Het Rijksflagbraniiproces. HEILÜO. UITGEEST. - £uchtoaact Qemeettiecadea f £aatste icdditai RzcfUszaAen HEFFING VAN INVOERRECHT OP RUWE KOFFIE. Geen accijns op gebrande. Naar het „Nederlandsch weekblad voor kruidenierswaren" verneemt, zal de heffing op koffie, die de regeering bij de millioenen- nota in uitzicht stelde, worden gegoten in den vorm van een invoerrecht op ruw en niet van een accijns op gebrande koffie, zooals aanvankelijk in de bedoeling lag. Voor zoo ver de inlichtingen omtrent het plan gaan kan een invoerrecht van 0.25 per K G. wor den verwacht. Als vermoedelijke datum van inwerkingtreding der heffing wordt 1 Maart venoemd. INBRAKEN TE VOORBURG. Twee arrestaties. Den laatsten tijd werden vooral de stillere fcuurten van Va»rburg (Z-H.) door inbre kers onveilig gjemaakt. In enkele weken wer den zes inbraken gepleegd, waarbij het on derzoek echter weinig positieve gegevens op leverde. Wel hield de politie verscheidene verdachten aan, maar die bleken evenwel niet de daders te zijn. Dezer dagen op een avond ontdekte een bewoner van de Laan van Heldenburg twee individuen in den tuin van een overbuurman. Onmiddellijk waarschuwde hij deze en teza men troffen zij twyee mannen ter zijde van het huis aan, die, toen ze zieh ontdekt zagen, het hazenpad kozen. Gisteravond ontdekte een agent in burger in de Hoekenburglaan twee mannen, die aan het signalement beantwoordden. Hij hield hen aam en bracht hen naar het politie bureau, waar de twee bewoners van de Laan van Héldenburg hen pertinent herkenden. De tvree aangehoudenen ontkenden echter iets met de inbraken te maken te hebben ge- had. Intusschen bleek de politie toch een goede vangst te hebben gedaan. Immers het twee tal, afkomstig uit den Haag, bleek goede bekenden van de politie te zijn. Een van hen heelt reeds dertig jaar gevangenisstraf ach ter den rug Op hem werden eenige inbrekers- werktuigen gevonden; de ander was in het bezit van een met scherp geladen revolver. Yoorloopig blijft het tweetal in arrest. VERZACHTING VOOR INVALIDE OUD-MILITAIREN. De Indische pensioenen. De minister van koloniën heeft bij nota van wijziging een nieuw artikel gelascht in het ontwerp betreffende de korting op de Indi sche pensioenen. Krachtens dit artikel zal onder pensioen en gagement in den zin dezer wet niet worden verstaan het daarin begre pen gedeelte, dat aan gewezen militaire landsdienaren is toegekend, rechtstreeks in verband met in en door den dienst ontstane verwonding, verminking, letsel of andere ziels- of lichaamsgebreken, gepaard gaande met het verlies van een of meer ledematen, het geheel of onherstelbaar verlies van het gezichtsvermogen in één oog of in beide oogen of het verkeeren in een hulpbehoeven den lichaams- of geestestoestand wegens andere oorzaken. De minister erkent, dat bijzondere overwe gingen kunnen gelden ten aanzien van de smartegelden, die worden toegekend aan oud-militairen, die in verband met hun toege brachte verwondingen den dienst hebben moeten verlaten. Voor een overgangsbepaling ten behoeve van gepensionneerden. als door gebreken voor tijdig den dienst verlaten hebben is naar het oordeel van den minis'T, g°en rede lijke grondslag aanwezig. Zij vinden vol doende compensatie. EEN NIEUW VARKENSCONTRACT Minister Verschuur heeft gisteravond in de Tweede Kamer medegedeeld, dat met ingang van heden nieuwe tarieven zullen worden in gevoerd voor de bij de Crisisvarkenscentrale aangesloten exportslachternen. Voorts treedt op 1 Februari 1934 een nieuw contract in werking. ZIJN ARM AFGESNEDEN. In een snijmachine