtingen, welke zij voor of op 28 Febr. 1934 in gebruik of ten gebruike gereed aanwezig hebben. 4 Die houder van de ontvanginrichting is voorts verplicht: a. de door of namens oen minister met betrekking tot de inrichting en antenne verlangde voorzieningen te treffen; b. de door den directeur-generaal aan te wij zen ambtenaren, voorzien van een legitimatie bewijs, in de gelegenheid te stellen de inrich ting te onderzoeken en kennis te nemen van alles wat daarmede verband houdt. 5. De minister kan in bijzondere gevallen, te zijner beoordeeling: a. ontheffing verlee- nen van de in dit artikel gestelde bepalingen, zoo noodig onder door hem te stellen voor waarden; b. het verbod, bedoeld in de derde lid van dit artikel, ten bate van een onbe lemmerde radio-ontvangst, ook van toepas sing verklaren op ontvang-inrichtingen, wel ke voor of op 28 Febr. 1934 in gebruik of ten gebruike gereed aanwezig zijn. Dit besluit treedt in werking op 1 Maart 1934. KORTE BERICHTEN. De Tweede Kamer heeft gisteren z h.st. de begrooting van het staatsbedrijf der P. T. T. aangenomen. De St. Crt. bevat de opgave van de ar beidstijden in broodbakkerijen op 5, 23, 26 en 30 Dec. en 2 Jan. De behandeling van de zaak-Nijenrode zal waarschijnlijk 9 Jan. voor de rechtbank te Amsterdam aanvangen. De collectieve arbeidsovereenkomst, af gesloten tusschen den bond van werkgevers in het houtbedrijf te Zaandam en de chr. en r.k. transportarbeidersbonden is ongewijzigd verlengd tot 15 Febr. 1935. Marechaussees te Reuver hebben in het Meerlebroek aldaar 800 KG. frauduleus in gevoerde margarine in beslag genomen. De smokkelaars wisten te ontkomen. UITGEEST. 50 jaar directeurschap. Zondag herdacht de heer P. Velzeboer, dat hij dien dag gedurende een onafgebroken reeks van 50 jaren directeur is geweest van het R.K. Kerkzangkoor. Deze dag is waar lijk niet zonder meer voorbij gegaan. Reeds dagen tevoren werden de voorberei dingen getroffen en deze waren in goede handen, zoodat het alles een goede en groote dag voor den jubilaris beloofde te worden En het is er ook zeker van gekomen. Na den kerkdienst van 10 u. werd onmid- delijk een plechtige cantate uitgevoerd ter eere van den jubilaris. De uitvoering was zeer indrukwekkend. Des middags te 12 uur kwam het harmo niegezelschap den jubilaris een serenade brengen. Nadat het harmoniegezelschap eeni- ge nummers ten gehoore had gebracht, nam de heer P Roos het woord. Met den wensch, dat de jubilaris nog vele jaren op zijn afge- legden loopbaan mag terug zien in een goede gezondheid en de beste omstandigheden, be sloot spreker zijn speech. De heer Waardijk, voorzitter van het mede- feestvierende kerkzangkoor, beantwoordde spreker. Van de gelegenheid tot receptie werd door vele personen en vereenigingen gebruik ge maakt en geen wonder ook, daar de heer Vel zeboer in het vereenigingsleven in zijn vroe gere jaren, daar waar het in het bijzonder muziek en zang betrof, een groote kracht was. Des avonds werd door het R.K. Kerk zangkoor een onderling feestje gehouden ter eere van dit directeurschap, waarbij de heer Velzeboer ten zeerste gehuldigd werd. ZUIDSCHARWOUDE. Tot nu toe werden slechts gemiddeld 85 opcenten op de personeele belasting geheven. Om echter de begrooting over 1934 sluitend te