Alkmaarsche Courant. Buitenland MERCURIUS HAVERMOUT 25 cent per pondspak neperiandsch fabrikaat Binnenland lonoem fin en dertigste Jaargang. VRIJDAG 1 DECEMBER Romeinsche brieven. Rome REDE VAN HERRIOT. DE AMERIKAANSCHE BEWAPENINO Rede van Robert Bingham. St. Nicolaas en de malaise. No. 284 1933 Wij schreven onlangs over die juichende schare opgeschoten knapen die, nauw de kin derschoenen ontwassen, als een vloedgolf Piazza Venezia overstroomden, waar ze hun jonge, geestdriftige gezichten ophieven naar den persoon ban den Duce, die er op het bal kon verscheen. Mussolini is voor hen de dra ger van het nieuwe Italië, vol rijke beloften, van het Italië waarin hun toekomstdroomen verwezenlijkt zullen worden. En wie, die het warme bloed door de aderen stroomt, voelt zich niet mede blij en jong worden, waar hij getuige is van. zooveel spontane geestdrift? Wie verheugt zich niet te midden der ruïnes, die het oude Rome voor ons laat oprijzen, over een hergeboorte der „Caput Mundi" in een tijd, waar over verval, ellende en alge- heele vernietiging van cultuur en schoonheid zooveel gesproken en geschreven wordt? Alsof jeugd en schoonheid niet synoniem zijn; alsof elk enthousiasme niet in den grond een groote schoonheid in zich draagt! Annie Salomons schreef dezer dagen, dat ze de verdroogde herfstasters, die al maan den in haar kamer stonden, vol ergernis in de prullemand had gegooid; eerst wist ze niet, waarom ze die in eens niet meer bij zich kon verdragen, toen werd 't haar duidelijk die bloemen symboliseerdenstilstand, verdorring, zij gehoorzamen niet aan de groote wet van het leven en het is de wet van het leven die ons, fascist of niet, toch meesleept als we de zwarthemden, bezield voor hetzelfde ideaal, zien optrekken tiaar het paleis van den Duce, die ze met een hand gebaar of een woord zal begroeten. Het gevoel van eenheid, dat zoovelen der nieuwe Italianen aan elkaar verbindt, dit feeft hun zelfvertrouwen en „Schwung- raft". Wellicht is dit volk nu wat al te be wust van zijn voortreffelijkheid en superio riteit, die nog versterkt en geprikkeld wordt door den „grooten man" als hij de gedeco reerde militairen toeroept: „ge moet de eer sten worden van de wereld, de eersten te land, ter zee en in de lucht"! (de gebroken hand van den wereldkampioen Camera moge hun 'n waarschuwing zijnmaar toch terwijl ook hier de nerfstblaren door de luht beginnen te waaien, worden wij als op een voorjaarsdag verkwikt door de uitingen van opbloeiend leven, die 28 October Rome in een vroolijk feestgewaad staken. Ook 4 November is hier een nationale feest dag; dan wordt de roemrijke vrede herdacht en door winkelsluiting en geweldig militair vertoon gevierd. Door de opening van de „Via dei Triomfi" een breede weg die nu van den boog van Constantijn achter om den Pa- latijn heenloopt, zou dit jaar een bijzonderen luister aan dezen dag worden bijgezet. Allen die in den oorlog eereteekenen ontvingen zou den het eerst den nieuwen weg betreden en er voor den koning defileeren; door deze plechtigheid zou de Italiaan van het vierde Italië nog meer bewust worden, dat hij de erfgenaam was van het Romeinsche rijk en dat het zijn plicht was, den Romeinschen adelaar zegevierend te laten zwieren over de landen en zeeën. Er was in den aanvang een groote animo siteit tusschen het leger van den koning en dat van den Duce maar voor deze feestelijke gelegenheid trokken alle officieren het zwarte hemd aan; alle gedecoreerden hadden order ontvangen daarover heden de blauwe sjerp, de kleur van