geraakt. Woensdag was de 18-jarige leerling machinist C. van Bennekom uit IJselmonde in de scheepsloods van de N V. machine fabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. aan den Kreekweg bezig stukken plaatijzer op maat te snijden door middel van een electri sche snijmachine. Daarbij heeft hij bij vergis sing zijn linkerarm, in plaats van door de vrije opening, tusschen de messen door gesto ken. juist toen hij zelf den handle overhaalde De yerbandmeester verbond den arm die deerlijk verminkt was. Het slachtoffer is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotter- lam vervoerd, waar de arm geamputeerd is KORTF BFRICHTFN De gemeentcaad van Rotterdam heeft gisteravond met 24 tegen 15 stemmen beslo ten om gehuwde rouwen uit den gemeente dienst te weren. het heen en teruggaan den kinderzang willen begeleiden. Met het oog op het drukke verkeer moet de heenroute langs den Heerenweg gaan. Langs den Straatweg gaat de stoet daarna naar de Rustende Jager, waar de goede Sint de kinderen wederom fees telijk zal onthalen. Wij hebben vernomen dat de meisjes van de U. L. O. den onsterfelijken kin dervriend willen verrassen, door voor den Sint een tooneelstukje op te voeren getiteld „Poppenruzie". Het belooft wat moois. Zeer tot haar spijt kan de commissie ook dit jaar ouders en familieleden tot bijwoning van het feest in de Rustende Jager niet toelaten. ST. PANCRAS. De christelijke Bond van Boeren-, Land en Tuinbouwers vergaderde 29 Nov. in het lokaal bij de Ned. herv. kerk. De voorzitter opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, sprak een woord van welkom en wees vervolgens op de moeilijk heden van het bijna afgeloopen jaar in onze bedrijven en deelde verder mede, dat voor dezen avond gesproken zal worden over de steunregeling 1933, en de teeltbeperking 1934. 5 Wat de steunregeling 1933 betreft, was de voorzitter zetr teleurgesteld, hij had ge hoopt dat een grooter bedrag beschikbaar zou komen, en bovendien een andere verdee ling van de steungelden. De vrees werd uitgesproken, dat voor velen onzer de komende winter, moeilijke dagen komende zijn. Algemeen was men van oordeel, dat de tuinbouw een veel geringer steunbedrag ontvangt, in vergelijking met andere gesteun de bedrijven. Gekomen tot punt 2 bleek dat men over tuigd was. dat het noodzakelijk is tot beper king voor het teeltjaar 1934 over te gaan. Dat zooveel producten doordraaien, kan zoo niet bestaan blijven. Hef is een gelukkig verschijnsel, zulk een geluid van onze tuinders te hooren, 't geeft blijk van werkelijkheidszin, bij voltrekken van deze maatregel, zal 't echter noodig zijn, dat de productieprijzen gegarandezrd worden. Nadat nog met een enkel woord over de propaganda voor C. B. T. B.-gesproken werd, volgde sluiting. Reeds weid door de tomatenkweekers voor het komende seizoen gezorgd. Veie kweekers hebben het zaa.d uitgezaaid in de trekkassen. PERGEN. Het Prov. Waterleidingbedrijf heeft een aanvang gemaakt met de uitbrei ding van het net in de omgeving van Zanegeest, dank zij het besluit van den raad om daarvoor garantie te verleenen. Hierdoor zullen de gezinnen, die, zoo dicht bij de bron, tot nog toe van het water verstoken zijn geweest, spoedig van het genot daarvan kunnen profitee- ren. 