maken, stellen B. en W. thans aan den raad voor over te gaan tot heffing van 100 opcenten op de gemeen tefondsbelasting, 50 opcenten op de ver mogensbelasting en 200 opcenten op de personeele belasting. AVFNHORN. In de vergadering van den gemeente raad van Avenhorn is een adres behan deld van de afd. BerkhoutAvenhorn L. T. B. en de afd. Avenhorn van den Neutr. bond van tuinders, met verzoek om invoering van een baggerregeling met Rijkssteun. De berekening heeft uitgewezen, dat vc 55 tuinders de kosten voor de ge meente 2291.75 zullen 1 -dragen. B. en W. hebben hierover geen advies ua. bracht, doch wenschten de beslis sing aan den Raad over te laten. Het adres werd vervolgens met 5 tegen 2 stemmen verworpen. EGMONDBINNEN. Bij het gemeentebestuur kwam be richt in, dat een 20-tal werkloozen bij het Staatsboschbeheer te Schoorl kun nen worden tewerkgesteld. Dit zou waar schijnlijk reeds aanstaande week kun nen geschieden. Het aantal werkloozen is alhier reeds gestegen tot 50. OUDE NIFDORP. De raad dezer gemeente kwam Dinsdag avond in spoedeischende openbare vergade ring bijeen Aanwezig waren de heeren: i JznAG- d€ Heer> w- Kolkman, A. Molenaar, W. Slijkerman, J. Waiboer J. van Zoonen. Aan de orde was voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing van 200 op- centen op dc hoofdsom der Personeele be- lasting volgens de wettelijke tarieven. De Voorzitter lichtte toe, dat van den mi nister eene missive is ontvangen, waarin er wordt aangedrongen, dat nog vóór 1 Decem Ter a.s een verordening wordt vastgesteld tot verhooging van het aantal opcenten op de Personeele beslasting voor het belasting jaar 1933. opr. s elde voor, om de vigeeren- de verordening, waarbij de tarieven zijn vast gesteld in afwijking van de wettelijke tarie ven in te trekken, daar het heffen van 200 opcenten boven de tarieven, in de verorde ning vermeld tengevolge zou hebben dat ten aanzien van meerdere belastinggrondslagen een belasting zou worden opgelegd, die te veel uitgaat boven een heffing, gelijk aan de wettelijke tarieven plus 200 opcenten, en na deze intrekking te bepalen, dat voor 1933 bo ven de hoofdsom der Personeole belasting volgens de wettelijke tarieven 200 pocenten zullen worden geheven. De heel Kolkman vroeg, of de belasting dan gelijk wordt aan die voor 1934, zooals onlangs door den Raad vastgesteld. De voorzitter antwoordde bevestigend, er op wijzende, dat voor 1934 een heffingsver ordening is vastgesteld, waarin tarieven zijn opgenomen, die gelijk zijn aan de opbrengst verkregen volgens het wettelijk tarief, ver meerderd met 200 opcenten. Dat is voor 1933 niet meer mogelijk. De belastingdruk wordt nu echter toch gelijk aan die voor 1934 alleen de methode is anders. De Raad ver- eenigde zich hierna zonder hoofdelijke stem ming met het voorstel. Voorstel tot vaststelling eener verordening regelende de sarneiiste'ling en den werkkring der raadscommissie voor de gemeentelande- rijn. De Voorzitte; wees er op, dat de leden deze verordening in concept hebben ont vangen en gaf eenigt toelichtingen. De heer Waiboer stelde de vraag, of niet beter ge sproken zou kunnen worden van „kleine commissie". De Voorzitter antwoordde, dat uit den Raad een "ommissic gevormd wordt, de term „kleipe commissie" zou