DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wasscherij S. KROM N.V. Uil het JUtdemetU Bageliiksch Ouecücht De Engelsche bewapening in de lucht. ken kiektocsfel SI. Mc. f/esehenk No. 284 Vrijdag I December 1933 Ook in het Engelsche Lagerhuis is hei vraag stuk der bewapening in de lucht aan de orde gekomen. Baldwin's rede in het Lagerhuis. TeL 1523 (3 lijnen). Ons tarief 20 ct. p. K.G. is een enorme reductie voor de groote familiewasch. föuitenlaHd Wat vandaag de aandacht trekt.,. blijft een schitterend Fa. v. d. Horst, Langestr21. AARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franc door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v1l HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, pos**iro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N ADEMA. 135e Jaargang Dit onmmer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 30 Nov. 1933. Nadat achttien sprekers het woord hadden gevoerd over de wijze waarop de regeering de belangen van den landbouw behartigt, meestal in afkeurenden zin, kwam hedenmid dag tegen den tijd, dat de Kamer eigenlijk al had moeten uiteengaan omdat zij des avonds om acht uur alweer bijeen moest zijn voor de verdere behandeling van de begrooting van sociale zaken, minister Verschuur, minister voor de economische zaken aan het woord om het beleid van de regeering ten dezen toe te lichten en vooral te verdedigen. Wat die achttien leden, de een wat zachter, de ander wat scherper, op te merken had op dat beleid, zullen wij niet in extenso mededeelen. Het was eentonig en vervelend en wij hebben fei telijk vooral het geduld van de bezoekers van de openbare tribune bewonderd, die met on afgebroken aandacht de reeks van vertoogen hebben gevolgd. Of zij ze a.tijd hebben ge snapt is een andere vraag. Wij zijn geneigd tot een ontkennende beantwoording. Het meest zaakkundig betoog hebben wij gehoord van den heer IJsselmuiden (r.k.), die als deskundig accountant den staf heeft gebroken over de gestie van de Vleeschcentra- Te en in het bijzonder dat van den directeur, den heer Zwanenburg, heeft veroordeeld. De heer Zwanenburg staat reeds geruimen tijd onder verdenking, doch minister Verschuur den heer Zwaenburg, heeft veroordeeld. De klaard, dat al die beweringen, dat de heer Zwanenburg, hoewel hij geen salaris wenscht, toch schatten aan de gestie van die Veecentrale verdient, fantasie geheeten. De commissie van onderzoek van de crisisbedrij- ven zal intusschen de zaak onderzoeken, doch de minister was volkomen gerust om trent den uitslag van dat onderzoek. Indertijd heeft de heer Zwanenburg het laagst inge schreven en er is geen enkele aanwijzing, dat hij misbruik van zijn positie heeft gemaakt. Intusschen zuilen met 1 Febr. a.s. alle con tracten vernieuwd worden en dan zal duide lijk aan den dag kunnen komen, of inderdaad de heer Zwanenburg zich, tegen de bedoeling der regeering op eenigszins onrechtrr 'ge wijze heeft verrijkt. Naar aanleiding van een beschuldigende rede van den heer De Visser (comm.), dat de regeering te kort schoot met de door haar aangevraagde 5 millioen crediet voor steun aan den tuinbouw, heeft minister Verschuur uiteengezet, dat die steun niet be doeld is geweest als directe hulpverleening, waarvoor de heer De Visser ongeveer 25 mil lioen noodig achtte (waar zouden we die van daan halen?), doch enkel verlichting heeft willen bezorgen, en dat heeft werkelijk ge holpen. Er zijn nu onderhandelingen met Duitschland gaande en deze alsmede andere omstandigheden geven hoop, dat de zaken in den tuinbouw weder een normaler aanzien zullen krijgen. De regeling