AKKER.CACHETS ("AKKERTJES") Hebt Gij het gevoel te leven achter een traliehek DF AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY Jiunsi en Wetenschap De roomsch-katholieke parochie viert feest. Een feest van wel drie dagen lang. En met alle recht kan ze dit doen doordat her dacht wordt, het 25-jarig pastoraat van den heer P. Nieman. Mocht het vorig jaar nog zijn 40-jarig priesterfeest herdacht worden, thans herdenkt men, dat deze algemeen be minde en gewaardeerde man een kwart eeuw in Schoorl zijn parochie als herder heeft ge diend. Een feestcommissie aan wier hoofd notaris Pinxter en een eere-comité onder voorzitterschap van burgemeester van Fri- dagh hebben lang niet stil gezeten Zaterdagmiddag werd de jubilaris in open landauwers vanaf het station in de gemeente ingehaald. Voorafgegaan door een groot aantal ruiters te paard en begeleid door bo vengenoemde commissies ging de tocht naar de pastorie. Schoorl's fanfarecorps liet on vermoeid de tooncn der muziek daveren ge durende de geheele lange reis. Na aankomst een kort lof in de kerk, waarna men in intie- men kring in de pastorie bij elkaar bleef. Zondagmorgen de plechtige hoogmis, waarbij de pastoor geassisteerd werd door de priesters Louter en Meereboer, beiden zonen van de parochie, welke gedurende het pas toorschap van den heer Nieman tot priester zijt gewijd Het uitstekende kerkkoor zong een feestcantate in Hollandschen tekst den jubilaris toe, terwijl pater Louter de feest predikatie hield en in gevoelvolle woorden den jubilaris toesprak. Ook de deken was aanwezig. 's Middags te 2 uur was er een plechtig lof, terwijl daarna receptie werd gehouden in het r.k. Vereenigingsgebouw, waar een bui tengewoon druk bezoek was. Deken Rengs sprak hier den jt ilaris toe. Andere tosepra- ken volgden. Des avonds v as er een geestelijke bijeen komst voor ouderen en genoodigden in het Vereenigingsgebouw dat stampvol was ♦oen de pastoor met zijn familie werd binnen geleid. De voorzitter der feestcommissie, de heer Pinxter, sprak een openinigswoord en felici teerde den jubilaris namens de leden van de parochie, deed dit begeleid gaan van een feestgave in enveloppe. Hierna zong een dub- ibelmannenkwartfet, waarna burgemeester van Fridagh namens het eere-comité en na mens de burgerlijke gemeente den jubilaris toesprak, hem bovenal huldigde als een goed en nobel mensch die ook weet mede te leven in de nooden van andersdenkenden. Door het comité was onder de niet-katholieken geld ingezameld en het was spreker een bui tengewoon genoegen om in couvert ook deze gave te kunnen aanbieden, vooral ook door dat de pastoor met deze gelden zulk een imooie bedoeling had. Ook werd nog op zeer aardige wijze het woord gevoerd door pries ter Meereboer en door het hoofd der bijzon dere school, den heer Tromp. Levensliedjes werden gezongen door de aanwezigen, natuurlijk allen ter eere van den pastoor, terwijl het verdere van den avond werd gevuld door een tooneeluitvoering „De dageraad des Heils", mysteriespel in 4 be drijven door dr. Max Gmachl uit Weenen, een goed vriend van pastoor Nieman. Het zou te ver voeren om dit godsdienstig spel in dit kort bestek uiteen te zetten. Genoeg zij het, dat het op loffelijke wijze door jongelie den van de parochie werd vertolkt. Ook het kwartet liet zich nog eens hooren, gaf nog een toegift en oogstte verdienden bij val. En toen betrad de jubilaris het podium, om allen te danken. Hij deed dit op de hem eigen en eenvoudige wijze en wilde alle hulde niet voor zich houden. Zooveel