daarom on juist zijn. De heer van Zoonen gaf in overweging als nog in de verordening vast te leggen, dat de raadscommissie telken jare rapport moet uit brengen over den gehouden schouw der lan derijen. De voorzitter erkende, dat zoodani ge bepaling wenschelijk ware geweest, doch deze lancune is te ondervangen, door art. 62 der gemeentewet; Z ou de raadeommissie te eeniger tijd geen rapport inzenden, dan zou B. en W. op grond van voormeld wets artikel dat rappor' kunnen opvragen. De heer van Zoonen vereenigde zich met deze opvatting. (Ongecorrigeerd.) EERSTE KAMER. Het versche kadetje. De heer Ter Haar bepleit in het wets ontwerp tot wijziging van de bepalingen omtrent den arbeid in broodbakkerijen nog maals het geven van toestemming tot ver koop van versch ontbijtbrood. De heer D a n z meende, dat de toetre ding tot dit ontwerp wordt bemoeilijkt. Hij vreesde, dat het grootbedrijf thans het aan- vangsuur op 4 uur zal willen zien gesteld. Ook de heer de B r u ij n achtte het ont werp een verslechtering van den bestaanden toestand Hij vertrouwt echter, dat de mi nister het versche kadetje zal afwijzen. De heer Van C 111 e r t zou vóór stem men. De minister bleef tegenstander van het versche kadetje. Het ontwerp werd aangenomen met aan- teekening, dat de soc.-dem. geacht worden te hebben tegengestemd. TWEEDE KAMER. Voortgezet wordt,de behandeling van de begrooting van heF departement van econo mische zaken. De heer Weitkamp bepleit meer steun voor het bedrijfsleven in de veenkoloniën. Spr. dringt aan op instelling van een ontvenings- raad. De heer Engels sluit zich hierbij aan. Spr. vestigt de aandacht op den nood der klom penmakers. De heer Wielinga zegt, dat Drente zeer gebaad zou zijn, als de fabrieken met steun der regeering weer turf stoken. De heer Ebels wil meer en beter contact tusschen de regeering en den middenstand Ook spr. bepleit de belangen der veenstreken Ook de heer Bierema dringt aan op steun verleening voor het veenbedrijf, o.m. door verlichting van den druk der scheepvaart rechten. De heer Schildhuis wil meer eenheid in het werk der bevrachtingscommissies voor de binnenscheepvaart. BESCHERMING OPENBARE ORDE. E en koninklijke boodschap Bij de Tweede Kamer is ingekomen een koninklijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, houdende nadere voorzie ningen ter bescherming van de openbare orde. DE POSTJAGER NAAR INDIE. Zaterdag 9 Dec, wordt gestart. Het vliegcomité Sneltocht Nederland— Indië deelt mede, dat de Postjager in den vroegen morgen van Zaterdag 9 Decem ber van Schiphol naar Ned.-Indië zal vertrekken en na een kort verblijf aldaar op Zondag 17 Dec. de terugreis weer zal aanvaarden. VIJF DOODEN BIJ EEN MIJNRAMP. Een in Roemenië ingestort. Uit Resica wordt gemeld, dat in een n.ijn op 5 K M. afstand van die stad een mijngang is ingestort, waarbij 12 arbei- d j werden bedolven. Vijf hunner wer den genood terwijl de overige zeven ernstig werden gewond. ONTLEDING VAN WATER DOOR ZWAKSTROOM. Naar verluidt zou het James Friedrich Burke, uit San Francisco, een tot vele jaren gevangenisstraf veroordeelde gevangene van de staatsgevangenis Sacramento gelukt zijn een procédé te ontdekken om water met behulp van zwakstroom te ontleden in water stof en zuurstof. Burke