van den steun aan het bollenbedrijf heeft thans algemeêne bevrediging gevonden. Den neer Zandt (st.ger.), die met een reeks van algemeene klachten was gekomen, door spekt met calvinistische beginselen, heeft de minister enkel geantwoord, dat de regeering geen klachtenbus is en men beter doet met duidelijk te formuleeren datgene waarin men meent, dat zij te kort schiet. Aan den heer de Visser en anderen, die zich ongunstig hadden uitgelaten over de inkrimping van den vee stapel heeft de minister geantwoord, dat het de bedoeling is onzen veestapel op hooger peil te brengen door de uitneming van min derwaardige dieren. Hoogdracht vee moet worden gespaard, maar men zij niet al te sen timenteel ten opzichte van het afslachten van drachtig vee in het algemeen. Dat is een da- gelijksche geschiedenis bij de veehouderij. De bewering, dat er te Bathmen en Deventer die ren mishandeling zou zijn geschied, weer sprak de minister ten stelligste. Tegenover den heer De Visser en anderen hield de minister staande, dat sinds Maart 1932 de prijzen van levensonderhoud met niet meer dan 3 percent zijn gestegen. De door sommige sprekers geuite bewe ring, dat de rijke boeren door de tegenwoor dige steunregelingen zouden worden bevoor deeld boven de anderen achtte de minister uit de lucht gegrepen. Integendeel tracht de re de regeering de rijksten het best uit zijn, de zwakken te steunen en zij is er op uit de ex portmogelijkheid als voornaamste bron van welvaart voor onzen landbouw te vergroo- ten. De bewering, dat door de regelingen van de regeering de rijksteun het best uit zijn, de armen weinig of niet geholpen worden zij werd o.a. geuit door den heer de Visser is puur fantasie. Niet alles wat er gebeurt, heeft de door haar gehoopte gevolgen maar zij is te goeder trouw en verdachtmaking blijve uitgesloten. De afdeeling Landbouw is hiermede afge handeld. Thans moet nog de afdeeling Vis- scherij worden besproken. Zal dat echter reeds morgen kunnen geschieden? Wij heb ben er een zwaar hoofd in. Alvorens met de rijksbegrooting wordt voortgegaan, moeten een aantal kleine of dringende voorstellen worden afgehandeld en daaronder is ook het ontwerp betreffende de korting op de Indi sche pensioenen. Elke spreker over dit lastige onderwerp krijgt een spreektijd van 25 minu- misschien nog wel meerHet slot van de be ten en men kan dus wel nagaan, dat dit heel grooting van economische zaken is dus zeker de middagvergadering in beslag zal nemen, niet voor Dinsdag a.s. te verwachten. i De in het Engelsche Hoogerhuis behan delde kwestie van Engeland's bewapening in de lucht is ook in het Lagerhuis aan de orde gekomen. Namens de regeering legde Bald win een lange verklaring af, die in het alge meen voorzichtiger was gehouden dan die van den Engelschen minister voor luchtvaart lord Londonderry in het Hoogerhuis. Het debat werd geopend met een voorstel van vice-admiraal Sueter, waarin de Engel sche regeering, welker bemoeiingen om ge lijkheid van bewapening in de lucht te ver krijgen door vermindering der luchtstrijd krachten door andere naties worden toege juicht, wordt verzocht, de noodige maatrege len te treffen tot versterking van de Engel sche luchtvloot en vooral uitvoering te geven aan het reeds in 1923 besloten plan tot uit breiding van de Engelsche luchtmacht tot 52 escaders. Het voorstel had een opgewonden discus sie ten p-evolge. Verscheidene conservatieve afgevaardigden waren van meening, dat eerst het resultaat der Ontwapeningsconfe rentie afgewacht diende te worden. De La- bour-afgevaardigde Wedgewood verklaarde, dat men in dit geval