van KRUSCHEN. GRATIS PROEF-AANBOD Het lijk is naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. Het Bredasche parket was spoedig ter plaatse teneinde een onderzoek in té stellen. In afwachting daarvan kon men leen verdere inlichtingen verstrekken. MINISTER MARCHANT BIJ DE DOOFSTOMMEN. De minister van onderwijs heeft gistermor gen een bezoek gebracht aan het instituut voor doofstommen te Oron ngen De minister heeft het onderwijs in enkele klassen van de doofstommensehool bijgewoond en daarna de ambachtsschool, de vakschool voor meisjes in het instituut en het internaat bezocht. Hij heeft zijn groote ingenomenheid betuigd met het onderwijs en de verzorging der kinderen en zijn bewondering uitgesproken voor net geduld en de toewijding, waarmee doof stomme kinderen tot bruikbare leden dei maatschappij woruen opgevoed. DE N.S.B. EN DE SOCIALISTISCHE JODEN. De heer Kupers, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van binnen- landsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Acht de minister het te vereenigen me, de plichten, die op den burgemeester eener Nederlandsche gemeente rusten, dat deze m het openbaar zich in beleedigenden vorm uit laat over een groep van de Nederlandsche bevolking, zooats blijkens een verslag in het dagblad ..de Zeeuw" van 22 November j-I. in een te Goes gehouden openbare vergade ring van de Nationaal-Soclalistische Bewe- wing de heer C van der Voort van Zijp heeft gedaan door te zeggen: „De N. S. B. predikt geen antl-semitisme maar wel protesteert zij er tegen, dat mei name de socialistische joden, bijv. in het Amsterdam8che gemeentebestuur, zulk een onevenredig grooten invloed hebben. oor dergelijke joden, die de Nederlandsche ar beiders hebben geëxploiteerd, die alles, wat ons heilig is, naar beneden halen en die er op uit zijn de best bezoldigde baant-es te krijgen, is in Nederland geen plaats. 2. Indien de minister van oordeel is, dat deze uitlatingen niet toelaatbaar zijn. is hij dan bereid mede te deelen, welke maatregelen hij denkt te nemen om een herhaling van het ijl vraag 1 vermelde feit tegen te gaan? GEBRUIK VAN WAPENEN. Door rijksveldwachters om bestuur ders van motorrijtuigen te doen stoppen. De minister van justitie heeft blijkens me- tfedeeling in het algemeen politieblad aan de procureurs-generaalwnd. directeuren van politie, onderstaande aanschrijving gericht: In verband met het feit, dat het vooral in de grensstreken veelvuldig voorkomt, dat be stuurders van motorrijtuigen geen gevolg Te ven aan het door de politie gegeven bevel te stoppen, is, mede gelet op het bepaalde in ar tikel 51, eerste lid, van de Instructie voor het personeel der rijksveldwacht, de vraag gere zen, of het den rijksveldwachters geoorloofd is eventueel van hun wapenen gebruik te ma ken, ten einde bestuurders van motorrijtui gen, die niet voldoen aan de in artikel 27 der motor- en rijwieiwet bedoelde vordering het rijtuig te doen stilhouden, daartoe te nopen. Deze vraag kan in beginse. moeilijk an ders dan beevstigend worden beantwoord Wanneer toch de bestuurder van een motor rijtuig niet voldoet aan de in art. 27 der mo tor- en rijwieiwet bedoelde vordering is hij alleen reeds daardoor verdacht zich te heb ben schuldig gemaakt aan een overtreding als bedoeld in ar. 29, lid 4 dier wet, onver minderd eveentueele verdenkingen van andere strafbare feiten. En wanneer een derge ijke verdachte zich, rijdende in het door hem be stuurde motorrijtuig, verwijdert en zich zoo doende aan de gevolgen van de door hem ge pleegde overtreding onttrekt of tracht te ont trekken, kan gevoeglijk worden gezegd, dat hij ontvlucht. Intusschen moet uiteraard met het gebruik der wapenen in gevallen, als te dezen be doeld, groote voorzichtigheid worden be tracht. Derhalve