beweert waterstof voor industriedoeleinden te kunnen vervaar digen tegen een prijs van ongeveer drie cent per 500 L. Electrochemische deskundigen, wien Burke het procédé in de gevangenis uiteenzette weigeren voorloopig een stand punt in te nemen en verklaren, dat zii nog voor een raadsel staan, MAURICE GEEFT RAAD, 15 Geboden voor de vrouw, als ze verliefd is. Maurice Chevalier, wiens nieuwste film „The Way To Love", volle zalen trekt, heeft in een Amerikaansch blad vijftien geboden afgekondigd waaraan een vrouw zich te hou den heeft als het er op aankomt een man voor zich te winnen. Daargelaten dat hierbij natuurlijk persoonlijke smaak een woordje meespreekt, is een aantal dezer goede raad gevingen toch wel interessant, omdat het een merkwaardig licht werpt op sommige Ameri- kaansche dames, waarmee Chevalier tijdens zijn verblijf in Hollywood blijkbaar heeft ken nis gemaakt. De galante Franscheman raadt eventueele verliefde dames het volgende: 1. Geef nooit toe dat ge onafhankelijk zijt 2. Praat niet te veel, vooral niet over klee- ren, en heelemaal nooit over vorige successen in de liefde of over bridge. 3. Vraag een man nooit of hij u liefheeft. 4. Ga niet op alle uitnoodigingen van man nen in, maar als u iets met een man af spreekt, houdt uw afspraak dan ook. 5. Ga niet uit met mannen, die u toch geen belangstelling inboezemen. 6. Smeer niet te veel verf op uw gezicht, en vooral niet te veel lippenrood. 7. Praat nooit over uw ziekten of emotio- neele stoornissen, ga daarmee naar een dok ter of een psychiater, niet naar iemand die u liefhebt.' 8. Spreek niet geaffecteerd en kleedt u niel opzichtig. Eenvoud is nog steeds het ken merk van het ware. 9. Hoedt u vooral tegen het gebruiken van baby-taal tegen een volwassen man. 10. Praat niet over uw gewicht. 11. Wees niet verontwaardigd of verbaasd dat niet iedereen dezelfde boeken leest als u. 12. Vlei hem nooit waar andere menschen bij zijn. Hij zal u gegarandeerd haten als u hem ophemelt in het bijzijn van andere man nen. 13. Neem uzelf niet te serieus, jaloezie is erger dan lippenrood. 14. Tracht niet geld van hem los te krijgen. 15. Rook nooit zijn laatste sigaret. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomv. Mij, Nederland. Marnix v. St. Aldegonde, uitr., 28 Nov. te Port Said. Poelau Bras, thuisr., 28 Nov. te Londen. Poelu Laut 28 Nov. v. Londen n. Amst. Salabangka 28 Nov. v. Hamburg n. Amst. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Agamemnon 27 Nov. v. P. au Prince n. Cap Haitien. Amazone 27 Nov. v. Alicante n. San Felin de Guixols. Amor 26 Nov. v. West-Indië te New York. Barueveld. thuisr., 26 Nov. v. Cristobal n. Curagao. Brion 26 Nov. v. Cristobal n. Buenaventura Ceres 27 Nov. v. Rott. n. Malta Crynssen, thuisr., 27 Jan. te Havre. Fanymedes 27 Nav. v. Stamboul n. Cavalla. Hebe 27 Nov. v. Seubal te Cadiz. Hermes 27 Nov. v. Patras te Piraeus. iuno 27 Nov. v. Catania te Venetië, fars 27 Nov. v. Patras te Catania. Merope 27 Nov. v. Amsterdam te Danzig. Nereus 27 Nov. v. Aalborg te Amsterdam. Telamon 28 Nov. v. W.ij Indië, l.v. Londen te Amsterdam. Van Rensselaer 27 Nov. v. Funchal n. Para maribo. Tiberius 2! Nov. v. Genua te Castellon. Vulcanus 27 Nov. v. Valencia 1. v. Port land te Rotterdam. Kon. Holl. Llovd. Flandria, uitr., 27 Nov. v. Rio Janeiro. HollandAmerika Lijn. Bilderdijk 27 Nov v. Boston te Philadelphia. HollandW est- Afrika-Lijn. Delfland (thuisr.) 