Savoje, te dragen symbool van de samensmelting der strijdkrachten en gezamenlijk werden zii door den Duce toegesproken en door het koningspaar in het Quirinaal ontvangen. Ook hier is dus een eenheid tot stand gekomen waardoor het Italië van heden zoo krachtig is geworden; één wil regeert en door dezen wil is er harmonie tusschen de zoo heterogene eigenschappen en elementen van Rome tot stand gekomen, van het oude en moderne, van het kerkelijke en fasistische Graaf Apponyi, die in zpn laatste levens jaar deze stad bezocht, zag haar voor het eerst in 1870 als vierentwintigjarige 'onnre- man. Gedurende latere reizen kon hij in Ro me het doordringen van de Italiaansche een heids-gedachte waarnemen en constateeren dat deze in strijd kwam met de traditie en onvergankelijke eischen van „Roma Eterna" Hij voe'de ae disharmonie tusschen het Ita liaansche nationale ideaal van na 70 en zijn liefde voor het oude R^me werd beleedigd Want ook uit een aesthehsch oogpunt vorm de Rome niet meer een geheel. Het viel in brokstukken uiteen en deze kon hij niet meer aan elkaar passen. Groot was daarom zijn verrassing en zijn vreugde toen hij nu een nieuw neen een tol leven gebracht oud-Rome van deze tegenstel lingen bevrijd zag en een harmonisch gehee! aanschouwde, waarin alle elementen van wereldhistorische beteekenis nog vollediger dan te voren schenen samengesmolten. Hij vond een oud en toch jeugdig-frisch Rome een nieuwe stad rijk aan oude ervaringen, een snthese van traditie en werkelijkheideen cu tus van het ver'eden en *oekoms*bewustzijn In 1932 komt de jeugdige grijsaard hier uitgenoodigd door de Academie van Ita'ië om deel te nemen aan een internationaal congres waar het Europeesche probleem besproken zou worden :hij krijgt dan den indruk dat de moreele vereenig'ng van het geheele Italiaan sche volk de indrukwekkendste preHatie van het ascistische regime is. In zijn memoires zegt Apponvi: „De samensmelting van de Oud-Romeinsche gedachten wereld met de al lermodernste sociaa'-poütieke doelstellingen het terugroepen van deze groote herinnerin gen in het bewustzijn van de massa, het tot overeenstemming brengen van het tot het uiterste opgezweepte nationale zelfbewust zijn en de revolutionnaire traditie, die aan het Italiaansche streven naar eenheid verbon den is. met de onveranderlijke leer van de r.k. kerk en een n'euw ontwaakt intensief ge loofsleven. ja zelfs de geslaagde proef om den nimbus van het koningschap te gebrui ken om eenheid te brengen in een hervor mingsbeweging die zich revolution- n a i r noemt met een woord de s a m e n- smelting van alle psychologische factoren die op de Italiaansche volksziel werken; deze is op zichzelf een prestatie, die in de geheele geschiedenis haar weerga niet vindt En wie, die nu over de schitterende „Via del' Impero" langs de weer gereconstrueerde tempels, kerken en basilieken gaat, waartus- schen de standbeelden van de beste keizers als edele heldenfiguren oprijzen, voelt niet al de indrukwekkende schoonheid van het oude wereldrijk met zijn sterke organisme boven welks puinhoopen in den loop der eeuwen de kerken verrezen, waarop het kruis prijkt. Het kruis dat Mussolini weer op het kapitool en in het Colosseum liet oprichten. En niet al leen onder Rome's zonnigen hemel maar in de allerlaatste creatie van het fascisme, in de tentoonstelling waarin de revolutie, heel haar ontwikkelingsgang, haar strijd en ein delijk de overwinning aanschouweli",- is voor gesteld. We gaan door een rij van zalen, die geweldig massief van