schijnt het mij wel van be lang dat bij deze door mij wordt bepaald dat bij niet voldoen aan de vordering, in art 27 der motor- en rijwieiwet bedoeld alleen dan van de wapenen gebruik mag worden gemaakt, wanneer de navolgende voorwaai aen vervuld zijn lo. dat het redelijkerwijze uitgesloten moei worden geacht den bestuurder door minder gevaarlijke midde'en te bewegen het motor rijtuig te doen stilhouden; het gebruik der wapenen bliive met andere woorden een uiterste middel 2o. dat redelijkerwijze mag worden aange nomen dat de bestuurder wi'lens en wetens niet aan de vordering voldoet en tevens mort begTepen hebben, dat die vordering werd ge daan door een daartoe bevoegd ambtenaar 3o dat er gegronde redenen bestonden om stilhouden van het motorrijtuig te verlangen Als zoodanig komt in het bijzonder in aan merking het vermoeden, dat de bestuurder van het motorrijtuig, of wel een andere in zittende, zich nog aan een ander strafbaar feit schuldig maakt o heeft gemaakt dan het enkele niet voldoen aan de vordering stil te houden. „DAN VALLEN ER LIJKEN". Worsteling in het De ventersch stad hots. Dezer dagen verscheen ten gemeentehuize te £>eventer een man, die den burgemeester wilde spreken. Hem werd echter medege deeld, dat de burgemeester hem met kon ont vangen. De man bleef aadringen en toen men hem nogmaals aan het verstand bracht, dat hij niet kon worden ontvangen, liep de man, onder het uitroepen van „Dan vallen er lijken!'' de trap op naar de burgemeesters kamer. Een van de boden liep hem achterna, greep den ongewenschten bezoeker en beiden rolden van de trap. Er ontstond een wors'e lig, waarin zich ook een tweede bode en daai na een agent van politie mengden. Het ge lukte tenslotte den indringer te overmeestt ren en hem in het politiebureau ter kalmet- ring op te sluiten. in TEGEN DE TUBERCULOSE. Medisch onderzoek van onderwijzend personeel. Bij de gemeente Den Haag is een regeling voorbereiding, waarbij alle aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen met betrek king tot het voorkomen van tuberculose zul len worden onderzocht bii de geneeskundige keuring vóór hun aanstelling. COLLECTIEF CONTRACT BLOEMBOLLENBEDRIJF. De Bond van werkgevers in het bloembol- enbedrijf heeft het collectief contract, dat 1 Maart 1934 eindigt, aan de landarbeiders bonden opgezegd. De werkgevers zijn van oordeel, dat het contract, met de daarbij be- hoorende reglementen voor pensioen- en kinderbijslaT'ondsen niet ongewijzigd kan worden voortgezet. BEWAARLOON CONSUMPTIE AARDAPPELEN. Met Ing. van heden moet voor geleverde partijen consumptie-aardappelen aan verbou v.ers een bewaarloon worden vergoed van 10 ct. per 100 K.G. voor kleiaardappelen en ct. per 100 K G. voor zandaardappelen Consumptie-aardappelen mogen dan dus door verbouwers niet worden verkocht en af geleverd beneden de voor de verschillende groepen gestelde minimum richtprijzen plus dit bewaarloon. Indien U Kruschen nog steeds niet gepro beerd hebt probeer het dan nu eens op kosten van de fabrikanten. Zij hebben thans voor een beperkten tijd een aantal speciale „reuzen" pakken verkrijgbaar gesteld, waar door het U gemakkelijk wordt gemaakt de werking van Kruschen zelf eens te ondervin den. Vraag dus uw apotheker of drogist naar het „reuzen" pak h f 1.60, voordat deze alle zijn uitverkocht. Dit pak bevat namelijk den gewonen flacon Kruschen 1.60 en nog een aparten proef- flacon, welke voldoende is voor ongeveer een week. Open eerst den proefflacon, probeer dezen en waaneer U daarna oiet volkomen overtuigd bent, dat Kruschen alles doet wat er van beweerd wordt, is de gewone flacon nog ongeschonden. Breng dezen terug. Uw apothe ker of drogist is gemachtigd U uw heele uit gave 4/1.60 onmiddellijk en zonder omwegen terug te betalen. U hebt Kruschen geprobeerd zonder dat het U iets kostte Kan het gemak kelijker? Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverfakking de naam Rowntree Handels-Maatschappij Amsterdam voorkomt. overeenkomstige tijdvak van 1932 steeg het aantal ingeschreven personen bij oOO orga nen met rond 11,3 procent. NEDERLANDSCH CREDIET AAN FRANSCHE SPOOR. Door een Nederlandsch bankiers-syndicaat onder leiding van de Ned. Handel Mij. en de fa. Mendelssohn Co. is aan de Spoor weg Mij. Etzas Lotharingen een crediet van 10 mill. verstrekt. DIEFSTAL UIT EEN JUWELIERS ZAAK. Voor drie mille aan diamanten gestolen. Althans, zoo zegt de eigenaar. Gisternacht constateerde een agent van politie, dat in een kleine juwelierszaak, aan de Weteringschans bij de Vijzelstraat te Am sterdam de deur open stond. Deze deur geeft toegang tot een halletje, dat door een van glasruit voorziene deur was afgesloten Deze ruit bleek uitgesneden te zijn. De eige naar. een Duitscher, heeft aan de politie van het oureau Leidsctheplein medegedeeld, dat eenige gezette diamanten, welke, naar hij opgaf, een waarde van ongeveer drieduizend gulden vertegenwoordigen, gestolen zijn. Hij vermoedt dat onbekenden zich in zijn zaax hebben laten insluiten. Het is verder geble ken, dat in de zaak een brandkast met alarm signaal aanwezig is, waarin bij het sluiten der zaak eventueel alle voorwerpen van waarde kunnen worden opgeborgen. In het onderhavige gevai was dit echter niet ge schied! NA DEN BRAND OP DE „INDRAPOERA". Men was gistermorgen bezig met het op nemen van de schade, die aan boord van de „Indrapoera" is aangericht. Van den wal af is er van den brand op het schip niet veel te zien. Uit het achterruim is de tabak gelost, die zich daar nog bevond Ook bij het betreden van het schip valt er aanvankelijk weinig te bespeuren van den brand. In de gangen, waar de hutten liggen, is alles bespaard ge bleven Zoodra men echter de trappen opgaat naar de salons eerste klas en naar het boven dek komt men op het terrein van den brand Ock hier ziin de d-kken gespaard gebleven, maar van het inwendige van de salons, de i nevenvertrekken van het dekhuis, het stuur huis en de hutten aer officieren is niets over- geb'even. Ove.al op het dek liggen half verkoolde, natte kapokmatrassen verspreid, die in de salons waren geworpen, omdat het schip naar het dok zou zaan. Vervangen door de ,£lamat". De directie van de Rott. Lloyd beraad slaagde gistermorgen met de assuradeuren en experts. De schade kan waarschijnlijk niet geheel worden hersteld in den tijd, die bestemd waj voor de veranderingen, die aan de voorziide van de „Indrapoera" zouden worden aangebracht. In Januari zou het schip in ballast naar Indif varen om in Maart vandaar een extra-reis naar Neder land te doen. waarna het in April een eerste gewone reis met passagiers van Rotterdam zou aanvangen De gewone dienstregeling wordt waargenomen door de .Slamat" die daarvoor van te voren reeds in gereedheid was "ebrachi. hoelang de voorzieningen, die een algeheele vernieuwii g en ook meubilee- ring der sa'on? inhoud' zu'len duren, valt op het oopenhi'k raoeiliik te zengen Men ment echter wel. dat het «chip in April tegen den tijd wanneer het in den gewonen dienst van Rotterdam zal varen, gereed kan zijn. ontbrekende 16.690 te vinden dc het ta rief der personeele belasting te verhoogen tot 150—200 opcenten. De Raad moest dus voorzien in een totaal ongedekt tekort ad 133.000. De voorstellen van B. en W. von den algemeen bestrijding. Na lange discussie volgde een groot aan tal stemmingen, waarbij o.a. de straatbelas- ting verworpen werd, de voorgestelde sala riskorting aangenomen en de opcenten op de personeele belasting (thans 60—150), wer den verhoogd tot 100—180. Ten slotte bleek, nadat de