had hij niet verdiend. Er was nog een tweede jubilaris die veel had gedaan, niet alleen voor hem, doch ook voor de kerk, 't was zijn huishoud ster, mej. Schermer, die ook 25 jaar in de pastorie had doorgebracht. Waardeerende woorden kreeg ze van den bejaarden pastoor te hooren. Wel was „Aaltje", want alleen zóó kent men haar, iemand geworden welke zoo langzamerhand het bewind meer in han den nam, ter illustratie: in den beginne voerde Aaltje de kippen „van den pastoor", na verloop van jaren sprak ze als ze dit gedeelte van haar taak ging vervullen van „onze kippen", thans gaat ze „haar" kippen voeren. Doch als men 25 jaar lang trouw de goede zaak heeft gediend, dan, zoo zeide de pastoor, Iben ik verplicht iets door de vingers te zien. Zoo ging net door, het ging op de manier wanneer men terloops iets vertelt, doch dit hartelijk praatje gaf eigenlijk een kijk zooals pastoor Nieman in wezen is. In feestvolle stemming sloot de voorzitter te 12 uur het feest. Vergeten we niet te zeg gen dat de heer Hopma- ook niet werd ver geten, waar deze bijna 25 laar lang voor wind heeft gezorgd als het kerkorgel moest- spelen. En nu, Maandag was het feest voor de jon geren. Te halfdrie l,rderfeest en 's avonds in net vereenigingsgeNntw voor de jongelui. Ook dan zou het zeker weer gezellig zijn, daar dan een speciale hulde van „Aaltje zou plaats hebben. KOEDIJK. Maandagavond werd door de Coöpera tieve aan- en verkoopvereeniging Koedijk met de N.V. Vereenigde Kalimaatschappij Am sterdam ren filmavond gegeven in het lokaal van den heer Jb. Groot. De leiding was bij den heer P. Zwetsman, voorzitter der aan- koopvereeniguvg. Deze opende met een woord van welkom en gaf het woord aan den heer Balk die de kali-bemesting behan delde. Wij hebben rekening te houden met de opbrengst der bedrijven Wij kunnen bemes ting geven met natuurlijke meststoffen, doch het is noodig dat wij kunnen beschikken over kunstmest. Wij kunnen met kunstmest de vier voornaamste benoodigde bemesting- stoffen geven, stikstof, fosfor, kali en kalk, dit is ten harmonisch gehe 1. Afgelegen stukken land kunnen het gemakkelijkst met kunstmest bewerkt worden. Spr. behande'de voor deze plaats de kalibemesting op den kleigrond. De vraag komt naar vorenis de kali m den kleigrond opneembaar. Dit is een zeer belangrijke vraag, en vooral merkbaar bij den aardappeienbouw bij het blauw of zwart worden. Daarvoor is een ruime kalibemesting noodig. Ook de brande- righeid in de kool is een gebrek aan kalibe- mestingkaïniet. 20 en 40 pd. kalizout, patentkali en zwavelzure kali. dat is de kali, waarover wij kunnen beschikken. Het is noodig dat wij die verhoogen. Dit is in het omdat Gij gedwarsboomd wordt in Uw vrijheid van handelen, omdat Ge niet kunt uitgaan, elk plan moet opgeven, doordat telkens martelende hoofdpijnen U overvallen en voor U een dag doen verloren gaan. Als Uw arm hoofd bonst, Uw slapen kloppen en borende pijnen door geheel Uw hoofd gaan, dan zullen AKKER-CACHETS voor U uitkomst brengen. Nederlandsch Product Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier zult Ge Uw hoofdpijn voelen wegtrekken en ruit Ge U weer prettig en behaaglijk gevoelen. Het is uitgesloten, dat een "AKKERTJE" U niet zal helpen, want al nemen ze de oorzaak van Uw lijden niet weg, waarover Ge Uw arts moet raadplegen, ze helpen U in ieder geval dadelijk van die onuitstaanbare pijn af. AKKER-CACHETS ("AKKERTJES"), een gelukkige samenstelling van Apotheker Dumont, met een verrassend snelle werking bijt