Duitschland niet zou kunen beletten zich eveneens weer te bewa penen. Baldwin antwoordde namens de regeering. Het gedeelte van de resolutie, waarin ge wezen werd op de te weinige Britsche lucht strijdkrachten, kon hij overnemen, aangezien dat met de waarheid in overeenstemming was. Hij verheugde zich erover, dat men een bepaalde periode kon vaststellen, binnen welke een overeenkomst inzake de bewape ning in de lucht tot stand moet zijn geko men. Het is duidelijk, dat binnen niet te lan gen tijd een dergelijke overeenkomst gereed moet zijn, aangezien anders heelmaal geen overeenstemming meer zal zijn te krijgen. Engeland kan met zijn huidige verdedigings mogelijkheden te land, te water en in de lucht niet alleen op de wereld blijven. Dit moet zoowel in Engeland als in het buiten land worden begrepen. Het is gebleken, dat de wereld nog niet bereid is te ontwaoenen tot het peil der Engelsche luchtmacht. Er zijn 3 mogelijkheden, waarvan de eerste is: ontwapening tot den stand van Duitschland. Tegenover de uitvoering hiervan stonden echter ongehoorde moeilijkheden. Een der moeilijkheden was wel, dat men niet alles kon zeggen, wat men wist. Wanneer Bald win zou zeggen, waar de moeilijkheden lagen en wie ze veroorzaakte, zou het onmogelijk zijn met de ontwapening ooit nog maar een enkelen centimeter voorwaarts te komen. Baldwin noemde als tweede mogelijkheid een begrenzing der bewapening, waarbij de zware aanvalswapenen worden afgeschaft en Duitschland de wapens, die het reeds be zit, zullen worden toegestaan tot de in een overeenkomst opgenomen grens. Landen welker bewapening binnen deze grens ligt. kunnen doen wat zij willen. Engeland moet voor zijn verdediging bij een dergelijke over eenkomst gelijkgerechtigd zijn met andere staten. Een aanvalsoorlog zal veel moeilijkei zijn dan in het verleden. De overeenkomst moet inhouden, bepalingen waardoor kan worden vastgesteld, wie zich aan overtreding schuldig maakt. Handhaving van een derge lijke overeenkomst zou de basis zijn voor verdere ontwapening. Engeland mocht niet alleen rekening hou den met zijn luchtstrijdkrachten, doch ook met de strijdkrachten te water en te land. De begrotingsvoorstellen, die het parlement binnen enkele maanden ter beslissing zal ont vangen, zullen onderzocht moeten worden op het begisel der universeele verdediging van het Britsche werelddeel. Baldwin oefen de critiek op den vorm van de resolutie van adm'raal Sueter, die hem in verband met de ontwapeningssituatie „nerveus" maakte Iedereen wist hoe delicaat de toestand was Baldwin had geenszins de hoop verloren en de Engelsche regeering zou alle krachten in spannen om overeenstemming te bereiken Hoofdzaak was echter, dat het contact mei Duitschland hers.eld werd. Zou men daar echter in de kranten lezen, dat het Engel sche Lagerhuis de resolutie van Sueter had aangenomen, dan zou men dat voelen als een verplichting, die de Engelsche regeering op zich had genomen en Duitschland zou ver klaren, dat Engeland zich zoo spoedig mo gelijk de wapens in de lucht wil aanschaf fen, die Duitschland geweigerd worden Baldwin deed dan ook een beroep op het Huis om wijziging in Sueter's voorstel te brengen en een desbetreffend amendement te steunen. Op dat oogenblik werd Baldwin in ver legenheid gebracht, door een briefje, dat de Labour-leider Lansbury hem overhandigde met eén samenvatting van de verklaringen van Lord Londonderry in het Hoogerhuis. Baldwin verklaarde slechts: „Ik heb er geen idee van, wat in het Hoogerhuis gezegd is". Lansbury antwoorde hierop, dat Baldwin in het Lagerhuis de politiek der regeering had verzwegen. Het amendement van Baldwin op het voorstel van Sueter, om het eerste gedeelte alleen over te nemen, werd met 139 tegen 30 stemmen aangenomen. Persstemmen over het ïucht- gevaar. De Engelsche conservatieve pers steunt de eischen van Baldwin en Lord Londonderry in het Lagerhuis en het Hoogerhuis tot ver sterking der Engelsche luchtvloot en aanpas sing van haar sterkte aan die van andere landen. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de regeering in geen geval meer tevreden is met de zwakke positie van de Engelsche lucht vloot. Zoolang Engeland wat zijn bewape ning in de lucht betreft op de 5e plaats staat, is het in geval van het plotseling uit breken van een oorlog in wezen zonder be scherming tegen een invasie in haar gevaar lijksten vorm. Met uitvoering van het tegen woordige luchtprogram kan Engeland niet meer tevreden zijn Met het oog op de uit breiding in andere landen dient de Engel sche politiek volkomen gewijzigd te worden. De „Morning Post" betreurt het, dat tus- schen de uitlatingen van Lord Londonderry en die van Baldwin een zekere ruimte schijnt te bestaan, zoodat het Engelsche regeerings- standpunt niet eenvormig en niet scherp ge noeg tot uiting is gekomen. De socialistische „Daily Herald" is van meening, dat de regeering het plan heeft de Engelsche luchtmacht, die momenteel onge veer 850 vliegtuigen telt, te verdubbelen Het blad noemt de houding van Engeland, dat te Genève afschaffing der luchibewape- ning heeft geëischt, uiterst dubbelzinnig. taire kringen verwacht men, dat de regeering ondanks de afwijzende hou ding der socialisten een meerderheid zal krijgen. Of deze meerderheid echter ook behouden blijft bij de eigenlijke be raadslagingen over het financieele program wordt door velen betwijfeld. DE FRANSCHE MILITAIRE PERS. Redevoering van Daladier. De Fransche minister van Oorlog. Dala dier, heeft een redevoering gehouden aan het noenmaal, dat gistermiddag is aangeboden door de vereeniging voor de militaire pers. Hij zeide, dat er eindelijk een einde moet komen aan het sprookje dat Frankrijk impe rialistische bedoe'ingen heeft. Evenzeer is het ook noodig aan den anderen kant stelling te nemen tegen de geruchten, volgens welke Frankrijk in geval van gevaar op de knieën zou val en. Het Fransche volk is zeer zeker geen oor logszuchtig volk, het is evenwel bereid te allen tijde zijn grenzen te verdedigen, waar op het een onaantastbaar bolwerk heeft ge maakt. dat van het Noorden tot Nice met manschappen, munitie en andere bescher mingsmaatregelen is toegerust. Zeer lovend liet Daladier zich uit over der) grooten gene- ralen staf. die de beste is, welke Frankrijk ooit heeft gehad. Het leger onttrekt zich aan ahe discussies. Zijn e'gen taak bestaat in de handhaving en de bescherming van Frank rijk. Frankrijk weet wat het kost te worden overvallen en daarom doet het alle pogingen opdat een dergelijke mogelijkheid zich niet meer zal kunnen voordoen. Het bestaat geen gerechtigdheid, wanneer men zich niet in het volledige bezit van zijn krachten bevindt. Daladier zeide voorts dat Frankrijk voor de succesrijke ten uitvoerlegging der grens- verdediging de commando-macht in vredes tiid gelijk doet zijn aan die in oorlogstijd. Hierop is-de oriënteering in het Fransche leger gebaseerd. Frankrijk wenscht ««'en oorlog op het gebied van zijn burer Het voedt zijn ieugd niet militair op en geeft zich niet over aan militaire activi'eit. FRANSCH KABINET VOOR HET FRONT. De korte regeeringsverklaring. Do leiders der Fransche regeering komen hedenmiddag in een kabinetszit ting bijeen, die