begrooting was afgehandeld nog te voorzien in een bedrag van 79.000. De voorzitter betreurde het gebrek aan sa menwerking en deelde op vragen uit den raad mede, dat de begrooting ongedekt wordt ingezonden bij Ged. Staten Deze zul len den Raad alsnog uitnoodigen de begroo ting sluitend te maken en als dit niet gebeurt zal de Regeering iemand aanwijzen, die de begrooting zal vaststellen. De begrooting, zooals ze door B. en W. was ingediend, werd hierna met 86 stem men verworpen. De raad besloot aan alle weridoozen een Kerstgave uit te reiken, groot 25 van hun uitkeering. STEEKPARTIJ TE VREESWIJK. Slachtoffer overleden. Gisternamiddag omstreeks vijf uur heeft zich op den Lekdijk te Vreeswijk een drama afgespeeld, hetwelk aan één persoon hei leven heeft gekost. Op dien tijd bevonden zich nabij het peil buis op den dijk twee oersonen, zekere Th van Houten en ziekere H. C. van Straten, bei den inwoners van Vreeswijk. Vermoedelijk in verband met een stroopereaangelegenheid is oneenigheid tusschen beide mannen ontstaan Wat er precies gebeurd is, is nog niet ko men vast te staan, doch op een gegeven oogenblik werd van S. met een vijl of een mes in de buikstreek gestoken, waardoor hij levenspevaarlijk gewond werd. De dader vluchtte daarna weg. Van S. kon strompe lend en met veel bloedverlies zijn woning be reiken, waar hii ineen zakte. Geneeskundige hulo was spoedig aanwezig, doch gistej- avond nop is het slachtoffer, gehuwd en va der van 4 kinderen, aan de orevolgen van de bekomen verwondingen overleden Vóór zijn dood kon van S. nog mededeelen. dat hij dooi van H. was neergestoken De dader is door de politie van Vreeswi'k in ziin woning Gear resteerd. Op het pemeentehuis is hem een voorlooplg verhoor afgenomen waarbij hij bekende de daad te he^-en oepleeGd Het onderzoek wordt voortgezet. Het par ket van Utrecht kwam gisteravond nog ter plaatse om een onderzoek in te stellen. EEN MERKWAARDIG HUWELIJK Dezer dagen heeft in het Huis van Bewa ring te Haarlem een merkwaardige trouw partij plaats gehad. Het betreft hier n.1. een Duitsch meisje, dat aldaar opgesloten zit. verdacht van strafbare handelingen gepleegd met haar pasgeboren kind. De zaak moet nog voor de rechtbank behandeld worden. Haar verloofde, vader van het intusschen over leden kindje, had het verlangen te kennen oegeven. wat ook de uitspraak van de recht bank moge zijn, met het meisje in den echt verbonden te worden. De ambtenaar van den burgerlijken stand te Haarlem, bijgestaan door zes getuigen heeft Woensdagnrddag het jonge paar in den echt verbonden. NAAR HUUR VERLAGING? Dc heer Drees pleit ervoor in de Tweede Kamer. Aan de noodzaak van huurverlaging heeft de Tweede Kamer gisteravond bij zondere aandacht geschonken Men was dankbaar voor de toezeggingen, welke de minister heeft gedaan, doch niet ge heel voldaan. Aan die onvoldaanheid gaf de heer Drees (s d ap.) uiting door een motie voor te stellen, waarin de Kamer overweegt, dat spoedige en in grijpende verlaging van de huren van arbeiaeiswoningen dringend noodzake lijk is en als haar oordeel uitspreekt, dat daartoe naast maatregelen ten op zichte van Woningwetwoningen, on misbaar zijn maatregelen tot verlaging van de huur van arbeiderswoningen in particulier eigendom, waarbij oa de in stelling van buurcommissies zal zijn te overwegen. Men zie verder onze rubriek „Uit het Parlement". DE GEMEFNTFBEGROOTING VAN WAGENINGEN. Door den raad verworpen De gemeenteraad van Wageningen heeft in een tweedaagsche zitting de begrooting voor 1934 behandeld. Zooa s B en w. haar hadden ingediend sloot zij, wat den gewo nen dienst betreft, met 1.338 975 in ont vangst en uitgaaf, onvocziene uitgaven 11 403. Na cüé samenstelling van het voor °n;w«P werd een tekort geconstateerd van u-Ti j' ter delil£inK