'fttüviHciaal 'llieuws Kippen gestolen Bij den heer Bood alhier zijn heden nacht 4 kippen gestolen. Si. Nicolaasfeest Men verzoekt ons opname van het volgende: St Nicolaas heeft ons bericht dat hij voornemens is om op Maandag 4 Decem ber a s. zijn jaarlijks bezoek aan Heiloo te brengen. Om ongeveer 1 uur nam. zal Z. H vergezeld van zijn trouwen knecht Piet. te paard te Heiloo aankomen uit de richting Haarlem. St. Nicolaas zal het zeer aardig vinden als de kinderen van de openbare school want dien dag geldt zijn bezoek alleen die schoolk'ode ren hem tot den Stationsweg tege moet komen. Het fanfarecorps „Eensgezindheid" zal wel evenals voorgaande jaren, tijdens ZUIDSCHARWOUDE De afd. van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers verga derde Donderdagavond ten huize van den heeb C. Kuilman, alhier. De opkomst was niet groot. De voorzitter, de heer J. Klingeier, opende met een woord van welkom. Spr. merkte op dat als men het met het beet je steun moest doen, dat er is uitge keerd, de tuinbouw geheel verloren is. Er zal strijd moeten worden gevoerd voor verbetering. Spr. had meer publiek verwacht. De voorzitter herinnerde er aan dat er is besloten om zich op te geven om geza menlijk naar het Burg. Armbestuur te gaan, doch slechts enkelen hebben zich aangemeld. Spr. wilde dat de besluiten, welke werden aangenomen, ook werden uitgevoerd. Anders moet men niet be sluiten tot zooiets. Aan de orde was vervolgens een voor stel van den heer Verkroost om bij de Langedijker Groentencentrale aan te sluiten. De voorzi'ter memoreerde het standpunt van het H. B., dat van oordeel was, dat de afd. zelf kunnen aansluiten. Het bestuur was tegen aansluiting, daar dit een versplintering zou geven De voordeelen wegen niet tegen de na- deelen op. De voorzitter lichtte deze voor- en nadeelen toe. Voor de vereeni- gingen „De Toekomst" en den Neutr Bond zal het nadeel geven. Men krijgt bei-de onvoldoende leden. De heer P. de Geus Jz. wilde van beide vereenigingen één maken. De heer Jb. Kramer wees er op, dat men evengoed veel aan de L. G. C. heeft te danken. De Neutr. Bond is later ge komen als vakorganisatie, waardoor de L. G. C. alleen veilingsorganisatie is ge worden. Men noemde ook verschillende voor- en nadeelen van aansluiting. erscheidene personen voerden nog het woord over deze kwestie, doch daar de voorsteller niet aanwezig is, en men nog niet voldoende voorbereid was, werd het voorstel aangehouden tot een volgende vergadering. Verder was aan de orde de eventueele aansluiting met een bond uit Z.-Hoi- land. De kring Langendijk en Omstreken adviseerde om niet aan te sluiten. De voorwaarden zijn reeds bekend uit vo rige vergaderingsverslagen. Men wilde daar niet op ingaan. De heer P. de Geus Jz. was het met het advies eens. Spr. betreurde de stijfhoof diiheid van de Zuid-Hollanders. Het advies van het kringbestuur werd met algemeene stemmen aangenomen. Het hoofdbestuur heeft besloten een protestvergadering te houden in de maand December. Er wordt deelname gevraagd. De voorzitter wees nogmaals °P slechten toestand, waar on ring in moet worden gebracht. De me - schen kunnen nu heelemaal niet aan hun verplichtingen voldoen. an a wordt geveil kan men niet leven. E moet steeds op het aambeeld worden gehamerd. Het doel is ook om naast de steun regeling nog een individueele steun te verkrijgen voor tuinders, wier oogst mis lukt is. Dit werd door den heer Jb. Kra mer toegelicht Door den heer S. de Ruiter werd nog de vraag gesteld, wat men moest doen, als het aanstonds Maart is, het land weer in cultuur moet worden gebracht en de regeering nog niet voldoende steunt. Moet dan het bijltje er bij wor den neergelegd? Dan is de kool op, het geld is op en men kan niet verder. Dit zo~ wel de sympathie hebben van velen uit de vergadering, doch men strandt weer op het gebrek aan solidariteit on der de