Hoofdpijn, Kieipijn, Spierpijn, Rheumatische pijnen, Len denpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn, Migraine, Neuralgie. Volgens recept van Apotheker Dumont. Slechts 50 cent per 12 stuks. noodig dat wij dat verhoogen. Dit is in het belang van de verbruikers om die voor het product te behouden. Voor een intensief bedrijf is een ruime bemesting noodzakelijk. Spr. wees op het nut van het volgen van cursussen. De film toont het winnen van kali en de berei ding. Op duidelijke wijze zagen wij ver schillende bewerkingen waarbij de noodige toelichtingen gegeven werden. Daarna kregen wij een komische film: „Wie bouwt de beste piepers", wat tevens een reclame was voor de kali-bemesting. Hierna volgde nog een kom-sche film, die tevens een aan wijzing gaf van de bemesting voor bieten met kali. Applaus was het loon van het gevene. De voorzitter gaf gelegenheid tot het stellen van vragen. De heer Jb Stam Nz. vroeg naar den in vloed van kali op bewaarkool. De heer Balk gaf uitvoerige inlichtingen. De ervaring is dat kali bewees dat de be waarkool langer goed bleef. De heer Schipper vroeg naar de schade van de chloor voor de aardappelen uit kalizout of patent-kali. Voor den smaak is patent-kali het beste. Dit is voor de kwaliteit zeer noodig. De voorzitter besprak de daling der kali- prijzen en vroeg of dat komt door de Spaansche kali. of dat er andere oorzaken zijn. Ete heer Balk zeide. dat de kali-prija niet 'hoog is. De productieprijzen gingen veel hooger in de goede jaren, maar de kali- prijzen bleven constant en hadden geen ver- nooging. De Spaansche mijnen komen niet als red ders der boeren, de twee mijnen spelen op de wereldmarkt geen rol. Door beide partijen wondt er veel geld verloren. Spr. adviseerde: Houdt harmonie in uw bemesting. Hierna sluiting door den voorzitter met dank voor het gebodene. In opdracht van den regeeringscommissa- ris mag de inventarisatie der stapelproducten met haar hoeveelheid niet bekend gemaakt worden. Maandagmorgen stonden bij den corres pondent der Arbeidsbemiddeling ingeschre ven 78 werkzoekenden. HEILOO. Onze correspondent schrijft: Naar het schijnt wijst alles er op dat de Commissie voor werkverruiming in casu steunverleening aan werkloozen een andere werkmethode zal toepassen, welke (zij het dan vermoedelijk van tijdelijken aard) ook voor de tuinders zal gelden. Zaterdagmiddag van 3 uur tot bijna 6 uur heeft de commissie ten raadhuize zitting gehouden en alle personen die tot de werk loozen gerekend kunnen worden, zijn aan een verhoor onderworpen. Er is namelijk ge bleken dat aan meerdere personen ten onrech te steun is uitgekeerd oï te veel is uitgekeerd, omdat men „vergeten" had om de gezinsin- komsten of bedrijfsinkomsten op te geven. Bovendien moesten velen, van wie men niet zeker wist of hun opgaaf juist was, opnieuw een biljet invullen, waaruit dan zal blijken of het opnieuw in te vullen biljet klopt met het vorige. Tevens is hun schriftelijk ter ken nis gebracht dat indien er fraude is gepleegd men van werk en steun kan worden uitgeslo ten, onverminderd proces-verbaal. We heb ben hier en daar eens geïntormeerd, doch het blijkt dat meerdere personen misbruik hebben gemaakt van de onwetendheid van de commissie En nu de gemeente blijkbaar niet meer in het geld „zwemt", zal men zui nig gaan doen. In de geheime raadsverga dering is wel komen vast te staan dat de ge meente niet op den ouden voet kan doorgaan en dat men andere maatregelen moet nemen. Het aantal werkloozen is hier groot (meer dan 100 personen) en