daarvan werden ver schillende bezuinigingen voorgesteld, o a. een sa anskorting van 3 voor de gehuw den en d voor de ongehuwde ambtenaren en tevens de invoering van een straatbelas' ting. Nadat de begrooting was vastgesteld bleek, dat als gevolg van het besluit der re geering de bijdrage in de kosten der werk Toozenzorg te veriagen van 75 tot 46 de gemeente minder zal ontvangen 36 540 terwijl de vermindering uit het gemeenrr fonds bedraagt 13.150. totaal 49 690. B. en W. stellen voor de straatbelasting i verdubbelen, en deze nu op 12 der kada strale huurwaarde te brengen, voorts de nog EFRSTE NOVEMBF.R-PERSBERICHT WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING. Week van 6 lot en mei 11 Ncv. 1933 De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat de werkloosheid onder de 599000 leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigin gen in de week 6 t/m 11 November 1933 heeft bedragen 25,2 pCt. (vorige verslag i week 24,8 pCt.). In de overeenkomstige week van het laar 1932 bedroeg de werkloos heid 28 4 pf' Bij 1065 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 11 November 1933 in totaal 331391 werkzoekenden ingeschre ven, waaronder 315400 manren. In totaal waren werkloos 306282 personen, waaronder 2r584£ mannen. Op 28 October 1933 bedroeg het aantal ingeschreven werkzoekenden bij een ongever' gelijk aantal organen der openbare arbeids bemiddeling 323067. Hiervan waren werk loos 298298 pers - r en. Het totaal aantal ?n«?e'ltn('81 derha.ve sedert 28 October 1933 toege"omen met 8324; het aantal werk ten met 79P4. S.fdert 1? Auguttus 1033, toen 300381 de organen de*- openbare ar- ng stonden ^geschreven, is ersonen h; hfidsbemid'' het aantal NA AFLOOP BAL! Dansmoeilijkheden op het platteland- Het „Dansbesluit" zal een be lemmering zijn om te dansen, want wie zullen erkende leiders zijn? Ten gevolge van het nieuwe dansbesluit zal het veelbelovende „na afloop bal", verre weg voor het meerendeel der bezoekers het aantrekkelijkste deel van de uitvoering, bij vele vereenigingen ten plattelande van het feestprogramma geschrapt moeten worden, zegt de Tel. en het blad vervolgt dan: Voor de groote steden zal de bepaling „dat het dansen geleid moet worden door een daartoe door den burgemeester geschikt ge acht persoon" geen groote bezwaren opleve ren. Groote vereenigingen hegben altijd de gewoonte een bekend danskeraar te belasten met de leiding van het bal. En de organisa ties, die tot dusver zonder dansleiding leden en genoodigden lieten dansen, zullen zich de extra uitgave, door de wet vereischt. gaar ne getroosten, daar deze op het budget geen groote rol speelt. Geheel anders is het ten plattelande Daar is de dansleider vrijwel onbekend. En het zijn niet uitsluitend economische overwegin gen, die maakten, dat deze figuur liefst uit de plattelandsche balzaal geweerd werd „Wat doen wij met zoo'n vreemden eend in de bijt?" redeneerden de bestuursleden. „Wij blijven liever onder elkaar!" Men vergete niet, dat het platteland zijn dansleeraren uit de groote stad moet betrek ken. De plattela ïdsche jeugd geeft zich lie ver aan de dansgenoegens over buiten het oog van den vreemdeling. Men voelt zich gegeneerd. Daar komt nog iets bij Een bal is voor de plattelanders een gelegenheid om zich eens uit te leven en uit den band te springen. Juist om de jongelui binnen de perken te houden werd de bepaling van den verplichten dansleider in de wet apgenomen. Maar voor velen zal de vreemde pottekijker de pret bederven. Dat zijn aanwezigheid echter een heilzame preventieve werking heeft, is reeds gebleken. Van vechtpartijen is geen sprake meer nu het bal onder benoorüjke leiding plaats vindt, verklaarde een burgervader uit een onzer Noordhollandsche gemeenten. Vóór dien had het