tuinders. De voorzitter meende, dat men aan stonds meer hulp bij de actie zou krijgen van corporaties en instellingen, zooals Boerenleenbanken. Uit de besprekin gen bleek, dat men wel leeft, maar van het niet betalen van landhuur, enz. Tenslotte besloot men allen naar de protestvergadering te gaan. Bij de rondvraag kwam de teeltrege ling nog even ter sprake, waarbij bleek, dat velen er voor gevoelden om de vaart in den winter open te roeien, zoo moge lijk door de werkloozen voor rekening der gemeente, en als dat niet mogelijk is, het persoonlijk te doen. Daarna sluiting. 4 - >0 Woensdagavond gaf de harmonfeveree- niging „Onderlinge Oefening" haar eerste openbare uitvoering onder leiding van haar directeur den heer A. de Vries van Koog- Zaandijk. Zooals men weet kan het reeds vele jaren bestaande fanfarecorps niet meer blijven be staan wegens gebrek aan leden. Slechts 9 leden waren de vereeniging getrouw geble ven, zoodat men besloot tot de omzetting in een harmonievereeniging, waardoor het le dental zeker zou toenemen. De heer van der Touw, voorzitter der ver eeniging, deelde o.m. mede, dat de harmo nievereeniging in haar jonge leven het alreeds hard te verantwoorden kreeg doordat zij thans wegens de heerschende omstandighe den, haar subsidie moest missen. Op zeer verdienstelijke wijze werd daarna gespeeld en een langdurig applaus bewees hoezeer dit stuk door de aanwezigen werd gewaardeerd. Hierna volgde de pauze met de verloting. De verloting, waarvan de prijzen in hoofd zaak bestonden uit vrijwillige bijdragen, le verde een welkom voordeeltje aan de kas. Het kluchtspel in een bedrijf genaamd De Gebroken Spiegel werd daarna opgevoerd. Evenals het vorige jaar is er wederom onbe daarlijk gelachen. Na de opvoering van dit tooneelspel volg de een bal. HEERHUGOWAARD. De torenvalk, alhier aangeschoten aangetroffen, bleek volgens bericht van het Museum van Nat. Historie te Leiden dit voorjaar als jonge vogel te Warmen- huizen geringd te zijn. 'Woensdagavond vergaderde de Huis- vlijtvereeniging onder voorzitterschap van den heer C. Hartog in het lokaal van den heer Wester. De voorzitter opende met een kort woord van welkom Spr. memoreerde dat de tentoonstelling ook dit jaar weer een groot succes was. De theetuin was een verbetering. Spr. wees op de cur sussen, die de vereeniging de laatste jaren geeft. De cursussen zijn geheel gratis. Daarom vond spr. het bedroe vend, dat door gebrek aan belangstel ling, alleen de houtsnij-figuurzaagcur- sps door konden gaan. Vervolgens zeide spr., dat den toestand van de financiën, meer zoo rooskleurig is als anders. Spr. mede door de tijdsomstandigheden niet meer zoo rooskleurig is als anders. Spr. spo:rde aan lid te blijven en te trachten nieuwe leden te winnen. Ten slotte deel de spr. mede, dat de secretaresse, mevr. Zwarteveen, door ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Ingekomen was een brief van de kas- commissie, dat ze de kas en de boeken hadden nagekeken en in orde bevonden. Vervolgens bracht de penningmeeste- resse, mevr. van Schayck, verslag uit over de financiën gedurende het afge loopen jaar. Ontvangen was 501.01, uitgegeven een bedrag van 613.23, zoo dat er dit jaar een nadeelig saldo is van 115 22. Bij het einde van het vorig jaar was in kas 417.82. dus nu 302.60. Bij de tentoonstelling was ontvangen 329.90 en uitgegeven 395.47. Aldus 'n nadeelig saldo van 65.57. Bij het groot® nadeelige saldo moet men er rekening mede houden, dat er dit jaar veel door de vereeniging is aan- ^De1 vereeniging telt op het oogenblik 454 leden, bedankt