iedereen zal het toe juichen dat de gemeente de werkloozen helpt, doch aHes heeft zijn gr^nzetj. We hebben Maandagmorgen de moeite genomen om eens te zien wie er komen stempelen. We trof fen er ook een man aan met zijn zoon (de laatste per motorfiets met een mooie leeren jekker aan) die den geheelen zomer met zijn zoon aan de St. Willebrordusstichting werk zaam was. En een gezin van 4 personen waarvan 3 verdienen. We weten niet of der gelijke personen ook voor werk of steun tn aanmerking komen, doch als dat zoo is zou eerder de middenstand een beroep op de ge meente kunnen doen. We zeggen dan maar: „alles komt op de gemeente af" en men zegt vrij algemeen: in Heiloo is de werkverschaf fing en steunverleening perfect geregeld. Ook bereikte ons van werkloozen de klacht dat men hier zonder systeem werkt Wie tot de vriendjes behoort komt haast altijd aan het werk. We konden betrouwbaarheid niet controleeren, doch weten wel dat de werkver- deeling niet juist kan genoemd worden, al geven we graag toe dat het voor de commis sie moeilijk is. Gelukkig komt er (dat geldt in 't algemeen) een kentering. Zij die het ge noegen hebben om de belasting te mogen opbrengen, hebben ook het recht om van den raad te eischen, dat alleen zij werk of steun krijgen, die het verdienen. Voor het gebouw Sport en Kunst Is thans een vaste commissie benoemd bestaan de uit 2 bestuursleden van de V. V. V. en 3 heeren die een of meer avonden per week in het gebouw repeteeren of werken. De commissie bestaat uit de heeren W. Visser, G. Smits, J. P. Groot, H- E. Bor- jeson en J. H. Hopman. NOORDSCHARWOUPE. Zondagavond werd door de tooneelver- eeniging „Oefening Kweekt Kunst" van Zuid- scharwoude een openbare uitvoering gegeven in Concordia. De tijdsomstandigheden in aanmerking nemende kon de opkomst redelijk genoemd worden. Opgevoerd werd het tooneelspel „De Spaak in t Wiel" van Jo van Ammers Küller. Het stuk speelt zich af in het kleine stadje Nijverdorp, in het huis van den groot industrieel Lucas Valck, die als weduwnaar samenwoont met zijn zoon Pim en waarbij de huishouding wordt waargenomen door de beide zusters van Lucas Valck, Aleida en Laura. Ook de opvoeding van Pim is aan hen toevertrouwd, Pim de H.B.S.leerling, die zijn schoolwerk verwaarloost en zijn tijd door brengt met het spelen en componeeren van pianomuziek. Er komt een groote verandering doordat Pim's vader weer gaat trouwen, n.1. met Ma- rie Louise de Neuville, een meisje dat met het geven van pianolessen haar brood tracht te verdienen. Oit brengt een groote verandering teweeg. E)e beide zusters van Lucas Valck voelen zich hierdoor achteruitgezet nu er een nieu we meesteres in het huisgezin komt. Ook Pim kan niet aan zijn nieuwe moeder gewennen. Dit alles is oorzaak dat er aan de goede har monie wel wat te wenschen overblijft. Pim wordt op een zekeren dag van school naar huis gezonden met gevo'.g, dat zijn va der hem 't pianospelen veihiedt en den sleu tel van de piano aan zijn moeder geeft. Als deze laatste een stukje speelt, dat Pim ge componeerd heeft komt Pim de kamer binnen en wijst haar op een fout die zij met het spelen maakt. Hierdoor wordt het ijs gebro ken en komen zij tot elkaar. Het einde is dat Pim zich geheel aan de muziek gaat wijden. Wij kunnen niet anders zéggen dan dat er heel aardig spel gegeven is, in aanmerking genomen, dat de vereeniging nog maar kort bestaat. De uitspraak liet nu en dan wel eens te wenschen over, maar dit zal naar wij ver trouwen in de toekomst wel beter worden. De