stedelijke ziekenhuis steeds daags na de ba'partij eenige paf-enten, die daar gelegenheid hadden op krachten te ko men na de inspannende knokpartijen, zon der welke het feest niet echt was geweest. Wie is Dansleider? De groote vraag is, wie mag als danslei der fungeeren? Een erkend danskeraar is de aangewezen man. De burgervaders, die meenden, dat men genoegeu zou nemen met een ieder, dien hii anwees, zijn reeds bedro gen uitgekomen. Want niet onduidelijk is te kennen gegeven, dat indien de geschikt gl adde personen geen waart org bieden ook inderdaad geschikt te ziin, in de wet za- worden opgenomen, dat s'echts officieel er kende dansleeraren als dansleider mogen d'engt doen. Het aantal is groot genoeg. Men heeft in ons land eenige te goeder naam en faam bekend staande bond-n en vereeni gingen van dansleeraren. die zeer kieskeurig zijn op het punt van het toe'aten van leden en waarvan het lidmoatschac een erkenning is van hun danstechnische bekwaamheid. Bovendien geven deze bonden een diploma Maar de leden zijn gebonden voor hun op treden een minimum honorarium te bedingen van tien gulden. Dit bedrag vormt voor me nige vereeniging een onoverkomelijke ver- hoeging van het bai-budget. Men heeft reeds hooge kosten voor een jazz-band. De minder financieel krachtige vereenigingen ten plattelande zullen de laatste verhooging aer kosten niet kunnen dragen. Om toch te gehoorzamen aan de wet had men er op gevonden, dat de „drummer" van de jazzband belast werd iret de leiding van het bal. Men zag den man dan van achtei zijn trom vandaan stappen ten einde een po 'onaise te leiden, om daarna weer zijn plaats in het orkest in te nemen. Elders is het voor gekomen, dat men den eigenaar van de zaal de leiding van het 1 al opdroeg. Zoodat het kon gebeuren, dat hij te midden van zijn drukke bezighe en als kastelein zijn plichten als dansleider waarnam. „Twee bier drie ouwe klare, zes koffie. Fox trott!!'/ hoor de men dan van achter de tapkast. Dat is de bedoeling niet van de wet en op dien weg zal men niet kunnen voortgaan, als men niet wil dat er ingegrepen wordt. Voor de erkende dansleeraren is het een vreugde, dat hun optreden officieel erkend en noodzakelijk gemaakt wordt. Er zal dezen winter zeker een ongekende vraag naar bal leiders ontstaan. De officieele bonden en vereenigingen zu'len zich hebben te beraden of zij niet tijdig te zorgen hebben, dat er geen bal za' zijn. dat wegens een tekort aan leiders niet kan doorgaan. En waar de ver eenigingen geen dansleider kunnen bekosti gen, daar overwege men een klein surplus op kostigen. Want men bedenke wel, dat op het platteland een tooneeluitvoering zonder „na afloop bal" onmogelijker is dan een bal zon der tooneeluitvoering! HET COLLECTIEF CONTRACT IN HET MEUBELBEDRIJF. De commissie van vertegenwoordi gers van werkgeversorganisaties In meubelmakers-, stoffeerders- en aan verwante bedrijven heeft namens Je loor daar vertegenwoordigde bonden, n.1. den Bond van Meubelfabrikanten in Nederland en den Ned. r. k Uanzebond van meubelfabrikanten enz. „S4. Reinol- dus", de collectieve arbeidspvereen» komst, welke 3 Maart 1934 afloopt, op. gezegd. AANVULLING OMZETBELASTING. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aanvulling van de omzetbelasting 1933. Aan de memorie van toelicbth t wordt het volgende ontleend: Vele fabrikanten hebben loopenda contracten na te komen die zijn gesloten op een tijdstip toen er van omzetbe.as- ting nog geen sprakae was en die dus bij het bepalen van den prijs met ae omzet belasting geen rekening hebben gehou den. De omstandigheid, dat zij de door hen verschuldigde omzetbelasting niet op de koopers kunnen verhalen, betee- kent voor hen een belangrijke schade. De minister acht het noodig deze niet- bedoelde gevolgen