hebben in den loop vai dit jaar 74 leden, terwijl zich 41 nieuwe leden hebben opgegeven. Hierna ging men over tot de bestuurs verkiezing De aftredende leden mevr- B0n,mezij—Schaak en den heer Hartog werden bij acclamatie herkozen. Verder moesten er 2 nieuwe bestuursleden wor den gekozen in de vacatures ontstaan door het vertrek van den heer Gaasbeek en het bedanken van mej. Maas. In deze vacatures werden verkozen de heeren Beers en Sülzele. Hierna moest men bepalen wanneer de volgende tentoonstelling gehouden zal worden. De voorzitter wees er op, dat de ten toonstelling meestal in het voorjaar ge houden werd, maar dat het deze keer bij uitzondering in het najaar gebeurd was. Tegen het houden van een tentoonstel ling in het najaar had spr. dit bezwaar, dat de meeste voorwerpen gedurende de wintermaanden vervaardigd worden Mevr Bommezij—Schaak wilde de tentoonstelling het liefst in het voorjaar houden, dan kan ook het werk van de cursussen ingezonden worden, De voorzitter was hier ook wel voor, maar dan laat in het voorjaar, omdat anders de tentoonstellingen te kort op elkaar volgden. Besloten werd de tentoonstelling eind April of begin Mei te houden. Bij de rondvraag vestigde mej. Schouw de aandacht van het bestuur op eenige dingen die ontevredenheid wekten bij de leden. In de eerste plaats dat er werk ingestuurd wordt door menschen die eigenlijk vakmenschen zijn en ook door leden die door vakmenschen worden ge holpen. Verder was het opgevallen, dat voor 2 beprijsde voorwerpen 1 prijs gegeven was. Dan werd door enkelen betwijfeld of het bij de keuring wel juist toe ging. De voorzitter antwoordde, dat de kwestie van de vakmenschen al van het begin af de aandacht trekt. In het re glement is ook het zich laten helpen door vakmenschen verboden. Maar het is voor het bestuur zeer moeilijk er ach ter te komen. Als de leden een geval we ten laten ze zich dan tot ons wenden. Over de kwestie van de prijzen zeide de voorzitter dat één persoon bij 1 groep slechts één prijs kan krijgen. Bij de keuring van de voorwerpen gaat het beslist eerlijk toe. Dit wordt geaaan door een jury bestaande uit menschen die buiten de gemeente wonen. Het be stuur deelt hen niets mede over het werk. De jury kent niet de namen der inzenders. Om allen twijfel den bodem in te slaan werd besloten dat het bestuur drie leden zal aanwijzen die bij de keu ring tegenwoordig zullen zijn, maar daarop niet den minsten invloed mogen uitoefenen. Daarna sluiting. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Ijsvogel" vertrok heden van Mar- seille en wordt tegen 2 uur op Schiphol verwacht. Na een aanrijding tusschen een 2-tonslasfo, wagen eir een luxe auto onderzoekt de pohtie de zaak grondig. Wie „Aspirin" grondig laat onderzoeken» zal vaststellen, dat het echte Aspirin steeda juist en hetzelfde gedoseerd is, in tegen» stelling met namaak-Aspirin zonder Bayez» kruis en de vele andere namaak. Vandaar ook zija buitengewone werkzaam»' heid. Tot ouderling bij de Ned. herv. kerk te Uitgeest is gekozen de heer R. Bakker, als diaken werd herbenoemd de heer F. Jansen Heijtmajer en als notabel gekozen de heer Joh. Bol. (Ongecorrigeerd.) HEEMSKERK, Rapport div. begrootingen 1934. Vuilniswagen leverde nog de meeste stof der besprekingen op. Onder presidium van burgemeester de Frengde kwam de raad Donderdagmiddag half 3 bijeen. De voorzitter verzocht den heer P. Klaase rapport uit te brengen, allereerst over de gemeentebegrooting. Tot de posten waar enkele bemerkingen over gemaakt werden behoorde de vuilnis ophaaldienst. Hiervoor