constructie en kleur den indruk op ons maken alsof wij in een nieuwe gedachtenwereld en nieuw land ver plaatst zijn. De zoogenaamde „martelaren der revolutie", fascisten, die door de bolse- wiki vermoord werden, worden hier in het bijzonder herdacht en als we vele vertrekken hebben doorloopen staan we voor de kapel, die gewijd is aan de jongemannen, die voor de goede zaak, voor hun ideaal, gevallen zijn. Het is een kleine schemerdonkere ruimte; aan den wand lezen we honderden malen het woord „presente", dat er als met een gouden stift geschreven werd; het roept de levenden toe: wij blijvenhiertegenwoor- d i g in het midden is een kruis opgericht Ave crux spes unica Als uit metaal gegoten staat een jonge sol daat daarvoor en in de verte klinkt het fascis tenlied, het „Giovinezza"Honderddui zenden hebben deze tentoonstelling bezocht en weinigen zullen zonder diepe ontroering hier hebben stil gestaan en nog lang daarna in zich de herinnering levend houden aan het jonge Italië dat zich tusschesn de bouwvallen van de eeuwenoude Urbs zoo krachtig ont wikkelt. ETHA FLES. RAPPORTEN OVER ONTWAPENING. Van de ambassadeurs. De ontwapeningscommissie uit het Ei.gelsche kabinet heeft Donderdagoch tend een zitting gehouden, waarin ken- ni- werd genomen van de rapporten der Engelsche ambassadeurs in de verschil lende hoofdsteden over hun besprekin gen met de regeeringsvertegenwoordi gers in de betreffende landen. Gecon stateerd werd, dat nog geen definitieve voortgang in een of andere richting is bereikt. Een officieele bevestiging van het in ce Japansche pers medegedeeude voor nemen der regeering te Tokio ten con ferentie bijeen te roepen ter beperking der maritieme bewapening, is nog niet ontvangen. Evenwel werd te kennen ge geven, dat Engeland zich accoord zou verklarpn met een dergelijk plan. Nopens de aankondiging van diplo matieke besprekingen van Engeland met Frankrijk over luchtvaartaangele genheden is de Britsche regeering van meening, dat eerst moet worden afge wacht. hoe de Duitsch-Fransche onder handelingen zich zullen ontwikkelen en welk resultaat zij zullen hebben. Pas wanneer een opheldering is ingetreden, is men voornemens zich met Parijs in verbinding te stellen over de luchtvaart :!5!5!!SSÏ« DE DUITSCHE GROET. De Duitsche Rijksminister van Bin- nenlandsche Zaken heeft bepaald, dat ambtenaren, beambten en arbeiders in overheidsdienst den Duitschen groet moeten brengen door het opheffen van den rechterarm. Het is vrij tijden deze armbeweging de woorden „Heil Hitier" of „Heil" of in het geheel niets te zeg gen. Andere woorden mogen evenwel niet worden uitgesproken. Hij, die wegens invaliditeit den rech terarm niet kan opheffen, kan zoo mo gelijk met den linkerarm groeten. Ambtenaren in uniform groeten in het vervolg ook met hoofdbedekking binnen en buiten dienst met den Duitschen groet. Voor geuniformde ambtenaren en be ambten der landspolitie zullen de be voegde ministeries regelingen treffen, terwijl voor de Rijksweer de bepalingen van den Rijksweerminister gelden. OPNIEUW EEN ROOFOVERVAL. Op klaarlichten da£. Gistermiddag tegen twaalf uur werd in de directe nabijheid van het gemeen tehuis te Remscheid een brutale roof overval gepleegd. Een van het gebouw van de Rijksbank kom inde jonge man werd door twee mannen, die uit een voorbijrijdenden wagen waren gespron gen overvallen en beroofd \an een acten- tasch inhoudende 4500 R M. De roovers vertrokken direct weer met de auto. De politie kon de onverlaten niet meer te pakken krijgen. ACHTERSTALLIGE BELASTING