morgenochtend vervolgd zal worden door een mini. terraad onder voorzitterschap van den president der Republiek. In beide zittingen zullen aan de orde komen, de regeeringsverglaring en'de definitieve vaststelling van het financieele program, dat morgenmiddag dcor de regeering bij de Kame. zal wor den ingediend, als Chautemps zijn kabi net aan de Kamer voorstelt. De regee- ringsverklaring, bereidt het kab.net weinig zorg, zij zal, zooals Chautemps reeds dadelijk na zijn slagen verklaard r./-i i«n nauwelijks dru? J O"O had, slechts kort nijn en nauwelijks drie pagina's machiheschrift omvattend Het laatste deel der regeeringsverklaring za: gewijd zijn aan den internationalen toe stand. Grootere moeilijkheden d. e. t. veroorzaakt het financieeie program, dat nog niet tot in de onderdeelen vast staat.. De maatregeden, waartoe totnog- toa besloten is met de door de kamer reeds goedgekeurde arikelen van het vorige program en voor een ander deel rekening houdend met de wenschen, die de kamermeerderheid bij de vorige de batten te kennen heeft gegeven zijn ge baseerd op een theoretisch program van ontvangsten en bezuinigingen, ter hoog te van 4.6 a 4.8 milliard frs. De overige 1.2 milliard frs., die noodig zijn voor de dekking van het 6 milliard frs. bedra gende tekort wil men verkrijgen door verschillende oplossingen, waarvan een is de invoering van een soort algemeene zegelbelasting op alle betalingen. De regeering is voornemens morgen in de Kamer voor te stellen voorlocpig alle interpellaties van de agenda af te voe ren. Aan dit voorstel wil zij de vertrou wenskwestie verbinden. Tn parlemen- DE A.S. ONTMOETING TUSSCHEN LITWINOFF EN MUSSOLINI. De Italiaansche bladen ontvangen draadloos van boord van het Italiaansche mailschip „Conté Savoja", op welk schip zich de Russische volkscommissaris van Buitenl. Zaken, Litwinoff, bevindt bericht, dat deze met groote aandacht de commentaren volgt in de Europeesche pers nopens zijn a.s. bezoek aan Mjsso- lini. Litwinoff zal niet weigeren eenige voorstel strekkende tot de verwezenlij king van een effectieve ontwapening toe te juichen. Litwinoff zal te Rome afstappen in de Sovjetambassade; terwijl hij reeds de invitatie voor een diner en een receptie bi, den Amerikaanschen ambassadeur heeft aangenomen. HYMANS OVER DE BELGISCHE POLITIEK. Bij de buitenlandsche politieke debatten in de kamer, die gisteren werden voortgezet, eiscbte de socialist Louis Piérard. dat België openlijk de overtreding door Duitschland van de ontwapeningsbepalingen zou bekenc maken en den boycot zou toepassen. Van Cauwelaart wees deze eisch scherp af en zeide daarbij o.m., dat België niets van zijn aanzien zou hebben verloren, wanneer het indertijd verschillende uitvoeringen van zekere bepalingen van het verdrag van Versailles, zooals de bezelring van het Rijnland alleen aan de groote mogend helen zou hebben over gelaten. België meet een politiek van vrij willige neütraliteif voeren. Sprekende over de handelspolitiek ver- kiaarde de minister van buitenlandsche zaken. Hymans, dat zijn principe in dezen was de overmatig toegenomen tariefmuren langzamerhand te verlagen, allereerst door beperkte overeenkomsten van èen klein aantal staten. De overeenkomsten zouden dan voor andere staten toegankelijk zijn. Oe verwerke lijking van deze gedachte maakt echter de opheffing van de clausule der meestbegunsti- ging noodzakelijk. De door velen geëischte tolunie met Frankrijk is een plan. dat slechts storende discussies opwekt. Een dergelijke tolunie is in strijd met de handelspolitiek van Frankrijk en daarom reeds practisch onuit