was uitgetrokken een bedrag groot 60O, terwijl de inkomstenpost 269 blijkt te zijn. De commissie stelde voor dezen post te royeeren met het resultaat dat na eindelooze besprekingen deze post (mede op voorstel van den heer Nic. Lenneman) in stemming gebracht werd met de uitslag dat de meerder heid der raad het met de commissie eens was. Aangaande den post woningbouw en ver huur zal op voorstel van den heer N. Henne- man door B. en W. onder het oog gezien worden, met nieuwe huurders royalere over eenkomsten te treffen waarbij vermoedelijk het stellen van borgen en het een maand huur vooruit betalen komen te vervallen. Ten opzichte der straatverlichting waar voor een bedrag groot 3850 is uitgetrokken vestigde de heer N. Henneman de aandacht dat hierop wel even bezuinigd kon worden daar de huidige ïoestand van het boven- grondsche net op sommige plaatsen van dien aard is dat stroomverlies lang niet denk beeldig is. Ook onze brandweer moest de revue passeeren. De commissie vond het be drag dat hiervoor ïitgetrokken is, t.w. 500, in geen geval te hoog wanneer de brand spuit zich in goede condities mocht verheu gen, doch volgende de heer Klaasse behoort dit tot de Vrome wenschen. De heer de Wilde wenschte van weth. van Duivenvoorde te weten of de gemeente inder tijd bij aanschaffing van dit materiaal be drogen is. Weth. v. Duivenvoorde trok dit in twijfel en zegde dat brand feitcliik in onze gemeente de laatste jaren sporadisch voorkwam, rede nen waarom aan het instituut brandweer jammer genoeg te weinig nota van genomen wordt. De gemeentebegrooting werd daarna z. h. st goedgekeurd met 1 en bedrag aan ontvang sten 163.487.22. uitgaven 224.271.76, kapitaaldienst 95.000. Hierbij diende volgens de voorzitter nog opgemerkt te worden dat onder de uitgaven een bedrag van 28.000 schuilt als reeds nadeelig saldo vorig jaar. Overige begrootingen leverde geen stof tot besprekingen op. Woningbouwver. sloot met een bedrag van 20.549.02, kap. inkomsten 2.409 21. Het G. E. B. met een bedrag groot 35.784 50, kap. inkomsten 30.600, terwijl voor het alg. Armbestuur deze cijfers bedra gen 64.310.75. Tot administrateur van het Alg. Arm bestuur werd benoemd de heer A. C. Schram, terwijl in 2 vacaturen in het college van armvaders werden benoemd de heeren I. de Wit en S. v. d. Koek. Z. h. st. werd nog goedgevonden een voor stel van B. en W. om den pas afgetreden adm. van het G.E.B. een gratificatie te ver leenen van 100 voor diverse betoonde pres taties. Hierna rondvraag, gevolgd door sluiting. EEN VROUW DOODGEREDEN. Een chauffeur der R.E.T.Mij. is door de rechtbank te Rotterdam, wegens het veroor zaken van dood door schuld (de aanrijding op 16 Nov. 1932 op de Stieltjesbrug, waar bij de onderwijzeres mej. J. C. Ditmar het leven liet), veroordeeld tot twee maanden hechtenis. Met verbetering van gronden, werd dit vonnis door het Hof bevestigd, TWEEDE KAMER. Zitting van heden. Gestemd wordt over de in den afgeloopen acht ingediend motie-Drees betreffende Verlaging van huren van arbeiderswoningen en instelilng van huurcommissies. Ze werd verworpen met 47 tegen 31 stemmen. Vóór stemden de soc. dem., de communisten, de r.k. leden van Voorst tot Voorst, IJsselmui» den. Kuipers, Steinmetz, Hermans en Engels. Verschillende kleine wetsontwerpen werden z.h.st. aangenomen. Bij de begrooting van het algemeen burgerlijk pensioenfonds gaf de heer Suring eenige wenschen, onder meer betreffende verhooging v2n het maximum w® duwenpensioen. Minister de Wilde zeide overweging toe. Het wetsontwerp werd z.h.st. aangenomen, Tegen