28 Nov. v. Havro n. Rotterdam. Maaskerk (uitr.) 27 Nov .vè Victoria n. Cotonon. Rotterdamsche Lloyd, Baloeran (uitr.) 27 Nov. v. Lissabon. Kotf. Baroe 28 Nov v Port Said Sibajak (uitr.) 28 Nov te Belawan. RotterdamZuid-Amerika-Lijn. Alchiba (uitr.) 26 Nov te Montevideo. JavaNew York-Lijn. Palembang aang. Java n. New York, 2S Nov. v. Singapore. Emzetco Lijn. Jonge Anthony 25 Nov. v. Cardiff te Palau. Stoomvaart Mij. Oceaan. Antenor, Japan n. Rott. 28 Nov. v Sin gapore. Diomed, Japan/Rott 27 Nov v P Said. HollandAfrika-Lijn. Hctemskera (thuisr.) 27 Nov. v. Kaapstad naar Duinkerken Meliskerk (thuisr.) 27 Nov. v. Djeddah Rietfontein 28 Nov. v. Bremen n Ham burg. Springfontein (uitr.) 27 Nov te Beira HollandOosf-Ariê T.ën, Ouderkerk (thuisr.) 26 Nov. v. P Zuiderkerk (uitr.) 27 Nov te Melbourne AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 29 Nov. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij zen: 3 wagons geslachte runderen uit De nemarken; 296 vette kalveren: le kw 54 58, 2e kw. 4452. 3e kw. 3440 ct. per K.G. levend gewicht; 14 nuchtere kalveren 69 per stuk; 356 varkens: Vleeschvar- kens, wegende van 90—110 K G. 44—45; zware varkens 4344, vette varkens 42 43 ct. per K.G. slachtgewicht. Marktoverzicht: Vette kalveren minder aanvoer dan de vorige week Woensdag, goede kwaliteit vlugger met vaste prijzen en de andere soorten lui met lagere prijzen. Varkens matige aanvoer, handel in lichtt vleeschvarkens goed en prijshoudend. Vetti varkens weinig vraag en de prijzen als Maandag. BROEK OP LANGENDIJK, 29 Nov. '33, Langendijker Gr' entenveiling. 2800 stuks Bloemkool 2e s. 0.751.50, reuzen 1.90—5.70 per 100 st.; 43000 K.G. Roo- de kool le s. 1—1.70; 46000 K.G. Gele kool le s. 1—f 1.10; 2500 K.G. Witte kool le s. 0.401.25; 24000 K.G. Deen- sche witte kool 0.70-/ 1.20; 14500 K.G, Uien: gele uien 1.80—2.60, gele drielin gen 1.401.60; 5000 K.G. Bieten 0.901.30; 1800 K.G. Peen 1.70— 2, kleine Peen 0.90—1.10; 6500 K.G. Andijvie 0.25—ƒ0.50; 1400 K.G. Aard appelen: Sch. muizen 0.50—0.60, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 28 Nov. 1933. 1000 K.G. Aardappelen: Eigenheimers 2, Bevelanders 2, Aardgoud 1.60; 5200 K.G. Uien: uien 1.90—2.20, drielingen 1.20—1.30, grove 2.40—2.60; 400 K.G. Peen 2.60; 103300 K.G. Roode kool 1—f 1.60; 14200 K.G. Witte kool 1.25; 51400 K.G. Gele kool 1; 43600 K.G. D. witte kool 0.701.30, alles per 100 K.G.; 850 stuks Bloemkool 2.604 en 2700 str. Andijvie 0.25 per 100 stuks. EIERENVEILING TEXEL. TEXEL, 27 Ncv. 1933. Op de heden ge houden eierenveiling waren in totaal 25771 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prij zen als volgt: 5862 K.G. (per 100) 5 90 6.50; 62—64 6.30—6.60; 64—74 6.50—7.50; 48—50 3.754.35; 50 —56 4.10—5.80; Kippen 40-45 ct. per K.G. TEXEL, 27 Nov. 1933. Op de heden ge houden weekveemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 3 koeien 90140; 4 Nuch tere kalveren 6ƒ10; 14 Biggen 8— 12; 4 korven oude kipten 40—70 cent. WARMENHUIZEN, 28 Nov. 1933, Roode kool le s. 11.40; Gele kool le s, ƒ1:0. witte kool 0.70; Bloemkool le s- 2.503 90, 2e s. 1.50; Drielingen 