KWIJTGESCHOLDEN. Bedrag moet worden besteed voor werkverschaffing. De Duitsche Rijksminister van Finan ciën heeft de belasting-autoriteiten ge machtigd de achterstanden uit den tijd vóór 1 Januari 1933 kwijt te schelden op voorwaarde, dat de belastingplichtigen in den tijd van 1 December 1933 tot 31 Maart 1934 een overeenkomstig be-t^ag besteden aan werkverschaffing De aar der werkzaamheden moet vóór - cember as. worden bekend Het moet evenwel blijken, dat e ac e stand niet het gevolg is van kwaad ligheid of nalatigheid- De nieuwe maatregel heeft betrekking op Rijksbelastingen met uitzondering van de loonbelasting. Deze maatregel wordt slechts eenmaal genomen. In een rede uitgesproken in het uitvoe rend comité van de radicaal socialistische republikeinsche partij zette Herriot gisteren uiteen, dat het land er thans over kon oor- deelen, wie het trouw hebben gediend en wie zijn beloften is nagekomen, die hij in 1932 gedaan heeft. „De radicale regeeringen, al dus spr. en de radicaal socialistische fractie hebben haar taak ten uitvoer gelegd. Wan neer men haar gevolgd had zou alles thans reeds in orde zijn Vervolgens besprak Herriot eenige be schuldigingen, die men gericht had tegen de buitenlandsche politiek der regeering, met name tegen de conferentie van Lausanne. Spr. ontkende, dat de tegenstanders van die politiek het recht hadden er critiek op uit te oefenen, aangezien zij, of wel die politiek hadden aanvaard, dan wel er oplossingen voor in de plaats hebben gesteld, die nood lottig zijn gebleken. „Wij, als linksche re geering, aldus Herriot, zouden willen dat de veiligheid van Frankrijk buiten en boven de partijen werd gesteld. Een pacifisme zonder hersenschimmen blijft onze leer. Wat de fi- nancieele veiligheid betreft, kunnen wij met niet minder gerustheid wijzen op wat wij hebben gedaan. Het uur is thans gekomen, waarop men niet moet vleien, maar dienen, niet toegeven, maar regeeren. Wie toch be grijpt niet, dat een salaris of inkomen, dat gedevaloriseerd wordt door een inflatie on eindig meer verminderd zou worden dan ge schieden zou door een tijdig offer. Dit pro bleem is, nog eerder dan een moreel vraag stuk een rekenkundig probleem. Wij zullen het ons aan moed niet laten ontbreken. Het land wil het. Laten wij handelen, het ls tijd". BEDRIEGER MET HUMOR. Bij de jongste trekking der Nationale Loterij in Frankrijk heeft zich een ori gineel bedrog voorgedaan. Toen de uit- geiote nummers door de radio bekend werden gemaakt, 6tond in een Brui- selsch koffiehuis plotseling een man op en riep, uitbundig van vreugde, dat hij de gelukkige winnaar van den hoofd- pi ijs was. Een groepje lieden bij hem in dc buurt verheugden zich zoozeer over zijn geluk, dat zij aanboden hem aan stonds per auto naar Parijs te brengen om zijn geld in ontvangst te nemen. De onbekende geluksvogel nam het aanbod gaarne aan, en midden in den nacht snorde men naar Parijs. Daar liet hij zijn nieuwe vrienden nog een middag maal voor hem betalen en verdween vervolgens ongemerkt om niet meer te rug te keeren. Hij bleek een bedrieger te zijn, die op die manier op een koopje naar Parijs wilde reizen! POLITIEMANNEN DER TOEKOMST. Wat van hen geëischt wordt. De hoofdcommissaris van politie van Londen (met uitzondering van de City, die een eigen politiecorps heeft) lord Trenchard, wil naar men weet belang rijke wijzigingen aanbrengen in de op leiding der politie, met name voor de hoogere rangen. Er wordt met dit doel een „Police College" ingericht, waar ge durende het eerste jaar 60 