het onteigeningsontwerp betref» fende terreinen in Eelde voor een lucht» vaartterein Noord-Nederland verzette zich de heer Wijnkoop, daar verschillen» do kleine boeren bij de onteigening be» troken niet voldoende vergoeding ont vangen om elders hun beroep voort te zetten. De minister van waterstaat zeide, dat bepaling van de vergoeding aan den rechter moet worden overgelaten. Het wetsontwerp werd aangenomen met 75 tegen 2 stemmen. Tegen de communis ten. DE BOTERPRIJS. Behoudens tusschentijdsche wijziging voo* de week van 3 tot en met 9 December is de prijs van het crisis-botermerk op 1 en die van de vervoervergunning voor buitenland- sche boter op 1.10 per K.G. vastgesteld. Het onderzoek naar communis tische terreurdaden. In de zitting van heden worden o.a. 9 ge detineerden uit de strafgevangenis te Leip- zig gehoord over de verschillende communis tische terreurdaden. Bij den aanvang der zitting doet de president dr. Bunger mede- deeling van de besluiten van den Senaat ten aanzien van het dagvaarden der door Dimi- trof voorgestelde getuigen. De Senaat acht geen motieven aanwezig tot dagvaarding van den voormaligen Fractievoorzitter der K.P.D. Thaelman, de oud-ministers Von Schleicher, Dr. Hugenberg, Groener en Brü- ning en vice-kanselier Von Papen. Slechts twee getuigen uit Henningsdorf bij Berlijn, bij wie Van der Lubbe wel kwam, zullen ge hoord worden. Ook andere personen, wier dagvaarding was verzocht, zullen niet ge hoord worden aangezien het thans wel als juist vast staat, dat de beklaagde Dimitrof niet de wegens den aanslag op de Kathe draal te Sofia veroordeelde Dimitrof is. Offi cieel kon worden bewezen, dat bekladde Dimitrof indertijd buiten Bulgarije was. Ten slotte besloot de Senaat Dimitrof niet de be» schikking te geven over het boek „De Gewa pende Opstand" .aangezien hij een deel er van reeds gelezen had en dus voldoende op de hoogte was van het karakter ervan. Een oliicieele verklaring van den politie-presi- dent West, of een centrale instantie voor den 28sten Februari een bepaalde instructie had gegeven met het oog op een verwachten com- ministischen opstand der K.P.D., acht de Senaat niet noodig. Vervolgens wordt op verzoek van Torgler een aantal politierapporten voorgelezen en wel van de politie-autoriteiten van Mecklen- burg-Strelitz, Brunswijk en Kiel aan den rechter van instructie over de houding der K.P.D. onmiddellijk voor en na den Rijks dagbrand. Deze rapporten brengen echter geen nieuwe feiten. E>e voorlezing op verzoek van den procureur-generaal van de rappor ten uit Stuttgart, Hannover en Dordmund geeft slechts aanvullingen op de verklarin» gen van de als getuigen opgetreden politie ambtenaren. Dimitrof eischt dan het verhoor van de communistische districtspartijsecretarissen, uit de districten waar de politierapporten vandaan komen. Hij wenscht, dat zij verkla ren, of van de zijde der K.P. D. in den avond van 27 Februari en in verband met den Rijksdagbrand door de K.P.D. overvallen zijn geprobeerd op politiekazernes, postkan toren, spoorwegstations enz. De procureur-generaal wijst hiertegenover erop, dat vanzelfsprekend de partijsecreta rissen of niet op de hoogte waren van de bij zonderheden van het revolutieplan der com munistische partijleiding, of wanneer zij op dt hoogte waren als medeplichtigen kunnen worden beschouwd en dus niet de geschikte getuigen zijn. Overigens kon de K.P.D. niet meer tot dergelijke pogingen van concreten aard komen, omdat de staatsorganen üidig 1 hadden ingegrepen.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11