regie zoowel als de grimeering waren goed verzorgd. Het geheel was een mooie avond en een gezellig bal was het slot. Onze plaatsgenoot, de heer D. de Kraker, is te Arnhem geslaagd voor commies. TEXFL. Ten bate van het crisiscomité in deze ge meente is een uitvoering gegeven door leden van de oude tooneelvereeniging U.D.I. Bur gemeester Oort sprak het openingswoord. De groote zaal was geheel bezet, zoodat aan genoemd comité stellig een aardige som als batig saldo zal worden afgedragen. WIERINGER WAARD Als een bijzonderheid kan zeker worden vermeld, dat bij den heer H. K. Koster, al hier, thans nóg voor de tweede maal fram bozen worden geplukt van den kouden grond De heer P. S., alhier, werkzaam aan de kaasfabriek „De Volharding", had Zondag middag bij een voetbalwedstrijd Anna Paulowna het ongeluk breken. zijn te Anna been .c WTERfNGEN. Naar wij vernemen zal met het verstrek ken van rundvleesch in blik op 4 Dec. a.s. een aanvang worden genomen, terwijl met het distribueeren van goedkoope margarine waarschijnlijk Zaterdag a.s. reeds wordt be gonnen. SCHERMERHORN. De wintervermakelijkheden werden Zon dag geopend door een uitvoering van het symphoniegezelschap „Polyphonia", onder directie van den heer G Anderson te Alk maar. De zaal was vrij goed bezet; de ge huwde werkloozen hadden vrijen toegang. In afwijking van wat wij van Polyphonia zijn gewend, was de keuze van de nummers dit maal meer populair, in den geest van het publiek. Enkele nummers met zangbege'ei- ding door mej. G. van der Oord voldeden zoo uitstekend, dat het applaus om een herha'ing vroeg. Het slotnummer, een potpourri, werd door het publiek meegezongen. Poly phonia speelde uitstekend. Ook de voordrach ten met zang, ter afwisseling door dames leden en de jonge garde gegeven, voldeden zeer goed. Mooi was een muzieknummer, geven door jonge leden, leerlingen in op ding. Het geheel was een aangename avond ter wijl een gezellig bal het slot vormde. SCHAGEN. De chauffeur H. K. alhier, die zijn rij wiel op het erf van een woning aan het Ox- hoofdpad had geplaatst, bemerkte toen hij deze woning na eenige uren verliet, dat zijn rijwiel was verdwenen. De politie stelde een onderzoek in doch tot heden zonder eenig resultaat BEVERWIJK. -P6 ?*uc'aje verkoopingen van bloembol len bedrijven in de omgeving van Beverwijk houden nog steeds aan. Thans zijn het de bedrijven van J. A. v. Zanten te Heemskerk aan Duin en van C. Nieuwland te Wijk aan Zee en Duin, welke t/o. van notaris Brem- mers, resp. te Heemskerk op 7 Dec. en te Beverwijk op 14 d.o.v. onder den hamer ko men. Beide bedrijven met de opstallen zijn ruim 1 H.A. groot. DE STREEK. Met den handel in sluifkool gaat het hier nog zeer slecht. Van de gele kool, met een niet onbelangrij'ken aanvoer, draait vrijwel alles door. Voor dit vroeger zoo gewilde ar tikel is thans geen kooper te vinden. Roode kool geldt f 1-30f 1.80; witte D.60— f 1.50 per 100 stuks. BERKHOUT. Volgens een voorloopig gemaakte be» rekening zal de korting voor deze gemeente uit 11 et Gemeentefonds voor het uitkeerings- jaar 1 Mei 1934—1 Mei 1935 bedragen 2 pet., of ongeveer 284. OPMFFR. De raad der gemeente heeft de begroo ting van het Burgerlijk Armbestuur aange nomen, sluitende met een bedrag van 486.10. BROEK OP LANGENDIJK. Door den gemeente-veldwachter is in verband met de evenredige vrachtverdeeling op de binnenscheepvaart procesverbaal op- gemaakt tegen een schipper uit den kring Purmerend, welke alhier een schuit hooi, be stemd voor veevoeder laadde, hetwelk ver