leerlingen zullen worden toegelaten, in twee groe pen verdeeld. Ongeveer twee-derde van het totaal zal worden gerecruteerd uit de dienstdoende „sergeants" (ongeveer te verge'ijken met den rang van brigadier bij de Amsterdamsche politie) en consta- bles (agenten). De overigen worden óf op grond van een examen toegelaten óf gekozen uit candidaten, die voldoend onderwijs hebben genoten. Tot de verplichte examenvakken be- hooren Engelsch, algemeene kennis, het ondervragen en het maken van een ver slag van een van de volgende vakken: algemeene geschiedenis, elementaire wiskunde en populair-wetenschappelijke kennis. Facultatief (ten hoogsLe twee) zijn Latijn, Grieksch, Fransch, Duitsch, nieuwe geschiedenis, lagere wiskunde, natuur- en scheikunde en biologie. De leerlingen krijgen kosteloos een uniform, maar moeten verder een uit gebreide garderobe bezitten op het ge bied van boven- en onderkleeding en toiletartikelen. Dit alles wordt vermeld in een boekje, dat lord Trenchard het licht heeft doen zien. De „Daily Tele- graph", die uitvoerig van een en ander melding maakt, doet opmerken dat aan de toiletartikelen merkwaardig genoeg zakdoeken ontbreken! Misschien is de Londensche hoofd commissaris van meening, dat deze al thans in verband met gevoelsoverwegin gen niet behooren tot de uitrusting van een politieman. „KONING DER HELERS" VEROORDEELD. Te Londen is een 56-jarig man, die den bijnaam had gekregen van „Koning der helers" wegens 17 gevallen vaL heling tot 7 jaar dwangarbeid veroordeeld. De president van de rechtbank verklaarde, dat dit het ergste geval was uit zijn vu rtigjarige ervaring. De veroordeelde had in de laatste 3 jaar huisvesting ver leend aan 14 misdadigers, bezat twee auto's die hij verhuurde aan inbrekers en verkocht revoUcrs voor 10 shilling per stuk aan gevaarlijke misdadigers. HUISZOEKINGEN IN IERLAND. Bif O'Duffy en Blvthes. Minister-president de Valera heeft gisteren geheel onverwacht door de poli tie een huiszoeking laten verrichten in de particuliere woning van den leider der Vereenigde Ierland-partij en der Blauwhemden, generaal O'Duffy. Alle vertrekken werden doorzocht, doch zon der resultaat. Ook in de centrale van het „Jong Ier- land-VerbondV en in de woning van den vroegeren minister van financiën, thans adjudant van O'Duffy, Ernst Blythes, werd door de politie huiszoeking ge- dean. Bij Blythes heeft de politie ver schillende documenten in beslag geno men en naar verluidt ook eenige kisten munitie, zoomede een aantal blauwe hemden. De gebeurtenissen hebben te Dublin groot opzien gebaard. VULKAANUITBARSTING. Paniek onder de bevolking. Een krachtige uitbarsting van den vulkaan Izalco in San Salvador heeft een paniek ver oorzaakt in de omgeving van den vulkaan. Een breede lavastroom heeft reeds zes boe renhoeven in de omgeving van de stad Izalco weggevaagd en rolt langzaam in de richting van de stad. De geheele omtrek is door een dichte aschregen bedekt. De door de paniek aangegrepen bevolking vlucht met have en d uit de j goed streek weg. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. 