voerbaar. Beteffende de contingenten zullen binnenkort mei Frankrijk onderhandelingen worden gevoerd. De Engetsche bewapening in de lucht. (Dag. Overzicht). Steekpartij te Vreeswijk; een doode. (Binnenland). Bewaarloon voor aardappelen vrsigesteld. (Binnenland). De uitbreiding in den Alkmaarder Hout en omgeving. (Stad en Omge ving). Zie verder eventueel Laatste Be richten. Uw pakjes worden Si. Nic.avond op den door U gewenschten lijd bezorgd DE BRIEF VAN BAILLIE STEWART. De tekst. De tekst van den brief van luitenant Bail- lie Stewart, den „officier in den Tower", aan zijn vader is als volgt: „Ik ben geen spion voor Duitschland ge weest en 'k heb niemand gegevens verstrekt Ook heb ik geen losbandig leven geleid met welke vrouw ook en ik heb daarvan ook nooit ge'delijk voordeel genoten Ik herinner me niet precies meer, hoe alles in zijn werk is gegaan, maar heb nu ge hoord, dat het ministerie van oorlog in het Lagerhuis verklaard heeft, dat ik een volle- dijge bekentenis heb afgelegd. Dit is maar ten deele waar. Toen ik in de gevangenis kwam, werd ik me bewust, dat nu ik zoover gekomen was, niets mijn toestand kon verbeteren, dan een „bekentenis", die ik uit den duim zou moeten zuigen Met andere woorden: men had tegen mij leugens en er ger dan dat in het spel gebracht en ik moest dus op dezelfde manier antwoorden. Ik verzon een verhaaltje, dat ik me nu niet eens meer geheel kan herinneren, want toen ik. het opstelde leed ik ten zeerste onder het bewustzijn, dat ik in de gevangenis was ge zet. Ik beschuldigde mezelf van allerlei din gen, die ik nooit gedaan heb. Ik teekende deze verklaring en wachtte Na veertien dagen ver geefs gewacht te hebben, zei ik, dat ik nog 'n heeleboel meer te bekennen had, maar dat ik dit alleen zcu doen, a's men mij op vrije voe ten stelde. Toen nam ik de verantwoordelijk heid op me voor alles wat me maar te binnen schoot en ik bekende allerlei monsteracut;g- heden, maar het resu'taat bleef hetzelfde: men "naih mijn bekentenis aan en ik hoorde niets meer. Een maand geleden diende ik een verzoekschrift in. maar dit werd eeniire dagen geleden met een weigering beantwoord. Het ministerie vergeet, dat ik veroordeeld ben op nietszeggende gronden en dat mijn „bekentenis" eveneens door bewijzen moet worden gestaafd". Koel bescheid. Baillie Stewart's moeder zei tegen een ver slaggever van de „Evening Standard": Het meest verbazingwekkende van het geval is, dat deze brief werkelijk verzonden is en nog wel nadat hij door de gevangenis autoriteiten ge'ezen is, want hij is op papier van de gevangenis geschreven en nagezien voor de verzending. De ..Evening Standard" deelde het minis terie van oorlog den inhoud van het schrij ven mede. Een ambtenaar las het door en zei toen: ..Het ministerie heeft er niets over mee te deelen". SCHENDER VAN MEVR. GOERING'S GRAF OPGESPOORD? Zweedsch schrijver zou de dader zijn. De politie gelooft den man te hebben op gespoord, die het graf van mevrouw Göring heeft geschpnden. De Zweedsche schriftkun dige dr. Harry Södermann, die o.a. bekend is geworden uit het Rijksdagbrandproces, meent, na vergelijking van verschillende handschriften, te kunnen vaststellen, dat her op den grafsteen achtergelaten briefje af komstig is van den bekenden Zweedschen schrijver Ola Vinberg. Het onderzoek word* voortgezet. STRIJD TUSSCHEN BOEREN EN POLITIE. Vele dooden en gewonden. In een gevecht tusschen verbitterde boeren en-de politie in de nabijheid van Yurecuaro in den Mexicaanschen staat Michoacan wer den 11 personen' oedood ën 'velen «rewond.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1