boden is, daar in den kring Alkmaar vol- doende schippers aanwez'g waren om deze vracht te verschepen. Door het Mannenkoor ,,de Lofstem" is besloten deel te nemen aan het concours het welk gehouden zal worden te Scheveningen, waarbij dan uitgekomen zal worden in de afdeeling Uitmuntendheid. VITAMINE C. De ook hier te lande zeer bekende Hon- gaarsche geleerde Szeat Geörgyi. heelt het initiatief genomen tot een internationaal on derzoek naar het vitamine C in zijn beteeke- nis voor de lichaamsfunctie en het lichame lijk welzijn. EEN BEGRAAFPLAATS UIT DEN KAROLINGISCHEN TIJD. In de heide onder Nunspeet, naar den kam van Putten, ten Noorden van den straatweg, heeft de grintgraver Hendrik Keizer een oude begraafplaats ontdekt, welke de kunstschil- derarchaeloog J. Bezaan te Putten definieer de als een grafveld uit omstreeks 800 na Christus. Deze dateering blijkt voornamelijk uit den aard der voorwerpen, welke bij de onteraving bloot kwamen. Het ontgraven der omvangrijke begraaf plaats, waarvan reeds ettelijke vierkante meters zijn blootgelegd, geschiedt voor reke ning van de „Stichling tot behoud van Prae-Historische Cultuurmonumenten in Gel derland" gevestigd te Arnhem. De resul taten daarvan werden dezer dagen getoond aan een groot aantal leden van genoemde stichting, alsmede van de vereenigingen „De Graafschap" en ..Felua". In den eUen-gee] gekleurden zandbodem, op ongeveer drie-kwart meter beneden het maaiveld, zag men duide'ij'- de zich "-rijs af- teekenende sporen van de in den loop van elf eeuwen bi;na geheele vergane menschen- lijken, zoowel van volwassenen als van kin deren. Als een merkwaardigheid bespeurt men om enkele der :n den vorm van en rechthoek aangelegde graven, cirkelvormige sporen van ongeveer een voet breedte; klaarblijkelijk zün het standsooren eener vroegere houten omheining, we'ke waarschijnlijk een reli- gieuse beteekenis had. Naast de begraving der lijken had blijk baar ook verbranding plaats. Getuige een aantal brandurnen, gevuld met gecalcineerde beenderen, welke tevens oo hetzelfde niveau varen bijgezet. Den beter-gesitueerden wer den bij de teraardebestelling ..bijgraven" medegegeven. Daarvan getuigen ook dit maal de voorwerpen, op de lijken gevonden, en vnor'^opU ten huize van den heer Bezaan ondergebracht. Daaronder treft men aan: Frankische zwaarden in scheede, strengen gekleurde kralen, bronzen gordelklampen, fibulae, met radstempel bewerkt vaatwerk, bronzen han gers, bronzen oorring, een tweetal fraai ge ornamenteerde bronzen knoopen, een Fran kisch muntje van goud, waaraan een gouden oogje is aangebracht en dat blijkbaar als hangs eraad heert dienst gedaan, een bron zen kruisje. op de armen waarvan als ver siering een zonnebeeldje met centraalpunt is aangebracht, een fraaie en in prachtige kleu ren geëmailleerde groote kraal, in den vorm van een spinsteentje. De voorwerpen blijven het eigendom der gemeente Ermelo en zullen worden tentoongesteld in de Oudheidkamer te Harderwijk. isschien had Wo-Wang wat hard gesproken of wel was ie amee niet gewend om een Chinees en een neger tegelijk e zie°> 111 e geval het beest werd schichtig en de witte man- tel rolde er af voor hi, er op bedacht was. „Gauw Simmy", riep Wo-Wang, volg mijn voorbeeld, trokken zich aan de dekkleeden en koorden, die op zij afhingen, op en zaten met veel inspanning tenslotte op h®t dier, elkaar stevig vasthoudende, „Hort sik, zei Wo-Wang w» Simmy klakte met zijn tong, of er een zweep knalde.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6