7 dooden; tal van gewonden. Bij een verkeersongeluk te Antofa- gasta zijn 7 personen om het leven ge komen. Een vrachtauto is tengevolge van de defecte reminrichting van een heuvel gestort De wagen is terecht gekomen op eenige kleine huisjes. Tal van perso nen, o m. eenige bewoners der zwaarbe- schadigde huisjes, zijn gewond. DE AARDVERSCHUIVING TE NAPELS. De aardschok, welke Woensdag te Napels een woonhuis heeft vernield, heeft, naar thans is komen vast te staan, drie menschenlevens geëischt. Vier van de 11 gewenden verkeeren in levensgevaar. Tijdens de bergingswerk zaamheden heeft opnieuw een verschui ving plaats gehad, waardoor een hoofd brandmeester en tal van brandweerlie den en militiesoldaten werden bedolven. TWEEDE CONCENTRATIEKAMP IN OOSTENRIJK. Uit Innsbrueck wordt gemela, dat de oude vesting Finstermuenz het concen tratiekamp zal worden voor de bonds- landen Tirool .Vorarlberg, Salzburg en een gedeelte van boven Oosten? 'jk Alle politieke gedetineerden uit deze bonds- landen, die een straf moeten ondergaan van langer dan 6 weken, zullen der waarts worden getransporteerd. De po litieke gevangenen uit de overige honds tanden worden te Wiellerdorf onderge bracht. BENDEHOOFD ONSCHADELIJK GEMAAKT. Tijdens de arrestatie van den leider van een bende pistoleros zijn in Buenos Aires 11 slachtoffers gevallen. Het gaat hier om den bekenden pistolero Roman, die, door de politie ontdekt, in een hevig vuurgevecht gewikkeld raakte, wist te ontkomen, zich meester maakte van een autobus en ten slotte omsingeld werd door de politie en neergeschoten. DE WEERMACHT IN AUSTRALIË. De Australische minister van oorlog, Peare, heeft in het parlem mt medege deeld, dat de Australische weermacht, zoodanig zal worden uitgebreid, dat zij berekend zal zijn op de verdediging van Australië zonder de hulp van Engelsche strijdkrachten. Te dien einde is om. voorzien in de vervaardiging van strijd wagens volgens het model der nieuwste Engelsche tanks Tijdens een diner aangeboden aan de Ame- rikaansche kolonie te Londen heeft Robert Bingham een redevoering uitgesproken, waarin hij zich keerde tegen de in Engeland ontstane ongerustheid in verband met de uit voering van het vlootprogram van Amerika. Spr. zette uiteen, dat net er om ging of Ame rika de volgens het verdrag toegestane ton nage zou aanbouwen in een kleiner aantal schepen met grootere tonnage, dan wel in een grooter aantal met kleinere tonnage, ter wijl Engeland in verband met de uitgestrekt heid van het rijk de tweede oplossing heeft gekozen moest Amerika, eveneens in ver band met zijn geograpische gesteldheid de tweede oplossing kiezen. De thans op stapel gezette tranches voor de vloot behoeven dus geen enkele ongerustheid te veroorzaken, wanneer de Engelsche en Amerikaansche volken zich maar gelijkelijk bewust zijn van hun eigen positie en respectieve situatie. MINISTER VAN OORLOG WIL AFTREDEN. In China. De Chineesche minister van oorlog, Tsjoientsjien heeft bij een onderhoud met Maarschalk Tsjang Kai Sjek ver klaard, dat hij zijn functie wilde neer leggen. Tsjang Kai Sjek is voornemens tot het onderdrukken van den opstand in de provincie Foekien de leiding van het ministerie van oorlog zelf op zich te nemen. Sinterklaas en zwarte Pieter Zaten boven op een dak, En genoten met hnn beidjes Van een goede pijp tabak. Sint ging op een schoorsteen zitteti En toen sprak hij tot zijn knechtt „Ik ga dit jaar óók bezuin'gen", „Want de tijden zijn heel slecht"* „Daarom heb ik dit beslotent „Tc Geef alleen de kind'ren iets", „Ook de vrouwen kleinigheden", „Maar de mannen geef ik niets". „Ai", zei Piet, „dat zij niéts krijgen* „Valt de mannen v&st niet mee!"... „Ja", zei Sint, ik vind 't vervelend" „Of heb jij soms een idee 7" Zwarte Piet trok aan zijn pijpje, Snoof de geur eens gretig op, En toen trok een glunder lachje Over Pieters zwarte kop. „Hoor eens Sint, als zij niets krijgen*# „Schrikt zich ied're man een bult"* „En U zal toch óók wel weten t...