van de wet te voor komen Dit kan naar zijn meening het beste geschieden door in het algemeen aan fabrikanten, die rechtstreeks aan anderen dan fabrikanten 3n groot- en kleinhandelaren leveren, de bevoegdheid te verleenen de verschuldigde belasting te voldoen door gebruikmaking van plakzegels overeenkomstig artikel 9 eerste lid, onder op'egging van de ver plichting om alsdan een gezegelde fac tuur uit te reiken. Bestaat deze verplich ting voor den fabrikant, dan kan hij ver haal op den kooper uitoefenen op grond van artikel 8. De voorgestelde aanvulling heeft het voordeel, dat zij niet alleen een oplos sint' geeft voor moeilijkheden, die zich in het overgangstijdperk voordoen, doch ook voor de duurzame werking van 1e we, een regeling treft, welke, naar den minister bekend is, door vele fabrikan ten wenschelijk wordt geacht- Een tweede punt, dat bij de invoering der wet aanleiding tot moeilijkheden geeft is het volgende: Een fabrikant, die tevens importeur is van goederen, moet na de inwerking treding var, de wet van alle door hem afgeleverde goederen omzetbelasting betalen, ook van die welke hij vóór de invoering van de wet uit het buitenland heeft ingevoerd terwijl hij, die uitslui tend importeur van dezelfde goederen soort is, de vóór de invoering der wet ingevoerde goederen zonder betaling van omzetbelast'ng kan leveren Er dreiirt dus ten aanzien van gelijke goe deren een achterstelling van den fabri- tend omporteur is Deze ongelijkheid be tend mporteur is Deze ongelijkheid be staat alleen met betrekking tot de bij de inwerkingtreding van de wet arnwezige voorbaden: zoodra de wet werkt staan ingevolge het bepaalde bij art 18 eerste lii sub 2 fabrikant en importeur ten aanzien van de ingevoerde goederen op gelijken voet. Het srhijnt den minister wensche'ijk deze onge'Ukheid weg te nemen door opneming in de wet van een overgangs bepaling. VERVEFRSONGEVAI LEN. Aan de gevolgen overleden. Gisteravond is op nei stationsplein te Ahf sfoori een vrachtauto die beladen was m kippen bij hri plotselinge uvtwiiken voor een w drrdsier om?* slager.. T wee dn in zittenden weiden 'li* de cab:ne geslingerd en bekwamen een hoofdwonde Zekere van Doorn uit Vt oei ien die boven op de kisten met Kippen z»t wetJ eveneens van den autc geslingerd, waarpij hii een zware harsen schud-'ing op'Rp. In den afgeloopen nacht i» hij aan de gtvo:gen hiervii. overleden. BRANDSTICHTING. Het ond' -neV n»»r Gister -norgfkfr men brand in een villa aan de Wetering schans te Amsterdam e,.t u .generen, dat de brandhaarden op vele plaatsen zijn aan getroffen. Er hebben nog geen arrestatie» plaatsgehad, het onderzoek duurt voort niAiA ah i. Bestegen met 1 de éntrée om het honorarium van dezen 31010, dit is met rond 10,3 procent; in het I thans onontbeerlijken lunctionnaris te be- EEN ZWEMBAD TE EINDHOVEN. Voorschot van 340.000 van df, A. F. Philips. Daar de gemeente Eindhoven afwijzend beschikt heeft op het verzoek van de N-V. Sportfondsenbad tot het verleenen van een voorschot voor den bouw van een zwembad te Eindhoven, heeft dr. A F. Philips zj® bereid verklaard een voorschot van 340.000 te verschaffen. Dit voorschot zal uit de gel den van de spaarders afgelost worden. KORTE BERICHTEN. Wijlen mevr. A. C. H. ten Cate Fenno- ma, geb. Sichenga te Wolvega, heeft aan ot herv. gemeente aldaar 20.000 nagelaten, waarvan 12 000 aan het Diaconessenfonds. De gewezen employé van het Amstel- hotel te Amsterdam, tegen wien was gewaar schuwd, is te Eindhoven aangehouden, nij is naar Rotterdam vervoerd, omdat de man zich daar ter stede en in andere plaatsen schuldig gemaakt had aan oplichting. Te 's-Gravenhage is overleden, 76 jar® oud, luitenant-generaal der genie b. d. J. Stuten. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10