1.30; Uien 1.902.10; Grove uien 2.10—2.20; Peen 2.40; Peen kleine 90 ct.; Bieten 0.701.10 en Andijvie 50 ct Aanvoer: 44450 K.G. Roode kool; 20800 K.G. Gele kool; 262 K.G Deensche witte kool; 3325 K.G. Uien; 1425 K.G. Peen; 1925 KG. Bieten; 1100 stuks Bloemkool; 5000 str. Andijvie. Bij de voortzetting van de berechting van de eerste groep der Europeesche muiters door den Zeekrijgsraad te Soera- baja werd o.m. een belangwekkende schriftelijke verklaring voorgelezen van luitenant van Boven. Even voor het af varen van het muiterschip te Oleh-leh zei luitenant r. Boven tot de Europea nen: „Wapent u". Verder: „Kan ik dan op u rekenen?" Zij antwoordden, dat zij dat niet durfden, aangezien zij vér in de min derheid waren. De luitenant had toen getracht met enkele collega de brug te bereiken, waarop het eerste schot viel. De officieren zagen zich toen genooc- zaakt terug te trekken. Toen de luitenant zag, dat hij op nie mand kon rekenen, zocht hij den oud sten op dat tijdstip aan boord aanwezi gen officier luitenan ter zee 1ste klas Wels op, teneinde instructies te vragen Veis bleek echter verdwenen te zijn in de richting van den wal. Luitenant van Boven c.s. maakte toen de stuurinrich ting onklaar en besloot voorshands niet te vuren. Een deputatie onder lei ding van den korp. mach. Bosschart kwam daarna in den longroom en eisch- te overgave van het schip, hetgeen werd geweigerd. Hierop werd overeen geko men, dat de officieren het achterschip mochten behouden, mits zij niet zouden vuren. De inlanders waren razend en door vuren onzerzijds zou de beweging beslist zijn omgeslagen in een rassen kwestie en de Europeanen zouden als dan zijn vermoord. Herhaaldelijk heeft Je luitenant aangedrongen om met de )q ui tors te spreken, doch het gelukte hem niet, hen tot rede te brengen en hen te bewegen den commandant direct aan boord te nemen. De zitting van heden. Hedenmorgen werd de berechting voortgezet. Geëischt werden de volgende straf fen: tegen den korp. mach Boschart 14 jaar, den korp stoker Dannau 11 jaar, korp. mach. Dooyeweert 10 jaar, korp. mach. v. Leeuwen 7 jaar, korp. mach. Tichelaar 1 jaar, stoker-olieman Peeters 7 jaar, stoker-olieman Snel 4M jaar, idem Vermeulen 10 jaar, allen met af trek van preventieve hechtenis, met uit zondering van Tichelaar en Vermeulen, die niet in hechtenis zijn geweest. Voorts met ontslag uit den dierst en ontzetting uit de bevoegdheid om ver der te dienen bij de gewapende macht. Voor de beklaagden Tichelaar en Ver meulen werd verlaging in rang tot sto ker 1ste klas geëischt. De verdediger verzocht het requisitoir in beraad te mogen nemen gedurende 8 dagen, waarop de zitting werd verdaagd tot 6 December. HET VERZET OP AXJE-L In verband met het verzet in de afdeel in| Groot-Atjeh meldt Aneta aan het Hbld.: De drie uitgeweken verzetslieden die bi] de mili taire actie, onder leiding van den majoor der marechaussee Agerbeek z'jn gedood, n a afkomstig uit de kampong Poedeng. De buit bestond uit blanke wapens en een exemplaar van de Tikajat Prang Sabil (geschiedenis van den Heiligen Oorlog), welke oo het lijk van Tenkoe Doellah werd aangetroffen. Een uitgewekene meldde zich bii het civiel- bestuur yan Lhong.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 3