„ ,,'n Mannenhand is gauw gevuld!" „Daarom... geef ze iets bijzonders"^ „Heel goedkoop en tóch heel goed." „En ik hoef U niet te zeggen", „Wat dèt dan wel wezen moet!" Sinterklaas trok aan zijn pijpje.^. „Dat ik déér nou niet aan dacht „Fraaie rood met zilver doozen", „Met hun inhoud.... geurig, zacht!" „Doos met inhoud, ja hoe kan het"# „Samen vijftig cent per pak", „Nou, het is een reóze koopje", „Voor die DUBBELSTER tabak 1" „Let eens op Piet, vijf December" „Is 't voor alle mannen feest", „Want van elke soort cadeautjes", „„Trekt" de DUBBELSTER [het meest 111" DE VILSTERENHUIZEN TE ZWOLLE. Gister is de nieuwe inrichting van de Vil- sterenhuizen te Zwolle geopend. Uit het ge schiedkundig overzicht, dat de voorzitter de zer stichting, de gemeente-archivaris J. Gee- sink, bij deze gelegenheid heeft gegeven, tee kenen wij aan, dat zij haar ontetaan dankt aan een erflating in 1468 van Herman van Vilsterhuizen en diens echtvrouw, die beiden aan de pest zijn bezweken. Zij bestemden hun huis en een deel van hun vermogen tot woning en onderstand voor zes vrouwen en vier mannen. In den loop der tijden nam het stamkapi taal toe, zoodat tot uitbreiding kon worden overgegaan. Het oude huis aan de Bloemen dalstraat voldeed langzamerhand geenszins meer aan de eischen van hygiene en comfort van den nieuweren tijd. Daarom werd beslo ten tot sticht.'..g van een nieuw gebouw op een minder dure plek. Het verrees buiten de stadsgrachten, aan de Deventerdwarsstraat. De plannen zijn ontworpen door architect J. D G. Koch en uitgevoerd door de aanne mers gebr. Kroneman, uit Kampen. Het gebouw bestaat uit een voorstuk van drie en een achterstuk van twee verdiepingen aan 'n aardigen tuin. Er zijn dertig apparte menten, bestaande uit een ruime kamer met vast bed, kast en klein keukentje met goot steen, gastoestel, glazen- en pannenkast. Ver der bergzolders, berghokken, waschgelegen- heid, toiletten, bestuurskamer, ruime hall en zitjes. Het geheele gebouw is centraal ver warmd, terwijl de meest uitgebreide voorzor gen voor helderheid en tegen brandgevaar zijn genomen. De burgemeester van Zwolle opende he' gebouw. BORGSTELLING WAS NOODIG. De directeur van het incasso bureau gearresteerd. Een ondernemer van een zgn. Incasso bureau te Haarlem vroeg in een advertentie personeel, dat tegen borgstelling geplaatst kon worden. De borgstellingen liepen tus schen 100 en 500. De benoemde kreeg 20 of 25 per weekmaar na de eerste loonsuitkeering kwam er altijd oneenigheid en het slachtoffer had dan zijn borgstelling verspeeld, zei de directeur. Een inspecteur van politie liet zich ook in connectie brengen met den directeur en toen brak de kruik. De man bleek ongeveer 3200 aan borg stellingen te hebben ontvangen. Hij is in be waring gesteld, beschuldigd van verduiste ring. ONGELUK IN EEN FABRIEK TE PRINCENHAGE. Een arbeider gedood. Gistermiddag waren arbeiders in de Saval- fabriek te Princenhage bezig met een hydrau lisch pers, waarin chemische producten wor den samengeperst. Deze producten zijn tot ontploffing gekomen. De ontploffing was zoo hevig, dat de ruiten uit de sponningen werden gerukt, deuren ontzet en een muur scheurde. Beide werklieden werden meters ver weggeslingerd. Een van hen, de 21-jarige C Nagelkerke, werd zoo krachtig tegen een andere machine geworpen, daJ hij vrijwel op slag dood was. De ander kreeg geen letsel hoewel zijn kleeren aan flarden werden ge scheurd. Andere arbeiders kregen lichte brandwonden aan gelaat en arme*

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9